Co nowego na Podhalu ?

03.03.2015 / 13:31

Sosna z Pienin w finale ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku"

Licząca ok. 500 lat sosna zwyczajna rosnąca przy szczycie Sokolicy w Pieninach, znalazła się w finałowej 16 konkursu "Drzewo Roku 2015".

Celem konkursu organizowanego przez Klub Gaja w ramach Święta Drzewa jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

Sosnę z Sokolicy, symbol Pienin, zgłosili do konkursu uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem wraz z nauczycielem biologii. Decyzją jury, drzewo znalazło się w ścisłym finale.

- Teraz musimy się przygotować do ostatecznej rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania, podobnie jak w latach ubiegłych - podkreśla Dorota Nelle-Zborowska, nauczyciel biologii i chemii w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku. - Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy regionu chętnie wezmą udział w głosowaniu, tak abyśmy wspólnie zdobyli podium. Nagrodą jest statuetka „Drzewo Roku”, którą podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie otrzyma zgłaszający zwycięskie drzewo i przedstawiciel władz samorządowych, na których terenie znajduje się drzewo.

Zdjęcia i opisy finałowych drzew znajdują się na stronie www.swietodrzewa.pl

Źródło: materiały szkolne, oprac. r/

 
03.03.2015 / 13:18

I Zjazd Karpacki

Zarząd Główny Związku Podhalan poinformował o przygotowaniach do organizacji I Zjazdu Karpackiego, który odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w Domu Podhalan w Ludźmierzu. Honorowy Patronat nad zjazdem przyjął już Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Inicjatorem zjazdu jest były starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, a ma być on w założeniu nawiązaniem do zjazdu Święta Gór w 1935 r. i odbywał się będzie w jubileusz 80-lecia tamtych wydarzeń. - Na zjeździe będziemy mówić o najważniejszych problemach dotyczących zrównoważonego rozwoju Karpat, ochrony dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości życia mieszkańców - informują organizatorzy. - Wyrażamy nadzieje, że na tym spotkaniu wszyscy uczestnicy działający w Karpatach, będą się czuć współorganizatorami, natomiast Związek Podhalan chce pełnić służebną role gospodarza, a Dom Podhalan w Ludźmierzu będzie na ten czas Domem Ludzi Karpat.

Zainteresowani współorganizacją i wsparciem I Zjazdu Karpackiego proszeni są o kontakt z następującymi osobami: Andrzej Skupień, Prezes Związku Podhalan w Polsce, tel. 663226661, e-mail biuro@zwazek-podhalan.com; Piotr Kohut Wiceprezes ds. pasterstwa tel. 609024633, e-mail pasterstwo@gmail.com oraz inicjator Zjazdu Andrzej Gąsienica – Makowski tel. 604560460, e-mail: kolyba@op.pl.

oprac. r/ źródło: Związek Podhalan

03.03.2015 / 12:00

Teatry z Małopolski przyjadą do Jabłonki

W najbliższy weekend 7-8 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbędą się Posiady Teatralne na Orawie, czyli trzecia edycja Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich.

W Posiadach weźmie udział czternaście zespołów teatralnych z Małopolski, w tym liczna reprezentacja naszego regionu. Przed publicznością zaprezentują się m.in. teatry Zawodowcy z Bachledówki, Marusynianki z Marusyny, Młodzi Łopuśnianie z Łopusznej, Śwarni z Nowego Targu, Watra z Czarnego Dunajca, Scena Teatralna MOK z Nowego Targu i Orawska Grupa Teatralna im. dra E. Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej.

Przesłuchania mają formę konkursu i są kwalifikacją na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Organizatorzy: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

Program: TUTAJ

oprac. r/

 
03.03.2015 / 11:00

Odbudowa mostu w Szczawnicy

Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu ogłosił przetarg na odbudowę mostu Malinów na potoku Grajcarek w Szczawnicy.

Do końca września tego roku stary most ma zostać rozebrany, w jego miejscu powstanie nowy. Roboty obejma też remont nawierzchni, rozbudowę drogi, budowę chodników, zatok postojowych, przebudowę skrzyżowań, zjazdów i instalację oświetlenia.

Pieniądze na inwestycję pochodzą ze środków rządowych przeznaczonych na odbudowę skutków klęsk żywiołowych.

r/

 
03.03.2015 / 09:05

Projekt teatru na wiosnę

W kwietniu ma być gotowy projekt architektoniczny nowej siedziby Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju.

Jak informuje starosta nowotarski Krzysztof Faber, prace nad projektem powoli dobiegają końca. Po wykonaniu dokumentacji, rozpocznie się proces pozyskiwania pozwoleń na budowę teatru, który stanie na działce przy ulicy Orkana w Rabce-Zdroju.

Nie ma jeszcze decyzji, kiedy rozpocznie się budowa.

r/

03.03.2015 / 08:00

Nowi specjaliści w ALLMEDICA! (artykuł sponsorowany)

ALLMEDICA, największe centrum specjalistyczne na Podhalu, dbając o poszerzanie zakresu usług oraz wzbogacanie oferty badań diagnostycznych dla Pacjentów ALLMEDICA uruchomia nowe gabinety specjalistyczne. Od marca w ramach ALLMEDICA do dyspozycji Pacjentów oddana zostaje: urologia, neurochirurgia oraz neuropsychologia.

Ponadto ALLMEDICA nawiązało współpracę z kolejnymi specjalistami w ramach już istniejących gabinetów specjalistycznych. Od marca do zespołu ALLMEDICA dołącza 5 doświadczonych specjalistów:

Lek. med. Alicja Cymerys-Pogorzelska, specjalista pulmonolog, w trakcie specjalizacji z alergologii. Pracownik Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdrój, jednego z wiodących instytutów medycznych w Polsce w zakresie alergologii i pulmonologii. Współprowadzi gabinet alergologiczny oraz pulmonologiczny, w ramach którego wykonywane są konsultacje specjalistyczne, odczulanie, badania spirometryczne, RTG klatki piersiowej oraz testy alergiczne.

Lek. med. Mariusz Gierba, specjalista kardiolog, ordynator oddziału kardiologicznego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Współprowadzi gabinet kardiologiczny, w ramach którego wykonywane są badania ECHO serca (na nowoczesnym aparacie GE Vivid P5), badania Holtera, Holter ciśnieniowy oraz próby wysiłkowe. Wkrótce oferta ALLMEDICA zostanie poszerzona również o badania ECHO przezprzełykowe.

Lek. med. Kamil Bochynek, specjalista urolog, pracownik Oddziału Urologii Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu. Prowadzi gabinet urologiczny, w ramach którego wykonywane są badania USG układu moczowego, USG prostaty, USG jąder, uroflometria, urografia, cystoskopia, cystografia, cewnikowanie pęcherza moczowego oraz zabiegi stulejki.

Lek. med. Marcin Luberda, specjalista neurochirurg, pracownik Oddziału Klinicznego Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prowadzi gabinet neurochirurgiczny. Specjalizuje się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, chorobach naczyniowych i malformacji ośrodkowego układu nerwowego, stymulacji głębokich struktur mózgu np. w chorobie Parkinsona, diagnostyce guzów mózgu, leczeniu zespołów cieśni.

Mgr Łukasz Hejnar, psycholog, pracownik Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego - psycholog na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, Neurologii oraz ZOL. Specjalizuje się głównie w diagnozie i terapii osób dotkniętych patologią OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy) wynikającą z udarów, urazów oraz chorób neurodegeneracyjnych. Zajmuje się również poradnictwem psychologicznym oraz prowadzeniem profesjonalnych sesji coachingowych.

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 30 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 50 doświadczonych i uznanych lekarzy m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.com.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.

 
02.03.2015 / 20:49

Zakopane: cudzoziemcy w rękach straży granicznej

Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu ostatnich czterech dni ujawnili czternastu cudzoziemców. Kontrole legalności pobytu cudzoziemców przeprowadzone w Krakowie i Zakopanem doprowadziły do ujawnienia Gruzina, Białorusina i obywatela Arabii Saudyjskiej.

Okazało się, że cudzoziemcy przebywali w Polsce legalnie, lecz nie posiadali przy sobie dokumentów pobytowych. Dokumenty zostawili w miejscu zamieszkania, choć zgodnie z przepisami powinni je mieć przy sobie. Mężczyźni zostali ukarani mandatami bądź pouczeni.

Z kolei na lotnisku w Katowicach - Pyrzowicach podczas odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali obywatela Sudanu. Mężczyzna posiadał przy sobie jedynie przeterminowaną austriacką kartę pobytu. W związku z brakiem dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP Sudańczyk został osadzony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, gdzie pozostanie do momentu wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dwóch obywatel Chin i Nigeryjczyka, którzy nie posiadali wiz. W wyniku sprawdzeń dokonanych przez funkcjonariuszy okazało się, iż posiadają legalny pobyt na terytorium Austrii. Cudzoziemcy zostali pouczeni i poinformowani o obowiązku powrotu do kraju członkowskiego, w którym posiadają tytuł pobytowy oraz o zasadach przekraczania granicy Państw Schengen.

Podczas kontroli legalności prowadzenia działalności gospodarczej na targowiskach miejskich w Mysłowicach i Grodkowie ujawniono dwóch obywateli Bułgarii, którzy prowadzili działalność handlową bez zgłoszenia jej do ewidencji działalności gospodarczej. Za popełnione wykroczenia cudzoziemcy zostali ukarani mandatami.

Pięciu obywateli Ukrainy, którzy zostali zatrzymani w wyniku kontroli przeprowadzonych w Gliwicach, Komorowie, Krakowie, Przysieczy i Mysłowicach, wykorzystywało posiadane wizy niezgodnie z deklaracją. Zamiast podjąć pracę w Polsce, wyjechali do innych państw UE w celach turystycznych bądź zarobkowych. Wszyscy, na mocy wydanych przez straż graniczną decyzji, zostali zobowiązani do powrotu.

Źródło: Ś-MOSG

 
02.03.2015 / 20:02

Ciąg dalszy wyborów sołeckich w gminie Raba Wyżna

W tych miejscowościach gminy Raba Wyżna, w których do wyborów na sołtysa zgłoszono tylko po jednym kandydacie, nie organizowano 15 lutego powszechnych wyborów. W Sieniawie, Bukowinie Osiedlu, Harkabuzie i Bielance sołtysi zostaną wybrani podczas zebrań. Rabiański urząd gminy opublikował ich terminy.

Wszędzie odbędą się one w niedzielę 15 marca. W Sieniawie, gdzie kandydatem jest Tadeusz Chlebek, zebranie rozpocznie się o godz. 14:00, w Harkabuzie (Helena Sączek) - o godz. 12:00, w Bukowinie Osiedlu (Helena Gal) - o godz. 11:00, a w Bielance (Andrzej Rusnak) - o godz. 9:30. Na zebraniach zostaną również wybrani członkowie rad sołeckich.

oprac. r/

 
02.03.2015 / 15:02

Nowy Targ: budowa sali gimnastycznej przy "Mechaniku" ma trwać ponad rok

Jeszcze w marcu Starostwo Powiatowe w Nowym Targu planuje ogłosić przetarg na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica.

Starostwo chce, by sala była gotowa na czerwiec przyszłego roku. Gdyby w wakacje przeszła pomyślnie wszystkie konieczne odbiory techniczne, uczniowie mogliby z niej korzystać od września 2016 roku.

Szacunkowy koszt budowy sali to ok. 8 mln zł.

r/

 
02.03.2015 / 10:30

Kolejny powrót zimy. Śnieżnie, zimno, wietrznie

Już dziś w nocy na Podhalu może zacząć padać śnieg. Opady mają potrwać do środy. Nocami do końca tygodnia będzie mroźno, do -5°C. Uczucie chłodu będzie potęgować wiatr, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

W niższych rejonach może padać śnieg z deszczem lub deszcz. W dzień temperatura dodatnia, do 5°C.

W Tatrach, w porywach może wiać z prędkością do 100km/h.

r/ źródło: IMiGW

 
02.03.2015 / 10:20

Czarny Dunajec: koniec problemów z wodą - jeśli będą unijne pieniądze. Decyzja w marcu

Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu ogłosił przetarg na budowę m.in. nowego ujęcia wody i stacji uzdatniania. Jeśli gmina dostanie pieniądze na te i inne zaplanowane inwestycje, skończą się problemy z wodą, z którymi borykają się co jakiś czas mieszkańcy tej miejscowości.

19 lutego gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Równocześnie ogłosiła przetarg na budowę sieci kanalizacyjnej i fragmentu sieci wodociągowej w Czarnym Dunajcu, budowę ujęcia wody w Podczerwonem oraz przebudowę ujęcia wody z budową stacji uzdatniania wody w Czarnym Dunajcu. - Przetarg przeprowadzamy z zastrzeżeniem warunku, że pozyskamy dofinansowanie. W przeciwnym razie będzie unieważniony - wyjaśnia Michał Jarończyk, sekretarz gminy. - Jeszcze przed końcem marca ma być wiadomo, czy uzyskamy dofinansowanie. Kwota brutto kosztorysowa dla tego zadania, to nieco ponad 4 mln zł. Natomiast wnioskowane dofinansowanie, to niecałe 2,5 mln zł.

- Realizacja projektu pozwoli na całkowite wyeliminowanie problemów z wodą. Pozostanie tylko wymienić stare odcinki sieci wodociągowej, które w większości są nieszczelne - dodaje sekretarz.

r/

01.03.2015 / 19:40

Narcyz Sadłoń o wyprawie na Mount McKinley: "Spotkajmy się na Alasce! Pod znakiem Białoczerwonej! Biegniemy dla Ani i Wojtka"

- Zapraszamy wszystkich, którzy zapragną przyłączyć się do nas. Biegnąc wspieramy utalentowaną młodzież z Podhala skupioną w zespole regionalnym im. K. Bachledy. Jeżeli znasz osoby, które mogą wesprzeć naszą inicjatywę swoją obecnością, albo donacją na słuszny cel, zaproś i biegnijmy razem - namawia Narcyz Sadłoń z Kościeliska.

W czerwcu każdego roku obywa się wyjątkowy bieg maratoński w scenerii gór Alaski - Denali Mount & Run Expedition.

Celem rozgrywanej na pełnym dystansie maratońskim polsko-amerykańskiej akcji charytatywnej run & donate jest Mount McKinley (Denali) - najwyższy szczyt Ameryki Płn. (6194 m n.p.m.) Po zdobyciu góry, zespół wyprawowy pobiegnie wspólnie z Polonusami, amerykańskim weteranami żołnierskimi i innymi biegaczami - charytatywnie dla Ani i Wojtka.

- To piękna historia dwójki młodych Polaków, nad którą chcemy się dobroczynnie pochylić przekazując pozyskane środki sponsorskie za każdą przebiegniętą milę Fundacji Majowe Granie. Dlaczego? Dziewczyna po śmierci swojego wybitnie uzdolnionego muzycznie ojca - ratownika TOPR (zginał w lawinie w takcie akcji ratowniczej), uczy się zawodu lutnika i rozwija pasje artystyczne. Swoją pracę chce podarować niepełnosprawnemu Wojtkowi – skrzypkowi, który chce nauczyć w zamian Anię gry na wykonanym przez nią instrumencie. Oboje kultywują podhalański folklor i sztukę w ramach działań Fundacji - tłumaczą organizatorzy wyprawy.

Kierownikiem organizacyjnym i lekarzem wyprawy jest Narcyz Sadłoń - podróżnik, taternik, alpinista. Uczestniczył w wyprawach wysokogórskich w Himalajach, Alpach i na Kaukazie. Z zawodu lekarz pracujący przez ostatnie dziesięć lat na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W latach 2009-2010 był lekarzem osobistym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Członek rady i wolontariusz Fundacji Leczyć Zdrowo z Kościeliska, twórca Medycznej Telewizji Internetowej NASAMED.TV, Instytutu Zdrowego Leczenia oraz polskiej marki Dr Narcyz.

Obecnie pracuje w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnym w Zakopanem. W trakcie wypraw wysokogórskich oraz uprawiając sport zajmuje się analizą zjawisk działających na człowieka i zachodzących w organizmie pod wpływem wysiłku fizycznego i zmian środowiskowych.

- Zapraszamy wszystkich Rodaków z każdej strony świata. Szczególnie mocno zwracamy się z zaproszeniem do Polaków mieszkających na Alasce i w innych częściach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zespół wyprawy na Denali weźmie udział w biegu maratońskim na Alasce 20 czerwca br. Zapraszamy do samodzielnego zgłaszania udziału i informowanie nas o tym fakcie. W dniu startu maratonu spotkajmy się wszyscy na Alasce. Rozpoznacie nas, bo będziemy pod biało-czerwonymi sztandarami. Wystartujmy jako jedna drużyna – Drużyna Orła Białego (White Eagle Team) - dodaje dr Sadłoń.

Denali (zdj. w galerii poniżej) wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem na szczycie Mc. Kinley był Marek Głogoczowski, który zdobył górę w 1970 r. Pomimo "tylko" ponad 6000 m n.p.m wysokości - Denali góruje nad wielu znacznie wyższymi himalajskimi szczytami za sprawą wysokości względnej, występuje bowiem u jego stoków jedna z największych deniwelacji na świecie licząca ponad 5 kilometrów. To jedna z najzimniejszych gór świata z temperaturami oscylującymi poniżej -30°C, przy stale i silnie wiejących wiatrach.

Wyprawa rozpocznie się 28 maja i potrwa do 25 czerwca br.

Szczegóły na stronie www.denali2015.pl

s/

01.03.2015 / 16:16

Burmistrz Watycha: "Liczę na szybkie porozumienie Aeroklubu Polskiego z Aeroklubem Nowy Targ". Sonik wybuduje lotnisko?

NOWY TARG. - Liczę na szybkie porozumienie Aeroklubu Polskiego z aeroklubem nowotarskim, tak by kwestie zagospodarowania i użytkowania lotniska były podejmowane w Nowym Targu. Wtedy szybko wrócimy do kwestii budowy pasa startowego - mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

To odpowiedź na pytanie jednego z mieszkańców, gości na sesji, który zwrócił się do radnych, by zajęli się infrastrukturą na lotnisku. - Droga od pomnika Jana Pawła II do lokalu "Ranczo" i pobocza są w fatalnym stanie. Trzeba uporządkować te hałdy za hangarem - wymieniał. - Szkolenia spadochronowe i szybowcowe - ANT tego nie udźwignie. Może trzeba pomyśleć o znalezieniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Pozostaje jeszcze wydłużenie pasa startowego, by większe samoloty mogły tu lądować. Zapewne nie będzie skarg od mieszkańców, bo teraz są nowoczesne samoloty, przelatują nam nad głowami i tego nawet nie słychać. Takie działanie przysporzą środków finansowych i zwiększy możliwości zatrudnienia panie burmistrzu - apelował Mieczysław Gotfried.

- Jestem w stałym kontakcie z prezesem Aeroklubu Nowy Targ. Liczę na szybkie porozumienie Aeroklubu Polskiego z nowotarskim, tak by kwestie zagospodarowania i użytkowania lotniska były podejmowane w Nowym Targu. Wtedy szybko wrócimy do kwestii budowy pasa startowego, czy szkolenia. Unia Europejska nie będzie dotować takich inwestycji - odpowiedział Grzegorz Watycha. - Materiał składowany na hałdzie znajduje się na działce aeroklubu. W tej sprawie trwa postępowanie, pojawił się syndyk - tłumaczył burmistrz.

Przypomnijmy, że ANT jest administratorem terenu lotniska. Trwają starania o przejecie tego terenu.

Idea budowy w Nowym Targu lotniska pasażerskiego liczy sobie już wiele lat. Pomysł wspierał m. in. Urząd Marszałkowski oraz samorząd Zakopanego. Opracowana została nawet Strategia rozwoju transportu lotniczego w Małopolsce na lata 2008-2030, w której jako założenia programowe wymieniona jest rozbudowa infrastruktury i przekształcenie lotniska sportowego w Nowym Targu na lotnisko typu lokalnego.

Według planów z obecnych 130 ha lotnisko zwiększone byłoby do ok. 300 ha, a pas o długości 1400-1600 m pozwoliłby na starty i lądowania niewielkim, 50-osobowym samolotom.

Marzenia o pozyskaniu środków z Unii Europejskiej prysły pod koniec ub. roku. Bruksela oświadczyła, że nie będzie pieniędzy na budowę portu pasażerskiego w Nowym Targu, bowiem inwestycja nie jest rentowna. Pozostaje prywatny inwestor. O takiej osobie mówiono od lat, ale jego nazwisko pozostawało tajemnicą. Dopóki sam zainteresowany nie przedstawił się mediom.

Rafał Sonik, przedsiębiorca, tegoroczny zwycięzca Rajdu Dakar poinformował, że to właśnie on zamierza wybudować lotnisko pasażerskie w Nowym Targu. Jak mówi - jest zaskoczony, "że inwestycji nie udaje mu się od kilku lat zrealizować".

- To jest jakaś zwykła inercja, komuś się nie chce, ktoś ma jakieś inne poglądy. Trochę zachodzi tu sprzeczność interesów... No musi się to w jakiś przebić. Powtarzam: nie chodzi o wielkie lotnisko komunikacyjne, nawet nie takie jak w Insbrucku. Takie lotniska dają komfort dostania się na miejsce, nie zastąpią nigdy lotniska takiego jak chociażby w Krakowie-Balicach. Dla mnie byłby to wielki postęp komunikacyjny dla Podhala. Lotnisko w Popradzie nie jest w stanie tego zapewnić, trzeba jeszcze pokonać drogę przez góry na drugą stronę Tatr - przekonuje przedsiębiorca.

s/

 
01.03.2015 / 14:53

Łapszańscy radni wspierają policję. Proponują też by gmina wzięła na siebie obowiązek zimowego utrzymania chodników

ŁAPSZE NIŻNE. Radni zdecydowali o przekazaniu na rzecz Funduszu Pomocy Policji ze wskazaniem Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu - 40 tys. zł na zakup samochodu służbowego przeznaczonego dla posterunku w Łapszach Niżnych.

Kolejna przegłosowana w budżecie zmiana dotyczyła wygospodarowania środków na sprzęt dla lokalnych jednostek OSP. Na ten cel przeznaczono pieniadze, które wcześniej wskazano jako źródło podwyżek diet dla radnych.

Po zapoznaniu się z działaniami Urzędu w sferze utrzymania zimowego stanu dróg i chodników, radni doszli do wniosku, że mimo przepisu nakazującego oczyszczanie chodników przez właścicieli posesji - mieszkańcy nie zawsze się z tego obowiązku wywiązują. Wynika to z faktu, że wielu właścicieli posesji przebywa i mieszka poza swoimi domostwami, pracując na przykład za granicą. Padła propozycja, by Urząd wziął na siebie także utrzymanie chodników.

- Także byłbym za takim rozwiązaniem problemu nie oczyszczanych chodników w okresie zimowym. Musicie jednak państwo radni wziąć pod uwagę, że automatycznie wzrosną koszty zimowego utrzymania dróg. Co prawda tegoroczny okres zimowy jeszcze trwa, ale miejmy nadzieję, że już prawdziwej zimy nie będzie, więc tę sprawę powinniśmy, po dokładnym przeanalizowaniu kosztów czyszczenia chodników rozważyć na jednej z kolejnych sesji. Ale w okresie, kiedy zdążymy się do zimy przygotować – odpowiedział radnym wójt Jakub Jamróz.

Innym tematem omawianym podczas V sesji była budowa basenu krytego o wymiarach 4,5 na 13 metrów i kwestia wyasygnowania na projekt - środków budżetowych. Po dość burzliwej dyskusji dotyczącej lokalizacji obiektu przy jednej ze szkół - radni postanowili odłożyć ten problem do rozpatrzenia na późniejszy termin, przy czym zobowiązali władze gminy do opracowania opinii dotyczącej najefektywniejszej lokalizacji planowanego basenu i przewidywanych kosztów jego budowy.

Skarbnik UG zaapelował do radnych o wyasygnowanie w pierwszej kolejności środków niezbędnych na natychmiastowe malowanie szkół. Radni przychylili się do tego wniosku.

Kolejnym zagadnieniem związanym z budżetem gminnym były opłaty targowe. Stan pobierania opłat nie zadawala radnych, winą obarczają sołtysów i osoby bezpośrednio za zbieranie pieniędzy odpowiedzialne.

Zmiany w tegorocznym budżecie radni przyjęli trzynastoma głosami, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Podczas sesji radni zapoznali się ponadto ze stanem gminnej służby zdrowia pod kątem podpisanych kontraktów z NFZ na 2015 r. oraz informacją o zaawansowaniu prac podjętych w celu rozszerzania usług medycznych i powołali Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Łapszach Niżnych.

Henryk Janusz Olkiewicz

01.03.2015 / 12:56

W Zakopanem zorganizowano bieg "Tropem Wilczym" (zdjęcia)

ZAKOPANE. W I Zakopiańskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" wystartowało ponad stu zawodników. Najszybszy był Wawrzyniec Pawski.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" zorganizowany został dziś w ponad 70 miejscowościach. Jego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej.

Każdy z uczestników biegu otrzymał koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych - m. in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, czy Józefa Franczaka „Lalka” oraz pamiątkowy medal.

Trasa zakopiańskiego biegu prowadziła ulicami: Staszica – Piłsudskiego – Makuszyńskiego – Grunwaldzka – Staszica. Symboliczny dystans biegu wynosił 1963 metry. To nawiązanie do daty śmierci ostatniego żołnierza niezłomnego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.

Imprezę zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem oraz Fundacja Wolność i Demokracja. Sygnał do startu dał zawodnikom starosta tatrzański Piotr Bąk, zawodników na mecie witała i wręczała medale - wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak Gąsienica.

s/ zdj. Józef Słowik

01.03.2015 / 10:50

Kacper Gąsienica Byrcyn: Trasę narciarską na Gubałówce otwiera podpis pod umową, która jest złożona u notariusza

ZAKOPANE. - Rodzina Gąsieniców-Byrcynów zrobiła wszystko co mogła, by otworzyć trasę narciarską i zachęcić drugą stronę do otwarcia tego sezonu. Gestem otwartości było rozgrodzenie działki, a symbolem dobrej woli - wycięcie drzewek i rozdanie mieszkańcom jako choinek - mówi Kacper Gąsienica Byrcyn.

Podczas sesji radny Kacper Gąsienica Byrcyn odpierał ataki zarówno innych radnych, jak i właścicieli działek na Gubałówce. Przywoływano relacje z lokalnych mediów o "poszukiwaniach notariusza", "zabawie w trzy koperty" oraz rzekomych wnioskach składanych przez radnego Byrcyna w sprawie stawiania kolejnych płotów na stoku Gubałówki.

W prasie pojawiły się sprostowania, ale faktem jest, że umowa z PKL nie została podpisana, a zamknięta 10 lat temu trasa narciarska na Gubałówce ciągle nie jest udostępniona narciarzom, mimo zapowiedzi, że "w tym sezonie tak się stanie".

Podczas sesji radni pytali - "kiedy Gubałówka zostanie otwarta". Odpowiedzią było oświadczenie wygłoszone przez radnego Byrcyna.

Syn Bożeny Gąsienicy-Byrcyn tłumaczył: - Podpisano wcześniej wynegocjowane umowy z PKL, a następnie złożono do depozytu notarialnego. Czy coś jeszcze można było zrobić? Chyba już nic. Nie chcę komentować postawy drugiej strony, czyli PKL /.../ Rodzina Gąsieniców Byrcynów zrobiła wszystko co mogła, by otworzyć trasę narciarską i zachęcić drugą stronę do otwarcia tego sezonu. Gestem otwartości było rozgrodzenie działki, a symbolem dobrej woli - wycięcie drzewek i rozdanie mieszkańcom jako choinek. Trasę narciarską na Gubałówce otwiera podpis pod umową, która jest złożona u notariusza. W tym miejscu chciałbym poprosić Radę o rozważenie zajęcia stanowiska w postaci wyrażenia uznania dla byłego prezesa PKL Piotra Goska - za jego uczciwą postawę wobec właścicieli ziemi. Pan Piotr Gosek opowiedział się za rozwojem narciarstwa na drodze dialogu, partnerstwa z właścicielami ziemi. Bardzo to docenialiśmy i wierzymy, że tylko taka postawa jaką reprezentował pan prezes Piotr Gosek prowadzi do rozwoju Zakopanego i narciarstwa. W sytuacji, gdy polityka poprzedniego burmistrza była jaka była... takiej polityce sprzeciwił się właśnie prezes Gosek. Zaskutkowało to odwołaniem go z funkcji prezesa PKL. To wielka szkoda dla Zakopanego, że to zaufanie które zostało zbudowane z prezesem Goskiem właśnie teraz jest niszczone. Jeszcze raz dziękuję mu za wypracowanie kompromisowego porozumienia. Wszyscy mamy świadomość jak ważne dla naszego miasta jest rozwijanie narciarstwa. Negocjowanie umów przy użyciu siły, krzyku, ośmieszania, naruszania dóbr osobistych może świadczyć o braku argumentów - mówił Kacper Gąsienica -Byrcyn.

s/

 
01.03.2015 / 10:13

Zakopiańscy policjanci uratowali życie 31-latkowi z Krakowa. Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo w górach

Nocą oficer dyżurny KPP w Zakopanem odebrał telefon od zdenerwowanej kobiety, która opowiedziała policjantowi, że jej mąż chce popełnić samobójstwo. 31-letni mężczyzna miał wyjechać z Krakowa - gdzie oboje mieszkają - pojechać do Zakopanego, gdzie zamierzał się zabić.

Policjant potraktował sprawę poważnie. Od kobiety dowiedział się, że małżonkowie często odwiedzając Zakopane i Tatry korzystali ze szlaku do Kuźnic i na Kasprowy Wierch. Tam dyżurny w pierwszej kolejności wysłał policyjny patrol. Równocześnie powiadomił o swoich ustaleniach TOPR.

- Typowanie okazało się słuszne. Policyjny patrol odnalazł na wpół zasypany samochód VW Passat na jednym z parkingów przy szlaku do Kuźnic. W środku był 31-letni mężczyzna. Okazało się, że już przez jakiś czas chodził po górach. Był całkowicie przemoczony, a siedząc w samochodzie szykował się do podjęcia desperackiego kroku - informują funkcjonariusze.

Policjanci przewieźli mężczyznę do szpitala, gdzie decyzją lekarza pozostanie na obserwacji.

Malopolskaonline,s/

 
01.03.2015 / 09:31

Rano wznowiono poszukiwania mieszkańca Nowego Bystrego

Po nocnej przerwie - wznowiono poszukiwania 62-letniego mieszkańca Nowego Bystrego.

Ostatni raz mężczyzna był widziany we wtorek w okolicach Gubałówki i Butorowego Wierchu.

Przerwana na noc akcja poszukiwawcza z udziałem kilkudziesięciu strażaków, policjantów i ratowników TOPR - została rano wznowiona.

s/

 
01.03.2015 / 08:20

Czy łapszańscy radni będą zwracać diety?

Podczas sesji Rady Gminy Łapsze Niżne radna Janina Schlegel zwróciła uwagę na możliwość pobierania przez radnych Gminy Łapsze nienależnych diet od 2006 r.

Janina Schlegel zwróciła się do Biura Obsługi Rady Gminy w Łapszach Niżnych o podanie informacji o wysokości diet radnych za okres dwóch poprzednich kadencji oraz wysokości wynagrodzenia sekretarza i skarbnika gminy.

Jej zdaniem najprawdopodobniej w latach 2006 - 2014 radnym zawyżono diety. Poproszony o wyjaśnienia radca prawny Urzędu Gminy nie potrafił udzielić pełnej informacji. Zapewnił, że sprawdzi wszystko i podczas kolejnej sesji Rady Gminy przedstawi ustalenia w tej sprawie.

Radni zastanawiali się - co się stanie, jeśli radna Schlegel ma rację, kto będzie zwracał budżetowe pieniądze nienależnie pobrane przez radnych poprzednich kadencji?

Henryk Janusz Olkiewicz

 
28.02.2015 / 19:45

Poszukiwania przerwane

Po zapadnięciu zmroku przerwano poszukiwania 62-letniego mieszkańca Nowego Bystrego.

Cały dzień strażacy, policjanci i ratownicy TOPR przeczesywali rejon Nowego Bystrego, Gubałówki i Butorowego Wierchu w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny. Poszukiwania nie przyniosły jednak skutku i po zapadnięciu ciemności przerwano je. Policja planuje wznowić akcję poszukiwawczą rano.

r/

 
02.03.2015 / 18:00

Dzień otwarty w urzędach skarbowych

W najbliższą sobotę 7 marca w godz. 9:00 – 13:00, we wszystkich urzędach skarbowych organizowany jest Dzień Otwarty. Jest to okazja do uzyskania pomocy przy rozliczaniu się z podatku za ubiegły rok.

Odwiedzający skarbówkę będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk informacyjnych służących do szybkiej i sprawnej obsługi zeznań rocznych; z możliwości uzyskania pomocy przy wypełnianiu zeznania podatkowego z wykorzystaniem platformy e-deklaracje; z informacji w zakresie rozliczenia dochodów z pracy za granicą, zwrotu VAT w budownictwie; z wykazu organizacji mających status OPP – sam zdecyduj, kto otrzyma 1% Twojego podatku i z możliwości zwiedzenia urzędu.

oprac. r/

 
02.03.2015 / 15:04

Nowe godziny pracy urzędu

Urząd Gminy w Szaflarach ma od dziś nowe godziny pracy.

Nowe godziny urzędowania wyglądają następująco:

poniedziałek: 8.00 – 17.00
od wtorku do czwartku: 8.00 – 16.00
piątek: 8.00 – 15.00.

oprac. r/

02.03.2015 / 14:14

Gdzie kupić bilety na środowy mecz hokejowy?

NOWY TARG. Przedsprzedaż biletów na środowe spotkanie z Cracovią prowadzona będzie w biurze klubu MMKS przy ul. Parkowej 14 od wtorku, tj. 3 marca br. w godzinach pracy biura (8-16) oraz przez całą dobę w sklepie Shot24 przy ul.Kolejowej 2 (obok restauracji Primavera), w sklepie firmowym Piekarni Trzcińscy przy ul.Waksmundzkiej 4.

Dodatkowo bilety można będzie kupić w środę w wymienionych punktach - do godz 17.45 oraz w kasach klubowych, które będą czynne od godziny 17.00

"Pamiętajcie - przychodzimy w barwach klubowych! Wszyscy jesteśmy ubrani na żółto, czerwono lub niebiesko i głośnym dopingiem niesiemy naszych chłopaków do zwycięstwa!" - przypomina MMKS Podhale.

źródło: klub, opr.s/

02.03.2015 / 13:21

Puchar Rektora PPWSZ zdobyty

Już po raz drugi, Podhalańskie Koło Naukowe Turystyki działające w PPWSZ w Nowym Targu zorganizowało na stoku narciarskim „ZADZIAŁ” zawody narciarskie „Podhalańska Spartakiada o puchar rektora PPWSZ prof. Iwona Grysa”, połączone ze zjazdem na dętce, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

W zawodach udział wzięło 25 par zawodników – wśród nich znaleźli się studenci z instytutów Turystyki i Rekreacji, Inżynierii Środowiska, Ratownictwa Medycznego, Fizjoterapii, Kosmetologii oraz Architektury. Zwody połączone były z wspólną zabawą na śniegu przygotowaną przez studentów Instytutu Turystyki i Rekreacji pod opieką mgr Iwony Hodorowicz.

Jak co roku nagrody rzeczowe (tablety, torby sportowe, kije do trekkingu oraz karnety do klubu fitess) dla zwycięzców ufundował i wręczył rektor PPWSZ prof. Iwon Grys.

Puchar Rektora w tym roku zdobyli za pierwsze miejsce: Jakub Bańkosz (Instytut Ratownictwa Medycznego) – startujący w slalomie na nartach oraz Bartosz Węglarz (Instytut Turystyki i Rekreacji- ITiR) – startujący w zjeździe na dętce.
Drugie miejsce zajęli: Bogusław Mularek (ITiR) – na nartach i Marcin Cudzich Bularz (ITiR) – na dętce, a trzecie miejsce na podium przypadło: Jakubowi Zwijaczowi (ITiR) – narty oraz Marcinowi Suderowi (ITiR) – dętka.

Po zakończonych zawodach dla każdego uczestnika Spartakiady czekały smakowite kąski
z grilla oraz ciepła herbata.

Inf. ITiR PPWSZ, zdj. Przemysław Zachura.

02.03.2015 / 11:29

Unijne pieniądze z Euroregionu Tatry: kiedy, ile i dla kogo

O pieniądzach i priorytetach Euroregionu „Tatry” mówi Bogusław Waksmundzki, przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry.

W unii Europejskiej rozpoczął się nowy okres finansowania 2014 – 2020. Jakie będą zasady gospodarowania tymi środkami w Euroregionie Tatry?

Bogusław Waksmundzki: 12.02.2015 Komisja Europejska zatwierdziła Program współpracy w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” pod nazwą Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wiemy już, że w ramach tego Programu będzie dostępna kwota wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 155 mln EUR. Oczywiście, że gro tych środków będzie przeznaczonych na realizację dużych projektów w ramach trzech osi priorytetowych: 1 - Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza, 2 - Zrównoważony transport transgraniczny, 3 - Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie. Najwięcej środków będzie przeznaczonych na oś priorytetową 1. w kwocie 77,5 mln. EUR, na oś priorytetową 2 - 55,8 mln EUR, a na oś priorytetową 3 - 12,4 mln EUR.

Jaki będzie obszar wsparcia?

B.W.: Po stronie słowackiej: Preszowski Kraj Samorządowy, Żyliński Kraj Samorządowy jak również z naszej inicjatywy powiat Spiska Nowa Wieś w Kraju Koszyckim, a po polskiej stronie: południowa część województw: śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jeżeli chodzi o województwo małopolskie to będą następujące powiaty: nowotarski, tatrzański, nowosądecki wraz z miastem Nowy Sącz, gorlicki, limanowski, chrzanowski, olkuski, myślenicki, suski, wadowicki, oświęcimski.

Kto będzie mógł korzystać ze środków z programu?

B.W: Wnioskodawcami mogą być następujące podmioty: organy administracji rządowej i samorządowej (ich związki i stowarzyszenia), jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych, instytucje systemu oświaty i szkoły wyższe, organizacje pozarządowe non-profit, Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej oraz kościoły i związki wyznaniowe. Nie mogą z tego programu korzystać osoby prywatne i instytucje dochodowe. To wsparcie nie jest również skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą korzystać z innych programów.

A czy w dalszym ciągu będą realizowane mikroprojekty, czyli małe projekty tak popularne w naszym regionie?

B.W.: Oczywiście tak. Realizacja mikroprojektów będzie kontynuowana w ramach trzech Projektów Parasolowych zarządzanych przez: Euroregion Karpacki, Euroregion Beskidy oraz Euroregion „Tatry” we współpracy z Wyższymi Jednostkami Terytorialnymi na Słowacji tj. Preszowski Kraj Samorządowy i Żyliński Kraj Samorządowy.
Na ten cel będzie przeznaczona kwota 23,248 mln EUR z czego w naszym parasolu (czyli do dyspozycji Euroregionu Tatry) to jest kwota 5 mln EUR.

Nowością będą wspólne projekty z partnerem wiodącym, które mogą otrzymać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 70.000,00 EUR. Nie zmieni się też poziom dofinansowania: 85% z EFRR oraz 15% wkładu krajowego, z czego 10% dofinansuje budżet państwa z rezerwy celowej. Czyli per saldo beneficjent będzie musiał wnieść wkład własny w wysokości 5%. Fundusz Mikroprojektów będzie realizowany tylko w pierwszej (ochrona dziedzictwa) i trzeciej osi priorytetowej (rozwój edukacji).

Na co wiec będą przeznaczone pieniądze z UE w Euroregionie „Tatry” ?

B.W.: Na co będziemy wydatkować pieniądze jest określone w przyjętej w ubiegłym roku Polsko-słowackiej strategii działania Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY na lata 2014-2020, czyli strategii ugrupowania, które w sierpniu 2013 roku powołaliśmy z partnerem słowackim w celu realizacji projektów.

Oczywiście nadal markowym projektem pozostanie kontynuacja Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr. Na marginesie pragnę podkreślić, że to co zrobiliśmy i będzie zakończone w roku bieżącym to 74 km bezkolizyjnych, zrobionych zgodnie ze sztuką budowlaną ścieżek rowerowych z czego w jednym odcinku z Nowego Targu do Trsteny to 46 km. Kluczowymi działaniami w ramach przedmiotowej strategii stanowią przedsięwzięcia z zakresu rozwijania transgranicznej infrastruktury turystycznej (budowa pętli tematycznych powiązanych ze Szlakiem wokół Tatr np. trasa chochołowska i wierchowa, ścieżka cysterska, trasa łopuszniańska, pętla stoki Gorców) oraz działania dotyczące transgranicznej komunikacji publicznej, której brak jest szczególnie odczuwalny i stanowi jedną z głównych barier rozwoju obszaru wokół Tatr.

Czy mikroprojekty będą tak popularne jak w poprzednim programie?

B.W.: Sądzimy, że mikroprojekty tak jak do tej pory będą się cieszyły dużym zainteresowaniem: krótki czas realizacji, wysoki poziom dofinansowania, łatwość realizacji, szybki rezultat. Szczególnie będziemy zachęcać organizacje non-profit, które w małym stopniu korzystały ze środków UE w poprzedniej perspektywie finansowej.

Kiedy będzie można starać się o dofinansowanie?

B.W.: Sądzimy, że po przygotowaniu dokumentów przez Instytucję Zarządzającą i partnerów pierwsze wnioski będzie można składać w czwartym kwartale tego roku. Natomiast w pierwszej kolejności będą realizowane projekty flagowe - strategiczne dla całego programu, które będą miały odrębną procedurę zatwierdzenia. Dzisiaj już można, na podstawie programu, przygotować projekty, a koszty przygotowawcze tych projektów są kwalifikowane od 2014 roku. Oczywiście Instytucja Zarządzająca, Wspólny Sekretariat Techniczny i euroregiony będą prowadziły szeroką akcję promocyjną i szkoleniową o czym będziemy naszych potencjalnych beneficjentów informować. Wszelkie pytania w sprawie programu prosimy kierować drogą elektroniczną na adres: pwt@euroregion-tatry.eu lub telefonować po numer: 18 266 99 81.

Źródło: materiały prasowe Euroregionu Tatry, foto: Archiwum

02.03.2015 / 10:39

Nowotarżanie wymyślili chleb dla odchudzających się...

Jedna z piekarni w Nowym Targu, informuje nasz Czytelnik, opracowała chleb dla odchudzających się. To innowacyjne rozwiązanie polega na tym, że konsument zjada wprawdzie całą kromkę chleba, ale jakby zjadał mniej...

"Za Waszym pośrednictwem chciałbym podzielić się dobrą wiadomością z wszystkimi odchudzającymi się w N. Targu" - napisał na kontakt@podhale24.pl nasz czytelnik M.B. "Otóż piekarnia (...) opracowała specjalny chleb dla odchudzających się. Dowód na zdjęciu".

oprac. r/

02.03.2015 / 09:00

"Dźwigacz Kultury 2014" dla ZEW Niedzica

Niedzicka spółka znalazła się wśród wyróżnionych tą nagrodą. ZEW przyznano tytuł Mecenasa Kultury Wysokiej w Małopolsce za to, że niezmiennie od lat wspiera projekty kulturalne Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Spółka z Podhala jest partnerem i sponsorem m.in. takich wydarzeń jak Opera Rara czy Misteria Paschalia.

W imieniu Zarządu ZEW Niedzica S.A. nagrodę dla Spółki odebrał Kierownik Działu Organizacyjnego Leszek Bajorek.

oprac. r/ materiały prasowe

01.03.2015 / 20:58

Urodziny Teatru Witkacego - dzień trzeci (zdjęcia)

ZAKOPANE. Paweł Steczkowski, Max Klezmer Band i Włodzimierz "Kinior" Kiniorski byli gwiazdami trzeciego dnia obchodów Urodzin Teatru Witkacego.

Zespołowi Max Klezmer Band towarzyszyła m.in. Agata Siemaszko.

pk/ zdj. Piotr Korczak

01.03.2015 / 13:40

Dariusz Ślaga i Alicja Sikora najlepsi w Nocnej Ścigacce (zdjęcia)

W ostatni dzień lutego na tarasach biegowych na Kotelnicy Białczańskiej odbyła się Nocna Ścigacka. Bezkonkurencyjny w pierwszych na Podhalu zawodach rozgrywanych przy sztucznym oświetleniu był Dariusz Ślaga z Chochołowa.

Zwycięzca już po pierwszym kilometrze wysunął się na prowadzenie i z każdym kolejnym powiększał przewagę. Zupełnie jak kilka godzin wcześniej Therese Johaug w biegu na 30 km na mistrzostwach świata w Falun. Drugi na metę dotarł Jan Madej z Mszany Dolnej, zaś najniższy stopień podium wywalczył Jacek Hyrnik z Ustronia.

Uczestnicy rywalizowali na 10 km stylem klasycznym. Choć bieg był w tym roku kameralny, bo w tym samym terminie odbywał się Bieg Piastów, byli i tacy, którzy na zawody do Białki Tatrzańskiej przyjechali specjalnie. Jak choćby Alicja Sikora z Bielska-Białej, która zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. - Stać mnie było na więcej, ale mój serwismen trochę zawiódł: narty nie trzymały na podbiegach. Dostanie w domu żółtą kartkę – śmieje się zwyciężczyni, która na nartach zaczęła biegać po czterdziestce. - Trasa bardzo się mi podobała. Łatwa, bezpieczna, dla amatorów. Tylko dystans dla mnie trochę za krótki – dodaje najszybsza wśród kobiet, zdradzając, że ma na swoim koncie starty w nienarciarskich biegach ultra, w tym 202,5 km w biegu 24-godzinnym. Drugie miejsce przypadło Annie Gąsienicy-Roj z Zakopanego, trzecia była Julia Pawłowska z Białki Tatrzańskiej.

Otwarte w zeszłym roku trasy między Kotelnicą Białczańską i Jankulakowskim Wierchem nie są bardzo wymagające, choć mają też trudniejsze fragmenty. Radzą sobie na nich zupełnie początkujący, jak choćby mieszkanka Suwałk, która pokonała cały dystans, mimo że biegówki miała trzeci raz na nogach. Poprowadzone w formie wznoszących się tarasów dają świetny widok na to, jak przebiega rywalizacja. Dzięki sztucznemu oświetleniu można na nich biegać także po zmroku. Bieg rozgrywany przy świetle lamp jest szczególnie malowniczy. Organizatorzy zadbali o świetną oprawę biegu: pochodnie przy mecie witały finiszujących, nie było rozpraszającej muzyki. Czający się poza trasą mrok sprzyjał i skupieniu i dobrej zabawie – komentuje Piotr Manowiecki z Biegówek pod Tatrami. Chcemy, by w przyszłości Kotelnica Białczańska stała się jednym z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce. Żeby ludzie przyjeżdżali tu nie tylko zjeżdżać, ale też biegać na nartach. Na sztucznie śnieżonych trasach oprócz amatorów mogą trenować dzieci i młodzież szkolna, a i zawodnicy wyczynowi zrobią tu trening – mówi Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk, który sędziował na zawodach. I dodaje, że za rok bieg ma szanse przyciągnąć nawet 300 startujących, choć trasa i organizatorzy przygotowani są na znacznie więcej.

Łucja Łukaszczyk, zdj. BiegówkiPodTatrami

01.03.2015 / 12:10

Kulturalna Stolica Podhala - propozycje na marzec

NOWY TARG. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Barbara Pachniowska przypomina o czekających nas w tym miesiącu wydarzeniach kulturalnych.

Od 4 do 6 marca Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na „Spotkania z kulturą Portugalii” pod hasłem „Onde a terra se acaba e o mar começa”. Wśród bogatej oferty spotkań z podróżnikami, kuchnią, filmem i literaturą znajdą Państwo również propozycję koncertu. „Historia de un Amor” w wykonaniu Kingi Rataj z zespołem. To okazja przeżycia niezapomnianych emocji, to wkroczenie do innego świata...do świata saudade.

Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado - Amalii Rodrigues, opowiada o saudade - nostalgii, utracie, miłości, śmierci, nieokreślonej tęsknocie za niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza, to także smak wina, radość życia, energia, miłość... ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Podobnie jak inne formy muzyki ludowej takie jak hiszpańskie Flamenco, argentyńskie Tango, czy amerykański Blues, Fado nie można wytłumaczyć ani opisać. Musi być silnie odczuwalne, doświadczal ne... trzeba je przeżyć. Piosenki z repertuaru m.in.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, sięgając niejednokrotnie do stylistyki iberoamerykańskiej.

Wśród marcowej oferty znajduje się również spektakl „Single i remiksy” to komedia traktująca o mechanizmach stosunków panujących w korporacjach, o szefach hołdujących modzie zatrudniania w firmach singli .O perypetiach prezeski dużej korporacji, która nagle zostaje wchłonięta przez większą firmę opowiada komedia wyreżyserowana przez Marcina Szczygielskiego, w rolach głównych zobaczymy Annę Muchę, Katarzynę Maciąg, Wojtka Medyńskiego i Lesława Żurka, na spektakl zapraszamy 8 marca.

Nowotarska galeria sztuki „Jatki” zaprasza na wystawę malarstwa „Lipowici 2013” i wystawę Tomasza Awdziejczuka. Pierwsza z wystaw prezentuje różnorodne podejście do tematu pleneru miasteczka Lipoviczi interpretowanych przez 13 artystów ze Słowenii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny. Druga część wystawy to niezwykle barwna indywidualna wystawa Tomasza Awdziejczuka.

Ciekawą ofertę przygotowało także Polskie Towarzystwo Historyczne o/Nowy Targ - Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. „Stosunki polsko – węgiersko – słowackie na przestrzeni wieków”, pod Honorowym Patronatem dr hab. Adrienne Körmendy Konsula Generalnego Węgier oraz Ivana Škorupy Konsula Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie. „Spotkanie młodych badaczy: historyków i politologów z kilku ośrodków naukowych z Polski, Słowacji i Węgier, odbędzie w dniach 9-10 marca 2015 r. w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Wybór miejsca obrad nie jest przypadkowy, jak donoszą Organizatorzy, bowiem budynek wzniesiony w 1912 r. oraz postać jego patrona, ściśle związani są historią trzech narodów, których dzieje oraz wzajemne relacje będą przedmiotem dyskursu naukowego”.

W okresie wielkopostnym nie zabraknie również tradycyjnego spektaklu Misterium Męki Pańskiej przygotowywanego przez nowotarską parafię pw.Świętego Jana Pawła II, koncertu pasyjnego przygotowanego przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, warsztatów z wykonywaniem palm w Muzeum Podhalańskim.

Barbara Pachniowska Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

28.02.2015 / 21:58

Nowotarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

NOWY TARG. Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć", Burmistrz Nowego Targu, GRH Okręg VII Krakowskiej Policji Państwowej, Hufiec Podhalański ZHP - 2 Podhalańska Drużyna Wędrownicza - zapraszają mieszkańców Miasta i okolic na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę 1 marca o godzinie 12.30 w kościele pw. św. Katarzyny odprawiona zostanie uroczysta msza św. - Po mszy złożymy kwiaty i zapalone znicze po Krzyżem Katyńskim. Będziemy również zbierać podpisy pod Petycją do Najwyższych Władz RP, w sprawie kontynuacji prac na warszawskiej "Łączce", gdzie pochowani są nasi Bohaterowie- dodają organizatorzy.

opr.s/

28.02.2015 / 14:47

Absynt wyróżniony

Nowotarska restauracja, która po programie Kuchenne Rewolucje zmieniła nazwę z Mauritiana na Absynt, została wyróżniona w konkursie zorganizowanym przez telewizję Kuchnia+.

Restauracja z Nowego Targu znalazł się w gronie 13 laureatów, którzy zostali nagrodzeni certyfikatami „Kuchnia+ poleca”. - Poprzez tę akcję chcemy pokazać dobrą stronę polskiej gastronomii. Jak można zauważyć, czytając listę laureatów, godne polecenia miejsce można znaleźć praktycznie wszędzie, tak w Krakowie i Wrocławiu, jak i w Podzamczu czy Śremie. Zachęcamy wszystkich do szukania godnych polecenia lokali i dzielenia się tym z innymi za pomocą naszej akcji. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji – mówi Marta Szwakopf, dyrektor kanału Kuchnia+.

Źródło: materiały prasowe

28.02.2015 / 12:20

Ukazała się książka na temat dawnego budownictwa chłopskiego Raby Wyżnej i Bielanki

W wielu wsiach naszego regionu ostatnie drewniane domy chylą się ku ziemi. Trzeba niewiele czasu, kilku lat, by te perły dawnego budownictwa bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu, ustępując miejsca betonowym bezstylowcom. Raba Wyżna i Bielanka szczęście, że przed śmiercią techniczną znalazł je i dokładnie opisał Tobiasz Orzeł.

 Publikacja pt. "Chłopskie budownictwo zagrodowe Raby Wyżnej i Bielanki w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku", to znakomity przykład tego, jak ocalić przed zapomnieniem dawną kulturę wiejską. Właściwie każda miejscowość winna posiadać takie opracowanie - publikację tak precyzyjnie, wnikliwie i interesująco opisującą dawne budownictwo.
 
- Jestem członkiem zespołu redakcyjnego przygotowującego monografię Raby Wyżnej i stąd też się wzięło zainteresowanie tym rejonem. Początkowo planowaliśmy jedynie krótki artykuł o tradycyjnym budownictwie. Wkrótce okazało się jednak, że materiału jest na tyle dużo, iż zdecydowaliśmy, aby powstała osobna publikacja jemu poświęcona - mówi 26-letni Tobiasz Orzeł z Rabki-Zdroju, magister Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie na III roku studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UJ na kierunku etnologia. - W 2013 roku prowadziłem tam też ćwiczenia terenowe dla studentów IEiAK UJ. Tematem tamtych badań była obrzędowość doroczna, rodzinna, strój oraz folklor słowny. Efekty tych badań będą wkrótce opublikowane w oddzielnych artykułach.
 
- Monografia ta powstała z pilnej potrzeby chronienia lokalnego dziedzictwa. Jej celem jest przekazanie wiedzy zarówno na temat samych budowli - ich brył, konstrukcji i zdobnictwa, jak również tradycyjnej sztuki ciesielskiej, gwarowej terminologii, zwyczajów związanych ze wznoszeniem domów oraz użytkowaniem przestrzeni mieszkalnej - podkreśla Tobiasz Orzeł we wstępie do książki.
 
Książka jest również cenna z tego powodu, że to praktycznie pierwsza tak obszerna publikacja wszechstronnie podejmująca temat budownictwa chłopskiego na terenie gminy Raba Wyżna.
 
"Publikacja Chłopskie budownictwo zagrodowe Raby Wyżnej i Bielanki w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku ma charakter obszernego, monograficznego opracowania (...) Autor omawia tu nie tylko poszczególne typy zagród i budynków, ale także technologie i rzemiosła związane z tradycyjnym, drewnianym budownictwem regionu. Zwraca uwagę bardzo starannie przygotowany warsztat badawczy" - pisała w recenzji książki nieżyjąca już dr Urszula Janicka-Krzywda, wybitna znawczyni kultury Karpat.
 
Książka o rabiańskim budownictwie dostępna jest już w okolicznych bibliotekach i muzeach. Tam można ją wypożyczyć. Dla czytelników zainteresowanych tematem, mamy trzy darmowe egzemplarze. Aby je otrzymać należy wysłać e-mail na adres konkursy@podhale24.pl, podać w temacie hasło "budownictwo w Rabie Wyżnej", a w treści wiadomości uzasadnić, dlaczego książka powinna trafić w Państwa ręce. Książki otrzymają autorzy trzech najlepszych uzasadnień. Laureatów o wygranej poinformujemy e-mailem.
 
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów. Program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013.

r/

28.02.2015 / 00:27

Nowotarżanie zareagowali na apel o pomoc w "nakrętkowej" zbiórce

NOWY TARG. Zgodnie z zapowiedzią w piątkowy wieczór na Rynku odbyła się zbiórka nakrętek dla chorego na nowotwór Kacperka. - Nie spodziewałam się aż takiej reakcji - mówi organizatorka akcji Justyna.

Ludzie przynosili po kilkanaście, kilkadziesiąt, albo wręcz całe pudła kolorowych nakrętek. W niecałą godzinę zapełniono kilkadziesiąt worków.

O chorym dziecku potrzebującym pomocy pisaliśmy tutaj. 9-miesięcznego chłopczyka można uratować przed utratą wzroku, ale zostało niewiele czasu.

- Akcja będzie powtórzona - zapewnia pani Justyna, która przyjaźni się z rodzicami Kacperka.

W pomoc zaangażowało się więcej osób, wśród nich nastoletnia Beata Sienka, która zadbała o nagłośnienie całego przedsięwzięcia.

s/ zdj. Zbigniew Krauzowicz

27.02.2015 / 09:42

Urodziny Teatru Witkacego - dzień drugi (zdjęcia)

ZAKOPANE. Trwają 30. Urodziny Teatru Witkacego. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia obchodów było premierowe wykonanie najnowszego utworu Jerzego Chruścińskiego - SUITA – „DURENT Przetrwają”.

Na Scenie Witkacego wystąpili: Max Klezmer Band, Orkiestra i Chór dziecięcy Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego oraz sopranistka Łucja Czarnecka.

Wydarzeniem towarzyszącym był tego dnia wernisaż wystawy prac prezentowanych w foyer teatru. Podczas urodzin oglądać można obrazy przyjaciół teatru, m.in. Arkadiusza Walocha, Jerzego Dudy-Gracza, czy Tadeusza Brzozowskiego.

pk/ zdj. Piotr Korczak

 
27.02.2015 / 09:28

Sprzęt AGD dla strażaków

SZCZAWNICA. Burmistrz Grzegorz Niezgoda przekazał OSP sprzęt gospodarstwa domowego o wartości 1200 zł, jaki miasto otrzymało za zwycięstwo w regionalnej edycji Ogólnopolskiego Plebiscytu ,,Świeć Się z Energą’’, organizowanego przez Grupę Energa.

Zgodnie z założeniami plebiscytu, nagroda rzeczowa winna zostać przekazana na cel społeczny, co zostało podczas sesji zrealizowane. Sprzęt będzie na wyposażeniu zaplecza kuchennego szczawnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, z którego korzystają nie tylko druhowie pożarniczej jednostki, ale również inne organizacje pozarządowe m.in.: szczawnicki Oddział Związku Rencistów i Emerytów, Stowarzyszenie Młodzi Inaczej 60+, a także członkowie Regionalnego Zespołu im. Jana Malinowskiego.

hol/

27.02.2015 / 09:25

Nagrody za dekoracje świąteczne rozdane

Podczas VI sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy oficjalnie ogłoszono, a następnie uhonorowano dyplomami i pieniężnymi nagrodami zwycięzców Konkursu na najładniejszą dekorację świąteczną na terenie miasta i gminy Szczawnica 2014/2015.

- Mieszkańcy pienińskiego kurortu oraz licznie odwiedzający go kuracjusze i turyści, od początku grudnia minionego roku mogli podziwiać świąteczną iluminację miasta, która prezentowała się wyjątkowo imponująco. Różnego rodzaju podświetlane ozdoby świąteczne i lampki dodały blasku nie tylko centrum Szczawnicy, ale również innym ulicom miasta podkreślając tym samym urok i wyjątkowość Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku - podkreślił Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy, dziękując jednocześnie wszystkim mieszkańcom Szczawnicy za staranność i za zaangażowanie, z jakim corocznie mieszkańcy Szczawnicy przygotowują iluminacje świąteczne.

Oceny dekoracji świątecznych dokonywała Komisja Konkursowa w składzie: przedstawicieli Klubu Twórczego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Koło „Pieniny”, Komisji Edukacji i Spraw Społecznych Rady Miejskiej, Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

Członkowie Komisji Konkursowej w okresie od 24 grudnia 2014 r. do 09 stycznia 2015 r. dokonywali oceny dekoracji świątecznych, a 2 i 5 stycznia odbyły się spotkania wyjazdowe, podczas których wytypowane zostały do udziału w przedmiotowym konkursie budynki mieszkalne, a także zakłady pracy, placówki gastronomiczne oraz handlowe.

Laureatami konkursu na najładniejszą dekoracje świąteczną na terenie miasta i gminy Szczawnica zostali:

W kategorii sanatoria, zakłady pracy, placówki gastronomiczne oraz handlowe:

I miejsce Willa Marta - Thermaleo sp. z o.o ., Plac Dietla 7
II miejsce Karczma Pienińska, ul. Główna 240
III miejsce Pani Elżbieta Czaja - Sklep Wielobranżowy „Trzy Korony”, ul. Główna 59

W kategorii budynki jednorodzinne i posesje osób fizycznych (nie prowadzące działalności handlowej 
i gastronomicznej): 

I miejsce Pan Krzysztof Hurkała, Szlachtowa
II miejsce Państwo Barbara i Roman Zachwieja, ul. Szlachtowska
III miejsce Państwo Grażyna i Andrzej Wierciochowie, ul. Sopotnicka

W kategorii balkony oraz okna w budynkach wielorodzinnych:

I miejsce Państwo Krystyna i Kazimierz Moskalik, Os. Połoniny 
II miejsce Pani Rozalia Ślimak, Os. Połoniny 
III miejsce Państwo Adrianna i Tomasz Berszakiewiczowie, os. Połoniny.

Henryk Janusz Olkiewicz

 
26.02.2015 / 19:32

Utrudnienia związane z Rajdem Super Rally

W piątek i w sobotę (27-28 lutego) na terenie gminy Czarny Dunajec odbywał się będzie rajd motocykli, quadów, samochodów terenowych i ciężarowych Super Rally.

Bazą zlotu Super Rally będzie teren parkingu koło Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu. W związku z tym parking przy gminie będzie zamknięty dla ruchu od godziny 14.00 dnia 27 lutego do dnia 28 lutego do godz. 18.00.

W sobotę uczestnicy rajdu będą się przemieszczać z Czarnego Dunajca przez Podczerwonego. Przejazd odbywał się będzie trasą: wyjazd spod remizy OSP Czarny Dunajec na miejsce startu- od szkoły-droga Brzyzkowa - skrajem Cikówki-Droga do Torfowni, Podczerwone: Droga Cachrówka - Pod Strażnicę, Koniówka: Wzdłuż nasypu kolejowego, Chochołów: Droga Borowa- Do Mostu Borowego.

Na drogach gminnych terenowych, na których ruch będzie czasowo wstrzymany, pojawią się specjalne oznaczenia i taśmy ostrzegawcze. Nad bezpieczeństwem tych odcinków będą czuwać organizatorzy i strażacy z jednostek OSP.

Źródło: Urząd Gminy Czarny Dunajec, oprac. r/

26.02.2015 / 17:05

Problem z samochodami parkującymi pod Ratuszem

NOWY TARG. Na płycie Rynku i pod samym Ratuszem, poza wyznaczonymi parkingami, codziennie spotkać można parkujące samochody. Część z nich to samochody służb miejskich, dzierżawców, organizatorów imprez, ale sporo tu również aut prywatnych. Z wygodnego i darmowego parkingu korzysta kto chce.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że nikt tego nie zabrania. Nie ma żadnych zakazów. Co ciekawe, dojazd na darmowe miejsca parkingowe odbywa się przez przejścia dla pieszych.

Straż Miejska zna problem. Komendant straży Krzysztof Cypara uważa, że sprawą powinni zająć się radni, bowiem konieczne jest stworzenie odpowiedniej organizacji ruchu w Rynku, tak, aby z postojów na płycie mogły ewentualnie korzystać osoby uprawnione do tego np. posiadające zezwolenia z magistratu. Obecnie jest to "wolna amerykanka".

r/ zdjęcie prywatnego samochodu zaparkowanego pod Ratuszem otrzymaliśmy od czytelnika na kontakt@podhale24.pl.

26.02.2015 / 15:35

Nowotarżanin chce pobiec nad morze dla chorej na raka Ani z Waksmundu

24-letni nowotarżanin Sebastian Bibro zamierza pobiec w wakacje z Zakopanego do Gdańska. Planuje się sprawdzić, a przy okazji namawia do wpłat na leczenie chorej na raka małej Ani Garcarz z Waksmundu.

Sebastian to piłkarz podhalańskich drużyn. Jego drugą pasją, obok piłki nożnej, są biegi . - Jestem długodystansowcem i moim marzeniem od kilku lat jest przebiegnąć z Zakopanego do Gdańska. Chciałbym sprawdzić na co stać mój organizm - mówi. W końcu postanowił zrealizować swojej marzenie i 27 czerwca planuje ruszyć biegiem przez Polskę, w trasę liczącą 643 km, od Tatr do morza. Dziennie chce pokonywać 50 km. Bieg ma trwać 14 dni.

Sportowy wyczyn ma mieć także inny wymiar. Przy okazji swojego biegu, Sebastian Bibro zabiega o pomoc i wpłaty na konto Fundacji im. Adama Worwy na rzecz małej Ani Gancarz z Waksmundu. Dziewczynka urodziła się z nowotworem wielkości główki usadowionym na bioderku. Rak okazał się być złośliwy, więc konieczna była amputacja prawej nóżki oraz stomia - czyli przeniesienie jelita grubego na lewą stronę. Obecnie Ania ma siedem miesięcy i jest po ośmiu cyklach chemioterapii. Ciągłe wyjazdy do Krakowa, woreczki i płytki stomijne oraz rzeczy potrzebne do codziennej pielęgnacji dla dziewczynki wiążą się ze sporymi kosztami, które ponoszą rodzice, ale niestety brakuje im pieniędzy. Niektóre przedmioty są refundowane, ale jest ich stanowczo za mało. Marzeniem rodziców jest, aby w przyszłości ich dziecko chodziło, dlatego już dziś zbierają środki potrzebne na endoprotezę dla ich córeczki. 

Sebastian szuka też sponsorów, którzy pomogą mu w organizacji biegu. Kontakt z nim: tel. 880607912, e-mail: sebastianbibro@gmail.com.

oprac. r/

02.03.2015 / 23:26

Oświadczenie KS Gorce: "Piotr Pagacz nie reprezentuje KS Gorce"

„W związku z odbijającym się negatywnym echem oświadczeniem trenera Piotra Pagacza, Zarząd KS Gorce składa podziękowania trenerowi Piotrowi Pagaczowi za pracę na rzecz sekcji piłki siatkowej w Nowym Targu" - czytamy w przesłanym nam stanowisku zarządu KS Gorce.

W dalszej części pisma zarząd Klubu dodaje: "Jednocześnie oświadczamy, że Pan Pagacz od dnia złożenia rezygnacji tj. 31.01.2015 r. w żaden sposób nie reprezentuje KS Gorce w tym sekcji piłki siatkowej. Zarząd KS Gorce wraz z obecnym kierownictwem sekcji piłki siatkowej informuje, że sekcja w dalszym ciągu funkcjonuje, prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży, na które serdecznie zapraszamy, a drużyna seniorska kontynuuje rozgrywki w III lidze, prowadzone pod egidą Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej".

O decyzji Piotra Pagacza pisaliśmy tutaj.

Trener skarżył się m. in. na brak autonomicznej sekcji piłki siatkowej, wpływu na finanse sekcji oraz zawodników. Jako powód swojego odejścia podał także względy zdrowotne.

opr.s/

02.03.2015 / 22:29

Tenis stołowy. Wyłoniono finalistów

W hali nowotarskich Gorców rozegrano drużynowe mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym dla uczniów szkół podstawowych. Drużyny, które zajęły dwa pierwsze miejsca – SP 2 Nowy Targ i SP Waksmund (dziewczęta) oraz Krauszów i Waksmund (chłopcy) reprezentować będą powiat w zawodach strefowych.

Dziewczęta
1. Szkoła Podstawowa Nr 2 Nowy Targ - Zuzanna Kowalczyk i Oliwia Koczałko ( opiekun Bartłomiej Kolasa)
2. Szkoła Podstawowa Waksmund – Natalia Krupa, Kamila Małysiak i Anna Cyrwus (opiekun Paulina Pęksa)
3. Szkoła Podstawowa Nr 5 Nowy Targ
4. Szkoła Podstawowa Krauszów
5. Szkoła Podstawowa Klikuszowa

Chłopcy
1. SP Krauszów – Maciej Kowalkowski, Miłosz Długopolski i Patryk Kowalkowski (opiekun Tomasz Klag)
2. SP Waksmund – Szymon Kolasa, Przemek Kamiński (opiekun Paulina Pęksa).
3. SP Klikuszowa
4. SP Nr 5 Nowy Targ
5. SP Nr 11 Nowy Targ

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9332[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:28

Snowboard. W trzeciej dziesiątce

Drugie zwycięstwo w ciągu weekendu odniósł w niedzielę Zan Kosir podczas snowboardowego Pucharu Świata w slalomie równoległym, w japońskiej Asahikawie. Wśród pań najlepsza okazała się Julie Zogg. W rywalizacji pań obie Polki spisały się lepiej niż dzień wcześniej i zostały sklasyfikowane pod koniec trzeciej dziesiątki.

Tym razem w kwalifikacjach szybsza była Karolina Sztokfisz, która została sklasyfikowana na dwudziestym ósmym miejscu. Lokatę niżej znalazła się Aleksandra Król.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9325[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:27

Łyżwiarstwo szybkie. Udane starty

Paweł Kuliżnikow (Rosja) zdobył w Astanie złoty medal mistrzostw świata w wieloboju sprinterskim w łyżwiarstwie szybkim. Bardzo dobrze w Astanie spisali się Polacy.

Artur Nogal zajął 16 miejsce (141,805 pkt), a Piotr Michalski był 18 (141,935). W biegu na 1000 m Michalski był 15 ( 1.10,80), a Nogal 16 (1.10,86).

W biegach na 500 m Nogal zajął dziewiąte miejsce (35,24 s) i 20 (35,47). Michalski był 18 (35,48) i 23 (35,62). Polki nie startowały.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9329[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:26

Hokej. Pracowity okres

- Za nami pracowity okres ferii. Rozegraliśmy dwie kolejki w hokejowej lidze słowackiej, a w czasie drugiego tygodnia ferii moi zawodnicy pracowali na trzydniowym obozie stacjonarnym. Przygotowania prowadzone były pod kątem międzynarodowego turnieju żaków w szwajcarskiej w Biasce – informuje trener, Paweł Gil.

- To był bardzo pożyteczny czas – dodaje. - Poparty meczami kontrolnymi, które do końca zmuszały nas do gry do ostatniego gwizdka. To dla nas jest niewymierną wartością i dobrą szkołą dyscypliny taktycznej i gry zespołowej. Przykład stanowi mecz piątoklasistów, w którym zwrot akcji nastąpił w końcówce meczu na naszą niekorzyść. Mimo wycofania bramkarza i strzelenia jednej bramki nie udało się zremisować i dogonić przeciwnika. Sama końcówka dostarczyła wiele emocji, z którymi nie wszyscy zawodnicy umieją sobie jeszcze radzić. Mimo przegranej jestem zadowolony z wielu momentów gry, choć mieliśmy prawdziwy szpital, bo dysponowałem tylko jednym kompletnym atakiem, resztę sztukowaliśmy by można było rozegrać mecz.

HC Dukla Michalovce - MMKS Podhale Nowy Targ (V klasa) 5:9 (0:4,1:1,4:4)
MMKS Podhale Nowy Targ (V klasa) - HC Trebisov 7:8 (2:0, 3:4, 2:4)
HC Dukla Michalovce - MMKS Podhale Nowy Targ (IV klasa) 5:10
MMKS Podhale Nowy Targ (IV klasa) - HC Trebisov 18:23 (9:13, 9:10)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9324[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:24

Lotos Cup w kombinacji

W Szczyrku rywalizowali młodzi kombinatorzy norwescy w ramach LOTOS Cup. Rywalizacja toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych.

W kategorii seniorów triumfował Mateusz Wantulok, który skoczył 119,5 metra, a jego czas biegu to 16 minut i 54 sekundy. Za nim uplasował się Wojciech Marusarz (85,5 m) ze stratą 02:10 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Marcin Budz, który skoczył 84,5 metra, natomiast na metę dotarł z czasem 17 minut i 28 sekund.

Wśród juniorów najlepszy okazał się Jan Łowisz, który oddał skok na odległość 109 metrów, a czas biegu to 17 minut oraz 27 sekund. Wyprzedził Michała Guta Chowańca i Kacpra Kupczaka. Paweł Twardosz spisał się najlepiej w grupie juniorów młodszych. Obok niego na podium stanęli - Daniel Mąka i Paweł Chyc. Kategorię Junior C wygrał Dawid Jarząbek, przed Kacprem Koniorem i Arturem Wacławiakiem.

Najlepszym juniorem D został Mateusz Małyjurek, wyprzedzając Macieja Zborowskiego i Macieja Korzeniewskiego.
Natomiast w najmłodszej kategorii Junior E zwyciężył Jan Bukowski, drugi był Jan Rzadkosz, a trzeci Stanisław Majerczyk.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9326[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:22

Skoki narciarskie: Faworyci nie zawodzą

Szóste zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” - LOTOS Cup 2015 w Szczyrku nie przewróciły kalifikacji generalnej. Liderzy są ,mocni, co potwierdzili wygrywając sześć z ośmiu kategorii.

Wśród seniorów najlepszy okazał się Tomasz Byrt z WSS Wisła w Wiśle, który po pierwszej serii był trzeci (99 m). Zwycięstwo zapewnił mu drugi skok na odległość 102,5 metra. Andrzej Zapotoczny i Krzysztof Miętus razem zajęli drugie miejsce.

Przemysław Kantyka najlepszy był wśród juniorów (101,5 i 105,5 m). Wyprzedził Krzysztofa Leję (96,5 i 96 m) aż o 27 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Podżorski (95,5 i 97 m).

W kategorii juniorach młodszych na najwyższym stopniu podium stanął Dominik Kastelik (101,5 i 102 m) i odskoczył Czechowi Damianowi Lasocie (96 i 98,5 m) na 15 punktów, a lidera LOTOS Cup Pawła Guta (90,5 i 100,5 m) wyprzedził o 22,5 punktu. Trzecim wśród Polaków był Paweł Twardosz.

Dawid Jarząbek (junior C) triumfował z przewagą 16,1 punktu nad Czechem Robertem Szymeczkiem, a trzeci był Kazach Sergiej Tkaczenko. Drugim najlepszym z Polaków był Tomasz Pilch, a za nim sklasyfikowany został Damian Skupień.

W kategorii Junior D zwyciężył Kacper Stosel. 70 i 71,5 m). Skład podium uzupełnili Marcin Topór (68,5 i 71 m) oraz Maciej Zborowski (69,5 i 68,5 m).

W kategorii Junior E potknięcie lidera Jana Rzadkosza wykorzystał triumfator Jan Bukowski, który zbliżył się do Rzadkosza w klasyfikacji generalnej na 15 punktów. Na drugim stopniu podium stanął Jan Habdas, a trzeci był Stanisław Majerczyk.

Kategorię juniorek wygrała Kinga Rajda przed reprezentantką Kazachstanu i Joanna Szwab. Wśród młodziczek triumfowała Paulina Cieślar, pokonując Kamilę Karpiel i Annę Twardosz.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9327[/SPORTOWEPODHALE]

 
02.03.2015 / 22:19

Bezkonkurencyjna Mitoraj

W Kościelisku rozegrano bieg na dochodzenie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostw Polski juniorów. Pierwsze miejsca po sprincie skutecznie obronili Mateusz Janik, Kinga Mitoraj oraz Kamila Żuk.

Kinga Mitoraj wręcz zdeklasowała rywalki. Świeżo upieczona wicemistrzyni świata juniorek zaliczyła co prawda pięć karnych rund, ale świetny bieg pozwolił jej uzyskać na mecie przewagę ponad trzech i pół minuty nad Beatą Lassak. Trzecie miejsce dla Katarzyny Wołoszyn.

Wśród juniorów Janik również spudłował pięć razy, ale i tak powiększył przewagę nad Rafałem Penarem. Na trzecie miejsce z piątego awansował Bartłomiej Filip.

Drugie złoto wśród juniorek młodszych zdobyła Kamila Żuk. Na mecie zameldowała się grubo ponad dwie minuty przed Kamilą Cichoń, brąz dla Catherine Spierenburg.

Tylko Przemysławowi Pancerzowi w juniorach młodszych nie udało się obronić pierwszego miejsca ze sprintu. Osiem pudeł zepchnęło go na trzecie miejsce. Srebrny medal wywalczył Marcin Szwajnos, a po złoto sięgnął Tadeusz Nędza Kubiniec.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9328[/SPORTOWEPODHALE]

02.03.2015 / 17:20

Maraton narciarski. Rekord Polski 559 km w slalomie gigancie (zdjęcia)

ZAKOPANE. Na Polanie Szymoszkowej rozegrano niezwykłe zawody narciarskie. Był to 12-godzinny slalom Maraton ZAKOPANE 2015. Celem sportowym imprezy było ustanowienie Rekordu Polski w kilometrach przejechanych po slalomie przez 12h non-stop przez Drużynę. Cel ideowy to wsparcie działań Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane, organizującej całoroczne treningi sportowe dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.

Zawody zorganizowała Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane, Urząd Miasta i Biuro Promocji. Partner Główny wydarzenia TAURON Polska Energia - podjął wyzwanie wpłaty na rzecz Fundacji Handicap Zakopane 100 złotych za każdy kilometr pokonany przez Drużynę Mistrzów i Reprezentantów Polski w narciarstwie alpejskim. Partner zawodów, firma ROSSIGNOL przekazał na aukcję wyczynowy sprzęt narciarski, na którym Drużyna Mistrzów złożyła swoje autografy.

Swoją obecnością zawody uświetniły wielkie postacie polskiego narciarstwa alpejskiego: Barbara Grocholska-Kurkowiak, Ludwika Majerczyk-Marczułajtis, Jerzy Woyna-Orlewicz, Andrzej Bachleda-Curuś, Jan Walkosz i Leszek Ćwikła.

Delegatem Technicznym zawodów był Krzysztof Horecki, DT FIS i PZN, Sędzią Głównym - Jerzy Kowalczyk a Kierownikiem Zawodów, Jan Walkosz.

Trasa slalomu giganta miała długość 1 kilometra. Drużyna liczyła 30 zawodników i 6 zawodników rezerwowych. W skład drużyny weszli olimpijczycy, reprezentanci Polski, medaliści wielkich imprez sportowych i Mistrzowie Polski w narciarstwie alpejskim. Zawodnicy jeździli non-stop od godziny 8.00 do 20.00. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwał TOPR.

Po upływie 12 godzin na mecie, pośród fontanny fajerwerków Drużyna Mistrzów uzyskała wynik przejechanych na nartach po slalomie 559 kilometrów.

Niezwykła dla narciarskich sprinterów formuła zawodów była dużym wyzwaniem dla Drużyny. - Najważniejsze jednak stają się efekty zawodów: mamy Rekord Polski wynoszący 559 kilometrów, mamy wsparcie dla Fundacji HANDICAP Zakopane, mamy też piękny, nieoficjalny rekord zgromadzenia na jednej imprezie posiadaczy ponad 150 tytułów Mistrza Polski w narciarstwie alpejskim - komentuje Małgorzata Tlałka- Długosz, kapitan Drużyny Mistrzów.

Drużyna rekordzistów to prócz kapitana: Marcin Szarfański, Aleksandra Kluś - Zamiedzowy, Kazimierz Burzykowski, Katarzyna Szafrańska- Sosgórnk, Marta Berezik, Leszek Wykrota, Bartek Wądrzyk, Wojciech Gajewski, Jerzy Surmiak, Alicja Pawluś- Krysta, Krystyna Bortko, Iza Matyszczak-Wysocka, Grzegorz Majcher, Andrzej Bielawa, Marta Piętoń- Zborowska, Szymek Kraciuk, Maciej Gąsienica - Ciaptak, Wioletta Dobrowolska, Marta Grzegrzółka - Troszkowska, Bartek Całka, Ewa Niessner - Derwinis, Bogumil Paluszek, Katarzyna Strama, Tomasz Wydra, Elżbieta Glabisz, Henryk Wieczorek, Mariusz Staszel, Agnieszka Górnisiewicz- Lenowicz, Agnieszka Gąsienica - Daniel - Gładczan, Karolina Klimek, Basia Woyna Gąsienica Józkowy, Jan Karpiel, Łukasz Wiercioch, Grzegorz Wiercioch.

Za rok odbędzie się druga edycja zawodów i próba pobicia ustanowionego rekordu 559 kilometrów.

Fundacja Handicap Zakopane, zdj. Piotr Korczak

02.03.2015 / 16:51

II Międzynarodowy Halowy Turniej Piłkarski (wyniki i zdjęcia)

NOWY TARG. Na nowotarskiej Niwie rozegrany został II Międzynarodowy Halowy Turniej Piłkarski. Zmierzyli się piłkarze z 18 drużyn. Poniżej wyniki meczów.

Rocznik 2004
Drużyny:
NKP Podhale I: Mikołaj Chowaniec, Kamil Guzda, Mateusz Kuchta, Piotr Żarnecki, Bartek Klimowski, Wiktor Rudnik, Jakub Odziomek, Maks Wojas. Trener: Mirosław Bajerski

AP Czarny Dunajec: Maciek Haberny, Radek Mastela, Kacper Baran, Szymek Baranowski, Kamil Bober, Radek Bobek, Szymek Szczurek. Trener: Maksymilian Sobula

Limanovia Limanowa: Marek Mrożek, Konrad Król, Damian Magdziarczyk, Maciej Mikołajczyk, Mateusz Tokarz, Michał Zelek, Wiktor Kuzar, Filip Bulanda, Jakub Wojtas. Trener: Marcin Janczy.

FK Poprad: Andreas Glajza, David Żabinsky, Matej Juśćak, Martin Durta, Dominik Orsag, Alex Murin, Maxim Kapsdorfer, Bruno Pavlović, Richard Chodnićek, Filip Malićky, Marko Sina, Matias Mayet. Trener: Boris Rigo

NKP Podhale II: Mikołaj Chowaniec, Maciek Chorąży, Łukasz Janusz, Wojtek Luberda, Patryk Kowalczyk, Jędrek Talarek, Jakub Plewa. Trener: Mirosław Bajerski

Podhale II – AP Czarny Dunajec
Patryk Kowalczyk 1:0

FK Poprad – Limanovia Limanowa
Alex Murin 1:0

Podhale I – Podhale II
Maciej Chorąży 0:1

AP Czarny Dunajec – FK Poprad
Szymek Baranowski – Dominik Orsag, Filip Malićky 1:2

Podhale I – Limanovia Limanowa
Mateusz Tokarz, Konrad Król 0:2

Podhale II – FK Poprad
Maciej Chorąży 1:0

Podhale I – FK Poprad
Bruno Pavlović, Dominik Orsag 0:2

Limanovia Limanowa– AP Czarny Dunajec
Wiktor Kuzar – Radek Mastela 1:1

Podhale I – AP Czarny Dunajec
Radek Mastela 0:1

Limanovia Limanowa– Podhale II
Patryk Kowalczyk, samobójcza 2 0:3

NAJLEPZY BRAMKARZ: DAVID ŻABINSKY DRUŻYNA: FK POPRAD
NAJLEPSZY ZAWODNIK: PATRYK KOWALCZYK DRUŻYNA: NKP PODHALE II
NAJLEPSZY STRZELEC: RADEK MASTELA DRUŻYNA: AP CZARNY DUNAJEC
NAJLEPSZY OBROŃCA: KONRAD KRÓL DRUŻYNA: LIMANOVIA LIMANOWA

Rocznik 2005
Drużyny:
NKP Podhale I: Eric Topór, Gabriel Dziedzic, Dawid Krauzowicz, Krystian Kubicz, Olek Magiera, Kamil Majerczyk, Pascal Pytelewski, Bartek Szwajnos, Bartek Wrona, Michał Osmala. Trener: Sebastian Gąsiorek

AP Czarny Dunajec: Jakub Bobek, Jan Klimowski, Rafał Głowacz, Lucjan Wilk-Juraszek, Maciej Ochmański, Paweł Bobek, Angelika Gacek, Janusz Ganciarczyk, Mateusz Dziekański. Trener: Dariusz Cholewa

AP Wisła Kraków: Mateusz Łacina, Przemek Marchelt, Dawid Morys, Aleks Paczka, Radek Michalczyk, Piotr Wójtowicz, Adrian Sikora, Nikodem Szumiec, Grzegorz Dąbrowski, Dawid Vardanian, Kuba Nowak, Ian Morgan, Michał Hajdug. Trener: Jacek Piszczek

FK Poprad: Michał Odrobina, Tomas Tudiak, Kristian Srumovsky, Tobias Justh, Alex Ratas, Matus Schutz, Timotes Ondko, Dusan Franko, Sebastian Kurjs, Max Kapsdorfer. Trener: Roman Pazur

Wiatr Ludźmierz: Kacper Siuta, Jan Bal, Bartosz Fudala, Miłosz Fudala, Jakub Furczoń, Paweł Hrapkowicz, Wojciech Jabłoński, Klemens Kwak, Maks Myrda, Dominik Paniak, Piotr Batkiewicz, Olek Kalata. Trener: Zbigniew Batkiewicz

NKP Podhale II: Wiktor Pyzowski, Maciej Chrzanowski, Wiktor Chrzanowski, Tomasz Lewandowski, Łukasz Plewa, Maciej Polimirski, Kacper Rzymowski, Dominik Żółtek, Piotr Cyrwus, Jakub Borczyk. Trener: Sebastian Gąsiorek

Podhale I – Podhale II
Olek Magiera, Bartek Wrona, Kamil Majerczyk – Maciek Polimirski 3:1

AP Czarny Dunajec – Wiatr Ludźmierz
Jakub Bobek – Dominik Paniak 2, Wojciech Jabłoński 1:3

AP Wisła Kraków – FK Poprad
Kuba Nowak, Radek Michalczyk 2:0

Podhale I – Wiatr Ludźmierz
Paweł Hrapkowicz 0:1

Podhale II – FK Poprad
Maciej Polimirski, Jakub Borczyk – Sebastian Kurjs 2, Max Kapsdorfer, Matus Schultz, Tobias Justh, samobójcza 2:6

AP Czarny Dunajec – AP Wisła Kraków
Nikodem Szumiec, Adrian Sikora, Radek Michalczyk, Dawid Morys 0:4

Podhale I – FK Poprad
Olek Magiera – Sebastian Kurjs 1:1

Wiatr Ludźmierz – AP Wisła Kraków
Samobójcza – Aleks Paczka 2 1:2

Podhale II – AP Czarny Dunajec
Rafał Głowacz 0:1

Podhale I – AP Wisła Kraków
Aleks Paczka 0:1

FK Poprad – AP Czarny Dunajec
Tomas Budzak, Tobias Justh – Rafał Głowacz 2:1

Wiatr Ludźmierz – Podhale II
Miłosz Fudala 2, Klemens Kwak, Dominik Paniak 4:0

Podhale I – AP Czarny Dunajec 0:0

AP Wisła Kraków – Podhale II
Adrian Sikora 2, Kuba Nowak, Dawid Vardanian, Piotr Wójtowicz, Nikodem Szumiec 6:0

FK Poprad – Wiatr Ludźmierz
Dominik Paniak 0:1

NAJLEPZY BRAMKARZ: ERIC TOPÓR DRUŻYNA: NKP PODHALE I
NAJLEPSZY ZAWODNIK: ALEKS PACZKA DRUŻYNA: AP WISŁA KRAKÓW
NAJLEPSZY STRZELEC: SEBASTIAN KURAJ DRUŻYNA: FK POPRAD
NAJLEPSZY OBROŃCA: BARTOSZ FUDALA DRUŻYNA: WIATR LUDŹMIERZ

Rocznik 2006
Drużyny:
NKP Podhale I: Patryk Adamczyk, Kacper Mastalski, Kacper Ziarko, Jakub Rubiś, Dawid Paluszek, Łukasz Luberda, Mateusz Kamiński, Wiktor Brynkus, Maks Mruk. Trener: Michał Rubiś.

AP Czarny Dunajec: Łukasz Stołowski, Hubert Hodorowicz, Oskar Hodorowicz, Agnieszka Haberna, Wojtek Rafacz, Filip Ponicki, Bartek Czyszczoń, Mateusz Maciusiak, Norbert PLuciński. Trener Sobula Maksymilan.

AP Wisła Kraków I: Jakub Stępak, MAkas Skarbek, Jan Obrax, Maciej Kasia, Nikodem Kominiak, Dominik Maśnica, Olek Zawiła. Trener: Szymon Krzysztań.

FK Poprad: Simon Pamula, Peter Dovala, Matus Schutz, Adam Kociś, Maroś Surmaj, Marko Vodehnal, David Barila, Jakub Kupćo, Martin Pazur. Trene: Roman Pazur.

AP Kmita Zabierzów: Oskar Grzesiak, Igor Gajda, Patryk Gwizdała, Eryk Kasperkiewicz, Miron Kopońka, Wiktor Woźniak, Filip Kucharczyk, Kacper Kucia, Jan Lenartowicz, Bartek Molik, Mateusz Mucha, Adrian Woźniak, Szymek Wydmański. Trener: Piotr Łetacha.

AP Wisła Kraków II: Maciej Kosydar, Igor Kościółek, Maciej Kozłowski, Alan Satora, Franek Radwański, Szymek Sadek, Aleksy Rokosz. Trener: Dawid Będkowski.

NKP Podhale II: Michał Anioł, Maciek Antos, Szymek Chowaniec, Wiktor Cięciel, Michał Ćwiertnia, Maks Duda, Tomek Karpiel, Bartek Kobylarczyk, Kacper Kostrzewa, Szymek Mikołajczyk. Trener: Michał Rubiś.

AP Czarny Dunajec – Podhale II
Oskar Hodoriwicz 1:0

AP Wisła Kraków I – AP Wisła Kraków II
Nikodem Kominiak 4, Olek Zawiła, Maks Skarbek 6:0

FK Poprad – AP Kmita Zabierzów
Patryk Gwizdała 0:1

Podhale I – Podhale II 0:0

AP Czarny Dunajec - - AP Kmita Zabierzów 0:0

AP Wisła Kraków I – FK Poprad
Nikodem Kominiak 2, Maks Skarbek, Maciej Kasia, Jakub Stępak 5:0

Podhale I – AP Wisła Kraków II
Maks Mruk 3, Patryk Adamczyk 2,
Kacper Mastalski, Jakub Rubiś - Franek Radwański 7:1

Podhale II – AP Kmita Zabierzów
Szymek Wydmański 2, Kacper Kucia 0:3

AP Czarny Dunajec – AP Wisła Kraków I
Maciej Kasia, Jan Obrax 0:2

Podhale I – AP Kmita Zabierzów
Patryk Adamczyk 1:0

AP Wisła Kraków II – FK Poprad
Aleksy Rokosz – Maroś Surmas 1:1

Podhale II – AP Wisła Kraków I
Aleksy Rokosz 2, Franek Radwański 0:2

Podhale I – FK Poprad
Kacper Mastalski, Wiktor Brynkus, Dawid Paluszek 3:0

AP Kmita Zabierzów – Wisła Kraków I
Dominik Maśnica 0:1

AP Wisła Kraków II – AP Czarny Dunajec
Franek Radwański, Aleksy Rokosz 2:0

Podhale I – AP Wisła Kraków I
Jakub Rubiś, Kacper Mastalski – Nikodem Kominiak 2:1

FK Poprad – AP Czarny Dunajec
Łukasz Stołowski 2, Hubert Hodorowicz, Oskar Hodorowicz, samobójcza 0:5

AP Wisła Kraków II – Podhale II
Aleksy Rokosz 2, Franek Radwański 3:0

Podhale I – AP Czarny Dunajec
Mateusz Maciusiak 0:1

FK Poprad – Podhale II
samobójcza 0:1

AP Kmita Zabierzów – AP Wisła Kraków II
Szymek Wydmański, Wiktor Woźniak – Aleksy Rokosz, Szymek Sadek 2:2

NAJLEPSZY BRAMKARZ: WOJCIECH RAFACZ DRUŻYNA: AP CZARNY DUNAJEC
NAJLEPSZY ZAWODNIK: PATRYK GWIZDAŁA DRUŻYNA: AP KMITA ZABIERZÓW
NAJLEPSZY STRZELEC: NIKODEM KOMINIAK DRUŻYNA: AP WISŁA KRAKÓW I
NAJLEPSZY OBROŃCA: JAKUB RUBIŚ DRUŻYNA: NKP PODHALE I

opracował: Michał Rubiś Wiceprezes/Trener Koordynator NKP Podhale Nowy Targ
zdj. Michał Adamowski

 
01.03.2015 / 22:10

Tenis stołowy. Specjaliści od remisów

Tenisiści stołowi Orkana wyspecjalizowali się w remisach. Trzecie z rzędu spotkanie o mistrzostwo drugiej ligi zakończyli wynikiem nierozstrzygniętym.

- W innych okolicznościach cieszylibyśmy się z tego rezultatu, ale nam potrzeba punktów jak wody rybie – mówi grający trener Orkana, Piotr Obrochta. – Walczymy przecież o ligowy byt. Brakuje nam cztery punkty do drużyny przed nami. Dobrze byłoby ją prześcignąć. Przed meczem policzyliśmy sobie punkty na kim mamy je zdobyć. Po dwa na Ormiańcu, Surmie i w deblach. Nasz plan do pewnego momentu realizowany był w stu procentach. Prowadziliśmy 4:2. Tomek Wolski z Ormiańcem walczył jak lew, ale niestety poległ 2:3. W pierwszych dwóch przegranych setach prowadził i przegrał końcówki. Nie udało się osiągnąć sto procent tego co sobie zakładaliśmy. Jesteśmy w trudnej sytuacji i potrzebujemy zwycięstw.

UKS SP 5 Orkan Nowy Targ – Lachowice 5:5
Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9314[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.03.2015 / 22:09

Rewanż warszawiaków

Legia zrewanżowała się nowotarskim studentom za wczorajszą porażkę w rozgrywkach pierwszej hokejowej ligi.

W strzałach było niemal równo, ale w karach zdecydowanie lepsi byli gospodarze. Jeśli się dołoży wczorajsze gry w osłabieniu, to brakowało precyzji w najważniejszych sytuacjach podbramkowych. Legioniści wykorzystali jedną z liczebnych przewag. Mecz rozstrzygnęli 184 sekundy. Tyle potrzebowali, w drugiej tercji, by zdobyć dwa gole. Potem skutecznie bronili wyniku. W 57 minucie nadzieję na korzystny rezultat wlał w serca kibiców Kondraszow. Gospodarze potrzebowali zaledwie 10 sekund, by wykorzystać liczebną przewagę. Ale to była tylko nadzieja…

PPWSZ Podhale Nowy Targ – HUKS Legia Warszawa 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9322[/SPORTOWEPODHALE]

01.03.2015 / 22:08

Rannych nie zabieramy. Cracovia – MMKS Podhale Nowy Targ 0:2

- Wiara góry przenosi. Te mecze przypominają bitwę. Chcę powiedzieć, że rannych nie zabieramy, trzeba ich dobić. Tego życzę zawodnikom Podhala w środę – skomentował Marek Dudek z dalekiego Nowego Jorku.

Były szef Klubu Kibica nawet po drugiej stronie Oceanu kibicuje „szarotkom”. Musiał się podzielić swoją opinia o meczu, pisząc SMS. Są powody do radości, bo Podhale po raz drugi pokonało Cracovię na jego lodowisku i tylko krok go dzieli od awansu do półfinału. Nowotarżanie pokazali, że mają charakter, że chcą – jak ich starsi koledzy – pisać nową historię klubu. Tak grających taktycznie i odpowiedzialnie nowotarżan nie widziałem jeszcze w tym sezonie. Tak trzymać.

Świetnie rozpoczęli górale. Omeljanenko trafił w krótki górny róg bramki. Krążek wyszedł z bramki i dopiero analiza wideo potwierdziła, że padł gol. Czas cofnięto, a Cracovia robiła wszystko, by doprowadzić do wyrównania. ”Szarotki” dobrze się broniły, a to co nie dało się zatrzymać obrońcom, otrzymywał niezawodny Raszka. Gospodarze, podobnie jak wczoraj, nie wykorzystali podwójnej przewagi.

Kolejne tercje to napór gospodarzy i wyśmienita gra obronna gości. Świetna postawa Raszki w bramce. „Pasy” bili w mur nowotarskiej defensywy, która rozbijała ataki w tercji neutralnej. Jak trzeba, to bezceremonialnie wybijali „gumę” z własnej tercji, wybijając z uderzenia krakowian. Akcje ofensywne gospodarzy nie miały więc polotu, były rwane. Podhale czyhało na kontry i jedna z nich przyniosła drugiej trafienie (Wronka).

Cracovia – MMKS Podhale Nowy Targ 0:2 (0:1,0:0, 0:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9323[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.03.2015 / 22:06

Snowboard. Polki odpadły w kwalifikacjach

Austriaczka Julia Dujmovits i Słoweniec Zan Kosir wygrali ostatnie w tym sezonie zawody snowboardowego slalomu giganta równoległego, rozgrywane w japońskiej Asahikawie. Kryształowe kule za triumf w tej konkurencji w sezonie 2014/15 odebrali Marion Kreiner i wspomniany już Kosir.

W kwalifikacjach zaprezentowały się dwie Polki i obie zaprezentowały się dość słabo. Aleksandra Król została sklasyfikowana na 30. miejscu, tuż przed Karoliną Sztokfisz. Polacy w Japonii nie startowali.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9315[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.03.2015 / 22:05

Dwa konkursy

Podczas kolejnych w tym sezonie zawodów Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” - LOTOS Cup 2015, które rozegrane zostały na skoczniach Skaliste w Szczyrku skakali nie tylko młodzi zawodnicy z Polski, ale także Czech i Kazachstanu.

Po raz pierwszy najmłodszą kategorię wygrał Jan Bukowski z AZS Zakopane. O 0,6 pkt. wyprzedził Jana Habdasa. Lider klasyfikacji generalnej Jan Rzadkosz był trzeci, tracąc do zwycięzcy jeden punkt.

W kategorii młodziczek niepodzielnie panuje Paulina Cieślar z WSS Wisła w Wiśle. Odniosła piąte zwycięstwo. Na podium stała w środku między Kamilą Karpiel i Anną Twardosz.

W juniorkach najlepsza była Kinga Rajda (SS-R LZS Sokół Szczyrk), która oddała dalekie skoki. Na drugim miejscu zawody ukończyła Joanna Szwab, a trzecia była Joanna Kil. Rajda umocniła się na fotelu liderki.

Kacper Stosel z AZS Zakopane wygrał kategorię Junior D. To był jego czwarty sukces. Drugi był kolega klubowy Marcin Topór. Skład podium uzupełnił Maciej Zborowski z KS Chochołów (drugi i trzeci).

W kategorię Junior C z zdominował Dawid Jarząbek (Wisła Zakopane). W pierwszym z konkursów drugie miejsce ex aequo zajęli Damian Skupień oraz Paweł Wąsek, w drugim obok Jarząbka na podium stanęli Tomasz Pilch oraz Skupień.
Lider kategorii Junior B Dominik Kastelik zajął 7 i 2 lokatę. Wykorzystał to Paweł Gut ( Poroniec Poronin), który wygrał oba konkursy.

W Junior A na prowadzenie powrócił Przemysław Kantyka, który dwukrotnie okazał się najlepszy, wyprzedzając Łukasza Podżorskiego (2 i 3 miejsce) oraz Krzysztofa Leję (3 i 2 pozycja).

Wśród seniorów triumfował Tomasz Byrt z WSS Wisła w Wiśle, dwukrotnie wyprzedzając Jakuba Kota, a na podium stanął także Krzysztof Miętus (3 miejsce oraz 2 lokata ex aequo z Kotem).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9317[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.03.2015 / 22:03

Bez sukcesów w PK

Konkurs Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS-142 w Titisee-Neustadt zakończył się zwycięstwem Daniela Andre Tande. Norweg wyprzedził dwóch reprezentantów Niemiec - Andreasa Wanka i Piusa Paschke. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Krzysztof Biegun, który był szósty.

Norweg zapewnił sobie zwycięstwo skokami na 143,5 i 130,5 m. Nasz reprezentant uzyskał 131 i 134,5 m i awansował z jedenastego miejsca lokaty po pierwszej serii, na szóste.

Na 15 miejscu konkurs ukończył Andrzej Stękała, który lądował na 132,5 i 128,5 metrze. Za nim sklasyfikowany został Maciej Kot. Podopiecznemu Łukasza Kruczka zmierzono 134,5 i 128 m. Trzecią „10” otworzył Stefan Hula, który osiągnął 122,5 i 124,5 m. Bartłomiej Kłusek skoczył 128 i 125,5 m i był 25. W finałowej serii zabrakło Stanisława Bieli. Skok na odległość 122,5 m dał mu 40 pozycję.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9316[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.03.2015 / 22:02

Hokej: 162 minuty kar

Nie wiem czy cieszyć się, że mamy bitną młodzież, czy też martwić się. Więcej bowiem czasu przesiaduje na ławce kar, niż na lodowej tafli.

Przecież ci młodzi ludzie są przyszłością „szarotek”. Jeśli gry na "faul" nie wypleni się w tym wieku, to w seniorach będzie za późno. 94 minuty przesiedzieli nowotarżanie na ławce kar w sobotnim meczu. Zawodnicy obu zespołów „złapali” 162 minuty kar!

Na szczęście nie wpłynęło to na rezultat spotkania. Podhale wygrało, a zdecydowała o tym trzecia tercja. Nazajutrz sędziowie nałożyli na zawodników 55 minuty, w tym 43 na górali, ale i tym razem sosnowiczanie nie byli w stanie tego wykorzystać.

Zagłębie Sosnowiec – MMKS Podhale Nowy Targ 2:5 (1:1, 1:2, 0:2) i 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9321[/SPORTOWEPODHALE]

01.03.2015 / 20:14

XX Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych

W dniach od 3 do 6 marca 2015 roku odbędą się XX Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych. To największa tego typu impreza szkół niepublicznych organizowana nie przez związek sportowy, a przez stowarzyszenie.

Organizatorem Igrzysk jest Samodzielne Koło Terenowe nr 67 Społecznego Towarzystwa Oświatowego prowadzące Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO w Zakopanem.

Na stokach, trasach biegowych i torze łyżwiarskim rywalizować będzie 738 uczniów, a dopingować ich będą setki nauczycieli i rodziców. Pierwszego dnia zawodów odbędą się biegi narciarskie, w kolejnych dniach łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie i snowboard. We wszystkich konkurencjach uczniowie rywalizują w 4 grupach wiekowych . Swoich sił spróbują licealiści, gimnazjaliści oraz uczniowie starszych i młodszych klas szkół podstawowych. Zwycięzcy otrzymają medale i nagrody rzeczowe. Rozdawane będą także statuetki dla najwszechstronniejszych zawodników oraz puchary dla najlepszych szkół.

Zawody łyżwiarski odbędą się w Hali Lodowej w Nowym Targu. Pozostałe konkurencje rozgrywane będą na stokach Stacji Narciarskiej Suche.

We wtorek o godz. 16.00 w Suchem odbędzie się uroczyste otwarcie Jubileuszowych XX Igrzyska.

źródło: SKT Nr 67 STO w Zakopanem

28.02.2015 / 22:55

X Polar Sport Skitour im. Basi German - Zawoja (zdjęcia)

ZAWOJA. Jubileuszowy X Polar Sport Skitour zorganizowany przez Fundacja Na Start im. Basi German rozpoczął się na stacji kolei liniowej na Mosornym Groniu w Zawoi.

We wspólnym starcie wzięło udział 155 zawodników z 2 kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę, ciepły posiłek, pamiątkowy nr startowy oraz medal. W pakiecie startowym znalazł się także bon z 30% rabatem na bilet do Centrum Górskie Korona Ziemi.

Trasa przygotowana przez organizatorów miała długość 12km, gdzie suma przewyższeń wyniosła 800 metrów. W dniu zawodów dodatkową atrakcją była możliwość przetestowania nart firmy K2

Wpisowe w wysokości 75zł w całości jest przekazywane na cele fundacji "Na Start im. Basi German". Zebrane fundusze pozwalają na realizację wyjazdów górskich i narciarskich dla dzieci z domów dziecka.

Basia German, która jest patronem fundacji zginęła w lawinie śnieżnej pod Małą Koszystą 13 marca 2011r.

Głównym sponsorem X Polar Sport Skitour im. Basi German jest Dynafit.

er/ zdj. Łukasz Sowiński

 
28.02.2015 / 22:50

Hokej. Zrobili to! Cracovia – MMKS Podhale Nowy Targ 3:4

Hokeiści Podhala pokonali Cracovię w pierwszym ćwierćfinale play off. – Dało się! Brawo chłopaki – taki SMS wysłał mi z Nowego Jorku Marek Dudek, wieloletni szef Klubu Kibica.

Podhale ruszyło z kopyta i już w pierwszych sekundach miało dwie wyborne sytuacje na objęcie prowadzenia. Bryniczka nie wykorzystał sytuacji sam na sam, akcja przeniosła się na drugą stronę lodowiska i Pasiut zmusił Raszkę do kapitulacji. Utrata gola nie zdeprymowała górali, którzy dążyli do wyrównania. Wronka, Dziubiński, Gruszka mieli sytuacje, by zmusić Radziszewskiego do wyciągnięcia krążka z siatki. Nie udało się, ale co się odwlecze… W 19 minucie Dziubiński posłał krążek do krakowskiej bramki.

„Szarotki” na przełomie pierwszej i drugiej tercji przeżywały gorące momenty, grały bowiem przez 60 sekund w podwójnym osłabieniu. Zdołały się wybronić. Jednak to gospodarze na drugą przerwę schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Podhale dążyło do wyrównania i dopięło swego. Kapitalna akcja Gruszki z Dziubińskim zakończyła się umieszczeniem „gumy” w pustej bramce przez tego ostatniego. Gdy chwilę później Michalski pokonał Radzika i wydawało się, że górale mają już krakowiaków. Gdyby Różański zakończył dwójkową akcję z Gruszką, to gospodarze już nie podnieśliby się. A tak Pasiut doprowadził do dogrywki. W końcówce trzeciej tercji Podhale musiało grać w osłabieniu, bo złapało karę techniczną za złą zmianę.

W ostatniej sekundzie dogrywki wyśmienitą sytuację na rozstrzygnięcie meczu miał Pasiut, ale przestrzelił. Dopiero siódma seria rzutów karnych przyniosła rozstrzygnięcie. Bohaterem został Michalski, który jako jedyny pokonał Radziszewskiego, do tego dwa razy!

Cracovia – MMKS Podhale Nowy Targ 3:4 (1:1,1:0,1:2; 0:0) karne 1:2

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9309[/SPORTOWEPODHALE]


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437