Co nowego na Podhalu ?

21.07.2017 / 21:02

Święto Policji w Zakopanem (zdjęcia)

Uroczyste obchody z okazji 98-lecia powstania policji w Polsce stały się okazją do wręczenia awansów, medali oraz kwiatów i podziękowań. Na uroczystości przybyli przedstawiciele tatrzańskich samorządów oraz instytucji współpracujących z policją.

– Nasza obecność tu jest wyrazem szacunku i wdzięczności za to co czynicie. Jesteśmy tu aby pogratulować i podziękować funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za wszystko co robicie swoją niełatwą i odpowiedzialną służbą. Bezpieczeństwo jest podstawowym warunkiem promocji naszego terenu, naszego obszaru turystycznego. Jeżeli jest to obszar bezpieczny i godny zaufania, to tutaj goście będą przybywać – zaznaczył w podziękowaniach Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Starosta zwrócił także uwagę, że funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo i budując wizerunek powiatu tatrzańskiego jako miejsca spokojnego i bezpiecznego wpływają pozytywnie na koniunkturę ekonomiczną regionu.

Przedstawiciele powiatu wręczyli wszystkim paniom, zarówno funkcjonariuszkom jak i pracownikom cywilnym róże, aby podziękować za oddaną pracę i służbę.

Na koniec wręczono awanse. Listę policjantów awansowanych rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem Piotr Dziekanowski mianowany na stopień inspektora.

Wykaz pozostałych awansów policjantów Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem:

Na stopień komisarza:

1. Robert Obrochta
2. Krzysztof Chowaniec

Na stopień aspiranta sztabowego:

1. Andrzej Bobak
2. Jerzy Drabik
3. Grzegorz Jeleń
4. Maciej Wielgus

Na stopień starszego aspiranta:
1. Agata Siaśkiewicz

Na stopień aspiranta:
1. Tomasz Kozielec
2. Robert Bubak
3. Grzegorz Bafia
4. Alicja Łojek
5. Tomasza Wojtas

Na stopień młodszego aspiranta:
1. Piotr Kumorek
2. Joanna Szczepaniak-Kułach
3. Grzegorz Zalotyński
4. Marek Bieniasz
5. Marek Hodorowicz
6. Jan Kałafut

Na stopień sierżanta sztabowego:
1. Przemysław Adamski
2. Urszula Bogdanowska
3. Zbigniew Harnik
4. Jan Mirek
5. Damian Wojtas
6. Radosław Rodak
7. Urszula Wójciak
8. Dominik Stasik
9. Szczepan Sutor
10. Mateusz Polak
11. Grzegorz Wielkiewicz
12. Maciej Kasprzycki
13. Rafał Michór
14. Rafał Gackowiec
15. Katarzyna Skoczeń
16. Łukasz Lipkowski
17. Radosław Tylecki
18. Waldemar Pierzga
19. Agnieszka Kozłowska
20. Karolina Lipkowska

Na stopień starszego sierżanta:
1. Mariusz Waligóra
2. Mariusz Augustyn
3. Artur Wlazło
4. Robert Studentowicz
5. Agnieszka Ciślak
6. Mateusz Kos
7. Arkadiusz Skubis
8. Renata Król
9. Angelika Waligóra
10. Iwona Próchnik

Nas stopień sierżanta:
1. Helena Chowaniec
2. Michał Chruściel
3. Arkadiusz Czyszczoń
4. Maciej Hołyst
5. Paweł Ligas
6. Maciej Pabin
7. Mateusz Półtorak
8. Adam Żółtek

Na stopień starszego posterunkowego:
1. Maciej Gąsienica Fronek
2. Ewa Kowacz
3. Arkadiusz Janos
4. Marcela Szlachta

ms/ zdjęcia Marcin Szkodziński

21.07.2017 / 14:54

Oddano do użytku nowy wiadukt nad zakopianką

Od dzisiaj można jeździć nowym wiaduktem nad zakopianką w Myślenicach.

Nowy wiadukt został zaprojektowany jako obiekt sprężony typu rama kozłowa o konstrukcji płytowo - belkowej. Nie ma podpory pomiędzy jezdniami drogi krajowej nr 7 tak jak jego poprzednik, ale powstał w tym samym miejscu. Całkowita długość wiaduktu wynosi ponad 66 metrów a szerokość ponad 13 metrów.

Stary wiadukt w Myślenicach wybudowany został w 1972 r. Według ekspertyzy stanu technicznego obiekt nie spełniał podstawowych wymagań i standardów, nie nadał się także do racjonalnej przebudowy czy remontu.

W ramach inwestycji rozebrano stary wiadukt i wybudowano nowy. Przebudowano dojazdy do wiaduktu, zjazdy indywidualne, istniejące skrzyżowanie z droga dojazdową i skrzyżowanie z łącznicą, wybudowano chodnik dla pieszych i kolektor kanalizacji deszczowej. Koszt budowy wyniósł ponad 6 mln 821 tys. zł. Wykonała go firma „GOTOWSKI – Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe” z Bydgoszczy w ciągu 15 miesięcy.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, oprac. r/

21.07.2017 / 14:50

Moje wielkie greckie wakacje - w Hotelu Campanile Nowy Targ - Zakopane (artykuł sponsorowany)

Kolejna tematyczna promocja przygotowana przez Hotel Campanile Nowy Targ - Zakopane odbędzie się w niedzielę 23 lipca. Tym razem hasłem przewodnim Bufetu Rozmaitości będzie: "Moje wielkie greckie wakacje"

Serwowane będą dania typowe dla ojczyzny Greka Zorby, począwszy od sławnej na cały świat sałatki greckiej, która w Grecji zwana jest po prostu wiejską, poprzez równie znany sos tzatziki, mousakę, grecką zupę fasolową. Ponadto, będzie okazja do spróbowania kolokithokeftedes - placuszków z cukinią, ośmiornic w czerwonym winie, mul po grecku i jagnięciny.

Tradycyjnie na gości czekać będą smakowite desery, w tym typowy dla greckiej kuchni pudding ryżowy. Jak zwykle do dyspozycji będzie urozmaicony bar sałatkowy oraz obfity bufet owocowy.

Z myślą o najmłodszych gościach przygotowane będą ciekawe animacje. Budowa z mega klocków, gry i zabawy z chustką animacyjną, tworzenie zwierzątek z balonów czy warsztaty plastyczne zajmą Państwa pociechy dając możliwość spokojnego smakowania przygotowanych potraw czy skorzystania z darmowych porad kosmetologa.

Dla wszystkich gości otwarty będzie taras na ostatnim piętrze naszego hotelu. Miejsce to gwarantuje widok równie niezapomniany jak smak przygotowanych przez naszych kucharzy specjałów, a w letnie upały jest idealnym miejscem by cieszyć się piękną pogodą.

"Moje wielkie greckie wakacje" rozpoczną się o godz. 13.00 i potrwają do godz. 17.00. Posiłki serwowane bedą w formie otwartego szwedzkiego stołu w cenie 49 zł za osobę. Dzieci do lat 5 zapraszamy bezpłatnie, a starsze (5-10 lat) za połowę ceny!
Aby zarezerwować stolik, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem: 18 266 61 11 lub mailowo: nowytarg@campanile.com.

21.07.2017 / 13:29

Święto Policji w Nowym Targu: gratulacje, awanse, medale i prezenty (zdjęcia)

Przed Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji. - Każdego dnia dołożę wszelkich starań, aby każda policjantka, każdy policjant, po zakończonej służbie szczęśliwie wrócili do domu - zadeklarował publicznie komendant Robert Bartosz, który awansował na stopień inspektora.

Komendant powiatowy powitał wszystkich obecnych na uroczystości. - Obchodzimy dzisiaj uroczyście 98 rocznicę powstania policji państwowej - przypomniał. - Panowie policjanci, panie policjantki, pracownicy policji - u podstaw naszej służby leży wierność wartościom najwyższym. Wypełniacie swoje obowiązki z poświęceniem, niejednokrotnie z narażeniem własnego życia. Wiem, że często odbywa się to kosztem waszych najbliższych. To oni każdego dnia martwią się o was, wiedząc, jaka spoczywa na was odpowiedzialność i na jak wiele niebezpieczeństw jesteście narażeni w czasie służby. Za to właśnie chciałbym wam dzisiaj serdecznie podziękować.

- To dzięki wam nowotarska policja osiąga sukcesy, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Policja nowotarska funkcjonuje sprawnie, wywiązując się z ustawowych zadań dzięki pełnej poświęcenia służbie policjantek, policjantów oraz pracy wspomagających ich pracowników policji. Za waszym pośrednictwem chciałbym złożyć podziękowania dla waszych najbliższych, za ich cierpliwość i wyrozumiałość. Chciałbym z tego miejsca również ich zapewnić, że każdego dnia dołożę wszelkich starań, aby każda policjantka, każdy policjant, po zakończonej służbie szczęśliwie wrócili do domu - dodał.

Komendant podziękował emerytowanym funkcjonariuszom za przekazywanie swoich doświadczeń, samorządom za wsparcie finansowe dla policji i współpracę oraz wszystkim służbom, instytucjom i organizacjom na współdziałanie.

Następnie odczytano listy gratulacyjne, jakie wpłynęły do komendy z okazji święta i głos zabrali zaproszeni goście. - W imieniu własnym i władz powiatu nowotarskiego chciałem serdecznie podziękować wam za trud i zaangażowanie w pełnieniu służby i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu - powiedział do zebranych starosta Krzysztof Faber. - Wasza służba jest niebezpieczna i odpowiedzialna, ale wywiązujecie się z niej bardzo dobrze. Życzę wam, aby komenda powiatowa była dobrze spostrzegana i wywiązywała się z tych zadań właściwie.

Starosta przekazał policjantom z Nowego Targu prezent - urządzenie do wykorzystania przez policjantów ruchu drogowego.

Za bardzo dobrą współpracę i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców miasta dziękował burmistrz Grzegorz Watycha, życząc im podwyżek i by mieli w pracy jak najmniej problemów. Również on wręczył policjantom prezent - aparat fotograficzny.

Na koniec do wcześniejszych podziękowań i gratulacji dołączył się insp. Robert Nowakowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. - Bardzo wam dziękuję za trud wkładany w codzienną służbę, za profesjonalizm, poświęcenie i rzetelne podejście do swoich obowiązków. To właśnie wasza postawa buduje zaufanie społeczne i zaufanie do naszej formacji - podkreślił, przekazując podziękowania również dla rodzin funkcjonariuszy.

Po przemówieniach wręczone zostały awanse na wyższe stopnie. W tym roku odebrało je 108 policjantów. Wśród awansowanych znalazł się komendant Robert Bartosz, który otrzymał awans na stopień inspektora.

Wykaz awansów:

Na nadkomisarza:
1 Solawa Adam
2 Stasik Robert

Na komisarza:
1 Pirchała Mirosław
2 Wolski Roman

Na aspiranta sztabowego:
1 Hyrczyk Mariusz

Na aspiranta sztabowego:
1 Bączkowski Krzysztof
2 Chrzanowski Jacek
3 Drabik Piotr
4 Filas Marcin
5 Grzymek Joanna
6 Karlak Jan
7 Kozłecki Maciej
8 Marek Grzegorz
9 Nowobilski Mirosław
10 Swijas Tomasz
11 Tolala Wiktor
12 Wójcik Mariusz
13 Ślaga Marcin

Na starszego aspiranta:

1 Barański Dariusz
2 Dutkiewicz Krzysztof
3 Leśniak Mariusz
4 Lichoń Adam
5 Mikołajczyk Sylwester
6 Możdżeń Tadeusz
7 Polak Paweł
8 Rocha Stanisław
9 Skrobot Rafał
10 Stachoń Jan
11 Wójciak Kinga
12 Świerczek Rafał

Na aspiranta:

1 Dolański Szczepan
2 Dudoń Ewelina
3 Hanusiak Piotr
4 Jarosz Paweł
5 Klimczak Grzegorz
6 Kluj Szymon
7 Kotula Ryszard
8 Nowak-Klag Bianka
9 Potaczek Piotr
10 Przesławski Pawel
11 Puchomirski Jacek
12 Trzeciak Łukasz

Na młodszego aspiranta:
1 Burek Łukasz
2 Filas Paweł
3 Iskrzycka Sabina
4 Jania Krzysztof
5 Kluska Mariusz
6 Krzystoń Jan
7 Maciaś Maciej
8 Nogal Tomasz
9 Pichniarczyk Sławomir
10 Siaśkiewicz Piotr
11 Strzelczyk Marcin
12 Śmietana Grzegorz

Na sierżanta sztabowego:

1. Bogdanowski Jan
2. Ciesielka Grzegorz
3. Dusik Grzegorz
4. Kadłubek Marcin
5. Kalata Józef
6. Plewa Wanda
7. Święch Maciej
8. Więzik Marek
9. Żądło Arkadiusz

Na starszego sierżanta:

1. Antosz Marek
2. Jeż Krzysztof
3. Kukulak Norbert
4. Palenik Paweł
5. Palluch Mateusz
6. Roman Paweł
7. Sieńko Grzegorz
8. Sikora Paweł
9. Smołecka Jolanta
10. Smyrak Anna
11. Talik Przemysław

Na sierżanta:

1 Klimala Krzysztof
2 Knapczyk Piotr

Na sierżanta:

1 Gut Marcin
2 Jędrzejek Jakub
3 Kołodziej-Hat Iwona
4 Monterian Jerzy
5 Olejarz Tomasz
6 Pietrzak Karol
7 Poręba Robert
8 Skawski Franciszek
9 Stelmach Jarosław
10 Stołowski Kacper
11 Wilkosz Kamil
12 Węgrzyniak Jolanta
13 Zając Andrzej

Na starszego posterunkowego:

1. Adamowski Patryk
2. Bochaczyk Grzegorz
3. Bożyk Michał
4. Chlipała Krzysztof
5. Cyrwus Łukasz
6. Dziurczak Marcin
7. Dębski Paweł
8. Guzik Krzysztof
9. Jakubiak Andrzej
10. Jarosz Miłosz
11. Kolkowicz Mateusz
12. Kozielec Mateusz
13. Kułach Mateusz
14. Mateja Izabela
15. Miesiarczyk Mateusz
16. Możdżeń Marian
17. Skwarek Bartłomiej
18. Zygmond Daniel


Srebrny Medal za Długoletnią Służbę odebrali:

asp. szt. BATKIEWICZ Damian
asp. szt. BOBAK Jacek
asp. szt. PUSTELNIK Wiesław
asp. szt. SPYRA Wojciech

Brązowy:
DOMALEWSKA Agnieszka

Odznakę "Zasłużony policjant":

asp. szt. TWOREK Jacek

r/ zdjęcia Michał Adamowski

21.07.2017 / 11:10

Wojas wybuduje 3-gwiazdkowy hotel przy stadionie im. Piłsudskiego

Spółka AW INVEST z ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu, której współwłaścicielem jest nowotarski przedsiębiorca Wiesław Wojas, otrzyma od Urzędu Miasta w Nowym Targu w wieczyste użytkowanie teren pod budowę hotelu przy stadionie im. J. Piłsudskiego. Magistrat odda go za ponad 1,2 miliona złotych.

Oferta spółki była jedyną, jaka wpłynęła na przetarg i przebiła cenę wywoławczą (1,2 mln zł), o 20 tys. zł. Jej współwłaścicielami są Wiesław i Agnieszka Wojas.

Warunkiem postawionym przez władze miasta było, aby na działce przy ul. Kolejowej o powierzchni 0,5956 ha, powstał budynek o funkcji hotelowej i usługowo-rekreacyjnej w standardzie minimum 3-gwiazdkowym. Chodzi dokładnie o teren między stadionem a dworcem PKP.

Spółka AW INVEST przedstawiła projekt koncepcyjny budowy 4-kondygnacyjnego hotelu sportowego wraz z usługami spa z miejscami noclegowymi dla 148-150 osób oraz zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Deklarowany termin rozpoczęcia budowy to marzec 2018 r., a jej zakończenia to czerwiec 2019 r. Magistrat przystał na tę propozycję i kwotę 1 1 220 000, jako zapłatę za użytkowanie wieczyste.

r/

21.07.2017 / 10:14

Słowackie Tatry z pokładu śmigłowca (zdjęcia)

Nasz fotoreporter wziął udział w szkoleniowym locie śmigłowcem nad słowackimi Tatrami i zrobił zdjęcia gór z jego pokładu.

W hotelu Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej trwa kilkudniowe szkolenie pilotów śmigłowców w zakresie sytuacji awaryjnych, jakie mogą wystąpić podczas lotu na maszynach firmy Robinson. Szkolenie prowadzone jest przez pilotów fabrycznych tej marki, którzy swoje doświadczenie zawodowe zdobywali m.in. na wojnie w Wietnamie.

Na pokład jednej z maszyn zostali zaproszeni dziennikarze, w tym nasz fotoreporter Michał Adamowski, a za sterami usiadł doświadczony instruktor z firmy Helipoland – Bartłomiej Kieblesz.

Śmigłowcem Robinson R-44 udali się pierwsze na lotnisko w Nowym Targu, gdzie zatankowali paliwo, a następnie odlecieli na zachód. Celem wycieczki było okrążenie Tatr – przelot nad jeziorem w Liptowskim Mikulaszu, Tatralandia, Szczyrbskim Plesem oraz w okolicach Tatrzańskiej Łomnicy i powrotem przez Jurgów do hotelu Bukovina.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć. Nie często widuje się Tatry z tej perspektywy, zrobione od słowackiej strony.

ma/ zdjęcia Michał Adamowski

20.07.2017 / 22:43

Protest również pod nowotarskim sądem

Pod budynkiem Sądu Rejonowego w Nowym Targu, tak jak w Zakopanem i w wielu miejscach Polski, spotkali się przeciwnicy zmian w sądownictwie wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Uczestnicy nowotarskiego protestu spotkali się wieczorem na schodach prowadzących do budynku z zapalonymi świecami i zniczami - symbolami sprzeciwu wobec posunięć władz.

r/

20.07.2017 / 22:02

Protest w obronie sądów w Zakopanem

Blisko 80 osób protestowało w Zakopanem przez budynkiem Sądu Rejonowego. Zakopiańska manifestacja była częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, która organizowana jest po uchwaleniu przez Sejm RP ustawy o Sądzie Najwyższym.

Uczestnicy demonstracji przynieśli pod sąd zapalone znicze, wykrzykiwali hasła, w których domagali się prezydenckiego veta oraz odśpiewali hymn narodowy.

rkw/ zdjecia: Regina Korczak-Watycha

20.07.2017 / 17:57

Posłowie z Podhala murem za zmianami w sądownictwie

W Sejmie trwa ostry spór między rządem Prawa i Sprawiedliwości, a opozycją o zmiany w sądownictwie. Dziś posłowie przyjęli ustawę o Sądzie Najwyższym. Rządzący twierdzą, że zmiany są konieczne, a ich przeciwnicy uważają, że rząd podporządkowuje sądy partii rządzącej. Jak w tej sytuacji zachowują się posłowie z naszego regionu?

Zarówno Edward Siarka z gminy Raba Wyżna, jak i Anna Paluch z Krościenka stoją murem za partią Jarosława Kaczyńskiego i głosują za zmianami, których domaga się ich lider. Podobnie jak pozostali posłowie z regionu nowosądecko-podhalańskiego m.in. Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk czy Barbara Bartuś. Przeciw jest tylko Andrzej Czerwiński reprezentujący Platformę Obywatelską.

- Trwa debata na temat zmian w sądownictwie. Tego oczekuje społeczeństwo. Jestem dumna, że podpisałam się pod zmianami w sądach. Prawo bliżej ludzi - komentuje swoje decyzje na swoim profilu na Facebook'u posłanka Paluch.

r/

 
20.07.2017 / 17:01

Zakopianka zablokowana po wypadku

Na zakopiance w Krzeczowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Droga jest zablokowana.

W wypadku ranna została jedna osoba.

r/

 
20.07.2017 / 13:32

Wypadek motocyklowy w Czarnym Dunajcu

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że motocykl zderzył się z samochodem dostawczym. Motocyklista został zabrany przez pogotowie do szpitala.

Do wypadku doszło również w Zubrzycy Górnej, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe. Ranna została jedna osoba.

r/

20.07.2017 / 12:20

BEZPŁATNE BADANIE JELITA GRUBEGO WYKONANE W ZNIECZULENIU (artykuł sponsorowany)

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu zaprasza do wzięcia udziału w projekcie finansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 pn. „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu”

BEZPŁATNE BADANIE JELITA GRUBEGO WYKONANE W ZNIECZULENIU

które obejmuje;
- osoby w wieku 50-65 lat
- osoby w wieku 40-49, które maja krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
- osoby w wieku 25-49 z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita nie związany z polipowatością-

Program realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Celem projektu jest podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego i przełamanie barier powstrzymujących pacjentów z grupy docelowej przed badaniem przesiewowym na terenie powiatu nowotarskiego poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjnej, wykonanie kolonoskopii u 1400 pacjentów i aktywizacja 45 lekarzy POZ.
Główne rezultaty projektu to zwiększenie liczby osób, które dzięki realizacji projektu zgłosiły się na badania przesiewowe raka jelita grubego.
Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy udać się do swojego lekarza rodzinnego lub pobrać dokumenty dostępne na stronie internetowej www.rakniewybiera.pl.

20.07.2017 / 12:17

Śmigłowce nad Tatrami (zdjęcia)

Kilkudziesięciu pilotów z całej Polski bierze udział w profesjonalnym szkoleniu lotniczym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kurs potrwa cztery dni, od 18 do 21 lipca, i obejmie zarówno wykłady teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne. Poruszone zostaną tematy związane z bezpieczeństwem oraz radzeniem sobie w  sytuacjach krytycznych.

Instruktorami są wykwalifikowani piloci fabryczni Robinson'a, z wieloletnim stażem, którzy przylecieli z USA specjalnie, aby przekazać cenną wiedzę kolegom z Polski.

Bazą szkolenia jest BUKOVINA Resort, gdzie odbywają się także wykłady multimedialne. Śmigłowce można zobaczyć na podhalańskim niebie. Część szkolenia odbywać się będzie również na nowotarskim lotnisku.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/ foto. BUKOVINA Resort

 
20.07.2017 / 10:45

Słowacy popierają uruchomienie regularnych linii autobusowych z Podhalem

Słowackie samorządy lokalne wyraziły poparcie dla propozycji uruchomienia transgranicznej linii autobusowej, łączącej Zakopane ze słowacką Orawą i Tatrami Zachodnimi.

To efekt konsultacji, które Województwo Małopolskie prowadzi ze słowackimi samorządami lokalnymi. Na początku lipca w Zakopanem uroczyście podpisano list intencyjny dotyczący utworzenia od 2018 roku trzech całorocznych linii autobusowych, łączących polską i słowacką część Podtatrza. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy ze Słowakami, a ich pierwsze efekty są bardzo obiecujące.

W działania, które umożliwią uruchomienie cyklicznych i bezpośrednich połączeń transgranicznych łączących południe Małopolski ze słowackim Krajem Preszowskim i Żylińskim włączyły się powiaty: tatrzański i nowotarski, miasta: Zakopane i Nowy Targ oraz gminy: Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Jabłonka, Kościelisko, Lipnica Wielka i Nowy Targ.

- Uruchomienie połączeń to ukłon zarówno w stronę mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy często za granicą się uczą, robią zakupy, pracują czy choćby korzystają z usług fryzjera, kosmetyczki i dentysty jak i turystów, którzy chcą zwiedzić słowackie miasteczka i przemierzyć szlaki po tamtej stronie Tatr, a później bez problemu wrócić do domu lub wynajętej kwatery – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Według wstępnych założeń autobusy pojadą na trasach:
Zakopane – Kościelisko – Witów – Chochołów – Sucha Hora – Oravice – Zuberec – Podbiel – Tvrdošín – Jezioro Orawskie – Trstená – Chyżne – Jabłonka – Lipnica Wielka.
Zakopane – Starý Smokovec – Štrbské Pleso – Podbanské.
Nowy Targ – Poprad.

Termin i powodzenie uruchomienia połączeń w dużym stopniu uzależnione jest od rezultatów rozmów ze słowackimi partnerami: Krajem Preszowskim i Żylińskim. Konieczne do ustalenia są m.in.: zasady finansowania i organizacji przewozów, rozkłady jazdy, a także wybór firmy, która przewozy zrealizuje. Formalne rozmowy z władzami Kraju Preszowskiego mają się odbyć podczas zaplanowanego na wrzesień Forum Ekonomicznego w Krynicy. O uruchomieniu połączeń transgranicznych chcą wówczas rozmawiać również władze Podkarpacia, w sprawę zaangażowany jest radny podkarpackiego Sejmiku Wojciech Zając.

Przed podjęciem wiążących rozmów z władzami obu krajów samorządowych konieczne jest jednak przekonsultowanie tej sprawy z włodarzami wszystkich słowackich miast i gmin, leżących na trasie projektowanych autobusów (czyli z primatorami i starostami). Co prawda organizacja lokalnego (w tym transgranicznego) transportu zbiorowego i jego finansowanie leżą w gestii samorządu regionalnego (kraj samorządowy), ale istotną rolę w opiniowaniu połączeń odgrywają samorządy lokalne.

Konieczne jest też uzyskanie poparcia lokalnych słowackich samorządów dla udzielenia przez władze regionalne zgody na kabotaż oraz na współfinansowanie linii przez stronę słowacką. – Proponowane linie są istotne także dla zapewnienia potrzeb przewozowych na słowackich lokalnych odcinkach wewnątrzkrajowych. Przykładem jest proponowana linia orawska, która na odcinku Sucha Hora – Orawice – Zuberec – Chata Zverovka będzie bardzo przydatna lokalnym mieszkańcom i turystom, gdyż obecnie nic tam nie jeździ. Podczas konsultacji z samorządowcami szukamy takich przykładów, których można będzie później użyć jako ważnego argumentu w rozmowach z Krajem Żylińskim i Preszowskim. Chodzi o pokazanie, że komunikacja transgraniczna jest sprawą na której zależy także miejscowym słowackim społecznościom – mówi Jakub Łoginow z inicjatywy „Polska – Słowacja – autobusy”, który z upoważnienia Urzędu Marszałkowskiego prowadzi rozmowy ze stroną słowacką.

Są już pierwsze konkretne efekty tych rozmów. Pełnego poparcia dla utworzenia linii transgranicznej udzielił Związek Miast i Gmin Górnej Orawy, który zrzesza m. in. takie miejscowości, jak Trstena, Sucha Hora, Hladovka, Vitanova, Zuberec, Podbiel, Niżna czy Zabiedovo. Poparcia udzielił także primator Twardoszyna, a zarazem radny żylińskiego sejmiku Ivan Šaško, który obiecał pomoc w przekonaniu władz Kraju Żylińskiego do sfinansowania słowackiej części linii.

Efektem trwających właśnie konsultacji jest też modyfikacja tras względem pierwotnej propozycji zgłoszonej przez powiat nowotarski i tatrzański. Linia orawska na odcinku Twardoszyn – Trstena zostanie skierowana w pobliże Jeziora Orawskiego, które może być popularnym miejscem wypoczynku dla polskich turystów. Z kolei linia Zakopane – Szczyrbskie Pleso zostanie wydłużona aż do miejscowości Podbanské, aby umożliwić wyjście na Krywań, Kasprowy Wierch (od strony słowackiej) czy Bystrą.

Źródło: „Polska – Słowacja – autobusy” – www.facebook.com/polskaslowacja / oprac. r/

20.07.2017 / 10:09

Nowy supermarket otwarty

Sklepy sieci Lidl otwarły się dziś w trzech miastach w Polsce - Łodzi, Lubinie i Zakopanem. Na Podhalu to drugi supermarket tej ogólnopolskiej sieci. Pierwszy uruchomiono dwa lata temu w Nowym Targu.

Przed godziną siódmą market poświęcony został przez proboszcza parafii Najświętszej Rodziny, ks. Bogusława Filipiaka.

Sklep otwarty będzie od poniedziałku do soboty, w godzinach 8 do 21, a w niedzielę od 9 do 19. Dla klientów przygotowano parking podziemny na 41 samochodów.

Sieć rozsrasta się. – Zgodnie z przyjętą przez nas strategią dążymy do tego aby sklepy Lidl były osiągalne dla wszystkich klientów – powiedziała w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi rzeczniczka Lidl Polska Aleksandra Robaszkiewicz. – Rozwijamy się w sposób organiczny, w tempie kilkudziesięciu sklepów rocznie i taki poziom ekspansji planujemy utrzymać. Interesują nas lokalizacje w miejscowościach powyżej 8 tys. mieszkańców.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak

19.07.2017 / 21:49

Nowe ulice w Mieście

NOWY TARG. Radni decydują o nadaniu nazw dwóm nowym ulicom. Na planie Nowego Targu pojawić się ma Przemysłowa i Kolorowa. Nazwane ma zostać także nowe rondo na granicy Nowego Targu i Szaflar.

Był to jeden z tematów dzisiejszego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Ulica Przemysłowa to nazwa dla nowego odcinka drogi w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej. - Chodzi o odcinek od ul. Targowej na wschód do końca tej drogi. Nazwa "Przemysłowa" jest zgodna i związana z charakterem prowadzonej tam działalności gospodarczej - tłumaczy Janusz Jakobiszyn.

- Z kolei nazwa "Kolorowa" na zostać nadana nowej ulicy jaka powstała od nowego ronda na zakopiance na zachód, do torów kolejowych, do miejsca gdzie powstaje Color Park. Nazwa podkreśla realizację tej inwestycji, w pewnym sensie koreluje z nazwą tej inwestycji - dodaje naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami nowotarskiego Urzędu Miasta.

Jeden z radnych zauważył, że skoro nadawana jest nazwa dla ulicy, to warto pomyśleć o nazwie dla samego ronda. Okazuje się, że inwestor galerii handlowej już o tym pomyślał. - Spółka Color Park chce własnym kosztem zorganizować konkurs na nazwę ronda - wyjaśnia naczelnik Jakobiszyn.

s/ na zdjęciu budowa przyszłej ul. Kolorowej

19.07.2017 / 19:49

Przebudują ulicę, ale jak mieszkańcy pozwolą wyciąć drzewa

NOWY TARG. Chodzi o ulicę Brzozową koło kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Już kiedyś miasto chciało ją poszerzyć i przebudować, ale mieszkańcy sprzeciwili się wycince drzew. Teraz znowu chcą przeprowadzenia inwestycji.

Sprawę poruszył na sesji Rady Miasta Nowego Targu, na prośbę mieszkańców ulicy, radny Gabriel Samolej. - Mieszkańcy ulicy Brzozowej i inni zwracają uwagę na zdewastowany stan nawierzchni tej ulicy. Proszą o przeprowadzenie remontu i poszerzenie tej ulicy oraz przesunięcie chodnika bliżej murów ogrodzenia kościelnego. Według mieszkańców ulica ta nie była remontowana od czasu jej wybudowania - mówił radny.

Burmistrz Grzegorz Watycha przypomina jednak, że prawie dziesięć lat temu miasto próbowało wyremontować ulicę, ale napotkało na ostry sprzeciw mieszkańców. - W 2008 roku przy okazji budowy sieci teletechnicznej w pasie drogi tej ulicy, planowano jej poszerzenie o zatoki postojowe. W tym celu konieczne było usunięcie kilku drzew rosnących wzdłuż ul. Brzozowej. Zarządca drogi uzyskał zgodę na wycinkę jednak z powodu sprzeciwu mieszkańców zamierzenie to nie zostało zrealizowane. Nie ma możliwości poszerzenia drogi z zachowaniem istniejącego zadrzewienia - przekonuje burmistrz. - Ubytki nawierzchni zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego są uzupełniane w ramach remontów bieżących dróg, chodników, placów, mostów i przepustów.

Przeprowadzona niecałe dziesięć lat temu próba wycinki drzew, których korzenie podważają nawierzchnię i chodnik, zakończyła się protestem, interwencją policji i wstrzymaniem prac. Ówczesny protest mieszkańców przypominamy na załączonym zdjęciu archiwalnym.

r/

19.07.2017 / 16:15

Słowacy zamknęli drogę na Orawę

W pobliżu słowackiej Żyliny zamknięto odcinek drogi z powodu kontrolowanego zrzucenia 100-tonowego bloku skalnego, wchodzącego w skład masywu, na którym położony jest zamek Strečno. Polscy kierowcy poruszający się tą drogą w kierunku autostrady prowadzącej do Austrii i Czech muszą poszukać objazdów.

19.07.2017 / 12:16

Zmarła lekarka, która topiła się wczoraj na Dunajcu w Nowym Targu

Mimo wysiłków lekarzy, w nowotarskim szpitalu zmarła dziś rano 58-letnia kobieta, która wczoraj rano miała wypadek na progu wodnym koło kładki na lotnisku. Gdy do wody wpadła jej wnuczka, ruszyła jej na pomoc, niestety przegrała walkę z silnym wirem wodnym i zmarła w szpitalu.

Na pomoc dziewczynce i jej babci rzucił się wędkarz Marek Morawski. O jego bohaterskiej postawie pisaliśmy wczoraj w artykule pt. "Wędkarz z Nowego Targu rzucił się topiącym na ratunek. Wyciągnął na brzeg wnuczkę i babcię" . Najpierw wyciągnął on z wody dziewczynkę, która wyszła z wypadku bez szwanku, potem jej babcię, ale już nieprzytomną. Najpierw sam ją reanimował, potem robili to przybyli na miejsce policjanci, aż w końcu karetka zabrała ją do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarła.

Śmiertelną ofiarą wypadku jest lekarka z Nowego Targu. Przez wiele lat pracowała w przychodni przy ul. Kopernika.

r/

 
19.07.2017 / 11:37

Fala upałów na Podhalu

Do piątku na Podhalu będzie bardzo gorąco. Największy upał synoptycy zapowiadają na czwartek, kiedy to temperatura powietrza ma przekroczyć 30°C.

Od piątku upałom mają towarzyszyć burze.

r/

21.07.2017 / 16:06

Kandydaci na baców i juhasów na podhalańskich halach

Za kilka miesięcy na podhalańskich halach będzie można spotkać 33 nowych baców i 25 juhasów, którzy oprócz wypasu owiec będą wyrabiać w góralskich bacówkach oscypki.

Adepci sztuki pasterskiej zakończyli już zajęcia teoretyczne. Teraz pod czujnym okiem doświadczonych baców wyruszyli na hale. Chcąc wspierać ginące zawody wpisujące się w tradycję regionu Samorząd Województwa Małopolskiego w całości sfinansował profesjonalny, bezpłatny kurs bacowski oraz kurs czeladnika juhasa.

W pasterską pracę wpisana jest bardzo wczesna pobudka, samotne przebywanie przez wiele miesięcy na halach bez względu na pogodę oraz nieustanna czujność, troska o stado, dojenie, pielęgnowanie, strzyżenie i produkcja owczych serów. Patrząc na liczbę chętnych, którzy zgłosili się na kurs można stwierdzić, że nic nie jest w stanie zniechęcić śmiałków, a sam zawód przeżywa renesans.

- Zainteresowanie kursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się po 4 osoby na jedno miejsce. Wśród chętnych były osoby pracujące na co dzień w korporacjach, w dużych miastach Polski, a nawet z Rumunii czy Wielkiej Brytanii. Naszym zadaniem jest robić wszystko, by chronić ginące zawody, wpisane w wielopokoleniową, małopolską tradycję. Stąd właśnie pomysł na ten kurs. Bo czymże byłyby podhalańskie hale bez juhasów wypasających owce? – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Inicjatorem kursów był Samorząd Województwa Małopolskiego, a same kursy zorganizował Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Kurs teoretyczny przeprowadzono w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu – Kokoszkowie, który jest partnerem projektu.

UMWM, opr.s/

21.07.2017 / 15:13

Bargiel zmienia drogę na szczyt

Zakopiańczyk Andrzej Bargiel, który wspina się K2, żeby zjechać ze szczytu na nartach, poinformował o zmianie planów.

Ostatni tydzień na K2 upłynął pod znakiem zmiany drogi wejścia na szczyt. Dotychczas Andrzej Bargiel wraz z członkami swojej wyprawy „K2 Ski Challenge” oraz Januszem Gołąbem wspinali się na drodze Kukuczki i Piotrowskiego, zwanej także drogą polską. Droga ta, prowadząca środkiem południowej ściany, pokonana w 1986 roku, nigdy nie została powtórzona. Celem zespołu nie było jednak powtórzenie drogi, ale znalezienie w jej dolnych partiach dogodnej linii do zjazdu na nartach. Rozległe stoki śnieżne poniżej obozu I dawały nadzieje na piękny zjazd do samej podstawy K2. Na drodze tej na wysokości poniżej 7000 m znajduje się jednak ogromny serak, gigantyczna, obrywająca się czasem ściana lodu, którą można ominąć na dwa sposoby. Z lewej, czyli zachodniej strony, wspinając się, tak jak Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski, stromą ścianą przy krawędzi seraka lub trawersując pod nim, jak niegdyś Reinhold Messner. Pierwsza opcja jest trudna, druga niebezpieczna.

Wobec trudnych warunków powyżej obozu I, czyli powyżej 5900 m n.p.m., Andrzej Bargiel wspólnie z pozostałymi uczestnikami wyprawy zdecydował o zmianie drogi na znaną i coraz częściej wybieraną alternatywę dla drogi klasycznej, drogę Česena. Prowadząca południowo-wschodnim filarem (a właściwie południowo-południowo-wschodnim, czyli na lewo od faktycznego południowo-wschodniego filara, którym wiedzie droga klasyczna) droga nazywana jest także baskijską, oficjalnie pokonana została bowiem przez wyprawę hiszpańsko-baskijską. Wspięła się ona tamtędy na szczyt w 1994 roku. Wcześniej jednak już w 1983 roku drogę, jako możliwie bezpieczniejszą alternatywę dla Żebra Abruzzów, omijającą bowiem piętrzące się na nim trudności Czarnej Piramidy i Komina House’a, wypatrzyła wyprawa Douga Scotta. Wspinała się nią nie osiągając jednak nawet Ramienia K2, na które, na wysokość prawie 8000 m n.p.m., trzy lata później dotarł Tomo Česen, kontrowersyjny słoweński wspinacz. Po wejściu na Broad Peak pojawił się bez pozwolenia pod drugim szczytem Ziemi i rozpoczął wspinaczkę, którą przerwał jednak 4 sierpnia w obliczu nadciągającego załamania pogody.

Między 6 a 10 sierpnia na wysokości ponad 7000 m na zawsze pozostało wówczas na K2 pięciu himalaistów, którzy przeczekując burzę śnieżną zmarli w wyniku obrzęku płuc i mózgu. Dołączyli oni do ośmiu wcześniejszych ofiar tego najtragiczniejszego lata na K2. Wśród nich byli także Polacy: 10 lipca Tadeusz Piotrowski zginął w wyniku upadku podczas zejścia z Kukuczką ze zdobytego po raz pierwszy południową ścianą szczytu, 10 sierpnia na linach poręczowych na wysokości ok. 7100 m podczas próby ewakuacji do niższych obozów zmarła Dobrosława Miodowicz-Wolf.

O Tomo Česenie głośno zrobiło się w 1989 roku, gdy rzekomo pokonał on solowo południową ścianę Lhotse, która w latach 80. XX wieku stanowiła największe wyzwanie himalaizmu, a rekordową do wtedy wysokość osiągnęli na niej Artur Hajzer i Krzysztof Wielicki. Rzekomo, bo przejście szybko zakwestionowano. Wspinacza złapano między innymi na wykorzystaniu jako swoich zdjęć ze szczytu należących do innego Słoweńca Vikiego Grošelja.

Česenowi nie po raz pierwszy brakowało jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie dokonanego wyczynu, a jego wersja zdarzeń tym razem nie kleiła się tak mocno, że zamiast historycznej wspinaczki, jego próba zapisała się w annałach jako historyczna „ściema”. Mimo tych kontrowersji, a także wątpliwego autorstwa drogi na K2, po części brytyjskiej, a oficjalnie baskijskiej, przyjęło się nazywać ją najczęściej właśnie drogą Česena. A echa sporów o to, czy Słoweniec był superwspinaczem czy jedynie wielkim mistyfikatorem, słychać do dziś.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/

21.07.2017 / 15:02

Złoty Maanam gwiazdą Dni Ochotnicy

Impreza odbyła się przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Dni Ochotnicy rozpoczęły się od występu Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna, a następnie Stanisław Jurkowski, wójt gminy wraz z Franciszkiem Ziemiankiem, przewodniczącym Rady Gminy oraz Janem Lizoniem - prezesem Związku Podhalan Oddziału w Ochotnicy Dolnej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą jubileusz 600-lecia Ochotnicy, w hołdzie wszystkim mieszkańcom wsi.

W swoim wystąpieniu wójt przywitał wszystkich zgromadzonych na pierwszych Dniach Ochotnicy, nawiązując do jubileuszowych wydarzeń sprzed roku.

- Dzisiejszy dzień jest po to, by być razem, spotkać się i porozmawiać, wspólnie oddać cześć naszym przodkom i podziękować za to jak dzisiaj wygląda Ochotnica. Dzisiejszy dzień zgromadził mieszkańców zarówno tych, którzy mieszkają tutaj na co dzień, jak i tych, którzy pracują poza naszą miejscowością. Dziękuję Państwu za tak liczne przybycie w dniu dzisiejszym – mówił wójt.

Poseł na Sejm RP Jan Duda podziękował za zaproszenie na uroczystości Ochotnicy. – Dziękuję, że mogę tu być w tej perełce Gorców  i cieszyć się razem z Wami. Ważne jest to, zwłaszcza teraz, w czasie takiego zabiegania, wyjazdów za pracą, aby społeczność lokalna od czasu do czasu ze sobą się spotykała – mówił Poseł życząc wszystkim udanej zabawy.

Następnie całą publiczność, a szczególnie tę najmłodszą, bawili jaskiniowcy w programie animacyjnym „W krainie jaskiniowców”. Na boisku sportowym obok amfiteatru trwały rozgrywki piłkarskie pomiędzy drużyną oldboyów a zawodnikami drużyny Gorc Ochotnica, które zakończyły się wynikiem 7:5 dla drużyny Gorca.

Po godzinie 17.00 na scenie wystąpił znany i lubiany kabaret Pod Wyrwigroszem, który bawił publiczność swoimi dowcipami i piosenkami, a po kabarecie scenę wypełnili członkowie zespołu Honaj z Dursztyna wraz z miejscowym zespołem regionalnym Spod Gorca.

W bogatym programie niedzielnego wieczoru znalazł się też pokaz gimnastyki akrobatycznej w wykonaniu Screamo Trickz oraz wokalny popis młodzieżowego zespołu folkowego z Ochotnicy.

Gwiazdą wieczoru, która rozgrzewała publiczność niemal do północy, był zespół Złoty Maanam, a po nim na najbardziej wytrwałych czekał zespół KNT.

Wśród dodatkowych atrakcji podczas trwania imprezy były degustacje potraw przygotowane przez Związek Podhalan Oddział Ochotnica Dolna, Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce, wystawa historycznych starych fotografii, atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne i wiele innych. Imprezę prowadził Krzysztof Trebunia Tutka.

Źródło: Urząd Gminy Ochotnica Dolna

21.07.2017 / 12:32

Klubowe pamiątki i gadżety

Prośby kibiców doczekały się realizacji. Klub hokejowy Podhale uruchomił internetowy sklepik.

Oferta prezentowana jest tutaj.

Do sklepu można trafić również bezpośrednio ze strony głównej klubu.

- Poza gadżetami, za pośrednictwem sklepu można nabyć także karnet na nadchodzącą rundę zasadniczą sezonu 2017/2018 w cenie - 150 zł karnet ulgowy oraz 250 zł karnet normalny - informuje członek zarządu klubu Mariusz Wcisło.

opr.s/

21.07.2017 / 10:53

Głodny? Mamy zaproszenie na wyjątkowy wieczór!

Działająca w hotelu Kopieniec w Murzasichlu restauracja Krajobrazy przygotowała na najbliższą sobotę wyjątkowe kulinarne propozycje. Mamy dla Państwa bezpłatne zaproszenie na ten smakowicie zapowiadający się wieczór.

- Zależy nam na tym, by korzystając z lokalnych produktów i miejscowych receptur zaproponować naszym gościom wyjątkowe potrawy. Spośród naszych propozycji na najbliższą sobotę, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie - mówi Szymon Wojs, manager restauracji.

- Każdy z gości w ramach zakupionego zaproszenia będzie mógł wybrać sobie przystawkę, zupę, danie główne oraz deser. Nasi kucharze zadbają, by każda z wybranych pozycji była wyjątkowa! - dodaje.

Specjalne menu dostępne będzie w sobotę od 16:00 do 21:00, a od 18:00 do 20:00 czas umilać będzie gościom muzyka na żywo.

Zaproszenie dla osoby dorosłej, to koszt 97 zł, ale dla jednego z naszych czytelników mamy takie zaproszenie bezpłatnie!
Otrzyma je osoba która najszybciej prześle nam maila z hasłem "Restauracja Krajobrazy" w temacie.

Maila należy przesłać na adres konkursy@podhale24.pl w treści podając imię oraz numer telefonu. Kto pierwszy ten lepszy.

red/

Więcej informacji o wydarzeniu w Restauracji Krajobrazy znajdziecie Państwo tutaj.

20.07.2017 / 21:08

Wycieczki w Tatry z pracownikami TPN

Od dwóch lat Tatrzański Park Narodowy organizuje nieodpłatne wycieczki prowadzone przez zatrudnianych przyrodników. Wycieczki przypadły turystom i miejscowym do gustu tak bardzo, że w tym roku odbywają się dwa razy w tygodniu.

– Wycieczki zorganizowaliśmy po raz pierwszy z okazji 60-tej rocznicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i tak już zostało – mówi Jan Krzeptowski – Sabała, pracownik TPN. – Zainteresowanie jest dość duże, ale wszystko zależy od pogody. Najwięcej jednorazowo zgłosiło się 40 osób, ale to nie problem. Jak będzie więcej osób, to turystów podzielimy na dwie grupy i pójdzie dwóch pracowników Parku – zaznacza.Wycieczki z pracownikami TPN zdecydowanie różnią się od tych, podczas których zdobywa się kolejne tatrzańskie szczyty. Podczas takiej wycieczki nie tylko obserwuje się przyrodę, ale można dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

– Turystów zabieramy na krótkie, przeważnie leśne trasy. Podczas wycieczki nie chodzi nam o pokazanie pięknych widoków, a o przyjrzenie się naturze. Chcemy pokazać park od kuchni – dodaje Jan Krzeptowski – Sabała.W trakcie takich wycieczek można usłyszeć o korniku oraz wietrze halnym, który pustoszy drzewostan. Można dowiedzieć się także czym różni się ochrona czynna od biernej.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński

20.07.2017 / 15:08

Zapisy na Konkurs Muzyk Podhalańskich

Organizatorzy rozpoczęli przyjmowanie zgłoszeń do udziału w 42. Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, który odbędzie się w niedzielę 8 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

Konkurs ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji muzykowania społeczności góralskiej z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza. Głównym celem i zadaniem Konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najcenniejszych wartości muzyki góralskiej. Laureaci Konkursu typowani będą do reprezentowania regionu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2018.

Kategorie Konkursu:
1. Muzyki dziecięce (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /do 15 lat/
2. Muzyki młodzieżowe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /15 - 18 lat/
3. Muzyki dorosłe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /powyżej 18 lat/

Warunki uczestnictwa:
1. W Konkursie mogą wziąć udział muzyki (skrzypce, złóbcoki,basy) oraz muzyki i soliści grający na instrumentach pasterskich z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza.
2. Uczestnik może wziąć udział w Konkursie w składzie muzyki oraz jako instrumentalista, solista grający na instrumentach pasterskich.
3.Laureat z poprzedniego roku nie może wziąć udziału w Konkursie w kategorii w której zwyciężył – może natomiast wystąpić w konkursie w innej kategorii.
4.Muzycy oraz soliści występują w strojach własnego regionu.
5.Uczestnicy Konkursu muzyki (skrzypce, złóbcoki, basy) występują w tradycyjnych /do 4 osób/ składach.
6.O kolejności występu muzyk decydują organizatorzy w porozumieniu z uczestnikami konkursu.
7.Czas występu nie może przekroczyć 10 min.
8.Karty zgłoszeń należy przysyłać na adres biura organizacyjnego do 30 września 2017r. (późniejsze zgłoszenia nie będą uwzględniane).
9.Nadesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem zasad niniejszego regulaminu.

Uczestników Konkursu we wszystkich kategoriach oceniać będzie JURY powołanie przez organizatorów, które przyzna nagrody pieniężne we wszystkich trzech kategoriach: dorosłych, młodzieżowej i dziecięcej.

Jury oceni wykonawców biorąc pod uwagę dobór repertuaru, wykonanie muzyczne charakterystyczne dla regionu i skład instrumentalny.

Dodatkowych informacji udziela Tadeusz Watycha tel. 600 408 492 oraz Marcin Kudasik pod numerem tel. 664 720 138. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.

Organizatorzy: Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu.

oprac. r/ materiały prasowe

20.07.2017 / 12:06

List. "Dlaczego dworzec autobusowy w Nowym Targu nie ma aktualnego rozkładu jazdy w internecie?"

Uwagami dotyczącymi problemów ze znalezieniem rozkładu jazdy, podwyżki cen biletów wprowadzonej jednego dnia i wyglądu dworca kolejowego, podzielił się z nami nasz czytelnik.

"Okres wakacji sprzyja podróżowaniu. Poszukujemy informacji o odjazdach np. autobusów. Szukamy więc informacji przede wszystkim na stronach internetowych. Zaczynamy zwykle od dworca autobusowego. Konkretnie naszego, nowotarskiego. Mamy ułatwioną sprawę wiemy, że Dworzec Autobusowy to... Dekada. Zaglądamy na stronę Dekady http://www.galeriadekada.pl/nowy-targ/galeria.htm i otrzymujemy: Zgodnie z Informacją dla podróżnych klikamy w odpowiedni link i ....nic, a raczej nic z rozkładu jazdy. Proszę sprawdzić!

Próbowałem jeszcze w wielu miejscach, ale dałem za wygraną. Są rozkłady w kilku miejscach. Niestety nieaktualne! Uważam że to wielki minus dla naszego dworca autobusowego. Przecież to podstawa podróżowania. Mamy w końcu porządny dworzec może jeszcze porządna, aktualna informacja. To tak trudno umieścić zdjęcie aktualnego rozkładu odjazdów z DA na stronie Dekady!

Jeżeli już jesteśmy przy podróżowaniu. Tak się dziwnie złożyło, że z dniem 1 lipca wszyscy liczący się przewoźnicy na trasie Zakopane - Nowy Targ - Kraków - Zakopane, podnieśli cenę biletów. Szwagropol, MajerBus, MaxBus, TransKos ustalili ceny. Gdzie tu konkurencja? Toż to jawna zmowa cenowa!

Na koniec też o podróżowaniu, tym razem koleją. Wiele razy ten temat się u Państwa pojawiał - dawny budynek dworca PKP. Przecież to ogromny wstyd dla miasta! Fe, co za wizytówka. Miasto nie ma nic do zaoferowania dla podróżnych. Poczekalnia, WC, punkt gastronomiczny to potrzeba na "wczoraj". Jak tu oczekiwać na pociąg w warunkach niesprzyjających? Przecież pod tzw. wiatą deszcz zacina, w zimie zimno. Teren obskurny! Tak, słyszałem o planach, ale co na dzisiaj! To tyle. Podróżnik".

oprac. r/

20.07.2017 / 11:29

Do wygrania płyty zespołu Megitza Trio, który zagra w niedzielę w Łapszach Niżnych

Rozchwytywany ostatnio podhalański zespół Megitza Trio będzie drugą, obok legendarnej grupy De Mono, gwiazdą niedzielnego Wielkiego Spiskiego Grania w Łapszach Niżnych. Dla fanów Megitzy mamy 4 płyty w autografami członków zespołu.

Żeby je wygrać należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: kto jest najmłodszym stażem członkiem zespoły Megitza Trio i skąd przyjechał?

Na odpowiedzi czekamy pod adresem konkursy@podhale24.pl. W tytule należy wpisać MEGITZA, a w treści, poza odpowiedzą, również swoje imię i numer telefonu. Kro pierwszy - ten lepszy. Do zwycięzców zadzwonimy.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Wielkiego Spiskiego Grania w dziale Co Gdzie Kiedy podhale24.pl

red/

20.07.2017 / 10:58

II Rabczańskie Lato Kabaretowe odwołane

Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju poinformował, że z przyczyn niezależnych od organizatorów zaplanowane na 23 lipca i 6 sierpnia występy kabareciarzy Piotra Bałtorczyka i Andrzeja Poniedzielskiego w amfiteatrze, zostały odwołane.

- Przepraszamy za zmiany w programie i serdecznie zapraszamy na wrześniowy kabaret Neonówka - mówi Joanna Lelek, dyrektor MOK w Rabce-Zdroju.

r/

 
20.07.2017 / 09:38

Uwaga - zmiana w kursowaniu komunikacji publicznej w Zakopanem

ZAKOPANE. 20 i 24 lipca br. na ulicach Spyrkówka, Guty, Bachledy prowadzone będą prace polegające na kładzeniu nawierzchni asfaltowej. Oznacza to zmiany w komunikacji publicznej.

Zmianie ulegnie przebieg linii komunikacyjnych od Spyrkówki do Ustupu przejazd Zakopianką.

Dziś i w poniedziałek przystanki: Spyrkówka II, Guty Sklep GS, Guty, Harenda, Harenda Szkoła, Ustup Lewiatan - będą niedostępne.

opr. s/

19.07.2017 / 14:30

Podwójna inauguracja - 8. Letni Festiwal "Pieniny-Kultura-Sacrum"

W najbliższą sobotę 22 lipca o godzinie 19:00 w Krościenku n. Dunajcem rozpocznie się 8. Letni Festiwal "Pieniny-Kultura-Sacrum". Koncert zapowiada się niezwykle ciekawie i nietypowo, albowiem oprócz muzyki organowej we wnętrzu kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza zabrzmią również dudy szkockie.

Będzie więc to dialog dwóch instrumentów dętych: potężnych organów i niemniej potężnych brzmieniem, choć trzymanych w ręku, dud. Na organach zagra Marek Stefański, uznany krakowski organista, ceniony interpretator i improwizator muzyki organowej, a na dudach szkockich autentyczny dudziarz z jednego z najstarszych szkockich klanów dudziarzy, Lindsay Davidson. Usłyszeć będzie można oczywiście muzykę wielkiego J.S. Bacha, a także autentyczne szkockie kompozycje oraz wspólną improwizację dwóch wspaniałych artystów.

W kalendarzu koncertowym Festiwalu nie może zabraknąć koncertu w przepięknym starym kościele przy Rynku w Krościenku n. Dunajcem. To idealne miejsce dla muzyki kameralnej. Obok organów, o autentycznym historycznym brzmieniu, przy których ponownie zasiądzie krakowski wirtuoz Marek Stefański, wnętrze tej uroczej świątyni wypełnią dźwięki harfy. Zagra na niej znakomita krakowska harfistka Irena Czubek-Davidson. Warto niedzielne popołudnie spędzić w pięknym, pełnym zabytków i przywróconym do blasku dawnej świetności starym krościeńskim kościele. Koncert rozpocznie się 23 lipca o godzinie 17:00.

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Koncerty odbywają się dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Gminę Krościenko n. Dunajcem.

organizatorzy

 
19.07.2017 / 14:18

Nowy Targ ma problem z zanieczyszczeniem powietrza, warto więc zbadać dzieci czy są zdrowe

W najbliższą sobotę 22 lipca od godziny 09:00 do 16:00 w ALLMEDICA przy ul. Kolejowej 31 w Nowym Targu odbędą się darmowe konsultacje pulmonologa dziecięcego wraz z badaniem spirometrycznym.

Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem chorób układu oddechowego i zachęcić do diagnostyki dzieci rodziców, którzy do tej pory bagatelizowali problem, bądź nie wiedzieli jak się z nim zmierzyć. Na terenie Nowego Targu ten problem może być szczególnie nasilony ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Podczas konsultacji dzieci od 11 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji pulmonologa dziecięcego poprzedzonych badaniem spirometrycznym. - Badanie spirometryczne jest z powodzeniem prawidłowo wykonywane już przez dziecko 7-8 letnie. Trwa kilka minut, nie jest ani bolesne, ani nieprzyjemne. Kilkuletnie dzieci często traktują je jak "zabawę w dmuchanie". Prawidłowo zinterpretowane przez lekarza może stać się cenną wskazówką w diagnostyce chorób płuc – rozwiewa wątpliwości lek. med. Daria Dziecichowicz-Latała.

- Rodziców w szczególności powinno zaniepokoić, gdy u dziecka długo utrzymuje się kaszel (zwłaszcza ponad 8 tygodni, czyli przewlekle), dziecko męczy się szybciej niż rówieśnicy albo gdy pojawiają się u niego epizody duszności lub słyszymy świszczący oddech. Zwłaszcza te dwa ostatnie objawy mogą sugerować astmę oskrzelową - jedną z najczęstszych chorób przewlekłych dróg oddechowych. Nie zapominajmy, że choroba ta nie dotyczy tylko dorosłych, ale często, zwłaszcza gdy związana jest z alergią, rozpoczyna się już u dzieci lub u nastolatków - dodaje lek. med. Daria Dziecichowicz-Latała.

Rejestracja na badanie pod numerem tel. 18 265 74 88.

oprac. r/

19.07.2017 / 13:44

Ostatni weekend z X Festiwalem Nad Zdrojami

W szczawnickim kościele pw. św. Wojciecha odbyły się dwa ostatnie już koncerty w ramach X edycji Festiwalu Muzyka Nad Zdrojami. Przez cały lipiec mieszkańcy Szczawnicy i przybyli w Pieniny goście mogli uczestniczyć w weekendowych muzycznych ucztach.

W sobotę w koncercie„Muzyczny kalejdoskop” wystąpił duet akordeonistów – Duo Accosphere. Tworzą go: Alena Budzinakova ze Słowacji Grzegorz Palus z Polski, prywatnie – małżeństwo. Jako Duo Accosphere działają wspólnie od 2011 roku, mając na celu „promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych” – jak czytamy w festiwalowym folderze. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą, występuje z towarzyszeniem orkiestry i bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Jest także laureatem szeregu konkursów muzycznych. W szczawnickim kościele duet zaprezentował się w szerokim repertuarze od J.S. Bacha, „Koncertu na dwa klawesyny c-moll” (zaadoptowanego na dwa akordeony) przez S. Prokofiewa, wybranych scen z „Piotrusia i wilka” po „Wariacje na temat Paganiniego” W. Lutosławskiego. Po drodze można było usłyszeć solowe wykonania Sonaty G-dur D. Scarlattiego i Lyric Pieces E. Griega zagrane świetnie przez Alenę Budzinakovą oraz J.P.Rameau la Villageoise, Les Cyclopes – zinterpretowane przez Grzegorza Palusa, a także fantastyczny wspólny występ muzyków w Suicie Gotyckiej L. Boellmanna, pokazującej w pełni możliwości akordeonów, niemalże dorównujących brzmieniowo organom. Wielka radość i artystyczne przeżycia.

Natomiast w niedzielę przed melomanami zaprezentował się chór Discantus pod dyrekcją Sławomira Bronka z Gowidlina - miejscowości położonej na Kaszubach.

Zebraną publiczność przywitali Katarzyna Wiwer - dyrektor artystyczna festiwalu oraz Rafał Monita - dyrektor wykonawczy, którzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do tego iż od 10 lat w Szczawnicy rozbrzmiewa piękna i różnorodna muzyka.

Chór Discantus podczas koncertu zaprezentował pieśni religijne m.in.: Ubi Caritas, Stabat Mater oraz Popule meus. Kaszubi zaprezentowali również kilka piosenek ze swojego regionu. Były to między innymi: „Spiéwczi słodzą żëcé”, „ Dzieckó rëbôka” oraz „ Piesniô Jastarni”. Natomiast na zakończenie chórzyści zaśpiewali Mszę kaszubską z towarzyszeniem organów, na których grał Patryk Dopke. Melomani nagrodzili artystów brawami na stojąco.

Życzymy Festiwalowi Muzyka nad Zdrojami kolejnych jubileuszy i dziękujemy za kolejne uczty muzyczne.

Tekst i zdj. Weronika Błażusiak i Alina Lelito

19.07.2017 / 13:27

Memoriał Stanisława Trebuni Tutki – XIV Dunajckie Granie (zdjęcia)

Memoriał im. Stanisława Trebuni – Tutki organizowany jest jako wydarzenie poświęcone pamięci pomysłodawcy imprezy kulturalno – sportowej pn. Dunajeckie Granie, czyli połączenie grania w piłkę z graniem na gęślach i innych instrumentach.

W części sportowej imprezy odbyły się dwa turnieje piłki nożnej.

Pierwszy turniej o Puchar Wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych Aleksandra Giertlera rozegrały drużyny ORLIKÓW (roczniki 2008 i młodsi) z następujących Klubów (podaję w kolejności zajętych miejsc):
I. LKS „BIALI” Biały Dunajec,
II. ZKP ASY Zakopane,
III. LKS SZAFLARY
IV. „ZAWRAT” Bukowina Tatrzańska.

Najlepszym strzelcem okazał się Patryk Lenart z „BIAŁYCH” a najlepszym bramkarzem Mateusz Stępiński z ZKP ASY Zakopane.

Następny Turniej o Puchar Starosty Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka odbył się z udziałem następujących seniorskich drużyn (wg kolejności zajętych miejsc):

I. OLD BOY’S PORONIEC
II. LKS SZAFLARY
III. LKS „BIALI” Biały Dunajec
IV. „ORKAN” Raba Wyżna
Najlepszym strzelcem seniorów okazał się Kosowski Mateusz z „BIAŁYCH” a najlepszym bramkarzem Tomasz Gąsienica „Brzaniok” z OLD BOY’S PORONIEC

W konkursie Wiedzy i Sporcie o Puchar Wójta Gminy Biały Dunajec Andrzeja Jacka Nowaka brało udział 7 zawodników. Konkurs prowadził Kabaret ŚLEBODA, który prowadził również sprawozdania z meczy.
Konkurs wygrał Adam Kowalski.

Kolejne miejsca:
II m. Sebastian Łojas
III m. Adrian Mrugała
IV. Piotr Palider
IV. Mateusz Nędza
V. Mateusz Długopolski
V. Łukasz Gil

Ponadto było wiele konkursów dla publiczności, które cieszyły się dużym powodzeniem.

Zespół regionalny „MALI HOLNI” z Sierockiego uraczył widzów śpiewem i tańcem góralskim A Kabaret „ŚLEBODA” bawił skeczami. Kapela GÓRALSKA z KUZYNYM na czele poprzedziła koncert Zespołu MEGITZA TRIO. Wokalistka MAGGIE ze Stasiem i Marcinem zachwycali koneserów world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka, oraz swingu.

Józefa Kolbrecka, zdj. Józefa Kolbreca, Piotr Lenart i Piotr Rusnak

19.07.2017 / 12:50

II Bieg po Oddech z Justyną Kowalczyk

II Bieg po Oddech to wydarzenie charytatywne organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Już 3 września (niedziela) pobiegniemy ulicami Zakopanego, żeby zwrócić uwagę na problemy chorych na mukowiscydozę i wesprzeć ich w codziennej walce. Tego dnia będzie z nami Justyna Kowalczyk, ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która od wielu lat pomaga naszym podopiecznym.

Podobnie jak w roku ubiegłym współorganizatorem Biegu po Oddech jest Urząd Miasta Zakopane oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, natomiast Sponsorem Złotym oraz fundatorem II nagrody w kategorii Open – Blachotrapez. Organizacja Biegu nie byłaby możliwa bez naszych sprawdzonych partnerów.

Każdy uczestnik Biegu otrzyma pakiet startowy, którego zakup stanowi cegiełkę wsparcia dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego. Na uczestników czekać będzie wiele dodatkowych atrakcji. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli m.in. spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, zatańczyć Zumbę pod kierunkiem instruktorów czy wziąć udział w konkursach i zabawach na świeżym powietrzu.

Na bieg zapisało się już ponad 200 osób z całej Polski. Potrzebujemy również Twojego wsparcia. Stań z nami na stracie II Biegu po Oddech i pomóż nam pomagać. Zapisy na www.bieg.oddychaj.pl

Wydarzeniu patronuje Podhale24.

Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Wadliwy gen, z jakim rodzi się chory, powoduje, że jego organizm produkuje nadmiernie lepki śluz, co skutkuje zaburzeniami przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Choroba postępując z wiekiem prowadzi najczęściej do całkowitej niewydolności płuc. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się ich przeszczep. Mukowiscydoza jest jak dotąd chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, systematyczne leczenie i rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Towarzystwo zostało powołane w 1987 r. z inicjatywy osób, które codziennie wspólnie walczą o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę: lekarzy i rodziców chorych dzieci. Misją Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest niesienie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, w walce z ciężką, nieuleczalną chorobą, jaką jest mukowiscydoza.

Justyna Kowalczyk od wielu lat aktywnie wspiera działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Jej pomoc to zarówno, w miarę możliwości czasowych, bezpośredni kontakt z chorymi, poświęcanie prywatnego czasu na odwiedziny, rozmowę i dodanie otuchy pacjentom w trakcie leczenia, ale także bardzo wymierne wsparcie finansowe działań Towarzystwa. Justyna Kowalczyk skutecznie zachęca także swoich sponsorów do zaangażowania się na rzecz chorych na mukowiscydozę.
Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty na nowe i używane samochody, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe oraz sklepy i punkty usługowe. Od października 2015 roku Santander Consumer Bank jest Oficjalnym Głównym Sponsorem Justyny Kowalczyk.
Blachotrapez to lider w produkcji pokryć dachowych w Polsce – firma z ponad 40-letnim doświadczeniem. Produkty Blachotrapezu charakteryzują się wysoką jakością i nowoczesnym designem, można je kupić w 10 krajach Europy oraz Kanadzie i dalekim Tadżykistanie. Wyroby Blachotrapez są dopracowane w każdym szczególe, a jakość potwierdza pisemna gwarancja na blachodachówkę, która może wynosić nawet do 40 lat.

mat. prasowy

19.07.2017 / 11:59

Piłka plażowa w Pieninach

W Krościenku odbył się III Turniej Piłki Plażowej o Puchar Wójta Gminy.

W tym roku w turnieju wystartowało w sumie 11 drużyn: 8 z I Grupy i 3 z II grupy. W sobotę odbyły się eliminacje, natomiast w niedzielę miały miejsce rozgrywki finałowe. Turniej odbywał się pod honorowym patronatem Anny Paluch Poseł na Sejm RP, Jana Hamerskiego Senatora RP i Jana Komorka Radnego Rady Powiatu Nowotarskiego. 

W organizacji turnieju pomogła miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, Ośrodek Zdrowa w Krościenku. O to, aby zawodnicy mieli wystarczająco energii zadbały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich, które w sobotę przygotowały kwaśnicę, a w  niedzielę żurek. 

Puchary i nagrody wręczał wójt Jan Dyda, posłanka Anna Paluch oraz radny powiatowy Jan Komorek.
 
Wyniki I grupy:
I miejsce Fabian  Michałczak i Konrad Ligas
II miejsce Aleksander Apostoł i Jacek Bałos
III miejsce Jakub Gabryś i Dariusz Żabiński

Wyniki II grupy
I miejsce Rajmund Biziak i Adam Ryba
II miejsce Izabela Bąk i Krystyna Walosik
II miejsce Monika Piotrowska i Dariusz Dyda.

Turniej jak co roku komentował Józef Dyda, a sędziowali Andrzej Stołowski i Paweł Pluta.

Joanna Dziubińska pieniny24

19.07.2017 / 11:30

Oddaj krew na Krupówkach

Do godz. 15 na Krupówkach przy budynku Poczty Polskiej można dziś oddać krew.

To kolejna wyjazdowa akcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Krakowie. Podczas wakacji, kiedy regularni krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, dramatycznie spadają zapasy krwi. A te potrzebne są osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i górskich.

rk-w/

19.07.2017 / 10:43

XVII Witowiańsko Watra: konkurs na pierogi i nieoficjalne mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu

WITÓW. Watra Witowiańsko odbędzie się 23 lipca. Obchody tej uroczystości rozpoczyna msza święta o godz. 11.00 w kaplicy pod wezwaniem św. Anny na Płazówce.

Po zakończonej mszy odbywa się uroczysty przejazd powozami konnymi pod budynek OSP w Witowie. Tam następuje tradycyjne rozpalenie góralskiej watry (czyli ogniska), a następnie zaczynają się występy zespołów regionalnych z Witowa, okolicznych miejscowości i zaproszonych gościnnie zespołów. Uczestnicy mogą wziąć udział w różnych konkursach, między innymi w „Nieoficjalnych mistrzostwach świata w jedzeniu bundzu”. Jako gwiazda wieczoru wystąpi znany i lubiany zespól „Trebunie Tutki”.

oprac. r/ materiały prasowe

18.07.2017 / 21:46

Zmarł Wojciech Mróz, dziennikarz

Wczoraj w Zakopanem, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Mróz. Był m.in. szefem redakcji TVP w Zakopanem. Miał 60 lat.

Wojciech Mróz był od ponad 20 lat dziennikarzem Telewizji Kraków, autorem filmów dokumentalnych i reportaży z Podhala, Orawy, Spisza i Pienin, twórcą cyklicznego programu o Zakopanem "Pod Tatrami". Był również pierwszym redaktorem naczelnym Tygodnika Podhalańskiego.

Pisał książki i wiersze. Niedawno ukazało się "Zakopane – miasto cudów" - zbiór jego felietonów, opisujących współczesne i historyczne Zakopane. Kilka lat temu napisał też "Zapach drzewa sandałowego w ostatnich dniach XXwieku". Wydał dwa tomiki wierszy: "Wieczory rozkwitające" i "Która jesteś" oraz bajki "Przygody w Księstwie Nieśmiałości".

Był laureatem tegorocznej Nagrody Burmistrza Zakopanego. Od prawie dwóch dekad starał się zintegrować środowisko dziennikarzy z całego kraju - organizując spotkania pod hasłem "Jesienny Chart".

s/

20.07.2017 / 19:00

FELIETON: Na szczyt wchodzą pracowici

Wiele razy słyszymy z ust komentatorów sportowych, trenerów: "to bardzo utalentowany zawodnik". Talent - słowo klucz w sporcie. Czym jest i jak go zdobyć? To rzecz wrodzona czy wypracowana?

18.07.2017 / 22:00

Piłka nożna: O wirtuozach i brutalach

Przez ostatnie dekady futbol na wielu frontach poszedł do przodu, ale w zasadzie jedno się nie zmienia - brutalna gra.

17.07.2017 / 23:00

FELIETON: "Szarotki" nie są pod ochroną!

Nie tylko Podhale, ale kilka innych klubów sportowych przeżyło swoją epokę. Opiekujące się nimi zakłady przemysłowe już nie istnieją, przekształcenia ustrojowe w innych dziedzinach życia się już zakończyły, a w sporcie pozostały złudzenia.

17.07.2017 / 22:00

Kolarstwo: Medaliści komentują

To były niezwykle udane mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim dla kolarzy z naszego regionu. Aktualnie reprezentują barwy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB. O ich sukcesach pisaliśmy wczoraj, dzisiaj ich komentarze.

17.07.2017 / 00:00

Piłka nożna: Zawodnicy od czarnej roboty

Nie porywają tłumów, nie strzelają goli, nie trafiają na pierwsze strony gazet. Są jednak niezwykle cenni dla zespołu. Trenerzy jednak nie wyobrażają sobie bez nich składu.

16.07.2017 / 18:00

Kolarstwo: Solus Miśkowicz i Zamroźniak medalistami MP

Na wymagającym kondycyjnie i technicznie Wzgórzu Trzech Szczytów w Warszawie rozegrano mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Nie zabrakło medalowych akcentów przedstawicieli naszego regonu.

15.07.2017 / 21:00

Narty: Kubacki wygrywa, Kot drugi

Polscy skoczkowie pokazali swoją moc już w pierwszym indywidualnym konkursie Letniej Grand Prix. Zawody rozegrano na skoczni w Wiśle Malince.

15.07.2017 / 20:00

Piłka nożna: PP: Przesądził kuriozalny gol (+ zdjęcia)

AKTUALIZACJA (zdjęcia) Do Nowego Targu przyjechała faworyzowana drugoligowa Siarka Tarnobrzeg, by powalczyć z gospodarzami o awans do kolejnej rundy Pucharu Polski. Dla Podhala był to pierwszy mecz po intensywnym tygodniu treningów, gdzie mogli wykazać się grając z mocną drużyną.

14.07.2017 / 20:00

Narty: Polscy skoczkowie nokautują rywali

Biało - czerwoni rozpoczęli rywalizację w Letnim Grand Prix od zwycięstwa w konkursie drużynowym. Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot znokautowali rywali w na skoczni w Wiśle Malince.

14.07.2017 / 18:17

Maciej Kot wygrał kwalifikacje LGP w skokach narciarskich

Polscy skoczkowie zdominowali kwalifikacje do pierwszego konkursu Letniego Grand Prix w Wiśle. Najlepszy był Maciej Kot, drugie miejsce zajął Dawid Kubacki. Trzeci był Daniel Andre Tande. Do niedzielnego konkursu awansowało dziewięciu Polaków.

14.07.2017 / 10:00

Piłka nożna: O dekompletacji drużyn, braku juniorów i paradoksie Akademii Piłkarskich

To był szalony sezon w podhalańskiej piłce, szczególnie w rozgrywkach prowadzonych przez Podhalański Podokręg Piłki Nożnej. Tak dużej ilości walkowerów chyba nawet najstarsi górale nie pamiętają.

13.07.2017 / 10:14

Triathlon: Kolejne zwycięstwo Marii Hajnos-Małeckiej

W niedzielę w miejscowości Radków położonej u stóp gór Stołowych rozegrały się zawody triathlonowe TRIMINATOR (czyli „Dzień sądu”). Nie zabrakło na nich reprezentantów ziemi podhalańskiej.

Maria, Mateusz i Tomasz - reprezentujący Nowotarski Klub Kolarski pokonali dwukilometrowy odcinek pływacki - był to przedsmak 90 kilometrowej, górskiej trasy rowerowej. Jak na triathlon przystało na rowerze się nie skończyło. Nasi reprezentanci po zdjęciu kasków rowerowych, pozostawieniu rowerów i zmianie butów wyruszyli na szlak w górach Stołowych. Piękna, malownicza trasa umilała długi, 24 kilometrowy bieg. Według relacji uczestników trasa była tak trudna technicznie, że miejscami nie dało się podbiegać ani zbiegać. W tych miejscach z dużą ostrożnością musieliśmy zwalniać i pomagać sobie rękami chwytając się korzeni, drzew i skał. - opowiadają.Ostatecznie Triminatorzy zameldowali się na mecie uzyskując następujące wyniki:
Mateusz Małecki miejsce 16 open i 9 w kategorii wiekowej M3, Maria Hajnos-Małecka miejsce 22 open i 1 wśród kobiet łamiąc czas 7 godzin (6h 57min 47s), Tomasz Zięba zameldował się na mecie jako 62 open i 15 w kat. M4.Warto dodać, że Maria Hajnos-Małecka wyprzedziła kolejną kobietę która przekroczyła linię mety o 20 minut i 11 sekund!

Na krótszym dystansie 1/8IM "Terminacja" Podhale reprezentowała Agata Sarna-Pohrebny, która była druga w swojej kategorii wiekowej na tym dystansie.

Maria Hajnos, oprac. wo/

12.07.2017 / 22:00

Piłka nożna: Nowi obserwowani przez Kulawika

Drugie spotkanie treningowe miało rozwiać część wątpliwości nowego trenera NKP Podhale co do uzupełnienia kadry młodymi zawodnikami.

12.07.2017 / 21:00

FELIETON: Powiem, ale nie pisz

Przy wycenie wartości klubu jednym z elementów branych pod uwagę jest jego medialność. Wyjaśniając najprościej, polega ona na tym, że im częściej się o nim pisze i mówi - w telewizji, radiu, internecie czy prasie -tym lepiej.

11.07.2017 / 21:00

Hokej: "Baranie łby", wulkan, maska spokoju

Jedni zachowują się jak akrobaci lub komicy w cyrku, inni zaś prezentują kamienne twarze i tylko drobnymi gestami przekazują swoje uwagi aktorom występującym na boisku.

11.07.2017 / 13:00

Piłka nożna: Siarka sprawdzi możliwości Podhala

W sobotę do Nowego Targu przyjedzie II-ligowy zespół Siarki Tarnobrzeg, by zmierzyć się z nowotarskim Podhalem w ramach rundy wstępnej 1/32 finału Pucharu Polski. Niewątpliwie, takiego wydarzenia w naszym regionie jeszcze nie było!

11.07.2017 / 13:00

Narty: Pradziad nielubiany przez PZN

- Jeśli chodzi o nominacje do kadry, to nic się nie zmieniło. Znowu nie zasłużyłem wg. władz na szkolenie przez PZN, mimo iż był to mój najlepszy sezon - żali się biegacz narciarski, Andrzej Pradziad.

11.07.2017 / 11:00

Kolarstwo: Solus Miśkowicz z Pucharze Świata

W miniony weekend Katarzyna Solus-Miśkowicz ścigała się w szwajcarskim Lenzerheide w Pucharze Świata. Pochodząca z Bukowiny Tatrzańskiej kolarka dojechała do mety na 22 pozycji.

10.07.2017 / 20:00

Piłka nożna: Spotkał życzliwych ludzi

- Widział we mnie dobrego bramkarza, mówił "to jest twoja pozycja". Załamywałem się po błędach, zawalonych bramkach, niepewnych wyjściach, ale trener Jan Sroka miał niesamowite podejście do zawodników - mówi Tomasz Potaczek, najlepszy piłkarz klasy A w plebiscycie Sportowego Podhala.

09.07.2017 / 23:00

Kajakarstwo: Mistrzostwa wielkich emocji i niespodzianek

- Tłumy kibiców, niesamowita atmosfera, mnóstwo emocji i kilka zaskakujących wyników - mówi nasz ekspert Józef Dyda, o zakończonych mistrzostwach Polski w kajakarstwie slalomowym.


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437