Co nowego na Podhalu ?

30.11.2015 / 15:53

Nowe informacje w sprawie zaginionego 25-latka z Nowego Targu

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu, która prowadzi poszukiwania za 25-letnim Michałem Markiem, weszła w posiadanie nowych informacji na temat zaginionego mieszkańca Nowego Targu.

Przypomnijmy, iż Michał Marek zaginął 21 listopada. Tego dnia o godzinie 18:00 opuścił miejsce zamieszkania i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. - Jak ustalili nowotarscy policjanci, 25-latek w nocy 22 listopada tuż po północy przebywał w rejonie ulic Krzywa, Kolejowa, aleja 1000-lecia w Nowym Targu - informuje podkom. Roman Wolski, rzecznik KPP w Nowym Targu. - W związku z powyższym wraz z rodziną zaginionego apelujemy o pilny kontakt trzech mężczyzn, którzy w nocy 22 listopada po północy przebywali na ulicy Krzywej i mijali się z zaginionym. Wszelkie informacje prosimy przekazywać do policjantów kierujących poszukiwaniami na numer telefonu 182610483, 182610469, całodobowo z dyżurnym komendy w Nowym Targu 182610400, 997 lub z ojcem zaginionego pod numer 697076115.

oprac. r/

 
30.11.2015 / 13:25

Policjanci przebadali w Andrzejki 1537 kierowców. Wynik? 4 pijanych

18 policjantów, kilka punktów kontrolnych, 1537 przeprowadzanych badań i 4 zatrzymanych pijanych kierowców - to główne efekty akcji zakopiańskiej drogówki "Trzeźwość i narkotyki".

- Podczas „andrzejkowej” akcji przeprowadzonej w sobotę, policjanci zakopiańskiej drogówki skoncentrowali się na przeprowadzeniu maksymalnej ilości badań kierowców i wyeliminowaniu z ruchu tych, którzy kierują samochodami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - relacjonuje asp. szt. Roman Wieczorek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. - Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez kierujących "na podwójnym gazie", bądź pod wpływem narkotyków.

oprac. r/ źródło: KPP Zakopane

30.11.2015 / 13:01

Pomysły na czyste powietrze. Gmina stawia na solary, fotowoltaikę, pompy ciepła i wymianę kotłów

Wicewójt Marcin Kolasa przestawił plan gospodarki emisyjnej dla gminy Nowy Targ.

Podczas sesji Rady Gminy wicewójt Kolasa przypomniał, co gmina Nowy Targ już zrobiła, żeby chronić powietrze. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszył się program instalacji kolektorów słonecznych. Zestawy solarne zamontowano w sumie na 429 nieruchomościach. - Ten projekt o wartości ok. 5 mln zł jest naszym wspólnym sukcesem. Chcemy go kontynuować, dlatego przygotowujemy się do pozyskania środków na ten cel z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - mówił. - Dodatkowo chcemy poszerzyć ten program o instalowanie paneli fotowoltaicznych. Na 70 nieruchomościach w naszej gminie już one są, przetestowaliśmy ten projekt i chcemy go kontynuować.

- Planujemy również sięgnąć po dofinansowanie na pompy ciepła ogrzewające wodę użytkową. Konkursy na te zadania mają ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku, więc na początku 2016 będą spotkania z mieszkańcami na ten temat - zapowiedział Marcin Kolasa. Zastępca wójta dodał, że gmina zainteresowana jest również programem wymiany tradycyjnych kotłów na kotły typu ekogroszek, ale na razie nie ma funduszy, z których gmina mogłaby próbować pozyskać pieniądze na ten cel. - Ale też się do tego przygotowujemy - dodał.

r/

 
30.11.2015 / 12:41

Wraca problem z fałszywymi kwaterami

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Sylwester i ferie zimowe. Dla wielu turystów, i nie tylko, to czas rezerwacji kwater pod Giewontem. Uważajmy jednak na fałszywe kwatery gdyż takie już pojawiły się w sieci - ostrzega asp.szt. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem.

Komunikat zakopiańskiej policji:

"Przestrzegamy przed fikcyjnymi kwaterami i apelujemy jednocześnie do turystów o sprawdzenie gdzie się wybieramy. Niektóre pensjonaty i pokoje gościnne można sprawdzić na stronie Urzędu Miasta Zakopane w zakładce „sprawdź kwaterę”. Można również samodzielnie sprawdzić w Internecie czy taki obiekt tam się znajduje przy pomocy wielu dostępnych programów oferujących mapy i zdjęcia budynków. Sprawdzajmy na stronie z ofertą czy znajduje się tam telefon stacjonarny oraz imię i nazwisko właściciela a przede wszystkim nr konta bankowego. Strony na których nie możemy znaleźć żadnych informacji z wyjątkiem numeru telefonu już mogą wydawać się podejrzane. Miejsce do którego się wybieramy zawsze warto sprawdzić w internecie, czy posiada już jakieś komentarze. Warto sprawdzać forum na którym turyści wymieniają się opiniami na temat obiektów noclegowych. Może już ktoś tam był i poleca nam ten obiekt. Podejrzanie niska cena powinna od razu wzbudzić naszą czujność. Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują rezerwacji widmo często w tym samym terminie i uciekają z pieniędzmi. zaliczkę wpłacaj jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Po wpłaceniu zaliczki należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa. sprawdzaj dokładnie adres. Czasami oszuści, podają lokalizację kwatery nie wiedząc, że takie miejsce istnieje".

oprac. r/

30.11.2015 / 10:12

Gratulacje dla Lokomotywy

Stowarzyszenie Lokomotywa z Rabki-Zdroju świętuje 10-lecie działalności.

W sobotę liderzy stowarzyszenia - Marta i Cezary Skroccy oraz Grzegorz Werner - podsumowali 10 lat działalności Lokomotywy, podczas gali w kinie Śnieżka.

W ciągu ostatniej dekady Lokomotywa organizowała w Rabce-Zdroju m.in. takie wydarzenia jak Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej, Koxx Fighters, wybory Miss Rabki, projekt Rabka Stefą Dobrej Kultury, akcję edukacyjną Jestem Zielony, finały WOŚP oraz kilkadziesiąt koncertów, akcji ekologicznych, kulturalnych i charytatywnych.

- Swoją działalnością pomogliście przełamać stereotyp, że w Rabce nic się nie dzieje - powiedział podczas jubileuszowego spotkania w kinie Śnieżka wiceburmistrz Robert Wójciak.

Dziś Lokomotywa to Teatr Chrząszcz w Trzcinie ze spektaklami dla niemowląt i dzieci oraz kabaretem dla dorosłych. Stowarzyszenie organizuje też warsztaty animacji poklatkowej i teatralne oraz koncerty.

r/

 
30.11.2015 / 09:51

Groszowe podwyżki

Nieznacznie zmieniły się stawki niektórych podatków od nieruchomości w gminie Nowy Targ.

Podatki od gruntów, budynków i domów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej pozostają bez zmian. O 2 grosze - 63 na 65 gr za m.kw. - rośnie natomiast podatek od budynków mieszkalnych. Również o 2 gr radni podnieśli podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (z 4,63 do 4,65 na m.kw.). Nieznacznie radni podnieśli też podatki od gruntów zajętych pod zbiorniki wodne (o 7 gr za ha - z 4,51 na 4,58 zł) oraz podatki od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kwalifikowanym materiałem siewnym (z 10,65 do 10,68 zł).

Wzrost niektórych podatków, jak uzasadniano, jest podyktowany faktem, że nie było one podnoszone od 2013 roku.

r/

29.11.2015 / 22:27

Trwają uzgodnienia w sprawie budowy "węzła tatrzańskiego"

PORONIN. Podczas sesji Rady Gminy Poronin wójt Bronisław Stoch poinformował radnych o stanie prac związanych z ruszającą w przyszłym roku przebudową tzw. "węzła tatrzańskiego".

- W Zarządzie Dróg Wojewódzkich rozmawialiśmy w obecności przedstawicieli ZDW, GDDKiA, starostwa powiatowego w Zakopanem i zespołu projektowego o organizacji ruchu w obrębie "węzła tatrzańskiego", uzgadniając jego podstawowe parametry i rozwiązania. To było ważne spotkanie, które jest jednym z ogniw procedowania tej najważniejszej dla gminy inwestycji - mówił wójt.

- Wojewoda Małopolski wydał obwieszczenie o realizacji inwestycji drogowej. To przedostatni krok do pozyskania pozwolenia na budowę. Będzie ono teraz przez kilka tygodni procedowane - dodał Bronisław Stoch.

Wójt przypomniał, że trwają także spotkania właścicieli działek w obrębie przyszłej inwestycji, z wyłonionym przez starostę tatrzańskiego rzeczoznawcą majątkowym, który rozpoczął proces wyceny tych nieruchomości. - To niezbędne dla oszacowania wartości tych działek i dla wypłaty odszkodowań, które właściciele tych gruntów otrzymają w zamian za przekazanie gruntów pod przyszłą inwestycję - podsumował samorządowiec.

Przypomnijmy, w sierpniu br. podpisano porozumienie w sprawie budowy węzła komunikacyjnego. Skrzyżowanie w Poroninie ma zostać przebudowane w ciągu dwóch lat. Umowę w tej sprawie podpisał ówczesny marszałek Małopolski, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Powiat Tatrzański i gmina Poronin dadzą łącznie 250 tysięcy złotych na wykonanie projektu inwestycji, która ma znacznie usprawnić ruch komunikacyjny w tej części Podhala. Budowa węzła w Poroninie ma kosztować ponad 46 mln zł.

Budowa ma rozpocząć się w 2016 r. Węzeł ma być oddany do użytku w 2017 r. W ramach inwestycji zostanie przebudowane skrzyżowanie zakopianki z drogą wojewódzką w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, powstanie tu bezkolizyjne skrzyżowanie, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową. Wyjeżdżający z Zakopanego w stronę Nowego Targu będą mogli ominąć rondo jadąc dodatkowym pasem.

s/ zdj. - wizualizacja biura projektowego

 
29.11.2015 / 18:42

Potrącenie na Niwie

61-letni mieszkaniec Nowego Targu został potrącony przez samochód przy zakopiance na Niwie. Kierowca odjechał z miejsca wypadku.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 18. Jak informuje rzecznik nowotarskiej policji podkom. Roman Wolski, samochód zahaczył pieszego lusterkiem lub trącił go bokiem. Kierowca nie zatrzymał się i odjechał. Trwają jego poszukiwania. 61-latek został zabrany do szpitala. Na razie nie wiadomo, jakie odniósł obrażenia.

r/

29.11.2015 / 18:30

Szedł w stronę Morskiego Oka i zaginął

Zakopiańscy policjanci poszukują Michała Kaczmarka, 25-latka pochodzącego z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego. Mężczyzna ostatni raz był widziany w piątek, gdy szedł do schroniska w Morskim Oku. Od tego dnia Michała nikt nie widział, a on nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Michał Kaczmarek ubrany był w czarną kurtkę, zielone spodnie (szturmowe) oraz buty koloru czarnego. Wzrost ok. 176 cm, waga-95 kg budowa ciała atletyczna, włosy ciemne, krótkie, twarz owalna.

Policja prosi o kontakt osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat miejsca pobytu zaginionego. Tel.: 182023400 lub na nr alarmowy policji 997.

oprac. r/

29.11.2015 / 17:34

"Ludzie, którzy cząstką siebie wspierają innego człowieka"

NOWY TARG. "W imieniu tych wszystkich, którym wasza krew przywróciła zdrowie, a niejednokrotnie i życie składam gorące słowa podziękowania i wyrazy szacunku za wasz bezinteresowny dar, dar krwi. Niech mi wolno będzie żywić nadzieję, że będziecie dalej stać na straży ratowania ludzkiego życia pod sztandarem Polskiego Czerwonego Krzyża".

Tymi słowami Wacław Wacławiak rozpoczął galę związaną z obchodami Dni Honorowego Dawcy Krwi. Spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury miało bardzo uroczysty charakter. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, która blisko dwugodzinną imprezę wzbogaciła muzyką o bardzo szerokim spektrum - od hymnu czerwonokrzyskiego, poprzez piosenki żołnierskie, fragmenty musicali, arii operowych, składankę muzyki pop, aż po opracowane artystycznie muzyczne motywy góralskie.

W gali, zorganizowanej przez koło Honorowych Krwiodawców Kropla działające przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji w Nowym Targu uczestniczył wicestarosta powiatu nowotarskiego Władysława Tylka, burmistrz Miasta Grzegorz Watycha, Komendant Powiatowy Policji insp. Rafał Leśniak, członek Zarządu Głównego PCK Jerzy Kornaus, przedstawiciele Małopolskiego Oddział Okręgowy PCK, Oddziału Rejonowego PCK Nowy Sącz, Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji oraz najważniejsi goście - czyli honorowi krwiodawcy.

Była to okazja do wręczenia odznaczeń. Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża nadała Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża IV stopnia Halinie Czerwińskiej i Rafałowi Leśniakowi.

Minister zdrowia nadał Odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” Mateuszowi Kapołce. Jak przypomniano - odznaka jest nadawana zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi, a także w uznaniu za wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Mateusz Kapołka - założyciel koła Honorowych Krwiodawców Kropla odebrał odznaczenie z rąk przedstawiciela ZG PCK Jerzego Kornausa.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny, bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi Małopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przyznał odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Odznakę I stopnia, czyli złotą za oddanie ponad 18 litrów krwi otrzymał Janusz Klamerus. Odznakę II stopnia - srebrną, za oddanie ponad 10 litrów otrzymali: Małgorzata Pieron, Piotr Bartosiewicz, Leszek Szwarkowski, Sebastian Wietrzak. Z kolei odznakę III stopnia - brązową, za oddanie ponad 5 litrów krwi odebrali: Anna Sadowy - Wójtowicz, Edward Chudy, Agnieszka Makuch-Łysa, Łukasz Hilarowicz i Daniel Zięba, Mariusz Niemiec.

- Życzę wam dalszych sukcesów w pracy zawodowej i społecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Składając wam podziękowania wyrażam nadzieję, że swoją aktywnością nadal będziecie stanowić przykład dla ludzi, którzy chcą pomagać innym - podsumował prowadzący galę Wacław Wacławiak.

Doceniono także uczniów i nauczycieli, którzy od kilku lat oddają krew. Pamiątkowe tablice otrzymali przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół Ekonomicznych, I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana oraz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Doceniono także zaangażowanie w ideę honorowego krwiodawstwa Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta. Osobne podziękowania otrzymali: Zbigniew Steskal, Krzysztof Wadowski, Wiesław Wojas, Grzegorz Basta, płk SG dr hab Stanisław Strączek (w jego imieniu odebrał pamiątkową tablicę mjr. SG Leszek Mieczkowski) i Krystyna Wąchała.

Mateusz Kapołka wręczył także statuetki "Kropli" przeznaczone dla starosty Krzysztofa Fabera, burmistrza Grzegorza Watychy i pułk. SG Mieczysława Kurka. - To zaszczyt i honor uczestniczyć w tym spotkaniu. Chcę przypomnieć, że Straż Graniczna dwa razy do roku organizuje duże, cykliczne akcje krwiodawstwa. W ubiegłym roku zebraliśmy ponad 900 litrów krwi. Tegorocznej jeszcze nie podsumowaliśmy, ale wygląda na to, że będzie jej jeszcze więcej - mówił komendant Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej pułk. Kurek .

- Listopad to miesiąc szary, bury. Zaczyna się refleksją i zadumą, a kończy piękna postawą człowieka, który cząstką siebie wspiera innego człowieka - mówił Jerzy Kornaus. - Stoję tu jako i dawca i biorca. Za to co czynicie dla drugiego człowieka, że poświęcacie czas, może czasem i dniówkę - dziękuję w imieniu władz Polskiego Czerwonego Krzyża, własnym oraz tych, którzy otrzymali od was tę specyficzną pomoc - podsumował spotkanie członek Zarządu Głównego PCK.

Sabina Palka

 
29.11.2015 / 15:00

Płyta budowlana nowej generacji (artykuł sponsorowany)

MFP (Multi Functional Panel) to wielofunkcyjna płyta budowlana nowej generacji.

Jednolita struktura płyty osiągnięta w specjalnym procesie technologicznym zapewnia, że płyta MFP:
- Ma zwiększoną wytrzymałość na odkształcenia
- Ułatwia cięcie
- Ogranicza strzępienie krawędzi
- Pozwala na precyzyjne wiercenie otworów

Płytę MFP można doskonale wykorzystać jako:
1. Podkład pod podłogi
2. Tworzywo konstrukcyjne lekkich ścian
3. Strop
4. Podszycie dachowe

Wykorzystanie płyty MFP obrazują zdjęcia poniżej.
Po więcej szczegółów zapraszamy do firmy Modom Podhale w Szaflarach, telefon: 182754094 lub na stronę producenta.

29.11.2015 / 14:32

Ruszyły pierwsze wyciągi!

Na nartach można pojeździć już m.in. w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

W Białce działa Bania, w Bukowinie - wyciąg UFO. Piękna, słoneczna i śnieżna pogoda zachęciła wielu narciarzy do odkurzenia nart i pierwszej w tym sezonie wizyty na stoku. Trasy udało się naśnieżyć dzięki ujemnym temperaturom, które przez ostatnie kilka dni utrzymywały się na Podhalu. Pomogły też wczorajsze opady śniegu.

.

oprac. r/ na zdjęciach w galerii pierwsze szusy na wyciągu UFO w Bukowinie Tatrzańskiej oraz z Bani w Białce Tatrzańskiej. Zdjęcia otrzymaliśmy na kontakt@podhale24.pl

 
29.11.2015 / 13:11

I po zimie. W tym tygodniu deszcz i plusowe temperatury

Na nachodzący tydzień synoptycy zapowiadają temperatury do 8°C i przelotne opady deszczu. Śnieg, który spadł, raczej szybko zniknie.

Co prawda możliwe są jeszcze niewielkie opady śniegu, ale będzie on mokry i nie utrzyma się, bo nawet nocami nie będzie już mrozić. W tygodniu synoptycy prognozują pogodę od 2°C w nocy do 8°C w dzień.

oprac. r/

29.11.2015 / 13:04

GOPR i ITAKA łączą siły

W siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zarządem Głównym GOPR w Zakopanem, a Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.

Fundacja ITAKA zorganizowała kolejną konferencję ekspercką pod hasłem „Poszukiwania osób zaginionych”. Spotkanie dotyczyło problemu, jakim jest poszukiwanie osób zaginionych w terenie otwartym.

Zebrało się liczne grono osób związanych z tym zagadnieniem, ekspertów i praktyków, obecni byli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, GOPR-u, grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz organizacji pozarządowych.

- Zaginięcie to sytuacja kryzysowa, w której często zagrożone jest ludzkie życie. Aby szanse na znalezienie osoby żywej były największe, działania poszukiwawcze należy podjąć natychmiast. Jest to istotne zwłaszcza w przypadkach zaginięć na otwartym terenie, które dotyczą dzieci, osób starszych, chorych lub w kryzysie samobójczym, gdyż one są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo (wychłodzenie, urazy, próby samobójcze). W tym kontekście niezwykle ważna wydaje się dobra i efektywna współpraca w poszukiwaniach pomiędzy poszczególnymi jednostkami zarówno państwowymi, jak i tymi, które działają ochotniczo - podkreśla dyrektor Fundacji ITAKA Sylwia Kaczan.

Podczas pierwszej części konferencji zostały przestawione badania dotyczące potrzeb i zasobów jednostek biorących udział w poszukiwaniach terenowych. Badanie zostało przeprowadzone wśród organizacji poszukiwawczo- ratowniczych, grup GOPR-u oraz wśród funkcjonariuszy Policji. Jego wyniki omówiła Sylwia Kaczan.

Podczas drugiej części konferencji starszy instruktor Ratownictwa Górskiego GOPR (z Grupy Podhalańskiej) Rafał Chrustek przedstawił „anatomię” akcji poszukiwawczej. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jak wygląda poprawnie przeprowadzona akcja poszukiwawcza, jakie w praktyce występują zagrożenia i co robić, żeby ich uniknąć.

Podczas konferencji Alicja Tomaszewska, Prezes Fundacji ITAKA podpisała w imieniu Fundacji porozumienie o współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (GOPR), reprezentowanym przez Prezesa GOPR, Jana Łuszczewskiego i Naczelnika GOPR, Jacka Dębickiego.

"Swoją reprezentację podczas konferencji miały także wszystkie pozostałe grupy GOPR. Było nam niezmiernie miło gościć również, tak liczną reprezentację ratowników ochotników, którzy przyjechali na konferencję z całej Polski" - podkreślają organizatorzy spotkania z ITAKI

źródło: ITAKA, opr.s/ zdj. Piotr van der Coghen

 
28.11.2015 / 18:34

Według przedsiębiorców, opłata za ogródki zbyt wygórowana

Zakopiańscy restauratorzy sprzeciwiają się podwyżce opłat za ogródki piwne, które przyjdzie im zapłacić od przyszłego roku. Radni zdecydowali , że opłata wzrośnie o ok. 100 procent. Na Krupówkach właściciele ogródków piwnych będą musieli zapłacić dziennie 4 zł 50 gr za metr kwadratowy.

Projekt uchwały przyjęto jednogłośnie już podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta w Zakopanem. Przewidywała ona, że za każdy dzień przyjdzie właścicielowi restauracji na Krupówkach za stoliki rozstawione na zewnątrz zapłacić 5 złotych za metr kwadratowy. Połowę tej ceny, czyli 2,5 zł, mają płacić restauratorzy poza zakopiańskim deptakiem.

Według Agaty Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, opłata za zajęcie pasa ruchu na Krupówkach będzie najdroższą opłatą w całej Polsce. W Sopocie, czyli mieście partnerskim Zakopanego restauratorzy płacą bowiem 2,90 zł.
- W przeliczeniu na miesiąc jest to cena 150 złotych za metr kwadratowy, czyli cena praktycznie wynajęcia lokalu na Krupówkach. Sprowadziliście państwo coś nie pewnego, z racji pogody, do zadaszonego punktu handlowego – przekonywała radnych prezes Wojtowicz. - W tym roku była piękna pogoda i wszyscy korzystali z ogródków, ale jeszcze rok temu tych dni bez deszczu w wakacje było siedem. Nikt w brzydką pogodę nie skorzysta przecież z miejsca na zewnątrz restauracji.

Obecnie za zajęcie pasa ruchu drogowego właściciel restauracji musi zapłacić z góry za cały okres, na który chce wynająć miejsce pod ogródek piwny. Według nie tylko Agaty Wojtowicz, ale również innego z przedsiębiorców Tomasza Guziaka, który przyszedł na posiedzenie wraz nią na posiedzenie komisji, tak wysoka stawka za ogródki piwne na Krupówkach spowoduje, że wielu restauratorów nie zdecyduje się w wakacje w ogóle ich otworzyć. Tym sposobem do kasy miasta wpłynie o wiele mniej pieniędzy, jak do tej pory.

Radny Jacek Kalata uważa, że wysokość opłaty nie jest wygórowana, bo czasami w lecie nie ma jak po zakopiańskim deptaku swobodnie przejść. – Zresztą nikt nie zmusza nikogo do otwierania ogródków – stwierdził.

Do tej pory właściciele restauracji z centrum Zakopanego, którzy mieli przy swoich lokalach ustawione na zewnątrz stoliki płacili w sezonie tzn. od czerwca do września za metr kwadratowy każdego dnia 2,5 zł. Poza sezonem, czyli od października do maja było to jedynie 25 gr. Na innych ulicach Zakopanego opłata wynosiła 1,5 złotego w sezonie, a poza nim 15 gr. Do kasy miasta rocznie z tytułu dzierżawy chodników na cele gastronomiczne wpływa 311 tysięcy złotych.
Ogródki otwarte mają być jedynie od 15 kwietnia do końca listopada. Stoliki nie mogą znajdować się na żadnych podestach, a wprost na bruku.

Józef Słowik

28.11.2015 / 18:30

Wieczorny atak zimy

Po zmroku na Podhale nadciągnęły obfite opady śniegu. Drogi szybko stały się białe, w wielu miejscach paraliżując ruch.

W ciągu 2-3 godzin spadło 5 cm śniegu, miejscami nawet więcej. Szybko okazało się, którzy kierowcy wciąż nie zmienili opon. Tam gdzie droga prowadziła pod górę samochody na letnich oponach blokowały przejazd lub zygzakiem, gazując, powoli próbowały się wygramolić. Kilka aut wylądowało w rowie.

r/

 
28.11.2015 / 15:57

Znów ostre spięcie miedzy burmistrz a liderem opozycji

Do kolejnego spięcia między burmistrz Ewą Przybyło i liderem opozycji, radnym Rafałem Hajdyłą, doszło podczas sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju.

Wymianę zdań zaczął radny Hajdyła, apelując do burmistrz, by przestała pisać na niego donosy i paszkwile, w których go szkaluje. Jak mówił, Ewa Przybyło "pisała na niego" m.in. do wojewody, urzędu kontroli skarbowej i do Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, gdzie pracuje jako geodeta powiatowy, a nawet miała namawiać starostę suskiego do zwolnienia radnego. - Apeluję do burmistrz, by swój czas poświęcała pracy na rzecz miasta, a nie pisaniu paszkwili - zakończył.

Zdaniem burmistrz, jej obowiązkiem jest powiadomienie odpowiednich organów państwa o sytuacji, w której może dochodzić do złamania prawa. Przypomniała, że radny sam przyznał na jednej z sesji Rady Miejskiej przyznał, że wydaje decyzje w imieniu starosty suskiego. - A zatem obowiązuje pana zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i nie może być pan pełnomocnikiem firmy i osoby prowadzącej działalność gospodarczą - zauważyła. - Tymczasem niedługo później na moim biurku została tymczasem złożona dokumentacja geodezyjna, na której była pana pieczątka, że sporządził pan tę dokumentację. To dowód na to, że jest pan pełnomocnikiem.

Według Ewy Przybyło, mogło w tej sytuacji dojść do złamania obowiązujących przepisów, dlatego wyjaśnieniem tej sprawy powinny zająć się organy państwowe.

r/

28.11.2015 / 12:22

Będzie sądowa konfrontacja wicestarosta - strażnicy miejscy

Jerzy Zacharko, wicestarosta tatrzański, to kolejny świadek, który stanął przed zakopiańskim sądem ws. przeciwko czwórce osób oskarżonych o utrudnianie interwencji Straży Miejskiej podczas sesji Rady Miasta w Zakopanem. Sąd zdecydował, że zeznania wicestarosty będą skonfrontowane z tym co powiedzieli strażnicy miejscy. Są one bowiem rozbieżne.

Jerzy Zacharko był jedynym świadkiem, jaki zeznawał w piątek przed sądem. Jak zapewniał, to nie on wezwał straż miejską do usunięcia Jacka Kalaty, wówczas protestującego mieszkańca Furmanowej a obecnie radnego miejskiego, z sali obrad, gdy domagał się głosu w sprawie remontu drogi na Furmanową. Według jego zeznań, miał to uczynić burmistrz Janusz Majcher.

Prowadzący rozprawę sędzia przeczytał wyjaśnienia Jerzego Zacharki złożone na policji, które nieco odbiegały od tego, co mówił przed sądem obecny wicestarosta.

- Panie Zacharko, mnie nie interesuje polityka, a jedynie to zdarzyło się na tej sesji, która jest przedmiotem sprawy. Proszę sobie dokładnie przypomnieć, kto wydał polecenie strażnikom miejskim usunięcia pana Kalaty z sali – mówił do wicestarosty sędzia.

Ówczesny przewodniczący Rady Miasta, ponownie wrócił do kontekstu politycznego całego wydarzenia. Większość rzeczy nie pamiętał, ale jak mówił, to Janusz Majcher nakazał usunąć Jacka Kalatę z sali obrad. Dlatego sąd zdecydował, aby skonfrontować zeznania pięciu strażników miejskich z tym co powiedział przed sądem Jerzy Zacharko. Według nich bowiem, to ówczesny przewodniczący Rady Miasta wezwał ich do interwencji.

js/

 
28.11.2015 / 09:38

Powstanie koncepcja obwodnicy Chochołowa za pieniądze województwa i powiatu

Rada Powiatu Nowotarskiego zgodziła się przekazać 72 tysiące złotych na stworzenie koncepcji budowy obwodnicy Chochołowa. Realizuje ją Zarząd Dróg Wojewódzkich. Powiat postawił jednak wcześniej warunek, na który województwo musiało się zgodzić.

Rober Waniczek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu mówił na sesji powiatu, że początkowo rozmowy z ZDW na temat wspólnego finansowania koncepcji obwodnicy zakończyły się fiaskiem. Powiat chciał bowiem, żeby sprawa obwodnicy nie zakończyła się na etapie koncepcji, ale by firma, która otrzyma zlecenie na jej wykonanie, przygotowała też decyzję środowiskową. Jest to o tyle ważne, że uzyskanie decyzji środowiskowej pozwoli starać się o dalsze pozwolenia, w tym na budowę. Województwo początkowo nie chciało się zgodzić, ale teraz przystało na warunek powiatu nowotarskiego. Do koncepcji dokłada się również gmina Czarny Dunajec.

Dyrektor Waniczek dodał, że powiat będzie brał czynny udział w pracach projektowych.

r/

27.11.2015 / 21:36

Minął rok od uruchomienia ośrodka ruchu drogowego w Nowym Targu. "Pomysł się sprawdził". Zdaje co trzeci kursant

Podsumowaniu roku funkcjonowania terenowego oddziału MORD w Nowym Targu poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa. Zaprosił na nią kierownik nowotarskiego ośrodka Stanisław Barnaś, ale on sam na spotkaniu z dziennikarzami się nie pojawił. Honory gospodarza pełnił dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Waldemar Olszyński przypomniał, że zabiegi o uruchomienie ośrodka poza dawnymi miastami wojewódzkimi mogły się zakończyć powodzeniem dopiero po zmianie przepisów ustawy w 2014 roku. - Wstępna umowa między powiatem a MORD podpisana ostała 31 marca ub. r. Określono w niej wzajemne relacje i odpowiedzialność. Powiat nowotarski udostępnił działkę i budynek, a my przeznaczyliśmy 342 tys. 432 zł na modernizację placu manewrowego, gdzie odbywają się egzaminy oraz wzięliśmy na siebie bieżące koszty utrzymania. Kolejna umowa podpisana 12 czerwca już określała szczegółowe warunki, między innymi to, iż możemy z tego miejsca korzystać przez 15 lat - podsumował dyrektor nowosądeckiego MORD.

Jak podkreślił -"pomysł się sprawdził". - Mieszkańcy, szczególnie ci, którzy przystępują do egzaminów są zadowoleni. Inni może mniej, ale proszę o wyrozumiałość. Ta uciążliwość wynikająca z obecności "L" na drogach nie jest taka duża - przekonywał.

Na uwagę, że Nowy Targ nie ma zbyt wielu skomplikowanych rozwiązań komunikacyjnych, co uniemożliwia naukę jazdy w trudniejszych okolicznościach i może stanowić problem dla młodych kierowców w poruszaniu się w dużych aglomeracjach, dyrektor MORD powiedział: - Nowy Targ spełnia wszystkie kryteria niezbędne do przeprowadzania egzaminów. Może jest tu łatwiej jeździć, niż w Krakowie czy łodzi, gdzie jest większe natężenie ruchu czy są bardziej skomplikowane skrzyżowania, ale każdy kto jest tu na miejscu przygotowany, to poradzi sobie w dużym mieście.

Jeśli chodzi o statystykę - w nowotarskim oddziale MORD odbyły się 14 tys. 254 egzaminy teoretyczne (za pierwszym razem zdało ok. 35 procent kursantów). Przeprowadzono 11 tys. 468 egzaminów praktycznych (zdawalność na poziomie ok. 36 procent). Czytelniejsze mogą być dane mówiące o 5 tys. 358 osobach zdających egzamin teoretyczny i 4 tys. 780 - egzamin praktyczny.

- Jedna trzecia egzaminów zdawana jest w Nowym Targu, dwie trzecie w Nowym Sączu. Uważam, że proporcjonalnie dobrze się to rozłożyło - stwierdził dyr. Olszyński i dodał, że jego zdaniem ilość ośrodków na południu Małopolski (Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ i Oświęcim- przyp. red.) jest wystarczający i w pełni zaspokaja potrzeby. Nawiązując do planowanych zmian w ustawie nakazującym "nowym" kierowcom" uzupełnianie szkolenia o dodatkowe zajęcia i szkolenie w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy - zdradził, że MORD "poważnie rozważa budowę takiego ośrodka dla Nowego Targu i Nowego Sącza". Nie jest to inwestycja mała, bo koszt budowy ODTJ to kwota rzędu kilku milionów złotych.

Na pytanie, czy w Nowym Targu będzie możliwość zdawania prawa jazdy na motocykl, Waldemar Olszyński nie powiedział "nie". Ale zaznaczył, że potrzebne są do spełnienia "warunki techniczne" i że chętnych jest niewielu, ok. 70 osób rocznie. To za mało by myśleć o kolejnych inwestycjach.

s/

30.11.2015 / 14:28

Smakowite „Zdravo! Spotkania z kulturą Chorwacji”

W ramach cyklicznych spotkań z kulturą, geografią, kuchnią i kinematografią innych państw Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaplanował kolejną wyprawę - tym razem do Chorwacji. Trzydniowa impreza przebiegała pod hasłem "Zdravo! Spotkania z kulturą Chorwacji".

Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie i osobiście JE Ambasador Andrea Bekić.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu specjalnie na chorwackie święto przygotowali przysmaki, które choć po części przeniosły wszystkich uczestników spotkania do tego ciepłego kraju i przybliżyły im jego charakterystyczne smaki.

Zaserwowano: chorwacki placek kukurydziany - bardzo ciekawy rodzaj słodkiego deseru z kaszy kukurydzianej z dodatkiem śmietany i powideł; cevapcici - potrawa z mięsa wołowo wieprzowego, siekanego lub mielonego z dodatkiem ostrej, słodkiej papryki, czosnku, cebuli, soli i pieprzu (dobrze komponuje się z pieczywem i sosem ajawar oraz plackami pita); ajwar - pasta warzywna przygotowana na bazie słodkiej papryki, bakłażanów, pomidorów, czosnku oraz octu, przyprawiona solą, pieprzem i chilii; pieczywo na zakwasie (wyrób własny).

Dania oraz całą oprawę cateringową uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: Łukasz Fudala, Dorota Kościelniak, Robert Stanek, Józef Bąbol.

"Jesteśmy zawsze otwarci na kulinarne ciekawostki i nowości, bo one rozwijają naszą pasję kulinarną i są dla nas wyzwaniem, które mobilizuje nas do doskonalenia naszych umiejętności" - deklarują uczniowie.

Wszystkim uczestnikom spotkania do gustu /smaku/ przypadł popis kulinarnych umiejętności w wykonaniu przyszłych mistrzów z ZSCKR Nowy Targ.

opr. s/ zdj. ZSCKR Nowy Targ

30.11.2015 / 10:39

Zaduszki Artystyczne w Krzywej Jabłonce (zdjęcia)

W szczawnickiej galerii „Krzywa Jabłonka” odbyły się Drugie Pienińskie Zaduszki Artystyczne. Spotkanie miało na celu przypomnienie zmarłych szczawnickich artystów.

Licznie przybyłych gości przywitała Joanna Dziubińska - właścicielka galerii: - To są już drugie Zaduszki w krótkiej historii naszej galerii, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszę się, że Państwo są tutaj z nami. Dzisiaj chcemy powspominać postaci, które są Państwu znane, a niestety nie ma ich w śród nas. Przypomnimy sobie kawał historii Szczawnicy. Będziemy wspominać ludzi, którzy przed śmiercią zostawili nam w spadku coś bardzo ważnego - szczawnicką kulturę - mówiła.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą za zmarłych poprowadzoną przez ks. Franciszka Bondka. W czasie zaduszek wspomniano muzyków, tancerzy, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, fotografów, dziennikarzy itp. W gronie tym znaleźli się m.in. Helena Aksamit, Jan Mastalski, Jan Papież, Franciszek Kolkowicz, Józef Ciesielka, Stanisław Głóc, Stanisław Zachwieja, Henryk Zachwieja Baltazar, Jan Wierzba, Paweł Grawicz oraz Józef Waruś Rybak. Nie zapomniano także o Maćku zza Ławy, który także był swego rodzaju artystą - składał połamane ręce i nogi bez żadnego przygotowania merytorycznego.

Podczas spotkania zaduszkowego wspomniano ponad 50 osób ważnych dla szczawnickiej kultury. Natomiast dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica zwrócił uwagę na to, aby nie zapominać także o artystach, którzy tworzyli do tzw. szuflady, którzy nie pokazywali swoich prac szerszej publiczności, ale ich sztuka jest także ważną częścią kultury pienińskiej

Uroczystość prowadzili Alina Lelito i Andrzej Dziedzina-Wiwer, a przygrywała Muzyka Jaworcanie. Podczas spotkania gospodyni serwowała rozgrzewającą aromatyczną herbatę z ziołami oraz żurek. Dużym zainteresowaniem cieszył się tradycyjny chleb żytni ze smalcem.

Weronika Błażusiak

30.11.2015 / 10:02

GOPR ćwiczył w Spytkowicach

Ratownicy Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczyli na wyciągu Beskid SKI w Spytkowicach techniki ewakuacji narciarzy uwięzionych na krzesełkach.

oprac. r/ źródło: GP GOPR

29.11.2015 / 21:31

Eliminacje XL Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia -Florka

W piątek 11 grudnia br. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu odbędą się gminne eliminacje do finału XL Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Celem przeglądu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą regionu i pięknem gwary, uczczenie pamięci poety ze Stołowego - Andrzeja Skupnia - Florka i popularyzacja jego twórczości.

Finał Przeglądu odbędzie się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu w czwartek 14 stycznia 2016 r. Uczestnicy oceniani będą za znajomość utworów pisanych gwarą, interpretację, strój reprezentowanego regionu, dostosowanie utworu do wieku uczestnika.

Przegląd przebiegał będzie w dwóch kategoriach: recytatorów i gawędziarzy.

W kategorii recytatorów obowiązuje wygłoszenie 2 utworów wybranych przez siebie poetów. W kategorii gawędziarzy uczestnik prezentuje tylko jeden utwór dowolnie wybranego autora. Uczestnik może występować tylko w jednej z ww. kategorii. Utwory należy dostosować tematycznie do wieku uczestników. Czas wygłaszania nie może przekraczać 10 minut. Uczestnika obowiązuje kompletny strój regionalny. Występować będą w czterech grupach wiekowych: kl. 0 – III, klasy IV – VI, gimnazjum, szkoły średnie. Do eliminacji gminnych szkoły podstawowe i gimnazja mogą zgłosić maksymalnie 5 uczestników natomiast szkoły średnie 4 uczestników. Uczestnik laureat nie może przedstawiać utworu prezentowanego przez siebie w poprzednich Przeglądach.

Karty zgłoszenia należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 grudnia 2015r. na adres: Centrum Kultury i Promocji, ul. Piłsudskiego 2a, 34-470 Czarny Dunajec lub mailem: ckip@ckip.org

Do finału w Białym Dunajcu kwalifikuje się po 2 najlepszych recytatorów i 2 gawędziarzy z każdej grupy wiekowej szkół podstawowych i gimnazjów oraz po trzech ze szkół ponad gimnazjalnych. Komisja oceniająca może dokonać zmian w ramach limitu miejsc (tylko w poszczególnych grupach wiekowych). Wyróżnieni uczestnicy otrzymają nagrody.
Pełny regulamin eliminacji oraz karty zgłoszeń znajdują się na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec -www.ckip.org.

organizator

29.11.2015 / 16:54

Psy z nowotarskiego schroniska (zdjęcia)

Nowotarskie Schronisko dla Zwierząt przesłało nam kolejne zdjęcia czworonogów czekających na nowych właścicieli.

w galerii poniżej:
- pies, mały, kremowy, kudłaty, 1 rok
- suka, średnia, tricolor, gładka, 1 rok
- pies, mały, czarno - brązowy, gładki, 3 lata
- pies, mały, czarny, podpalany, kudłaty, 4 lata
- suka, duża, biała, kudłata, 3 lata
- pies, mały, tricolor, gładki, 11 lat
- suka, mała, czarna, podpalana, kudłata, 5 lat
- pies, mały, czarno - beżowy, szorstkowłosy, 6 lat
- suka, mała, czarno - beżowa, szorstkowłosa, 3 lata
- szczeniak, piesek
- szczeniak, piesek
- szczeniak, piesek
- szczeniak, piesek
- pies, średni, rudy, kudłaty, 12 lat
- szczeniak, suczka
- szczeniak, suczka
- pies, średni, biało - brązowy, gładki, 10 lat

opr.s/ zdj. arch. schroniska

29.11.2015 / 15:10

Warsztaty gry melodii pienińskich (zdjęcia)

Do końca grudnia br. w Parafii pw. Św. Marcina Biskupa w Grywałdzie trwać będą zajęcia w ramach projektu pn. „Warsztaty gry melodii pienińskich”.

- Projekt zakłada organizację ponad 22 godzin warsztatów gry na ludowych instrumentach smyczkowych (skrzypce, basy góralskie) dla dzieci i młodzieży z Parafialnego Klubu Muzycznego „Grywałdzkie Nucicki” oraz zakup basów góralskich - informuje w imieniu organizatorów Agata Sobkowiak.

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez Wiesława Majerczaka, muzyka z kapeli Zespołu Regionalnego „Pieniny”, „Białopotocanie” oraz „Folk Power”.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt zadania to blisko 5 tys. zł, dofinansowanie z WM to 4 tys. Pozostałe koszty ponosi m in. parafia.

opr.s/ zdj. organizatora

29.11.2015 / 14:37

Styl zakopiański w architekturze stolicy Podhala

Tradycyjnie w ostatni piątek miesiąca nowotarska bursa gimnazjalna wypełniła się uczestnikami cyklu otwartych wykładów naukowych. Gościem i prelegentem listopadowych spotkań z historią, kultura i tradycją w tle, był dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Była to już jego druga wizyta w siedzibie PTH i dlatego też wykład dr Moździerza był kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku wątku dot. budownictwa i architektury w stylu zakopiańskim na ternie stolicy Podhala.

Wieczorny wykład zgromadził stałych bywalców „historycznego salonu” ale wśród przybyłych Gości można było dostrzec także szereg nowych twarzy. Licznie stawiła się również młodzież z gimnazjum nr 1 w Nowym Targu. Cykl spotkań w bursie gimnazjalnej organizowany jest od siedmiu lat przez Oddział PTH w Nowym Targu, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta.

Ostatnia w tej edycji prelekcja, zaplanowana została na 11 grudnia 2015 r. Z odczytem pt. „Meteorologia ludowa, czyli elementy dawnej wiedzy o świecie, kosmosie i człowieku” wystąpi mgr Małgorzata Wojtowicz Wierzbicka z Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdrój.

źródło: PTH o/ Nowy Targ

29.11.2015 / 12:30

Doroczny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu wygrały dzieci z "piątki" (zdjęcia)

NOWY TARG. W 12. edycji konkursu wzięły udział trzyosobowe reprezentacja szkół podstawowych nr 2, 3, 4, 5, 6, i 11. Największą wiedzą wykazali się: Michał Ćwiertnia, Jakub Skalany i Michał Watycha ze SP nr 5. Dla swojej szkoły zdobyli figurkę św. Katarzyny.

W poprzednich edycjach Konkursu Wiedzy o Nowym Targu nagrodą był puchar przechodni. - Od tego roku rezygnujemy z pucharu. Teraz będzie to figurka patronki Miasta, która będzie "krążyć" po szkołach - tłumaczy Krzysztof Kuranda. Dyrektor szkoły-gospodarza konkursu tłumaczył dzieciom strój, który przywdział na tę okazję. Jak mówił "jest harnasiem szkoły".

Burmistrz Grzegorz Watycha otwierając konkurs przypomniał dzieciom, że "walczą o sukces dla swojej szkoły".

Konkurs od lat przygotowują nauczycielki - Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros. W tym roku było to pięć konkurencji - zręcznościowa, skojarzeniowa, plastyczna, ucząca pracy w zespole oraz pytania z wiedzy o Mieście. Jurorami byli nauczyciele z poszczególnych szkół oraz przedstawicielka Związku Podhalan - Anna Pyzowska.

Zwyciężyła reprezentacja SP nr 5. Drugie miejsce zdobyła szkoła nr 11, trzecie - SP nr 6.

s/

29.11.2015 / 11:20

Bezpłatne lekcje muzealne dla szkół podstawowych i gimnazjów w Atmie

ZAKOPANE. Muzeum Narodowe w Krakowie kontynuuje akcję bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach akcji „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakopiański Oddział- Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” proponuje uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjów, bezpłatne lekcje muzealne.

Tematy do wyboru:
1. W zakopiańskim stylu- podhalańskie inspiracje (lekcje dla szkół gimnazjalnych)
2. Kim byli Harnasie - opowieść muzyczna ( lekcje dla szkoły podstawowej)
3. Na skalnym Podhalu. Lekcja związana z czasowym pokazem obrazów malarstwa młodopolskiego (lekcje dla szkoły podstawowej i szkół gimnazjalnych)

Terminy w grudniu: 3, 4, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17 i 18.

Organizacja:
- w każdym terminie lekcje odbywają się o godzinach: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
- lekcja muzealna trwa 60 minut
- zapewniona jest osoba prowadzącą lekcje oraz materiały plastyczne do zajęć
- grupa może liczyć max. 25 dzieci
- obowiązuje rezerwacja miejsc

Muzeum dysponuje ograniczonym pakietem lekcji, o udziale w zajęciach będzie decydowała kolejność zgłoszeń - rezerwacja/informacja pod nr. tel. 1820 20040, mail: agiewont@mnk.pl

Szczegółową ofertę lekcji muzealnych we wszystkich Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie znajdą Państwo na naszej stronie http://mnk.pl/szkoly-i-nauczyciele

Ponadto do 27 marca 2016 w Muzeum K. Szymanowskiego prezentowana jest wystawa „Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Można na niej obejrzeć L. Wyczółkowskiego, S. Gałka oraz J. Stanisławskiego.

opr.s/ Na zdjęciu obraz Jana Stanisławskiego "Zakopane w zimie" (r. 1906)

28.11.2015 / 17:00

Myslovitz w Watrze (zdjęcia)

W zakopiańskim Klubie Muzycznym Watra wystąpił zespół Myslovitz.

Fani grupy, która na polskiej scenie muzycznej istnieje już ponad dwadzieścia lat, usłyszeli najbardziej znane przeboje, m.in. „Długość dźwięku samotności”, „Acid Land”. czy „Kraków”.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

28.11.2015 / 15:43

"Wieczorek Włoski" Zbigniewa Tlałki (zdjęcia)

JABŁONKA. W piątkowy wieczór restauracja "Pasieka" gościła znanego, miejscowego poetę - Zbigniewa Tlałkę.

Spotkanie odbyło się w klimacie słonecznej Italii, którą twórca odwiedził i zakochał się w niej tak bardzo, że z tego powodu napisał wiele wierszy o Włoszech.

Zebrani goście mogli posłuchać poezji o malowniczych miasteczkach i włoskim temperamencie przy muzyce w wykonaniu Jana Kuligi na gitarze oraz Mirosława Smolenia na akordeonie.

Na wieczorku nie zabrakło także tradycyjnego włoskiego sera oraz relacji fotograficznej z odwiedzonych miejsc.

Wieczory poetyckie z twórczością Zbigniewa Tlałki odbywają się cyklicznie kilka razy w roku, prezentując za każdym razem ciekawą tematykę poetycką przeplataną często orawską twórczością.

er/ zdjęcia Łukasz Sowiński

28.11.2015 / 12:45

"Katarzynki Poetycki" w Czarnym Dunajcu (zdjęcia)

W sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbyło się spotkanie ludzi piszących wiersze z terenu gminy Czarny Dunajec pod nazwą „Poetyckie Katarzynki”. Wieczór rozpoczął się wręczeniem „Nagród Wójta Gminy Czarny Dunajec” za szczególne osiągnięcia dla kultury w Gminie Czarny Dunajec”.

W tym roku nagrodzeni zostali:

- Grupy teatralne „Koneser” i „Rumcajsy” prowadzone przez Martę Sadowy-Chorąży działające przy ZSPiG nr 2 w Cichem nagrodą w wysokości 2500 zł przede wszystkim za: „Koneser” - Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” w Zakopanem oraz I miejsce zdobyte podczas Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych w Krakowie; „Rumcajsy” – za uczestnictwo w Finale Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Nowym Sączu oraz wyróżnienia na Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie.

- Zespół regionalny „Mali Miętusianie” działający przy Oddziale Związku Podhalan nagrodą w wysokości 1500 zł przede wszystkim za I miejsca zdobyte na Międzykulturowym Festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przeglądzie „Muzykowanie na Duchową Nutę”, „Przeziyracce” w Ratułowie, podczas „Papieskiej Majówki” na Bachledówce, za wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Stabat Mater” w Jabłonce oraz za częste występy poza terenem gminy: „Majowe Granie” w Kościelisku, Kasprowy Wierch dla „Przyjaciół Ludzi Gór”, w Sosnowcu, Witkowicach, Żmiącej (Dom Dziecka), Zaskalu (Dom Pomocy Społecznej).

- Zespół regionalny „Piekielnicanie” działający przy Oddziale Związku Podhalan w Piekielniku nagrodą w wysokości 1000 zł przede wszystkim za II miejsce w Konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu oraz liczne nagrody zdobyte podczas gminnych przeglądów zespołów regionalnych, jak również za uświetnianie lokalnych uroczystości i reprezentowanie gminy poza jej granicami (Jastrzębia k/Rożnowa).

Statuetki okolicznościowe odebrali przedstawiciele nagrodzonych.

Podczas wieczoru rozdano też nagrody uczestnikom Konkursu Poezji Uczniowskiej „Święto Młodych Poetów” zorganizowanym przez Zespół Szkół Integracyjnych SPSK w Czerwiennem oraz fundację „Da się”, w którym wzięło udział 40 autorów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Laureaci odebrali z rąk dr Anny Mlekodaj z Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, przewodniczącej jury tego konkursu. W pięknych słowach zachęcała młodych ludzi do podejmowania prób przelewania swych myśli na papier nie tylko w języku literackim, ale też gwarą, która w naturalny sposób zmusza do porzucenia górnolotnych sformułowań na rzecz szukania piękna w prostocie i szczerości.

- Dalsza część spotkania upłynęła w kameralnej atmosferze i jesiennym zadumaniu nad twórczością prezentowaną przez samych autorów lub ich przedstawicieli. Usłyszeliśmy wiersze Seweryna Słodyczki z Czerwiennego, Marii Garbaruk i Agnieszki Michniewicz z Cichego, Renaty Lipkowskiej z Pieniążkowic, Moniki Kosakowskiej, Józefa Zatłoki i Józefa Szaflarskiego z Czarnego Dunajca oraz reprezentującego Nowy Targ Adama Kwiatka – mówi Anna Trebunia-Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Poetyckie posiady uświetniła muzyka góralska w wykonaniu kapeli zespołu „Piekielnicanie” prowadzonej przez Katarzynę Sęk z Miętustwa.

- Centrum Kultury pragnie serdecznie podziękować wszystkim obecnym na tej uroczystości a w szczególności tym, którzy zechcieli z nami podzielić się swoją twórczością. Mamy nadzieję, że te posiady z poezją zagoszczą trwale w kalendarzu gminnych imprez – dodaje Anna Trebunia-Wyrostek.

Źródło: Urząd Gminy Czarny Dunajec

27.11.2015 / 19:57

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony w gminie Bukowina Tatrzańska

W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotekach na terenie gminy Bukowina Tatrzańska zorganizowano zajęcia dla najmłodszych czytelników.

W Czarnej Górze bibliotekę odwiedziły dzieci z „zerówki”. Wiersz „Naprawiamy misia” czytała dyrektor Ewa Dudziak. Do Bukowiny Tatrzańskiej przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzepiskach -klasy 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami. Natomiast w bibliotece w Leśnicy w zabawie uczestniczyły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Magiczna Kraina – Leśne Ludki”.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali historii pluszowego misia. Były różne zabawy, zgadywanki, czytanie wierszy oraz bajek. Dzieci oglądały książki o misiach oraz kolorowały ilustracje z różnymi misiami. Na zakończenie otrzymały książeczki, notesiki oraz słodycze, oczywiście w kształcie misiów.

źródło: BCK Dom Ludowy, s/

27.11.2015 / 16:08

Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Kanarków i Ptaków Egzotycznych (zdjęcia)

NOWY TARG. Już po raz 69, a pierwszy raz poza Śląskiem, bo na Podhalu w Nowym Targu - rozpoczęły się dziś w Szkole Podstawowej nr 5, Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

- Znajdujemy się dziś w tym miejscu dzięki przychylności władz Miasta Nowego Targu i panu burmistrzowi, który objął patronat honorowy nad tą wystawą oraz dzięki współpracy z PZHKiPE na Słowacji. Na wystawie jest 34 wystawców z Polski i Słowacji, 510 kanarków, w 84 klasach wystawowych Międzynarodowej Federacji - mówi prezes PZHKiPE koło w Nowym Targu Paweł Mrugała.

- Po raz kolejny taka wystawa jest w „piątce", co wpisuje się niejako w tradycję. Macie okazje na miejscu przyjść, pooglądać, a być może niektórzy złapią bakcyla i rodzic wam kupi takiego ptaszka na wystawie i będzie to początek hodowli, w której będziecie dbać opiekować się i zajmować się tym skrzydlatym przyjacielem. A jest to wielka radość i obowiązek, bo sam jak byłem młody to zacząłem hodować. Później na studiach hodowlę zostawiłem rodzicom. Życzę wszystkim miłych wrażeń z oglądania - powiedział do zgromadzonych uczniów podczas otwarcia burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

- Od 5 lat w naszej szkole przy okazji wystawy są konkursy najpiękniejszych prac uczniów naszej szkoły, a nagrodą są ptaszki. Do tej pory w ręce poszło blisko 50 ptaszków z różnych wystaw. Być może w niedalekiej przyszłości wyrosną nam hodowcy – tłumaczył Krzysztof Kuranda dyrektor SP 5 w Nowym Targu.

Dzieci, których prace zostały wyróżnione - otrzymają nagrody w niedzielę.

Tekst i zdj. Szymon Pyzowski

27.11.2015 / 15:06

Polała się policyjna krew...

Policjanci i pracownicy cywilni z powiatu nowotarskiego wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa.

Kolejną zbiórkę krwi zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla” wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu. Akcja odbyła się pod hasłem "Nasz krew - nasza Ojczyzna". Krew oddawali pracownicy cywilni oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Do akcji włączyli się członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Polska Region Nowy Targ. Dawcy łącznie oddali 8,55 litrów krwi pełnej. Wszyscy dawcy otrzymali "słodki poczęstunek", opaski odblaskowe oraz pamiątkowe smycze ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców.

Źródło: KPP Nowy Targ

27.11.2015 / 14:52

"Coz ta słychno za Gorcami?" (zdjęcia)

W Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu miał miejsce zorganizowany przez Małych i Młodych Hyrnych pod kierownictwem Macieja Warpechy, koncert pod tytułem "Coz ta słychno za Gorcami?".

Była to muzyczna opowieść na zagórzańską i podhalańską nutę o tym "jako to Maćków Pietrek na zobawe do Olszówki sie wybieroł".

Wystąpiły nowotarskie zespoły "Mali Hyrni", "Młodzi Hyrni" i "Hyrni" oraz dziecięco-młodzieżowy zespół regionalny "Olszowianie" z Olszówki koło Mszany Dolnej. Widzowie mieli więc możliwość porównania strojów, muzyki, śpiewu i tańców dwóch sąsiadujących przez Gorce grup etnograficznych.

A Piotrek? Piotrek na zabawę do Olszówki nie pojechał, bo to Olszowianie przyjechali do niego z wizytą. Ale wcześniej musiał zaopiekować się małymi dziećmi, o co prosił go tata, kiedy wychodził załatwić bardzo ważną sprawę. Dziewczęta i chłopcy zaś mieli dużo pracy w obejściu. Później to już było naprawdę radośnie... i śpiew, i taniec, a na koniec wspólne posiady.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim Gościom, którzy przyjęli zaproszenie i zaszczycili wykonawców swoją obecnością oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu spotkania.

Mali Hyrni / zdjęcia Michał Adamowski

27.11.2015 / 11:22

Międzynarodowa speleokonferencja w nowotarskim ratuszu

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Instytut Słowackiego w Warszawie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Poszukiwacze skarbów, badacze, grotołazi. Z dziejów odkrywania i eksploracji jaskiń tatrzańskich”, która odbędzie się sobotę 5 grudnia br. w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.

Patronat honorowy objęli - Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.

Związki człowieka z jaskiniami sięgają czasów najdawniejszych. Pierwsze penetracje jaskiń tatrzańskich przypisać należy poszukiwaczom skarbów, zbójnikom i górnikom, którzy szukali pod ziemią różnego rodzaju bogactw, a nieraz po prostu schronienia. Wszyscy oni wykuwali w pobliżu otworów jaskiń różne znaki: daty, podpisy i „tajemne” symbole. Specyficznymi przewodnikami, które miały zaprowadzić śmiałków do legendarnych skarbów, były tzw. spiski. Przez długi czas uważano, że w jaskiniach karpackich żyły smoki.

Celem konferencji, w której uczestniczyć będą badacze z kilku ośrodków naukowych z Polski i ze Słowacji, jest zatem prezentacja aktualnego stanu badań nad historią poznawania jaskiń tatrzańskich. Ze względu na bliskość geograficzną i częste zwiedzanie przez polskich turystów uwzględnione zostaną również jaskinie Tatr Niżnich, Pienin, Słowackiego Raju, Małej i Wielkiej Fatry.

Sesji towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt. „Speleofotografia”, którą przygotował Ing. Pavol Kočiš (Speleoklub Cassovia, Košice) oraz prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Hľadači tieňa” (Poszukiwacze cienia), reż. Pavol Barabáš (K2studio, Bratislava).

W imieniu organizatorów oraz prelegentów - Robert Kowalski prezes Oddziału PTH w Nowym Targu.

26.11.2015 / 23:13

Wernisaż pokonkursowy jubileuszowego Triennale Rzeźby w zakopiańskim Kenarze (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Galerii Strug odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom X Ogólnopolskiego Triennale Rzeźby w Drewnie Zakopane 2015. Otwarta została także wystawa wszystkich nadesłanych na konkurs prac.

Na konkurs wpłynęło 57 prac z kilkunastu szkół plastycznych z całego kraju (to m. in. Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Plastycznych im. J. Pankiewicza w Katowicach, Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, Zespół Szkół Plastycznych im. Wł. Hasiora w Koszalinie, Zespół Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie, Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, Liceum Plastyczne im. Constantiana Brancussi w Szczecinie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu).

Jury X Ogólnopolskiego Triennale Rzeźby w Drewnie Zakopane 2015 w składzie: przewodniczący prof. Józef Murzyn Dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz prof. Jerzy Nowakowski - Wydział Rzeźby ASP w Krakowie, prof. Piotr Gawron - Wydział Rzeźby ASP w Warszawie i mgr Janusz Jędrzejowski kierownik sekcji artystycznej w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem - wyłoniło 14 najlepszych prac, w tym 11 z kategorii rzeźba i i 3 z kategorii płaskorzeźba.

Jury nie przyznało Nagrody Grand Prix. W kategorii rzeźba przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody, dwie drugie i dwie trzecie oraz pięć równorzędnych wyróżnień. W kategorii płaskorzeźba Jury przyznało pierwszą i drugą nagrodę oraz jedno wyróżnienie.


RZEŹBA
I Nagroda
Godło: „Ruta”. Tytuł pracy: „...w prochu i w popiele”. Autorka: Dorota Rutkowska. Nauczyciele: Krzysztof Kijewski, Wojciech Koryciński. ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie.
Godło: „Gola”. Tytuł pracy: „Liść”. Autorka: Agata Golik. Nauczyciele: Krzysztof Kijewski, Wojciech Koryciński. ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie.

II Nagroda
Godło: „Paczka”. Tytuł pracy: „Kuzynka”. Autorka pracy: Katarzyna Paczuska. Nauczyciele: Ewa Ross-Baczyńska, Piotr Klamerus. Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Godło: „Masza”. Tytuł pracy: „Śpiąca”. Autorka pracy: Katarzyna Głowacka. Nauczyciele: Andrzej Mrowca, Wojciech Hyc. Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

III Nagroda
Godło: „Mati”. Tytuł pracy: „Ukrzyżowany”. Autor: Mateusz Maciąg. Nauczyciele: Krzysztof Kijewski, Wojciech Koryciński. ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie.
Godło: „Tomek”. Tytuł pracy: „Kuba”. Autor: Tomasz Opalińska. Nauczyciel: Paweł Leszega. Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.
Wyróżnienie:
Godło: „Basia”. Tytuł pracy: „Oliwia”. Autorka: Barbara Jakubasz. Nauczyciel: Paweł Leszega. Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie;
Godło: „Ruda”. Tytuł pracy: „Babcia”. Autorka: Agata Jachymiak. Nauczyciele: Ewa Ross-Baczyńska, Piotr Klamerus. Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Godło: P75C1”. Tytuł pracy: „Ciemna strona księżyca”. Autorka: Kaja Szczurek. Nauczyciel: Paweł Chlebek. Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.
Godło: „Ewa”. Tytuł pracy: „Burek”. Autorka: Katarzyna Suchocka. Nauczyciele: Bogumił Burzyński, Jerzy Skupny. Liceum Plastyczne w Katowicach.
Godło: „7.”. Tytuł pracy: „Asceta”. Autor: Maciej Malczewski. Nauczyciel: Wojciech Duklewski. Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu.

Płaskorzeźba:
I Nagroda
Godło: „Ania”. Tytuł pracy: „Schody”. Autorka: Sonia Łuszczyńska. Nauczyciele: Bogumił Burzyński, Jerzy Skupny. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Katowicach.

II Nagroda
Godło: „Nat”. Tytuł pracy: „Indianin”. Autorka: Natalia Niziołek. Nauczyciel: Paweł Leszega. Liceum Plastyczne im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.

Wyróżnienie:
Godło: „Kata”. Tytuł pracy: „Żywioły”. Autorka: Katarzyna Kowal. Nauczyciele: Agnieszka Kasprzak, Waldemar Figiel. ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie.

Jury konkursowe zwróciło uwagę na "niesłabnące zainteresowanie klasycznymi technikami rzeźbiarskimi pośród artystycznie uzdolnionej młodzieży oraz jej świadome dążenie do konstruktywnego ich stosowania we współcześnie pojmowanym procesie twórczym"./.../ Istotnym elementem oceny był stopień opanowania reguł kompozycji rzeźbiarskiej, a także dojrzałość i oryginalność koncepcji plastycznych.

- Mimo nie przyznania nagrody głównej Grand Prix, ogólny poziom prac rzeźbiarskich Jury ocenia wysoko. Konkurs ujawnił duży potencjał talentu, wyobraźni plastycznej oraz artystycznej pasji młodych artystów. W przekonaniu wszystkich członków Jury Konkurs jest niezwykle skutecznym instrumentem popularyzacji rzeźby jako żywej, autonomicznej i dynamiczne rozwijającej się dyscypliny artystycznej. Jako przewodniczący sądu konkursowego pragnę w jego imieniu serdecznie pogratulować laureatom, wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz instytucjom i osobom wspierającym tą mądrą i pożyteczną inicjatywę - podsumowuje prof. Józef Murzyn.

opr.s/ zdj. Piotr Kroczak

26.11.2015 / 18:40

Sokół Orkestar na Zdravo! (zdjęcia)

NOWY TARG. W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił zespół Sokół Orkestar. Koncert był częścią imprezy „Zdravo! Spotkania z kulturą Chorwacką”

"Muzyka zespołu Sokół Orkestar jest odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną zwłaszcza tą wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych. Jest to więc jednocześnie próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki" - czytamy w opisie wydarzenia.

Zespół tworzą: Przemek Sokół - instrumenty dęte, wokal, Piotr Bednarczyk - trąbka, Bartosz Dąbrowski - trąbka, Jarosław Meus - gitary, wokal, Konrad Ligas i Jakub Mietła - akordeon, Krzysztof Wyrwa - gitara basowa, Łukasz Kurzydło - instrumenty perkusyjne oraz Grzegorz Bauer – perkusja.

opr.s/ zdj. Krzysztof Garbacz

26.11.2015 / 13:41

Buduje się lodowisko na Rynku

NOWY TARG. Na Rynku trwa już budowa sztucznego lodowiska. Uruchomione zostanie 5 grudnia i ma być czynne do marca przyszłego roku.

Kolejny rok z rzędu nowotarżanie i wszyscy chętni będą mogli przed Ratuszem pojeździć na łyżwach.

r/

30.11.2015 / 15:00

Piłka halowa: ZHLPN: Pięć drużyn na czele

Zakopiańskiej Halowej Lidze Piłki Nożnej open rozegrano kolejne kolejki spotkań. Przypominamy, że w 14 edycji system rozgrywek został zmieniony. Do rywalizacji w tym sezonie przystąpiło 14 drużyn.

Rozgrywki toczyć się będą tylko w jednej grupie na zasadzie mecz każdy z każdym i tylko jedna runda. Po zakończeniu zasadniczej części rozgrywek przewidywana jest jeszcze jedna kolejka w której spotkają się zespoły z sąsiadujących miejsc, jeżeli różnica między nimi będzie wynosiła nie więcej niż trzy punkty.

III kolejka
Biała Gwiazda – Angels 10:6 (2:5)
Old School – Gumisie 3:6 (0:2)
Harnasie – Tiki Taka 12:2 (5:1)
Zawrat – Galaktikos 8:2 (6:1)
Ski Doo Team – Harpagany 1:7 (0:3)
Yoga Team – Biali Biały Dunajec 4:8 (1:2)
Czarne Pumy – Brutal Olcza 6:8 (1:4)

IV kolejka
Angels - Old School 1:13 (1:6)
Harpagany – Czarne Pumy 4:7 (2:4)
Galaktikos – Harnasie 2:17 (0:7)
Gumisie - Yoga Team 7:9 (5:2)
Zawrat – Biali Biały Dunajec 12:5 (8:3)
Ski Doo Team – Tiki Taka 7:4 (5:1)
Brutal Olcza – Biała Gwiazda 5:5 (4:2)

V kolejka
Biała Gwiazda – Czarne Pumy 2:14 (1:7)
Zawrat – Gumisie 17:10 (8:5)
Galaktikos – Ski Doo Team 7:4 (5:1)
Yoga Team – Angels 11:4 (3:1)
Old School – Brutal Olcza 3;3 (1:1)
Harpagony – Tiki Taka 10:3 (5:2)
Biali Biały Dunajec – Harnasie 6:5 (3:3)

Tekst Ryb

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10911[/SPORTOWEPODHALE]

30.11.2015 / 14:37

NKSW - Najlepszym Klubem Pucharu Polski w Kickboxingu Low Kick

Nowotarski Klub Sportów Walki w miniony weekend brał udział w dwudniowym turnieju "Puchar Polski Low Kick " w Jarosławiu.

- Nasz klub reprezentowało 11 zawodników w tym 3 to zawodnicy od Łukasza Jarosza z "Jarosz Fight Club". Zdobyliśmy aż 10 medali w tym dwa brązowe, cztery srebrne i cztery złote oraz piękny Puchar Dla Najlepszego Klubu - wylicza Wojciech Hoły.

Złoto zdobyli: Adam Abood Al Hassani -91 kg , Maciej Behounek (junior starszy) -81 kg , Agnieszka Wróbel -60 kg oraz Bartek Domalik ( Jarosz FC) - 75 kg. Srebro: Filip Bienias (którego walkę finałową uznano najlepszą walką turnieju) -71 kg, Beata Zięba - 48 kg, Adrian Plewa (junior starszy) - 63,5 kg oraz Patryk Kocaj - 75 kg. Brązowe medale wywalczyli: Natalia Małachowicz - 48 kg i Wojtek Kielusiak (junior, Jarosz FC) - 86 kg.

- Medalu nie zdobył Bartłomiej Kuźniar, który niestety w pierwszej walce spotkał się z bardzo mocnym i utytułowanym zawodnikiem Michałem Polakiem, który zresztą wygrał cały turniej. Walka świetna i wyrównana. Dodam tylko że w wadze 67 kg, a Bartek do tej pory walczył w 63,5 . Brakło tylko "fizolstwa" ale nadrobimy. Podsumowując, nasz klub cały czas się rozwija i robi świetne wyniki. Od sierpnia kiedy to na gali w Rabce wygraliśmy walki zawodowe nasi podopieczni startowali jeszcze na Lidze K1 w Mysłowicach oraz na Amatorskiej Lidzę MMA skąd przywieźli dwa złote, dwa srebrne i brązowy medal. Nie moglibyśmy realizować naszych celów sportowych gdyby nie pomoc osób prywatnych oraz firm, które nas wspierają. I tutaj chciałbym podziękować Marcinowi Hełdakowi, Firmie Worwa - Szyby, termy Gorący Potok, klub ADHD, Ryszard Steskal oraz firma Baby Boo - podsumowuje trener Hoły.

opr.s/

30.11.2015 / 12:00

Narty: Odległe miejsca

W Idre rozegrano zawody biathlonowe w ramach IBU Cup. W sprincie kobiet na 10. miejscu rywalizację ukończyła Patrycja Hojnisz.

Na 19. pozycji uplasowała się Anna Mąka (BKS WP Kościelisko),  Karolina Pitoń zajęła 56. miejsce, a dwadzieścia pozycji niżej sklasyfikowana została Beata Lassak.

Panowie również na odległych miejscach. Krzysztof Pływaczyk zajął 35. pozycję. Na 73. miejscu widnieje nazwisko Tomasza Jakieły.

Stefan Leśniowski
 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10910[/SPORTOWEPODHALE]

30.11.2015 / 11:00

Tenis stołowy: Garb ósma

W Olkuszu rozegrano drugi wojewódzki turniej klasyfikacyjny seniorów w tenisie stołowym. Aleksandra Garb (Gorce) zajęła ósme miejsce, najwyższe z nowotarskich przedstawicieli celuloidowej piłeczki.

Zwyciężyła Marta Smętek (Bronowianka Kraków). W rywalizacji panów na miejscach 17-24 sklasyfikowany został Bartosz Królikowski.  Triumfował Rafał Utylski ( Opoka Trzebinia).

Stefan Leśniowski
 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10909[/SPORTOWEPODHALE]

29.11.2015 / 23:00

Narty: W drugiej dziesiątce

Polacy zajęli 13. miejsce w sztafecie mieszanej biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkim Oestersund. Wygrali Norwegowie, przed Niemcami i Czechami.

Biało-czerwoni wystąpili w składzie: Krystyna Pałka Guzik, Monika Hojnisz, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek. Musieli przebiec jedną rundę karną i sześć razy dobierać amunicję.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10908[/SPORTOWEPODHALE]

29.11.2015 / 22:00

Hokej: Ciągle bije serce

- Mimo ubytków kadrowych ciągle bije serce w tej drużynie ? powiedział Marek Ziętara po zwycięstwie nad mistrzem kraju i finaliście Pucharu Kontynentalnego. Po raz trzeci w tym sezonie ?szarotki? okazały się lepsze od tyszan. Czyżby miały patent?

- Podhale ewidentnie nam nie leży – przyznaje Krzysztof Majkowski, drugi trener tyskiej drużyny. - W Nowym Targu zawsze się trudno grało. Górale są waleczni, walczą o krążek na całej długości i szerokości lodowiska. Spotkanie dostarczyło duże emocji. Po nokdaunie w I tercji podnieśliśmy się, walczyliśmy, doszliśmy Podhale na jedną bramkę i niewiele brakowało, by zdobyć kolejne.

- Nie powiedziałbym, że to patent. Do każdego meczu podchodzimy z takim samym nastawieniem, by wygrać. Dzisiaj mieliśmy szczęście, że szybko zdobyliśmy trzy bramki. Potem próbowaliśmy utrzymać wynik. Mamy dużo kontuzji w zespole i gra na trzy ataki jest wyczerpująca. Nie jesteśmy w stanie przez 60 minut grać na jednakowym poziomie. Szacunek dla chłopaków, że walczyli do ostatniej sekundy.

TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)

Stefan Leśniowski
 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10907[/SPORTOWEPODHALE]

29.11.2015 / 13:00

Narty: Bez błysku

Maciej Staręga, Jan Antolec i Konrad Motor zajęli odległe miejsca w biegu pościgowym nas 15 km klasykiem w Pucharze Świata w biegach narciarskich w fińskim Kuusamo.

Staręga wystartował w numerem 59 i awansował na 55 pozycję. Jego koledzy z reprezentacji ukończyli bieg odpowiednio na 66 i 77 miejscu. Wygrał Martin Johnsrud Sundby.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10906[/SPORTOWEPODHALE]

29.11.2015 / 12:00

Narty: Kowalczyk jedenasta

Justyna Kowalczyk zajęła 11. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w fińskim Kuusamo.

Najlepsza była Norweżka Therese Johaug. Polka straciła do niej 1.48,7 sek.Za Johaug przybiegły - Stina Nilsson i Ingvild Oestberg.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10905[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 22:00

Hokej: Nokaut w pierwszej tercji

- Pierwsza tercja koncertowa w naszym wykonaniu. Gospodarze nie wiedzieli co się dzieje na tafli. To był nokaut! ? mówi kierownik hokejowej drużyny akademickiej, Stanisław Pala. Jego drużyna wygrała kolejne spotkanie w ramach EUHL.

Nim gospodarze się zorientowali co jest grane, było 3:0 dla akademików z Nowego Targu, a mogło być jeszcze wyżej. Znakomicie usposobieni podopieczni Andrieja Parfionowa, przede wszystkim szybsi od rywali, z łatwością wypracowywali sobie kolejne sytuacje podbramkowe. W połowie meczu prowadzili już 7:1.

HK Slavia STU Bratysława – PPWSZ Podhale Nowy Targ 5:8 (0:4, 2:3, 3:1)

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10904[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 20:00

Unihokej: Bezkonkurencyjny MMKS

Juniorki młodsze rozegrały w jeden dzień dwa turnieje o mistrzostwo Polski w unihokeju. Zmagania zakończyły się sukcesem MMKS Podhale.

Podopieczne Arkadiusza Pysza tylko w pierwszym meczu z Szarotką, na jego początku grały ospale, ale reprymenda trenera pomogła. W kolejnych tercjach nie pozostawiły złudzeń kto jest lepszym zespołem. Podhale przewyższało pozostałe ekipy umiejętnościami technicznymi.


Stefan Leśniowski

 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10903[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 19:00

Narty: Mocne otwarcie Gwizdoń

Mocnym akcentem rozpoczęła sezon biathlonowy Magdalena Gwizdoń. Wygrała sprint na 7,5 km biathlonowego Pucharu IBU w szwedzkim Idre.

To był perfekcyjny występ Polki, która uzyskała najlepszy czas biegu oraz bezbłędne strzelała. Gwizdoń wyprzedziła drugą Rosjankę Ulianę Kaiszewą o blisko pół minuty. Biathlonistkom z podhalańskimi korzeniami już tak dobrze nie poszło. Karolina Pitoń sklasyfikowana została na 65. miejscu, a Anna Mąka zakończyła zawody na 71. pozycji.

Mężczyźni nie zapunktowali. Najlepszy wynik osiągnął Rafał Penar – 42 miejsce. Niewiele gorszy czas uzyskał Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko), który został sklasyfikowany jedno miejsce niżej. Wygrał  sprint (10 km) Rosjanin Petr Paszczenko.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10901[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 19:00

Narty: Kuusamo przegrało z wiatrem!

W Kuusamo kolejny kabaret. I tak co roku. W tym jednak nie udało się rozegrać ani jednej serii skoków. Dzisiaj miano przeprowadzić dwa konkursy. Niestety żadnego nie rozegrano.

Ten drugi, zaplanowany na 16, przerwano po dwóch godzinach. Udało się skoczyć zaledwie 43 zawodnikom. Sześciu z siedmiu Polaków oddało swoje skoki.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10902[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 17:00

Unihokej: Panie też bez zwycięstwa

Polskie unihokeistki, podobnie jak panowie, w ostatnim dniu międzynarodowego turnieju w Kopenhadze zmierzyły się z reprezentacją Niemiec. W takim samym stosunku uległy przeciwniczkom co panowie.

28.11.2015 / 15:00

Narty: Dalekie miejsca Polaków

Biało ? czerwoni nie liczyli się w biegu na 10 km stylem dowolnym, w drugiej konkurencji Pucharu Świata w biegach narciarskich w Ruka.

Najlepszy z naszych reprezentantów Maciej Staręga uplasował się na 63 miejscu, 69. Jan Antolec,  82. Konrad Motor.  Najszybciej dystans pokonał Norweg Martin Johnsrud Sundby.

Stefan Leśniowski
 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10900[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 12:00

Narty: Kowalczyk daleko

W swoim drugim występie w Pucharze Świata w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk zajęła 29. miejsce na 5 km stylem dowolnym w Kuusamo. Norweżka Terese Johaug zdeklasowała rywalki, uzyskując czas 11.23,8.

Kowalczyk straciła  do Johaug 52,2. Na drugim miejscu uplasowała się Szwedka Charlotte Kalla, a  trzecią pozycję zajęła inna reprezentantka „Trzech Koron” - Ida Ingemarsdotter.

Stefan Leśniowski
 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10899[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 12:00

Hokej: Prezes zaświeci zielone światełko?

Hokeiści Podhala grają jak z nut. Wykonują dobrą robotę, ale sezon jest bardzo długi i wyczerpujący. Liga pędzi w ekspresowym tempie, a kontuzje nie omijają teamu Marka Ziętary.

Dariusz Gruszka, Mateusz Michalski, Daniel Kapica, Robert Mrugała – to długa lista graczy, którzy leczą kontuzje. Szybko na lodowej tafli ich nie zobaczymy. Na pewno nie w tym roku. Trener przez pewien czas nie będzie mógł także skorzystać z Oskara Jaśkiewicza. Wydawało się „Jaśka” zabraknie już w meczu z Tychami. Tak też sądził szkoleniowiec, ale wszystko się zmieniło i Oskar dopiero w poniedziałek dołączy do kadry U20 przygotowującej się do mistrzostw świata. – Kadra ma w niedzielę wolne, więc Jaśkiewicz może zostać na niedzielną potyczkę z mistrzami kraju – informuje nowotarski szkoleniowiec.

Problem jednak pozostaje. - Z drugiej i trzeciej piątki wypadło mi kilku kluczowych zawodników, a pola manewru nie mam już żadnego. Sytuacja robi się dramatyczna.  Zgłosiłem zarządowi konieczność pozyskania co najmniej jednego zawodnika.  Czekam na zielone światło od zarządu – mówi Marek Ziętara.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10898[/SPORTOWEPODHALE]

28.11.2015 / 11:00

Hokej: Puchar Polski w Nowym Targu?

Prezes PZHL Dawid Chwałka, w rozmowie z hokej. net potwierdził informację, że tegoroczna edycja Pucharu Polski rozegrana zostanie w stolicy Podhala.

W grudniu  Nowy Targ gościł będzie cztery najlepsze drużyny po pierwszej fazie rozgrywek ligowych. Będą to Comarch Cracovia, TatrySki Podhale Nowy Targ, GKS Tychy i JKH GKS Jastrzębie.

Stefan Leśniowski

 

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10897[/SPORTOWEPODHALE]

27.11.2015 / 22:00

Narty: Skoczkowie przegrali z wiatrem

Nie mają szczęścia skoczkowie do Kuusamo, gdzie miał się dziś odbyć indywidualny konkurs Pucharu Świata. Miał, ponieważ rywalizację uniemożliwił porywisty wiatr. Organizatorzy po kilku przesunięciach godzin rozpoczęcia konkursu, wreszcie spasowali.

W Kuusamo od rana wiał silny wiatr, w porywach osiągający ponad 20 m/s. Po wieczornej naradzie jury postanowiło przeprowadzić w sobotę dwa konkursy.

Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10896[/SPORTOWEPODHALE]

27.11.2015 / 22:00

Hokej: Hat trick Kazka

- Sanok nie zawiesił nam wysoko poprzeczki, aczkolwiek nie było żółwiego tempa. Ot, normalny ligowy mecz - powiedział strzelec trzech goli, Krzysztof Zapała.

Popularny „Kazek” hat tricka skompletował w 42 minucie. Dwa jego trafienia, to profesura. Środkowy pierwszej formacji wrócił do zespołu po anginie i rozegrał świetną partię.

- Nie czułem się wyśmienicie, ale wszystko wpadło – twierdzi Krzysztof Zapała. - Tak się zdarza. Cieszymy się ze zwycięstwa. Szkoda, że w pierwszej tercji nie wykorzystaliśmy gier w przewadze. Nie wyglądają dobrze, ale myślę, że z każdym meczem będą nam lepiej wychodziły.

Pierwsza tercja pod dyktando gospodarzy. Inna rzecz, że sanoczanie za często przekraczali przepisy gry i odsyłani byli na ławkę kar. Na przerwę górale schodzili z przewagą trzech goli. Druga i trezcia wyrównana.

Trenerowi przybyło kolejne zmartwienie. Już – jak to określił – lepi z trudem skład, a w dzisiejszym meczu stracił Mrugałę.

Przed meczem poszła fama, iż Nowy Targ będzie organizował finał Pucharu Polski. Rzecznik prasowy Jerzy Pohrebny nie potwierdził tej informacji, ale przyznał, naciskany przez dziennikarzy, że Podhale zgłosiło chęć organizacji finału.

TatrySki Podhale Nowy Targ - Ciarko Sanok 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)


Tekst Stefan Leśniowski
Zdjęcia Mateusz Leśniowski


[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10895[/SPORTOWEPODHALE]

27.11.2015 / 17:00

Piłka nożna: Oświadczenie Klub KS Babia Góra

Nawiązując do artykułów i wypowiedzi ukazanych na stronach Sportowe Podhale i Podhale24 składamy oficjalny sprzeciw takim wypowiedziom. Przedstawione wersje wydarzeń Pana Krzystyniaka całkowicie mija się z prawdą czego bezsprzecznym dowodem są nagrania z monitoringu stadionu NKP Nowy Targ.

Z zapisów monitoringu i relacji osób przebywających na meczu w ławce gości i okolicach przejścia wchodzących wraz z zawodnikami wynika, że osobę funkcyjną, którą bezpodstawnie oskarżają o obelgi i obraźliwe epitety nijak mają się do reakcji i wypowiedzi doświadczonych i dojrzałych zawodników, którzy powinni być wzorem do naśladowania dla młodych adeptów piłki nożnej na Podhalu. Używając ich pseudonimów, które są powszechnie znane i używane w środowisku piłkarskim na Podhalu, a także wśród działaczy NKP niczym nie uwłaczał ich godności, ponieważ nie używał wulgaryzmów.

Schodząc do szatni po meczu, który w żargonie piłkarskim „miał być spacerkiem” po 3 punkty a okazał się męczarnią. Emocje sięgały zenitu do samego końca. Niestety dwóch doświadczonych zawodników nie wytrzymało presji. Rzucając obelgami, wyzwiskami i wulgaryzmami w stronę osoby funkcyjnej i kierownika KS Babia Góra sprowokowali całą zaistniałą sytuację. Po tych słownych utyczkach osoba funkcyjna broniąc się odepchnęła od siebie Pana Krzystyniaka, który brutalnie go zaatakował. Następnie wleciało kilku zawodników i działaczy, którzy rozdzieliło całe to zajście. Po czym Pan Anioł wyszedł przed stadion czekając na wyjście naszego działacza. Gdy zobaczył go przed drzwiami siłą wyciągnął go na zewnątrz na co nadbiegł Pan Krzystyniak i zaczęli „wykonywać wyrok”. Widząc całe zajście prezes KS Babia Góra odciągnął jednego z zawodników.

Następnie zawodnicy NKP oddalając się od stadionu zaczęli pokazywać prowokujące i niestosowne gesty, na co niestety nasz działacz odpowiedział w równie prymitywny sposób co potępiamy. Podkreślamy jeszcze raz, opisane wydarzenia potwierdzone są nagraniem monitoringu, który stanowi niepodważalny dowód.

Chcemy odnieść się również do artykułu, który opisuje stanowisko sędziów dotyczące całego zajścia. Jak wynika z zapisów monitoringu sędziowie nie mieli możliwości dostrzec całej sytuacji, ponieważ w korytarzu oraz na zewnątrz było kilkanaście osób więc opisali to jako przepychanki. Po całym zajściu w holu wyjścia na zewnątrz działacze NKP wywierali presję na kierownika drużyny KS Babia Góra, aby ten podpisał protokół bez opisu zaistniałych zdarzeń, na co ten kategorycznie się nie zgodził. Zgodnie z przepisami gospodarz spotkania ma obowiązek zapewnić służby porządkowe, które powinny czuwać nad bezpiecznym przebiegiem spotkania. Jak widać w tym przypadku wyraźnie ich zabrakło!!!

Jako Zarząd KS Babia Góra kategorycznie potępiamy tego typu zachowania i apelujemy o zdrową rywalizację i sportowego ducha walki na korzyść rozwoju Podhalańskiej Piłki Nożnej. W końcu ŁĄCZY NAS PIŁKA!!!

Zarząd KS Babia Góra Lipnica Wielka

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10894[/SPORTOWEPODHALE]


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437