Co nowego na Podhalu ?

05.05.2016 / 08:00

Rewolucja w usługach medycznych na Podhalu! - ABONAMENTY MEDYCZNE W ALLMEDICA! (artykuł sponsorowany)

Czy można się leczyć bez żadnych ograniczeń u wszystkich najlepszych specjalistów za stałą miesięczną opłatę? Czy można wykonywać wszystkie badania laboratoryjne i obrazowe bez dodatkowych opłat? Bez oczekiwania w długich kolejkach i na najwyższym poziomie? Odpowiedź brzmi TAK!

Wychodząc naprzeciw potrzebom Pacjentów ALLMEDICA wprowadza jedyne na Podhalu ABONAMENTY MEDYCZNE!

Co to są abonamenty medyczne?

Abonament medyczny jest to odpowiedź rynku na rosnące zapotrzebowanie na prywatne usługi medyczne. Pacjent za stałą miesięczną opłatę ma nieograniczony dostęp do określonego zakresu świadczeń zdrowotnych realizowanych w ALLMEDICA, a w przypadku badań niedostępnych w ALLMEDICA takich jak Rezonans Magnetyczny czy Tomografia – w placówkach podwykonawczych.


Standard w dużych miastach teraz już na Podhalu!

ALLMEDICA będąc liderem usług medycznych, wprowadza jako jedyny na Podhalu podmiot usługę która jest standardem we wszystkich największych miastach w Polsce. Abonamenty Medyczne są najpopularniejszym sposobem leczenia się w dużych miastach, gdzie większość usług medycznych odbywa się nie w ramach opłaty za poszczególne wizyty czy też badania, ale właśnie w ramach abonamentów medycznych. Przykładowo w Warszawie prawie 70% populacji posiada abonamenty medyczne.Dlaczego warto wykupić abonament medyczny?

- Nielimitowany dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów dostępnych w ramach abonamentu,
- Nielimitowane badania diagnostyczne w ramach abonamentu (Laboratoryjne, USG, RTG, Tomografia, Rezonans, Gastroskopia, etc),
- Dostęp do ponad 100 lekarzy specjalistów,
- Wykwalifikowany personel oraz nowoczesne wyposażenie placówki,
- Oszczędność czasu - krótki czas oczekiwania na wizytę, brak kolejek
- Niska miesięczna opłata - Ceny już od 89 zł/mc, bez żadnych dopłat
- Dostępność wielu rodzajów pakietów – wybierz najlepszy dla siebie i Twojej Rodziny!


Wybierz abonament który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

Abonamenty medyczne są podzielone ze względu na:
zakres dostępnych usług:
- Silver
- Gold
- Platinum
liczbę osób w abonamencie:
- Pakiety Indywidualne
- Rodzinne – dwoje rodziców + nieograniczona liczba dzieci;
- Senior – dla osób po 65 roku życia.


Abonamenty można zestawiać w dowolnej konfiguracji z powyższych kryteriów.* podana cena jest ceną promocyjną i obowiązuje przez pierwsze 3 miesiące od zawarcia umowy
** cena regularna, obowiązuje od 4 miesiąca do końca umowy


Jak wykupić abonament?

Umów się z Naszym Doradcą:
- Karolina Czaja 531 539 203
- Michał Nowak 530 008 940

Zgłoś się osobiście do Naszej Placówki:
- ul. Kolejowa 31, 34-400 Nowy Targ
- ul. Kowaniec 2a, 34-400 Nowy Targ

Poznaj szczegóły na www.allmedica.com.pl


ALLMEDICA - WSZYSCY SPECJALIŚCI W JEDNYM MIEJSCU

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 45 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 110 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.com.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.

NOWY TARG
KOLEJOWA 31 / KOWANIEC 2A
18 265 74 88
www.allmedica.com.plArtykuł jest publikowany i finansowany przez ALLMEDICA ABONAMENTY MEDYCZNE sp. z o. o.

04.05.2016 / 23:19

Utwory więźniarek z Ravensbruck w kinie Sokół

Jak wielką siłę ma miłość, przypomnieli podczas II Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück artyści z Krakowa. W zakopiańskim kinie Sokół nie zabrakło profesor Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki tego niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym zginęło ponad 70 tysięcy kobiet. W trakcie koncertu zaprezentowano utwory autorstwa obozowych więźniarek.

W wieczorze poezji i muzyki według koncepcji Andrzeja Roga wystąpiło ponad 20 wybitnych artystów scen krakowskich, m.in. członków Piwnicy Świętego Norberta i grupy Loch Camelot. Wśród solistów znaleźli się m.in.: finalistka "Drogi do Gwiazd" Desisława Gurgul-Christozowa, Kamila Klimczak aktorka Teatru Bagatela, Beata Malczewska artystka należąca do zespołu Starego Teatru.

Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbruck, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy w ramach prowadzonych przez nich zbrodniczych eksperymentów. Po wojnie prof. Wanda Półtawska, była psychiatrą. Współpracowała szczególnie z dziećmi i młodzieżą.

- Przez 60 lat zajmowałam się młodzieżą. Przez te wszystkie lata chciałam aby naród dowiedział się co to był niemiecki Obóz Koncentracyjny w Ravensbruck- mówiła ze sceny kina Sokół prof. Półtawska. - Jest parę powodów, aby świat się dowiedział o Ravensbruck. Pamiętać trzeba o wszystkich ludziach, którzy za wartości ważniejsze niż ludzkie życie poświęcali się w tym obozie. W tej chwili Ravensbruck zostało nazwane miejscem pamięci i przestrogi.
Według prof. Półtawskiej, dlatego wszyscy muszą wynieść z tego coś dla siebie, a zwłaszcza młodzi Polacy.

Tekst i fot. Józef Słowik

 
04.05.2016 / 20:25

Konkurs na dyrektora bursy

Zarząd Powiatu Nowotarskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu.

Oferty od kandydatów na to stanowisko Powiatowe Centrum Oświatowe w Nowym Targu przyjmuje do 19 maja. Oprócz wymogów formalnych, komisja konkursowa oczekuje, że kandydaci przedstawią również koncepcję funkcjonowania i rozwoju Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego.

Aktualnie dyrektorem bursy jest Eliza Palluth. W bursie, która mieści się w budynku szpitala, mieszkają głównie uczniowie nowotarskich szkół średnich pochodzący spoza Nowego Targu. Musi jednak zwolnić zajmowane pomieszczenia, ponieważ szpital chce je wykorzystać pod mające tu powstać centrum zdrowia psychicznego. Docelowo bursa ma zostać przeniesiona do nowego budynku, który powstanie przy Specjalny Ośrodku Szolno-Wychowawczym nr 1 przy ulicy Jana Pawła II.

r/

 
04.05.2016 / 18:01

Romowie z Ochotnicy Górnej zatruwają swoich sąsiadów niebezpiecznymi spalinami

Mieszkańcy Ochotnicy Górnej domagają się stanowczych działań wobec mieszkańców osiedla romskiego, którzy zatruwają im powietrze paląc osłony kabli elektrycznych oraz wkładów styropianowych z lodówek i zamrażarek.

Kolejne pismo w tej sprawie trafiło do radnych gminnych. Joanna Wisiorek , sąsiadka Romów, po raz kolejny informuje władze gminy, że pomimo wielu upomnień i nałożonych kar mieszkańcy osiedla romskiego w Ochotnicy Górnej nadal zanieczyszczają powietrze poprzez spalanie tworzyw sztucznych. Dodatkowo zostawiają oni nadpalone elementy w paleniskach.

- Teraz robią to głównie w nocy – twierdzi mieszkanka Ochotnicy Dolnej. – Prosiłam w odrębnym piśmie, żeby ten problem został rozwiązany, ale jak palili, tak dalej palą.

Stanisław Jurkowski, wójt Ochotnicy Dolnej, broni się, że w całej Polsce Romowie w ten sposób pozyskują surowce wtórne i nie jest to jedynie problem jego gminy. Według wójta, zbierają oni lodówki i zamrażarki, w których są styropianowe wkłady. Wypalają też miedź z kabli wcześniej je opalając z plastikowej osłony.

- W tym osiedlu było już mnóstwo kontroli i policyjnych interwencji. Nałożono też wiele mandatów, ale do tej pory nie przyniosło, to żadnego efektu – twierdzi wójt Jurkowski.

Józef Słowik

04.05.2016 / 17:12

Rozpoczął się remont drogi w Jabłonce (zdjęcia)

Remont i przebudowa drogi gminnej - ulicy Jana Pawła II w Jabłonce wraz z budową oświetlenia ulicznego kosztować ma blisko 1,2 mln zł. Spośród 9 wykonawców wybrano PUPH DROGBUD z Zawoi, która złożyła najniższa ofertę (1 098 982 zł), najwyższa opiewała na kwotę 1 897 044,45.

Przebudowa ul. Jana Pawła II polega m. in. na wymianie nawierzchni z bloczków betonowych na nawierzchnię z betonu asfaltowego, wraz z wymianą krawężników betonowych na granitowe, ułożenie ścieku o nawierzchni z kostki granitowej obustronnie, wzmocnienie podbudowy kruszywem łamanym. Łączna szerokość jezdni to 5,1 m, długość przebudowywanego odcinka ok. 816 mb.

Wyremontowane zostaną także elementy istniejącej kanalizacji deszczowej: wpusty żeliwne, studzienki wpustowe, przykanaliki, studzienki rewizyjne. Powstanie 10 miejsc postojowych przy ul. Jana Pawła II w nawierzchni z kostki brukowej granitowej na podbudowie z kruszywa łamanego.

Przedmiotem zamówienia są też roboty budowlane - elektroinstalacyjne związane z budową sieci oświetlenia ulicznego drogi gminnej w Jabłonce.

opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński

04.05.2016 / 13:46

Nowa wicewójt

Elżbieta Polczyk została zastępcą wójta gminy Ochotnica Dolna. Na stanowisko powołał ją wójt Stanisław Jurkowski.

Elżbiecie Polczyk pracował do tej pory, jako zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. - Oczekuję od nowej zastępcy pomocy w moich codziennych działaniach życząc jednocześnie obopólnej owocnej współpracy - mówi wójt Jurkowski.

Nowa wicewójt posiada wykształcenie wyższe, od 20 lat pracuje w Urzędzie Gminy w Ochotnicy Dolnej przechodząc przez poszczególne stanowiska pracy. Od 2008 roku jest zastępcą kierownika USC, wcześniej pracowała na stanowisku obsługi Rady Gminy.

oprac. r/ źródło: UG w Ochotnicy Dolnej

 
04.05.2016 / 13:38

Świąteczny wypadek w Grywałdzie

Komenda Powiatowa Policji w Nowy Targu poinformowała dziś, że w Święto 3 Maja w Grywałdzie zderzyły się trzy samochody. Uczestnikiem wypadku była m.in. obywatelka Wielkiej Brytanii.

- Kierująca samochodem Skoda mieszkanka Chełmca, nie zachowała bezpiecznej odległości i najechała na tył poprzedzającego ją samochodu, również marki Skoda, kierowanego przez mieszkańca Kiczni. Ten z kolei samochód zatrzymał się przed chcącym skręcić w lewo Citroenem prowadzonym przez mieszkankę Wielkiej Brytanii, doprowadzając do zderzenia wszystkich pojazdów - relacjonuje asp. szt. Jacek Bobak, rzecznik nowotarskiej policji. - W wyniku tego zdarzenia ciężkich obrażeń ciała doznała pasażerka jednego z pojazdów.

oprac. r/

04.05.2016 / 10:50

To kierująca autem kobieta spowodowała wypadek motocyklowy na "patelniach"

Jak poinformowała nowotarska policja, do wczorajszego wypadku z udziałem motocyklisty, który miał miejsce na "patelniach" w Chabówce, doszło z winy mieszkanki Zakopanego.

- Kierująca samochodem Renault, mieszkanka Zakopanego, na łuku drogi, poruszając się lewym pasem dwujezdniowego odcinka drogi, straciła panowanie nad pojazdem, uderzyła w krawężnik, w wyniku czego pojazd wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w prawidłowo poruszający się motocykl - relacjonuje asp. szt. Jacek Bobak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Na skutek zderzenia oba pojazdy zjechały z jezdni do przydrożnego rowu, a samochód Renault wywrócił się na dach. Obrażeń ciała doznał motocyklista.

oprac. r/ źródło: KPP Nowy Targ

04.05.2016 / 09:30

Otwarcie Gminnej Izby Regionalnej i Punktu Promocji i Informacji Turystycznej w Krościenku (zdjęcia)

Na Rynku w Krościenku miało miejsce uroczyste otwarcie Gminnej Izby Regionalnej i Punktu Promocji i Informacji Turystycznej, które swoją siedzibę będą miały obok siedziby Urzędu Gminy.

W uroczystości udział wzięli m.in. posłanka Anna Paluch, wójt Jan Dyda, proboszcz miejscowej parafii Henryk Homoncik oraz Barbara Szela - prezes PTTK Oddział Krościenko.

Jako pierwsza zabrała głos koordynator ds. promocji Danuta Machała, która witając przybyłych gości podkreślała, że nie było by tego miejsca gdyby nie wójt i radni, który finansowo pomogli w powstaniu tego miejsca oraz – a może przede wszystkim gdyby nie mieszkańcy, którzy pomogli wyposażyć izbę regionalną.

– Każde zadanie wykonywane w gminie cieszy, ale najbardziej cieszą te inicjatywy, w których udział biorą nasi mieszkańcy. Zachęcam wszystkich Państwa, jeśli macie coś na strychach, w piwnicach, coś co świadczy o naszej tożsamości, przynoście do naszej izby – mówił wójt Jan Dyda.

Następnie głos zabrała Anna Paluch, która przypomniała, że za dwa lata Krościenko będzie obchodzić jubileusz lokacji. – Dlatego należy wszystkie przedmioty dokumentujące naszą historię z takim pietyzmem przechowywać. Ponadto w tym roku mamy rocznicę 1050-lecia chrztu Polski – gdyby nie chrzest, nie mielibyśmy takiej tożsamości polskiej i katolickiej jaką mamy.

Ksiądz Henryk Homoncik, proboszcz krościeńskiej parafii, poświęcił zaś „to miejsce i wszystkich ludzi, którzy będą z niego korzystać”.

Uroczystość uświetniła muzyka kapeli Jaśka Kubika.

Joanna Dziubińska

04.05.2016 / 08:38

Hałas zmorą Krupówek

ZAKOPANE. Maszyny zręcznościowe, automaty do gry i głośna muzyka – to wszystko jest źródłem ogromnego hałasu na Krupówkach. Według mieszkańców najbardziej znanej zakopiańskiej ulicy, ustawicznie przekraczane są tutaj wszelkie normy hałasu.

- Hałas jest duży zwłaszcza w weekendowe noce. Wtedy turystów jest najwięcej, a i mieszkańcy Zakopanego zaczynają imprezować na Krupówkach – mówi jedna z mieszkanek tej ulicy. – Wielokrotnie musimy wzywać policję, aby uciszyć, czy to właściciela restauracji, czy niesforną klientelę. Za godzinę wszystko wraca po staremu.

Okazuje się, że badaniem poziomu hałasu zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nałożyć karę na osoby, które przekraczają dopuszczone prawem normy, jest jednak bardzo ciężko.

- Po pierwsze musimy poinformować przedsiębiorcę o wykonywanym pomiarze i terminie naszej kontroli – wyjaśnia Ewa Gądek, szefowa nowosądeckiej delegatury WIOŚ, która nadzoruje Zakopane. - Co najważniejsze, nie możemy, go zmusić, żeby na czas kontroli, włączył urządzenia najbardziej je pogłaśniając. Jak przychodzimy, to najczęściej muzyka lub dźwięki w maszynach są na takim poziomie, że hałas nie jest uciążliwy. Każdy właściciel urządzenia twierdzi, że on w ten sposób go używa.

Kierownik Ewa Gądek przypomina, że rada gminy, może też nie dopuścić takich urządzeń do użytku na swoim terenie. Wtedy na ulicach nie będzie można ustawić głośnych urządzeń.

Tekst i foto. Józef Słowik

03.05.2016 / 23:20

Święty Florianie, patronie nasz....

ZAKOPANE. W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiona została uroczysta Msza Święta z okazji przypadającego 4 maja - Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Wzięli w niej udział strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej nie tylko z Zakopanego i Kościeliska, ale także z odleglejszych regionów Podhala.

Po mszy świętej ks. proboszcz Marian Mucha dokonał poświęcenia wozów, którymi strażacy przyjechali na uroczystość.

pk/ zdj. Piotr Korczak

03.05.2016 / 22:28

Święto Konstytucji 3 Maja w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. W ogrodach kościoła Św. Katarzyny odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Wojciecha Zyzaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru "Gorce".

Potem uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty. O oprawę zadbała Miejska Orkiestra Dęta.

W tym roku ciekawym elementem obchodów święta 3 Maja jest wystawa zatytułowana "3 Maja oraz inne uroczystości patriotyczne na drukach ulotnych ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu". Towarzyszyła jej projekcja filmu dokumentalnego "This is Poland" Eugeniusza Pękalskiego z 1940 r.

Opis wystawy:
Cenną kolekcją Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu jest zbiór muzealiów reprezentujący nowotarskie drukarstwo. Kolekcja pochodzi z Drukarni Ignacego Borka, która działała w Nowym Targu od 1898 r. W 1927 r. drukarnia zmieniła nazwę na Drukarnię Podhalańską. Zachowało się XIX- to wieczne wyposażenie oficyny z wiedeńską maszyną drukarską, maszyną drukarską dociskową służącą do druku mniejszych wydawnictw, stołem z prasą i gilotyną do cięcia papieru, regałem zecerskim, kompletem drewnianych czcionek i innymi akcesoriami drukarskimi.

Z zakładu wychodziły najrozmaitsze druki, począwszy od biletów wizytowych i etykiet, przez zaproszenia, reklamy, nekrologi, druki urzędowe, kalendarze, aż do broszur i książek. Z usług Drukarni korzystały firmy, organizacje i urzędy nie tylko z Nowego Targu, ale też z Zakopanego, Szczawnicy, Rabki i innych okolicznych miejscowości. Wraz z drukiem, do Nowego Targu zawitała też lokalna prasa, pierwsze tytuły, jakie wyszły z oficyny to: „Nowiny Podhalańskie”, „Echo Tatrzańskie”, a w latach 1913-1936 „Gazeta Podhalańska”, którą w 1936 r. przemianowano na „Gazetę Podhala”. Prasa, obwieszczenia, odezwy, afisze realnie oddziaływały na życie mieszkańców, nie tylko informowały o bieżących wydarzeniach w mieście, na Podhalu, w Polsce i na świecie, ale także kształtowały postawy obywatelskie.

Na wystawie zaprezentowano afisze, odezwy poprzez które zawiadamiano mieszkańców Nowego Targu, ale również Zakopanego, Rabki czy Szczawnicy o rozmaitych patriotycznych uroczystościach i manifestacjach takich jak: obchody kolejnych rocznic święta 3 Maja, wybuchu Powstania Listopadowego i Powstania Chochołowskiego, Odsieczy Wiedeńskiej, ale również święta 1 Maja, uroczyste imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego i Prezydenta Ignacego Mościckiego, akademie oraz wieczornice ku czci poetów: Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Kazimierza Tetmajera, Władysława Orkana, uroczystości Święta Młodzieży, Święta Morza, Święta Żołnierza, nabożeństwa żałobne za Legionistów, uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Hallerczyków z udziałem gen. Józefa Hallera, wizyty Prezydenta prof. Ignacego Mościckiego na Podhalu czy otwarcia pierwszego lotniska turystycznego LOPP w Nowym Targu, Zjazdu Podhalan w Białym Dunajcu i Poroninie oraz szereg innych.

Ekspozycja została uzupełniona drukami zaproszeń i kart wstępu na organizowane uroczystości oraz archiwalnymi numerami ówczesnej prasy: „Gazety Podhalańskiej”, „Gazety Podhala”, „Nowego Dziennika” oraz „Warszawskiego Dziennika Narodowego”, obszernie relacjonującymi na swoich łamach wydarzenia przywołane na afiszach. Całość dopełniają fotografie dokumentujące przebieg uroczystości organizowanych m.in. w Nowym Targu, Chochołowe czy Białym Dunajcu.

Prezentowane na wystawie druki ulotne pochodzące w zdecydowanej większości ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego, ale również Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, są unikalne i stanowią skarbnicę wiedzy o życiu społeczno - kulturalnym w Nowym Targu i na Podhalu.

Joanna Voit, Dominika Wolska, Robert Kowalski"
---
opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski

03.05.2016 / 20:57

Droga po wypadku już przejezdna

Zakończyły się działania policji i służb ratunkowych po wypadku, do jakiego doszło koło sortowni śmieci w Nowym Targu. Po zderzeniu trzech samochodów na prawie cztery godziny zamknięta została droga.

Utrudnienia już się zakończyły i trasa Nowy Targ - Białka Tatrzańska jest już przejezdna.

r/ zdjęcia Krzysztof Garbacz

03.05.2016 / 19:51

Obchody Święta 3 Maja pod Giewontem (zdjęcia)

W Zakopanem odbyły się uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, mieszkańcy i turyści. Nie zabrakło też konnej banderii.

Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Drzewem Wolności, gdzie wiązanki złożyli m.in: przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miasta z burmistrzem Leszkiem Dorulą, starostwa powiatowego ze starostą Piotrem Bąkiem, Związku Podhalan oddział Zakopane, Polskich Kolei Linowych, a także zakopiańscy policjanci i strażacy.

Po Mszy Św. w kościele Św. Rodziny uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Krupówki na Plac Niepodległości, gdzie pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbyła się druga część uroczystości. Pochód prowadziła banderia konna Związku Podhalan.

- To prawdziwa duma, że możemy żyć w wolnym demokratycznym kraju, że możemy pokazywać jak bardzo kochamy naszą Ojczyznę. To prawdziwe szczęście i radość, że możemy dziś wspólnie świętować i pamiętać o naszej historii. Bądźmy wspólnotą narodową, nie podgrzewajmy atmosfery prowadzącej do powstawania różnic między nami. Tylko razem możemy dbać o naszą Ojczyznę – podkreślił podczas okolicznościowego przemówienia burmistrz Leszek Dorula, który podziękował także wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach.

Obchody zwieńczył program artystyczny w wykonaniu Aktorów Teatru St. I. Witkiewicza, którzy z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski przybliżyli fragmenty Kroniki Galla Anonima opowiadające o wydarzeniu, które zapoczątkowało chrystianizację ziem polskich i stało się symbolicznym początkiem państwowości. Rzeźby nawiązujące do tej tematyki na Palcu Niepodległości zaprezentował natomiast Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara.

UM Zakopane, pk/ zdj. Piotr Korczak

03.05.2016 / 19:12

Wypadek na "patelniach"

CHABÓWKA. Na zakrętach pod kościółkiem na Obidowej samochód osobowy zderzył się z motocyklem.

Oba pojazdy jechały w tym samym kierunku. W pewnym momencie, gdy były na zakręcie, doszło do zderzenia. Na miejsce przyjechała karetka pogotowia, która udzieliła pomocy motocykliście.

r/

03.05.2016 / 16:28

Nowy Targ: zderzenie trzech samochodów (zdjęcia)

Do wypadku doszło na ul. Jana Pawła II, koło sortowni odpadów. Po jednego z rannych przyleciał helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na drodze z Nowego Targu do Białki Tatrzańskiej zderzyły się trzy samochody osobowe, a jeden z nich dachował koło drogi. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do wypadku doprowadził samochód, który wyjeżdżał z drogi bocznej na główną. To on miał zapoczątkować serię zderzeń.

Na miejsce przyjechały karetki pogotowia i śmigłowiec ratunkowy. W wypadku ranne zostały cztery osoby.

r/ zdjęcia Michał Bachulski

 
03.05.2016 / 16:14

Konkurs na stanowisko dyrektora Liceum Goszczyńskiego

NOWY TARG. Zarząd Powiatu Nowotarskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Kadencja obecnej dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego dobiega końca.

Aktualnie szkołą kieruje Maria Kopeć, a wicedyrektorem jest Wojciech Tischner.

Od kandydatów na to stanowisko, oprócz wymagań formalnych, oczekuje się pisemnego uzasadnienia przystąpienia do konkursu oraz przedstawienia koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły.

Oferty od kandydatów Powiatowe Centrum Oświaty w Nowym Targu przyjmuje do 19 maja. Konkurs zostanie przeprowadzony przez komisję konkursową powołaną przez Zarząd Powiatu Nowotarskiego.

r/

03.05.2016 / 14:05

Uroczystość NMP Królowej Polski i Święto Konstytucji 3 maja w gminie Poronin

Gminne uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Poroninie. Mszę odprawili: ksiądz proboszcz Stanisław Parzygnat i ks. Witold Kowalów, proboszcz parafii Ostróg na Wołyniu, który wygłosił okolicznościową homilię.

Po Mszy Świętej uczniowie Zespołu Szkół w Zębie przedstawili okolicznościowy program: 225 rocznica Konstytucji 3 Maja Witaj Majowa Jutrzenko.

Ks. Arkadiusz Zych

03.05.2016 / 14:01

Turyści wracają z majówki - korki na zakopiance

Ogromny korek jest m.in. na dwupasmówce w Nowym Targu, na wyjeździe w kierunku Krakowa.

Kolejne zatory można spotkać w Klikuszowej i Rabce Zaborni. Aktualnie pokonanie odcinka z Nowego Targu da Rabki zajmuje 1 godzinę i 10 minut.

r/

03.05.2016 / 10:32

Ford za Żuka (zdjęcia)

Ochotnicza Straż Pożarna w Orawce ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. To Ford Ranger 4x4, który zastąpił wysłużonego Żuka.

Uroczystość poświęcenia nowego samochodu odbyła się w niedzielę. Najpierw wszyscy wzięli udział w mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin, a potem na placu przed remizą miało miejsce poświęcenie i oficjalne przekazanie samochodu strażakom w obecności zaproszonych gości.

Na wyposażeniu nowego samochodu znajduje się motopompa Tohatsu oraz zestaw szybkiego natarcia wraz ze zbiornikiem na wodę 200 litrów i 20 litrów środka pianotwórczego.

oprac. r/ informację i zdjęcia otrzymaliśmy od Czytelnika Macieja. Dziękujemy

04.05.2016 / 22:43

Dzień Strażaka w Starem Bystrem (zdjęcia)

W środę Ochotnicza Straż Pożarna w Starem Bystrem uczciła święto swojego patrona - św. Floriana.

Po uroczystym przemarszu spod remizy do kościoła odbyła się msza święta w intencji strażaków i ich rodzin. Po mszy świętej udano się na poczęstunek do budynku remizy.

oprac. r/ informację i zdjęcia otrzymaliśmy na kontakt@podhale24.pl od czytelnika Marka. Dziekujemy

04.05.2016 / 22:30

Fotointerwencja. "Sprzątanie chodników - totalna kicha" (zdjęcia)

NOWY TARG. "To ma być pozimowe sprzątanie ulic i chodników? Wygląda na to, że Miasto płaci, a sprzątający ogarną tylko pobieżnie środek Rynku. Totalna kicha" - pisze nasz Czytelnik i przesyła zdjęcia ulic wraz z opisem.

Zdjęcia:
1. i 2. To co zebrali na ulicy wysypali na trawnik
3. Zarośnięte krawężniki że ich miejscami nawet nie widać.
4. i 5. To co zebrali na ulicy wysypali na trawnik
6. Koło tego słupka na przystanku naprzeciwko PKS to już prawie piaskownice usypali z tego co uzbierali na jezdni.
7. Tu już krawężnika nawet nie widać.
8. Czy to było zamiatane???
9. Tu chociaż zarys krawężnika widać.
10. Za wiaduktem jeszcze kawałek chodnika widać.
11. W dolnej części zdjęcia dokopałem się do krawężnika. :-o
12. Tak wygląda sprzątanie.

opr.s/

04.05.2016 / 21:24

Wiosna Jazzowa United Europe Jazz Festival - dzień czwarty (zdjęcia)

Podczas czwartego dnia Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej odbył się wyjątkowy występ - Wojciech Mazolewski ze swoim kwintetem zagrał w plenerze na Placu Niepodległości. Wielu mieszkańców i turystów słysząc muzykę zrezygnowało z dalszego spaceru po Krupówkach.

Następnym etapem festiwalu był polsko-węgierki koncert w ramach prezentacji zespołów Grupy Wyszehradzkiej. Wystąpili Wojtek Kamiński Swing Workshop (PL) oraz Lakatos Urge Jazz Band & Anna Nemeth (H).

pk/ zdj. Piotr Korczak

04.05.2016 / 18:15

Eliminacje powiatowe Bajdurka zakończone (zdjęcia)

NOWY TARG. Ponad 20 zespołów teatralnych wzięło udział w eliminacjach powiatowych XXXI Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek. Decyzją jury najlepszym spektaklem są "Czerwone Kapturki" w wykonaniu Teatru Bajkoludki. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w środę 5 maja o godz. 11.00.

Protokół z obrad jury XXXI Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK eliminacje powiatowe dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, które odbyły się 28 i 29 kwietnia w MOK w Nowym Targu -

Jury w składzie: Włodzimierz Jasiński – aktor, Jacek Milczanowski – aktor, Andrzej Rozmus -aktor po obejrzeniu wszystkich 24 zgłoszonych do przeglądu przedstawień, Jury postanowiło przyznać:

WYRÓŻNIENIE - DYPLOMY
• Grupa TRZYNASTKA- SP im. Św. Jana Kantego z Odrowąża- przedstawienie Troglodyci są wśród nas –za funkcjonalną scenografię i precyzyjny montaż spektaklu
• Grupa KONESER – ZSPiG nr2 im. Jana Pawła II w Cichem - przedstawienie Panna NIKT, za udaną adaptację tekstu literackiego
• Grupa Shema – SPSK w Czerwiennem - przedstawienie Szukam Przyjaciela za podjęcie ważnego tematu i ruch sceniczny
• Grupa Trans-akcja – SPSK w Czerwiennem - przedstawienie Operacja radość za ciekawe role i szlachetne przesłanie
• Grupa Tańczące Precelki – Stowarzyszenie Lokomotywa z Rabki Zdroju –przedstawienie Przemiana za ciekawe teatralne etiudy

NAGRODY PIENIĘŻNE ufundowane przez Starostwo Nowotarskie:
• Teatr Bajkoludki - SP im. Św. Jana Kantego z Odrowąża za przedstawienie Czerwone Kapturki – I nagroda 500 zł
• Zespół teatralny GIMNAZJALIŚCI – ZSPiG w Gliczarowie Górnym za przedstawienie
Koronki i Kordonki - II nagroda 300 zł
• Zespół teatralny GRACJA - ZSPIG im ks. prof. J. Tischnera w Ratułowie za przedstawienie Czarodziejski Pstryk –równorzędna III nagroda 100 zł
• Grupa Teatralna ZA JEDEN UŚMIECH – SP nr 4 z Nowego Targu za przedstawienie Baśń o Rycerzu bez Konia - równorzędna III nagroda 100 zł

Do przeglądu finałowego w Nowym Sączu 14-16 czerwca zakwalifikowano: Teatr Bajkoludki - SP im. Św. Jana Kantego z Odrowąża za przedstawienie Czerwone Kapturki.

opr.s/ zdj. MOK w Nowym Targu

04.05.2016 / 17:55

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016” (zdjęcia)

W Sromowcach Niżnych przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”. Tego rodzaju ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Czorsztyn odbywają się 2-razy w roku: na wiosnę i jesienią.

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie stanu wyszkolenia strażaków i stanu sprzętu strażackiego, tj. działania autopomp w samochodach pożarniczych, motopomp oraz stanu armatury i węży strażackich.

Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przed szkołą. Dh. Krzysztof Regiec - Komendant Gminny złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń. W planie ćwiczeń założono następujący scenariusz ćwiczenia.

W schronisku „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych, w pokoju na I – szym piętrze wybuch pożar. Wewnątrz budynku o dużym zadymieniu znajdują się 3 nieprzytomne osoby. Należy podjąć działania ewakuowania osób nieprzytomnych z budynku i udzielenia I - szej pomocy medycznej oraz ugaszenia pożaru.

Do akcji zostały wezwane wszystkie zastępy OSP z terenu Gminy Czorsztyn. Na miejsce pożaru, jako pierwsza przybyła jednostka miejscowej OSP Sromowce Niżne. Następne docierające jednostki OSP zostały kierowane przez dowódcę akcji ratowniczej do wyznaczonych rejonów akcji. Z jednostek wyposażonych w maski i aparaty tlenowe, wydzielono cztery roty do ewakuowania osób z pensjonatu, pozostałym zastępom wyznaczono zadanie zbudowania półtorakilometrowej linii gaśniczej od punktu czerpania wody na Dunajcu do pensjonatu „Trzy Korony”.

Do akcji ewakuowania osób z pensjonatu, pierwsi ruszyli strażacy OSP Sromowce Niżne, następnie strażacy OSP Sromowce Wyżne, OSP Maniowy i jako ostatnia rota OSP Kluszkowce. W sumie wyniesiono cztery osoby z zagrożonego miejsca; w tym trzy osoby nieprzytomne i czwartą, która zasłabła podczas akcji. W bezpiecznym miejscu, udzielono poszkodowanym I-szej pomocy medycznej aż do przyjazdu zespołu medycznego.

Pozostałe zastępy OSP gasiły pożar w schronisku. Wodę dostarczoną do gaszenia rozdzielono w końcowym etapie na cztery prądy wody. Samochody ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP, uczestniczących w ćwiczeniach posiadają beczki na wodę o łącznej pojemności 36 metrów sześciennych.

Po założonym ugaszeniu pożaru, zastępy OSP udały się na miejsce zbiórki, gdzie komendant gminny złożył ponownie meldunek Wójtowi Gminy o zakończeniu ćwiczeń.

opr. Mieczysław Niemiec

04.05.2016 / 16:49

Majówka w Kościelisku dla najmłodszych i rodziców (zdjęcia)

KOŚCIELISKO. W Centrum Tradycji i Turystyki, Gmina Kościelisko wraz z Fabryką Talentów i Strefą Tlenu przygotowała imprezę majówkową. Było wiele radości: mnóstwo świetnej zabawy dla najmłodszych i chwila oddechu dla rodziców.

Frekwencja dopisała - ponad 150 dzieci uczestniczyło w malowaniu twarzy, w przygotowaniu kreatywnej pocztówki z Kościeliska oraz przepięknych skarbonek, kapeluszy góralskich i malowideł na szkle. Dzieci popisały się jako mali cukiernicy, tancerze i sportowcy, a dorośli mieli szansę nauczyć się odpowiednio chodzić podczas nordic walking czy poćwiczyć na siłowni. Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz niedawno otwarty Małpi Gaj. Było wiele konkursów i nagród, każdy znalazł coś dla siebie. Już przygotowujemy się do podobnych warsztatów i zajęć dla dzieci na wakacje.

Szukajcie nas na Facebooku: Centrum Informacji Turystycznej w Kościelisku, tam na bieżąco informujemy o naszej ofercie.

GOKR, s/

04.05.2016 / 14:54

Wielki festiwal rowerowy w małych Kluszkowcach

Piąta edycja, 13-15 maja, 2000 zawodników, 9 dyscyplin rowerowych i prawie 60 wystawców na targach rowerowych – tak w telegraficznym skrócie zapowiada się tegoroczny Joy Ride BIKE Festival.

Z roku na rok do Kluszkowiec szczycących się jednym z najpiękniejszych widoków Polsce przybywają rowerzyści wszelkiej maści z różnych stron Polski, a nawet świata! Niezależnie od wieku, płci i posiadanego roweru zmagają się w odmiennych dyscyplinach. Również i w tym roku cykliści zmierzą się w dziewięciu konkurencjach:
- Downhill – szybkie zjazdy trasą wypełnioną ostrymi zakrętami i skoczniami
- Kellys Enduro – zjazdy rowerowe połączone z elementami ciężkich podjazdów
- Flybag – powietrzne ewolucje przy miękkim lądowaniu na gigantyczną poduszkę pneumatyczną
- NS Bikes Pumptrack – wyścigi na wyboistym torze modułowym skonstruowanym przez ekipę BTProject. Zawodnik pokonując tor nie może pedałować – musi użyć siły grawitacji
- Kärcher Dual Slalom – pojedynki na czas dwóch zawodników na równoległym torze
- Cyklokarpaty Maraton – kilkunastokilometrowy wyścig setek rowerzystów
- Bike Sprint – krótki, ale wymagający dobrej kondycji wyścig, gdzie zawodnik ma do pokonania trasę o długości 1,3 kilometra i 65 metrów przewyższenia
- Kids Race – konkurencja dla najmłodszych, którzy na prostym torze zasmakują adrenaliny zawodów
- Sony Action Cam Best Whip Contest - konkurencja, w której zawodnik wyskakuje ze skoczni i lecąc kilkanaście metrów przekrzywia rower o 90 stopni do kierunku lotu, po czym ponownie wraca do pozycji wyjściowej żeby wylądować.

Każdy kto przyjedzie na festiwal choćby na godzinę ma szanse zobaczyć kompletnie odmienne odsłony jednośladów. Co więcej przez cały okres trwania wydarzenia będą funkcjonowały gigantyczne targi rowerowe, gdzie pojawią się namioty 57 marek sportowych, a w nich najnowszy sprzęt, który również będzie można zakupić w obniżonych cenach lub po prostu przetestować.

Jak zapewnia organizator wydarzenia Szymon Syrzistie - festiwal został stworzony w taki sposób, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Przede wszystkim chcemy pokazać różne oblicza jazdy na rowerze i zarazić emocjami, jakie płyną od zawodników. Przed przyjazdem do Kluszkowiec warto wejść na stronę joyridefest.pl, sprawdzić harmonogram i mapę festiwalu ponieważ teren jest dość spory” – radzi Syrzistie.

FESTIWAL WSPIERAJĄ:
Sponsorzy: Kellys, Maxxis, NS Bikes, Shimano, Fox, Karcher, Sony Action Cam, Producent namiotów reklamowych Mitko
Sponsor skrzydeł dla zawodników: Redbull
Partnerzy: Czorsztyn Ski, ZEW Niedzica, Niedzica.pl, Nadleśnictwo Krościenko
Patroni medialni: magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, DH24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, TVP Kraków.
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, MTB Academy, Polish 4x open

mat. prasowy

04.05.2016 / 13:42

Poświęcenie nowego wozu bojowego OSP w Łopusznej (zdjecia)

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej święciła nowy wóz bojowy marki Renault.

Poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście zebrali się na zbiórce pod szkołą w Łopusznej, a następnie w szyku defiladowym przemaszerowali do kościoła, gdzie rozpoczęły się uroczystości. Mszę Świętą w intencji wszystkich strażaków koncelebrował proboszcz parafii Łopuszna ks. Kazimierz Foltyn, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Młodzi Łopuśnianie”.

Po mszy św. strażacy oraz mieszkańcy wsi udali się pod remizę OSP w Łopusznej gdzie nastąpiła część oficjalna uroczystości. Mistrz ceremonii, druh Andrzej Wielkiewicz przywitał poczty sztandarowe, których zjechało się do Łopusznej 20, przedstawicieli lokalnych władz na czele z wójtem Janem Smarduchem, wszystkich zaproszonych gości oraz mieszkańców wsi. Uroczystość uświetnili swoją obecnością również przedstawiciele Kapituły Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana „Mazovia” oraz przyjaciele zza południowej granicy, druhowie strażacy z miejscowości Liptovské Sliače na Słowacji na czele z wicestarostą.

Zasłużeni dla łopuśniańskiej straży druhowie zostali odznaczeni odznakami oraz medalami za zasługi dla pożarnictwa.

„Złotą Odznakę I stopnia” otrzymali druhowie:
Chowaniak Stanisław
Drożdż Marian
„Złotą Odznakę II stopnia” otrzymali druhowie:
Chowaniak Robert
Kowalewski Mieczysław
„Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” został odznaczony druh Stadnicki Jan
Odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali druhowie:
Chowaniec Kamil
Domalik Grzegorz
Głowa Andrzej
Jarząbek Łukasz
Ligęza Łukasz
Maciasz Jakub
Szlembarski Jan
Szlembarski Mateusz
N
aczelnik Zarządu Miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Stanisław Chowaniak oraz prezes OSP Łopuszna Marian Drożdż złożyli podziękowania na ręce wójta Gminny Nowy Targ Jana Smarducha, przewodniczącego rady Gminy Nowy Targ Wiesława Parzygnata oraz skarbnik Józefy Bryniarskiej za pomoc oraz wsparcie finansowe przy zakupie samochodu strażackiego.

Następnie obyło się poświęcenie nowego samochodu oraz sprzętu strażackiego, który ma pomagać łopuśniańskim strażakom w ich ciężkiej służbie oraz służyć mieszkańcom wsi. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Kazimierz Foltyn, a następnie ojcowie chrzestni samochodu, którymi byli Pani Józefa Kuchta dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej oraz Stanisław Buła radny Gminy Nowy Targ obficie „zlali” nowy wóz bojowy szampanem.

W krótkich wystąpieniach okolicznościowych zabrali głos m.in. wójt gminny, przedstawiciel Kapituły oraz wicestarosta Liptovskich Sliay. Część oficjalną zakończyła prezentacja wozu bojowego oraz defilada, którą poprowadził starszy aspirant Piotr Oleś.

Z powodu złej pogody druga część uroczystości jaką był występ artystyczny zespołu regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej, odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej. Zespół w sposób humorystyczny przedstawił przygotowania strażaków z OSP w Łopusznej do uroczystości jaką miało być przyjęcie wszystkich bab we wsi w szeregi straży. Wszystkie matki, żony, córki, siostry, narzeczone i dziewczyny obecne na sali musiały złożyć ślubowanie i dać słowo, że dbać będą o dobre imię straży, a swoich mężczyzn bez obaw delegować na zebrania i imprezy okolicznościowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Na zakończenie naczelnik OSP Łopuszna Robert Chowaniak wręczył przedstawicielom Wojska Polskiego ciupagi upamiętniającą ich wizytę w Łopusznej.

Wszyscy obecni na uroczystości udali się następnie do remizy OSP na obiad. Wieczorem natomiast odbyła się zabawa taneczna, która potrwała do białego rana.

Mateusz Buła, fot. Jan Malinowski

04.05.2016 / 08:49

XXVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie (zdjęcia)

Orkiestry z Orawy - gmin Jabłonka i Lipnica Wielka - oraz goście ze Słowacji i Andrychowa, wystąpili 3 maja w Jabłonce na XXVII Przeglądzie Orkiestr Dętych na Orawie.

Przegląd rozpoczął się od przemarszu orkiestr biorących udział w przeglądzie spod budynku Urzędu Gminy w Jabłonce na stadion sportowy. Tu jego uczestników i zaproszonych gości witali wójt gminy Antoni Karlak i prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Kuczkowicz.

Następnie przed orawską publicznością zaprezentowały się orkiestry dęte OSP z Lipnicy Małej, Zubrzycy Górnej, Jabłonki i Lipnicy Wielkiej. Po po przerwie, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejszy Orawski Moj", zaprezentowała się jeszcze Miejska Orkiestra Dęta "Andropol" z Andrychowa oraz orkiestry Oravanka z Trsteny i orkiestra z Żiliny.

oprac. r/ zdjęcia Łukasz Sowiński

03.05.2016 / 21:03

Majówka dobiegła końca

ZAKOPANE. Choć długi weekend majowy dobiegł już końca, późnym popołudniem po Krupówkach spacerowała spora liczba turystów.

Większość wybrała się na główny deptak miasta, by przed wyjazdem kupić jakieś pamiątki i oscypki. Z najazdu turystów korzystają również różni handlarze i maskotki, które tradycyjnie zaczepiają ludzi namawiając do wspólnego zdjęcia. Tym razem na Krupówkach obok dorosłych pojawiła się także... dziewczynka, która ku uciesze turystów spacerowała w przebraniu królika.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

03.05.2016 / 21:00

Atom String Quartet i Nika Lubowicz na Wiośnie Jazzowej (zdjęcia)

Atom String Quartet i Nika Lubowicz wystąpili podczas pierwszego koncertu gali Jazz Top, która w kinie Sokół odbyła się w ramach Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.

Każdego roku podczas Gali Jazz Top występują laureaci ankiety magazynu Jazz Forum, w której czytelnicy wybierają najlepszych muzyków jazzowych. Zespół Atom String Quartet z zakopiańczykiem Dawidem Lubowiczem w składzie, który w tym roku nagrał nową płytę „ATOM Sphere”, uhonorowany został nagrodą w kategorii „Najlepszy Zespół Akustyczny”, natomiast siostra Dawida, Nika Lubowicz, która w tym roku zadebiutowała albumem „Nika’s Dream”, zwyciężyła w kategorii „Nowa Nadzieja”.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

03.05.2016 / 16:02

"Wędrowanie po niebie"

W bibliotece w Rabie Wyżnej odbył się II Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza.

Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Krauszowie, Jabłonce, Zakopanem, Starym Bystrem, Rabce, Spytkowicach, Sieniawie, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej. W sumie sześćdziesięciu recytujących. W jury zasiedli: przewodnicząca - Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, poetka krakowska, a jako członkowie - Anna Tawłowicz, żona Patrona konkursu, Grażyna Syrzistie, zakopiańska aktorka i Krzysztof Kokot, poeta nowotarski.

Wybór laureatów był bardzo trudny, przytoczę fragment z protokołu : „ …poziom prezentacji był bardzo wysoki. To nie było tylko recytowanie tekstu, to była w większości dobra dykcja, osobista interpretacja poparta mimiką i gestykulacją…”. Po burzliwych naradach, w trakcie których mogliśmy wysłuchać montażu wierszy Jerzego Tawłowicza w mistrzowskim wykonaniu zakopiańskiej Sceny A2 (Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno) postanowiono nagrodzić następujące osoby:

I miejsce – Natalia Luberda (gimnazjum Raba W.)

II miejsce – Dawid Dziwisz (gimnazjum Raba W.)

III miejsce – Eliza Antolak (gimnazjum Raba W.)

Wyróżnienia – Samanta Kwak (Krauszów), Wojciech Krakowiak (Spytkowice), Damian Żmuda (Spytkowice)

Dodatkowo przewodnicząca jury – właścicielka wydawnictwa SIGNO przekazała 15 tomików wierszy jako nagrody specjalne. Książki autorstwa Elizy Segiet, Magdaleny Węgrzynowiz-Plichty i Anny Pituch-Noworolskiej trafiły do recytujących z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Poziom konkursu był tak wysoki, że chciałoby się nagrodzić wszystkich.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz grafiki z wierszem Jerzego Tawłowicza – ufundowane przez Annę Tawłowicz.

Recytacje dobiegły końca, ale jeszcze przez miesiąc czasu w bibliotece będzie można podziwiać fotografie Patrona konkursu, zapraszamy również do zapoznania się z jego poezją dostępną w rabiańskiej książnicy.

Impreza była objęta Patronatem Honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Źródło: organizatorz

03.05.2016 / 11:22

Polsko-słowackie manewry (zdjęcia)

Na terenie Lipnicy Wielkiej odbyły się polsko-słowackie manewry strażackie.

Do udziału w nich zostało zaproszonych 13 jednostek z orawskiego pogranicza: OSP Kiczory, OSP Lipnica Wielka - Przywarówka, OSP Lipnica Wielka - Centrum, OSP Lipnica Wielka - Przywarówka, HZ Bobrov, HZ Zubrohlava, HZ Klin, HZ Namestovo, HZ Rabcice, HZ Rabca, HZ Sihelne, HZ Oravska Polhora i HZ Stefonov.

r/ zdjęcia Andrzej Habina

03.05.2016 / 11:08

Szczawnicka wystawa Urszuli Mularczyk (zdjęcia)

W Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy miał miejsce wernisaż prac Urszuli Mularczyk.

Urszula Mularczyk mieszka i tworzy w Bochni. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Matematyki Akademii Podlaskiej oraz uzyskała dyplomy specjalisty w zakresie administracji systemami i grafiki komputerowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Swój talent do malarstwa odziedziczyła po dziadku - Józefie Mularczyku, którego prace mogliśmy oglądać w Szczawnicy w lutym i marcu bieżącego roku.

- Dzięki sztuce mogę wyrażać siebie, swoje emocje i wrażenia. Od urodzenia jestem osobą niesłyszącą, więc pędzel, ołówek i kredki ułatwiają mi, a czasem nawet zastępują komunikację z innymi. Tworzę różnymi technikami, fotografuję, maluję obrazy olejne, akwarele. Moje ulubione formy to pastele i grafika. Interesuje mnie wiele tematów: pejzaże, krajobraz zmieniający się pod wpływem pór roku, sceny z życia natury, różne formy architektury – pisze o sobie pani Urszula. 

Przybyłych na wernisaż gości przywitała Agnieszka Żarska, następnie głos zabrała siostra artystki, która opowiedziała o tym, czym dla pani Urszuli jest sztuka. Podkreślała, że duży wpływ na twórczość bohaterki wieczoru ma fakt, iż jest ona od urodzenia osobą niesłyszącą. – Proszę zwrócić uwagę, że kiedy nam los czegoś odmawia, oddaje nam to w innej formie. Ula dostała talent – podkreśla siostra.

Na wystawie można podziwiać głównie grafiki i pastele. Przeważają krajobrazy i architektura: jest np. Kaplica Witkiewiczowska w Zakopanem, Mnich górujący nad Morskim Okiem czy podhalańskie bacówki i kapliczki.

Ekspozycję można oglądać do 20 czerwca od poniedziałku do soboty w godz. 7:30 – 17:45, w niedz. 7-17 w Pijalni Wód Mineralnych na pl. Dietla.

Joanna Dziubińska

02.05.2016 / 22:40

III pielgrzymka motocyklistów do Gaździny Podhala (zdjęcia)

Około 370 motocyklistów przyjechało do Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu, by wziąć udział w III Podhalańskich Spotkaniach Motocyklowych.

Przyjechały grupy motocyklowe: Zbóje z Gór- Podhale, GM Orawa, Pasja i Wiara ze swoim kapelanem ks. Tomaszem Stecem, Gremium ze Szczawnicy i niezrzeszeni.

Proboszcz ks. Jerzy Filek mówił do przybyłych, że tak naprawdę to wita ich sama Matka Boża uśmiechając się do motocyklistów i motocyklistek. A celebrans ks. Tomasz Stec z Mszany Dolnej w kazaniu zauważył, że motory nie tylko przyciągają nasza uwagę, wzrok, ale także "ciągną" ku Panu Bogu. - I dlatego tu dzisiaj przybyliśmy, aby uprosić błogosławieństwo na nowy, rozpoczynający się sezon. Chcemy Maryi powiedzieć - kontynuował kaznodzieja - że Ona i Jezus są dla nas ważni. Chcemy uczyć się zaufania Bogu - jak Maryja. Bo zaufała i nie zawiodła się. Dobrze robisz i Ty zawierzając swoje życie Jezusowi. Nie zawiedziesz się. Nie jedź szybciej niż myślisz - mówił ks. Tomasz.

Po mszy motocykliści złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem papieża Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym, a spotkanie zakończyło się poświęceniem motocykli.

oprac. r/ źródło: Sanktuarium w Ludźmierzu, zdjęcia Piotr Korczak

02.05.2016 / 19:59

W Zakopanem trwa Wiosna Jazzowa United Europe Jazz Festival (zdjęcia)

Przez cały długi weekend majowy na Placu Niepodległości, w Parku Miejskim, w hotelu Aries, w Miejskiej Galerii Sztuki i kinie Sokół koncertują największe gwiazdy polskiej sceny jazzowej, a także zaproszeni goście z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Podczas drugiego dnia festiwalu na scenie kina Sokół wystąpił polski zespół Tango Conspiration, któremu towarzyszył estoński saksofonista Villu Veski oraz Czech Ondrej Havelka ze swoim bandem w programie “Pearls of Swing”.

pk/ zdj. Piotr Korczak

02.05.2016 / 19:25

Karpacki Wyścig Kurierów. III etap Jabłonka-Ciężkowice (zdjęcia)

Dziś do Jabłonki zawitali uczestnicy Karpackiego Wyścigu Kurierów. Start do III etapu zlokalizowany był przy Urzędzie Gminy w Jabłonce. Wczesnym popołudniem kolarze wystartowali do walki o zwycięstwo na kolejnym etapie.

W trwającym wyścigu kolarskim dla kolarzy do lat 23 udział bierze blisko 165 zawodników reprezentujących 33 zespołów. Walczą oni zarówno o etapowe triumfy, jak i zwycięstwa w sześciu klasyfikacjach indywidualnych oraz jednej drużynowej.

Wyścig ten znajduje się w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI.

To będzie już ósma po reaktywacji (pierwszy rozegrano w 1975 roku, reaktywacja w 2009) odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów. W tym roku zawodnicy rywalizować będą ze sobą o pomarańczowy trykot zwycięzcy klasyfikacji generalnej w dniach od 29 kwietnia do 3 maja. W tym czasie przemierzą szosy trzech krajów – Węgier, Słowacji i Polski. Miastami etapowymi będą m.in. węgierski Veszprem, słowackie Trencianske Teplice i Stara Bystrica oraz polska Jabłonka, Ciężkowice, Żabno/Nieciecza oraz Tarnów.

Szczegółowe informacje dot. Karpackiego Wyścigu Kurierów znajdują się na stronie internetowej: www.carpathianrace.eu
Lista ekip dostępna jest tutaj

UG Jabłonka, opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński

02.05.2016 / 12:41

Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym

W trakcie imprezy plenerowej organizowanej przez Gorczański Park Narodowy „Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym” dla uczestników przygotowano m. in. warsztaty etnograficzne, zabawy przyrodnicze oraz wycieczki w góry z przewodnikiem.

 
02.05.2016 / 10:36

Bezrobocie w Małopolsce

W I kwartale 2016 r. sytuacja na małopolskim rynku pracy była zdecydowanie lepsza, niż w latach ubiegłych.

W skali roku bezrobocie spadło o 1,8 pkt. proc. Małopolska ze stopą bezrobocia w wysokości 8,5 proc. znajduje się nadal w gronie 4 województw o najniższym bezrobociu (za województwem wielkopolskim 6,3 proc., śląskim 8,2 proc. i na równi z mazowieckim).

W ciągu ubiegłego roku w Małopolsce pracę znalazło prawie 94 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Wzrosła liczba ofert pracy - w stosunku do 2014 r. o 23 proc. Spadł też napływ absolwentów - o 13 proc., zarejestrowało się mniej osób zwolnionych z przyczyn pracodawcy - o 18 proc.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 
02.05.2016 / 10:33

3 maja utrudnienia w Zakopanem

3 maja, w związku z uroczystościami 225. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na kilku ulicach.

- Nowotarska (od skrzyżowania z ul. Krupówki), Kościeliska w godzinach od 10.00 do 11.00,

- Krupówki, Generała Galicy, Plac Niepodległości i Grunwaldzka w godzinach od 12.00 do 13.00,

- Grunwaldzka, Tetmajera, Orkana i Kasprusie w godzinach od 13.00 do 14.00,

Tego dnia w godzinach od 6.00 do 18.00 będzie otwarty szlaban na ul. Orkana dla ruchu kołowego.

oprac. r/

04.05.2016 / 23:16

Podhale Tour 2016 – tuż, tuż!

Niecałe trzy tygodnie zostały do inauguracji Podhale Tour, czyli Kolarskiego Pucharu Podhala, bo już w niedzielę 22 maja we Wróblówce odbędzie się pierwszy etap – wyścig ze startu wspólnego o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec.

Cały cykl Podhale Tour składa się z czterech etapów, kolejne odbędą się w Rabce-Zdroju 03.07. w Rabie Wyżnej 24.07. i finał w Spytkowicach - jazda indywidualna na czas - 28.08 2016r. W tych samych terminach i miejscach zostaną rozegrane zawody rowerowe dla dzieci i młodzieży szkolnej Mini Podhale Tour, o Grand Prix Podhala.

Klasyfikacja w zawodach Podhale Tour, będzie taka sama jak w latach ubiegłych, czyli z podziałem na kategorie wiekowe , - trasa krótsza „B”- mężczyźni od M-I do M-V, dla uczestników z licencją Cyklosport, Masters, lub bez licencji, oraz kobiety K-I. Nowością w tym roku jest wprowadzenie osobnej kategorii „SUPER-OPEN” – trasa dłuższa „A” - dla zawodników z licencją: Junior, Orlik, Elita i ewentualnie w tej kategorii mogą wystartować dobrowolnie zawodnicy z licencją Cyklosport i Masters. Zwycięzca etapu w kat SUPER-OPEN otrzymuje puchar Wójta Gminy a prowadzący w klasyfikacji generalnej – nagrodę i koszulkę lidera, oprócz tego we wszystkich kategoriach nagradzana jest pierwsza szóstka. Start dla wszystkich kategorii będzie wspólny, z tym, że po pokonaniu pierwszej pętli trasy, zawodnicy kategorii masters i kobiety zjeżdżają do mety, natomiast zawodnicy kategorii SUPER-OPEN, pokonują trasę jeszcze raz, i dopiero wtedy jadą do mety. Celem tych zmian – dłuższy dystans - jest przede wszystkim podniesienie poziomu sportowego rywalizacji, szczególnie dla Juniorów i Elity, natomiast skrócenie dystansu w kategoriach amatorskich pozwoli każdemu, nawet średnio zaawansowanemu uczestnikowi pokonać trasę i ukończyć zawody. Zapisy do pierwszego etapu i całego cyklu Podhale Tour, będą przyjmowane w biurze zawodów we Wróblówce 22 maja w godz. od 9,30 do 11,00.

Na stronie www.podhaletour.tcorzel.pl w zakładce zgłoszenia, już można się zarejestrować, co znacznie usprawni zapisy w biurze zawodów. Opłata startowa zgodnie z przepisami PZKol, jednak nie więcej niż 40 zł za jeden etap i nie więcej niż 120 zł za cztery etapy. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal Podhale Tour 2016. Numery startowe /kaucja 20 zł/ będą te same dla każdego uczestnika na wszystkie cztery etapy, zwrotne najpóźniej na ostatnim etapie, czyli w dniu 28.08 2016r /nieuszkodzone/. Jeśli uczestnik uiści opłatę startową za wszystkie cztery etapy i ma numer startowy, to nie tylko oszczędzi 40 zł, ale w dodatku nie musi fatygować się do biura zawodów przed kolejnymi etapami, gdyż będzie automatycznie umieszczony na liście startowej.

Ustawienie na starcie w pierwszych trzech etapach według numerów startowych, natomiast na ostatnim etapie start według zajmowanego miejsca w klasyfikacji po trzech etapach - w odwróconej kolejności /lider startuje ostatni/.

Wszystkie informacje, regulaminy, zdjęcia, trasy i inne szczegóły znajdują się na www.podhaletour.tcorzel.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach, zarówno dzieci jak i dorosłych. Spotykamy się na stadionie we Wróblówce 22 maja.

Organizatorzy Podhale Tour 2016 – Zarząd Towarzystwa Cyklistów Orzeł Spytkowice

04.05.2016 / 19:00

Pozostałe: Wielki festiwal rowerowy w małych Kluszkowcach

Piąta edycja, 13-15 maja, 2000 zawodników, 9 dyscyplin rowerowych i prawie 60 wystawców na targach rowerowych - tak w telegraficznym skrócie zapowiada się tegoroczny Joy Ride BIKE Festival.

 Przygotowania rozpoczęte
Maj nierozerwalnie kojarzy się z długim i przyjemnym weekendem, podczas którego nareszcie można odpocząć. W świecie rowerzystów jest to jednak czas intensywnych przygotowań, bo dokładnie w połowie maja odbywa się najbardziej wyczekiwane wydarzenie rowerowe w Polsce - Joy Ride BIKE Festival.

Różnorodność dyscyplin... i zawodników
Z roku na rok do Kluszkowiec szczycących się jednym z najpiękniejszych widoków Polsce przybywają rowerzyści wszelkiej maści z różnych stron Polski, a nawet świata! Niezależnie od wieku, płci i posiadanego roweru zmagają się w odmiennych dyscyplinach. Również i w tym roku cykliści zmierzą się w dziewięciu konkurencjach:

- Downhill - szybkie zjazdy trasą wypełnioną ostrymi zakrętami i skoczniami
- Kellys Enduro - zjazdy rowerowe połączone z elementami ciężkich podjazdów
- Flybag - powietrzne ewolucje przy miękkim lądowaniu na gigantyczną poduszkę pneumatyczną
- NS Bikes Pumptrack - wyścigi na wyboistym torze modułowym skonstruowanym przez ekipę BTProject. Zawodnik pokonując tor nie może pedałować - musi użyć siły grawitacji
- Kärcher Dual Slalom - pojedynki na czas dwóch zawodników na równoległym torze
- Cyklokarpaty Maraton - kilkunastokilometrowy wyścig setek rowerzystów
- Bike Sprint - krótki, ale wymagający dobrej kondycji wyścig, gdzie zawodnik ma do pokonania trasę o długości 1,3 kilometra i 65 metrów przewyższenia
- Kids Race - konkurencja dla najmłodszych, którzy na prostym torze zasmakują adrenaliny zawodów
- Sony Action Cam Best Whip Contest - konkurencja, w której zawodnik wyskakuje ze skoczni i lecąc kilkanaście metrów przekrzywia rower o 90 stopni do kierunku lotu, po czym ponownie wraca do pozycji wyjściowej żeby wylądować.

 

Niezwykły Show
Każdy kto przyjedzie na festiwal choćby na godzinę ma szanse zobaczyć kompletnie odmienne odsłony jednośladów. Co więcej przez cały okres trwania wydarzenia będą funkcjonowały gigantyczne targi rowerowe, gdzie pojawią się namioty 57 marek sportowych, a w nich najnowszy sprzęt, który również będzie można zakupić w obniżonych cenach lub po prostu przetestować.

 

Jak zapewnia organizator wydarzenia Szymon Syrzistie - festiwal został stworzony w taki sposób, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Przede wszystkim chcemy pokazać różne oblicza jazdy na rowerze i zarazić emocjami, jakie płyną od zawodników. Przed przyjazdem do Kluszkowiec warto wejść na stronę joyridefest.pl, sprawdzić harmonogram i mapę festiwalu ponieważ teren jest dość spory” - radzi Syrzistie.

 

Źródło organizator

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11637[/SPORTOWEPODHALE]

04.05.2016 / 16:02

I Zakopiańska Mila Konstytucyjna (zdjęcia)

Dla uczczenie 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na stadionie lekkoatletycznym COS w Zakopanem rozegrane zostały zawody na dystansie 1 mili.

W zawodach zorganizowanych przez MOSiR Zakopane wystartowało 85 biegaczek i biegaczy. Najlepsze czasy uzyskali Patrycja Karciarz z UKS Dwójka Biały Dunajec oraz Grzegorz Opiał z Wiśniowej.

Szczegółowe wyniki na stronie internetowej: www.mosir.zakopane.eu

opr.s/ zdj. organizatora

03.05.2016 / 22:00

Piłka nożna: IV i V liga: Nareszcie się przełamali

Piłkarze Orkana Raba Wyżna po serii porażek wreszcie wygrali mecz. Rabianie u siebie pokonali Ujanowice 3:2. W IV lidze Watra wywalczyła jedne punkt.

03.05.2016 / 18:00

Piłka nożna: Klasa B: Odrabiają zaległości

AKTUALIZACJA (zdjęcia): Dziś rozegrano dwa zaległe spotkania z niedzieli w podhalańskiej klasie B. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

02.05.2016 / 21:00

Łyżwy szybkie: Kają Ziomek: Stawiam na łyżwiarstwo

- Stawiam na łyżwiarstwo i liczę na spory postęp w karierze - mówi w wywiadzie Kaja Ziomek aktualnie najlepsza polska sprinterka, która zakończyła edukację w zakopiańskiej SMS.

02.05.2016 / 20:00

Kolarstwo: Kolejny sukces Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) bezapelacyjnie wygrała ostatni etap luksemburskiej etapówki. Zwycięstwo dało Polce triumf w klasyfikacji generalnej. To drugi w tym sezonie wyścig wygrany przez zawodniczkę z Ochotnicy Górnej i dobry prognostyk przed Rio. Wcześniej Niewiadoma triumfowała w Ronde van Gelderland w Holandii.

02.05.2016 / 19:00

Sporty walki: Udany występ NKSW w PE WAKO(+foto)

W miniony weekend rozegrano w Ostrowcu Świętokrzyskim Puchar Europy federacji WAKO w formule Low Kick. Nowotarski Klub Sportów Walki przywiózł z tej imprezy komplet medali.

 - Złoto wywalczył Adam Abood Al Hassani w wadze -91 kg. Adam walkę finałów, którą stoczył z zawodnikiem klubu Sparta Dwikozy Rafałem Pająkiem zakończył w zaledwie 15 sekund - mówi trener NKSW Wojciech Hoły. - Hassan nawet nie zdążył się spocić, zrobił jedno przyspieszenie wyprowadzając serię ciosów, dwa proste, hak i sierp, po którym przeciwnik stracił świadomość i sędzia musiał przerwać pojedynek. Srebro wywalczył Filip Bienias w kategorii wagowej -71kg. Finał przegrał decyzją sędziów 2 do 1 z zawodnikiem z Zabrza Adamem Piastowskim. Werdykt ten wywołał sporo kontrowersji, ale z sędziami się nie dyskutuje. Jestem przekonany że przy najbliższej okazji Filip udowodni że to on jest lepszy. Trzeci nasz reprezentant to Michał Behounek, junior który rywalizował w wadze -81kg wywalczył brązowy medal. Przegrał półfinał z późniejszym zwycięzcą tej kategorii Dominikiem Kaletą z Kielc. To była prawdziwa bijatyka, wymiana potężnych ciosów, ogromne tempo. Zabrakło odrobinę zimnej krwi, Michał za bardzo chciał i szedł do przodu jak czołg co wykorzystał przeciwnik cofając się i punktując. Behounek udowodnił jednak po raz kolejny, że drzemie w nim ogromny potencjał. W zawodach brało udział ponad czterystu zawodników z 76 klubów z Polski, Słowacji, Litwy i Ukrainy - skomentował turniej trener Wojciech Hoły.

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11631[/SPORTOWEPODHALE]

02.05.2016 / 19:00

Pozostałe: ZSMS Zakopane: Komplementy pod kierunkiem trenerów i pedagogów

W miniony piątek w siedzibie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Zakopane mieszczącym się obecnie w byłym domu wypoczynkowym "Zdrowie" odbyła się coroczna uroczystość podsumowania sezonu sportowego i pożegnanie uczniów klas maturalnych.

 Na tą imprezę przybyli liczni przedstawiciele różnych szczebli samorządów od wojewódzkiego poprzez powiatowe, miejskie i gminne a także działacze tych związków sportowych których zawodnicy uczą się w ZSMS Zakopane. Pierwszym punktem wspomnianej uroczystości była projekcja filmu przedstawiająca zawodników uprawiających te dyscypliny sportowe jakie są prowadzone w zakopiańskiej szkole mistrzów. Ten film jak poinformowała dyrektor szkoły Barbara Sobańska będzie prezentowany w krajach grupy wyszehradzkiej. W kolejnych punktach uroczystości głos zabierali przedstawiciele samorządów i związków sportowych nie szczędząc pochwał i gratulacji dyrekcji szkoły, trenerom i nauczycielom przedmiotów a także głównym aktorom czyli zawodnikom uczniom tej placówki. Kolejnym akcentem była prezentacja najlepszych zawodników poszczególnych dyscyplin i nagradzanie ich stosownymi prezentami. Specjalne nagrody otrzymali łyżwiarka szybka Kaja Ziomek za wybitne osiągnięcia sportowe i równie dobre wyniki w nauce. Wyróżniono także tych uczniów maturzystów, którzy osiągnęli średnią wyników w nauce powyżej 4,50. Ostatnim oficjalnym aktem uroczystości było przedstawienie wszystkich tegorocznych absolwentów, którzy z tej okazji otrzymali stosowne statuetki. Później młodzież klas młodszych przedstawiła program artystyczny w którym w żartobliwej formie przedstawiła scenki z życia szkoły. Po tym zaproszeni goście zwiedzili budującą się halę sportową. Pani dyrektor Barbara Sobańska wyraziła nadzieję i pragnienie aby hala sportowa i nowy budynek dydaktyczny zostały oddane na 40 lecie zakopiańskiej SMS.

Tekst i zdjęcie Ryb

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11632[/SPORTOWEPODHALE]

02.05.2016 / 16:00

Hokej: Tomasz Malasiński: Nie wiedziałem o jubileuszu. Zostaję na Wyspach

Tomasz Malasiński, wychowanek Podhala, napastnik reprezentacji Polski, z przytupem uczcił swój setny mecz w biało-czerwonej koszulce. W jakże ważnym meczu - ze Słowenią - zdobył trzy gole, a po meczu dowiedział się, że były to bramki na jubileusz.

02.05.2016 / 15:00

Piłka nożna: Testy w Akademii Piłkarskiej Podhale

Akademia Piłkarska Podhale zaprasza na testy do klas sportowych, które odbędą się w dniu 8 maja 2016r (niedziela). Testy będą odbywać się na stadion miejski im. Józefa Piłsudskiego ul. Kolejowa 161 Nowy Targ.

01.05.2016 / 23:00

Piłka nożna: V liga: Huragan pnie się do góry. Wymęczona wygrana Jarmuty

AKTUALIZACJA (zdjęcia): Drużyna Huraganu Waksmund po kolejnej wygranej nieco przesunęła się w górę tabeli. W meczu z Korzenną piłkarze Jarmuty odnieśli nader skromne zwycięstwo. Na dodatek zostało one wymęczone z wcale nie najmocniejszym rywalem.

 Huragan Waksmund - Olimpia Pisarzowa 1:0 (1:0)
1:0 Gacek 52.

Jarmuta Kolex Szczawnica - LKS Korzenna 2:1 (1:1)
1:0 Mrówka 43 karny,
1:1 Michalik 45,
2:1 J. Pietrzak 77 karny.

LKS Kobylanka - Orkan Raba Wyżna 3:2 (1:0)
Bramki dla Orkana: Gromczak 58, Możdżeń 63.

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11628[/SPORTOWEPODHALE]

01.05.2016 / 20:00

Piłka nożna: IV liga: Rekordowa wygrana KS Zakopane

Tak efektownego zwycięstwa drużyna KS Zakopane jeszcze w rozgrywkach IV ligi nie zanotowała. Zakopiańczycy rozgromili Ciężkowiankę Ciężkowice 6:0.

01.05.2016 / 20:00

Piłka nożna: Klasa B i C: 16 i 8 kolejka

AKTUALIZACJA 2 (relacja): Dziś swoje mecze w 16 kolejce spotkań rozgrywała podhalańska klasa B gr. 1 i 2. Natomiast klasa C gra 8 kolejkę. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami i tabelami.

01.05.2016 / 20:00

Piłka nożna: Klasa A: Stasiak rozmontował lidera

AKTUALIZACJA 3 (zdjęcia): Najciekawsze spotkanie rozegrano w Tylmanowej. Tam spotkały się dwa czołowe zespoły i oczekiwano od nich wielkiego futbolu. Kibice się nie zawiedli, ale nie do końca byli usatysfakcjonowani, gdyż gospodarze przegrali.

01.05.2016 / 13:00

Piłka nożna: IV liga: Lubań lepszy w derbach i nadal liderem

W 22 kolejce spotkań grupy wschodniej IV ligi piłkarze Lubania Maniowy pokonali w podhalańskiego rywala LKS Szaflary 2:0 i nadal zajmują pierwsze miejsce w tabeli.

01.05.2016 / 13:00

Piłka nożna: V liga: Czarna seria Orkana

Trwa czarna seria Orkana Raba Wyżna. Podhalanie wczoraj przegrali czwarty mecz z rzędu tym razem na wyjeździe z LKS Kobylanką.

30.04.2016 / 20:00

Hokej: Krzysztof Zapała: Od Wajdy się zaczęło. Rozważam propozycję Podhala

- Impulsem, który tchnął nowego ducha w zespół nie były, moim zdaniem, roszady w formacjach, lecz kontuzja Patryka Wajdy w pierwszej tercji ze Słowenią. To od niego wszystko się zaczęło - mówi Krzysztofa Zapała.

30.04.2016 / 20:00

Hokej: Najważniejsze, że żyjemy

- Pojechaliśmy po kolejną naukę. Najważniejsze, że wszyscy wracamy cali - mówi trener drużyny kobiecej MMKS Podhale, Zbigniew Podlipni.

30.04.2016 / 18:00

Hokej: Patryk Wronka: Sodówka mi nie grozi

- Mocno stąpam po ziemi. Wiem co mam robić i na tym się skupiam. To dla mnie najważniejsze. Sodówka mi nie grozi - zapewnia Patryk Wronka, najlepszy napastnik zakończonych w Katowicach mistrzostwach świata Dywizji 1A.


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437