Co nowego na Podhalu ?

 
06.10.2015 / 19:17

Mówił, że zbiera na chore dziecko, a okradał domy

W Łapszach Wyżnych policjanci zatrzymali 51-letniego mieszkańca Przemyśla, który pod pretekstem zbierania datków na chore dziecko, okradał domy. Jak się okazało, działał od pewnego czasu na terenie całego Podhala.

Policjanci otrzymali zgłoszenie, że nieznany sprawca, wykorzystując fakt niezamkniętych na klucz drzwi wejściowych w jednym z domów w Łapszach Wyżnych, ukradł znaczną ilość gotówki. - W wyniku podjętych czynności ustalono i zatrzymano sprawcę mieszkańca Przemyśla, który mieszkał na terenie Nowego Targu od początku lipca 2015 roku. W toku przesłuchania ustalono, że zatrzymany 51-latek jeździł po terenie całego Podhala. Pod pretekstem zbierania pieniędzy wchodził do domów i korzystając z ich niezamknięcia dokonywał kradzieży pieniędzy - informuje podkom. Roman Wolski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Sprawca przyznał się do 4 kradzieży, ale nie można wykluczyć, że sprawa będzie miała charakter rozwojowy, gdyż sprawca poruszał się po całym terenie Podhala.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Nowym Targu aresztował tymczasowo 51-latka na dwa miesiące.

oprac. r/

 
06.10.2015 / 18:48

Nowotarscy policjanci zatrzymali sprawcę kradzieży w kwiaciarni

NOWY TARG. 2 października w godzinach nocnych nieznany sprawca z namiotu przy kwiaciarni Glamour dokonał kradzieży sześciu donic z ceramiki włoskiej, powodując straty w wysokości 1,4 tys. zł na szkodę mieszkanki Nowego Targu.

Nowotarskim policjantom udało się złodzieja namierzyć i zatrzymać. - W wyniku podjętych czynności ustalono i zatrzymano sprawcę kradzieży w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury. W trakcie przesłuchań nowotarżanin przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze. Odzyskano dwie donice - poinformował dziś podkom. Roman Wolski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

oprac. r/

06.10.2015 / 16:43

Kandydaci PO stawiają na rozwój turystyki i budowę zakopianki

Podhalańscy kandydaci Platformy Obywatelskiej zaprezentowali się dzisiaj w Nowym Targu i w Zakopanem. Łącznie na liście nr 2 w okręgu wyborczym nr 14 jest siedmiu reprezentantów naszego regionu. Czterech z powiatu nowotarskiego i trzech tatrzańskiego.

Najpierw w południe na nowotarskim Rynku pojawiło się ich czworo: obecny senator, kandydat na senatora - Stanisław Hodorowicz oraz kandydaci na posłów: Andrzej Gut Mostowy - poseł trzech kadencji, Dominika Wachałowicz-Kiersztyn - dyrektor Skansenu Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i Eugeniusz Zajączkowski, były wiceburmistrz Nowego Targu.

Jako pierwszy pokrótce swój program przedstawił Andrzej Gut Mostowy z Zakopanego. Dla obecnego parlamentarzysty najważniejsze jest dokończenie budowy zakopianki, dzięki wykorzystaniu środków finansowych z Unii Europejskiej, które są przewidziane dla Polski w ostatniej perspektywie. Poseł przypomina, że pojawi się możliwość budowy ścieżek rowerowych. W zasadniczy sposób inwestycje z zakresu turystyki pozwolą na kolejny etap w rozwoju całego regionu.

Eugeniusz Zajączkowski przypomniał o swoim 20-letnim doświadczeniu w pracy samorządowca. Według niego, wiele trzeba zrobić w dalszy rozwój strefy aktywności gospodarczej na terenach miejskich. Wyznacznikiem dla inwestorów jest łatwy dostęp komunikacyjny. Takie działania, jak podkreślał, będą w stanie zapobiec bezrobociu. - Trzeba myśleć o dalszym rozwoju Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, która przygotowuje do obsługi ruchu turystycznego. Realizacja zakopianki musi rozpocząć się najpóźniej przy końcu zbliżającej się kadencji – mówił Zajączkowski.

Dominika Wachałowicz-Kiersztyn stawia przede wszystkim na rozwój kultury, dzięki czemu nastąpić ma rozwój turystyki. Placówki muzealne na terenie Podhala, Spisza i Orawy przygotowane są bowiem, jak mówiła, do prowadzenia edukacji regionalnej.

Z kolei senator Stanisław Hodorowicz za główny cel stawia sobie budowę zakopianki i sieci kolejowej, która zmniejszy czas podróży z Krakowa do Zakopanego do jednej godziny.

Po spotkaniu na nowotarskim Rynku kandydaci w tym samym składzie zaprezentowali się na zakopiańskich Krupówkach.

js/

06.10.2015 / 16:12

Psychologia, Psychologia Dziecięca i Psychiatria, już dostępne w ALLMEDICA! (artykuł sponsorowany)

ALLMEDICA już od października poszerza zakres usług o Psychologię, Psychologię Dziecięcą i Psychiatrię. W oparciu o wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oferujemy najszerszy na Podhalu zakres pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania: jak opanować emocje i stres? Jak pozbyć się niepokoju i lęku? Jak się zmotywować? Jeżeli przeżywasz kryzys życiowy, cierpisz na depresję, szukasz nowych możliwości rozwoju swojej osobowości – w ALLMEDICA nareszcie znajdziesz fachową i kompleksową pomoc. Wykwalifikowana kadra psychologów i psychiatrów zapewni Ci bezpieczną przestrzeń do przyjrzenia się trudnościom życiowym swoim lub twoich bliskich i pomoże w zainicjalizowaniu zmiany.


NAJSZERSZY ZAKRES USŁUG PSYCHOLOGICZNYCH I PSYCHIATRYCZNYCH

W ALLMEDICA najwyższą wagę przykładamy do jakości świadczonych usług, dlatego oferujemy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, gdzie każdy ze specjalistów zajmuje się wyłącznie danym obszarem. Daleko posunięta specjalizacja i doświadczenie jest gwarantem skuteczności i najlepszych efektów pracy z Pacjentem.


Współpraca z naszymi psychologami odbywać będzie się na wielu płaszczyznach, ściśle kierując się dobrem pacjenta i jego potrzebami. Wśród najważniejszych usług jakie będą dostępne do dyspozycji Pacjentów są:
- Psychologia
- Neuropsychologia
- Coaching
- Psychologia dziecięca od 1-5 roku - JEDYNA NA TERENIE PODHALA!
- Psychologia dziecięca i młodzieżowa od 5-18 roku
- Psychoterapia,
- Leczenie uzależnień
- PsychiatriaKOMU MOŻEMY POMÓC?

Psychologia dziecięca
Psychologia dziecięca to między innymi diagnozowanie i leczenie zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych, leczenie zachowań agresywnych i agresji jak również pomoc w poradzeniu sobie między innymi z :
- napadami złości,
- ADHD – nadpobudliwość psychoruchowa,
- zachowaniami autoagresywnymi,
- nadmierną lękliwością, płaczliwością
- fobią szkolną,
- powtarzającymi się koszmarami sennymi,
- moczeniem nocnym,
- zaniżoną samooceną,
- trudnością w kontaktach z rodzeństwem,
- urazami psychicznymi: przebycie choroby somatycznej, wypadek, śmierć bliskiej osoby,
- badania gotowości szkolnej dzieci 5 i 6-letnich

Psychologia
Pomoc ma charakter indywidualnych konsultacji. Obejmuje w szczególności pracę nad poniższymi problemami:
- Odczuwaniem nadmiernego stresu i przeciążenia,
- Zaburzeniami nerwicowymi,
- Doświadczaniem kryzysu życiowego,
- Zaburzeniami psychosomatycznymi,
- Zaburzeniami osobowości,
- Psychozami,
- Stanami depresyjnymi,
- Trudnościami w związkach z innymi ludźmi,
- Poczuciem samotności i izolacji.

Neuropsychologia
Pełen zakres diagnozy neuropsychologicznej oraz usług neurorehabilitacyjnych, przeznaczonych dla osób z deficytami neurologicznymi:
- po przebytych urazach mózgu
- udarach
- z podejrzeniem lub rozpoznaniem chorób neurodegeneracyjnych (m.in.Choroba Alzheimera, Otępienie naczyniowie, Otępienie w przebiegu innych chorób)
- osób subiektywnie doświadczających pogorszenia funkcjonowania poznawczego (w zakresie pamięci, uwagi, funkcji wykonawczych, wzrokowo-przestrzennych i innych).

Psychoterapia
Jest to sposób leczenia, który ma na celu przyniesienie ulgi w psychicznym cierpieniu. Jest to proces, którego zadaniem jest dokonanie u pacjenta zmiany sposobu myślenia, przeżywania czy zachowania, który wywołuje cierpienie. Psycholog posiada profesjonalną wiedzę, która pozwala mu rozumieć problem pacjenta i adekwatnie do tego problemu stosować określone techniki i interwencje.

Leczenie uzależnień
W dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku słyszy się o coraz to większej ilości osób uzależnionych czy to od alkoholu, hazardu i narkomanii, również takiej formy terapii nie mogło zabraknąć w ALLMEDICA. Ten proces terapeutyczny ma w konsekwencji prowadzić do zaprzestania lub zmniejszenia częstotliwości przyjmowania substancji psychoaktywnych, redukcji szkód a co za tym idzie powrotu do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Cały proces leczenia odbywa się w pełnej dyskrecji i w pełnym zaangażowaniu psychologa, który do każdego przypadku odchodzi indywidualnie.SPECJALISTYCZNA I DOŚWIADCZONA KADRA

Otwierając dla Państwa nowy obszar działalności w ALLMEDICA zadbaliśmy o to by kadrę psychologów i psychiatrów tworzyli najlepsi specjaliści. W ALLMEDICA przyjmują:
  • mgr Katarzyna Kosiorowska – psychoterapeuta; absolwentka Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego oraz Krakowskiej Szkoły Psychoanalitycznej; pracownik Katedry Psychoterapii w Krakowie;
  • mgr Kinga Rusin – psycholog dziecięcy; psycholog w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Targu; zajmuje się psychologią dzieci i młodzieży w ujęciu poznawczo – behawioralnym, doradca zawodowy, trener, posiada duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i spotkań indywidualnych z młodzieżą i dorosłymi w zakresie zwiększania kompetencji psychospołecznych, odnajdywania i reaktywowania się na rynku pracy;
  • mgr Aneta Abram – psycholog dziecięcy 1-5 lat; pracownik Wojewódzkiego Specjalistyczny Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, konsultant Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego W Krakowie Prokocimiu, specjalizuje się w psychologii dziecięcej wieku wczesnego.
  • mgr Łukasz Hejnar – psycholog, neuropsycholog; psycholog na oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu; akredytowany Coach ICF poziom ACC; zajmuje się diagnozą neuropsychologiczną – dla osób po udarach mózgu oraz z zaburzeniami pamięci; prowadzi sesje coachingowe.
  • lek. med. Elżbieta Filipecka – psychiatra; była ordynator Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.
Czasem decyzja by skorzystać z tej formy pomocy jest trudna – to naturalne. Jesteśmy po to by zapewnić Państwu bezpieczeństwo, przestrzeń do przyjrzenia się swoim trudnościom życiowym i pomóc w powrocie do zdrowia a wszystko to przy zachowaniu dyskrecji.ALLMEDICA - WSZYSCY SPECJALIŚCI W JEDNYM MIEJSCU

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 35 gabinetów specjalistycznych, skupiających przeszło 100 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.com.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88
NOWY TARG, KOLEJOWA 31
18 265 74 88
www.allmedica.com.pl

 
06.10.2015 / 13:02

Śmierć w Jabłonce

Pod kołami samochodu zginął 58-letni mieszkaniec Jabłonki.

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę w nocy w Jabłonce, ale policja dopiero dziś poinformowała o zdarzeniu. Jak wynika z policyjnych ustaleń, około godz. 21.20 kierowca samochodu Peugeot Boxer, 48-letni mieszkaniec Jabłonki, potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy, 58-letni mieszkaniec również Jabłonki, poniósł śmierć na miejscu.

r/

06.10.2015 / 11:30

Potrącony motocyklista

Na przejeździe kolejowym w Poroninie doszło do wypadku z udziałem motocyklisty.

Kierowca jednośladu zderzył się prawdopodobnie z innym samochodem, który przejeżdżał przez tory. Pomocy udzieliła mu wezwana na miejsce karetka pogotowia. Okoliczności wypadku bada zakopiańska policja.

js/

 
06.10.2015 / 10:41

Decyzja ws. aresztu dla podpalacza

Zarzut umyślnego podpalenia mienia dużej wartości postawiła Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu czterdziestokilkuletniemu mieszkańcowi Rabki-Zdroju, który - jak wynika z policyjnych ustaleń - w nocy z piątku na sobotę podłożył ogień pod kompleks handlowy mieszczący się w rabczańskim Rynku.

Prokuratura złożyła też do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Decyzja sądu w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku najbliższych godzin.

W nocy z piątku na sobotę w kompleksie jednopiętrowych budynków handlowych w Rynku w Rabce-Zdroju wybuchł pożar. Ogień zajął biuro, magazyn z towarem, zakład fryzjerski, sklep spożywczy. Spłonął częściowo dach i drewniana konstrukcja. Straty oszacowano na ok. 200 tys. zł.

r/

06.10.2015 / 09:40

Będą zwolnienia i reorganizacja Miejskiego Ośrodka Kultury, ale poziom nie spadnie

Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy, pomimo sprzeciwu części mieszkańców nadal zamierza zreorganizować pracę Miejskiego Ośrodka Kultury. Dyrektor MOK poinformował, że podejmie próbę kierowania ośrodkiem po zmianach. Zapewnia, że utrzyma poziom imprez i nie zaniecha współpracy z lokalnymi środowiskami.

Włodarz Szczawnicy tłumaczył swoją decyzję o reorganizacji MOK i przeniesieniu go do pomieszczeń Urzędu Miejskiego na wczorajszym posiedzeniu Komisji Edukacji i Spraw Społecznych Rady Miasta.

W magistracie, oprócz burmistrza Niezgody i obecnego dyrektora szczawnickiego MOK-u Piotra Gąsienicy, pojawili się też pracownicy oraz przeciwnicy reorganizacji w placówce.

Jacek Śliwiński, przewodniczący komisji, odczytał petycję do burmistrza w obronie ośrodka podpisaną przez 104 mieszkańców miasta, w tym głównie przedstawicieli lokalnych środowisk kultury. Podkreślają oni, że obecna forma pracy MOK doskonale spełnia oczekiwania zarówno mieszkańców, jak turystów odwiedzających Szczawnicę i że są przeciwni reorganizacji oraz zwolnieniom pracowników.

Burmistrz jednoznacznie zapewnił, że nie zamierza likwidować placówki i że w wyniku zmian poziom oferty kulturalnej Szczawnicy na pewno się nie zmieni. Chodzi jedynie o oszczędności.

- Z roku na rok rosną koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Kultury – wyjaśniał zebranym burmistrz. – W 2006 roku rocznie było to 185 tysięcy złotych, podczas gdy 2014 roku już 466 tysięcy złotych. Z czego 75 proc. idzie na bieżące utrzymanie MOK.

Jak dodał, samo kino przynosi rocznie ok. 60 tysięcy strat. Dlatego burmistrz Szczawnicy chciałby je wydzierżawić zewnętrznej firmie. Niezgoda chciałby też, aby jego prowadzeniem księgowości zajęła się księgowa zatrudniona w urzędzie miasta. Z sześciu pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury nie pracuje jeden. Planowane są kolejne zwolnienia.
- Zapewniam, że zmiany nie będą miały żadnego wpływu na kulturę – kontynuował burmistrz. – Mitem jest, że chcemy sprzedać budynek. Te imprezy, które się w nim odbywały, nadal będą się w nim odbywały.

O swoich zasługach wspomniał dyrektor Piotr Gąsienica, który pracę w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął 7 lat temu. Szef ośrodka kultury przypomniał o zakupach i inwestycjach, które udało się zrobić. Dyrektor Gąsienica zapewnił, że będzie próbował pracować w nowej formule, jeżeli się to jednak nie uda - zrezygnuje. Przyznał, że koszty administracyjne są duże, ale płace pracowników są na najniższym poziomie.

- Zapewniam, że będę kontynuował dotychczasową współpracę zarówno z zespołami, jak i stowarzyszeniami i ludźmi kultury – deklarował Gąsienica.

Pracownicy, którzy byli obecni na posiedzeniu Komisji podkreślali, że w tak okrojonym składzie nie da się prowadzić imprez kulturalnych z takim rozmachem, jak do tej pory.

Józef Słowik

06.10.2015 / 08:37

Reklamy na karetkach nowotarskiego pogotowia. "To wyjątek"

Na klapach tylnych drzwi karetek w Rabce-Zdroju i Czarnym Dunajcu pojawiły się naklejki z reklamami myjni samochodowych. Zauważyli to nasi czytelnicy i pytają: - Czy każdy może sobie umieścić reklamę na karetce?

- Generalnie nie praktykujemy umieszczania reklam na karetkach - zastrzega Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Te, które pojawiły się na rabczańskiej i czarnodunajeckiej karetce, znalazły się tam, jak dodaje, w drodze wyjątku. - Obie myjnie za darmo obsługują nasze karetki. Mycie z woskowaniem pojazdów odbywa się dość często. Na prośbę ordynatora zgodziłem się, aby umieścić na karetkach małe, dyskretne naklejki. To taka forma odwdzięczenia się - wyjaśnia dyrektor Wierzba.

Dyrektor PSS dodaje, że nie jest to usługa powszechnie dostępna i nie zamierza wynajmować powierzchni karetek pod reklamy.

r/

 
05.10.2015 / 16:42

Seryjny włamywacz z Zakopanego zatrzymany

Policja zatrzymała 23-latka z Zakopanego, który dokonał serii włamań i kradzieży na terenie miasta.

- Sprawca skradł m.in. samochód, pieniądze, rower, sprzęt RTV, jego łupem padła także kurtka i buty, czy inne drobne przedmioty gospodarstwa domowego. Łączne straty właściciele ocenili na 45 tys. zł - informuje asp. szt. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji. Kradzieże miały miejsce we wrześniu. 23-latkowi zarzucono w sumie 7 włamań do budynków i pojazdów.

Włamywacz został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy włamał się do jednego z pensjonatów przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem. Jest to mężczyzna doskonale znany zakopiańskim policjantom, w przeszłości już wielokrotnie był zatrzymywany za kradzieże i włamania.23-latek przyznał się już do części zarzutów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/

05.10.2015 / 15:45

Podejrzenia po pożarze

Nowotarska policja potwierdza, że zatrzymano osobę podejrzaną o związek z piątkowym pożarem centrum handlowego w Rabce-Zdroju.

Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu podkom. Roman Wolski potwierdza, że zatrzymany to czterdziestokilkuletni mieszkaniec Rabki-Zdroju. Mężczyzna jest przesłuchiwany i niewykluczone, że usłyszy zarzuty w związku z pożarem. Czy i jakie? Okaże się niedługo.

W nocy z piątku na sobotę w kompleksie jednopiętrowych budynków handlowych w Rynku w Rabce-Zdroju wybuchł pożar. Ogień zajął biuro, magazyn z towarem, zakład fryzjerski, sklep spożywczy. Spłonął częściowo dach i drewniana konstrukcja. Straty oszacowano na ok. 200 tys. zł.

r/

 
05.10.2015 / 13:31

Gmina bierze kredyt na inwestycje

Urząd Gminy w Nowym Targu zaciąga kredyt w wysokości ponad 3 miliony złotych. Pieniądze pójdą na cztery inwestycje - w Ludźmierzu, Gronkowie, Klikuszowej i Pyzówce.

Pierwszym zadaniem, za które gmina planuje zapłacić pieniędzmi z kredytu będzie zakończona już przebudowa ponad dwukilometrowego odcinka drogi gminnej Ludźmierz - Krauszów. Z pożyczonych pieniędzy zostanie też sfinansowana budowa boiska do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej wraz z budynkiem szatni i trybunami w Gronkowie. Trzecia inwestycja, na którą potrzebne są gminie środki, to rozbudowa i przebudowa byłego budynku Szkoły Podstawowej w Klikuszowej wraz ze zmianą sposobu użytkowania na przedszkole, bibliotekę i świetlicę, a czwartą - budowa sali gimnastycznej w Pyzówce.

Gmina przewiduje, że będzie spłacać zaciągnięty kredyt do 2024 roku.

r/

05.10.2015 / 11:33

W sklepie z dopalaczami zerwano plomby

Na drzwiach sklepu z dopalaczami w Zakopanem, który został zamknięty w miniony piątek nie ma już plomb Sanepidu. Nie ma też kartek z informacją, że działalność sklepu wstrzymana decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Zakopanem.

- Nasza decyzja o zamknięciu tego miejsca na pewno się nie zmieniła i nic nie wiem o tym, że nie ma już w tym miejscu założonych przez nas plomb. Sprawdzimy to natychmiast – mówi Beata Trojańska, dyrektorka zakopiańskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. – Obiekt został zamknięty ze względu na to, że sprzedawane tam produkty mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeszcze w piątek w trakcie plombowania tego miejsca wraz z policją zatrzymaliśmy 40 opakowań z bliżej nieznaną substancją, która zostanie przebadana w laboratorium.

Okoliczni mieszkańcy, którzy cały czas protestowali przeciwko funkcjonowaniu sklepu z dopalaczami są mocno zdziwieni, że ktoś za nic ma decyzję urzędu i postanawia zerwać plomby.

- Aż nie chce się wierzyć, że ktoś to robi nie patrząc na konsekwencje prawne, które go mogą spotkać. Dodatkowo sprzedaje dzieciakom rzeczy, które mogą przyczynić się do ich śmierci – mówi jedna z mieszkanek. – W tym wypadku sąd powinien surowo ukarać osobę, która zerwała te plomby.

js/

 
05.10.2015 / 10:58

Miasto da pieniądze na dodatkowe patrole

Rada Miasta w Zakopanem zdecydowała wesprzeć finansowo zakopiańską policję. Dotacja w kwocie 16 tys. zł ma być przeznaczona na dodatkowe patrole, które będą sprawdzać transport drogowy i ruch na terenie miasta. Jednym z podstawowych zadań policjantów będzie kontrola przewozów pasażerskich.

W tym celu burmistrz Leszek Dorula będzie musiał zawrzeć odpowiednie porozumienie z Dariuszem Urbanikiem Komendantem Powiatowym Policji w Zakopanem. Pieniądze będą pochodzić jeszcze z tegorocznego budżetu.

js,

05.10.2015 / 08:27

Naczelnik złożył ślubowanie

Mgr inż. arch. Jerzy Chlebiński, nowy naczelnik wydziału budownictwa i architektury w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, złożył ślubowanie.

Główne wyzwanie, jakie postawiono przed nowym szefem wydziału budownictwa, to przede wszystkim dobra i fachowa organizacja pracy Powiatowego Wydziału Budownictwa i Architektury, uwzględniająca przestrzenne interesy gmin powiatu tatrzańskiego. - Celem tych działań będzie kontynuacja porządkowania procesów przygotowywania inwestycji oraz ochrony wartości krajobrazowych naszego regionu. Pracę w administracji budowlanej postrzega nie tylko jako proces zarządzania, ale także jako działania twórcze polegające na zachowaniu harmonii pomiędzy krajobrazem tatrzańskim, a procesem urbanizacyjnym - informuje starostwo.

Nowy naczelnik to architekt z Zakopanego. Ma 18-letni staż pracy w zakresie budownictwa i architektury i 12-letni w administracji publicznej - pracował kiedyś w Urzędzie Miasta w Zakopanem na stanowisku naczelnika wydziału architektury, ale odszedł w początkach rządów burmistrza Janusza Majchra. Był kojarzony z jego poprzednikiem Piotrem Bąkiem, dziś starostą tatrzańskim. Na stanowisku naczelnika wydziału zastąpił Stanisława Dawidka, który odszedł na emeryturę.

oprac. r/ źródło: Starostwo Tatrzńskie

04.10.2015 / 22:36

Kiedy powstanie Pomnik Olimpijczyka? Brak chętnych do społecznej pracy przy zbiórce pieniędzy

NOWY TARG. Rok temu Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie budowy Pomnika Olimpijczyka. Jak wyliczył radny Włodzimierz Zapiórkowski było to rok i 29 dni temu. - O ile sobie przypominam, miało to być finansowane z kasy miasta do 30 procent wartości pomnika, ale w kwocie nie przekraczającej 30 tys. zł. I nie ma tej kwoty w budżecie zarezerwowanej - zauważa radny.

- Jest obowiązująca koncepcja, że środki w większości mają pochodzić ze zbiórki publicznej, ale jakoś nie zaktywizowała się żadna grupa mieszkańców. Była prezes MMKS Agata Michalska mówi, że klub ma "przećwiczoną ścieżkę na zdobywanie środków i może to zrobić. Potrzeba pilnie kogoś, kto się tym zajmie i pod egidą Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego taką zbiórkę można zgłosić i przeprowadzić, założyć subkonto, by środku mogły spływać - odpowiada burmistrz Grzegorz Watycha i powtarza: - Brak jest chętnych do społecznej pracy przy zbiórce pieniędzy.

Pomnik stanąć ma w Parku Miejskim obok hali lodowej. Wykorzystany zostanie stojący tam przedwojenny postument. Projekt wykonał rzeźbiarz pochodzący z Nowego Targu - Michał Batkiewicz.

Sprawa uhonorowania olimpijczyków ciągnie się od co najmniej 4 lat. Zapowiedzi postawienia monumentu (nawet podawano przybliżone terminy odsłonięcia) - pojawiły się już w 2012.

Rok temu, gdy podejmowano uchwałę - ówczesny burmistrz Marek Fryźlewicz tak tłumaczył zamysł zbudowania pomnika: "Argumentem przemawiającym za powstaniem tego charakterystycznego akcentu w Parku Miejskim w pobliżu Miejskiej Hali Lodowej jest też fakt, iż będzie on tzw. pomnikiem otwartym. Będą na nim umieszczone nazwiska wszystkich nowotarskich Olimpijczyków od bobsleisty Jerzego Michała Łuckiego uczestnika ZIO w St. Moritz w 1928 po dzień dzisiejszy, ale pozostaną również miejsce dla następnych uczestników tego największego na świecie sportowego święta. Niech nasza zbiorowa pamięć dostrzeżona rozpoczęciem społecznej zbiórki pieniędzy przez przedstawicieli Polonii Amerykańskiej w Chicago na ufundowanie Pomnika Olimpijczyka będzie realizacją tego o czym pisał K. Ślusarczyk; „Pamięć wymaga wizualności, namacalności, to sprzyja sytuacji, że jest pozytywnym gestem, który zrodzi następne. Czyni to poprzez swą realną, mierzalną obecność, przypomina, by owe gesty słuszne z założenia, mogły być odnawiane po wielokroć aby nasza pamięć była trwała jak spiż”. I po to wznosimy pomniki, aby wzniecać w sobie to co szlachetne, aby to po wielokroć odnawiać. Wtedy nasze gesty będą trwały wiecznie, przynajmniej w wymiarze ludzkim, będą mogły być powtarzane przez kolejne pokolenia."

s/

04.10.2015 / 19:09

Koncert pieśni patriotycznych w altanie (zdjęcia)

NOWY TARG. W niedzielne popołudnie w parkowej altanie wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta - tym razem w repertuarze patriotycznym.

"Białe róże", "Czerwone maki...", "Warszawianka", "Szara piechota" i na podsumowanie - wiązanka pieśni żołnierskich wypełniły godzinny koncert.

Po raz pierwszy orkiestra zaprosiła widzów do wspólnego występu. Pomocne były rozdane na kartkach słowa pieśni patriotycznych. Śpiew był raczej cichy, ale nieśmiałość uda się zapewne pokonać w trakcie kolejnych koncertów.

Ostatni w tym roku koncert w altanie był częścią dwóch projektów realizowanych przez Stowarzyszenie "Miejska Orkiestra Dęta" - czyli „Muzyczna Wizytówka Stolicy Podhala” (realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego) oraz "Muzyczna Wizytówka Nowego Targu” (współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Nowym Targu).

Kapelmistrz Marcin Musiak zapewnia, że do końca roku będzie jeszcze kilka okazji, by posłuchać gry jego podopiecznych.

s/ zdj. Michał Adamowski

04.10.2015 / 14:10

Podhalanie triumfują na Mistrzostwach Małopolski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi

Po raz kolejny na terenach Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie-Regietowie odbyły się Mistrzostwa Małopolski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Ścisłowicz z Ludźmierza, drugie - Maciej Baraniak z Nowego Targu.

Zawody odbyły się w dwóch kategoriach koni małych i koni dużych, w obsadzie międzynarodowej bowiem udział wzięli także zawodnicy z Węgier i Słowacji.

Zawody rozpoczęto konkursem ujeżdżenia, następnie odbył się konkurs zręczności powożenia i na zakończenie najbardziej widowiskowy i emocjonujący maraton w trakcie którego zawodnicy pokonywali przeszkody terenowe. Zawody stały na wysokim poziomie, szczególnie trudny dla zawodników okazał się konkurs zręczności powożenia, którego autorem był pełniący rolę gospodarza toru znany na Podhalu hipolog dr Maciej Jackowski.

Podczas tej konkurencji zawodnicy pokonywali na czas 12 bramek na podłożu piaskowym, co powodowało iż momentami ich zmagania przypominały wyścigi żużlowców. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Podhala startujący w kategorii koni dużych.

Pierwsze miejsce zajął Wojciech Ścisłowicz z Ludźmierza z luzakiem Dariuszem Bańką końmi rasy śląskiej Haber i Regent, drugie miejsce Maciej Baraniak Kubów z Nowego Targu z luzakiem Michałem Antolcem z końmi rasy szlachetna półkrew Lotar i Ignac, trzecie miejsce Maciej Gąsienica Sieczka z debiutującą w roli luzaka małżonką Anną ikońmi Szoger rasy szlachetna półkrew i Madras rasy śląskiej.

opr.s/

 
04.10.2015 / 14:00

Korki w stronę Krakowa

Na zakopiance duży ruch. Na drodze roi od motocyklistów, korkuje się nitka w stronę Krakowa, bo wielu turystów wraca spod Tatr do domów.

Korki są w Białym Dunajcu, na odcinku Nowy Targ - Klikuszowa, na Zaborni, w Skomielnej Białej i przed Lubniem.

r,

 
04.10.2015 / 11:41

OSP Leśnica-Groń otrzyma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

Podczas sesji Rady Gminy Bukowina Tatrzańska przyjęto uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez gminę długoterminowej pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego 4x4 dla OSP Leśnica-Groń.

- Robimy wszystko, żeby można było zakupić wóz bojowy do OSP. Generalnie rzecz biorąc wszystkie formalności potrzebne, by tego zakupu dokonać już są prawie za nami. Potrzebujemy jeszcze uchwały, w której będzie wprost określone, że Rada na te działania się zgadza. Nie wiem, czy to jest rzecz, która jest niezbędna - natomiast dla ostrożności wszelkiej, proszę byście państwo podjęli tę uchwałę - apelował do radnych wójt Stanisław Łukaszczyk.

Radni nie mieli wątpliwości co do zasadności zakupu. W podjętej uchwale zapisano kwotę pożyczki w wysokości 297 tys. zł.

- Jest taki plan, że szybko po to auto już się będziemy mogli udać do sprzedawcy - deklarował wójt.

s/

06.10.2015 / 21:02

Psy z nowotarskiego schroniska (zdjęcia)

NOWY TARG. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt mieszczące się przy ul. Kokoszków 101 przesyła kolejną partię zdjęć swoich podopiecznych, czekających na nowych właścicieli. Schronisko czynne jest w dni powszednie w godz. 8:00- 16:00.

W galerii poniżej:
- pies, średni, popielato-kremowy, gładki, 1 rok,
- suka, duża, czarno-biała, gładka, 2 lata,
- suka, duża, rudo-biała, gładka, 2 lata,
- pies, duży, tricolor, gładki, 3 lata,
- pies, mały, czarno-kremowy, gładki, 1,5 roku,
- pies, mały, czarny, kudłaty, 7 lat,
- szczeniak, piesek, czarny, szorstkowłosy,
- szczeniak, suczka, czarno-podpalana, gładka,
- szczeniak, suczka, czarna, gładka,
- pies, średni, czarno-siwy, szorstkowłosy, 6 lat,
- pies, mały, czarno-brązowy, gładki, 1,5 roku,
- pies, duży, czarno-beżowy, gładki, 5 lat.

opr. s/ zdj. arch. schroniska

06.10.2015 / 20:56

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki (zdjęcia)

W zakopiańskiej szkole muzycznej odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Spotkanie odbyło się w ramach Galerii Jednego Autora prowadzonej przez Ewę Czamańską.

W koncercie wzięli udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych: Zofia Widera , Franciszek Gębik, Jan Gocał, Barbara Kowalska, Julia Tycner, Jakub Gucik, Gabriela Błasiak i Jan Kudasik. Akompaniowali nauczyciele: Aleksandra Jeleńska, Sabina Zwijacz – Kozica i Jakub Gucik.

Oprócz muzyki, uczestnicy wysłuchali również utworów literackich dotyczących muzyki w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko -Turystycznych: Bogumiły Pawlikowskiej, Michała Pawlikowskiego, Moniki Pawlikowskiej, Klaudii Luranc, Agnieszki Bobak i Norberta Budnego. uczniów do występu przygotowała Jolanta Dolińska.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory m.in. Chopina, Schumanna i Kembera.

pk/ zdj. Piotr Korczak

06.10.2015 / 20:14

Cypryjscy policjanci w Nowym Targu

W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu, na zaproszenie IPA Nowy Targ, gościła grupa cypryjskich policjantów z regionu Famagusty i Paphos.

- Zaproszeni goście w trakcie rozmowy z komendantem powiatowym insp. Rafałem Leśniakiem zostali zaznajomieni ze specyfiką pełnienia służby na terenie naszego powiatu, strukturą organizacyjną Policji i wyposażeniem - relacjonuje podkom. Roman Wolski, rzecznik nowotarskiej policji. - Zapoznali się również z zasadami funkcjonowania pierwszej i jak na razie jedynej w Polsce Nieetatowej Policyjnej Grupy do Działań Poszukiwawczych działającej przy nowotarskiej komendzie policji. W rozmowie cypryjscy goście wyrazili duże uznanie dla policjantów zaangażowanych w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, gdyż nigdzie jeszcze nie spotkali się z podobną inicjatywą. Dodać należy, jako ciekawostkę, że obszar działania nowotarskiej komendy jest zbliżony do powierzchni całego państwa naszych gości.

Źródło: KPP Nowy Targ

06.10.2015 / 19:47

W lasach pod Babią Górą są grzyby

Ślę parę zdjęć z mojego wypadu na grzyby do lasów w okolice Babiej Góry, od strony Lipnicy Małej - napisała na kontakt@podhale24.pl nasza czytelniczka Alicja.

I dodaje: Byłam dosłownie 2 godziny po południu. Na zdjęciach efekty spaceru po lesie.

oprac. r/

06.10.2015 / 19:19

XV Dzień Papieski w Nowym Targu

Nowotarskie obchody XV Dnia Papieskiego odbędą się 16 i 17 października.

W programie: 16 października w Państwowej Szkole Muzycznej wystąpi włoski pianista i kompozytor Stefano Gueresi (godz. 17:00 ul. Parkowa 12), natomiast 17 października w Kościele Św. Jana Pawła II, odbędzie się koncert zespołu Turnioki, który zaprezentuje znane i lubiane przez Jana Pawła II pieśni w góralskiej stylistyce (godz. 19:15 ul. Szaflarska 160).

oprac. r/

06.10.2015 / 18:42

Zakopower zagra na Sylwestra w Zakopanem

Po kilku latach w stolicy Tatr ponownie odbędzie się Sylwester na wolnym powietrzu.

Według Urzędu Miasta w Zakopanem, Sylwester zostanie zorganizowany na Równi Krupowej. Będzie nieodpłatny, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Zakopower. Wcześniej miasto informowało, że powitanie Nowego Roku odbędzie się pod Wielką Krokwią. Do tego jednak, jak się okazuje nie dojdzie.

Ostatecznie zatem stanęło na imprezie zorganizowanej na Równi Krupowej. Jeszcze przed wyborami burmistrz Leszek Dorula zapewniał, że jeśli tylko wygra wybory będzie ponownie chciał zorganizować masowe witanie Nowego Roku pod Tatrami, którego zaniechano kilka lat temu . W 2014 nowo wybranemu burmistrzowie nie udało się, to ze względu na krótki termin. Jak zawsze zatem ludzie tłumnie zgromadzili się na Krupówkach.

Już teraz powoli do zakopiańskich hoteli, pensjonatów i restauracji spływają rezerwacje na Sylwestra. Za jeden dzień pobytu wraz ze śniadaniem i obiadokolacją w pensjonacie w Zakopanem przyjdzie nam zapłacić 150 złotych. Są to jednak pobyty w pakietach co najmniej pięciodniowych. Zabawa sylwestrowa w karczmie góralskiej, to już wydatek dla dwóch osób, co najmniej 300 złotych.

js/

06.10.2015 / 13:25

Wspomnienie i hołd oddany ofiarom na Wołyniu

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza mieszkańców Miasta i okolic na uroczystą mszę św. do kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu - dziś na godz. 18,00. Msza św. zostanie odprawiona w intencji Ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

Po zakończonej Mszy św. zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod Krzyżem Katyńskim.

Druga część uroczystości odbędzie się w dniu 7 października br o godz. 18,00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targ, rozpocznie się otwarciem wystawy pt "RZEŻ WOŁYŃSKA" i spotkaniem autorskim z Panią dr Joanną Wieliczką Szarkową, autorką książki pt "Wołyń we krwi 1943".

"To nie będzie pieśń o obcej ziemi.
Pradziad Twój na tej ziemi żył, ....
Są zdarzenia, w które trudno uwierzyć.
Prawda jest, lecz została zdeptana...
Nie ma wioski, nie ma śladu po niej,
Gdzie mogiły - wie tylko Bóg.
Nad Wołyniem......
Nie zapalę Ci mamo zniczy,
Nie położę wiązanki na grobie,
Gdzie rodzinny był dom - cisza krzyczy,
A historia wciąż milczy o Tobie.
Nad Wołyniem......

Minęła kolejna rocznica "krwawej niedzieli" apogeum rzezi wołyńskie, antypolskiej czystki etnicznej przeprowadzonej przez nacjonalistów ukraińskich. Dziesiątki tysięcy Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Polacy od lat domagają się, aby RZEŹ WOŁYŃSKĄ UZNAĆ ZA LUDOBÓJSTWO, niestety głosami polityków Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota, Sejm nie zgodził się na dodanie zapisów mówiących o dokonywanym na Polakach ludobójstwie, zbrodnie określono mianem "czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa" co jest wielka hańbą. Pamiętając o zamordowanych i wypędzonych Polakach na Kresach zmówmy za nich modlitwę na Mszy św. i oddajmy im cześć gromadząc się pod Krzyżem Katyńskim. Uczestnicząc w spotkaniu z Panią Joanna Wielczką Szarkową dowiemy się o tym co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 r.

b>Organizatorzy

 
06.10.2015 / 10:34

Konkurs na gadżet Małopolski

Województwo Małopolskie zaprasza do udziału w konkursie na gadżet promocyjny regionu. Prace konkursowe muszą być zaprojektowane w oparciu o nowe logo Małopolski i podkreślać osiągnięcia województwa w dziedzinie innowacji oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna.

Prace konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach:

- „Ja Małopolska” – gadżet promocyjny prezentujący nowoczesny wizerunek regionu, bazujący na tożsamości marki Małopolska, łączący mądrość tradycji z dynamiką i kreatywnością jej mieszkańców,

- „Boże Narodzenie po małopolsku” – gadżet promocyjny, inspirowany tradycjami Świąt Bożego Narodzenia w Małopolsce, promujący region w okresie świątecznym.

Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 3 tys. zł brutto z tytułu udzielenia licencji do projektu gadżetu w kategorii ogólnej „Ja Małopolska” oraz 2 tys. zł brutto z tytułu udzielenia licencji w kategorii świątecznej „Boże Narodzenie po małopolsku”.

Laureaci konkursu mają ponadto możliwość otrzymania zlecenia na produkcję i dostawę zwycięskich pamiątek. Także Internauci będą mogli wybrać swojego faworyta w głosowaniu na www.facebook.com/lubiemalopolske, który zostanie nagrodzony zestawem materiałów promocyjnych regionu.

Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające adres doręczenia na terytorium Polski, w tym: osoby fizyczne i prawne, ze szczególnym uwzględnieniem twórców i artystów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji gadżetów promocyjnych lub zrzeszonych w stowarzyszeniach twórców i artystów, a także studentów i absolwentów kierunków artystycznych i projektowych.

Finał konkursu odbędzie się 14 listopada br. w Krakowie. Dodatkowe informacje w można uzyskać pod nr tel. (12) 379 60 50.

Źródło: małopolskie.pl

05.10.2015 / 13:43

Kulturowe Wydarzenie Roku dla Rabka Festival

Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festiwal, który odbył się w lipcu w Rabce-Zdroju, otrzymał statuetkę Kulturowe Wydarzenie Roku, przyznaną przez stowarzyszenie Kulturowy Gościniec dla najciekawszej inicjatywy kulturalnej roku 2015 w uzdrowisku.

Statuetkę odebrała podczas sobotniej gali Iwona Haberny z agencji OKO, główna organizatorka festiwalu. - Bardzo doceniamy to, co pani robi i uważamy, że jest to świetna robota - uzasadnił krótko Jan Ceklarz, prezes Kulturowego Gościńca.

W ostatnich dniach Rabka Festiwal został też wyróżniony w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii najciekawsze wydarzenie w Małopolsce.

r/

05.10.2015 / 11:55

40. Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia rozstrzygnięty (zdjęcia)

22 muzyki góralskie - dorosłe, młodzieżowe i dziecięce - wzięły udział w 40. Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, który odbył się w niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu,

Występy muzyk oceniała komisji w składzie: Krzysztof Trebunia Tutka - muzyk regionalista, Tomasz Hornik - muzyk, regionalista, Eugeniusz Karkoszka - muzyk, regionalista i Tadeusz Watycha - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

WYNIKI:

DOROŚLI:

I miejsce - muzyka Andrzeja Kalaty "Korca"

II miejsce - muzyka Jaśka Kubika z Krościenka

II miejsce - muzyka "Trutnie" z prymistą Jakubem Rusieckim

III miejsce - muzyka Stanisława Wojdyły ze Skrzypnego

Wyróżnienia: Muzyka Floriana Walkosza z Olczy, Muzyka Orawska „Hajduki” z Zubrzycy Górnej, Muzyka Studenckiego Zespołu „Skalni” z Krakowa.

MŁODZIEŻ:

II miejsce - Muzyka Zespołu "Pośklanie" z Podszkla,

Wyróżnienie - muzyka zespołu "Frydmanianie" z Frydmana i muzyka Marka Długopolskiego z Bukowiny - Raba Wyżna

DZIECI:

I miejsce - "Jutrzenka" z Zakopanego z prymistą Andrzejem Gutem-Mostowym oraz muzyka zespołu "Orawianie" im. Heródka z Lipnicy Wielkiej z z prymistką Sabiną Surowczyk

II miejsce - muzyka zespołu "Prymni" z Ponic

III miejsce - muzyka zespołu "Orawianie" im. Heródka z Lipnicy Wielkiej z prymistką Żanetą Stopiak-Głuch

Wyróżnienia: "Jutrzenka" z Zakopanego z prymistą Bartłomiejem Bzdykiem. muzyka z Łopusznej, muzyka zespołu "Ciardasie" z Czarnej Góry, muzyka zespołu "Koce łapki" z Czarnej Góry, muzyka zespołu "Mali Ochotni" z Ochotnicy Górnej, muzyka z Krauszowa, muzyka zespołu "Mały Zbójnicek" z Zębu.

oprac. r/ zdjęcia Krzysztof Garbacz

05.10.2015 / 10:38

Krzyż Małopolski dla Ludwika Młynarczyka (zdjęcia)

W sali widowiskowej Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce odbył się benefis Ludwika Młynarczyka, muzyka ludowego, regionalisty, popularyzatora kultury orawskiej. Podczas uroczystości członek Zarządu Leszek Zegzda wręczył bohaterowi wieczoru Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Ludwik Młynarczyk został uhonorowany Odznaką Honorową – Krzyżem Małopolski w dowód uznania za zasługi dla ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego Orawy. Aktu dekoracji dokonał Leszek Zegzda z zarządu województwa. Gratulacje laureatowi składali również senator RP Stanisław Hodorowicz, wójt Jabłonki Antoni Karlak oraz dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antoni Malczak.

Na zakończenie wieczoru zgromadzeni obejrzeli film „W Kiczorach pod Babią Górą” oraz program artystyczny „Ludwikowe imię…”, w wykonaniu muzyków i zespołów regionalnych.

---
Pochodzący z Tylmanowej Ludwik Młynarczyk gra na skrzypcach już od 6. roku życia. W szkole podstawowej występował z zespołem dziecięcym. Celująco zdał egzamin ze słuchu do Liceum Pedagogicznego w Zakopanem, gdzie spotkał się z różnymi odmianami folkloru góralskiego. Szczególnie przypadły mu do gustu melodie orawskie wykonywane przez szkolnego kolegę Andrzeja Kuligę z Lipnicy Wielkiej. Podczas praktyki pedagogicznej w Zubrzycy Górnej zaczął grać z lokalnymi muzykantami. Do pierwszej pracy został skierowany do Lipnicy Wielkiej, później trafił do Kiczor. Zafascynowany kulturą orawską poświęcił jej się bez reszty. Utworzył Dziecięcy Zespół Regionalny Heródki w Kiczorach, pełnił funkcję kierownika artystycznego Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Orawa im. Emila Miki, założył kapelę Ludwika Młynarczyka. Był wychowawcą wielu młodych muzykantów orawskich. Odnosił liczne sukcesy podczas regionalnych i krajowych konkursów takich jak: Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Muzyki w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Górali Żywieckich (Złote i Srebrne Serce), Jesień Tatrzańska (Złota i Srebrna Ciupaga) i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

źródło: Agenda UMWM w Nowym Sączu, zdj. Ewelina Rusnak

04.10.2015 / 20:00

Zakończono zdjęcia do nowego teledysku Drużyny Mistrzów

NOWY TARG. "Regeneracja Nadchodzi! Zakończyły się zdjęcia do najnowszego teledysku Drużyny Mistrzów. Ostatni dzień zdjęciowy został poświęcony na ujęcia podczas treningu hokejowego drużyny TatrySki Podhale Nowy Targ" - informują twórcy. Premiera teledysku zaplanowana jest na początek listopada.

- Drużyna Mistrzów to projekt skierowany do młodych ludzi, którzy często nie wierzą w siebie, a w ich życiu dominuje nuda, zobojętnienie, nałogi lub złe wpływy otoczenia. Naszym celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijania pasji i talentów poprzez sport oraz muzykę - przypominają członkowie stowarzyszenia.

Idei patronuje Podhale24.

opr. s/

 
04.10.2015 / 17:54

Akcja "Pokonajmy raka piersi"

NOWY TARG. Podhalańskie Amazonki zapraszają w czwartek 15 października na spotkanie od hasłem "Pokonajmy raka piersi". Początek o godzinie 14 tej na płycie Rynku.- Będzie radośnie i kolorowo - zapowiadają organizatorzy.

Wystąpi nowotarska młodzież - grupa rowerowa ze Szkoły Podstawowej nr 5, grupa taneczna z Gimnazjum nr 1, zespół gimnastyki artystycznej z MOK.

- O 15.oo pożegnamy się wspólnym zdjęciem. W hallu Ratusza będzie czekać 20 zaproszeń dla pań na bezpłatne usg piersi w firmie Allmedica w NT - 10 ufundowanych przez Allmedica i 10 ufundowanych przez Podhalańskie Amazonki. Przesłanie naszej kampanii brzmi: "badamy się, by żyć zdrowo i kolorowo" - podsumowują PA.

Wydarzeniu patronuje burmistrz Nowy Targ, pomoc w przygotowaniu spotkania zaoferował MOK w Nowym Targu.

opr.s/

 
04.10.2015 / 15:10

Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W dniach 15-16 października w Zakopanem odbędą się specjalne warsztaty pt. „Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego według konwencji UNESCO z 2003 roku na przykładzie wybranych działań z terenu Polski”. Organizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Biurem Promocji Zakopanego.

Dwudniowe warsztaty skierowane są głównie do organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i osób bezpośrednio związanych z dziedzictwem niematerialnym i jego ochroną.

Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Biuro Promocji Zakopanego warsztaty będą doskonałą okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie ochrony dziedzictwa. Serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy działają w obszarze ochrony, promocji oraz dokumentacji sfery niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w szczególności przedstawicieli instytucji pozarządowych, kulturalno-oświatowych, urzędów a także animatorów kultury – powiedziała Katarzyna Sadowska-Mazur p.o. kierownika zespołu ds. dziedzictwa niematerialnego.

Główną ideą spotkania jest przede wszystkim prezentacja najbardziej wartościowych działań mających na celu ochronę niematerialnych dóbr kultury wpisujących się w standardy ochrony dziedzictwa propagowanych przez UNESCO. W celu jak najdokładniejszego omówienia tematu warsztaty zostały podzielone na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną.

Pierwszego dnia odbędzie się seria krótkich wykładów i dyskusji, podczas których praktycy zaprezentują sposoby, jakie na co dzień wykorzystują do działań na rzecz ochrony dziedzictwa niematerialnego. Kolejny dzień warsztatów to w część praktyczna przewidująca pacę w grupach. Będzie ona dotyczyć identyfikacji, inwentaryzacji i dokumentacji dziedzictwa niematerialnego – dodała Sadowska-Mazur.

mat. prasowy, opr. s/

04.10.2015 / 11:40

Promocja, wernisaż, warsztaty kulturoznawcze w Muzeum Podhalańskim

W czwartek 8 października br. w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu odbędzie się drugie w jesiennym cyklu spotkanie w ramach projektu edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów”.

Jest on realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu na terenie województwa małopolskiego, przy współpracy z instytucjami kultury: muzeami i bibliotekami. Składa się na niego kilka działań m.in. prezentacje wydanej w połowie roku publikacji naukowej, cykl warsztatów kulturoznawczych dla młodzieży i dorosłych oraz wernisaże wystawy fotograficznej. Wydana został także limitowana seria ośmiu widokówek - zdjęć autorstwa Pani Zofii Kity. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego.

Jednym z partnerów projektu jest Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, gdzie o godz. 13.30 odbędą się warsztaty kulturoznawcze pt. „Obrzędowość i zwyczaje w kulturze ludowej Spisza”, które prowadzi mgr Elżbieta Łukuś (PTH, Nowy Targ)”. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję m.in. zapoznać się opowieściami mieszkańców Spisza dotyczącymi wierzeń ludowych zebranych przez etnografów podczas ich wieloletnich badań terenowych.

Wieczorem natomiast o godz. 18.00 będzie miała miejsce prezentacja pracy zbiorowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Robert Kowalskiego. Publikacja ukazała się nakładem nowotarskiego oddziału PTH w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy tomu oraz autorzy, którzy przybliżą tematykę publikacji. Prezentację zakończy występ Grup Śpiewaczej „Śpisoki” z Łapszach Niżnych.

Ostatnim punktem czwartkowego spotkania będzie wernisaż wystawy pt. „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”. Autorką jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ziemia Limanowska „To Lubię”.

Wernisaż uświetni występ zespołu Zespół TEREŚCIACY. Jego nazwa pochodzi od potoku przepływającego przez Zawadkę Rymanowską, skąd wywodzi się dojrzała część zespołu. W roku 2015 do zespołu dołączyły trzy młode śpiewające dziewczęta z Mszany. Obydwie wioski położone są w gminie Dukla w woj. podkarpackim. Śpiewa piosenki łemkowskie i ukraińskie podtrzymując w ten sposób tradycje kulturalne tego regionu.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do stolicy Podhala na to wyjątkowe spotkanie.

organizatorzy

04.10.2015 / 09:08

14 Międzynarodowy Dzień Animacji w Nowym Targu - poszukiwani wolontariusze

NOWY TARG. "Jeśli masz czas i ochotę pomóż nam stworzyć pierwszą nowotarską edycje 14 Międzynarodowego Dnia Animacji! Czekamy na lubiących wyzwania, zawsze uśmiechniętych, pracowitych i bezcennych ochotników!" - czytamy w przesłanym naszej Redakcji zaproszeniu.

Do zadań wolontariuszy należeć będzie między innymi obsługa seansów filmowych, pomoc przy organizacji imprez i wydarzeń specjalnych, a także w innych formach funkcjonowania Biura Festiwalowego oraz Biura Prasowego. Istnieje również możliwość objęcia funkcji tzw. lidera wolontariatu, co wiąże się z koniecznością pełnej, lub niemal pełnej, dyspozycyjności aż do zakończenia obchodów. Liderzy wolontariatu otrzymają konkretne obowiązki i odpowiedzialność, związaną z koordynowaniem małej grupki wolontariuszy przy konkretnym zadaniu.

- Pierwsze spotkanie wolontariatu już 10 października o godz. 12:00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Nowy Targ. Po niej nasza pierwsza wspólna akcja i działania promocyjne - zapowiada Anna Jagoda Mrożek.

Główna organizatorka przedsięwzięcia przypomina, że pierwsza edycja Międzynarodowego Dnia Animacji w Nowym Targu odbędzie się w dniach 23- 24 października.

O samym wydarzeniu będziemy jeszcze informować - szczególnie, że projekt "Animuje Moje Miasto" znalazł się wśród zgłoszonych do realizacji w przyszłym roku propozycji w ramach budżetu obywatelskiego.


s/

03.10.2015 / 16:37

W niedzielę konkurs muzyk

NOWY TARG. W niedzielę od godz. 10 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury rozbrzmiewała będzie muzyka góralska.

Będzie to wyjątkowa okazja do posłuchania najlepszych muzyk góralskich w naszym regionie - z Podhala, Spisza, Orawy i Pienin - które będą rywalizować w odbywającym się już po raz XL Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia.

Organizatorami konkursu są Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Powiat Nowotarski, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu.

oprac. r/

02.10.2015 / 21:35

Jazz Camping Kalatówki na półmetku

Coraz bardziej przychylamy się stwierdzeniu słynnego polskiego jazzmana, Andrzeja Dąbrowskiego, że „Jazz narodził się w Tatrach, a nie w jakimś Nowym Orleanie”.

Na półmetku trwającego w Tatrach XIX Festiwalu Jazz Camping Kalatówki, muzycy jazzowi spotkali się na wielkim jam session z góralami. Połączenie muzyki góralskiej i jazzu to unikat na skale światową. I to tylko tu, na Kalatówkach. Zarówno jazzmanów jak i górali łączy zamiłowanie do muzykowania, improwizacji i czerpanie radości z grania. I tę właśnie pasję mieli okazję obserwować licznie zgromadzeni melomani, którzy wybrali się w środowy wieczór na Kalatówki.

Czwartkowy jam to zarówno popisy młodego ambitnego pokolenia muzyków- w tym roku są to studenci z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wspomagani przez uznanych artystów średniego powodzenia pod dyskretnym prowadzeniem przez liderów- Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Muniaka.

W sobotę 3 października o godz. 20.00 Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach. Więcej informacji: 18 20 636 44, www.kalatowki.pl.

Źródło: Hotel Górski Kalatówki

02.10.2015 / 20:28

Kulturalna Stolica Podhala - propozycje na październik

Przedstawiamy garść zaproszeń w ramach Kulturalnej Stolicy Podhala na październik. Wierzymy, że w programie tak obfitym, znajdziecie coś interesującego dla siebie...

Na 8 października PTH O/w Nowym Targu zaplanowało warsztaty kulturoznawcze, promocję książki oraz wernisaż wystawy fotograficznej tematem głównym będą wierzenia, magia, medycyna na terenie Karpat polskich. Praca zbiorowa pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Roberta Kowalskiego ukazała się nakładem nowotarskiego oddziału PTH w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy tomu oraz autorzy, którzy przybliżą tematykę publikacji.

„Intymne” to tytuł 72 salonu poezji. W programie wystąpią Dorota Ficoń i Jerzy Chruściński. Dorota Ficoń - absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, związana z Teatrem Witkacego od początku istnienia. Aktorka gra również w spektaklach: "Na przełęczy", "Dżuma", "Appendix", "Panopticum", "Bal w Operze", "Demonizm Zakopanego", "Ceremonie", "Człapówki - Zakopane", "CCY-WITKAC-Y" - Menażeria, "Pieśń nad pieśniami", "TUUM EST", "Vis-á-Vis", "Halny (Niebezpieczne Sny)". Współtworzyła spektakl "Kto się boi Virginii Woolf?"
Śpiewa wraz z Zespołem "Que Passa"w spektaklu "Na Niby -Naprawdę" Lope de Vegi w reż. A.Dziuka .W 2007 roku została uhonorowana indywidualną nagrodą za rolę Róży van der Blaast w spektaklu "Dzień dobry Państwu - Witkacy" na podstawie "Bezimiennego Dzieła" St. I. Witkiewicza na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" w Opolu.W 2010 roku nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W czasie Dnia Papieskiego Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego zaprasza n a projekcję filmu pt. „Liczę na Was”. Film zrealizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiada o przesłaniu Świętego Jana Pawła II do młodzieży w różnych okresach swojego pontyfikatu. Dodatkowo będzie można obejrzeć wystawę „Jan Paweł II i sport”. Twórcą wystawy, nad którą objął honorowy patronat JE Kard. Stanisław Dziwisz , jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W tym dniu również można odwiedzić wystawę stałą muzeum pt. „Jan Paweł II – miasto Nowy Targ, przeszłość i obecność”.

15 października, za sprawą spektaklu Teatru Palladium „Wszystko przez judasza” dowiemy się: ”do czego służy mały otwór w drzwiach? W tej sztuce znajdziecie odpowiedź na to przekorne pytanie. Perypetie dwóch małżeńskich par mieszkających na tym samym piętrze wiedzione komediowym korowodem złożonym z zabawnych i błyskotliwych dialogów. Anatomia wścibstwa, zazdrości, zdrady i chciwości. Matematyka perfidii, pomysłowości, hipokryzji i egoizmu. Świat naukowców kontra świat artystów. Piotr, Ada, Karol i Hanna- postaci ciekawie zarysowane i niebanalne w sieci dziwnych, wręcz nieoczekiwanych sekwencji i powiązań. Komedia z filozoficznym przesłaniem traktująca o ludzkich słabościach, niezależnych w tym wypadku od intelektu i zdolności człowieka”.

I jeszcze propozycja dla najmłodszych „BAM,BAM” spektakl ten to niezwykłe przeżycie dla dzieci i rodziców, bowiem to spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych… Oparty jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach. Wycisza i oswaja. Oddziałuje sensorycznie – poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch…Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami.

Barbara Pachniowska, dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu

02.10.2015 / 13:10

Singiel nowotarskiego rapera

W serwisie YouTube.pl można obejrzeć teledysk z piosenką rapera z Nowego Targu o pseudonimie Jerli, czyli Dawida Pajerskiego, którą nagrał razem z Mają Polką. Teledysk został nagrany w Tatrach.

Piosenka "Dmuchawiec" jest tytułowym singlem z najnowszej płyty rapera.oprac. r/

06.10.2015 / 20:46

Nowotarżanie na II Turnieju Karate Kyokushin (zdjęcia)

W hali sportowej w Staporkowie odbył się II Turniej Karate Kyokushin zorganizowany przez sekcje Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin prowadzonego przez shihan Krzysztofa Borowca 5 dan tj. Klub Kyokushin w Końskich kierowany przez sensei Beate Kij oraz Klub Kyokushin w Staporkowie kierowany przez sensei Jarosława Jankowskiego.

W turnieju uczestniczyło 230 zawodników i zawodniczek z 16 klubów. Otwarcia dokonała Burmistrz Miasta Dorota Łukomska. Sędzią turnieju był shihan Wiesław Gwizd 5 dan z Tarnowa. Zawodnicy rywalizowali w konkurencji kumite semi kontakt. Nowotarska 9 osobowa Drużyna YOKOZUNY tj. Zuzanna Mroczka, Adam Gniadek, Bartłomiej Furca, Karolina Gucwa, Natalia Sobolak, Magdalena Furca, Patrycja Nykaza i Maksymilian Rapacz z sensei Ewa Pawlikowską na czele – trenerem i sędzią – świetnie wypadła w tym turnieju zdobywając 7 medali w tym 4 złote, które zdobyli : Maksymilian Rapacz , Adam Gniadek, Karolina Gucwa, Patrycja Nykaza, 1 srebrny zdobyty przez Magdalenę Furcę i 2 brązowe wywalczone przez Natalie Sobolak i Zuzannę Mroczkę. Troche mniej szczęścia miał Bartosz Furca, który bardzo dobrze walczył i po wyrównanej walce jednym głosem sędziowskim musiał uznać wyższość przeciwnika. Druzyna z Nowego Targu uplasowała sie na 5 miejscu zdobywając 25 punktów, a zawodniczka Patrycja Nykaza została specjalne wyróżnienie jako najlepszy technik

Udział w zawodach częściowo pokryty został z dotacji Gminy Miasto Nowy Targ.

Ewa Pawlikowska, zdj. K. Rapacz

 
06.10.2015 / 20:44

Falstart MMKS-u. Nowotarżanki przegrały pierwszy mecz na Łotwie

Unihokeistki Podhala od porażki rozpoczęły zmagania w Klubowym Pucharze Europy, który rozgrywany jest w łotewskim Cesis.

Nowotarżanki źle rozpoczęły spotkanie, od straty gola już w 5 minucie, ale szybko odpowiedziały dwoma trafieniami. Druga tercja pod dyktando Łotyszek i tylko dobrej postawie Tomczyk w bramce oraz nieskuteczności rywalek Podhalanki zawdzięczają, że straciły tylko jedną bramkę.

Na początku trzeciej tercji mistrz Polski grał w przewadze, ale nie oddał strzału. Łotyszki również nie wykorzystały 2-minutowej przewagi. Podhale lepiej grało niż w drugiej części meczu, ale więcej popełniło błędów w obronie. Dwa wykorzystały przeciwniczki. Przy decydującej bramce Grynia straciła piłeczkę w narożniku boiska. 50 sekund przed końcem Fuła powędrowała na ławkę kar i strat nie dało się odrobić. Nie pomogło też wycofanie bramkarki.

MMKS Podhale Nowy Targ – Rubene (Łotwa) 3:4 (2:1, 0:1,1:2)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10660[/SPORTOWEPODHALE]

 
06.10.2015 / 20:42

Mało nas... Kajakarze z Pienin na torze w Krakowie

Na torze kajakowym w Krakowie rozegrano Puchar Nadziei Olimpijskich. W zawodach uczestniczyli młodzi kajakarze z Krościenka i Szczawnicy.

W dwudniowych zawodach startowali Słowacy, Czesi i nasi reprezentanci. Rywalizowano w czterech grupach – do lat 14, 16 i 18 oraz 23 poza konkursem. Był to swoisty przegląd zaplecza kajakowego.

- Niestety na tle naszych sąsiadów nie wypadliśmy dobrze – mówi obserwator zawodów Józef Dyda. - Nie chodzi o jakość, ale o ilość startujących. Zawody odbywały się w naszym kraju, a więcej startujących było ze Słowacji i Czech. Te kraje przysłały bardzo mocne ekipy. Inna rzecz, że w tych krajach kajaki są bardzo popularne. Piotr Prusak był jedynym Polakiem w K1 U14, który nawiązał rywalizację z koalicją czesko – słowacką. Wśród dziewczynek dwa razy do finału weszła Małgorzata Mędoń, córka Joanny Polaczyk Mędoń. W K-1 U 16 z bardzo dobrej strony pokazał się szczawniczanin Bartek Kubik. Potwierdził, że jest ogromnym talentem. W pierwszym dniu zawodów zajął pierwsze miejsce, nazajutrz ominął bramkę i złapał 50 punktów karnych, które wyrzuciły go poza finał. W K-1 do lat 18 świetnie zaprezentował się Jakub Brzeziński. W drugim dniu zawodów pokazał, że zalicza się do czołówki europejskiej. Zdeklasował rywali. Popłynął bezbłędnie w znakomitym czasie. Startowało jeszcze dwóch zawodników z Krościenka – Jarosław Zaziąbło i Michał Wolski, obydwaj nie przebili się do finałowej ósemki. Skromna nasza ekipa jak mogła starała się zaleźć za skórę południowym sąsiadom. Niestety niewielu mamy zawodników pływających na wysokim poziomie.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10657[/SPORTOWEPODHALE]

05.10.2015 / 22:39

Ekscytujące sztafety

Nowotarskie lotnisko było miejscem rozgrywania mistrzostw powiatu nowotarskiego w sztafetowych biegach przełajowych dla wszystkich typów szkół. Były eliminacjami do mistrzostw Małopolski. Dwa najlepsze zespoły uzyskiwały awans. Było się o co bić.

Sztafety są najciekawszą konkurencją przełajów. W nich klasyfikacja po każdej zmianie może przewrócić się do górny nogami, a zmian było dziewięć (Igrzyska) i dziesięć (Gimnazjada i Licealiada).

W szkołach podstawowych większych emocji nie było. Dziewczęta z Cichego 1 prowadziły od startu do mety. Biegły fantastycznie, z każdym kilometrem powiększając przewagę. Na mecie były o 66 sekund szybsze od ekipy z Krościenka. – Jeszcze tak dużą różnicą nigdy nie wygrałem - skomentował opiekun triumfującej drużyny, Wojciech Kosakowski.
Natomiast walka o drugie premiowane awansem miejsce była zacięta. Przez siedem zmian na miejscu premiowanym biegła sztafeta ze Szczawnicy 1. Na ósmym okrążeniu została wyprzedzona przez Krościenko. Na kolejnych miejscach finiszowały sztafety z Sieniawy, Kluszkowiec, Łapsz Niżnych i Spytkowic.

Rywalizacja chłopców w Igrzyskach zaczęła się od prowadzenia Szczawnicy, która na trzech pierwszych okrążeniach zamieniała się na prowadzeniu z Łapszami Niżnymi. Na czwartym okrążeniu atak na pierwszą pozycję przypuścili chłopcy Wojciecha Kosakowskiego z Cichego i był to udany atak. Wyszli na prowadzenie i nie oddali go do mety. Byli szybsi o 31 sekund od Szczawnicy. Na najniższym stopniu podium stanęła ekipa z Łapsz Niżnych. Kolejne miejsca zajęły sztafety ze Spytkowic i Sieniawy. Podobnie jak w dziewczynkach zabrakło szkół z Nowego Targu. Czyżby w nowotarskich szkołach nie dało się znaleźć dziesięć biegających dziewcząt i chłopców? Nie wierzę.

Dziewczęta z Cichego okazały się najszybsze w Gimnazjadzie. Podopieczne Tomasza Turskiego ze sporą przewagą nad Ponicami dotarły do mety. Ponice na awansujące miejsce wysforowały się na przedostatnim okrążeniu. Wyprzedziły Łapsze Niżne, Spytkowice, Krościenko, Maniowy i Nowy Targ I.

Wśród chłopców bezkonkurencyjni okazali się biegacze z Maniów. Prowadzili od startu do mety i niezagrożeni przekroczyli linię mety. Drugie miejsce przypadło sztafecie z Raby Wyżnej, która od trzeciej zmiany biegła na tej pozycji. Miejsce na podium uzupełnili uczniowie z Łapsz Niżnych, a na kolejnych miejscach uplasowały się zespoły ze Spytkowic, Nowego Targu I i Rabki Zdroju I.

W Licealiadzie całe złoto dla „Goszczyńskiego. Licealistki z Nowego Targu nadawały ton rywalizacji. Na ostatniej zmianie, zaraz po wymianie pałeczki, Aleksandra Misiura została wyprzedzona przez biegaczkę z I LO Rabka Zdrój, ale… - To jest taktyka Oli. Lubi biegać za plecami, bo na 100 metrów jest bardzo szybka – wyjaśniał Piotr Jabłoński, który był spokojny o losy sztafety. Tak też się stało. Długonoga rabczanka prowadziła, ale nie potrafiła się oderwać od zdecydowanie mniejszej nowotarżanki. Cały czas czuła jej oddech na plecach. Gdy do mety pozostawało ciut więcej niż 100 metrów, Olga włączyła drugi bieg i w tempie najszybszego pociągu świata odjechała rywalce. Na mecie miała blisko 30 metrową przewagę. Na trzecim miejscu finiszował zespół ZS nr 1Nowy Targ, a za nim ZS z Jabłonki.

Bardzo ciekawy był bieg chłopców. Tutaj na pierwszych okrążeniach było sporo przetasowań. Liczyły się trzy ekipy – I LO Nowy Targ, ZS nr 1 Nowy Targ i ZSO nr 2 Nowy Targ. Ta ostatnia ekipa na drugie miejsce wysforowała się na szóstej zmianie. Wcześniej przed nią biegli chłopcy z Sokoła, którzy na siódmym okrążeniu zostali wyprzedzeni przez Zespół Szkół Technicznych z Nowego Targu i z każdym okrążeniem spadali coraz niżej. „Goszczyński” objął prowadzenie na trzeciej zmianie i nie oddał do mety, chociaż w końcówce mocno atakował zawodnik ZSO nr 2. Atak został odparty.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10655[/SPORTOWEPODHALE]

05.10.2015 / 22:37

Na podbój Europy

Mistrzynie Polski, unihokeistki MMKS Podhale Nowy Targ, po niedzielnym ligowym meczu z Jedynką Trzebiatów, spakowały się i wyjechały na podbój Europy. W łotewskiej miejscowości Cesis uczestniczyć będą w Klubowym Pucharze Europy.

Biorą w nim udział drużyny z krajów, które w mistrzostwach świata znalazły się poza pierwszą czwórką. To druga co do wielkości klubowa rywalizacja po Lidze Mistrzów. Ale jest się o co bić. Zwycięzca uzyska bezpośredni awans do przyszłorocznego Champions Cup oraz otrzymają nagrodę pieniężną wysokości 5000 CHF.

Nowotarżanki w grupie (B) za rywalki mają mistrza Łotwy – Rubene i mistrza Hiszpanii - CDE El Valle. W drugiej grupie (A) zmierzą się: Nauka MP (Rosja), MFBC Grimma (Niemcy) i FK Kekava (Łotwa). Dwa pierwsze zespoły z każdej grupy awansują do półfinału rozgrywanego na krzyż.

Nowotarżanki mają apetyt, by wygrać rywalizację grupową, a nawet pokusić się o wygranie turnieju. Głośno tego nikt nie powie, ale…

- Pucharowe boje rozpoczynamy we wtorek potyczką z mistrzem Łotwy – informuje trener nowotarżanek, Jacek Michalski. – Nie znamy tej drużyny. Nasza reprezentacja w krajowym składzie pokonała Łotwę, więc myślę, że jest szansa powalczenia z czempionem gospodarza turnieju. Nie znamy też zespołu z Hiszpanii. Nie wiemy czy nasi rywale wystąpią w krajowym składzie czy też mają zagraniczne zawodniczki. Dzisiaj łatwo można sobie kupić dobrą zawodniczkę, która zrobi różnicę, zmieni jakość gry zespołu. O co walczymy? Chcemy wyjść z grupy, a potem powalczyć o coś cenniejszego.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10654[/SPORTOWEPODHALE]

05.10.2015 / 22:36

Brąz Michałczaka

W ośrodku sportowym Tenis Sport Center w Gliwicach rozegrano XV Halowe Mistrzostwa Polski Energetyków w tenisie ziemnym. Uczestnicy podzieleni zostali na kategorie wiekowe - do i powyżej 45 lat.

Mecze eliminacyjne i finałowe rozgrywano do dwóch wygranych setów od stanu 2:2 w gemach, przy czym przy stanie 1:1 w setach rozgrywano tie-break (w grach eliminacyjnych) i super tie-break (w grach finałowych). W kategorii powyżej 45 lat startował nowotarżanin Tadeusz Michałczak.

- Wywalczyłem trzecie miejsce – informuje. – Powtórzyłem sukces z 2014. Mimo licznych kontuzji potrafiłem się dobrze przygotować pod okiem Pawła Fryźlewicza ( fizykoterapeuta). On i dr Piotr Ratułowski postawili mnie na nogi. Swoją cegiełkę dołożył trener Alf Chrobak.

Kategoria „starszych panów” to „teatr jednego aktora” - Waldemara Butanowicza. Jest poza zasięgiem rywali od trzech lat. W finale pokonał Daniela Sierakowskiego 2:0 (6:3, 6:2).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10656[/SPORTOWEPODHALE]

04.10.2015 / 21:52

Unihokej. Mistrz zdemolował wicemistrza

Bardzo szybko, bo już w drugiej podwójnej serii spotkań, doszło do rewanżu za finał MP w unihokeju kobiet. Mistrzynie Polski – MMKS Podhale – rozbiły w puch Jedynkę Trzebiatów.

Góralki chwile rozkojarzenie przeżyły w drugiej tercji. Wtedy przyjezdne doszły je na 6:4, ale szybko wszystko wróciło do równowagi. Koncert strzelecki trwał i zakończył się na jedenastu trafieniach.

W rewanżu przewaga gospodyń była jeszcze większa. Już w pierwszej tercji zaaplikowały przybyszkom znad morza siedem goli. O ogromnej przewadze mistrzyń kraju niech świadczy fakt, iż dwa gole zdobyły grając w osłabieniu! W kolejnych odsłonach, mając wysokie prowadzenie, kontrolowały wydarzenia na boisku i myślami już były przy podróży na Łotwę. Zaraz po mecz spakowały się i wyjechały podbijać Europę. Rywalkom pozwoliły się „uszczypnąć” dopiero w 48 minucie, prowadząc 9:0.

Drugi nasz zespół – Szarotka – nie sprostał zespołowi MOS Zbąszyń. Tylko momentami prowadził wyrównaną walkę. W decydujących momentach ostatnie słowo należało do bardziej doświadczonego przyjezdnego zespołu.

- Co sezon budujemy coś nowego – powiedział trener Lesław Ossowski. – Dziewczyny z różnych powodów kończą granie. Musimy na nowo budować formacje i je zgrywać. Od razu więc zespół nie odpali. Zadowolony jestem z postawy młodych dziewczyn z Ludźmierza od Artura Kasperka. Mimo młodego wieku bardzo dobrze zaprezentowały się z groźnym i doświadczonym przeciwnikiem.

MMKS Podhale Nowy Targ – Jedynka Trzebiatów 11:5 (5:1, 2:3, 4:1) i 11:2 (7:0, 1:0, 3:2)
Worwa Szarotka Nowy Targ – PKS MOS Zbąszyń 2:5 (0:1, 2:2, 0:2) i 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10645[/SPORTOWEPODHALE]

 
04.10.2015 / 21:48

Klasa A: Zabójcze kontry Orawy

Oczy kibiców zwrócone były na Czarną Górę. Tam rozgrywany był szlagier kolejki. Gospodarze podejmowali rewelacyjną Orawę.

Beniaminek z Jabłonki w poprzedniej kolejce stracił pozycję lidera. Granit z kolei miał świetny początek, ale problemy kadrowe sprawiły, że dostał zadyszki. Chociaż przed tygodniem podopieczni Eugeniusza Gogoli w dziesiątkę rozprawili się z Lepietnicą na jej boisku. Kibice mieli nadzieję, że ich ulubieńcy odzyskali dobrą dyspozycję. Nic z tego.

Z Orawą rozpoczęli fatalnie. Już z pierwszej ofensywnej akcji przeciwnika stracili gola ( 5 minuta). Gospodarze posiadali optyczną przewagę, ale kompletnie nic z niej nie wynikało. Nie potrafili wypracować sobie sytuacji, by zaskoczyć Pilcha. Z kolei przyjezdni z kontry stwarzali sobie doskonale okazje do podwyższenia prowadzenia, ale piłce na drodze do bramki stawał P. Gogola. Kilka jego świetnych interwencji zapobiegło nieszczęściu, bo w przeciwnym razie już po trzech kwadransach mogło być posprzątane.

Ale co się odwlecze…. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Kontry gości okazały się jednak zabójcze dla Granitu. Katem gospodarzy był Stasiak, który po godzinie gry skompletował hat tricka. - Więcej jakości było w grze Orawy. Tak krawiec kraje jak mu materiału staje. Nie było czym rywala ugryźć – powiedział Eugeniusz Gogola.

W Rabce miejscowa drużyna przeważała, można rzec, że nie wychodziła z połowy gości, ale skuteczność postawiała sporo do życzenia. W pierwszych trzech kwadransach tylko dwa razy udało się im wymanewrować defensywę gości. Trzeba też przyznać, że spory udział w niskim prowadzeniu miał bramkarz Pępek, który wygrywał pojedynki oko w oko z przeciwnikiem. Po zmianie stron gospodarze już rozstrzelali klikuszowian. Lupa zafundował sobie karetę.

Przebił go W. Bukowski, który trafił pięć razy do bramki Łapsz. Skałka w 5 minucie straciła gola po błędzie obrońców, ale szybko odpowiedziała. Tutaj mecz rozpoczął się z 15 minutowym opóźnieniem, bo spóźnili się sędziowie. Być może dlatego gospodarze byli rozkojarzeni, bo na przerwę schodzili już w dwubramkowym prowadzeniem. Po zmianie stron mieliśmy festiwal bramkowy. Bramki padały jak z rogu obfitości, to do jednej to do drugiej bramki.

Beniaminek z Krempach na otwarcie meczu stracił gola i jakoś nie potrafił się z tego szoku otrząsnąć. Rezerwy NKP bardzo mądrze grały nie pozwalając na zaognienia przed własnym polem karnym. Same zaś miały kolejne okazje, by podwyższyć prowadzenie. Po przerwie gospodarze byli bardziej aktywni, wykorzystali błąd defensywy Podhala i zdobyli wyrównującego gola. To tylko podrażniło ekipę z Nowego Targu, do której należało ostatnie słowo.

W Ludźmierzu nie mają wesołych min. Trudno się dziwić skoro trudno skompletować jedenastkę. Dzisiaj Wiatr mógł skorzystać tylko z dziesięciu piłkarzy. Na tylmanowian, którzy celują w awans, było za mało. Trzeba odnotować bezpośrednie trafienie Kuziela z rzutu rożnego, to pierwszy taki przypadek od trzech sezonów na podhalańskich boiskach.

Skalni, którzy objęli prowadzenie w tabeli po poprzedniej kolejce, przeważali z Łopuszną, ale nie potrafili tego udokumentować w pierwszej połowie. Odblokowali się w drugiej części gry i pewnie wygrywając utrzymali fotel lidera.
Na niespodziankę zanosiło się w Lipnicy. Miejscowi piłkarze zawodzili na całej linii. Popełniali proste błędy, które z zimną krwią wykorzystywali goście. Jordan po 45 minutach prowadził już 3:0. Druga połowa już pod dyktando gospodarzy, którzy zdołali uratować punkt. W ostatniej akcji meczu mieli jeszcze piłkę meczową, ale remis uratował obrońca Jordana wybijając ją z linii bramkowej.

Babia Góra Lipnica Wielka – Jordan Jordanów 3:3 (0:3)
Wiatr Ludźmierz – Lubań Tylmanowa 1:9 (1:3)
Skałka Rogoźnik – KS Łapsze Niżne 6:4 (4:2)
Skalni Zaskale – Przełęcz Łopuszna 3:0 (0:0)
Wierchy Rabka – Lepietnica Klikuszowa 7:1 (2:0)
Spisz Krempachy – NKP Podhale Nowy Targ 1:2 (0:1)
Granit Czarna Góra – Orawa Jabłonka 1:3 (0:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10647[/SPORTOWEPODHALE]

04.10.2015 / 21:43

Hokej. Niezdobyty Bytom

- Przegraliśmy po walce. Rozegraliśmy najlepszy mecz na wyjeździe i o ironio wracamy bez punktu, chociaż na niego w pełni zasłużyliśmy – powiedział trener Marek Ziętara.

- Jedziemy po zwycięstwo do Bytomia – zapowiadał Mateusz Michalski po spacerku z Janowem. W Bytomiu spacerku nie można było się spodziewać. Podhale wraca na tarczy.

Z Bytomiem góralom zawsze się trudno grało, to rywal, który nie bardzo leży nowotarżanom. Mecze zawsze trzymały widzów w napięciu, a rezultat był niewiadomą do ostatnich sekund. Nie inaczej było w dzisiejszej potyczce.
Długo utrzymywał się wynik bezbramkowy. Otwarcie przyszło 3 sekundy przed końcem pierwszej odsłony. Moment dekoncentracji w podhalańskiej drużynie wykorzystał Demjaniuk.

Strata takie bramki „do szatni” zawsze boli. Bytomian uskrzydliła, a górale jeszcze ją roztrząsali i 67 sekund po rozpoczęciu drugiej tercji po raz drugi gospodarze pokonali Raszkę.

- Mam żal do sędziego, że uznał tego gola - żali się szkoleniowiec „szarotek”. – Raszka był niemiłosiernie obkładany kijem.

Niestety 5 minut później bytomianie za prawą Krzemienia po raz kolejny wyszli na prowadzenie.

- Kolejny niefartownie stracony gol – przekonuje Marek Ziętara. - Przegrane wznowienie, strzał, krążek po rykoszecie odbity od kija lub nogi jednego z graczy zmylił Raszkę. W końcówce Podhale wycofało bramkarza, przez 35 sekund nacierało na bramkę gospodarzy, ale sekundę przed końcową syreną straciło kolejnego gola.

Polonia Bytom - TatrySki Podhale Nowy Targ 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10650[/SPORTOWEPODHALE]

 
04.10.2015 / 21:38

Skoki narciarskie. Kot na podium

Zakopiańczyk Maciej Kot stanął na podium finałowych zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Klingenthal. Triumfował Słoweniec Domen Prevc. Klasyfikację generalną wygrał Norweg Andre Tande, mimo iż w dzisiejszym konkursie został zdyskwalifikowany.

Kot, podobnie jak wczoraj Dawid Kubacki, stanął na najniższym stopniu podium. W pierwszej serii wylądował na 135 m, w drugiej miał krótszy skok o 4,5 m. Do zwycięzcy stracił 2,6 pkt. Słoweniec oddal skoki o długości 129 i 141,5 m. Na dziesiątym miejscu konkurs ukończył Dawid Kubacki ( 132 i 129,5 m), a Andrzej Stękała z Dzianisza był czternasty po skokach na odległość 127 i 125 m.

W klasyfikacji generalnej na drugiej pozycji sklasyfikowany został Kubacki, który o 59 punktów był gorszy od triumfatora cyklu. Nas trzecim stopniu podium stanął Kot ( strata 101 pkt.). Siódme miejsce okupił Klemens Murańka, 32. był Krzysztof Leja, 38. Andrzej Stękała, a 48. Jan Ziobro.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10646[/SPORTOWEPODHALE]

04.10.2015 / 21:36

Hokej. Komplet punktów z Unią

Hokejowi juniorzy MMKS Podhale wygrali dwa spotkania ligowe z oświęcimską Unią. W pierwszym meczu ich dominacja na tafli nie podlegała dyskusji. W rewanżu dopiero w trzeciej tercji przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.

- Przeważaliśmy, a gole, które zdobyli oświęcimianie, były bardziej naszą zasługą niż ich – twierdził po pierwszym meczu trener Podhala, Paweł Gil. – Tak kończy się zabawa z krążkiem. Generalnie jestem zadowolony z postawy chłopaków. Widać postęp, piątki się zgrywają, wszystko lepiej funkcjonuje. Oby tak dalej.

Rewanż był trudniejszy dla górali. Unici stawiali zacięty opór przez 40 minut. Polegli dopiero w ostatniej części gry, bo też skład mieli mizerniutki, zaledwie dwie piątki.

MMKS Podhale Nowy Targ – Unia Oświęcim 9:3 (3:1, 3:1, 3:1) i 6:4 (2:1, 2:2, 3:1)

Bramki dla MMKS: Jachimczyk 3, Panczakiewicz 3, Świstak, Szuba, Kuraś (I mecz); Świstak 3, Jachimczyk 2, Olchawski (II mecz).
MMKS Podhale: Łapszenkow – Habura, Katin, Siuty, Panczakiewicz, Świstak – Trzebunia, Huzior, Jachimczyk, Olchawski, Wolski – Truty, Szewczyk, Szuba, Kuraś, Kieta – Zamarlik, Brynkus. Trener Paweł Gil. W drugim meczu bronił Buczek, grał Pierzchała. Nie grali: Szewczyk i Zamarlik.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10649[/SPORTOWEPODHALE]

 
04.10.2015 / 21:01

III liga siatkówki kobiet: Pierwsze koty za płoty…

Inauguracyjny występ w III lidze siatkówki kobiet już za zawodniczkami SMS Aktywnych. W rozegranym awansem meczu pierwszej kolejki siatkarki z Raby Wyżnej uległy w Bobowej drużynie tamtejszego MKS-u 3:1, lecz dwie z trzech przegranych partii oddały po walce na przewagi.

Zamieszania przed startem tegorocznych rozgrywek było co niemiara. Małopolski Związek Piłki Siatkowej zbierał zgłoszenia do III i IV ligi bardzo długo, a „ostateczny” termin i tak był przesuwany. Ostatecznie do III lligi zgłosiło się 13 zespołów, lecz w związku z małym zainteresowaniem najniższą klasą rozgrywek, do której zgłosiło się zaledwie 5 drużyn, postanowiono o połączeniu dwóch lig i podziale na dwie grupy. Zespół z Raby Wyżnej trafił do grupy A, w której będzie musiał rywalizować m.in. z zespołami z Nowego Sącza, Tarnowa, Myślenic, Bobowej, Piwnicznej-Zdrój oraz Wieliczki. – Układ grup na pewno nie jest po naszej myśli. Trafiły nam się zespoły, do których dojazd jest daleki i czasochłonny, wiąże się też oczywiście z dużymi kosztami transportu. W drugiej grupie jest aż pięć zespołów z Krakowa, do którego trasa jest bardzo dobra, lecz z żadnym nie będziemy rywalizować. Tak postanowiono w MZPS, z nami na pewno tego nie konsultowano.- kwituje trener rabianek Ryszard Szawernoga.

Kalendarz rozgrywek wraz z podziałem terytorialnym grup opublikowano w poniedziałek 28.09 września, a już na 03.10 zaplanowano pierwszą kolejkę spotkań. W niej rabianki trafiły na rywala z Bobowej. Siatkarski tamtejszego Podkarpacia są od wielu sezonów obecne w III lidze seniorek i zapewne to doświadczenie przeważyło o wyniku spotkania rozegranego awansem 02.10. – Z przyczyn kadrowych musieliśmy przełożyć pierwszy mecz i zagrać go dzień wcześniej. Ze strony klubu z Bobowej nie było przeciwwskazań, więc nasz mecz oficjalnie rozpoczął rozgrywki w Małopolsce.- tłumaczy prezes SMS Aktywnych Dorota Hudomięt.

A samo spotkanie rozpoczęło się bardzo nerwowo ze strony przyjezdnych. Trema przed III-ligowym debiutem paraliżowała delikatnie ich poczynania, a w grę wkradało się dużo prostych błędów. – Na początku trochę straciliśmy do Bobowej, lecz w środku seta udało się to zniwelować. Końcówka emocjonująca, lecz lepiej wytrzymały ją gospodynie. My popełniliśmy dwa błędy i set padł łupem Podkarpacia. Naprawdę niewiele brakowało do szczęścia.- mówił po spotkaniu trener rabianek.

Druga partia to „wypisz, wymaluj” kopia pierwszej odsłony. MKS odskakuje na kilka punktów, „Aktywne” gonią wynik, a w samej końcówce ponownie muszą uznać wyższość bardziej ogranych rywalek, ulegając im po raz kolejny 26:24. W trzecim secie nie popełniają już błędu z dwóch pierwszych. W początkowej fazie utrzymują kontakt, by w środku „odjechać” rywalkom. Skuteczna zagrywka, dobry blok i mocne ataki ze skrzydeł pozwalają na kontrolę nad wynikiem. Ostatecznie SMSki wygrywają pierwszą partię w III lidze 25:17. Rozdrażnione przeciwniczki z animuszem rozpoczynają jednak kolejnego seta. Bardzo dobra postawa w polu zagrywki, problemy z przyjęciem u rabianek i bardzo szybko na tablicy pojawia się wynik z wysoką przewagą MKS-u: 1:9, 2:10, 6:16… Siatkarki z Podhala starają się szarpnąć, ale kontry nie wychodzą, a dogranie pierwszej piłki nadal szwankuje. Po godzinie i trzydziestu minutach walki muszą pogodzić się z porażką. Trzy punkty zostają w Bobowej.

- Najważniejsze dla nas w tym momencie jest zdobywanie doświadczenia na parkietach trzecioligowych, to jest jednak przeskok jakościowy w stosunku do IV ligi. Przystąpiliśmy do tego spotkania z marszu, bo nikt się nie spodziewał, że rozgrywki rozpoczną się tak szybko. Mimo tego mieliśmy szansę na jakieś punkty, a nawet zwycięstwo.- podsumował Szawernoga.

MKS Podkarpacie Bobowa - SMS Aktywni Raba Wyżna 3:1 (26:24, 26:24, 17:25, 25:16)

Składy:
SMS Aktywni: Lubińska, Hudomięt D., Waśko, Krasińska, Grzybacz, Stasiak, Hudomięt K. (libero) oraz Talip, Wójciak.
MKS Podkarpacie: Smoszna, Motyka, Mucha, Machniewicz, Wojtaczka, Tarasek-Gigoń, Żarnowska (libero), Król (libero) oraz Strykowiec, Ćwiklik.

żródło: SMS Aktywni Raba Wyżna

 
03.10.2015 / 23:01

Coś jest nie tak

Tenisiści stołowi Orkana Nowy Targ po raz drugi przegrali 1:9 w drugoligowych zmaganiach.

- Maciej Urbański, sędzia główny zawodów, po meczu powiedział „ 6:4 to byłby sprawiedliwy wynik”. Tydzień temu słyszałem słowa w podobnym stylu – mówi grający trener Piotr Obrochta. - Co z tego, skoro kolejny raz przegraliśmy do jednego. Coś jest nie tak, czegoś nam brakuje. Walczymy, a jednak nie potrafimy postawić kropki nad „i”. Mówię do chłopaków, że sama gra nie wystarczy. Qsentix Group i Firma Janas nam zaufały i trzeba zacząć wygrywać. Trzy tygodnie do następnego meczu i trzeba pozmieniać wszystko w treningach, potrenować końcówki setów i kilka elementów, które poprawią naszą regularność. O każdym zawodniku Orkana (Tomasz Wolski, Paweł Obrochta, Wojciech Waliczek, Piotr Obrochta) można powiedzieć to samo: grał, momentami nawet bardzo dobrze, ale ostatecznie przegrywał. W naszym składzie na ten mecz, z powodów osobistych, zabrakło Tomasza Nędzy Kubińca, który jako jedyny, jak do tej pory, zdobył punkt w singlu.

Spektrum Słopnice – Orkan SP 5 Nowy Targ 9:1

Punkty dla Orkana: Paweł Obrochta i Piotr Obrochta po 0,5.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10643[/SPORTOWEPODHALE]

03.10.2015 / 23:00

Klikuszowa najlepsza

Na boisku LKS Dunajec Ostrowsko odbyły się zawody szkół w piłce nożnej chłopców. W zawodach uczestniczyły drużyny reprezentujące gimnazja z Krempach, Ludźmierza, Gronkowa, Ostrowska, Łopusznej, Waksmunda i Klikuszowej.

Zgodnie z regulaminem rozgrywki przeprowadzone były z podziałem na grupy A i B. Przed losowaniem rozstawione zostały drużyny, które w poprzedniej edycji rozgrywek zajęły miejsca pierwsze i drugie. W rozgrywkach zasadniczych rozegrane zostały mecze grupowe systemem „każdy z każdym”, po których wyłoniono zwycięzców grup. Zespoły te rywalizowały w finale, natomiast zespoły, które zajęły drugie miejsca zagrały o trzecią pozycję. O kolejności pozostałych miejsc decydowała ilość punktów zdobytych przez poszczególne zespoły w rozgrywkach grupowych.

Wyniki grupowe:
Ludźmierz – Ostrowsko 1:1
Krempachy – Waksmund 0:0
Krempachy – Klikuszowa 1:4
Ludźmierz – Gronków 2:2
Łopuszna – Ostrowsko 1:0
Klikuszowa – Waksmund 3:1
Ludźmierz – Łopuszna 0:3
Ostrowsko – Gronków 0:5
Waksmund – Krempachy 2:3

Finał:
Klikuszowa –Łopuszna 5:0

O III miejsce:
Krempachy –Gronków 0:1

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Gimnazjum Klikuszowa
2. Gimnazjum Łopuszna
3. Gimnazjum Gronków
4. Gimnazjum Krempachy
5. Gimnazjum Ludźmierz
6. Gimnazjum Ostrowsko
7. Gimnazjum Waksmund

Zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary za miejsca I - III oraz nagrody rzeczowe od miejsca I - VI. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Mateusz Włodarczyk Gimnazjum Klikuszowa, który otrzymał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę rzeczową.

- Gorące podziękowania od organizatorów i uczestników turnieju, kierujemy do prezesa LKS Dunajec Ostrowsko Tomasza Wróbla i Adama Witka za udostępnienie obiektu na czas turnieju i przygotowanie boisk oraz sponsora nagród Gminy Nowy Targ i wójta – podziękował Paweł Gil, organizator turnieju.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10639[/SPORTOWEPODHALE]

 
03.10.2015 / 22:58

Kubacki na podium

Na najniższym stopniu podium zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich na Vogtland Arenie stanął Dawid Kubacki.

25-latek z Nowego Targu skoczył 129,5 oraz 137,5 metra i stracił do triumfatora Norwega Andre Tande 16 punktów. Tuż za Kubacki uplasował się Maciej Kot. Skoczek z Zakopanego uzyskał 129,5 metra w serii pierwszej oraz 137 metrów w drugiej rundzie. Do Kubackiego stracił zaledwie 1,1 pkt. Bartłomiej Kłusek, po lotach mierzących 133 i 132 metry, uplasował się na dziewiątej lokacie. Dwie pozycje niżej zmagania ukończył Stefan Hula (130,5 oraz 134,5 metra). Trzynasty był najmłodszy członek polskiej ekipy obecnej w Klingenthal - Andrzej Stękała (130 i 131 metrów). Krzysztof Biegun (122,5 i 124) zajął 221 miejsce.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10644[/SPORTOWEPODHALE]

 
03.10.2015 / 22:57

III liga/piłka nożna: Planowe punkty

Inny rezultat niż wygrana NKP nie wchodziła w rachubę. W końcu nowotarżanie pojechali do czerwonej latarni tabeli. Tak też się stało. Szybko ustawili sobie mecz i spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na murawie.

Podhale rozpoczęło spotkanie mocnymi akcentem. Już 3 minucie Fałowski znalazł sposób na pokonanie miejscowego golkipera. Górale poszli za ciosem i po kwadransie prowadzili już 2:0. Gospodarze nie mogli sobie poradzić z wysokim pressingiem przyjezdnych. Nie potrafili wyprowadzić piłki z własnej połowy, zaliczyli dużo start. Motali się jak ryba w sieci. W 20 minucie Marczyński zdecydował się na pierwszy strzał na bramkę Podhala, ale był bardzo niecelny. Gospodarze otrząsnęli się po nokdaunie i przeprowadzili kilka składnych akcji. Odkryli się i nadziali się na kontrę nowotarżan, którzy wywalczyli rzut różny, a po nim podwyższyli rezultat spotkania.

Drugą połowę górale również rozpoczęli od szybko zdobytego gola. Wykorzystali błąd bramkarz gospodarzy. W kolejnych minutach gra nie była ciekawa. Toczyła się głownie w środku boiska. Goście mieli mecz pod kontrolą, chociaż w 86 minucie trochę w tyłach przysnęli, dając sobie wbić gola.

Beskid Andrychów – NKP Podhale Nowy Targ 1:4 (0:3)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10642[/SPORTOWEPODHALE]

 
03.10.2015 / 11:02

Cztery podia

W Krakowie rozegrano Małopolską Gimnazjdę w Szkolnej Indywidualnej Lidze Lekkoatletyce. Dobrze w niej zaprezentowali się przedstawiciele nowotarskiego powiatu. Cztery razy stawali na podium, za każdym razem na jego najniższym stopniu.

W biegu na 600 metrów trzecia była Weronika Bieniarz (Ciche 1). Również na trzecim stopniu podium stanęła Magdalena Szymusiak (Załuczne) po konkursie rzutu oszczepem. W rywalizacji dziewcząt najwyżej w poszczególnych konkurencjach sklasyfikowane zostały: 4. Ciche 1 (sztafeta 4x100 metrów), 5. Julia Kusiak (Św. Rodzina Rabka) na 100 metrów, 6. Anna Pyka (Rabka 1) w dal, 8. Dominika Mulica (Ciche 2) w biegu na 300 metrów, 10. Magdalena Duda (Ponice) w pchnięciu kulą.

W rywalizacji chłopców brązowe medale wywalczyli - Marcin Piszczek (Ciche 1) w rzucie oszczepem i sztafeta 4x100 metrów Raby Wyżnej w składzie Krzysztof Kondys, Mateusz Zych, Dawid Kowal i Mateusz Buksa. Ten ostatni na czwartym miejscu ukończył bieg na 300 metrów, a na dystansie 100 metrów uplasował się na szóstej pozycji. Czwarte miejsce w biegu na 1000 metrów przypadło Szymonowi Styrczuli (Ciche 1). W pchnięciu kula na 11 miejscu zawody ukończył Jakub Lenart (Spytkowice).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10637[/SPORTOWEPODHALE]

02.10.2015 / 22:22

Hokej: Oficerowie i rekruci - Szarotki pokonują Naprzód Janów (zdjęcia)

- Mieliśmy zacząć z tyły na zero, dać się wyszumieć gospodarzom i próbować ich ukłuć. Tymczasem szybko stracone gole rozbiły naszą koncepcję. Po pierwszej tercji było 7:0 i martwiłem się, żeby 20 krążków nie wpadło do naszej sieci – wyjawił trener janowian, Mariusz Jakubik.

Janowianie nie zawiesili wysoko poprzeczki Podhalu. Zaprezentowali poziom rekrucki, daleki od przyzwoitości dobrego szeregowca. Nawet chęć szczera (czytaj: nadludzka ofiarność) nie zrobiła z nich oficerów meczu. Było w ich poczynaniach dużo szarpaniny i serdecznie mało - jak na 60 minut gry - akcji, które mogły choć na krótką chwilę przekonać, że to ekstraklasowa drużyna. Pod bramką Podhala mieszali tylko wtedy, gdy grali w przewadze. Honorowego gola sprezentował im B. Kapica.

„Szarotki” już w 42 sekundzie rozpoczęły kanonadę i w pierwszych 20 minutach zakończyli na siedmiu trafieniach. Dodajmy po ładnych akcjach i również golach. Okrasą było trafienie Wronki (na 2:0) w okienko. Jedyną korzyść z tego meczu odniósł trener gospodarzy, bo zawodnicy nie musieli grać na pełnych obrotach, by punktować rywala. Dał też odpocząć Raszce. Oczywiście wszystko z myślą o czekającej Podhalan potyczce w Bytomiu.

TatrySki Podhale Nowy Targ – Naprzód Janów 12:1 (7:0, 4:0, 1:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10638[/SPORTOWEPODHALE]

zdj. Michał Adamowski

 
02.10.2015 / 11:57

Czym skorupka za młodu…Rozmowa z Wiesławem Klagiem

- Budowa sportu przypomina piramidę. Jej postawą są dzieci. Jak najwięcej dzieciaków powinno uprawiać sport, bo to świetna szkoła życia – twierdzi Wiesław Klag, nauczyciel wychowania fizycznego, były trener piłkarskiej kadry PPPN, obecnie trener piłkarskich kadr Szkolnego Związku Sportowego.

Umówiliśmy się na rozmowę o piłkarskiej młodzieży na Podhalu, o młodzieżowych rozgrywkach ligowych, o „perełkach” w podhalańskich klubach, a wypłynęliśmy na szersze wody, poruszając temat wychowania przez sport.

- Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - od znanego przysłowia rozpoczyna rozmowę. – Nie dotyczy to tylko sportu, chociaż sport daje coś wyjątkowego, co pozostaje na całe życie, gdy siedzisz na kanapie. To właśnie sport i rekreacja dają szansę dzieciom, by najszybciej zrozumiały, że w życiu wszystko zależy od nich i tego jak ciężko będą pracować. Sport buduje charakter i wiarę, i nie koniecznie trzeba zostać zawodowcem. Budowa sportu przypomina piramidę. Jej postawą są dzieci, a szczytem seniorzy, a idąc dalej zawodowcy. W naszej podhalańskiej piłce zawodowstwo na razie nam nie grozi. Na pewno nie takie o jakim zapewne marzy każdy zaczynający kopać piłkę. Bycie Robertem Lewandowskim nie jest takie proste. Najistotniejsze jest szkolenie i zorganizowanie odpowiedniej struktury rozgrywek. Nie wychylajmy się daleko, spójrzmy na nasze piłkarskie ligi młodzieżowe. Niepokojącym zjawiskiem są walkowery, tzw. puste mecze. Albo drużyna nie przyjechała, bo nie skompletowała jedenastki, a jak przyjedzie w dziewięciu czy dziesięciu, to po kilku minutach ktoś udaje kontuzję, ekipa jest zdekompletowana i mecz kończy się przed czasem. Wtedy szkolenie traci sens. Niestety takie mecze się zdarzają i nad tym trzeba ubolewać. Należy tak zorganizować rozgrywki, żeby nie dochodziło do pustych przebiegów. Mobilizować działaczy, uświadamiać im, że drużyna młodzieżowa jest ważniejsza niż pseudo- zawodowi seniorzy.

- Wiele razy w podokręgu słyszałem, że mecze są odwoływane, bo pada deszcz, jest zimno i rodzic nie puści dziecka, by się nie zaziębiło.

- Przywołam jeszcze raz przysłowie o skorupce. Brakuje wiedzy doceniania sportu. Jak ktoś się zahartuje w młodości, to jest zdrowy w dalszej części życia. Deszcz przeszkodą? W piłkę gra się w różnych warunkach i o tym rodzic powinien wiedzieć. Takie warunki tylko hartują, dzieciaki mogą się tylko uodpornić. Z dziecka chowanego pod kloszem nie będzie piłkarz i zdrowy człowiek. Sport nas rozwija, kształtuje i hartuje. Jeśli zajmiesz się nim na serio, nie będzie tylko pasmem sukcesów, lecz także nieustającym pasmem mniejszych lub większych porażek. I wtedy rodzą się charaktery. Uprawiając sport przekraczasz pewne limity i stajesz się coraz lepszy. Sport da nam siłę do stawiania czoła w życiu, jest drogowskazem do spełnienia marzeń. Uczy, że nie ma rzeczy niemożliwych.

- Młodzież jest wygodna. Po co pocić się, katować na boisku czy siłowni, skoro jest dużo więcej ciekawszych i nie męczących zajęć.

- To prawda. Młodzież stała się wygodna, ma konformistyczne podejście do życia. Dzieciaki dzisiaj nie lgną do piłki jak dawnej. Wtedy szmaciankę kopało się na łąkach, podwórkach, na placach blokowisk pod trzepakami. Obecnie orliki zastępują prowizoryczne za naszych czasów place gry. Niestety teraz są takie rzeczy jak interenet, telewizja, inne pokusy, ale one nie powinny powodować, że cała generacja musi siedzieć w domu czy iść na imprezę. Plejada gwiazd polskiego sportu i kultury dostrzegła problem i zaangażowała się w akcję „Stop zwolnieniom w wf-u”. Jestem nauczycielem tego przedmiotu i wiem na czym polegały te zwolnienia. Nie wiem czy to efekt akcji, ale w tym roku młodzież zaczęła poważniej podchodzić do zajęć. Może zrozumiała, że sport jest ważną częścią życia. Można przecież wygospodarować czas na gierkę na konsoli, a także na bieganie, jazdę na rowerze, czy pływanie. Nawyki są najważniejsze, a te buduje się w młodzieżowych drużynach. Budowa piramidy musi być świadoma i brać w niej udział cała rodzina. Trzeba dzieciakom podarować nie tylko zabawki i pieniądze, ale sport w dowolnej postaci. Da im siłę do stawiania czoła w życiu, bo ono czasem jest lepsze, czasem gorsze. Staną się silniejsi psychicznie, mniej podatni na depresję, bardziej zadowoleni z życia.

- Wróćmy jednak do tematu przewodniego, futbolu. Może podhalańska młodzież nie widzi perspektywy rozwoju i dlatego opuszcza treningi i wybiera sobie mecze?

- Praca z młodzieżą to główny element funkcjonowania futbolu. Jak grzyby po deszczu powstają akademie, szkółki piłkarskie. Może kiedyś z tych dzieciaków coś wyrośnie, jeśli wcześniej się nie zniechęcą. Na dzisiaj najlepiej pracuje z młodzieżą Orkan Raba Wyżna. Odnoszę jednak ważenie, że Orkan pozostawiony został sam sobie. Jeśli jakiś klub wybije się ponad naszą podhalańską strukturę, to szybko wraca do rzeczywistości. Nie może przebić się dalej, bo brakuje pomocy. Taki scenariusz już przerabialiśmy, gdy drużyny Podhala, Jordana czy Orkana występowały w małopolskiej lidze juniorów. Trzeba podkreślić, że wówczas była to znacznie silniejsza liga, z czołowymi drużynami krakowskimi. Teraz są dwie grupy – mocniejsza i tzw. druga liga. Drużyny, o których wspomniałem też sobie nie poradziły. Oczkiem w głowie każdego działacza klubowego powinna być młodzież. Moim małym zarzutem jest brak kadr podokręgu, które kiedyś były i dobrze funkcjonowały. Teraz kadry młodzieżowe powołuje Szkolny Związek Sportowy, który ma ograniczone możliwości. Razem ze Stanisławem Mrowcą od 12 lat raz lub dwa razy do roku uczestniczymy z naszą piłkarską młodzieżą w mocno obsadzonych turniejach w krajach europejskich. Promujemy młodych piłkarzy. Jak życie pokazało, zaangażowane w to przedsięwzięcie są całe rodziny, szkoła, środowisko. Wszyscy interesują się wyłowionym talentem. Bo ich wyławiamy i promujemy. Wyłowiono już kilku z naszych ekip. Choćby z ostatniego wyjazdu do Berlina. Odkryty został talent Michała Banika, który aktualnie gra w juniorach młodszych krakowskiej Wisły. Bardzo dzielnie sobie radzi pod Wawelem, zdobywa gole. O wcześniejszych „perełkach” nie będę wspominał. W naszych ligach jest ich sporo, ale trzeba szperać i promować poza Podhalem. Dlatego tak ważne są kadry i jej kontakty. One powinny być oknem na świat.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10630[/SPORTOWEPODHALE]

 
01.10.2015 / 09:09

Nasi w mistrzostwach Czech

W drugiej dziesiątce znaleźli się podhalańczycy w mistrzostwach Czech na nartorolkach na dystansie 12 km klasykiem.

Zakopiańczyk Konrad Motor i Jan Antolec (Poroniec Poronin) dystans 12 km przebiegli w czasie, który dał im odpowiednio 11 i 18 miejsce. Dla Antolca był to pechowy start, gdyż w pierwszym dniu zawodów przewrócił się i potłukł, a w kolejnym stracie złamał kijek i stracił przez to wiele cennych sekund. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Staręga, który sklasyfikowany został na siódmej pozycji. Z kolei rywalizację kobiet wygrała Sylwia Jaśkowiec.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=10629[/SPORTOWEPODHALE]


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437