Co nowego na Podhalu ?

21.12.2014 / 17:18

Burmistrz Watycha: "Z oceny Kuratorium Oświaty wynika, że nowotarskie placówki prezentują wysoki lub średni poziom"

NOWY TARG. Zakończona została wizytacja w dwóch gminnych placówkach oświatowych. Ocenie poddano Przedszkole Nr 2 i Szkoła Podstawowa Nr 4. - Z oceny Kuratorium wynika, że placówki prezentują wysoki lub średni poziom - komentuje burmistrz Miasta.

- Z raportów ewaluacji problemowej sporządzonych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wynika, że obie wizytowane placówki spełniają wymagania Państwa na poziomie B i C. Stan spełniania wymagań oświatowych przez szkołę określany jest na pięciu poziomach, od E - niskiego, do A - oznaczającego bardzo wysoki stopień wypełniania wymagań przez szkołę. Placówki otrzymały po wizytacji ocenę "B" i "C", co oznacza wysoki i średni poziom - wyjaśnia Grzegorz Watycha.

Badanie w ramach wizytacji obejmowało odpowiedzi na pytania: w jakim stopniu w wizytowanej placówce procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się, czy uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej, czy zarządzanie szkoła lub placówką służy jej rozwojowi oraz czy uczniowie są aktywni.

s/

21.12.2014 / 13:20

100 płyt z kolędami dla 100 czytelników Podhale24.pl (rozdane)

Mamy dla Was 100 płyt z kolędami Beti & Bobass Świątecznie nagranymi dla Podhale24.pl - żeby otrzymać jedna z nich, wystarczy zapisać się do naszego newslettera. Płyty prześlemy pocztą pierwszym stu czytelnikom, którzy to zrobią.

Kolęd można też słuchać online na stronie koledy.podhale24.pl, dzięki uprzejmości portalu radiopodhale.pl

Jak zapisać się do newslettera podhale24.pl i otrzymać płytę?

Wystarczy na stronie newslettera (podhale24.pl/newsletter) podać swój adres email który a następnie potwierdzić go klikając link w wiadomości jaka przyjdzie na podany adres. Aby otrzymać płytę Beti & Bobass Świątecznie należy przesłać na adres konkursy@podhale24.pl imię i nazwisko oraz adres na który mamy ją przesłać. Ważne by wiadomość wysłać z adresu który zapisany został do newslettera.

Konkurs zakończony, wszyscy którzy do teraz (godzina 19.10) zapisali się do newslettera, aktywowali usługę i wysłali nam adres otrzymają płytę Beti&Bobass Świątecznie. Wyślemy je pocztą jutro z samego rana, więc mamy nadzieję że dotrą do Państwa w sam raz na święta.


Zapisz się do newslettera!

21.12.2014 / 13:09

Orawski Opłatek w Gminie Jabłonka (zdjęcia)

Jak co roku w Gminie Jabłonka zorganizowano "Orawski Opłatek". Wspólne spotkanie Orawian przy stole wigilijnym, na którym płonęło Betlejemskie Światełko Pokoju - odbyło się w Centrum Kultury Górnej Orawy. Trzem kolejnym osobom wręczono statuetki "Człowiek człowiekowi".

Gospodarzami byli wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, dziekan dekanatu orawskiego, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel oraz przewodniczący Rady Gminy Jabłonka Eugeniusz Moniak.

Podczas świętowania wręczono nagrodę Wójta Gminy Jabłonka "Człowiek człowiekowi" trzem zasłużonym osobom z Orawy. Ksiądz Stanisław Krupa został odznaczony m.in. za angażowanie się w życie społeczne i kulturalne regionu Orawy podczas pełnienia funkcji Dziekana Dekanatu Jabłonka. Magdalena Dziubek jest osobą bardzo popularną na Orawie, znaną i szanowaną za długoletnią i ofiarną pracę zawodową w aptece i pomoc drugiemu człowiekowi. Trzecią osobą wyróżnioną jest były burmistrz Miasta Trstená Józef Dubiak. Uhonorowany został za budowanie partnerstwa między miastem Trstená na Słowacji, a Gminą Jabłonka przyczyniając się do rozwoju regionu i wzmacniania kontaktu między sąsiadującymi społecznościami Polskiej i Słowackiej Orawy.

Poświęcono także figurę Chrystusa Frasobliwego wykonaną przez trzech rzeźbiarzy orawskich: Jerzego Fugiela, Eugeniusza i Marcina Lichosyta. Rzeźba będzie wystawiona w budynku Orawskiego Centrum Kultury. Z bożonarodzeniowymi życzeniami do zebranych zwrócił się wójt Antoni Karlak, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel poświęcił opłatki, którym łamali się wszyscy zebrani goście, składając sobie świąteczne życzenia. Na zakończenie można było wysłuchać polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Krystyny Giżowskiej.

er/ zdj. Łukasz Sowiński

21.12.2014 / 12:50

Lodowisko w Czarnym Dunajcu już otwarte (zdjęcia)

CZARNY DUNAJEC. Zgodnie z zapowiedziami - amatorzy jazdy na łyżwach mogą już korzystać z krytego lodowiska w Czarnym Dunajcu. Obiekt znajduje się obok Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II zostało wybudowane na zlecenie gminy.

Lodowisko dysponuje wypożyczalnią łyżew dla dzieci i dorosłych. Zasady korzystania z obiektu oraz ceny biletów - na stronie UG - www.czarny-dunajec.pl.

s/ zdj. Alicja Gąsior

21.12.2014 / 11:56

Ogień na Sienkiewicza

Cztery zastępy straży pożarnej gasiło pożar przy ulicy Sienkiewicza w Zakopanem. Przyczyną pożaru w pomieszczeniach suterenowych było zaprószenie ognia przez mieszkających tam młodych ludzi.

Ogień powstał prawdopodobnie przez niedopałek papierosa. Na miejscu pojawiło się pogotowie, które udzieliło pomocy jednej osobie, która uległa przytruciu czadem.

ben/

21.12.2014 / 09:54

Powrót zimy

Na Podhale wróciła zima. W ciągu minionej nocy spadło kilka centymetrów śniegu. Nie wiadomo jednak czy śnieg utrzyma się do świąt.

Na dziś i jutro synoptycy zapowiadają co prawda przelotne opady śniegu i ujemne temperatury, ale prognozy mówią też, że w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie padał deszcz, a temperatury mogą wzrosnąć do 7°C.

oprac. r/ w galerii zima w Zakopanem - zdjęcia Piotr Korczak

 
21.12.2014 / 09:22

Kto za Watychę i Dorulę? Ponowne wybory nie tylko w Zakopanem i Nowym Targu

Po wygranych wyborach na stanowisko burmistrza Nowego Targu i Zakopanego, Grzegorz Watycha i Leszek Dorula zrzekli się mandatów radnych (brali też udział w wyborach do Rady Miasta). Dlatego w ich okręgach (nr 7 i nr 1) obędą się ponowne wybory, uzupełniające. To, kto weźmie po nich mandaty, okaże się 8 marca 2015.

Taką bowiem datę wyborów uzupełniających wyznaczyła Państwowa Komisja Wyborcza. Ale ponowne wybory w okręgach odbędą się nie tylko w tych dwóch miastach, ale równie w innych gminach naszego regionu. W gminie Łapsze Niżne, po rezygnacji Dominika Błachuta z funkcji radnego, wybory uzupełniające odbędą się w okręgu nr 2, a w gminie Bukowina Tatrzańska w okręgu nr 14 (z mandatu radnej zrezygnowała Kinga Bafia).

r/

20.12.2014 / 15:38

Gorąco w Sejmie podczas dyskusji o pracy koni pracujących w Morskim Oku

W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Dotyczyło ono sprawy transportu konnego turystów na drodze do Morskiego Oka. Celem było wypracowanie kompromisu. Szybko jednak okazało się, że nie ma na to szans.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Komendy Głównej Policji, organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt (m.in. fundacji VIVA, OTOZ Animals, Pegazus), Podhale reprezentowali - komendant zakopiańskiej policji mł. inspektor Dariusz Urbanik, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski oraz przedstawiciele bukowiańskich fiakrów ze Stanisławem Chowańcem na czele.

Celem spotkania była konfrontacja zwolenników i przeciwników transportu konnego na drodze do Morskiego Oka oraz próba znalezienia kompromisowego rozwiązania.

Przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt przypominali, że według ich pomiarów, para koni ciągnąca wóz z turystami, ciągnie ciężar o prawie tonę cięższy od tego, jaki powinna. - Dla nas jest to powód do natychmiastowego zaprzestania transportu i do tego, żeby te konie nigdy nie wróciły na tę trasę - mówili. Ich zdaniem, na trasie do Morskiego Oka popełniane jest przestępstwo, a protest na drodze do Morskiego, który miał miejsce w listopadzie, był ich "obywatelskim obowiązkiem". Animalsi twierdzili, że fiakrzy celowo zmusili konie, by wjechali w siedzących na drodze ekologów i że zostali pobici przez fiakrów. Zarzucali również bezczynność obecnym na miejscu policjantom.

Komendant Urbanik z Zakopanego wyjaśniał, że obrońcy praw zwierząt naruszyli przepisy, bezprawnie zablokowali drogę, a ich protest był nielegalny. Komendant dodał w związku z protestem prowadzonych jest pięć postępowań, a wszystkie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Zakopanem.

Posłowi Markowi Suskiemu nie podobało się, że policja stała bezczynnie, przyglądając się biernie eskalacji. - To skandal - powiedział o zachowaniu policji. Wyjaśnień w tej sprawie domagała się też posłanka Małgorzata Niemczyk.

- Nie rozmawiamy o koniach, o ich dobru, ale o naruszonym ego jednej czy drugiej strony - włączył się do dyskusji lekarz weterynarii Paweł Golonka. Podobnego zdania był pochodzący z Bukowiny Tatrzańskiej senator Stanisław Hodorowicz, który zwrócił uwagę zebranym, żeby rozpocząć dyskusję o koniach, a zakończyć dyskusję o postępowaniach. - Ekspertyza pani Czerskiej jest błędna - powiedział, nawiązując do badań, które miały wykazywać nadmierne obciążenie koni. - Założenia fizyczne ma właściwe, oparte o fizykę. Tylko obliczenia są złe. Nie można absolutnie na niej bazować, bo jest fałszywa - mówił, wykazując, że zawiera proste błędy matematyczne.

Zdaniem prof. Hodorowicza z dwóch powstałych ekspertyz - ekspertyzy doktor Kolstrunga według której konie nie są przeciążone i ekspertyzy mgr inż Czerskiej o odmiennym zdaniu - ta druga jest błędna, więc nie można brać jej pod uwagę w dyskusji nad eksploatacją koni.

Głos zabrał dr Ryszard Kolstrung, który stwierdził, że wozy nie są za ciężkie i nie obciążają koni. - Tutaj nie ma znęcania się. To ciężka praca, ale praca tak zorganizowana, że konie mają czas na pracę i na odpoczynek. W dodatku to jest najlepsza polska rasa koni pociągowych, które dysponują dużą siłą i wytrzymałością - powiedział. Przypomniał też, że konie wyjeżdżają do Morskiego Oka maksymalnie dwa razy dziennie.

Obrońcy praw zwierząt nie przyjmowali tych argumentów do wiadomości, twierdząc, że to ich opinie są prawidłowe. Zarzucali też przytoczonej ekspertyzie błędy, merytoryczne, metodologiczne i rozumowe. - Ciekawe, czy Państwowa Inspekcja Pracy pozwoliłaby zastosować proponowane przez pana doktora rozwiązanie w stosunku do pracowników Biedronki, czyli pozwolić im dźwigać towar dwa razy większy i dwa razy więcej odpoczywać - padło w odpowiedzi.

Dyskusja wywiązała się również między naukowcami, którzy zarzucali sobie wzajemne niekompetencje lub nieetyczne zachowanie. Senator Hodorowicz zaproponował w tej sytuacji, aby powołać trzeciego, niezależnego eksperta, który by rozstrzygnął spór.

W dyskusji posłanka Niemczyk zaproponowała zamontowanie kamer on-line na całej trasie przejazdu, co pozwoliłoby właściwie kontrolować prawidłowość przewozów. - Nie jest to możliwe, bo na drodze do Morskiego Oka są ogromne problemy z zasięgiem - skomentował później dyrektor tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Podczas dyskusji wielokrotnie podkreślano, że żadne z postępowań, jakie zostały wytoczone fiakrom o znęcanie się nad końmi, nie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Prokuratura wielokrotnie stwierdzała, że fiakrzy nie znęcają się nad zwierzętami. Stronnicy fiakrów przypominali też, że w Morskim Oku żaden koń nie padł z wycieńczenia, co wykazały przeprowadzone badania. Podkreślano też, że liczne badania pokazały, że zdecydowana większość koni pracujących w Morskim Oku, jest zdrowych. Jeden z ekspertów zdradził nawet, że gdy przedstawił organizacjom broniącym spraw zwierząt badania koni z Morskiego Oka, które wykazały, że są one zdrowe i nie są zamęczane, usłyszał, że "to źle". - Nie rozumiem tego - stwierdził. - Konie dlatego są utrzymywane na świecie, bo ludzie z nich korzystają. Jeżeli zabronimy im pracy w Morskim Oku, pójdą na mięso.

Fiakrom pozwolono mówić dopiero pod koniec spotkania, mimo że ciągle zgłaszali się do głosu. - Podczas 28 lat był tylko jeden przypadek konia w Morski Oko, Jukona, który padł przy dyszlu. Inne konie padły poza Morskim Okiem - mówił przedstawiciel fiakrów.

Pod koniec wypowiedział się też dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski. - Co do jednej kwestii jestem przekonany, że wozy nie są przeładowywane. Kary za to są bardzo surowe - mówił dyrektor. Jego zdaniem, kompromis jest bardzo trudny, bo oczekiwania stron sporu są skrajnie różne.

Dyrektor dodał, że w sytuacji, gdy badania utytułowanych polskich naukowców są podważane, ma pomysł, żeby stworzyć międzynarodowe konsorcjum naukowców z uniwersytetów w Wiedniu, Krakowie i Lublinie, i to jemu powierzyć przygotowanie ekspertyzy, która byłaby miarodajna i niepodważalna.

Zdaniem dyrektora, dyskutowany powinien być pomysł elektrycznego wspomagania wozów. Gdy była mowa o meleksach, Szymon Ziobrowski wyjaśnił, że takie testy powinny być przeprowadzone również zimą. - Ale czy Tatry to miejsce odpowiednie dla meleksów? Bo jeśli tak, to można dyskutować też o autobusach. To takie filozoficzne pytanie - dodał.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski stwierdził na koniec, że ministerstwo przygląda się całej sprawie. - Dla ministra i dyrektora parku jest to kwestia rozmowy o faktach. W sytuacji, gdy mamy spór, co do faktów, nie możemy ulegać emocjom, które są obecne, a musimy dojść do rozwiązań, które będą godziły interesy różnych stron. Mamy pełne zaufanie do tego, co robi dyrektor Ziobrowski - dodał. - Jeżeli jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania zapewniające dobrostan ten zwierząt, to pewne wartości kulturowe można zachować. Tradycja wykorzystywania koni do pracy jest tradycją tysiącletnią. Jestem za tym, żeby szukać takiego kompromisu - podkreślił.

Filmowa relacja z posiedzenia sejmowego zespołu: TUTAJ

r/

 
20.12.2014 / 13:38

Światłowód łączący południe Małopolski został przegryziony. Gryzonie spodowowały awarię bankomatów

Znana jest przyczyna awarii telefonów i bankomatów w naszym regionie. To gryzonie uszkodziły przewód światłowodowy. Problemy z wybraniem gotówki mieli mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu i Rabki-Zdroju.

Jak informuje rmf24 - łączność przywrócono najpierw w Limanowej, potem w Rabce-Zdroju.

Awaria została usunięta w późnych godzinach nocnych.

Malopolskaonline, s/

 
20.12.2014 / 10:18

Silna opozycja w rabczańskiej radzie

Po raz pierwszy od wielu lat w Radzie Miejskiej w Rabce-Zdroju działa opozycja z prawdziwego zdarzenia. Pięciu radnych zawiązało klub Nasze Miasto i coraz uważniej i krytyczniej przygląda się poczynaniom burmistrz Ewy Przybyło oraz radnych, którzy ją popierają.

Opozycję tworzą: Marek Ciepliński, Rafał Hajdyła (przewodniczący), Anna Karkula, Janusz Wójciak i Rafał Wójtowicz. Opozycja i środowisko z nią związane zaczęła od nagrywania na video sesji Rady Miejskiej, a jednym z jej pierwszych wniosków jest obniżenie wynagrodzenia burmistrz i diet radnych. Radni złożyli też wniosek o informację na temat sytuacji finansowej jednostek miejskich. Pracami klubu kieruje były kontrkandydat Ewy Przybyło w wyborach na burmistrza i były naczelnik Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju - Rafał Hajdyła.

Pojawienie się tak licznej i zorganizowanej opozycji w Radzie Miejskiej, to w Rabce-Zdroju duże novum. Przez ostatnie dwie kadencje decyzje burmistrz kwestionowali pojedynczy radni - Elżbieta Szarawara czy Czesław Sadłowski. Oboje są teraz w koalicji, która wspiera Ewę Przybyło.

r/

20.12.2014 / 09:58

Gwarno na Rynku: Wczoraj Hanna Malacina z zespołem, dziś Majeranki, w niedzielę Wigilia w Mieście

W piątek wieczorem na Rynku w Nowym Targu miał miejsce kolejny koncert zorganizowany w ramach Nowotarskich Targów Bożonarodzeniowych. Tym razem na zaproszenie organizatorów wystąpiła Hanna Malacina Karpiel z Krzysztofem Czechem i Arkadiuszem Wiechem.

Dziś o godz. 14.00 na scenie na Rynku odbędzie się występ Dziecięcego Zespołu Majeranki, natomiast w niedzielę o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na Wigilię w Mieście. W programie: „Jasełka” - dziecięcy zespół regionalny „ Mali Śwarni”
-„Kolędowanie” z muzyką Włodka Majerskiego, - „Z Kolędą”- góralski zespół „Młode Podhale” , degustacja potraw wigilijnych, życzenia, żywa szopka, wspólne śpiewanie kolęd.

oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski

 
20.12.2014 / 09:44

Wszędzie ceny paliw spadają, a w Zakopanem nadal są wysokie

Choć na zdecydowanej większości stacji paliw w Polsce i na Podhalu ceny paliw dawno spadły poniżej 5 zł, w Zakopanem nadal są wysokie i droższe o kilkadziesiąt groszy na litrze, niż na innych stacjach.

Jak podaje serwis tatry.pl, sprawą zainteresowały się nowe władze miasta, a burmistrz Leszek Dorula powiedział, że to wstyd. - Odpowiednie służby kontrolne sprawdzały nawet przyczyny wysokich cen paliw na zakopiańskich stacjach ale zmowy cenowej się nie doszukały. Tymczasem różnica pomiędzy cenami benzyny w Krakowie i właśnie stolicą Tatr często sięgają już 50 groszy. Władze Zakopanego nie wykluczają że spółka komunalna pomyśli o własnej stacji benzynowej z normalnymi cenami paliw ale to są jeszcze bardzo odległe plany - informuje serwis Tatrzańskiej Agencji Rozwoju i Promocji.

oprac. r/

19.12.2014 / 18:39

Ruszyły przetargi na budowę nowej zakopianki z Lubnia do Rabki-Zdroju! (wizualizacja)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowich i Autostrad w Krakowie ogłosiła dziś trzy przetargi na budowę drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Rabką-Zdrój. Inwestycję podzielono na trzy odcinki: S7 Lubień-Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała wraz z budową tunelu oraz Skomielna Biała – Chabówka.

- Będzie to bardzo różnorodna i malownicza droga ekspresowa - mówi Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale GDDKiA. - Wyjątkowość trasy S7 na odcinku Lubień – Rabka podyktowana została przez przyrodę. Inżynierowie, by dostosować się do warunków terenowych aż połowę trasy głównej czyli 8 km zaprojektowali po wiaduktach, estakadach i mostach oraz w tunelu. Dwukomorowy tunel o długości 2,058 km pod Małym Luboniem, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą z wyposażeniem drążony będzie w niejednorodnych skałach fliszu karpackiego, poprzecinanych uskokami. W najwyższym punkcie od dna tunelu do wierzchołka góry będzie 107 m.

Oprócz tunelu zaprojektowano 38 obiektów mostowych, w tym 10 mostów na ciekach wodnych, pozostałe to wiadukty i łącznice. Dwa węzły drogowe: „Skomielna” i „Zabornia”, trzy MOP-Y ( miejsca obsługi podróżnych ) w : Lubniu, Krzeczowie i Zbójeckiej Górze oraz 25 km dróg dojazdowych obsługujących przyległe tereny. Najdłuższy wiadukt będzie miał około 992 metry długości.

Na odcinku S7 Lubień-Naprawa wykonana zostanie m.in.: dwujezdniowa droga klasy S długości ok. 7,6 km, wzmocnione zostanie podłoże gruntowe dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich, zapewnienie stateczności nasypów i skarp i zabezpieczenie skarp głębokich wykopów. W Luboniu i Krzeczowie wybudowane, rozbudowane i przebudowane będą drogi gminne, powiatowe, dojazdowe do obsługi przyległego terenu i drogi technologiczne. Wykonawca ma także zaprojektować, uzyskać niezbędne decyzje administracyjne oraz wykonać roboty budowlane dla odcinka drogi krajowej nr 7 (po śladzie istniejącej drogi powiatowej 1686) o długości ok. 0,5km.

Na odcinku S7 Naprawa – Skomielna Biała zakres prac obejmuje m. in. : budowę odcinka tunelowego o długości ok .3,0 km z dwukomorowym tunelem długości ok.2,06 km, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą wraz z wyposażeniem technicznym, wzmocnienia podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich oraz zapewnienie stateczności nasypów i skarp, zabezpieczenia skarp głębokich wykopów, przebudowę i budowę dróg dojazdowych do obsługi terenu przyległego, budowę murów oporowych i dróg technologicznych.

Natomiast ba odcinku Skomielna Biała – Chabówka roboty drogowe obejmują m.in.: budowę dwujezdniowej drogi długości ok.6,1 km, w tym: klasy S długości ok. 5,2km, klasy GP długości ok. 0,9km, wzmocnienia podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich oraz zapewnienie stateczności nasypów i skarp, zabezpieczenia skarp głębokich wykopów, budowę węzła „Skomielna Biała” wraz z łącznicami częściowo na estakadach oraz rondem, budowę węzła „Zabornia” wraz z łącznicami oraz rondami i Obwodu Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Ponadto rozbudowana zostanie droga krajowa nr 28, drogi krajowa nr 7 i nr 47, powstanie MOP-u Zbójecka Góra, mury oporowe. Na tym odcinku powstanie najdłuższy wiadukt, o długości ok. 992 m.

Na odcinki drogowe oferty mogą być składane do 12 lutego 2015 r., natomiast na odcinek tunelowy do 19 lutego 2015 r.

Źródło: GDDKiA w Krakowie, oprac. r/

---


O wizualizacji przypomniał nam Czytelnik. Dziękujemy.

19.12.2014 / 16:57

Wypadek na zakopiance w Nowym Targu. Jedna osoba zabrana do szpitala (aktualizacja i zdjęcia)

Przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Klikuszówka zderzyły się dwa samochody - Opel i VW. Kierowcom nie poważnego się nie stało, ale pasażerkę jednego z aut zabrało pogotowie.

Do wypadku, jak informuje rzecznik nowotarskiej policji podkom. Roman Wolski, doszło gdy jeden z samochodów wymusił pierwszeństwo.

Stan kobiety zabranej do szpitala nie jest znany. Wszyscy troje uczestnicy wypadku to mieszkańcy Nowego Targu. Byli trzeźwi. Zakopianka jest już przejezdna.

r/
zdjęcia: Michał Adamowski

 
19.12.2014 / 15:54

Uchwalono zwolnienia od podatków

Mieszkańcy gminy Nowy Targ, którzy mają działki pod publicznymi drogami, nie będą musieli płacić za nie podatków od nieruchomości.

Skarbnik gminy Józefa Bryniarska przypominała radnym, podczas sesji Rady Gminy Nowy Targ, że gmina od wielu lat stosuje różnego rodzaju zwolnienia od podatku od nieruchomości m.in. od budynków w których prowadzona jest działalność przeciwpożarowa, sportowa czy kulturalna. Teraz zwolnieniami zostaną objęte te nieruchomości, które są położone pod drogami publicznymi.

W gminie Nowy Targ, podobnie jak w innych gminach, stan prawny wielu dróg, nawet takich, na których położony został asfalt, wciąż nie jest uregulowany i nierzadko biegną one po gruntach należących do prywatnych właścicieli. Uchwała gminy o zwolnieniach ma zlikwidować sytuację, że właściciel nieruchomości płaci podatek za grunt, którego nie używa, bo biegnie po nim publiczna droga.

r/

19.12.2014 / 12:51

Nowy radiowóz dla rabczańskich policjantów

W Komisariacie Policji w Rabce-Zdroju odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do nowego radiowozu zakupionego z „Funduszu Wsparcia Policji”. Zakup samochodu wsparł Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, który dołożył 32,5 tys. zł.

W przekazaniu samochodu udział wzięli: burmistrz Ewa Przybyło, wiceburmistrz Robert Wójciak, Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu mł. insp. Rafał Leśniak, jego zastępca mł. insp. Robert Bartosz, komendant Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju podinsp. Piotr Dara i jego zastępca podinsp. Henryk Chudy.

oprac. r/ źródło: KPP Nowy Targ

19.12.2014 / 11:27

Poszukiwania 14-letniej nowotarżanki

Rodzina i policja poszukują 14-letniej Agnieszki Jantos z Nowego Targu. 26 listopada nastolatka samowolnie oddaliła się z Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Nowym Sączu i do chwili obecnej nie powróciła. Nie wiadomo, gdzie jest.

Rysopis : wzrost około 165 cm, waga 60 kg, krępej budowy ciała, twarz owalna, włosy czarne.

- W przypadku napotkania małoletniej prosimy o kontakt z Policja w Nowym Targu z prowadzącym poszukiwania pod numerem telefonu 18 26 10 445 lub 446 bądź do dyżurnego pod numer 18 26 10 400 lub 997 - informuje podkomisarz Roman Wolski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

r/

 
19.12.2014 / 10:57

Kolejne studia magisterskie na PPWSZ. Będzie Akademia Podhalańska?

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu dostała oficjalną zgodę z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozpoczęcie studiów magisterskie na kierunku turystyka i rekreacja.

- Jest to najlepszy prezent jaki mogły sobie wymarzyć władze PPWSZ , a także przyszli studenci oraz absolwencki studiów licencjackich na kierunku turystyka i rekreacja, którzy z niecierpliwością czekali na możliwość kontynuacji dalszej nauki, ale już na stopniu magisterskim w PPWSZ - komentuje decyzję Przemysław Zachura, asystent rektora PPWSZ. - Należy dodać, że w kolejce wciąż czekają studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Jeśli uda się Podhalańskiej Wyższej rozpocząć kształcenie studentów na trzech kierunkach magisterskich, to ziści się idea rektora prof. Iwona Grysa o utworzeniu Akademii Podhalańskiej - dodaje.

oprac. r/

18.12.2014 / 21:24

Przyznano stypendia dla najlepszych uczniów z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego (zdjęcia)

NOWY TARG. Małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski wręczył dziś dyplomy stypendystom Premiera oraz Ministra Edukacji Narodowej, przyznane najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Placówek.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów otrzymali: Joanna Broźna - Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Urszula Chmielarczyk - Liceum Ogólnokształcące im. Św. Rodziny w Rabce-Zdroju, Barbara Flaszczyńska - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Jabłonce, Andrzej Gąsienica - Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu, Aleksandra Jolanta Guzik - II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu, Kamil Kubacka - Technikum dla Młodzieży w Zespole Szkół w Rabce-Zdroju, Tomasz Bogdan Nawara - II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zespole Szkół w Rabce-Zdroju, Jolanta Rafacz - Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu, Łukasz Mateusz Słowakiewicz - Technikum w Zespole Szkół w Jabłonce, Wiesław Stanek - I LO w Nowym Targu, Paulina Stanisz - Technikum w Zespole Szkół nr 1w Nowym Targu, Paweł Tomasz Ubik - LO im. Stefana Żeromskiego w Krościenku, Małgorzata Wesołowska - Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, Agnieszka Wziątek - LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lipnicy Wielkiej, Dominika Zachwieja - Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku, Dominika Żądło - I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju, Paulina Bobak - Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem, Jan Długosz - Regionalne LO im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem, Sylwia Gał - Technikum Zawodowe w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Zakopanem, Edward Klaper - Społeczne LO Społecznego Towarzystwa Oświaty w Zakopanem, Bartłomiej Król - Józaga - I LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem, Wiktoria Kubin - LO Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, Mariusz Kukuc - Technikum Gastronomiczne w Zakopanem, Karolina Anna Kuros - Technikum Budowlane w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem, Aneta Obrochta - Prywatne Technikum Hotelarskie w Zakopanem, Katarzyna Przybyło - Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem.

Z kolei stypendystą Ministra Edukacji Narodowej został Tomasz Bochacik z I Liceum Ogólnokształcącego w Rabce-Zdroju.

opr s./ zdj. Michał Adamowski

 
18.12.2014 / 20:12

Potrącenie w Jabłonce

Na krajowej "siódemce" w Jabłonce, w rejonie przejścia dla pieszych, został potrącony przez samochód 55-letni mieszkaniec Jabłonki.

Mężczyzna został zabrany do szpitala. Autem Fiat Panda kierowała 44-letnia kobieta. Była trzeźwa.

r/

21.12.2014 / 16:59

Wernisaż wystawy Tkaniny Artystycznej w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)

Od lutego do końca maja 2014 roku trwały w zubrzyckim skansenie warsztaty tkactwa artystycznego. Jest to pierwsza edycja warsztatów organizowana przez Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

Podczas zajęć każdy z uczestników projektował tkaninę, przygotował ramę tkacką do pracy i realizował własny pomysł przy pomocy rozmaitych materiałów.

Wernisaż miał miejsce w budynku Czarnej Karczmy. Na wystawie przedstawiono prace uczestników. Podczas wernisażu artyści podsumowali swoją pracę oraz otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie kursu tkactwa artystycznego.
Druga edycja warsztatów rusza 5 stycznia 2015 roku.

Więcej informacji na stronie muzeum http://www.orawa.eu/

er/ zdj. Łukasz Sowiński

21.12.2014 / 14:11

Wigilijne spotkanie Miejskiej Orkiestry Dęte (zdjęcia)

NOWY TARG. - "Wigilijne" spotkanie wariatów muzycznych, pasjonatów mocnych doznań dźwiękowych wraz z naszymi Gośćmi - burmistrzem Grzegorzem Watychą, dyrektor Barbarą Pachniowską i Przyjaciółmi od spraw ciężkich, czyli tych finansowych, Basią Kryj - Mozdyniewicz i Wojtkiem Mozdyniewiczem sprawiło, że nabraliśmy na nowo wiatru w żagle, wzrosły nasze morale, a w sercach znów zapłonęła nadzieja i radość - komentuje Piotr Twardowski.

Jesteśmy dwa lata. Jesteśmy i będziemy. Miniony czas, choć niełatwy, pozwala na tak śmiałe stwierdzenie. Widać też, że chcemy być i inni chcą, byśmy byli.

"Życzę wszystkim, by w tak niezwykłym czasie świątecznym, choć przez chwilę pomyśleli, co w ich życiu jest najważniejsze i oddali to Bogu przychodzącemu w tak niezwykły sposób" - napisał do nas nasz ksiądz kapelan, który niestety, ze względów osobistych, nie mógł być z nami, ale zapewniał o łączności duchowej. "Maleńka Miłość, a tak naprawdę Największa we wszechświecie, niech Wam błogosławi. Dbajcie o Wasze wspólne dzieło, jakim jest Orkiestra. To niespełna dwuletnie "dziecko", nadal wymaga opieki".

Wigilijne spotkanie to szczególny czas, także czas podziękowań. Nie sposób wymienić wszystkich Dobrodziejów, którzy nawet uśmiechem pomogli nam wytrwać. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna. Za uśmiech, podaną dłoń. Za oddane serce i poświęcony czas. Za wylane łzy i ból brzucha z nerwów. Za uwagi i pochwały. Za każdą kartkę nut i za każdy znak przykluczowy. Dziękujemy za szczerość i prawdomówność. Za rozczochrane fryzury i piękne stroje. Za każde zdjęcie i każdą sekundę nagrania. Dziękujemy za siebie i za Was. Bo każdy jest wyjątkowy, każdy jest najważniejszy.

"(...) bo nadszedł czas i Dziecię się zrodziło, a razem z Nim, Maleńka przyszła Miłość" - niech żar miłości w Nas i w Was płonie. Niech Święta Bożego Narodzenia obudzą w Was i w Nas, nadzieję na lepszą przyszłość. Niech nadzieja nigdy nie okaże się matką głupich - bo taką nie jest. Nadzieja umiera ostatnia i rodzi się pierwsza. Niech się narodzi w Nas wszystkich, a kwitnąc w sercach niech owocuje miłością do całego świata.

Zdrowych, błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

Piotr Twardowski wraz z Zarządem Orkiestry i Muzykami

zdj. Piotr Twardowski i Zbigniew Krauzowicz

21.12.2014 / 14:02

Artystyczne spotkanie opłatkowe w Szczawnicy (zdjęcia)

Szczawnicka Galeria Krzywa Jabłonka zorganizowała artystyczne spotkanie opłatkowe dla twórców kultury ze Szczawnicy.

Dzięki wspaniałej atmosferze panującej od pierwszych dni powstania galerii, licznie przybyłych gości, wykonawców artystów z zespołu Jaworczanie pod artystyczną opieką Ewy Zachwiei i znanego gawędziarza Andrzeja Dziedziny Wiwer - chwile spędzone w galerii, w otoczeniu pięknych obrazów i rzeźb tematycznie związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia stały się prawdziwym świątecznym spotkaniem.

Spotkaniem grona przyjaciół dla których sztuka, pielęgnowanie tradycji oraz głęboka wiara i radość ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia stała się okazją do wzajemnego przeżywania chwil, w trakcie których, przy dźwiękach kolęd i pastorałek oraz wspaniałej pienińskiej poezji niejednemu łza w oku się zakręciła. W spotkaniu, obok artystów wzięli udział także szczawnicka radna Anna Gebala oraz szefowa szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan Elżbieta Wiercioch.

Stworzony klimat oraz jak zawsze wspaniałe potrawy przygotowane przez Joannę Dziubińską, właścicielkę galerii, Jarosława Krajewskiego i artystyczne małżeństwo Józefa i Anny Madejów spowodowały, że ten jedyny w swoim rodzaju wieczór stał się jednym z piękniejszych chwil w życiu kulturalnym Szczawnicy.

- Ja i mój życiowy partner Jarek Krajewski, a także na pewno Józef i Anna Madejowie chcielibyśmy, żeby Galeria Krzywa Jabłonka stała się miejscem artystycznych spotkań ludzi związanych z kulturą, miejscem, w którym panuje artystyczna atmosfera, przy której można rozmawiać o sztuce, jej przyszłości, ale także o tradycji i korzeniach pienińskiej kultury. Dlatego też tak bardzo cieszyła nas dobra atmosfera dzisiejszego spotkania i tak liczny w nim udział osób związanych ze szczawnicką kulturą. Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy licznie odwiedzają naszą galerię i wspierają działania na rzecz promocji pienińskich twórców kultury. Wszystkim Przyjaciołom, odwiedzającym nasze skromne progi z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkiego najlepszego, spokojnych i radosnych świąt oraz szczęśliwego Nowego 2015 roku, zapraszając do odwiedzania naszej galerii - powiedziała Joanna Dziubińska.

Uczestnicy składali sobie wzajemnie życzenia świąteczno – noworoczne, dzieląc się opłatkiem. To były piękne chwile, pozwalające oderwać się od nierzadko szarej codzienności i związanych z nią problemów.

Henryk Janusz Olkiewicz, zdj. Jarosław Krajewski

21.12.2014 / 13:42

Michała Adamowskiego foto-wspomnienie z wakacji: Flamingo Gaedens (zdjęcia)

Flamingo Gardens to wielki ogród botaniczny, w którym można znaleźć około 3000 różnych gatunków rzadkich egzotycznych roślin, ale ogród ten to również miejsce największej kolejki zwierząt i ptaków, które zamieszkują Florydę zaliczając w to aligatory, rysie, orły, pantery, pawie i oczywiście flamingi.

Otwarte w 1927 roku, jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych na Florydzie. Znajduje się tutaj również największe drzewo na Florydzie. Miejsce to jest także ośrodkiem opiekuńczym dla zranionych zwierząt.

Przechadzając się alejkami Flamingo Gardens trafiłem na ciekawą wystawę manekinów na Halloween. Naturalnych rozmiarów postacie zostały umieszczone między roślinami urozmaicając zwiedzanie ogrodu.

Kiedy spotkałem pawie liczyłem na to, że uda mi się któreś złapać z rozłożonymi piórami, ale jak się dowiedziałem w październiku jest to nie możliwe. Samce tracą je po okresie godowym, a na wiosnę wyrastają im nowe.

Flamingo Gardens to kolejny ciekawy punkt na wschodnim wybrzeżu Florydy. Warto spędzić tutaj trochę czasu na oglądaniu zwierząt i wejść w każdy zakamarek, bo nie wiadomo co ciekawego może kryć się za rogiem.

Tekst i zdj. Michał Adamowski

21.12.2014 / 12:21

"Smyki na start", czyli odlotowa przygoda w nowotarskim przedszkolu (zdjęcia)

Członkowie Aeroklubu Nowy Targ zorganizowali dla dzieci z nowotarskiego Przedszkola Promyczek wspaniały spektakl, promujący ideę szybownictwa, nowotarskiego aeroklubu oraz lotniska.

Zasadniczym celem była edukacja przez zabawę, a przy tym odrobina sportowej rywalizacji.

W programie znalazły się sztandarowe Otwarte Zawody Modeli Szybowców PW-5 Smyk, pokaz modelu samolotu o rozpiętości ok. 3m, a także prezentacja filmów aeroklubowych. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia nowotarskich lotników przybyłych do przedszkola, krótkiego wykładu na temat „dlaczego szybowiec lata?”, aż wreszcie rozpoczęto warsztaty w trakcie których dzieci próbowały sił przy budowie swojego pierwszego modelu w życiu.

W pracach warsztatowych z dziećmi dzielnie wspierały nas Panie – opiekunki. Po ok. 40 min. rozpoczęła się najbardziej oczekiwana część imprezy – loty modeli szybowców. Niektóre długości lotów były naprawdę imponujące, gdyż sięgały kilkunastu metrów.

- W oczekiwaniu na wyniki, dzieci miały okazję obejrzenia dwóch krótkich filmów prezentujących wydarzenia z ostatniego roku, które miały miejsce na nowotarskim lotnisku. Ostatecznie ustaliliśmy, że zawody wygrywają…wszystkie biorące w nich udział dzieciaczki. Jakaż to była ogromna radość, przy ogłaszaniu skrupulatnie zliczanych przez sędziów wyników. Każdy mały uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki zaangażowaniu członków Aeroklubu Nowy Targ. Byli z nami Asia Matyga, Wojtek Adamowski, Piotrek Kryj, Kuba Świst i wierny sympatyk naszego Aeroklubu z aparatem w dłoni – Michał Adamowski. Impreza została przeprowadzona w ramach Akcji Smyki na Start z Aeroklubem Polskim, który dofinansował w 50% zakup zestawów zawodniczych. Wsparła nasz także Fundacja Smyki na Start oraz Modelarz Firma Rodzinna. Dziękuję wszystkim z całego serca za poświęcony czas oraz wsparcie w organizacji zawodów. Radosne uśmiechy dzieci pozostaną na długo w naszej pamięci - podsumowuje prezes Aeroklubu Nowy Targ Paweł Kos.

opr.s/ zdj. Michał Adamowski

21.12.2014 / 12:07

Promocja filmu z tańcami pienińskimi

W remizie OSP Krościenko został oficjalnie podsumowany projekt, realizowany przez zespół Pieniny i muzykę Białopotocanie. Efektem projektu jest ponad godzinna płyta DVD z instruktażem tańców pienińskich oraz płyta CD z muzyką zespołu "Białopotocanie".

Komplety wspomnianych płyt były bezpłatnie rozdawane oficjalnie zaproszonym gościom a także wszystkim życzliwym sympatykom, którzy w piątkowy wieczór przyszli na tę uroczystość. Wśród zaproszonych gości był m.in. Wójt Gminy Krościenko nad Dunacem Jan Dyda oraz radny Województwa Małopolskiego Jan Hamerski. Autorami projektu dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zrealizowanego dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Gorce-Pieniny" są Tomasz Bodziarczyk oraz Artur Majerczak. Obaj członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n.D są też współautorami innych wniosków o dotacje unijne, które pomogły doposażyć członków zespołu "Pieniny" oraz muzykantów kapeli "Białopotocanie" w stroje regionalne oraz instrumenty muzyczne.

W nagraniu zestawu płyt przedstawiających 40 odrębnych utworów wzięli udział: Grażyna Dziubek, Krystyna Dziubek, Joanna Kowalczyk, Katarzyna Koterba, Agata Sobkowiak, Beata Błażusiak, Natalia Chrobak, Edyta Chrobak, Jolanta Salamon, Joanna Maślanka, Karolina Waksmundzka, Katarzyna Waksmundzka, Robert Majerczak, Artur Majerczak, Wiesław Majerczak, Tomasz Bodziarczyk, Michał Bodziarczyk, Marek Piątek, Paweł Piątek, Łukasz Zachwieja "Buliś", Marek Wyrostek, Łukasz Koterba, Maciej Burnus, Paweł Pierzga, Daniel Delimata, Tomasz Ponicki, Paweł (Michał) Knutelski, Grzegorz Talar. Konsultacji z zakresu tańca, śpiewu i choreografii udzielał Robert Majerczak - kierownik artystyczny i instruktor ZPiT "Pieniny", członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy oraz Marian Dziedzina-Wiwer - regionalista, członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

Autorzy wydawnictwa złożyli podziękowania Małopolskiemu Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu za udostępnienie niezbędnych nagrań, nut i tekstów przyśpiewek. Słowa podziękowania kierowane były także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku za udostępnienie remizy podczas nagrań oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy za udostępnienie sali do nagrań i Gminnego Centrum Kultury w Krościenku za udostępnienie nagrań archiwalnych. Szczególne podziękowania skierowane zostały do pracowników biura LGD "Gorce-Pieniny" za pomoc w napisaniu i rozliczeniu projektu.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego występu Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" oraz prezentacji fragmentu filmu z instruktażem tańców. Autorzy projektu wręczyli podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie tego dwupłytowego albumu. Zaproszeni goście złożyli gratulacje zespołowi "Pieniny" i muzyce "Białopotocanie" . Podziękowania i gratulacje przekazali m.in. Krystyna Kubik prezes Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny” , Wójt Gminy Krościenko n.D. Jan Dyda oraz Danuta Machała Prezes GSA Koła Terenowego w Krościenku n.D.

Nawiązując do zbliżających się świąt na scenie wystąpiła grupa kolędnicza z Grywałdu. Uczestnicy spotkania mogli degustować regionalne przysmaki przygotowane przez panie z krościeńskiego i szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych. Spotkanie prowadził Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

Tekst i zdj. Zdzisław Soliwoda

21.12.2014 / 11:43

"E Pluribus Unum", czyli jeden z wielu - nagroda dla Adama Nity za wspieranie zakopiańskich aktorów (zdj.)

"E Pluribus Unum" nagroda specjalna zakopiańskiej Sceny A2 została przyznana podczas ostatniego przed świętami spotkania z aktorami Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, które odbyło się w hotelu Stamary. Tym razem otrzymał ją Adam Nita, dyrektor spółdzielni Mlekovita.

"E Pluribus Unum" nagroda specjalna zakopiańskiej Sceny A2 została przyznana podczas ostatniego przed świętami spotkania z aktorami Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, które odbyło się w hotelu Stamary. Tym razem otrzymał ją Adam Nita, dyrektor spółdzielni Mlekovita.

Podczas spotkania swój najnowszy tomik zaprezentował Krzysztof Michno. Gwiazda wieczoru była zaś Hanna Zbyryt - Giewont, która w recitalowym występie "Piosenka jest dobra na wszystko" wyśpiewała wielkie polskie przeboje okresu powojennego i nie tylko.

rkw/ zd. Piotr Korczak

21.12.2014 / 09:47

Ukazała się "Kultura ludowa Górali Pienińskich"

Światło dzienne ujrzała kolejna monografia jednej z polskich grup góralskich. Tym razem dr Urszula Janicka-Krzywda i Katarzyna Ceklarz, redaktorki monografii, zajęły się wraz z grupą kilkunastu autorów kulturą ludową Górali Pienińskich.

Promocja książki wydanej przez COTG PTTK w Krakowie odbyła się w Szczawnicy. To kolejna monografia poświęcona polskiej góralszczyźnie. Dotychczas ukazały się już tomy prezentujące Górali Babiogórskich, Orawskich, Spiskich i Zagórzańskich. Równocześnie z promocją monografii poświęconej Góralom Pienińskim, rozpoczęły się pracę na kolejną, tym razem poświęconą Kliszczakom.

"Przedstawiona do recenzji monografia jest pierwszym tak szerokim opracowaniem poświęconym kulturze Górali Pienińskich" - pisze w recenzji do książki prof. Jan Święch. "Każda synteza zakłada ze swojej natury pewne uproszczenia, ale jej niepodważalną zaletą jest prezentacja całościowego obrazu kultury, obudowanego kontekstem wielorakich, współtworzących go czynników. Dla jednych czytelników monografia pozostanie jedynym wykładem o niezwykłości opisywanej kultury, dla innych będzie punktem wyjścia do kolejnych studiów i poszukiwań".

Monografia podzielona została na osiemnaście rozdziałów, które kolejno opisują poszczególne zagadnienia z kultury pienińskich górali - od charakterystyki geograficznej, przez strój tradycje pasterskie, budownictwo, po medycynę ludową, obrzędy i demonologię.

Rozdziały, według spisu treści:

1. Charakterystyka geograficzno-historyczna obszaru zamieszkiwania przez Górali Pienińskich - Piotr Dąbrowski
2. Górale Pienińscy jako grupa etnograficzna - Justyna Masłowiec
3. Rolnictwo i hodowla przyzagrodowa - Barbara A. Węglarz i Maciej Wawrzczak
4. Tradycyjna eksploatacja lasu - Krzysztof Karwowski, Krzysztof Koper, Maciej Wawrzczak
5. Tradycje pasterskie - Anna Woźny
6. Pożywienie - Krystyna Reinfuss-Janusz
7. Budownictwo Ludowe - Zbigniew Moździerz
8. Architektura sakralna - Andrzej Siwek
9. Sztuka i rzemiosło - Katarzyna Ceklarz
10. Strój - Barbara A. Węglarz
11.Medycyna ludowa -Izabela Okręglicka
12. Obrzędy doroczne - Anna Grochal
13. Obrzędy rodzinne - Justyna Masłowiec
14. Demonologia - Karolina Kolanowska
15. Flisacy - Katarzyna Ceklarz
16. Muzyka i taniec - Justyna Cząstka-Kłapyta
17. Muzealnictwo na obszarze Górali Pienińskich - Zbigniew Moździerz
18. Górale Pienińscy w piśmiennictwie - Justyna Masłowiec.

Książę można kupić m.in. w sklepie internetowym Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie (www.cotg.pttk.pl).

r/

20.12.2014 / 19:19

19.19; dziewiętnasta dziewiętnaście; by Ojca uczynić Ojcem...

"Ten, o którym myślę, czekał naprawdę długo... On czekał miliony lat! Przebył drogę liczoną w milionach lat świetlnych tylko po to, by stać się Ojcem!" - pisze ks. Adam Pastorczyk w rozważaniu do niedzielonej Ewangelii.

Łk 1, 26-38 Maryja pocznie i porodzi Syna

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego ojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa». Wtedy odszedł od Niej anioł.


Moment zwiastowania, a więc praktycznie i jego konsekwencji - poczęcia przez Maryję z Ducha Świętego, oblepiony jest po dziś dzień wieloma pytaniami i nie mniejszą ilością odpowiedzi. W większości przypadków, cała uwaga koncentruje się na tej, którą widać, która tak jak każdy człowiek ma ciało i ze względu na nie, podlega określonym potrzebom i uwarunkowaniom. Chodzi zatem o Maryję, która jest swoistego rodzaju języczkiem u wagi, na którym spoczywa, nieznana do tej pory historii człowieka, odpowiedzialność. Wisimy, niemalże jak spragnione wody wiadro u studni, na wargach Maryi, czekając na "dalej". I oto słyszymy: niech mi się stanie według Twego słowa, które sprawia, że jedno staje się dwojgiem, a dwoje jednym...

W jednym z polskich sanktuariów, nim jeszcze nad penitentką zdążyłem uczynić znak krzyża, usłyszałem: jestem w ciąży! Tak bardzo się cieszę, że nie mogłam wytrzymać z radości, po prostu musiałam to komuś powiedzieć... - a los padł na Macieja... - dopowiedziałem. - Ani mama, ani najlepsza przyjaciółka, ani nawet mój mąż jeszcze nie wie... - dobrze, że ksiądz wie - zmieszany odpowiedziałem...

Dziś, przypominając sobie to wydarzenie, próbuję przeżyć je na nowo... Próbuję wpisać się w scenę zwiastowania i usłyszeć głos maryjnej świadomości, która na długo przed wynalezieniem ultrasonografu, z nie mniejszą pewnością wkłada mi do ucha to zasłyszane kiedyś: jestem w ciąży! Tak bardzo się cieszę, że nie mogłam już dłużej wytrzymać, po prostu musiałam ci to powiedzieć... Ani Anna, ani Joachim - moi rodzice, ani nikt inny jeszcze nie wie...

To prawda, czekałem na te słowa... Wiem jednak, że nie tylko ja czekałem... Ten, o którym myślę, czekał naprawdę długo... On czekał miliony lat! Przebył drogę liczoną w milionach lat świetlnych tylko po to, by stać się Ojcem! To Bóg Ojciec..., ale jaki byłby z Niego Ojciec, gdyby nie miał Syna? To pytanie i ta odpowiedź, stają się jednak w pełni zrozumiałe tylko wtedy, gdy przytoczymy je w kontekście śmierci... - Syna. Czy owego dnia i owej chwili, Ojciec mógłby zostawić Syna ot tak sobie?! Jeśli tak, to czy owego dnia i owej chwili należałoby Go jeszcze nazywać Ojcem?

Historia chrześcijaństwa i nasza wiara głośno wołają, iż ojcostwo Boga zostało obronione..., że Syn nie został poroniony.

Na tego Syna czekamy co roku, co roku z utęsknieniem. Na portalach społecznościowych austriackiej, niemieckiej, angielskiej, europejskiej i poza europejskiej Polonii Podhala, znaleźć można prawie dosłowne odbicie biblijnego tekstu, informującego naszych przyjaciół o tym, że także i my wybieramy się do swego rodzinnego miasta i rodzinnej wioski po to, by zgodnie z liturgicznym rozporządzeniem, dać się zapisać w Sercu Boga, począć i urodzić się na nowo, poczuć się jak w domu, u Ojca..., i by Ojca uczynić Ojcem...

Wesołych Świąt! +

ks. Adam Pastorczyk SCJ
www.profeto.pl
adam.pastorczyk@profeto.pl

20.12.2014 / 10:51

Red Bull Zjazd na Krechę 2015 - w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem

Po roku przerwy na polskie stoki powraca wyścig narciarsko-snowboardowy Red Bull Zjazd na Krechę.

Podczas jubileuszowej 5. edycji w zawodach wzięło udział blisko 1000 uczestników, z których najszybszy był Michal Beks. Słowakowi do pokonania stoku Kotelnica wystarczyła zaledwie 1 minuta i 31 sekund.

Podstawowa zasada Red Bull Zjazd na Krechę jest prosta: kto pierwszy na dole, ten wygrywa. Zawodnicy podzieleni na 4 kategorie (narciarze, narciarki, snowboardziści, snowboardzistki) będą startowali w kilkunastoosobowych seriach, by wyłonić skład finałów.

W tym roku po tytuł najszybszego będzie można sięgnąć aż czterokrotnie, gdyż cykl powraca w nieco zmienionym formacie. Zamiast tradycyjnego, jednego wielkiego finału, odbędzie się ich aż 4! Po eliminacjach w ciągu dnia, na najszybszych będzie czekać rywalizacja w masowym starcie.

HARMONOGRAM RED BULL ZJAZD NA KRECHĘ:

31 stycznia - Zieleniec, stok nr 4., Winterpol (godz. 11.00)
7 lutego - Szczyrk, Juliany (godz. 11.00)
21 lutego - Białka Tatrzańska, Kotelnica Białczańska (godz.: 11.00)
28 lutego - Zakopane, Polana Szymoszkowa (godz. 18.30)

Aby wziąć udział w zawodach, wystarczy mieć skończone 16 lat, sprawne narty lub deskę snowboardową i dość odwagi, by zmierzyć się z najszybszymi. Rejestracja do udziału w zawodach rusza już 17 grudnia na stronie: www.redbullzjazdnakreche.pl

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/

20.12.2014 / 09:36

Szczawnickie eliminacje do konkursu gawędziarskiego A. Skupnia-Florka

W sali kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy odbyły eliminacje miejskie do XXXIX Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka w Białym Dunajcu. Do współzawodnictwa zgłosiło się 23 uczniów ze szczawnickich szkół podstawowych i gimnazjum (21 recytatorów i 2 gawędziarzy).

Jury w składzie: Stanisława Wiercioch (Związek Podhalan) – przewodnicząca, Piotr Gąsienica – dyrektor MOK Szczawnica i gawędziarz ludowy Maciej Czaja - Zespół Regionalny im. J. Malinowskiego, oceniało występy uczestników w dwóch kategoriach – recytacja dwóch wierszy gwarowych rodzimych twórców oraz wygłoszenie gawędy, w poszczególnych grupach wiekowych.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii Recytatorzy – Szkoła Podstawowa kl. 0 – III:

1. miejsce Klara Słowik –kl. Ib
2. Izabela Wiercioch
3. Wiktor Gałysa

W kategorii Recytatorzy – Szkoła Podstawowa kl. IV-VI:

1. miejsce ex aequo Patrycja Waruś, Dagmara Dulak
2. Aleksandra Zachwieja

W kategorii Recytatorzy – Gimnazjum:

1. miejsce Weronika Marciszewska
2. Aleksandra Krzywonos
3. Iwona Gołdyn

W kategorii Gawędziarze:

Dwa równorzędne wyróżnienia z nagrodami przyznano Gabrieli Kozioł (Szkoła Podstawowa) i Jakubowi Ciesielce (Gimnazjum).

Każdy z uczestników otrzymał dyplomy, a laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury – organizatora eliminacji miejskich.

Eliminacje prowadził Artur Majerczak.

Źródło: MOK Szczawnica, oprac. hol/

20.12.2014 / 09:00

Wielka Wojna w Małopolsce - sprawozdanie z części podhalańskiej (zdjęcia)

Sprawozdanie Oddziału PTH w Nowym Targu z realizacji podhalańskiej części Programu Edukacyjnego pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”.

W dniach 11-12 grudnia 2014 r. w Limanowskim Domu Kultury odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa kończąca i podsumowująca Program edukacyjny pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”. Był on realizowany przez cały rok przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego pod patronatem Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego i prof. Jana Szymczaka Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jednym z głównych organizatorów tego programu był Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. W ramach podhalańskiej części projektu przygotowano wiele ciekawych inicjatyw edukacyjnych i naukowych upamiętniających stulecie wybuchu Wielkiej Wojny. W realizację tych działań włączyło się szereg instytucji samorządowych, naukowych oraz stowarzyszenia i osoby prywatne.

Nowotarskiemu Oddziałowi PTH przypadła w udziale organizacja inauguracji programu, która odbyła się w dniu 4 kwietnia w Willi Oksza – Oddziale Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Złożyła się na nią konferencja naukowa, wernisaż wystawy historycznej oraz prezentacja grup rekonstrukcji historycznych. Podczas Konferencji naukowej pt. „Udział Podhalan w czynie legionowym” z referatami wystąpili: mgr Lesław Dall (Zakopane), Strzelecka Szkoła Oficerska: Stróża – Zakopane 1913; mgr Robert Kowalski (Uniwersytet Rzeszowski), Podhalańskie echa Wielkiej Wojny 1914-1918; dr Jan T. Skłodowski (Warszawa), Legiony Polskie w Karpatach Wschodnich 1914-1915; mgr Wacław Polakiewicz (PTH Nowy Targ), Operacja limanowsko-łapanowska 1914 oraz dr hab. Jerzy M. Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane), Wokół legionowych i zakopiańskich wątków „Odznaki za Wierną Służbę” Andrzeja Struga.

Po części plenarnej odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. Wieka Wojna w Małopolsce - bitwy, ludzie, miejsca, na której znalazły się m.in. szczegółowe informacje dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej i politycznej na Podhalu w okresie I wojny światowej oraz dotyczące zachowanych w terenie śladów architektury militaris w okolicach Witowa, Klikuszowej, Raby Wyżnej, Ochotnicy Górnej i Tylmanowej. Autorami części podhalańskiej wystawy byli: Robert Kowalski, Jerzy M. Roszkowski i Lesław Dall. Ostatnim punktem programu była się prezentacja umundurowania, wyposażenia i uzbronienia żołnierzy austro-węgierskich, rosyjskich oraz polskich legionistów przygotowana przez członków Grup Rekonstrukcji Historycznej: K.u.K. Galizisches Infanterieregiment Nr. 13 „Krakowskie dzieci” z Krakowa oraz II Brygady Legionów z Bochni i Gdowa.

W ramach uroczystości Święta 3 Maja w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy pt Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca. Przygotowując ekspozycję w historycznym budynku, związanym ściśle z wydarzeniami 1914 roku, położono szczególny nacisk na ukazanie losów nowotarżan biorących udział w I wojnie światowej. Przypomniano m.in. postać Józefa Szopińskiego, który zmarł w wojskowym lazarecie 1916 roku. Wśród szeregu eksponatów militarnych znalazły się pamiątki, dokumenty i fotografie dotyczące miasta i jego mieszkańców.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w ramach programu był Piknik edukacyjno –historyczny jaki odbył się 25 maja 2014 r. przy Gimnazjum nr 3 im. ks. prof. Jana Twardowskiego w Klikuszowej. Przez cały dzień uczniowie i mieszkańcy mogli oglądać dioramy przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznej, uczestniczyć w turnieju strzeleckim, obejrzeć specjalnie na tę okazję czasowe wystawy historyczne. Ponadto, odbyła się premiera edukacyjnej gry planszowej pt. „Walce parowy 1914”. Kulminacyjnym punktem pikniku była inscenizacja historyczna pt. „Wzgórze Jabłoniec 1914. Zatrzymać rosyjski walec parowy”. Uczestniczyło w niej około 50 rekonstruktorów oraz ciężkie karabiny maszynowe, armata czarno prochowa oraz moździerz. Wykorzystano również w znacznej ilości środki pozoracji pola walki.

Na początku sezonu wakacyjnego w Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy odbył się wernisaż wystawy historycznej pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca”. Jednym z punków otwarcia, które miało miejsce w samo południe 3 lipca 2014 r., była prezentacja dwóch edukacyjnych gier planszowych wydanych nakładem PTH tj. „Walce Parowy 1914” oraz „Władcy Beskidów”. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła zapoznać się zasadami gry, ale również zasiąść do rozgrywki wcielając się w jedną z historycznych postaci.

Nowotarski Oddział PTH włączył się również w cykl wydarzeń plenerowych, organizowanych przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pod wspólnym hasłem „Skrzydła Wielkiej Wojny”. W stolicy Podhala w niedziele 10 sierpnia na lotnisku Areoklubu Nowy Targ odbył się piknik historyczny z udziałem replik samolotów z okresu Wielkiej Wojny. Obok dioramy przygotowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Gorlice 1915”, znajdowało się stoisko promujące projekt Towarzystwa. Znalazła się na nim plenerowa wystawa poświęcona umocnieniom polowym na Podhalu z okresu I wojny światowej oraz wydawnictwa i gry edukacyjne. Członkowie PTH: Iwona Pawłowska, Robert Kowalski i Szczepan Kowalski, wzięli także udział ubrani w stroje z epoki w inscenizacji historycznej.

Jesienią nowotarski Oddział rozpoczął drugi etap realizacji projektu. Podczas pikniku edukacyjno-historycznego jaki miał miejsce w niedzielę 5 października 2014 r. w Tylmanowej, członkowie Towarzystwa prezentowali dwie gry planszowe: „Walec Parowy 1914" oraz "Władcy Beskidów". Zasady gry szczegółowo omówili uczestnikom pikniku: Iwona Pawłowska i Szczepan Kowalski.

Natomiast w piątek 7 listopada w Bursie Gimnazjalnej odbył się interesujący wykład Szczepana Kowalskiego pt. „Drewno, kamień i żelazo zespolone krwią. Galicyjskie cmentarze z okresu Wielkiej Wojny”. W trakcie swojego wystąpienia prelegent zaprezentował unikatowe przeźrocza z lat 70 i 80-tych XX w. przedstawiające ówczesny stan zachowania zabytkowych cmentarz wojennych. Niezwykle cenną kolekcję slajdów przekazała p. Irena Szajnar, wieloletnia działaczką PTTK i przewodnik beskidzki. Spotkanie prowadziła p. Iwona Pawłowska, nauczycielka historii w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu.

Kolejną ciekawą inicjatywą zrealizowaną w ramach programu była Turniej Strzelecki pod hasłem „O Buławę Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Odbył się w piątek 14 listopada 2014 r. na Strzelnicy Sportowej Ligi Obrony Kraju im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu. W Zawodach rywalizowało 5 drużyn: 2 juniorskie i 1 seniorska z Nowego Targu oraz po jednej juniorskiej i seniorskiej z Limanowej. Cały turniej sędziował Michał Maciaszek Prezes Powiatowego Zarządu Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu. Przed ogłoszeniem oficjalnych wyników i wręczeniem nagród, uczestnicy zawodów wysłuchali wykładu Roberta Kowalskiego poświęconego działaniom wojennym w okresie pierwszej wojny światowej w Galicji, pobytowi Józefa Piłsudskiego w Nowym Targu i na Podhalu, historii związków strzeleckich i drużyn podhalańskich oraz operacji łapanowsko-limanowskiej i bitwy pod Limanową w grudniu 1914 r. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca szereg unikatowych zdjęć, dokumentów, planów i map. Turniej strzelecki odbył się przy współpracy z Zarządem Powiatowym Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu oraz Towarzystwem Miłośników Polskiej Barwy i Broni „Perkun”.

Jednym z trwałych efektów realizacji programu edukacyjnego był książka Wacława Polakiewicza pt. „Podhalański Adwent 1914. Szkice z czasów Wielkiej Wojny”. Udział nowotarskiego oddziału w realizacji tego zadania był znaczący. Autor, to długoletni pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz członek nowotarskiego oddziału PTH. Ponadto, redaktorem naukowym odpowiedzialnym również za stronę edytorską książki, był Robert Kowalski. Na terenie Podhala zorganizowano również cykl promocji tej interesującej publikacji. Pierwsza odbyła się 20 listopada w Willi Koliba – Oddziale Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem a druga 28 listopada w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu.

Przedstawiciele nowotarskiego oddziału prowadzili również prelekcje dla młodzieży w zaprzyjaźnionych szkołach. I tak 3 grudnia Robert Kowalski uczestniczył w „żywej lekcji historii” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Wygłosił tam referat zatytułowany „Od Stróży przez Chyszówki do Limanowej. Wielka Wojna w Beskidzie Wyspowym”. Jego dopełnieniem była prezentacja uzbrojenia i wyposażenia walczących wojsk, przygotowana przez była członków dwóch kół kolekcjonerskich „Oręż” z Limanowej i „Vis” z Nowego Sącza. Tego samego dnia podobna prelekcja została wygłoszona dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi k. Limanowej.

W ramach programu edukacyjnego nowotarski Oddział we współpracy z Komisją Turystyki Górskiej ZG PTTK i Oddziałem Wojskowym PTTK im. gen. J. Bema w Krakowie zorganizował Sympozjum Naukowe pod hasłem „Wielka Wojna 1914 w Beskidach i na Pogórzu”. Odbyło się w sobotę 6 grudnia w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie. Spotkanie przewodników i regionalistów z historykami zaszczycili swoją obecnością Jerzy Miller Wojewoda Małopolski oraz Jan Janczykowski Wojewódzki Małopolski Konserwator Zabytków. Konferencję rozpoczął wykład inauguracyjny Jana Janczykowskiego Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. W części plenarnej z referatami wystąpili: Leszek Gołębski (OW PTTK, Kraków), Walki austriacko-rosyjskie na podejściach do Twierdzy Kraków; Jakub Mikulski (Fundacja „Janus”, Kraków), „Święty Mikołaj” na przedpolu twierdzy. Walki przed południowo-wschodnim frontem Twierdzy Kraków; Tomasz Woźny (Stowarzyszenie Crux Galiciae, Kraków) Bitwa pod Limanową i Łapanowem oraz jej strategiczne znaczenie; Robert Kowalski (Uniwersytet Rzeszowski, PTH, Nowy Targ), Umocnienia polowe oraz obiekty inżynieryjne na Podhalu z okresu Wielkiej Wojny; Dominik Synowiec (PTH, Nowy Targ), Ślady Wielkiej Wojny w krajobrazie południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej; Katarzyna Ceklarz, Życie codzienne na froncie i w rosyjskiej niewoli we wspomnieniach dra Sebastiana Flisaka.

Ostatnim przedsięwzięciem w jakim uczestniczyli członkowie nowotarskiego oddziału PTH była Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – Bitwa Limanowska 1914”. W jej trakcie Robert Kowalski omówił i podsumował realizację programu. Ponadto, wygłosił referat pt. „Echa Bitwy Limanowskiej w Nowym Targu i na Podhalu w świetle doniesień prasowych, pamiętników i badań terenowych”. Kolejnym uczestnikiem sesji był Wacław Polakiewicz występujący w drugiej części sesji z wykładem pt. Charakterystyka taktyki i znaczenie bitwy pod Limanową.

Realizacja całorocznego niezwykle bogatego w wydarzenia projektu nie mogło by się odbyć bez wsparcia i zaangażowania finansowego i organizacyjnego szeregu instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych tudzież członków oddziału. Partnerami lokalnym Oddziału PTH w Nowym Targu, którzy pomogli udźwignąć organizację tego przedsięwzięcia byli: Miasto Nowy Targ, Urząd Gminy Nowy Targ, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu, Powiatowy Zarząd Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK, Oddział Wojskowy PTTK w Krakowie, Stowarzyszenie Polskiej Barwy Broni i Barwy „Perkun”, Sołtys Klikuszowej, OSP Klikuszowa , Gimnazjum nr 3 w Klikuszowej.

Obszernie na temat poszczególnych działań jakie odbywały się w ramach projektu pisały zaprzyjaźnione z PTH portale internetowe: podhale24, podhaleregion, watra, goralinfo.

Spośród członków nowotarskiego oddziału, którzy aktywnie włączyli się realizację projektu byli: Iwona Pawłowska, Robert Kowalski, Szczepan Kowalski, Michał Maciaszek, Wojciech Tadeusz Batkiewicz oraz Jagoda Jurkowska.

Korzystając z okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do udanego przebiegu i realizacji programu. Bez wsparcia tych osób oraz instytucji trudno byłby sobie wyobrazić pomyślne zakończenie zaplanowanych rok wcześnie zadań.

Źródło: organizatorzy

19.12.2014 / 23:11

W samym sercu słowackich Wysokich Tatr otwarta została Lodowa Bazylika

Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa Bazyliki trwała 14 dni. Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub.

Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków o wadze 125 kg każdy, które zostały zamienione na przepiękną bazylikę lodową. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice będą kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększą lodową świątynię.

W najbliższą niedzielę 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Więcej informacji i zdjęć na stronie AhojSlowacja.

opr.s/

19.12.2014 / 22:50

Gwiazdka na Podhalu - koncert białoruskich i mołdawskich dziecięcych zespołów (zdjęcia)

NOW TARG. W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły z Białorusi: „VESELAYA KARUSEL” z Witebska, Zespół Wokalny „LADA” z Witebska, Dziecięcy Zespół „RADUGA” z Witebska, z Mołdawii „ ATLANTICA”, z Kiszyniowa ,„RITMY VEKA”,„SERPANTIN z Dubossary, Dziecięca Szkoła Plastyczna z Dubossary, Studio Muzyczne „RADUGA” z Dubossary.

Fantastyczni wykonawcy w liczbie ponad 150 osób na scenie oraz blisko 400 widzów z nowotarskich szkół i przedszkoli, ośrodków oraz z dzieci z Zaskala, Bańskiej Niżnej, Morawczyny. Przednia zabawa, dobry poziom wykonawczy naszych gości, barwne stroje, gorące rytmy wszystko sprawiło ,że znakomita atmosfera towarzyszyła nam od pierwszych minut do końca blisko dwugodzinnego koncertu. Kto nie był niech żałuje!

źródło: MOK w Nowym Targu, zdj. Krzysztof Garbacz

19.12.2014 / 22:34

Koncert Młodej Podhalańskiej Filharmonii (zdjęcia)

NOWY TARG. W sali koncertowe PSM im. J. E. Titza odbył się koncert Młodej Podhalańskiej Filharmonii zatytułowany "Idzie na ziemie Jezusek". Wystąpili uczniowie oraz nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej. Koncert prowadziła Eliza Krupińska.

W programie znalazły się zarówno tradycyjne kolędy, jak i utwory o charakterze świątecznym.

Wystąpili:
„Bóg się rodzi” opr. Czesław Grudziński
Maja Bobrowska – skrzypce z klasy skrzypiec Karoliny Szymbary
Jan Rajski – fortepian z klasy fortepianu Agnieszki Derebas / przygotowanie zespołu – Agnieszka Derebas

„Gdy śliczna Panna” opr. Bronisław Rutkowski, „Przybieżeli do Betlejem” opr. Marcin Łukasz Mazur Chór dziecięcy pod dyr. Kseni Miśkiewicz

„Najświętsza Panienka” Duet klarnetowy: Patryk Bus Łukasz Bryja z klasy klarnetu Stanisława Rakoczego

„Gdy się Chrystus rodzi” Sylwia Karkoszka – puzon z klasy puzonu Józefa Pańszczyka przy fortepianie Wojciech Inglot

„Przybieżeli do Betlejem” Kwartet perkusyjny: Michał Balicki - marimba, Marcin Hyżny - wibrafon, Jan Mrożek - ksylofon, Jan Bryniarski - zestaw perkusyjny /przygotowanie zespołu – Michał Peiker

„Idzie na Ziemię” Wacław Geiger Marek Kaczmarczyk – tenor z klasy śpiewu Ewy Kowalczyk przy fortepianie Joanna Zmarz

„Złotych Gwiazd Wieczór” Wacław Geiger
Kwartet męski z klasy śpiewu Ewy Kowalczyk

„Noc cicha w śnie” Feliks Nowowiejski
„Jakże licha stajenka ta” J. Stawowy – Fr. Ryling
Zespół wokalny przygotowanie zespołu Ewa Kowalczyk

„Serca ludzkie się radują” Jan Maklakiewicz
„Coś się dzieje!” Karol M. Prosnak
Zespół wokalny - przygotowanie zespołu Ewa Kowalczyk
Orkiestra pod dyr. Marty Łapczyńskiej

„Maria Wiegenlied” Max Reger Emilia Żurek – sopran z klasy śpiewu dr Marii Seremet Orkiestra pod dyr. Marty Łapczyńskiej
„Gesu Bambino” Pietro A. Yon
„O Holy Night!” John S. Dwight; Adolf Adam
Jakub Pawlik – tenor z klasy śpiewu dr hab. Jacka Ozimkowskiego
Zespół wokalny przygotowanie zespołu Ewa Kowalczyk
Orkiestra pod dyr. Marty Łapczyńskiej

„A Big band Christmas” arr. Carl Strommen
„A Big band Christmas II” arr. Carl Strommen
Big band pod dyr. Marty Łapczyńskiej

Koncert przygotowały - Ewa Kowalczyk Marta Łapczyńska.

opr.s/ zdj. Michał Bachulski

19.12.2014 / 21:28

Tatrzański Park Narodowy życzy wszystkim Wesołych Świąt! (film)

Wzorem roku poprzedniego TPN i tym razem postanowił złożyć życzenia śpiewająco. W nagranym filmie wzięli udział pracownicy TPN. Wśród nich - dyr. Szymon Ziobrowski.

- Na warsztat bierzemy znany hit sprzed lat, ale w nowej interpretacji i z tekstem osadzonym w tatrzańskich okolicznościach - wyjaśniają parkowcy.Film autorstwa Bartka Solika.

s/

19.12.2014 / 20:39

Dzieci ze SP nr 3 w towarzystwie burmistrza - ubrały miejską choinkę

NOWY TARG. W tradycji miasta pozostaje wspólne ubieranie przez dzieci i władze miasta choinki na nowotarskim rynku. W tym roku okazałe drzewko obok Ratusza Miejskiego przystrajali uczniowie z Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu w asyście burmistrza Grzegorza Watychy.

Uroczystości towarzyszyli także rodzice uczniów, przedstawiciele radni oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Dzieci, po skończonej pracy zostały zaproszone przez burmistrza do reprezentacyjnej sali Ratusza na ciepłą herbatę i ciastka. Uczniowie przekazali Burmistrzowi Miasta i wszystkim mieszkańcom Nowego Targu świąteczne i noworoczne życzenia.

UM, Nowy Tag, opr.s/

19.12.2014 / 19:27

Specjalni goście Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych w Zakopanem

Zespół Zakopower, Hanka Rybka z zespołem i Trebunie-Tutki będą gośćmi Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził" w Zakopanem.

- Festiwal organizowany przez burmistrza miasta Zakopane oraz Parafie Zakopiańskie oraz odbędzie się w dniach od 25 grudnia 2014 r. do 2 lutego 2015 r. - informuje Szymon Zatorski z Urzędu Miasta Zakopane. - Dzięki niemu świąteczny i noworoczny czas mieszkańcom Zakopanego i gościom umilają niezwykłe koncerty z najpiękniejszymi góralskimi pastorałkami, a także tradycyjne polskie kolędy i współczesne kompozycje. Gośćmi zbliżającego się festiwalu będą m.in. zespół Zakopower, Hanka Rybka z zespołem, Trebunie-Tutki, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Jan Karpiel-Bułecka, Halina Jawor, chór „Turliki”, Tatrzański Chór „Szumny”. Zaplanowany został także koncert dla dzieci połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd, który poprowadzi grupa „HARNI”.

oprac. r/

19.12.2014 / 11:12

Nakręć filmik o tym, jak się cieszysz ze śniegu

Amatorzy filmów krótkometrażowych mogą wziąć udział w pierwszej edycji konkursu filmowego związanego z obchodami FIS World Snow Day w Zakopanem pt. "Nakręć się na zimę – w oczekiwaniu na Światowy Dzień Śniegu".

- Nie ma limitu wieku dla autora filmu, główni bohaterowie natomiast nie mogą przekroczyć 14 roku życia. Zgodnie z regulaminem tematem filmu powinna być dziecięca radość i przygotowanie do nadchodzącej zimy, obrazy mogą dotyczyć wszelkich zimowych aktywności na świeżym powietrzu – jazdy na nartach, na snowboardzie, lepienia bałwana, rzucania śnieżkami, zabawy z rodzicami, przyjaciółmi, rodzeństwem w zimowej scenerii. Filmy nakręcone „domowymi technikami" (telefon, aparat cyfrowy, tablet, kamera) nadsyłać można do dnia 8 stycznia 2015 roku. Film nie powinien przekraczać 3 minut - informują organizatorzy konkursu. - Laureatów konkursu wyłoni pięcioosobowe jury. Z 15 najciekawszych prac zostanie zmontowany gotowy materiał filmowy, który przesłany będzie do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), inicjatora obchodów Światowego Dnia Śniegu na świecie.

oprac. r/

18.12.2014 / 13:46

Serce za Serce - Podhalańska Świąteczna Akcja Charytatywna (zdjęcia)

Wolontariusze z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przeprowadzili trzydniową akcję zbiórki darów na rzecz podopiecznych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

- Prosiliśmy mieszkańców miasta i społeczność akademicką PPWSZ o przynoszenie darów w postaci trwałych środków spożywczych, słodyczy, środków czystości i materiałów plastycznych dla dzieci - relacjonują organizatorzy. Pomysłodawcą akcji były studentka Ochrony Środowiska Renata Tokarczyk i dr Małgorzata Wesołowska, wykładowca PPWSZ.

- 11 grudnia na kwestowaliśmy na Rynku Nowego Targu. Mroźne popołudnie nie zachęcało do spacerów po Rynku, a jednak znalazło się wielu ludzi o gorących sercach. Dodatkową rozgrzewkę zapewnili hokeiści drużyny PPWSZ Podhale Nowy Targ, którzy zaprezentowali swoje umiejętności oraz pomagali stawiać pierwsze kroki na lodzie dzieciakom ze Szkoły Podstawowej nr 2. Było śpiewanie kolęd i pokaz breakdance, a o zmroku nastrojowy występ Młodego Podhala.
Natomiast 12 i 13 grudnia wolontariusze prowadzili zbiórkę na terenie naszej Uczelni. Dla wszystkich, którzy przyłączyli się do zbiórki wolontariusze przygotowali piękne pierniczkowe podziękowania. W łańcuch świątecznej pomocy włączyło się wielu ofiarodawców. W sumie zgromadziliśmy sześć kartonów żywności, słodyczy, środków czystości i materiałów plastycznych. Z zebranych darów pracownicy PKPS przygotują paczki dla uczestników miejskiej wigilii dla potrzebujących.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję wolontariuszom: z Podhalańskiego Koła Naukowego Ochrony pod opieką dr Małgorzaty Wesołowskiej, Podhalańskiego Koła Naukowego Turystyki pod opieką mgr Iwony Hodorowicz, Koła Naukowego „Modulor” oraz zespołowi Młode Podhale i pracownikom Uczelni. Dziękujemy także Panu Wojciechowi Rajskiemu i firmie DWR, organizatorowi Nowotarskich Targów Bożonarodzeniowych, za udostępnienie infrastruktury na Rynku oraz Pani Katarzynie Dolińskiej, WM International, za bezpłatne udostępnienie mobilnego lodowiska - mówi organizatorzy.

Oprac. DPWiMKZ, zdjęcia: Materiały prasowe

21.12.2014 / 12:42

Siatkówka. Akrobata na linie

- Wróciliśmy z dalekiej podróży – mówi szkoleniowiec siatkarzy Gorców McArtuhr, Piotr Pagacz. – Jesteśmy jeszcze w grze o czwórkę. Może być tak, że „akrobata po linie lata”, bo tabela jest spłaszczona.

Jego podopieczni rzeczywiście po linie latali. Raz z niej spadli, raz utrzymywali równowagę. Ten drugi element przeważył. I dobrze, bo musieli pokonać Hutnika za trzy punkty. Po pierwszej partii wydawało się, że jest to zadanie do wykonania. Cały czas kontrolowali przebieg seta. Łabuz i Żegleń nękali rywala zagrywką, odrzucali go od siatki. Obaj zaliczyli po dwa asy serwisowe. Żegleń asem zakończył seta. Funkcjonował też blok, a przeciwnik błędami w zagrywce oddał gospodarzom pięć punktów.

Goście wyciągali wnioski z przegranego seta i wzmocnili zagrywkę. Dutkiewicz i Ćwiernia zadaniowa celowali w szóstą strefę, a tam Dziedzic miał ogromne problemy z przyjęciem.

Za to w kolejnych partiach przeżywaliśmy prawdziwą huśtawkę nastrojów. Gorce prowadziły 12:6 i wydawało się, że nic im się stać nie może. Wojciech Drzyzga ekspert Polsatu Sport często w podczas ligowych transmisji zwraca uwagę, że w takim momencie nie wolno zepsuć zagrywki. Siatkówka jest bezwzględną grą, że każe takie zachowanie niemiłosiernie. Tak było w przypadku gospodarzy. Kroma zepsuł zagrywkę i goście wrócili do gry.

Czwarta partia wypisz, wymaluj taka sama. Gorce prowadzą 9:5 i długo nie potrafią zrobić przejścia. Jest po 9. Rozgorzała walka na noże. Gdy set wszedł w decydującą fazę, prowadzili górale 23:21 i jeden z kibiców powiedział ” mają ich”. Jeszcze nie teraz. Sinusoidalna gra chłopców Pagacza nie zniknęła. Za moment to goście mieli piłkę setową. Na szczęście dwa ataki ze skrzydła i podwójny blok sprawiły, iż Piotr Pagacz ze swoimi chłopakami odetchnął z ulgą.

Gorce McArthur Nowy Targ – Hutnik Kraków 3:1 (25:20, 20:25,26:24, 26:24)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8710[/SPORTOWEPODHALE]

 
21.12.2014 / 12:41

Unihokej. Mała rysa

Brązowi medaliści mistrzostw Polski w unihokeju – Górale Nowy Targ – niepodzielnie panowali na boisku i rozbili akademików z Wrocławia.

Ani przez monet przeciwnik nie był w stanie zagrozić Góralom. Ci przewyższali wrocławian w każdym elemencie unihokejowej sztuki – w technice kija, szybkości rozgrywania akcji, taktyce i motoryce.

- Mała rysą na naszym występie była zbyt duża ilość kar – mówi grający trener Piotr Kostela. – Niepotrzebnie wdawaliśmy się w pojedynki jeden na jeden, zamiast spokojnie rozgrywać akcje. Nasza dominacja ani przez moment nie podlegała dyskusji. Dwa stracone gole, to błędy indywidualne.

Górale Nowy Targ – Politechnika Wrocław 16:2 (5:1, 7:0, 4:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8711[/SPORTOWEPODHALE]

 
21.12.2014 / 12:39

Hokej. Zdecydowało drugie 20 minut

Akademicka drużyna PPWSZ Podhale, występująca w pierwszej hokejowej lidze, rozbiła przybyszów znad morza. Zaaplikowała im dziesięć goli, z czego dziewięć w drugich 20 minutach.

Po pierwszej wyrównanej tercji, w drugiej gospodarze wprost znokautowali gdańszczan. Ci sprawiali wrażenie „śpiących rycerzy” absolutnie nie wiedzących o co w tej grze chodzi. I wcale gospodarze nie zepchnęli gości do desperackiej obrony. Potrafili jednak płynne akcje zamieniać na bramki. Inna rzecz, że golkiper Stoczniowca chyba nie miał dobrego dnia. Nieco ponad 55% skuteczności nie wystawia mu dobrego świadectwa. W tej fazie meczu nowotarżanie oddali 20 strzałów na bramkę rywala, a ten odpowiedział 17. Przewaga w strzałach nikła, a w bramkach przepaść. W całym meczu to przyjezdni więcej strzelali niż miejscowi. Gdańszczanie oddali 44 strzały na bramkę Michałczak i Musin podczas, gdy Smyczewski i Kopyciński mieli 38.

PPWSZ Podhale Nowy Targ – Automatyka Stoczniowiec Gdańsk 10:4 (1:1, 9:1, 0:2)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8712[/SPORTOWEPODHALE]

 
21.12.2014 / 12:38

Hokej. Zmiennicy na medal

Chyba żaden kibic hokejowy nie przypuszczał, iż nasza reprezentacja dwukrotnie ogra Włochów. W dodatku na ich terenie. Tym bardziej, iż Jacek Płachta nie zabrał tych, którzy przez lata decydowali o obliczu naszej drużyny narodowej. A jednak!

Reprezentacja Italii jeszcze nie tak dawno, bo w maju br., występowała w mistrzostwach świata w elicie w Mińsku, więc dwie porażki z Polakami mogą zaskakiwać. Nasza drużyna narodowa rozegrała dwa fantastyczne mecze. Zmiennicy pokazali się z jak najlepszej strony. Grali dojrzale i bezbłędnie realizowali założenia taktyczne. Popełniali mało błędów, a sami potrafili wykorzystać potknięcia rywala To niezwykle budujące przed kwietniowymi mistrzostwami świata w Krakowie, gdzie naszymi rywalami będą właśnie Włosi.

Włochy – Polska 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8713[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 17:23

Biathlon. Za dużo strzelań dla Guzika

Dobra postawa na strzelnicy okazała się kluczem do wygrania biathlonowego biegu na dochodzenie mężczyzn rozgrywanego w Pokljuce. Bezbłędny na strzelnicy był Emil Hegle Svendsen. Jedyny Polak w stawce Grzegorz Guzik został sklasyfikowany na 57 pozycji.

Można rzec, że poprawił się o dwie pozycje. Sprint ukończył na 59 miejscu. Guzik po dwóch wizytach na strzelnicy był bezbłędny i plasował się na 49 miejscu. Później niestety zawalił strzelanie w „stójce”. Pięć rund karnych i prysły marzenia o dobrej pozycji.

Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Emil Hegle Svendsen. Norweg po pierwszych dwóch strzelaniach był jeszcze za plecami Szypulina, jednak Rosjanin podczas trzeciej wizyty na strzelnicy zaliczył karną rundę, co wykorzystał Norweg. Wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do mety.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8705[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 17:22

Narty. Zamknęli stawkę

Polscy kombinatorzy norwescy nie potrafią „kombinować”. W dzisiejszym biegu drużynowym zajęli ostatnie 12 miejsce.

Po dwóch pierwszych zmianach w biegu zajmowali 10 pozycję, na kolejnej spadli pozycję niżej, a na ostatniej zacięcie walczyli o uniknięcie „czerwonej latarni” ze Słoweńcami. Ostatecznie na ostatnich metrach szybszy okazał się „kombinator” ze Słowenii.

Nasza drużyna skakała i biegała w składzie – Paweł Słowiok, Adam Cieślar, Szczepan Kupczak, Mateusz Wantulok.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8709[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 17:21

Biegi narciarskie. Wymowne milczenie

Start biało –czerwonych w biegu na 15 km stylem dowolnym w Davos w narciarskim Pucharze Świata najlepiej skwitować wymownym milczeniem. W stawce 79 zawodników Jan Antolec był 76, a Sebastian Gazurek 78.

Bieg zakończył się niespodziewanym triumfem Andersa Gloeersena. Norweg na trasę z niskim numerem startowym – 15. Rozpoczął spokojnie, ale z każdą pętlą podkręcał tempo. Niesamowicie zaprezentował się na ostatnich kilometrach, które pokonał zdecydowanie najszybciej z całej stawki. Zawodnicy z czołówki na ostatnim podbiegu mieli nad Gloeersenem kilka sekund zapasu, jednak nie potrafili utrzymać tej przewagi na finiszu.

Drugie miejsce wywalczył Petter Northug, który stracił do Gloeersena niespełna pięć sekund. Na najniższym stopniu podium kolejny reprezentant Norwegii – Chris Andre Jespersen.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8706[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 17:20

Pierwsze podium Bieli

Polski góral Stanisław Biela zajął drugie miejsce w konkursie skoków FIS Cup rozegranym w słowackim Szczyrbskim Plesie.

Skoczek UKS Sołtysianie Stare Bystre prowadził po pierwszej serii skokiem na odległość 98,5 m. W serii finałowej wylądował sześć i pół metra bliżej. To pierwsze jego podium w oficjalnych niejuniorskich zawodach rangi FIS. Konkurs zakończył się zwycięstwem Austriaka Clemensa Aignera, po skokach długość 96,5 i 94 m. Na najniższym stopniu podium stanął rodak zwycięzcy, Elias Tollinger, który oddał skoki na odległość 93,5 i 98,5 m.

Na piątym miejscu znalazł się Adam Ruda (92 i 91 m), tuż za nim sklasyfikowany został Przemysław Kantyka (93,5 i 88,5 m). Na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Krzysztof Leja (89 i 90,5 m), trzynastej Jakub Kot (90 i 88 m), dwudziestej drugiej Dawid Jarząbek (85,5 i 86,5 m) ex-aequo z powracającym do rywalizacji międzynarodowej Tomaszem Byrtem (85,5 i 87 m). Andrzej Stękały był 24, Łukasz Podżorski – 25, a Andrzej Zapotoczny – 45.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8707[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 17:18

Skoki narciarskie. Kto inny rozdaje karty

Tegoroczne konkursy skoków narciarskich o Puchar Świata nie rozpieszczają polskich fanów. Inne nacje rozdają karty, a biało –czerwoni są jedynie bladym tłem. Engelberg miał być tym miejscem, w którym Polacy odbudują się.

Polscy skoczkowie skakali jak w poprzednich konkursach, bezbarwnie. Najwyżej sklasyfikowany został Jan Ziobro, który po skokach na 125 i 129 m uplasował się na 20 miejscu. Piotr Żyła uzyskał 125 i 127,5 m i zajął 24  lokatę. Zaś skoki o długości 121 i 120,5 m dały Dawidowi Kubackiemu 28 pozycję. W drugiej serii nie zobaczyliśmy Klemensa Murańki, który wylądował na 121 metrze i zakończył rywalizację na 38 pozycji.

Richard Freitag wygrał dzisiejszy konkurs Pucharu Świata w Engelbergu. Niemiec na półmetku rywalizacji, po skoku na 128,5 był czwarty, finałowa próba na 135,5 m okazała się zwycięska. Na drugim stopniu podium stanął Roman Koudelka. Czech lądował na 128 i 136,5 metrze i stracił do zwycięzcy 0.6 pkt. Na trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali ex-aequo Michael Hayboeck i Jernej Damjan. Skok na 133,5 m dał Austriakowi prowadzenie po pierwszej serii, jednak 131 m w drugiej rundzie nie wystarczyło do utrzymania tej pozycji. Słoweniec zaś osiągnął 131,5  i 135 m.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8708[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 16:19

Kowalczyk po raz drugi

Justyna Kowalczyk wygrała bieg na 5 km stylem klasycznym w Hochfilzen. To drugie zwycięstwo Polki w zawodach Pucharu Kontynentalnego.

Wczoraj nasza mistrzyni świata i olimpijska była najlepsza w sprincie, również stylem klasycznym. Kowalczyk w obu stratach pewnie wyprzedziła Katerinę Smutną. Na dystansie 5 km nasza zawodniczka była lepsza aż o 22,3 sekundy.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8701[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 16:18

Biathlon. Bez błysku

Weronika Nowakowska Ziemniak zajęła 15 miejsce w biathlonowym biegu na dochodzenie w Pokljuce. Wygrała Daria Domraczewa. To drugie zwycięstwo w tym sezonie utytułowanej Białorusinki. Liderką klasyfikacji generalnej pozostała Finka Kaisa Makarainen.

Nowakowska Ziemniak ruszyła na trasę z siódmym numerem startowym, ale na każdej z czterech wizyt na strzelnicy zaliczyła jedno pudło i musiała w sumie pokonać cztery karne rundy. Dużo lepiej strzelała Krystyna Guzik, dla której wynik 19/20 jest najlepszym w tym sezonie. Awans z 48 pozycji na 22 z pewnością doda jej pewności siebie i pozwoli regularnie punktować w kolejnych zawodach. Trzecia z naszych reprezentantek Monika Hojnisz, podobnie jak Nowakowska, zaliczyła po jednym pudle przy każdej wizycie na strzelnicy. Z 27 miejsca przesunęła się ostatecznie na 35 lokatę.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8702[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 16:17

Biegi. Punkty Polki

Marit Bjoergen pewnie wygrała bieg na 10 km stylem dowolnym w Davos. Najlepsza z Polek była Sylwia Jaśkowiec, która uplasowała się na 25 pozycji. Justyna Kowalczyk nie startowała.

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata o 19,9 s wyprzedziła Niemkę Nicole Fessel i 26,7 s swoją rodaczkę, Heidi Weng. Dla Bjoergen to już czwarte w tym sezonie i 69 w karierze zwycięstwo w PŚ. Natomiast Johaug po raz pierwszy tej zimy nie wygrała biegu na dystansie. Tym razem Johaug najlepsza była tylko do niespełna jednej trzeciej dystansu. Na 2,8 km miała najlepszy czas - lepszy od Bjoergen o 0,5 s. Ale już po 5 km traciła do starszej o osiem lat koleżanki 15,9 s, a z kolejnymi kilometrami traciła i czas, i pozycje. Ostatecznie dobiegła na szóstym miejscu, z rezultatem gorszym od Bjoergen o 39,9 s.

Jaśkowiec do zwyciężczyni straciła 1:23,5. W Davos poza nią startowały jeszcze dwie nasze zawodniczki. Kornelia Kubińska była 41 (strata 2:06,2), a Ewelina Marcisz - 44 (2:16.0).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8703[/SPORTOWEPODHALE]

 
20.12.2014 / 16:16

Łyżwiarstwo szybkie. Złoto Druszkiewicza

Sebastian Druszkiewicz był najszybszy na dystansie 10 km w akademickich mistrzostwach świata w Ałmatach w łyżwiarstwie szybkim. Na dystansie o połowę krótszym triumfowała Aleksandra Goss. W sobotę polscy łyżwiarze szybcy zdobyli cztery medale.

Goss uzyskała czas 7:36.71, zaś Druszkiewicz - 14:33.52. Trzecie miejsce zajął Adrian Wielgat – 14:38.74.
W rywalizacji na 1000 m na wysokogórskim torze Medeo srebro wywalczyła Katarzyna Woźniak – 1:19.78. Straciła pół sekundy do Rosjanki Iriny Arszinowej. W poprzednich dniach Polka triumfowała na 1500 i 3000 m.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8704[/SPORTOWEPODHALE]

19.12.2014 / 22:57

Biathlon na Sali (zdjęcia)

W ramach pozalekcyjnych zajęć z PCK w Nowym Targu, prowadzonych w ZSPiG nr 1 w Cichem odbyły się niecodzienne zawody: „Biathlon na Sali”.

- To coś nowego w naszym UKS -ie. Po intensywnym kursie strzelania z karabinków laserowych, przyszedł czas na zawody. Odbył się bieg sprinterski z dwoma strzelaniami i pętlami 230. Startowali nie tylko trenujący ale i wszyscy chętni. Zabawa był wyśmienita. Najwięcej uśmiechów wzbudzały skoki na skakance-to kara za pudła na strzelnicy. Wielu z startujących przekonało się, że bardzo trudno strzela się, gdy serce mocniej bije po przebiegnięciu 230m. Na koniec było wręczenie nagród dla najlepszych i dodatkowo losowanie czapek i rękawiczek. Oczywiście były też napoje dla startujących. Ja i startujący postanowiliśmy powtórzyć zawody, ale będzie to już bieg długi - komentuje prowadzący zajęcia Wojciech Kosakowski.

opr.s/ zdj. Wojciech Kosakowski

19.12.2014 / 22:51

Mikołajkowy Międzyszkolny Turniej w Piłkę Siatkową chłopców i dziewcząt

W hali sportowo – widowiskowej w Maniowach już po raz piaty odbył się Mikołajkowy Międzyszkolny Turniej w Piłkę Siatkową chłopców i dziewcząt, którego organizatorem była Adrianna Berszakiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego w Maniowach.

W turnieju wzięła udział młodzież z zaprzyjaźnionych gimnazjów : Łapsz Niżnych, Sromowiec Niżnych, Tylmanowej. Gimnazjaliści rozgrywali mecze w kategorii dziewcząt i chłopców w setach liczonych do 25 systemem każdy z każdym. Bezpośredni pojedynek Sromowce Niżne – Maniowy był przepustką do rozgrywek w piłkę siatkową na poziomie Ośrodka Szczawnica.

Klasyfikacja końcowa:

Dziewczęta:
1.Gimnazjum Maniowy
2. Gimnazjum Tylmanowa
3. Gimnazjum Sromowce Niżne
4. Łapsze Niżne

Chłopcy:
1. Gimnazjum w Maniowach
2. Gimnazjum Łapsze Niżne
3. Gimnazjum Tylmanowa
4. Gimnazjum Sromowce Niżne 

Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary.

Dziękuję za pomoc w organizacji panu Zbyszkowi Jaworskiemu oraz opiekunom grających drużyn. Dzięki przychylności wielu osób Turniej Piłki Siatkowej okazał się dobrym pomysłem i możliwością na siatkarskie spotkanie młodzieży, którą siatkówka fascynuje.

Adrianna Berszakiewicz

19.12.2014 / 22:16

Nowotarżanie na Mistrzostwach Polski Południowej Full Contact Karate (zdjęcia)

W Mielcu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Południowej Full Contact Karate zorganizowane przez Mielecki Klub karate Saiha.

Wystartowało w nim 28 klubów Kyokushin Karate tj: Bydgoszcz, Leżajsk, Chorzów, Gdańsk, Jaworzno, Przemyśl, Lewin Brzeski, Góra Kalwarii, Morawica, Chełm, Krosno, Końskie, Mysłowice, Niepołomice, Rzeszów, Samborzec Sandomierz, Sandomierz, Starachowice, Nowy Targ, Wrocław, Kalety, Stary Sącz, Kęty, Wieruszów, Mielec i oraz 2 kluby z obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi i Rosji.

Patronat honorowy nad imprezą pełniło Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Mielca. Główną pieczę nad imprezą sprawowała Polska Federacja Karate Kyokushin.

Nowotarską Yokozunę godnie reprezentowało 9 zawodników. Byli to: Julia Nykaza, Patrycja Nykaza, Amelia Leska, Adam Gniadek, Maksymilian Rapacz, Zuzanna Mroczka, Natalia Sobolak, Marek Hajduk oraz sędzia sensei Ewa Pawlikowska 4 dan.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Bardzo dobrze poradzili sobie Adam Gniadek, który po 4 zwycięskich walkach, które kończył przed czasem lub zdobywając punkt waazari , zajął 1 miejsce, Patrycja Nykaza, która dopiero w finale uległa zawodniczce z Rosji i ostatecznie zajęła 2 miejsce oraz Natalia Sobolak, która w kategorii juniorek wywalczyła 3 miejsce. Pozostali zawodnicy uplasowali się ostatecznie na : Zuzanna Mroczka – 4 miejsce, Marek Hajduk – 4 miejsce, Julia Nykaza – 5 miejsce, Maksymilian Rapacz – 5 miejsce, Amelia Leska – 5 miejsce.

Udział w turnieju częściowo pokryty został ze środków pochodzących z dotacji Gminy Miasto Nowy Targ

źródło: klub

 
19.12.2014 / 21:48

Łyżwiarstwo szybkie. Złoto do złota

Do złotego medalu na 1500 metrów, zdobytego wczoraj, Jan Szymański dorzucił kolejny krążek z tego najszlachetniejszego kruszcu w akademickich mistrzostw świata rozgrywanych w Ałma -Aty. Tym razem bezdyskusyjnie wygrał rywalizację łyżwiarzy szybkich na pięć kilometrów.

Na torze w Kazachstanie Jan Szymański pokonał dystans 5000 metrów w czasie 6:43.96. Drugiego w klasyfikacji Włocha Michele Malfattiego wyprzedził o ponad trzy sekundy. Na trzecim i czwartym miejscu znaleźli się Polacy - odpowiednio Adrian Wielgat i zakopiańczyk Sebastian Druszkiewicz.

„Dwa złote medale na 1500 m i 5 km zdobyłem na Akademickich Mistrzostwach Świata. Niestety upadek na 1000 m uniemożliwił mi walkę o trzeci medal. Czas wracać do domu i przygotowywać się do dalszej części sezonu!!!" - napisał na Facebooku podwójny złoty medalista.

Na 1000 m srebro wywalczył Piotr Michalski - 1:11.10. Stracił dwie setne sekundy do Włocha Mirko Giacomo Nenziego. Czwarty był Artur Nogal – 1:11.63, a 14. Patryk Wójcik - 1:13.53. Szymański nie ukończył tej konkurencji.

„Miałem upadek, trochę bolą mnie plecy” - poinformował lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 m na FB.
Podobnie jak Szymański, drugie złoto indywidualnie zdobyła Katarzyna Woźniak. Triumfowała na 3000 m i 1500 m – 2:01.73. Miejsca zakopianek - 5. Angelika Fudalej – 2:04.81, 7. Urszula Włodarczyk – 2:05.28, a 11. Magdalena Czyszczoń – 2:06.64.

Reprezentacja Polski kobiet zwyciężyła na otwartym torze Medeo (na wysokości 1691 m n.p.m.) w rywalizacji drużynowej – 3:12.75, wyprzedzając Rosję o prawie 4,5 sekundy oraz Holandię o 9,7. W składzie - Aleksandra Goss, Włodarczyk i Fudalej.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8698[/SPORTOWEPODHALE]

 
19.12.2014 / 21:47

Biathlon. Zaskoczył Guzik

Rosjanin Anton Szipulin wygrał biathlonowy sprint Pucharu Świata rozgrywanego w Pokljuce. Zaskoczył Grzegorz Guzik, który zdołał awansować do biegu pościgowego.

Polscy biathloniści pobiegli na swoim poziomie, czyli słabym. Trzeba się cieszyć z awansu do biegu pościgowego Grzegorza Guzika. Na strzelnicy tylko jeden jego pocisk nie znalazł drogi do tarczy. Ostatecznie zakończył zawody na 59 pozycji. Łukasz Szczurek zaliczył dwie karne rundy i skończył jako 83 miejscu.

Najlepszy okazał się Rosjanin Anton Szipulin, który pobiegł najszybciej ze wszystkich bezbłędnych strzelców. Drugie miejsce dla Austriaka Dominika Landertingera, który do Rosjanina stracił 7 sekund. Na trzecim stopniu podium stanął Norweg Emil Hegle Svendsen z 15 sekundami straty.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8696[/SPORTOWEPODHALE]

 
19.12.2014 / 21:45

Skoki. Wiatr z tyłu

W sobotnim konkursie skoków Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu wystartuje czterech Polaków - Piotr Żyła, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Dawid Kubacki.

Łukasz Kruczek zabrał siedmiu zawodników do Szwajcarii. Nadzieję na lepszy występ niż w ostatnich tygodniach rozbudziły dwie serie treningowe, w których błyszczał Piotr Żyła, a wyniki pozostałych Polaków pozwalały myśleć, że w komplecie przebrną kwalifikacje. Niestety, słabo spisali się - Bartłomiej Kłusek i Aleksander Zniszczoł, którzy skacząc na odpowiednio 113 i 113,5 metra nie zakwalifikowali się do konkursu.

Nie zachwycili także Dawid Kubacki i Stefan Hula. Temu pierwszemu skok na 125 metrów dał awans z ostatniego miejsca. Niestety, Hula lądując na 119,5 metra zajął 41 miejsce - pierwsze bez kwalifikacji.
Dobrze spisał się zwycięzca ubiegłorocznego konkursu - Jan Ziobro, który skoczył 130 metrów i zajął 13 miejsce. O 20 lokat niżej sklasyfikowany został Klemens Murańka za skok na 127 metrów. Najlepiej z biało-czerwonych ponownie spisał się Żyła, który skokiem na 128,5 metra zamknął pierwszą dziesiątkę.

Kwalifikacje wygrał Jernej Damjan, który uzyskał 132,5 metra. Słoweniec wyprzedził Niemca Richarda Freitaga (129,5 metra) oraz Japończyka Kento Sakuyamę (136 m).

- Wszyscy mają szansę w końcu mieć udany konkurs – twierdzi selekcjoner Łukasz Kruczek. - Jeśli chodzi o kwalifikacje, to wielkiego powodu do radości nie ma. Fajnie oprócz Jaśka skoczył też Piotrek. To pozytywy. W porządku zaprezentował się Klimek, a problem miał Dawid Kubacki. Pozostali skoczyli słabiej, chociaż wielkich błędów nie popełnili. Nie do końca mieliśmy szczęście. Jako jedyna ekipa mieliśmy cały czas wiatr z tyłu. Może to się kiedyś odwróci.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8695[/SPORTOWEPODHALE]

 
19.12.2014 / 21:44

Kowalczyk wygrywa

Polska mistrzyni olimpijska okazała się najlepsza w sprincie stylem klasycznym podczas zawodów Alpen Cup.

Justyna Kowalczyk zrezygnowała ze startu w zawodach Pucharu Świata w Davos i ostatni tydzień spędziła na ciężkich treningach we włoskim Livigno. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego zdecydowała także, że swoją formę sprawdzi w zawodach niższej rangi - Alpen Cup w austriackim Hochfilzen.

Kowalczyk nie miała sobie równych w sprincie stylem klasycznym, a o swoim zwycięstwie poinformowała za pośrednictwem Facebooka. „Dobra walka z Katką Smutną i niemieckimi dziewczynami. Ciężka trasa, ciężkie warunki - super zawody”.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=8697[/SPORTOWEPODHALE]

Wiadmości z kraju