Co nowego na Podhalu ?

27.09.2016 / 20:57

Pamiętajmy o Osieckiej - koncert z udziałem Podhalan (zdjęcia)

W warszawskim Teatrze Roma odbył się Koncert Galowy 19. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Podczas koncertu, na którym świętowano 80. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej wystąpiła Katarzyna Lassak z Zakopanego. Towarzyszyli jej rodzinna Kapela Lassaków, Mateusz Pospieszalski, Sebastian Karpiel Bułecka i Atom String Quartet.

Przed koncertem z wykonawcami spotkała się Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, która objęła koncert honorowym patronatem.

Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” jest konkursem wokalnym na interpretację istniejących piosenek Agnieszki Osieckiej z muzyką zarejestrowaną w ZAiKS-ie. Odbywa się nieprzerwanie od 1997 r. Zaistniał dzięki staraniom przyjaciół poetki, a od 2002 r. organizuje go Fundacja Okularnicy.

Rok temu zwyciężyła w nim właśnie Katarzyna Lassak.

pk/ zdj. Grzegorza Jakubowskiego / KPRP

 
27.09.2016 / 18:52

Zakopane: bezpłatna opieka medyczna wraca do szkół

Na wniosek komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta władze Zakopanego zajęły się problemem zdrowia dzieci w zakopiańskich szkołach. Po konsultacjach z lekarzami specjalistami do szkół wrócą elementy bezpłatnej opieki medycznej, częściowo finansowanej przez miasto.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i higieny jamy ustnej. Przez lekarzy rezydentów szpitala powiatowego przeprowadzone zostaną również badania dotyczące zagrożeń cukrzycy u dzieci.

Pielęgniarki pracujące w szkołach kierować mają na dalsze badania dzieci z wadami wzroku. Badania zostaną przeprowadzone bezpłatnie w gabinecie okulistycznym dr Lucyny Galicy-Jureckiej.

Bezpłatne konsultacje i leczenie prowadzić będzie stomatolog dr Maria Bereznowska.

- Z badań skorzysta grupa dzieci, których nie stać na to, żeby pójść do lekarza stomatologa prywatnie, a czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ jest zbyt długi. Na badania kierować będą wychowawcy, którzy znają sytuację materialną poszczególnych rodzin. - wyjaśnia Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Nowy program opieki medycznej uzupełnić ma dotychczasowe działania gminy, które zgodnie z ustawą skupiały się na pracy szkolnych higienistek. Nie jest jeszcze znana liczba dzieci objętych bezpłatnym leczeniem, ani jego szczegółowe koszty.

Na dzień dzisiejszy znany jest jedynie koszt badań cukrzycowych, do których zakup materiałów pochłonie około 20 tys. złotych. Badania okulistyczne oraz stomatologiczne wykonywane będą przez dr Jurecką i dr Bereznowską nieodpłatnie.

pk/

27.09.2016 / 16:50

NOWOŚĆ! Usuwanie żylaków metodą radiową EVRF w Medical Clinic Podhale! (artykuł sponsorowany)

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczone mogą prowadzić do powstania poważnych konsekwencji zdrowotnych. Obok laserowego usuwania żylaków w naszej klinice proponujemy naszym Pacjentom usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych (Endovenous Radio Frequency).

Jest to nowoczesna metoda leczenia żylaków ciesząca się rosnącym powodzeniem wśród chirurgów naczyniowych. Jej działanie polega na ogrzaniu zmienionej chorobowo żyły przy pomocy cewnika emitującego fale o odpowiedniej częstotliwości. Procedura medyczna z wykorzystaniem technologii EVRF jest małoinwazyjna i bezbolesna, a pacjent może wrócić do normalnej aktywności zaraz po zakończeniu zabiegu.Często nieleczone żylaki są przyczyna dolegliwości bólowych, mogą także prowadzić do powstawania brązowych przebarwień oraz w cięższych przypadkach wywołać stan zapalny i groźne owrzodzenia żylne. Nierzadko prowadzą do powstawania zakrzepowego zapalenia żył. W naszej klinice możecie Państwo skorzystać z wielu różnych metod leczenia tego schorzenia. Podczas konsultacji w Poradni Chirurgii Naczyniowej specjalista indywidualnie dobierze najlepszy sposób leczenia.W ciągu ostatnich lat dla większości flebologów i chirurgów naczyniowych tzw. „złotym standardem” w leczeniu żylaków została metoda usuwania ich za pomocą fal radiowych. Technika ta polega na wewnątrzżylnej termoablacji radiowej naczyń żylnych różnego rodzaju. Zabieg ten wyróżnia bardzo mała inwazyjność. W porównaniu do klasycznej metody usuwania żylaków metoda EVRF cechuje się minimalizacją dolegliwości pozabiegowych, brakiem krwiaków i ran w pachwinie oraz co bardzo istotne nie wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjent może opuścić klinikę w około godzinę po przeprowadzonym zabiegu.JAK WYGLĄDA ZABIEG EVRF?

W trakcie trwania procedury energia fal radiowych powoduje termoablację (znaczne podwyższenie temperatury) naczynia żylnego. Poza niską inwazyjnością oraz wysokim bezpieczeństwem metodę tę cechuje wielofunkcyjność. Fale radiowe mogą być wykorzystywane w leczeniu „pajączków”, a także w zamykaniu dużych niewydolnych naczyń.Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent odbywa konsultację z chirurgiem naczyniowym podczas której wykonuje się badanie USG Doppler. Badanie to pozwala na określenie stopnia zaawansowania choroby i wybór najlepszej metody leczenia. Sam zabieg EVRF przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Po podaniu znieczulenia w zmienioną chorobowo żyłę po umieszczeniu specjalnego portu wprowadza się do żyły aplikator fal (sondę) o częstotliwości radiowej i pod kontrolą USG umieszcza się go w okolicy pachwiny.Energia wyzwalana przy pomocy aplikatura powoduje zamknięcie żylaków – dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych i obkurczenia komórek mięśniowych, co powoduje zwężenie światła naczynia oraz jego zwłóknienie. Proces koagulacji żyły jest stale kontrolowany przez układ mikroprocesora, co nie pozwala na przegrzanie czy też oparzenie tkanek otaczających żyłę. Czas trwania zabiegu wynosi około 60 minut. Po zakończeniu na kończynę zakłada się pończochę uciskową.

Zastosowanie tej metody pozwala w szybkim tempie wrócić do codziennej aktywności!

27.09.2016 / 15:00

Dworzec Tatrzański kończy działalność. Znika ważny punkt na kulturalnej mapie Zakopanego

ZAKOPANE. Klub muzyczny w Dworcu Tatrzańskim zakończył swoją działalność . Po sześciu latach działalności PTTK nie zdecydowało się przedłużyć umowy z obecnym dzierżawcą lokalu.

Michał Pietrzak poddzierżawiał klub od spółki "Sabała", w której udziały ma były zakopiański poseł Andrzej Gut-Mostowy. Jak twierdzi, PTTK odmówiło podpisania z nim nowej umowy, dlatego musi opuścić lokal, który przez lata był ważnym punktem na kulturalnej mapie Zakopanego. Odbywały się tu liczne koncerty i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym i artystycznym.

Nieporządek, porozbijane butelki, walające się szkło i śmieci – PTTK nie jest zadowolone stanem, w jakim najemca oddaje budynek. Wczoraj pokazało zdjęcia wykonane w lokalu.- No, niestety przyznam, że nastąpił upust frustracji, ale to wszystko jest do posprzątania – mówi Pietrzak. - Zresztą bar cały zabieram, bo postawiłem go za własne pieniądze i nie widzę potrzeby zostawiania go kolejnemu dzierżawcy. PTTK ma natomiast wykonane tutaj prace za blisko 500 tysięcy złotych, więc wzbogacił się na tym. Natomiast zbite półki i szklanki tego nie zmienią. Ważniejsze jest to, że z mapy Zakopanego zniknie kulturotwórcze miejsce.

Według nieoficjalnych informacji, w miejscu restauracji w Dworcu Tatrzańskim powstać ma sklep sportowy.

Józef Słowik

27.09.2016 / 13:30

Koreanka pod kołami

56-letnią obywatelkę Republiki Korei potrącił w Chochołowie samochód.

Z ustaleń policji wynika, że winny jest kierowca - 53-letni mieszkaniec Dzianisza - który nie ustąpił pierwszeństwa pieszej i potrącił ją, gdy przechodziła przez pasy. Kobieta została zabrana do szpitala.

r/

27.09.2016 / 12:36

Zaginęła 15-latka mieszkająca w Szaflarach

Jak podaje nowotarska policja, wczoraj po kłótni z rodzicem wyszła z domu i do chwili obecnej nie wróciła Rossella Cappellanti, zamieszkała w Szaflarach 15-letnia Polka urodzona we Włoszech. Na wniosek rodziny Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu rozpoczęła poszukiwania nastolatki.

Rysopis zaginionej: wzrost 172 cm, waga ok. 50 kg, szczupłej budowy ciała, twarz owalna, oczy zielone, włosy szatyn długie – do ramion, falowane, czesane bez grzywki.

Ubrana była w bluzę sportową czarną z białymi wstawkami, spodnie jeansowe ciemno – szare, buty sportowe m-ki NIKE (biało-czarno-zielone), zegarek z paskiem różowym.

Wszystkie osoby mogące posiadać jakiekolwiek informacje na temat zaginionej proszone są o kontakt z dyżurnym policji w Nowym Targu pod numerem telefonu 18 26 10 400 18 26 10 402 bądź numerem alarmowym 997.

oprac. r/

 
27.09.2016 / 11:41

Kibole skazani za pobicie

Sąd Rejonowy w Zakopanem skazał trójkę mężczyzn, którzy pobili przy Krupówkach trzy inne osoby w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, na kary bezwzględnego więzienia. Skazani to pseudokibice jednego z krakowskich klubów piłkarskich.

Maciej S.(40l.), jego syn Eryk S. (21 l.) i Bartosz P.(23 l.) zaraz po wejściu do restauracji „Meta, Seta i Galareta” mieszczącej się przy Krupówkach przypuścili atak na przebywające tam osoby, jednocześnie niszcząc wyposażenie lokalu. Dotkliwie pobili oni trójkę mężczyzn. Jeden doznał stłuczenia części potylicznej, czego wynikiem był krwiak. U innego lekarz stwierdził stłuczenie pleców, a kolejnemu złamali nos.

Cała trójka oskarżonych o pobicie została skazana na kary bezwzględnego więzienia oraz wpłacenie nawiązki po 500 złotych dla każdego z pobitych. Sąd wymierzył Maciejowi S. i Erykowi S. po 10 miesięcy więzienia, a Bartoszowi P. 8 miesięcy.

- Za czyn, do którego się dopuścili grozi do 3 lat więzienia - mówi sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. – Wszyscy skazani odwołali się od wyroku i nie jest on prawomocny.

js/

27.09.2016 / 10:36

Internet już działa

Po kilku tygodniach od awarii naprawiona została sieć bezpłatnego internetu wi-fi działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Łapszach Niżnych.

Bezpłatny internet, z którego korzystało wielu mieszkańców Łapsz, przestał działać nagle. Naprawa przeciągała się i nie mogąc doczekać się jej końca, mieszkańcy zwrócili się o interwencję do nas. Odpowiedź z Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych dotarła do nas wczoraj. - Problemem był niedziałający zasilacz punktu dostępowego, dość długo czekaliśmy na odpowiedź od producenta - informuje Jacek Jachymiak z UG w Łapszach Niżnych. - Dodatkowe problemy sprawiała też instalacja. Na chwilę obecną punkt dostępu powinien działać - dodał.

oprac. r/

 
27.09.2016 / 09:54

Miasto likwiduje ulgi śmieciowe dla rodzin wielodzietnych

Na wniosek burmistrz Ewy Przybyło, Rada Miejska w Rabce-Zdroju zlikwidowała ulgi w dopłatach do śmieci dla rodzin wielodzietnych.

Burmistrz poinformowała na sesji, że po zbadaniu przepisów okazało się, że ulga może być przyznawana, ale tylko tym rodzinom, w których nie jest przekroczone minimum socjalne. Decydujące jest kryterium dochodowe. Ale żeby stwierdzić, czy rodzina ma odpowiednio niskie dochody, by otrzymać ulgę, musimy wszcząć procedurę obowiązkowego sprawdzenia dochodów tej rodziny. Nie wiem jednak, czy wszystkie rodziny sobie tego życzą - tłumaczyła.

Burmistrz zaproponowała, żeby wystąpić z pismem do wszystkich 215 rodzin wielodzietnych na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój z pytaniem, czy wyrażają zgodę na poddanie się badaniu kryterium dochodowego. I dopiero potem zdecydować, jak im pomóc.

Ewa Przybyło zapewniła radnych, że rodziny najbiedniejsze nie pozostaną bez pomocy. - Ci najbiedniejsi i tak nie płacą, a ja i tak umarzam im zaległości - zapewniła.

r/

26.09.2016 / 22:39

Kadencyjność w Sejmie, odwoływanie posłów, likwidacja opłaty targowej w Nowym Targu - wielowątkowe spotkanie z przedstawicielami Kukiz’15 i Wolnościowego Podhala

NOWY TARG. Ponad dwie godziny trwało spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. Posłanka Elżbieta Borowska mówiła o swojej pracy w Sejmie, ale i lekkim rozczarowaniu, a współorganizatorzy debaty, czyli członkowie Wolnościowego Podhala - o likwidacji jednej z lokalnych danin.

Pierwsza część spotkania poświęcona była JOW-om. Mówiono o braku kontroli nad posłem. - Wyborca nie ma narzędzi, by mieć wpływ na swojego posła, który po wyborach podlega bardziej wierchuszce swojej partii, niż swoim wyborcom. I zabiega o uznanie w kierownictwie partii, a nie w terenie - padła diagnoza.

Zastanawiano się nad mechanizmami odwołania kiepskiego, albo skompromitowanego posła, a potem jego "eliminacją z życia publicznego".

Kameralne spotkanie z udziałem ok. 20 osób pozwoliło na swobodną dyskusję na różne tematy. Od "ustawy antyaborcyjnej", po spotkanie prezydenta z organizacjami żydowskimi. Nie stroniono od żartów z pracy poselskiej - przytaczano anegdoty i wpadki zarówno polityków PiS, PO, jak i Kukiz'15.

Gdy padło stwierdzenie o "zdrowej wymianie kadr w Sejmie", posłanka Borowska rozwinęła nieco wątek, mówiąc przygotowywanym projekcie wprowadzenia kadencyjności dla posłów. - Są posłowie, którzy zasiadają w Sejmie od ponad 20 lat. To za długo, bo ludzie dość szybko, już po kilku latach tracą prawdziwy ogląd sytuacji, znajomość problemów ludzi. Są oderwani od rzeczywistości. Nie wiedzą jak w przeciągu np. ostatnich 10 lat zmieniła się sytuacja przedsiębiorców, czy młodych ludzi w naszym kraju - mówiła.

Temat "wymiany posłów" zakończyła stwierdzeniem, że owa "wymiana kadr" powinna dotyczyć też sądownictwa, prokuratury i szkolnictwa wyższego.

Elżbieta Borowska pracuje w sejmowych komisjach - kultury i łączności z Polakami za granicą, pojawiły się więc w dyskusji kwestie dotyczące finansowania kultury, dbania o zabytki, czy wątek dotyczący o polityki historycznej i naszych relacji z Ukrainą.

Posłanka poproszona o ocenę swojej pracy w parlamencie, otwarcie przyznała się do "pewnego rozczarowania swoją pracą". - Mam wrażenie, że tracę czas. Wiem jakie są oczekiwania wobec mnie. Ale ja 70 procent czasu spędzam na różnego rodzaju imprezach. Jestem zapraszana na różne uroczystości i - jest trochę głupio - bo wiem, że jest ważne, by być w swoim regionie, ale to się nie przekłada na pracę legislacyjną w Sejmie - tłumaczyła i dodała, że "musi zmienić nieco rytm pracy, bo ma wrażenie, że traci czas na spotkania z ludźmi i brakuje jej tego czasu na to, by coś konkretnego i pożytecznego dla tych ludzi zrobić".

Maciej Prostko ze Stowarzyszenia Na Rzecz Nowej Konstytucji skupił się na wyjaśnieniu problemu jaki powstał wokół Trybunału Konstytucyjnego. Mówił o projekcie ustawy przygotowanej przez Kukiz'15, której główny postulat zakłada wybieranie sędziów TK większością 2/3 głosów posłów. Jak wyjaśnił - to pozwoli odciąć konkretnych sędziów od danej partii, czy siły politycznej.

Ostatni temat dotyczył spraw lokalnych. Przedstawiciele stowarzyszenia Wolnościowe Podhale zaprezentowali swoje stanowisko na temat opłaty targowej w Nowym Targu. Sebastian Matląg i Gabriel Jędrol przypomnieli, że opłata targowa pobierana przez samorząd nie ma już charakteru obligatoryjnego, co oznacza, że miasto czy gmina może z niej zrezygnować. I taki właśnie krok proponują. - Pobieranie danin nie jest dobre z punktu widzenia gospodarki. Opłata uderza w drobnych przedsiębiorców, ale i w konsumentów, kupujących. To hamulec w rozwoju działalności gospodarczej. Poza tym likwidacja opłaty targowej pokazałaby, że Nowy Targ nawiązuje do swej nazwy i do historycznych tradycji - wspiera handel i kupców - przekonywali.

Jak tłumaczyli - straty w budżecie miasta, wynikające z braku wpływów z opłaty targowej - rekompensowałoby bogacenie się ludzi, którzy wydawaliby swoje pieniądze na swoje potrzeby - bez ingerencji państwa, czy urzędników.

Gdy dyskusja zeszła na stawki opłat w mieście, okazało się, że na sali są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. - Zróżnicowanie stawek opłaty targowej to nadużycie. Nie może być tak, że centralny planista decyduje i wybiera za nas gdzie będzie taniej coś można kupić, a gdzie drożej - mówili "wolnościowcy" i powołali się na tzw. efekt Krzywej Laffera, który zakłada, że im jest mniejsza stawka opodatkowania, tym większe są dochody do budżetu.

Przypomniano też okoliczności wprowadzania różnych stawek opłat na obu placach handlowych. Jedna z diagnoz brzmiała, iż błędem jest to, że samorząd jest zaangażowany w jedno z targowisk, bo jak wiadomo '"trudno być sędzią we własnej sprawie".

Dziś jedynie zasygnalizowano pomysł, a Wolnościowe Podhale zamierza drążyć temat zniesienia opłaty targowej. Stowarzyszenie przygotowuje akcję informacyjną dla mieszkańców, chce spotkać się z radnymi i burmistrzem by przekonać ich do swoich argumentów.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski

26.09.2016 / 22:19

90 tys. zł dla młodych zespołów w ramach Festiwalu Supportów

ZAKOPANE. Finaliści Festiwalu Supportów, który towarzyszył letniemu festiwalowi Hej Fest na Gubałówce, otrzymali od Polskich Kolei Linowych nagrody pieniężne o łącznej wartości 90 tys. zł, które przeznaczą na rozwój kariery muzycznej.

Konkurs dla debiutantów wygrał Roots Rockets – zespół z Andrychowa wykonujący muzykę reggae. Drugie miejsce zajął Hatbreakers, a trzecie Bezsensu.

Tego lata Polskie Koleje Linowe dały szansę młodym zespołom zaprezentować się szerokiej publiczności na najwyżej położonej scenie w Polsce, 1123 m n.p.m., na szczycie Gubałówki. 16 kapel wybranych spośród 300 przez internautów zagrało jako support przed takimi gwiazdami jak Hey, Lady Pank, Perfect, Dżem, Dawid Podsiadło, Kult, czy Happysad. Podczas 18-tu koncertów odbywających się w ramach letniego festiwalu Hej Fest, supporty rywalizowały ze sobą o punkty jury i publiczności. Trójka finalistów otrzymała od PKL nagrody pieniężne, które przeznaczą na nagranie płyty lub teledysku oraz na sfinansowanie trasy koncertowej.

- Festiwal Supportów to jedyny konkurs w Polsce, który tak naprawdę chce pomóc polskim zespołom osiągnąć sukces. Jestem przekonany, że przy kolejnej edycji, jeszcze więcej kapel będzie chciało wystąpić na Gubałówce – mówi Beniamin Sobaniec, wokalista zespołu Roots Rockets.

- Celem Festiwalu Supportów było przede wszystkim popularyzowanie idei słuchania młodych, ambitnych zespołów. Cieszymy się, że z każdym koncertem coraz więcej osób przychodziło na występy kapel rozgrzewających scenę. O potrzebie wspierania supportów świadczy m.in. to, że do samych eliminacji zgłosiło się aż 300 zespołów – mówi Janusz Ryś, prezes Polskich Kolei Linowych.

- „Każdy kiedyś był pierwszy” i każdy zespół zaczynał jako support. Dzięki temu wydarzeniu pokazaliśmy, że mamy w Polsce świetną muzykę i ambitnych wykonawców, których trzeba wesprzeć. Jesteśmy przekonani, że Gubałówka okazała się drogą na szczyt muzycznej kariery dla wszystkich 16-tu kapel – mówi Jan Malski, dyrektor artystyczny Festiwalu Suppportów.

Organizatorami Festiwalu Supportów i festiwalu Hej Fest były Polskie Koleje Linowe, Urząd Miasta Zakopane i agencja Especto.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/

26.09.2016 / 17:14

Nierozwiązany problem z bezdomnymi i żulami przebywającymi na Rynku w Nowym Targu

Przedstawiciele miasta mają pomysły, ale większość sprowadza się do wniosku, że to policja powinna coś z tym zrobić. Policja mówi, że robi, ale problem nadal jest. A skutecznych rozwiązań brak.

Zdaniem radnego Andrzeja Rajskiego, przewodniczącego Rady Miasta, problem jest. Tzw. kloszardzi bywają bowiem natarczywi w stosunku do przechodniów, nietrzeźwi, agresywni i załatwiają się gdzie popadnie. Tymczasem Rynek jest miejscem wypoczynku i rekreacji, spotykają się tu mieszkańcy i turyści. To także wizytówka miasta. - Trzeba żeby problemem zajęła się policja. Będziemy zwracać się do burmistrza o wyznaczenie dodatkowych, stałych patroli policyjnych w Rynku, który mogłyby się zająć tymi osobami - mówi radny. Andrzej Rajski uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie posterunku policji na Rynku.

Co na to burmistrz? - Porządek na Rynku musi egzekwować policja. Będziemy chcieli, żeby w ramach dodatkowych patroli funkcjonariusze zajęli się tym problemem i zrobili porządek - mówi Grzegorz Watycha. - Być może mógłby coś zdziałać Ośrodek Pomocy Społecznej. Są miejsca dla takich ludzi np. noclegownie dla bezdomnych. Poleciłem rozeznać temat. Przepędzanie tych ludzi z miejsca na miejsce pewnie niewiele da. Trzeba spróbować jakoś pomóc im wyjść z uzależnienia - dodaje.

- Ten temat jest nam znany - przyznaje asp. szt. Jacek Bobak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Były zgłoszenia na te osoby i podejmowaliśmy stosowne interwencje. Apelujemy jednak o zgłaszanie przypadków wykroczeń i łamania prawa, bo tylko wtedy możemy reagować. Samo przebywanie takich osób na Rynku nie jest podstawą do usunięcia, bo to byłoby naruszenie prawa - podkreśla.Na razie żuli i bezdomnych na Rynku jakby mniej i pojawiają się rzadziej. Na kilka miesięcy przepędzą ich stąd jesienne, a potem zimowe chłody. Wrócą, podobnie jak problem, wiosną.

r/

26.09.2016 / 15:11

Odstrzał jeleni w Babiogórskim Parku Narodowym

Nawet 60 jeleni może zostać odstrzelonych w przyszłym roku pod Babią Górą. Służyć ma to ochronie jodły.

Zapis zezwalający na odstrzał znalazł się w zaakceptowanym przez Ministerstwo Środowiska planie ochrony parku. "Ograniczenie presji jeleniowatych na odnowienia jodłowe poprzez ochronę indywidualną drzewek i odstrzały redukcyjne; zabezpieczanie upraw przed zgryzaniem przez jeleniowate" - napisano w dokumencie. Pracownicy parku rozkładają ręce: jelenie pustoszą las zjadając nowo nasadzone drzewka.

- Mamy na swoim terenie około 200 jeleni. To dużo. A my chcemy odtworzyć występujący na tym terenie przed wiekiem las jodłowy. Jelenie na to nie pozwalają. Idealnie byłoby, gdyby sama natura zadbała o zmniejszenie stada jeleni. Ale występujące u nas wilki w ciągu ostatniego roku upolowały tylko pięć sztuk jeleniowatych. Stąd wniosek o odstrzał - argumentuje Barbara Kuligowska z BPN w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Ostateczna decyzja o odstrzale nie zapadła, choć park chce, by myśliwi zwiększyli aktywność pod Babią Górą.

Przeciwko planom Babiogórskiego Parku Narodowego protestują ekolodzy, którzy twierdzą, że w całej sprawie chodzi o zaspokojenie ambicji myśliwych, a nie o ochronę przyrody.

oprac. r/ źródło: BGPN, "Gazeta Wyborcza", "Gazeta Krakowska"

26.09.2016 / 14:00

Babie lato na Podhalu

Koniec lata była chłodny i deszczowy, ale na początek jesieni na Podhale zawitało Babie lato. Do końca tygodnia będzie ciepło, bezchmurnie, słonecznie i bezdeszczowo.

Od jutra z każdym dniem będzie cieplej. W piątek temperatura sięgnie 23ºC. Ciepło będzie też nocami - do 10°C.

Taka pogoda, według prognoz długoterminowych, ma się utrzymać do połowy przyszłego tygodnia.

r/

26.09.2016 / 12:33

19-latek zatrzymany za narkotyki

Policjanci zatrzymali 19-latka z Jabłonki za posiadanie konopi indyjskich oraz woreczków z krystaliczną substancją.

19-latek wpadł na parkingu pod dyskoteką Sigma. - Patrolujący policjanci zauważyli samochód marki BMW, który gwałtownie wyjechał z parkingu na widok radiowozu - relacjonuje podkom. Roman Wolski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.- Policjanci natychmiast ruszyli za pojazdem, którego po chwili zatrzymali.

W samochodzie siedziało dwóch młodych mężczyzn w wieku 19 lat, mieszkańców Lipnicy Małej oraz Jabłonki. - W trakcie kontroli osobistej, której zostali poddani, policjanci w kieszeni spodni mieszkańca Jabłonki znaleźli woreczek strunowy z krystaliczną substancją. Po przewiezieniu na komisariat funkcjonariusze u zatrzymanego 19-latka z Jabłonki odnaleźli ponadto susz konopi indyjskich o wadze prawie 7 gram oraz 12 woreczków strunowych z zawartością krystalicznej substancji - informuje podkom. Wolski.

Podczas przesłuchania mieszkaniec Jabłonki przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

oprac. r/ źródło: KPP Nowy Targ

26.09.2016 / 10:23

Niejasna sytuacja wokół budowy węzła tatrzańskiego w Poroninie

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wszczęło postępowanie ws. unieważnienia pozwolenia na budowę dla węzła tatrzańskiego w Poroninie. Tymczasem inwestor - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie - informuje, że jeszcze tej jesieni rusza z budową.

Jak informuje "Gazeta Krakowska", powołując się na biuro prasowe resortu, postępowanie dotyczące unieważnienia pozwolenia na budowę jest w toku. Zostało wszczęte na wniosek właściciela jednej z działek sąsiadujących z inwestycją.

Tymczasem, jak zapewnia Roman Leśniak z ZDW w Krakowie, wszystko idzie zgodnie z planem. - Zakończyliśmy już przetarg na wykonawcę prac. Pod koniec września podpiszemy z nim umowę. Myślę, że prace rozpoczną się w październiku - mówi Leśniak.

"GK" sugeruje, że resort może nie unieważniać całego pozwolenia, a jedyni tę część, która dotyczy budowy nowego mostu na Ząb i Suche. Przeciwko tej części inwestycji złożył odwołanie właściciel sąsiedniej działki.

Przypomnijmy, iż Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wybrał już firmę, która wykona roboty. Najtańszą ofertę, opiewającą na blisko 43 mln 870 tys., złożyło konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

W ramach inwestycji zostanie przebudowane skrzyżowanie zakopianki (DK 47) z drogą wojewódzką w stronę Bukowiny Tatrzańskiej (DW 961) – powstanie tu bezkolizyjne skrzyżowanie, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową (DK 47). Nad drogą wojewódzką zostaną poprowadzone dwa wiadukty - drogowy i kolejowy.

W miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651 zostanie wybudowane rondo, powstaną też dwa mosty - na Białym Dunajcu i nad potokiem Poroniec. Przebudowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Kasprowicza w Zakopanem (droga gminna K42010) – powstanie tam bezpieczne skrzyżowanie z wyspą lub pasem dzielącym na wlocie.

oprac. r/ źródło: "Gazeta Krakowska"

26.09.2016 / 09:00

Nowotarscy Żydzi wrócili

NOWY TARG. Burmistrzowi Grzegorzowi Watysze wizytę złożyli goście z Izraela, potomkowie nowotarskich Żydów.

Adam Feit przyjechał do Polski po raz pierwszy po 60-ciu latach, po tym jak wyemigrował z ojcem Szmają (Stanisławem) Feitem i matką do Izraela w 1957 roku. Jego ojciec był przed wojną technikiem dentystycznym w Nowym Targu, a swój zakład prowadził w Rynku w kamienicy Józefa Rajskiego pod nr 20.

O tych interesujących faktach z przeszłości dowiedział się z Internetu, gdzie odnalazł jeden z wykładów Barbary Słuszkiewicz wygłoszony w Ratuszu miejskim. Po zasięgnięciu informacji, że autorka wspólnie z Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Nowym Targu wydała drukiem książkę "Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719-1945)", postanowił odbyć sentymentalną podróż do Polski i do Nowego Targu śladami swego ojca Stanisława.

Odwiedził urząd miasta i spotkał się z burmistrzem Grzegorzem Watychą oraz jego zastępcą Joanną Iskrzyńską – Steg. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Adama Feita: żona Karmela i troje dzieci oraz autorka książki Barbara Słuszkiewicz, która opowiedziała o historii Rynku i jego mieszkańcach w dawnych czasach.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ, oprac. r/

25.09.2016 / 21:38

Jubileusz w orawskim liceum (zdjęcia)

Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce uroczyście świętowało jubileusz 65-lecia.

Jubileuszowe obchody odbyły się w piątek. Rozpoczęła je msza św. w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, którą odprawił ks. biskup Jan Szkodoń, absolwent szkoły.

W szkole gości powitał dyrektor Piotr Męderak. Obok biskupa, na jubileuszowej uroczystości obecni byli m.in. wicewojewoda Piotr Ćwik, starosta Krzysztof Faber i dyrektor Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl.

Podczas przemówień podkreślano, że powstanie szkoły było fenomenem, gdyż był to rzadki wówczas przypadek uruchomienia szkoły średniej na wsi. Były gratulacje i życzenia.

Po przemówieniach uczniowie zaprezentowali część artystyczną.

Z okazji jubileuszu w szkole zorganizowano Turniej Pokoleń w piłce siatkowej oraz ręczne w którym udział wzięli uczniowie i absolwenci szkoły.

Historia:

Szkoła istnieje od 1 września 1951 roku i mieści się w budynku przy ul. Podhalańskiej 3, który został zbudowany w latach 1954-59 na potrzeby szkoły średniej na Orawie. Początkowo przeznaczony był dla słowackiej mniejszości narodowej i nosił nazwę Liceum Ogólnokształcące ze Słowackim Językiem Nauczania w Jabłonce.

Z dniem 1 września 1956 roku powołano do życia obok Liceum ze Słowackim Językiem Nauczania – Liceum Ogólnokształcące z polskim językiem nauczania. Szkoły te do końca I półrocza roku szkolnego 1958/59 mieściły się w oddzielnych budynkach wynajmowanych od Wspólnoty Urbarialnej i Szkoły Podstawowej nr 1 w Jabłonce i kierowane były przez jedną dyrekcję.

Połączenie i pełna integracja tych szkół nastąpiła od drugiego półrocza roku szkolnego 1958/59, które uczniowie i nauczyciele klas licealnych rozpoczęli w nowym budynku. Szkoła otrzymała urzędową nazwę Liceum Ogólnokształcące z Polskim i Słowackim Językiem Nauczania w Jabłonce.

Od roku szkolnego 1966/67 z powodu braku odpowiedniej ilości kandydatów nie prowadzi się już oddziałów z nauką języka słowackiego dla wszystkich uczniów. Nauka tego przedmiotu odbywa się na zasadzie dobrowolności. Dnia 24 września 1966 roku w ramach obchodów Milenium Państwa Polskiego, 15-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce oraz 400-lecia Jabłonki Szkoła uhonorowana została za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, otrzymała imię Bohaterów Westerplatte oraz Sztandar, od tej pory aż do roku 1990 nazwa brzmi: Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce .

27 maja 1999 roku Uchwałą Rady Powiatu Nowotarskiego został powołany Zespół Szkół w skład którego weszły: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Technikum w zawodzie technik handlowiec.

oprac. r/ źródło: szkoła, zdjęcia Łukasz Sowiński

25.09.2016 / 19:10

"Kalkuta jest tu, w Poroninie"

Misjonarki Miłości św. Matki Teresy z Kalkuty odwiedziły Poronin.

- Nasza parafia została wyróżniona obecnością Misjonarek Miłości świętej Matki Teresy z Kalkuty. Siostry przyjechały do nas z Warszawy. Bardzo poruszające było ich świadectwo i słowa: "Czego oczekuje od nas Chrystus? Może cierpliwości, wierności. On jest głodny. Może nie jest głodny jedzenia, ale może właśnie uśmiechu, cierpliwości, miłości, może twojej obecności przy kimś, kto jest samotny, kto jest odrzucony. Matka Teresa mówiła, że Kalkuta jest wszędzie. Nie musimy jechać do Kalkuty. Kalkuta jest tu, w Poroninie, jeżeli masz otwarte oczy i serce, żeby ją znaleźć. Żeby odszukać tych, którzy potrzebują ciebie dzisiaj - pisze ks. Arkadiusz Zych z parafii pw. Marii Magdaleny w Poroninie.

zdj. Dawid Gondek

25.09.2016 / 18:14

Strażackie święto na Olczy (zdjęcia)

ZAKOPANE. Strażacy z jednostki OSP Olcza świętują dziś 95-lecie istnienia swojej jednostki. Jubileusz był okazją do wręczenia nagród i odznaczeń, a także poświęcenia samochodu SLRR Toyota Hilux SR-5, który zakupiony został przez UM Zakopane.

Jednostka powstała oficjalnie 16 czerwca 1921 roku, ale już kilka lat wcześniej zawiązała się sekcja pożarnicza podległa zarządowi zakopiańskiej OSP. Od początku strażacy-ochotnicy dzielili swoja siedzibę z pocztą. Jeszcze w latach 60-tych ub. wieku budynek remizy powiększono. Jednak w 1986 podjęto decyzję o budowie nowej remizy.

Budowę rozpoczęto w lipcu 1986. Powstał garaż, na pierwszej kondygnacji miejsce otrzymała poczta, na drugiej - znalazł się pokój strażacki, centrala telefoniczne dla całej dzielnicy. Inwestycję w całości sfinansował proboszcz parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik ks. Jan Kowalik. Prace przy budynku trwały kilka lat, zakończono

je w 1991. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło dwa lata później. W 1993 OSP wzbogaciła się o samochód Żuk, Ził - zmodernizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zakopane.

- Pierwszy oficjalny jubileusz świętowano 20 lat temu, czyli z okazji 75 lecia OSP w Olczy. Jednostka otrzymała od władz miasta motopompę. W 2005 roku wpisano jednostkę do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego w 2005 roku - przypominano podczas dzisiejszych uroczystości. Historię straży pożarnej na Olczy skrupulatnie opracował Eugeniusz Pawlikowski - obecny prezes OSP Olcza. Naczelnikiem jest Andrzej Macura.

Jednostkę tworzy 40 członków zwyczajnych, jeden honorowy, 24 wspierających oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - 7 chłopców i 7 dziewcząt, w tym 12-osobowy zespół sportowy.

s/ zdj. x. Jan Szwaikowski

27.09.2016 / 20:50

Spotkanie z Lucyną Kulińską

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza jutro do Miejskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z cyklu "Wiedzieć". Tym razem gościem cyklu będzie dr Lucyna Kulińska.

Tematem rozmowy będzie zbrodnia ludobójstwa na Polakach w Małopolsce wschodniej i na Wołyniu dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich i stosunki polsko - ukraińskie.

Lucyna Kulińska - polski historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalność; historia najnowsza. Jest autorką wielu książek historycznych, zbiorów dokumentów oraz artykułów naukowych i prasowych, a także wielu publikacji i wystąpień, głównie w prasie związanej z polskim ruchem patriotycznym, kresowym i narodowym.

"Na temat zbrodni nacjonalistów ukraińskich na Polakach dokonanych na Kresach napisano już sporo książek. Pani jest autorką kilku z nich. Niedawno ukazała się także książka ks. Zaleskiego. Czy można powiedzieć, że ten temat został wyczerpany?

Nie, nie został wyczerpany. Nie wszyscy sobie uzmysławiają, że dotychczas żadna z polskich wyższych uczelni nie podjęła oficjalnie tego tematu. Mówimy tu o dziesiątkach instytutów historii działających obecnie w Polsce. Naukowcy, którzy starają się badać to zagadnienie, muszą liczyć się z dużymi problemami. Jest paradoksem, że najcenniejsze opracowania, które napisano o ludobójstwie na Kresach, powstały poza obiegiem naukowym. Zarówno praca państwa Siemaszków o Wołyniu, jak i obszerne trzytomowe dzieła poświęcone województwom Małopolski Wschodniej, przygotowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Badania Zbrodni Nacjonalistów Ukraińskich, nie zostały napisane przez zawodowych historyków. I to jest oczywiście pierwszy zarzut, jaki się im stawia. Mimo że jestem historykiem, publikując dokumenty i wydając książki na ten temat z reguły też napotykam na trudności. Kiedy badania prowadzi się poza uczelniami, to powinny je finansować inne instytucje. Ale w Polsce tego rodzaju tematyką nie są zainteresowane prawie żadne instytucje, nie ma więc na nie pieniędzy. Za to prace i artykuły promujące OUN (Organizację Ukraińskich Nacjonalistów) i UPA (Ukraińską Powstańczą Armię) mogą liczyć w Polsce na wsparcie z wielu środowisk i to nie tylko ukraińskich. Dano im po prostu zielone światło.

Dlaczego tak się dzieje?

Niestety kolejne rządzące Polską po roku 1989 elity polityczne przekonały naszych rodaków, że rehabilitacja ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA - morderców - jest zgodna z naszą - polską racją stanu. Podobnie przekonuje się Polaków, że jak najszybsze włączenie Ukrainy do struktur Unii Europejskiej jest naszym głównym celem, nawet za cenę przemilczania zbrodni ludobójstwa. Z jednej strony znika solidarność wszystkich Polaków z poszkodowanymi rodakami, z drugiej - proste polityczne doktrynerstwo bierze górę. Kresowianie spychani są w getto własnych organizacji, a ich upominanie się o prawdę kojarzone jest z czymś szkodliwym i niepożądanym. To wywołuje od lat frustrację wśród przedstawicieli środowisk kresowych"

To fragment wywiadu jakiego udzieliła Lucyna Kulińska w 2008 r. Czy coś się zmieniło, czy uda się rozliczyć popełnione zbrodnie, czy istnieje szansa na poprawne stosunki polsko - ukraińskie?

Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć nasz Gość.

Zapraszamy na wykład i dyskusję.

Organizatorzy

27.09.2016 / 19:36

Elegancko, z prostotą i radośnie. Niwianie świętowali jubileusz swojej parafii (zdjęcia)

NOWY TARG. Spotkanie przy kościele pw. św. Brata Alberta przygotowano tak, by każdy poczuł się zadowolony. Była lampka wina i koncert organowy. Wystąpiły utalentowane dzieci oraz seminarzyści. Ale najważniejsze było samo spotkanie parafian z okazji 25-lecia ich wspólnoty.

Obchody 25-lecia parafii p.w. św. Brata Alberta na Niwie to jeden z ostatnich akcentów Roku Jubileuszowego w Nowym Targu.

W programie znalazł się koncert organowy na cztery ręce w wykonaniu dr Marcina Augustyna i prof. Dariusza Bąkowskiego-Koisa, występ Zespołu Muzycznego Szkoły Podstawowej nr 4, recital Martyny Plewy, podopiecznej Studia Piosenki Septyma. Na zakończenie muzycznej strony obchodów zagrał zespół seminaryjny Księży Salezjanów z Krakowa.

Wspominano początki budowy kościoła. Pomogła w tym przygotowana wystawa fotograficzna obrazująca historię parafii.

Kilka tygodni temu, w uznaniu zasług proboszcza parafii, budowniczego kościoła i "dobrego ducha" wspólnoty niwiańskiej - ksiądz kanoinik Franciszek Rembiesa otrzymał Medal za Szczególne Zasługi dla Nowego Targu.

Ks. Rembiesa pochodzi z Rajska, z Nowym Targiem związany od 1990 roku, kiedy rozpoczął posługę duszpasterską jako proboszcza na Niwie. Jest zastępcą dziekana Dekanatu Nowotarskiego, kapelanem Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy koło Nowy Targ.

s/ zdj. Michał Adamowski

27.09.2016 / 18:17

Piękny jubileusz OSP w Niedzicy (zdjęcia)

Mszą Św. w kościele p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy rozpoczęto obchody 110-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedzicy oraz poświęcenia i przekazania nowego samochodu pożarniczego typu MAT TGM 18.340.

Mszę Św. dziękczynną w intencji strażaków i całej jednostki odprawił jej kapelan ks. kan. Józef Bednarczyk. Miała ona wyjątkowy charakter, gdyż strażacy przynieśli ze sobą relikwie św. Floriana, które uroczyście zostały przekazane niedzickiej parafii. Po jej zakończeniu wszyscy zaproszeni goście oraz licznie zebrani mieszkańcy przeszli na miejsce uroczystości – plac przed remizą OSP, gdzie odbyła się część oficjalna, którą rozpoczęto wyciągnięciem flagi państwowej na maszt. Prezes OSP w Niedzicy przywitał zaproszonych gości, wśród których byli: dh Edward Siarka – Poseł na Sejm RP, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Pan Stanisław Barnaś – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Bogusław Waksmundzki – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, st. kpt. Piotr Domalewski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, dh Jozef Kovalčik – Predseda kontrolnej a revíznej komisie Slovenskej Republiky, dh Vendelin Fogaraš – exprezident a obecnie prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej Republiky, dh Peter Duda – podpedseda okresného výboru DPO, Pan Jozef Dudžak – Starosta wsi Spišské Hanušovce na Słowacji, ks. kan. Jerzy Filek – kapelan strażaków powiatu nowotarskiego, ks. kan. Józef Bednarczyk – Proboszcz Parafii Niedzica, ks. Łukasz Jachymiak – Wikariusz Parafii Niedzica, ks. Ondrej Želonka – Proboszcz Parafii Spišské Hanušovce na Słowacji, Pani Katarzyna Kubasiak – Radna Powiatu Nowotarskiego, Pan Jan Rataj – Radny Powiatu Nowotarskiego, Pan Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne, Pani Joanna Słowik – Sekretarz Gminy Łapsze Niżne, Pan Zdzisław Majerczak – Przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne, Radni: Pan Jan Noworolski, Pani Janina Schlegel, Pan Antoni Szewczyk, Pan Henryk Janeczek, Pan Józef Prelich, Pan Tomasz Markowicz, Członkowie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łapszach Niżnych z Komendantem Józefem Prelichem, Pan Zbigniew Karkoszka – Komendant Posterunku Policji w Łapszach Niżnych, Pani Ewa Jaworowska-Mazur – Dyrektor Muzeum - Zespołu Zamkowego w Niedzicy, Pan Jakub Modrzyński – właściciel firmy VECTOR, Państwo Maria i Józef Łopata – Wyrób, Sprzedaż i Usługi Szklarskie i Stolarskie, Państwo Helena i Antoni Szewczyk – Gościniec H.A.T.A., Pan Jan Nowak – sołtys wsi Niedzica wraz z Radą Sołecką, Pan Piotr Górecki – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy, Pan Antoni Szewczyk – Prezes Leśnej Wspólnoty Urbarialnej w Niedzicy, Pan Franciszek Arendarczyk – Prezes Kółka Rolniczego w Niedzicy, Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych z kapelmistrzem Henrykiem Kałafut, delegacje jednostek OSP ze Słowacji: Spišské Hanušovce, Slanská Huta i Tvarožná oraz z Polski: Niedary, Kościelisko, Krempachy, Nowa Biała, Dursztyn, Nowy Targ, Maniowy, Kluszkowce, Czorsztyn, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Frydman, Falsztyn, Niedzica-Zamek, Kacwin, Łapszanka, Łapsze Wyżne, Trybsz i Łapsze Niżne, rodziców chrzestnych samochodu: Krystyna Lasak i Józef Łopata, przedstawicieli mediów oraz osoby współpracujące z naszą jednostką (Pani Krystyna Stanek, Pani Marta Święty, Pani Jolanta Kałafut, Pan Mateusz Niemiec, Pan Andrzej Chmiel), a także, członków OSP w Niedzicy w tym członków wspierających, dożywotnich i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

Po przywitaniu zaproszonych gości przytoczono zarys historii jednostki, która pomimo iż obchodzi jubileusz 110-lecia swojego istnienia, to jednak istnieją przesłanki potwierdzające jej istnienie znacznie wcześniej. Na przykładzie tej minimum 110-letniej działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedzicy możemy stwierdzić, że są ludzie dla których pomoc bliźnim jest wartością nadrzędną i którzy decydują się wstępować w szeregi pomimo nieodpłatnego charakteru tej służby. Historia OSP ukazuje, że do jej szeregów należeli ludzie, którzy kosztem swojego zdrowia, wolności czy nawet życia zasłużyli się dla naszej jednostki. Więźniowie obozów, osoby prześladowane, które w trudnych czasach wojen, zmiany przynależności państwowej, borykając się z licznymi problemami, klęskami żywiołowymi trwali i pomimo to szerokorozumiana ochrona przeciwpożarowa nie pozostawała im obojętna. Szkolili się, nabywali sprzęt, wznosili kolejne budynki służąc „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Bardzo istotnym punktem uroczystości było poświęcenie przez miejscowego Proboszcza, a następnie przekazanie ciężkiego samochodu pożarniczego. Kluczyki oraz dokumenty przekazali: Wójt Gminy Łapsze Niżne, Przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne oraz rodzice chrzestni samochodu.

Obchody były także okazją do wręczenia odznaczeń oraz wyróżnień czy podziękowań. Wyróżniona i zauważona została sama jednostka OSP w Niedzicy. Województwo Małopolskie odznaczyło jednostkę medalem "Polonia Minor" - przyznawanym za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za dbałość o bezpieczeństwo Małopolski oraz pełną poświęceń pracę na rzecz mieszkańców regionu. Odznaczenie wręczył Pan Stanisław Barnaś. Jednostka otrzymała także od Starosty Nowotarskiego Medal Pamiątkowy Podhala będący zaszczytnym wyróżnieniem za zasługi dla regionu, który to medal wręczyli Pan Bogusław Waksmundzki oraz Pan Jan Rataj.

Za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej ,,BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI” odznaczeni zostali: Adam Święty i Józef Nowak.

ZŁOTY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali: Milan Groński, Andrzej Nowak, Andrzej Galik oraz Aleksander Dudas.

SREBRNY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”: Walenty Krawontka, Andrzej Majerczak, Franciszek Micherda, Grzegorz Milaniak, Mariusz Milaniak.

BRĄZOWY MEDAL ,,ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”: Łukasz Kapołka, Zdzisław Majerczak, Adam Dunajczan, Tadeusz Malec, Dariusz Drążek.

Medal „ZA SPOLUPRÁCU III STUPŇA” otrzymali: ks. Józef Bednarczyk i Adam Święty.

Odznaką ,,STRAŻAKA WZOROWEGO” uhonorowani zostali: Robert Froncz, Andrzej Groński, Krzysztof Łopata, Elżbieta Majerczak, Ryszard Neupauer, Andrzej Wida, Damian Dudas, Piotr Pojedyniec i Marek Mondel. Przez Zarząd OSP w Niedzicy wyróżnieni zostali: Jan Kapołka, Józef Kapołka, Józef Kapołka, Andrzeja Kapołka, Andrzej Adamczyk, Józef Neupauer, Józef Willman, Jan Kopaczka, Jan Kopaczka, Walenty Olejarczyk, Franciszek Święty, Genowefa Święty oraz Franciszek Święty.

,,Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana” odznaczony został Aleksander Dudas.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedzicy postanowił podziękować sponsorom, a to: Gmina Łapsze Niżne, Zespół Elektrowni Wodnych „NIEDZICA” S.A., Muzeum-Zespół Zamkowy w Niedzicy, Kółko Rolnicze w Niedzicy, Leśna Wspólnota Urbarialna w Niedzicy, Rada Sołecka sołectwa Niedzica, Nadleśnictwo Krościenko, Wyrób Sprzedaż i Usługi Szklarskie i Stolarskie – M. i J. Łopata, Firma VECTOR – Jakub Modrzyński, Firma AS GARNITEX – A. i S. Buksiak, Gościniec H.A.T.A. – H. i A. Szewczyk, P.U.H. „LOKIS” – Joachim Czornik i Bank Spółdzielczy w Nowym Targu.
Podziękowanie za współpracę oraz okazaną jednostce OSP pomoc otrzymali: ks. Józef Bednarczyk, ks. Łukasz Jachymiak, Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu, Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. małopolskiego - filia w Nowym Sączu, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MOTO-TRUCK – właściciel Pan Leszek Chmiel, DHZ Spišské Hanušovce, DHZ Tvarožná, DHZ Slanská Huta, Pani Marta Święty, Pani Jolanta Kałafut, Pani Krystyna Stanek, Pani Krystyna Lasak, Pan Józef Łopata, Pan Mateusz Niemiec oraz Pan Andrzej Chmiel.

Po uhonorowaniu osób zasłużonych glos zabrali zaproszeni goście, którzy pod adresem jednostki kierowali wyrazy uznania i wiele ciepłych słów. Odczytano także listy gratulacyjne osób, które ze względu na swe zawodowe obowiązki nie mogły osobiście uczestniczyć w jubileuszu (Pani Poseł na Sejm RP – Anna Paluch, Pan Jam Hamerski – Senator RP, ks. mł. bryg. mgr Władysław Kulig – Kapelan Małopolskich Strażaków, Pan Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski, mł. bryg. mgr inż. Mariusz Łaciak – Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu).

Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów oraz wspólny obiad z zaproszonymi gośćmi. Dla mieszkańców przygotowano także inne atrakcje, w tym występ grupy teatralnej z przygotowanym na tę okoliczność humorystycznym przedstawieniem czy koncert Orkiestry Dętej z Łapsz Niżnych.

Podziękowanie należy się spikerowi Krzysztofowi Regiec oraz dowódcy kpt. Rafałowi Urbaniakowi za sprawny przebieg uroczystości, a także wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do tego, że obchody miały tak doniosły charakter. Jednostka składa podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do nabycia przekazanego samochodu oraz zapewnia, że będzie on służył mieszkańcom nie tylko Niedzicy, ale również miejscowości sąsiednich oraz wszędzie tam, gdzie tylko ta pomoc będzie potrzebna.

Niech więc św. Florian, którego relikwie otrzymaliśmy bezpiecznie nas prowadzi i błogosławi naszej pracy oraz da zdrowie nam i naszym rodzinom.

Adam Święty Prezes OSP w Niedzicy, zdj. OSP Niedzica

27.09.2016 / 11:30

Kolejna odsłona Barokowych Eksploracji (zdjęcia)

W szczawnickim kościele pod wezwaniem św. Wojciecha odbył się koncert pod nazwą „Barok w Europie Środkowej” organizowany w ramach Barokowych Eksploracji.

Przed publicznością wystąpił zespół Musica Aterna Bratislava wraz ze Szczawnickim Chórem Kameralnym dyrygowanym przez Agnieszkę Żarską. Artyści zaprezentowali muzykę pochodzącą z okresu wczesnego baroku. W koncertowym repertuarze znalazły się utwory światowej sławy kompozytorów: Zielińskiego, Jarzębskiego, Mielczewskiego, Capricorniusa oraz Speera. Można było wysłuchać utworów wykonanych przez sam zespół, jak również z towarzyszeniem Chóru. Koncert zyskał uznanie licznie zgromadzonych melomanów, którzy nagrodzili muzyków owacjami na stojąco. To muzyczne wydarzenie prowadziła Agnieszka Żarska - dyrektor muzyczny festiwalu.

Weronika Błażusiak

27.09.2016 / 10:14

Rower zniknął i odnalazł się

Po naszej porannej informacji, że wczoraj w godzinach 17-19 przy "Orliku" w Maniowach zaginął bądź został skradziony rower, koło południa jednoślad odnalazł się.

- Dzięki Waszej pomocy rower się odnalazł. Dziękuję za udostępnienie informacji - napisała w południe do redakcji pani Sylwia.

oprac. r/

27.09.2016 / 01:09

Podsumowanie Zlotu Żywczaków (zdjęcia)

Przed schroniskiem Markowe Szczawiny odprawiona została polowa Msza Święta dla uczestników 50. Zlotu Żywczaków. Po nabożeństwie wręczono okolicznościowe dyplomy, puchary i nagrody.

Jubileuszowy 50. Zlot Żywczaków „Babia Góra 2016” zorganizował Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu. W wydarzeniu wzięło udział około 500 osób, które po zdobyciu Diablaka, o godz. 13.30, wzięły udział we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Jana Goryla. Na miejscu obecnych było także wielu turystów. Po Eucharystii nastąpiło podsumowanie Zlotu oraz wręczenie pamiątkowych nagród i dyplomów.

W zorganizowanym z tej okazji przez Babiogórski Park Narodowy konkursie edukacyjnym wzięło udział 20 zespołów, z których aż 7 osiągnęło maksymalną liczbę punktów w przygotowanym teście.

Andrzej Habina

26.09.2016 / 23:57

Odżyły wspomnienia

W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotografii reporterskich wykonanych podczas Światowych Dni Młodzieży.

Do 9 października w holu MOK można obejrzeć zdjęcia udostępnione przez Biuro Promocji ŚDM. Ekspozycję uzupełniono fotografiami wykonanymi przez dwóch nowotarżan Zbigniewa Krauzowicza i Szymona Pyzowskiego.

Zdjęcia "Zibiego" prezentowane są w papierowej formie, z kolei prace Szymka pokazano podczas wernisażu - korzystając z rzutnika.

- Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt ujęć, jakich w żadnej telewizji nie pokazano. Przede wszystkim ludzi z całego świata, różnych narodowości, gdyż Kraków na czas ŚDM "był domem" dla wszystkich katolików nawet z najodleglejszych zakątków świata. Odżyły wspomnienia, a w tamten klimat wprowadziła wszystkich Julia Jarząbek ze Studia Septyma wykonując hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni” - komentuje Szymon Pyzowski.

red/ zdj. Szymon Pyzowski

26.09.2016 / 22:16

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne (zdjęcia)

Za nami kolejny dzień Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych Pepek Świata.

W niedzielny wieczór zobaczyliśmy "Święci nie błyszczą" - spektakl teatru tańca z muzyką na żywo, po którym przenieśliśmy się do restauracji Zakopiańskiej, gdzie odbyło się spotkanie z Jackiem Staniszewskim "Świat jako złudzenie".

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

26.09.2016 / 19:11

Szaflary Tour 2016 (zdjęcia)

Zawodnicy z Gminy Szaflary, Czarnego Dunajca, Ratułowa, Nowego Targu, Raby Wyżnej, Chabówki oraz Lipnicy Wielkiej znaleźli się wśród uczestników. 3 Pikniku Rowerowego, który odbył się w Szaflarach.

Celem pikniku było rozpowszechnienie aktywnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu wśród wszystkich mieszkańców gminy Szaflary oraz promocja zasobów historycznych, kulturowych i krajobrazowych gminy. Dzieci i młodzież w szczególności, miały okazję wypracowania zasad zdrowego współzawodnictwa.

Po uroczystym rozdaniu nagród odbył się także konkurs z nagrodami, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy pikniku. Do wygrania były vouchery do Gorącego Potoku, do Karczmy Zadyma, Parku Miniatur, do Parku Rozrywki Spiska Kraina w Niedzicy oraz bidony i chusty. Nagrodą główną był rower przekazany przez wójta gminy Rafała Szkaradzińskiego. Szczęśliwym zwycięzcą został Szymon Baranowski z Szaflar.

Organizatorem tegorocznego pikniku rowerowego pn „Rowerowo-kulturowy zawrót głowy” było Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach. Projekt był dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ i Inicjatywy Lokalne 2016. W poprzednich latach piknik organizowany był przez Stowarzyszenie „Dla Rozwoju Gminy Szaflary”, które w tym roku było partnerem wydarzenia. Ponadto patronat nad wydarzeniem objął Czesław Lang – organizator prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zespół Lang Team przekazał także nagrody oraz upominki dla wszystkich uczestników pikniku w postaci gadżetów: smyczy, koszulek.

Organizatorzy pikniku serdecznie dziękują wszystkim osobom, które pomogły w organizacji tego wydarzenia, tj. księdzu proboszczowi Andrzejowi Kamińskiemu za udostępnienie placu parafialnego, Przewodniczącemu Rady Gminy Szaflary – Stanisławowi Wąsikowi, strażakom z OSP Bańska Wyżna, Bańska Niżna, Maruszyna, Bór, Szaflary i Zaskale, harcerzom ze Skrzypnego wraz z ich opiekunką Marią Cisoń, a także wolontariuszom z Szaflar.

Dziękują także sponsorom tj. Karczma Zadyma, Gorący Potok, Karczma przy Moście, Spiska Kraina w Niedzicy, Lang Team za przekazane nagrody oraz patrom medialnym naszego wydarzenia.

Największe podziękowania kierują oni jednak do Krystiana Piróga za koordynację przejazdów rowerowych oraz członkom Nowotarskiego Klubu Kolarskiego za współpracę.

Źródło:organizatorzy, oprac. r/ zdjęcia Michał Adamowski

26.09.2016 / 14:30

Jubileuszowe turnieje (zdjęcia)

Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce świętowało jubileusz 65-lecia. W ramach obchodów - odbyły się dwa turnieje.

W turnieju pokoleń absolwenci i uczniowie zagrali w piłkę ręczną. Do turnieju zgłosiły się dwie grupy absolwentów, starszych (po 30 roku życia ) i młodsi (przed trzydziestym rokiem życia) oraz uczniowie ZS Jabłonka.

W pierwszym meczu Absolwenci 30+ zmierzyli się z uczniami ZS po wyrównanej walce zwyciężyła rutyna i doświadczenie. Absolwenci 30+ wygrali z ZS Jabłonka 11:10. Kolejny mecz to Absolwenci <30 z ZS Jabłonka zakończony remisem 14:14 gdzie dość niespodziewanie uczniowie zdołali odrobić 3 bramki w końcówce. W finałowym pojedynku zmierzyły się dwa zespoły Absolwentów, gdzie po pierwszej wyrównane i pełnej walki połowie , starszym absolwentom zabrakło jednak sił w drugiej, a o połowę młodsi Absolwenci szybkimi kontrami rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść wygrywając wysoko 21:10.

Klasyfikacja końcowa:
1.Absolwenci <30
2. Absolwenci 30+
3. Uczniowie ZS Jabłonka
Najbardziej doświadczony zawodnik Bogusław Kobylak Absolwenci 30+
Najlepszy zawodnik Mateusz Machajda Absolwenci <30

Z kolei w turnieju pokoleń grano w piłkę siatkową kobiet i mężczyzn. Najpierw do rywalizacji sportowej przystąpiły panie. Zgłosiły się dwa zespoły Absolwentek(starsze 30+ i młodsze ) i uczennice ZS Jabłonka.

W pierwszym meczu Absolwentki 30 + dość niespodziewanie uległy uczennicom ZS Jabłonka 0:2. W drugim spotkaniu rozgrzane już Absolwentki 30+ postawiły wysoką poprzeczkę młodszym Absolwentkom, jednak i tym razem schodziły z placu boju pokonane 0:2. W finałowym pojedynku Absolwentki młodsze długo męczyły się z dzielnie walczącą drużyną uczennic, które dopiero w tie-breaku uległy bardziej doświadczonym rywalkom.

Klasyfikacja końcowa:
1.Absolwentki <30
2. Uczennice ZS Jabłonka
3. Absolwentki >30
Najlepsza zawodniczka turnieju Monika Mszal Absolwentki<30

Panowie grali systemem pucharowym. Losowanie w wyłoniło dwie pary. W pierwszej parze Absolwenci 40+ grali z Absolwentami 30+, mogło się wydawać że o 10 lub więcej lat młodsi siatkarze, powinni szybko uporać się ze starszymi kolegami. Nic bardziej mylnego, Absolwenci 40+ wygrali pierwszego seta, nic w tym dziwnego bo zespół ten składał się z doświadczonych i w latach swojej młodości najlepszych siatkarzy na Orawie. Natomiast Absolwenci 30+ to ciągle czynni siatkarze naszej orawskiej ligi. Po bardzo wyrównanej walce w drugim secie minimalnie ulegli młodszym kolegom. W tie breaku akcje toczyły się punk za punkt, dopiero w końcówce udało się odskoczyć Absolwentom 30+ i przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść. Absolwenci 30+ -Absolwenci 40+ 2:1

W drugiej parze los skojarzył Uczniów ZS z Absolwentami 20+, tutaj już nie było tyle emocji co w pierwszym meczu. Absolwenci nie dali dużo pograć uczniom ZS Jabłonka ogrywając ich w stosunku 2:0. Wynik nie dziwi bo drużyna Absolwentów20+ to w latach szkolnych finaliści zawodów Wojewódzkich.

W meczu o III miejsce Absolwenci 40+ też nie pozwolili uczniom na zbyt wiele ogrywając ich 2:0.
W finale Absolwenci 30+ z Absolwentami 20+ stworzyli bardzo dobre widowisko, po pierwszym dość niespodziewanie przegranym secie przez Absolwentów 30+, wzięli odwet w drugim. Drugi już Tie-break dla Drużyny Absolwentów 30+ nie okazał się szczęśliwy, młodsi rywale szybko uzyskali kilku punktowe prowadzenie którego nie udało się odrobić i przegrali 1:2.

Klasyfikacja końcowa:
1.Absolwentki 20+
2. Absolwenci 30+
3. Absolwenci 40+
4. Uczniowie ZS Jabłonka
Najbardziej doświadczony zawodnik Stanisław Bielak Absolwenci 30+
Najlepszy zawodnik turnieju Kazimierz Bielak Absolwenci 30+

Dyrektor szkoły i koordynator zawodów Michał Wójt dziękuję nauczycielom WF, wszystkim Absolwentom i uczniom za, pomoc i chętne uczestnictwo w turnieju.

źródło: organizator, opr.s/

26.09.2016 / 13:42

Jazz w Tatrach

Zbliża się dwudziesta edycja legendarnego festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Impreza rozpocznie się 3 października.

Jak to się zaczęło? W 1997 roku, z inicjatywy Zbigniewa Namysłowskiego- uczestnika pierwszej edycji Jazz Campingu w 1959 roku, jego żony Małgorzaty i szefowej Schroniska na Kalatówkach Marty Łukaszczyk, impreza została reaktywowana po ponad 40 latach przerwy.

Od tamtej jesieni co roku jazzowe rytmy rozbrzmiewają przez cały dzień na Polanie Kalatówki. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest właśnie Zbigniew Namysłowski, który już wiele lat temu powiedział, że „Góry i jazz doskonale do siebie pasują”.

To co wyróżnia festiwal w sercu Tatr to jego formuła polegająca na tym, że w ciągu dnia na Kalatówkach trwają warsztaty muzyków a wieczorami słynne jam sessions, tak bardzo lubiane przez fanów jazzu.

W tym roku Kalatówki ugoszczą ponad 40 muzyków jazzowych. Swój udział w Jazz Campingu potwierdzili uznani muzycy Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Robert Majewski, Aga Zaryan, Mateusz Smoczyński, Sławek Jaskułke Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Sławek Jaskułke oraz wielu innych.

Debiutantami tegorocznej imprezy będzie grupa wybitnych studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jak stwierdził Jacek Kochan- kompozytor, perkusista i uczestnik wielu imprez na Kalatówkach, jest to impreza unikalna na skalę światową. Leszek Możdżer, słynny pianista z kolei widzi w festiwalu esencję „polskiej szkoły jazzu”.

Program tegorocznego, jubileuszowego jazzu jest niezwykle atrakcyjny: poza wieczornymi jam sessions, tradycyjnym i bardzo lubianym przez kalatówkową publikę wieczorem muzykowania jazzmanów z góralami (w tym roku już we wtorek!!), organizatorzy zapraszają m.in. na wystawę fotografii ” XX lat Jazz Campingu w obiektywie Andrzeja Bernata” , wieczorny jam „Tribute to Janusz Muniak”, pamięci zmarłego w tym roku legendarnego saksofonisty i jednego z liderów Jazz Campingów a także galowy koncert z udziałem Big Bandu Kalatówki.

W ramach Jazz Campingu odbędzie się także jazzowy koncert w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem i będzie on towarzyszył wystawie prac. Prof. Józefa Czerniawskiego.

Co jest jednak najważniejsze- to niezwykłe wydarzenie muzyczne przyciąga rosnące z roku na rok grono zagorzałych miłośników jazzu, którzy specjalnie na tę okazję przybywają na Kalatówki.

Honorowy Patronat nad XX Jazz Campingiem Kalatówki objął słynny muzyk jazzowy - saksofonista, kompozytor muzyki filmowej- Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, który także brał udział poprzednich edycjach festiwalu.

Projekt realizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury. Patronatem objął Jazz Camping Kalatówki Burmistrz Miasta Zakopanego.Program XX Jazz Campingu na Kalatówkach:

3 października 2016- godz. 20:00, Inauguracja XX Jazz Campingu- wstęp wolny

4 października 2016- godz. 20:00, Jam session z góralami na Kalatówkach- wstęp wolny

5 października 2016- godz. 20:00, Jam session na Kalatówkach- wieczór wspomnień- wstęp wolny

6 października 2016- godz. 20:00, Jam session na Kalatówkach- wstęp wolny

7 października 2016- godz. 17:00, Koncert jazzowy w ramach obchodów XX-lecia Jazz Campingu na Kalatówkach w Miejskiej Galerii Sztuki- wstęp wolny

godz.20:00 Jam session na Kalatówkach – „Tribute to Janusz Muniak” 8 października 2016-

8 października 2016- 20:00 Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach z udziałem Big Bandu Kalatówki- bilety wstępu w Recepcji Hotelu Kalatówki.

oprac. r/ źródło: organizatorzy

26.09.2016 / 12:50

Coś, co zostanie - warsztaty fotografii dokumentalnej dla młodzieży

Fundacja im. Zofii Rydet zaprasza młodzież w wieku 15-19 lat do udziału w warsztatach fotograficznych i działaniach bazujących na fotografiach autorstwa Zofii Rydet, wykonanych w Rabce w latach 1950-1990.

Czy wiesz, jak zmieniała się Rabka na przestrzeni lat? Chcesz poznać historię swojej miejscowości, i lubisz fotografować? Chcesz na 5 dni zamienić się w dokumentalistę? Dołącz do nas!

Od 3 do 7 października zaplanowano:
WARSZTATY FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ,
– wspólnie podążymy szlakiem Zofii Rydet, poszukamy miejsc z fotografii artystki wykonanych w Rabce, sprawdzimy czy istnieją nadal, jak bardzo się zmieniły, spróbujemy odtworzyć podobne kadry współcześnie
UWAGA! Pierwsza zbiórka: 3.10.2016, poniedziałek, g. 15.30 Akademia Malarstwa na Szkle - Muzeum im. Wł. Orkana, ul. Sądecka 6. Warsztaty odbywać się będą codziennie w g. 16.00-19.00.

7 października g. 17.00
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA, którą wspólnie zaprojektujemy
- współczesna dokumentacja miejscowości – wykonane przez nas portrety mieszkańców, zdjęcia miejsc i krajobrazu zestawione ze zdjęciami Zofii Rydet przedstawiającymi dawną Rabkę
miejsce: Galeria Pod Aniołem MOK, ul. Parkowa 5

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Posiadanie własnego aparatu fotograficznego nie jest wymogiem. Wystarczy ciekawość i gotowość do spotkania.

Prowadzenie: Pola Rożek i Paweł Ogrodzki

COŚ, CO ZOSTANIE to projekt realizowany przez Fundację im. Zofii Rydet. W ubiegłych latach były to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których Zofia Rydet (artystka fotografka, 1911-1997) realizowała słynny projekt „Zapis socjologiczny”. Zbiór 14 000 zdjęć (zofiarydet.com) dokumentuje osoby, wnętrza i realia społeczno-kulturowe polskich wsi. Po 30 latach fotografie budzą żywe reakcje – zarówno w sieci jak i w gronie rodzinnym/sąsiedzkim, stały się pretekstem do rozmów i spotkań.
W 2016 roku projekt COŚ, CO ZOSTANIE realizowany będzie w Rabce-Zdroju, miejscowości z którą związana była artystka i gdzie została pochowana.

Organizator: Fundacja im. Zofii Rydet
Partnerzy:
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju www.muzeum-orkana.pl
Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju www.mok.rabka.pl
I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju www.romer.nowotarski.pl

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

materiał prasowy, s/

26.09.2016 / 09:14

Nowy spektakl "Rabcia"

"Tomcio Paluszek" to najnowsza propozycja Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Premiera spektaklu autorstwa i w reżyserii Dariusza Wiktorowicza odbędzie się w piątek 30 września o godz. 16.00 w sali teatru przy ulicy Orkana.

W spektaklu grają aktorzy rabczańskiej sceny. Scenografia to dzieło Barbary Wójcik-Wiktorowicz, autorem muzyki jest Michał Makulski, a teksty piosenek napisał Tomasz Pietrasik. Asystentem reżysera jest Piotr Serafin.

r/

25.09.2016 / 19:53

Półwiecze nowotarskiej "dwójki" (zdjęcia i filmiki)

W Nowym Targu zorganizowano uroczystości związane z 50-leciem powstania budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika, połączone z corocznym Festynem Rodzinno – Sportowym, który został zorganizowany po raz 16.

Patronka miasta i patron szkoły, czyli św. Katarzyna i Mikołaj Kopernik poprowadzili korowód uczniów, nauczycieli i rodziców ze szkoły do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odprawiona została msza św., na której został poświęcony nowy sztandar szkoły. We mszy, a także w dalszych uroczystościach w Miejskim Ośrodku Kultury uczestniczyli również absolwenci, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele władz Miasta, powiatu i kuratorium.

Historię powstania budynku przypomniała dyrektor szkoły Danuta Foryt - Pyzowska.

Wręczone zostały medale „Przyjaciel Szkoły” dla osób w szczególny sposób związanych z placówką. Odznaczenia wręczała dyrektor szkoły, Danuta Romańska Mroczka – przewodnicząca Rady Rodziców, przewodnicząca samorządu szkolnego Amelia Leską - a asystowali Mikołaj Kopernik i Święta Katarzyna.

Wyróżnienia otrzymali m. in. Helena Jarosz (dyrektor szkoły w latach 1970-77), Grażyna Smoroń (dyrektor w latach 1991 – 1997), Barbara Zbińska (dyrektor w latach 1997 – 2012), Aleksandra Giełdczyńska (vice dyrektor, która sprawowała swą funkcję w okresie kadencji dyrektor Heleny Jarosz oraz Marii Biel), Stanisław Siaśkiewicz (wieloletni pracownik szkoły, który przez 40 lat wzorowo pracował w szkole), a także Marek Fryźlewicz, Grzegorz Watycha, Małgorzata Arct Gacek, Janusz Stopka, Zbigniew Kapusta, Danuta Mroczka, Magdalena Aksamit, Anita Cięciel i Grażyna Luzar - mamy niezwykle zaangażowane w działalność Rady Rodziców.

Kwiatami zostały obdarowane osoby, które nazwano "cichymi aniołami święta", bo bez rozgłosu włączyły się w przygotowania tej uroczystości dając ze swej strony wiele pracy nie chcąc nic w zamian.

Burmistrz Grzegorz Watycha Miasta wręczył na ręce dyrektor szkoły prezent - w postaci globusa.

Potem nadszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów. Były też tańce - a dokładnie pięknie wykonany polonez, którego uczniowie uczyli się od kwietnia.

[YOUTUBE]FyE1su7ORpg[/YOUTUBE]

Na zakończenie przygotowano koncert pod nazwą „Przyjaciele Świętego Franciszka”, którego główną solistką była absolwentki szkoły Katarzyna wiwer (dawniej Waradzyn). Towarzyszyli jej na skrzypcach Aleksandra Szwejkowska – Belica, Marysia i Staś Belica oraz na fortepianie Michał Rot.

Po powrocie do szkoły, przed budynkiem zasadzono "jubileuszowe drzewo" i zakopano dla przyszłych pokoleń kapsułę czasu. Otwarte zostały też trzy nowoczesne pracownie: do nauki języka angielskiego, matematyczna i biologiczna.

Obok szkoły w międzyczasie trwał XVI Festyn Rodzinny dla małych i dużych gości. Był pokaz tańca towarzyskiego Studio Cubana, dzieci zaprezentowały przedstawienie „Wstrzymał słońce ruszył ziemię”, był też pokaz twórczości wokalnej uczniów.

Robert Nemś przeprowadził warsztaty ”Strongman” dla dorosłych i dzieci. Każdy mógł się poczuć siłaczem. Akademia Aktywności Ruchowej dała popis sztuk walki z elementami akrobatyki. Nie zabrakło konkursu na przebranie dla swojego pupila.

[YOUTUBE]2lgxhLI6scE[/YOUTUBE]

W rejonie sceny odbywały się konkursy plastyczne, warsztaty z lepienia gliny. Dla zgłodniałych otwarta była kawiarenka z domowymi wypiekami. Na orliku odbywała się olimpiada sportowa z wielu zajęć. Festyn zakończyła dyskoteka.

Szymon Pyzowski

25.09.2016 / 18:18

Pożar w kominie

"Wczoraj wieczorem zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym na ul. Kościuszki w Poroninie. Nasze działania polegały na wygaszeniu paleniska w piecu a następnie przeczyszczeniu przewodu kominowego za pomocą zestawu kominiarskiego" - relacjonują strażacy -ochotnicy.

Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną i czujnikiem wielogazowym.

Informacje ze zdjęciem otrzymaliśmy na kontakt@podhale24.pl. Dziękujemy.

s/

25.09.2016 / 15:30

Nocne zawody rowerowe (zdjęcia)

Na stoku Harenda w Zakopanem odbyła się 10. edycja zawodów rowerowych Joy Ride Night Downhill. Prawie 350 zawodników wystartowało w nocnym zjeździe, równoległym slalomie i nie tylko.

W pierwszy dzień zawodów prawie 100 zawodników i 8 kobiet walczyło w Kärcher Dual Slalomie, czyli równoległym slalomie rowerowym. Zadaniem startujących było pokonanie 200 metrowej trasy wypełnionej tyczkami slalomowymi oraz dwoma skoczniami. Finały odbywały się po zmroku przez co trawa zrobiła się śliska i nie obyło się bez sporej ilości upadków. Publiczność natomiast nie mogła narzekać na brak emocji, ponieważ finałowe pojedynki były niezwykle zacięte! Na szczególne wyróżnienie zasługują Bartosz Kuźmiński jadący z Arturem Więcławkiem oraz Stanisław Kruk z Piotrem Kuźmą. Różnicę czasowe między rywalami były mniejsze niż 0,2 sekundy!

W drugim dniu zawodów pierwsze skrzypce grał tytułowy night downhill. W ostatnich latach liczba zawodników nie przekraczała 180, tym razem jednak na starcie zjawiło się 227 zawodników i 10 zawodniczek! Ich zadaniem było pokonanie trasy pełnej muld, skoczni i ostrych zjazdów. Eliminacje rozgrywały się za dnia, gdzie Sławomir Łukasik wykręcił najlepszy czas zawodów 02:00:96. W nocy natomiast, przy świetle czołówek to Michał Ziobro nie miał sobie równych osiągając czas 02:05:96! Warto podkreślić, że Łukasik jest jednym z najlepszych zawodników w Europie, a tylko o sekundę gorszy czas wykręcił 17-letni Filip Rawicki.

Zjazd w przebraniu to nieodłączny element imprezy w Zakopanem. Nic spektakularnego. Raczej ciekawy przerywnik pomiędzy eliminacjami, a finałami Night Downhillu. Tym razem jednak zawodnicy przeszli samych siebie. Wystartowało 12 osób, a wśród nich pikaczu, klaun, żywa choinka, doktor Quinn, mumia, czarownica i kilku terrorystów. Ciekawy przejazd zaprezentował stały bywalec imprez Joy’a, który przebrał się za krowę i wraz z siedmioletnią córką w stroju Minionka dojechali na metę przy salwie braw. Prawdziwym rarytasem było „Pendolino”. Krzysiek Rapacz i Michał Mucha, rowery w postaci wagonów, a na końcu race. Finalnie to oni otrzymali nagrody wraz z Minionkiem (Zuza Słąba) i Reniferem (Maciej Pietruszka). Na koniec natomiast został Tomasz „Rudy” Fraś, który przebrany za skrzyżowanie mumii z człowiekiem pochodnią, wykonał kilkunastu metrowy skok na ostatniej skoczni! Wyobraźcie sobie drodzy czytelnicy człowieka owiniętego taśmą do znakowania tras z racami przyczepionymi do głowy, który pozostawił jeden niezasłonięty element – pośladek z tatuażem „Rudy”. I tym właśnie ciekawym akcentem rozpoczął się konkurs skoków, czyli whip contest.

Takiego zainteresowania „whipem” ze strony zawodników i widzów jeszcze nie było. Ponad 50 riderów, starało się zrobić najbardziej stylowego whipa, czyli w locie przekręcić rower o 90 stopni do kierunku lotu. Aby uwydatnić efektowność sztuczek firma Korsarz odpalała świetlne race, a najazd i lądowanie rozświetlały pochodnie. Dobry aplauz, mocne triki. Najlepiej zaprezentował się Sebastian Macura i to on otrzymał bon na 1500zł do studia tatuażu Onex Tattoo w Zakopanem.

Tak wyglądała oficjalna część zawodów na Harendzie. Oczywiście była również nieoficjalna w klubie Le Scandale, ale co się na niej działo zostanie tylko w pamięci uczestników. Projekt był dofinansowany ze środków miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a nie odbyła by się bez:
Organizatorów: Miasto Zakopane, JR Events, Zakopane.pl
Sponsorów: Maxxis, Fox, Kärcher, Mitko, Onex Tattoo
Sponsora skrzydeł dla zawodników: Redbull
Patronów medialnych: Radio Eska, magazyn BIKE, Extreme Sports Channel, Podhale 24, Giga sport, Tygodnik Podhalański, Dh-zone.com, Freestyle.pl, TVP Kraków, Informator turystyczny Infogram.
Współorganizatorów: MTB Academy, Polish 4x Open, Le Scandale

materiał prasowy, s/ zdj. Piotr Korczak

 
25.09.2016 / 13:30

Wyznaczono dodatkowy termin wywozu niepotrzebnych mebli

ZAKOPANE. TESKO Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. informuje, że w sobotę 29 października odbędzie się zbiórka odpadów komunalnych wielkogabarytowych – mebli z terenu Gminy Miasto Zakopane.

Osoby zainteresowane odbiorem odpadów z posesji, proszone są o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe do godziny 15ºº dnia poprzedzającego akcję:
- Biuro Obsługi Klienta TESKO tel. 18 20 25 635, 18 20 25 632, 18 20 25 634
e –mail: tesko@tesko.pl

Uruchomione będą także tego dnia (29 października br.) w godzinach 9ºº-17ºº następujące punkty odbioru:
1. ul. Skibówki przy skręcie na ul. Droga do Walczaków
2. przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i ul. Zwierzynieckiej
3. ul. Kasprusie (zatoka parkingowa przy moście TTA)
4. ul. Wojdyły Baza TESKO
5. ul. Szymony Baza TESKO
6. ul. Kamieniec 25

opr.s/

25.09.2016 / 12:09

Nagroda dla młodych wojowników

W ramach nagrody dla najbardziej pilnych adeptów uczęszczających na zajęcia w Niedzicy, Nowym Targu, Czarnym Dunajcu i Rabie Wyżnej - prowadzący sekcję Jiu-Jitsu Goshin Ryu EdArt zorganizowali wyjazd do Parku Rozrywki w Zatorze.

- Zadowolenia i radości nie było końca. Uczestnicy wycieczki mieli do dyspozycji wszystkie urządzenia i atrakcje którymi dysponuje Park Rozrywki. Wieczorem zmęczeni ale radośni wróciliśmy do domów - relacjonuje trener Artur Szpałek.

opr.s/

25.09.2016 / 10:20

Akademia Przedsiębiorcy - spotkanie w Nowym Targu

NOWY TARG. We wtorek 27 września w Restauracji Skalny Dworek zorganizowane zostanie spotkanie w ramach Akademii Przedsiębiorcy. Temat konferencji to "Nowoczesne technologie i nowe rynki szansą na rozwój Twojego biznesu".

Jak piszą w zaproszeniu organizatorzy: "W oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętności naszych ekspertów, uczestnicy:
* przekonają się jak Internet i nowoczesne technologie mogą stać się motorem napędzającym rozwój firmy,
* otrzymają praktyczne wskazówki w zakresie nowych ścieżek rozwoju,
* dowiedzą się o strategiach wejścia na rynki zagraniczne,
* poznają korzyści płynące z ekspansji na rynki międzynarodowe,
* zobaczą jakie bariery utrudniają wejście na rynki światowe,
* przekonają się czy po referendum Wielka Brytania jest nadal rynkiem atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców.

Program spotkania:
09.30 – 10.00 Rejestracja Gości (kawa powitalna)
10.00 – 10.05 Powitanie Gości
10.05 – 10.25 Firmom innowacyjnym oraz eksporterom i importerom żyje się lepiej. Dlaczego warto wykorzystywać nowoczesne technologie oraz działać na międzynarodowych rynkach?
10.25 – 10.35 Microsoft: Wizja Przyszłości.
10.35 – 11.35 Jak bez ponoszenia dużych kosztów wykorzystywać nowoczesne technologie oraz jak skutecznie pokonywać bariery w handlu zagranicznym.
11.35 – 12.20 Przyszłość jest dziś! – 5 innowacji z przyszłości, które możesz wdrożyć do swojej firmy już dziś.
12.20 – 13.00 Przerwa na posiłek
13.00 – 14.00 Okiem praktyka – jak wchodzić na rynki zagraniczne, jak w prosty sposób weryfikować kontrahentów nie tylko na rynkach zagranicznych – praktyczny przewodnik dla początkujących i zaawansowanych.
14.00 – 14.20 Wielka Brytania – niezmiennie atrakcyjny rynek dla polskich przedsiębiorców.
14.30 Zakończenie konferencji

Infolinia Akademii Przedsiębiorcy: 22 267 39 98 (opłata zgodna z taryfą operatora)
Rejestracja uczestnictwa za pomocą infolinii lub za pośrednictwem strony: https://firmoweewolucje.bzwbk.pl/

Ilość miejsc ograniczona.

mat. nadesłany, s/

24.09.2016 / 12:30

Wernisaż wystawy plakatów Jacka Staniszewskiego. Drugi dzień zakopiańskich prezentacji artystycznych (zdjęcia)

Wernisaż wystawy plakatów Jacka Staniszewskiego, inspirowanych spektaklami Teatru Witkacego, rozpoczął drugi dzień Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”.

Drugim punktem programu była „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja St. Dziuka. Wieczór zakończył się pasjonującą rozmową ze Zbigniewem Mikołejko, który wprowadził zebranych w zagadnienie szeroko pojętej wojny.

oprac. pk/ zdjęcia Piotr Korczak

27.09.2016 / 22:00

Hokej: "Laszka" katem Podhala

- Graliśmy fatalnie. Nie realizowaliśmy założeń taktycznych, stąd problemy ze sforsowaniem defensywy rywala. Co zyskaliśmy w Tychach, dzisiaj straciliśmy. Przykro nam z tego powodu - powiedział kapitan "szarotek", Jarosław Różański.

 W pierwszych 20 minutach nic ciekawego się nie wydarzyło. Goście zbyt łatwo dochodzili do pozycji strzeleckich, ale nie były to na tyle groźne strzały (częściej strzelali niż gospodarze), by zaskoczyły Jucersa. Podhale chciało wjechać z krążkiem do bramki rywala, a dwa groźne strzały Wojdyły i Zapały były z dystansu i sprawiły najwięcej kłopotu jastrzębskiemu golkiperowi.

W 27 minucie doczekaliśmy się wreszcie bramki. Podhale grając w przewadze wymieniło trzy szybkie podania i Hattunen znalazł lukę między nogami bramkarza JKH.

- Po zdobyciu gola uwierzyliśmy, że łatwo pójdzie. Każdy z nas uważa się za profesjonalistę, więc przez cały mecz powinien grać na sto procent. Mamy kolejną nauczkę - dodawał Jarosław Różański.

 

Gra Podhala w kolejnych minutach nie uległa zmianie. Sporo chaosu, niedokładnych podań i szarpanej gry było w wykonaniu gospodarzy. Jastrzębianie z klei imponowali grą przed własną bramką i góralom trudno było się przebić. Większość strzałów blokowali, przyjmowali na ciało. Zatrzymywali ostatnie podanie, które miało otworzyć drogę do bramki. Do tego goście wyprowadzali groźne kontry i Jucers nie mógł powiedzieć, że nudził się między słupkami. Kluczowa była 47 minuta. Bryniczka nie trafił z bliska do pustej bramki, poszła kontra i Wróbel doprowadził do wyrównania. Nie dasz, dostaniesz - to powiedzenie sprawdziło się co do joty. Nic wielkiego nie wydarzyło się już regulaminowym czasie gry, lepsze wrażenie sprawiali jednak goście.

Najciekawsze rzeczy działy się w dogrywce. Nim padło rozstrzygniecie jastrzębianie nie wykorzystali trzech sytuacji sam na sam, a Gruszka karnego. Wreszcie Laszkiewicz pokonał Jucersa i kolejny raz okazał się katem górali.

TatrySki Podhale Nowy Targ - JKH GKS Jastrzębie 1:2 D (0:0, 1:0, 0:1; 0:1)
1:0 Hattunen - Jokila - Zapała (26:07 w przewadze)
1:1 Wróbel - Charvat (46:14)
1:2 Laszkiewicz - Peslar (62:48)

Tekst Stefan Leśniowski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12222[/SPORTOWEPODHALE]

27.09.2016 / 13:00

Sporty szkolne: II LO najlepsze w piłce ręcznej

Nowa wybudowana nowotarska Arena była miejscem mistrzostw ośrodka Nowego Targu chłopców w piłce ręcznej. Zwycięsko z rywalizacji wyszli uczniowie drugiego Liceum Ogólnokształcącego na Borze.

27.09.2016 / 09:00

Piłka nożna: Dwa oblicza Młodzików

W kolejnym spotkaniu Młodzicy Akademii Piłkarskiej Wisła Czarny Dunajec podejmowali u siebie rówieśników z Akademii Piłkarskiej 21 Kraków. W pierwszej połowie świetnie zorganizowana defensywa Wiślaków nie pozwalała wypracować sytuacji bramkowej przyjezdnym.

 Wisła bardzo mądrze się broniła i wyprowadzała groźne kontrataki, po jednym z nich sam na sam z bramkarzem znalazł się Winnicki, jednak minimalnie chybił. W kolejnej akcji ponownie Winnicki tym razem świetnie się zachował, jednak po jego strzale piłka trafiła w poprzeczkę. Po bardzo dobrej pierwszej połowie gospodarze bezbramkowo remisowali, chociaż mogli prowadzić w tym spotkaniu.

Druga połowa zaczęła się fatalnie już w pierwszej minucie goście objęli prowadzenie. Wiślacy szybko mogli odpowiedzieć, po jednym z dośrodkowań bramkarz wypuścił piłkę- aktywny tego dnia Winnicki zdecydował się na strzał jednak nie trafił do pustej bramki. To nie było jedyne zmartwienie trenera gospodarzy, w kolejnej sytuacji po starciu bramkarza Kuby Bednarza z napastnikiem AP 21 padła bramka a bramkarz doznał kontuzji i musiał zejść z boiska, kontuzję zgłosił również środkowy obrońca Damian Mrożek. Wiślacy nie składali broni dwukrotnie jeszcze Winnicki stawał oko w oko z bramkarzem gości, który świetnie interweniował. Kolejna bramka padła w kuriozalnych okolicznościach piłka po ziemi zmierzała w stronę bramki Macieja Habernego, który nie interweniował. Osłabieni gospodarze nie byli w stanie już się podnieść i przegrali 4-0.

- Zagraliśmy najlepszy mecz u siebie a przegrywamy 4-0, na tym poziomie detale decydują o wyniku. Na plus na pewno pierwsza połowa i gra defensywy, zmieniliśmy formacje do tego doszedł jeden nowy zawodnik i zaledwie po dwóch treningach współpraca obrony wyglądała bardzo dobrze. Mogliśmy prowadzić do przerwy, niestety znowu brak koncentracji na początku połowy i tracimy bramkę. Później kontuzje skomplikowały nam mecz. Wiemy dlaczego przeciwnik stracił w tym sezonie tylko jedną bramkę, bramkarz dzisiaj był nie do pokonania, szkoda Michała bo był bardzo aktywny i zasłużył na gola - powiedział trener Paweł Batkiewicz

Informacja prasowa AP Wisła
Zdjęcie: Marcin Rafacz

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12220[/SPORTOWEPODHALE]

26.09.2016 / 11:00

Piłka halowa: Piłkarska liga dla dzieci w Nowym Targu! Zapisy!

Podhalańska Liga Piłki Nożnej zaprasza do udziału w rozgrywkach halowych na sezon 2016/2017, wszystkie drużyny: klubowe, osiedlowe, szkolne, parafialne, oraz dzieci niezrzeszone, z roczników: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 i młodsi. Zapewniamy 7 miesięcy grania (od października do kwietnia). Miejscem rozgrywania ligi będzie Hala Gorce w Nowym Targu.

26.09.2016 / 11:00

Kajakarstwo: Złote Wiosła rozdane

W sobotę 24.września na torze kajakowym Pod Wyrem odbyły się 55. Międzynarodowe Regaty Kajakowe w Slalomie o Puchar Ziemi Sądeckiej oraz Regaty Slalomowe Młodzików o Złote Wiosło Finał Pucharu Polski i Ogólnopolskiej Ligii Młodzików.

 Impreza odbyła się z udziałem i pod honorowym patronatem Anny Paluch Posłanki na Sejm RP, Jana Dyda Wójta Gminy i przy honorowym udziale Jarosława Stawiarskiego Wiceministra Sportu i Turystyki. Organizatorem Regat był Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem, Klub Sportowy Sokolica i NOZK i KS Start Nowy Sącz. W imprezie wziął udział również Jan Komorek Radny Rady Powiatu Nowotarskiego. Udział Jarosława Stawiarskiego Wiceministra Sportu i Turystyki w Regatach był okazją do rozmów na temat budowy przystani kajakowej w Krościenku n.D Wiceminister Jarosław Stawiarski wspólnie z Posłanką Anną Paluch i Wójtem Janem Dydą obejrzał teren byłej przystani kajakowej i rozmawiał o przyszłości kajakarstwa w Krościenku n.D. Uroczyste rozdanie nagród uświetniła swoją muzyką kapela Jaśka Kubika.

Organizatorzy dziękują strażakom z OSP Krościenko n.D, EXTREME SPORTS ADVENTURE SKY za pomoc w organizacji, Monice Włodarz z SP ZOZ w Krościenku n.D, za zabezpieczenie medycznej i” Kindze Pienińskiej” za przekazanie wody na sportowe zmagania.

Informacja prasowa organizatora

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12218[/SPORTOWEPODHALE]

25.09.2016 / 22:00

Piłka nożna: V liga: Niedosyt Jarmuty i Orawy

Ósma kolejka w nowosądeckiej okręgówce (V liga), była na ogół udana dla podhalańskich w niej przedstawicieli. Niedosyt z remisów mają tylko drużyny Jarmuty Szczawnica i Orawy Jabłonka bowiem w przekroju spotkań były lepsze od swoich rywali. Tak przynajmniej oceniają spotkania swoich podopiecznych trenerzy zresztą grający w swoich zespołach. Trzy pozostałe nasze drużyny wygrały pewnie i absolutnie zasłużenie.

25.09.2016 / 21:00

Piłka nożna: IV liga: Podhalanie w czołówce ligi

Ze świetnej strony pokazali się w 8 kolejce spotkań grupy wschodniej małopolskiej IV ligi piłkarze Watry Białka Tatrzańska, którzy wygrali 3:0 z GKS Drwinią i tym samym podtrzymali miano niepokonanych na swoim boisku, oraz awansowali na trzecie miejsce w ligowej tabeli. Piłkarze Lubania Maniowy zremisowali bezbramkowo w wyjazdowym meczu z Glinikiem Gorlice.

 Watra Białka Tatrzańska - GKS Drwinia 3:0 (3:0)
1:0 Kalita 30,
2:0 Kalita 38,
3:0 Maciasz 40.

Glinik Gorlice - Lubań Maniowy 0:0

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12216[/SPORTOWEPODHALE]

25.09.2016 / 19:00

Kolarstwo: Niewiadoma ósma

Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv) uplasowała się na ósmym miejscu w trzeciej edycji kolarskiego wyścigu Giro dell?Emilia. Wyścig wygrała Włoszka Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

25.09.2016 / 18:00

Tenis ziemny: Mistrzostwa Amatorów Rabki-Zdroju

Deszczowa pogoda spowodowała wydłużenie czasu trwania zawodów. Zaczynaliśmy w sobotę 17 września a ostatni mecz finałowy rozegrano 24 września br. Do turnieju zgłosiło się 19 zawodników 6 zawodniczek z Warszawy, Krakowa, Skawy, Tymbarku, Limanowej, Orawki, Skomielnej, Spytkowic i Rabki-Zdroju. Ponadto w turnieju wzięły udział dwie dziewczynki Maja lat 7 Bystrej Podhalańskiej oraz Amela lat 9 z Glisnego.

 Uczestników, wg kategorii wiekowych, rozlosowano do trzy osobowych zespołów, w których graliśmy systemem „każdy z każdym”.

Grupa kobiet:
I miejsce - Dominika Stolarczyk - Skawa
II miejsce - Anna Mendelowska - Rabka- Zdrój
III miejsce - Joanna Piórkowska - Warszawa/Magdalena Fryc - Kraków

Grupa mężczyzn „Junior”:
I miejsce- Paweł Bachula - Rabka-Zdrój
II miejsce- Mikołaj Strzała - Skomielna - Biała
III miejsce- Krzysztof Wójcik - Rabka -Zdrój

Grupa mężczyzn „Junior starszy”:
I miejsce- Grzegorz Matras - Limanowa
II miejsce- Filip Kubiński - Rabka-Zdrój
III miejsce- Jarosław Dudek - Warszawa / Michał Kądziołka Rabka-Zdrój

Grupa mężczyzn „Senior” + 50:
I miejsce- Mirosław Pławecki - Tymbark
II miejsce- Zdzisław Stępień - Rabka-Zdrój
III miejsce- Adam Wójcik- Rabka-Zdrój / Marek Strzała (Senior) - Skomielna - Biała

Grupa mężczyzn „Senior” + 60:
I miejsce- Krzysztof Wiśniowski- Tymbark
II miejsce- Józef Potrzebowski- Poznań

Wszystkie mecze stały na bardzo dobrym amatorskim poziomie a szczególnie wyróżnić należy finały w grupie „Junior Starszy” w którym Grzegorz Matras pokonał Filipa Kubińskiego 6:0, 6:1 oraz finał kobiet, w którym Dominika Stolarczyk zwyciężyła Annę Mendelowską 6:2, 7:6 (2). Za pierwsze trzy miejsca wręczone zostały puchary, nagrody rzeczowe oraz upominki przygotowane przez Wydziały Promocji Rabki-Zdroju i Starostwa Nowotarskiego.

Najmłodsze dziewczynki rozegrały miedzy sobą w formie zabawy mecz pokazowy i otrzymały z rąk organizatorów pamiątkowe pucharki i pluszaki.

Organizacją imprezy, sędziowaniem i wręczaniem nagród, tradycyjnie od 38 lat, zajmowali się Edward Konieczny i Marek Szarawarski.

Tekst i zdjęcia Marek Szarawarski

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12212[/SPORTOWEPODHALE]

25.09.2016 / 18:00

Hokej: Dreszczowce z Cracovią

Juniorzy Podhala wracają z Krakowa z podziałem punktów. W sobotę przegrali w karnych, nazajutrz wygrali po dogrywce.

25.09.2016 / 18:00

Piłka nożna: Klasa B i C: 7 kolejka

AKTUALIZACJA 2 (zdjęcia): Dzisiaj mecze 7 kolejki rozgrywała podhalańska klasa B gr. 1 i 2 oraz klasa C. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

25.09.2016 / 13:00

Unihokej: Dreszczowce z happy endem

Unihokeistki Podhala nie miały litości dla swoich kibiców. W obu spotkaniach podniosły im ciśnienie. Ktoś o słabym sercu na pewno tego nie wytrzymałby.

24.09.2016 / 23:00

Unihokej: Beniaminek postawił się mistrzowi

- Uczymy się grać. Dla chłopaków każdy mecz to niesamowity zasób doświadczeń i doskonalenia umiejętności - powiedział trener Wiatru, po debiucie jego zespołu w ekstraklasie.

24.09.2016 / 19:00

Piłka nożna: Klasa A: Zmiana lidera! Samosąd w Szaflarach!

AKTUALIZACJA 2 (wyniki, relacje, tabela i zdjęcia): Do dużej niespodzianki doszło w Czarnym Dunajcu. Beniaminek pokonał lidera z Lipnicy!

23.09.2016 / 21:00

Hokej: Zabójcze sekundy "szarotek"

AKTUALIZACJA ! W Tychach niespodzianka. Po dogrywce wygrywa Podhale, które 2 sekundy przed końcem trzeciej tercji doprowadziło do wyrównania. Zwycięskiego gola w 42 sekundzie dogrywki zdobył Gruszka z karnego!

23.09.2016 / 00:00

Tenis stołowy: Kowalczyk show!

Blisko 3 godziny trwał mecz o mistrzostwo I ligi kobiet pomiędzy drużynami KS Gorce Nowy Targ i KS Bronowianka II Kraków. Dostarczył widzom niesamowitych emocji.

22.09.2016 / 20:00

Piłka nożna: PP: Obowiązek spełniony

- Mieliśmy furę szczęścia, ale też trzeba zauważyć, że chłopaki dali z siebie wszystko, zostawili sporo zdrowia na boisku - powiedział Marcin Zubek, trener Huraganu.

22.09.2016 / 10:00

Unihokej: Tańsza, ale czy lepsza? ( skarb kibica + zdjęcia)

Rusza najdziwniejsza liga w kraju. Nawet nie amatorska, bo amatorzy rozgrywają więcej spotkań, ale za to tania. Dla oszczędności niemal wszystkie zespoły wrzucono do jednego worka, zwanego ekstraklasą.

22.09.2016 / 09:00

Piłka nożna: MLM: Kolejna porażka Młodzików(+foto)

Wiślacy po kolejne punkty udali się do Tarnowa na mecz ZSS Unią Tarnów. Początek spotkania przebiegał pod dyktando gości, którzy stworzyli kilka dogodnych sytuacji, pojedynków sam na sam nie wykorzystali jednak Krużel i Winnicki.

 Gdy wydawało się, że bramka dla Wisły to tylko kwestia czasu, Unia zdobyła bramkę, która zupełnie zaskoczyła gości i do przerwy gospodarze prowadzili 1-0. Po przerwie Wiślacy atakowali a Unia nastawiła się na grę z kontry, jedna z nich została zamieniona na bramkę i na tablicy wyników było już 2-0. Wiślacy zdobyli bramkę kontaktową po strzale z dystansu Radosława Masteli, jednak na wyrównanie zabrakło czasu i po meczu to gospodarze cieszyli się z kompletu punktów.

 

- Wszystko przebiegało zgodnie z planem, szybko zdominowaliśmy rywala dochodząc do kolejnych sytuacji bramkowych. Unia nas niczym nie zaskoczyła, wiedzieliśmy, że grają długie piłki z obrony, mieliśmy to neutralizować, jednak właśnie po takiej akcji i niezdecydowaniu obrony straciliśmy pierwszą bramkę. W drugiej połowie ciężko było mówić o warunkach do gry w piłkę - mocno padało, co utrudniało nam rozegranie a rywalowi ułatwiało bronienie się i wyprowadzanie kontrataków. W tej lidze nie ma słabych drużyn, szkoda bo kolejny raz na wyjeździe było blisko żeby zdobyć punkty. Po sześciu meczach czas na wnioski, słabo i nerwowo gramy w obronie, popełniamy za dużo błędów, jak najszybciej musimy temu zaradzić jeśli chcemy punktować w kolejnych spotkaniach. - Trener Paweł Batkiewicz

Autor: Informacja Prasowa Zdjęcia: Marcin Rafacz

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=12202[/SPORTOWEPODHALE]

21.09.2016 / 16:00

Piłka nożna: W życiu nigdy nie ma nic za darmo - wywiad z Kubą Mroszczakiem

Na początku września rozpoczął się kolejny sezon w Bzik Akademii Sportu. Akademii, która jest na Podhalu czymś nowym i wyjątkowym, a sekretem jej niepowtarzalności są ludzie, którzy ją tworzą. Zapraszamy do lektury wywiadów z trenerami poszczególnych dyscyplin - zaczynamy od piłki nożnej!


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437