Co nowego na Podhalu ?

27.06.2016 / 20:02

Jest absolutoriom dla burmistrza Nowego Targu. "Starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć"

NOWY TARG. 16 głosami "za" udzielone zostało Grzegorzowi Watysze absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. - To był pierwszy rok tej kadencji i pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza. Nigdy nie robiłem tego wcześniej i mogłem popełniać błędy, ale starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć - powiedział burmistrz Nowego Targu dziękując za to "wotum zaufania".

Miliony - zaplanowane, pozyskane i wydane

Wcześniej zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2015. Jak mówił składając sprawozdanie skarbnik Łukasz Dłubacz - budżet na rok ubiegły zakładał dochody w wysokości 99,5 miliona zł. W trakcie roku roku dochody wzrosły o 5 mln i w efekcie plan zamknął się kwotą ok. 105 mln zł.

- Plan zakładał równowagę budżetową, ale otrzymaliśmy też szereg dotacji, co skutkowało pewną nadwyżką - mówił skarbnik. - Jeśli chodzi o przychody i rozchody to plan w zasadzie zrealizowano. Co się tyczy samego wykonania budżetu, to przychody mieliśmy wyższe o kilka milionów złotych i te środki zostały nam na ten rok. Jak Państwo wiecie w tym roku wprowadziliśmy tzw. "wolne środki" w wysokości 8 mln zł - dodał Łukasz Dłubacz zwracając się do radnych.

Skarbnik przypomniał, że dokonana reorganizacja nowotarskiego oddziału Izby Celnej sprawiła, iż miasto "straciło znaczne dochody z tytułu opłaty skarbowej". - To była strata w wysokości ok. 600 tys zł - sprecyzował.

Według informacji przekazanej przez Przewodniczącego Rady Miasta zadłużenie Nowego Targu przekracza 49 mln 300 tys. zł, co stanowi 47,4 % dochodów Miasta.

Janusz Tarnowski odczytał opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oparte na pracy Komisji Rewizyjnej. Zarówno w przypadku zatwierdzenia sprawozdania finansowego, sprawozdania z wykonania budżetu, jak i w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium RIO powiedziało "tak".

Radni chwalą i dziękują

Z podziękowaniami pospieszyli radni. Gabriel Samolej dziękował w imieniu Komisji Sportu za "wspieranie sportu w Mieście, poprzez dofinansowanie miejskich klubów sportowych i instytucji związanych ze sportem, a o za tym idzie - promocję Nowego Targu w Polsce i na świecie". - Dziękuję za wsparcie I drużyny Podhala i dofinansowywania organizacji zawodów sportowych, za założenia na czas - w grudniu ub. roku monitoringu na MHL, dzięki czemu odbył się turniej - nie muszę mówić, jaka to była wielka promocja - dodał radny Samolej podkreślając jeszcze "wzorową współpracę władz Miasta z PZHL i PHL".

Danuta Szokalska dziękowała burmistrzowi i urzędnikom za ich "pracę przy realizacji budżetu". A Leszek Pustówka wymieniał imprezy organizowane w ub. roku zaznaczając, że to też spore osiągniecie. - Bardzo udana organizacja Dnia Dziecka w Parku, w plenerze, Festiwal Smaku, Otwarcie Lata - olbrzymie zainteresowanie społeczeństwa i bardzo pozytywne opinie w prasie. Sukces Jarmarku Podhalańskiego - ogromna frekwencja, może jeden tylko przykry incydent (radny miał na myśli prawdopodobnie akt wandalizmu w postaci zniszczenia karuzeli, za co zapłaciła zwolniona z pracy dyrektor MOK - przyp. red.). Powiększenie lodowiska na Rynku - były głosy niezadowolone, ale brdzo dużo osób korzystało z lodowiska i jeszcze Rewia na lodzie zorganizowana w Mikołajki. Jeśli chodzi o dziedzinę oświaty, to mamy bardzo dobre wyniki nauczania, uporządkowanie spraw z przedszkolami - wymieniał radny i zakończył: - Składam podziękowania panu burmistrzowi i jego urzędnikom. Myślę, że efekty tej pracy przekładają się na ten rok.

Głosowanie

Na sesji brakowało dziś jednego radnego - Pawła Liszki, więc na sali obrad było 20 radnych.

Podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium 16 podniosło rękę "za", nikt nie był przeciwko, ale 4 osoby wstrzymały się od głosy. Byli to radni - Danuta Korwin, Andrzej Swałtek, Włodzimierz Zapiórkowski i Lesław Mikołajski.

Burmistrz dziękuje

- Dziękuję za udzielenie absolutorium. - To był pierwszy rok tej kadencji i pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza. Nigdy nie robiłem tego wcześniej i mogłem popełniać błędy, ale starałem się słuchać ludzi i unikać potknięć. Zacisnęliśmy trochę pasa. Chcę utrzymać te tendencje, by nadwyżka budżetowa została. Wcześniejsze wydatki na inwestycje okupione były pożyczkami i teraz trzeba uważać i zacząć oszczędzać. Dziękuję za wotum zaufania. Te cztery głosy "wstrzymujące się traktuję w kategoriach politycznych. Pewna opozycja musi mieć rację bytu - mówił burmistrz i pogratulował swoim zastępcom, naczelnikom, urzędnikom, szefom jednostek miejskich, spółek. - Wszystkim państwu dziękuję. Mam nadzieję, że kolejne lata będą dobre, a wyniki tej pracy będą widoczne. Przygotowujemy kolejne duże wnioski, dokumenty, ale efekty tej pracy widać będzie dopiero za parę lat - podsumował Grzegorz Watycha.

"Ludzie oczekują czegoś więcej"

- 16 głosów na "tak" o czymś świadczy - powiedział przewodniczący Rady Miasta wręczając burmistrzowi kwiaty. I zaraz dodał: - Będę szczery jak zawsze. Te 4 głosy ("wstrzymujące się" - przyp. red.) to sygnał, że wszyscy oczekują czegoś więcej, że będzie więcej i lepiej. I życzę, by udało się w kolejnych latach tej kadencji tak dobre wyniki - albo i jeszcze lepsze - osiągnąć. Apeluję do radnych, by merytoryczną i konstruktywną krytykę kierować jako zachętę do dyskusji i sposobu rozwiązywania problemów. To nie był łatwy rok. To był rok nauki pana na stanowisku burmistrza. To był rok pracowity. Ja pana podziwiam - widząc o której godzinie wychodzi pan z pracy, a po spotkaniach z nami, radnymi ile dokumentów jeszcze zabiera pan do teczki by zapewne w domu nadal pracować. To pokazuje, że jest to praca 24-godzinna. Dlatego uważam, że to absolutorium się panu bezwzględnie należy - mówił Janusz Tarnowski.

"Jeden sieje, a drugi zbiera"

Wrócono do zakończonych wczoraj oficjalnych obchodów Jubileuszu 670-lecia lokacji Miasta.

- Przeprowadzone uroczystości zapisały się w pamięci wielu nowotarżan pozytywni. Takie działania są potrzebne, ale po zabawie trzeba sobie zdać sprawę, że jest dzień zwykły, codzienny i czas pracy na rzecz społeczności. Moje gratulacje za 670-lecie, które zostało w tym roku przeprowadzone - mówił Janusz Tarnowski. Przypomniał, że Rok Jubileuszowy jeszcze trwa i czekają nas jeszcze m. in. obchody jubileuszu Galerii Jatki.

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przyjmując gratulacje z racji wykonania budżetu posłużył się ewangelicznym cytatem "jeden sieje, drugi żniwo zbiera".

Sabina Palka

 
27.06.2016 / 17:23

Prezes fundacji o nietrzeźwym ratowniku na basenie: "Jesteśmy zasmuceni zaistniałą sytuacją". Policja: "Ratownik miał ponad 3 promile"

NOWY TARG. Fundacja Tobie Polsko Ratownicy, która zajmuje się pilnowaniem bezpieczeństwa na krytej pływalni przy Placu Evry wydała oświadczenie, w którym odnosi się do faktu zatrzymania dziś na dyżurze nietrzeźwego ratownika wodnego. Tymczasem policja podała, że ratownik był bardzo pijany.

- Zatrzymany dziś na basenie ratownik miał ponad 3 promile alkoholu - informuje asp. szt. Jacek Bobak, rzecznik nowotarskiej policji. - Jeszcze nie wiadomo czy zostanie przeciwko niemu skierowany wniosek o ukaranie czy czeka go postępowanie karne. Badane są okoliczności, które o tym zdecydują - dodaje.

Po incydencie oświadczenie w tej sprawie przesłał do naszej redakcji Piotr Łuczyński, prezes Fundacji Tobie Polsko Ratownicy z Wrocławia, której ratownicy są zatrudnieni na basenie w Nowym Targu. "Jesteśmy zasmuceni zaistniałą sytuacją. Osoba, która współpracowała z naszą Fundacją naruszyła warunki wzajemnej współpracy. Jednocześnie monitorujemy rozwój sytuacji, czekamy na potwierdzenie stanu trzeźwości od odpowiednich służb, by jednoznacznie określić kolejne kroki w stosunku do ratownika" - przekonuje Łuczyński w przesłanym redakcji oświadczeniu. "Jako organizacja pozarządowa staramy się wykonywać powierzone nam zadania z należytą starannością, jednak nie jesteśmy w stanie odpowiadać za zachowania i podejmowane decyzje przez dorosłe osoby. Każdy odpowiada za swoje czyny i ponosi ich konsekwencje. Jako wykonawca usługi zabezpieczenia pływali dołożyliśmy wszelkich starań by zniwelować skutki zaistniałej sytuacji, osoba zatrzymana została natychmiast zastąpiona w zakresie pełnienia obowiązków ratownika wodnego. Stanowczo potępiamy takie nieprofesjonalne zachowanie i odcinamy się od takich praktyk. Ponownie wyrażamy zasmucenie zaistniała sytuacją oraz dokładamy starań by takowa się nie powtórzyła" - dodaje.

r/

27.06.2016 / 15:48

Nietrzeźwy ratownik na nowotarskim basenie

NOWY TARG. Po zgłoszeniu od jednego z kąpiących się, że jeden z ratowników pilnujących bezpieczeństwa na miejskim basenie jest nietrzeźwy, na miejsce pojechał patrol policji.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że od jednego z ratowników pełniących dyżur na basenie w Nowym Targu czuć woń alkoholu. Na miejsce został skierowany patrol. Wstępne badanie wykazało, że jest on pod wpływem alkoholu. Ratownik opuścił miejsce pracy i będzie poddawany badaniu, które ma wykazać jak duże jest stężenie alkoholu w jego organizmie. Jest też przygotowywany wniosek o ukaranie go - informuje asp. szt. Jacek Bobak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Fakt zatrzymania ratownika potwierdza dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji Bartosz Ścisłowicz. - Ratownik został zabrany z basenu, ale natychmiast zorganizowaliśmy zastępstwo i na pływalni jest już pełna obsada, jeśli chodzi o ratowników - mówi dyrektor.

Bartosz Ścisłowicz przyznaje, że to kolejny problem z Fundacją Tobie Polsko Ratownicy, która wygrała przetarg na usługi w zakresie ratownictwa wodnego i zabezpieczania ratowniczego na miejskiej pływalni w Nowym Targu. - Współpraca nie idzie dobrze. Jeśli potwierdzi się fakt, że ratownik fundacji był nietrzeźwy, zostaną wobec firmy wyciągnięte poważane konsekwencje. Prawnicy analizują nawet możliwość zerwania umowy. To poważne naruszenie warunków umowy - uważa dyrektor Ścisłowicz.

r/ fot. arch. Michał Adamowski

 
27.06.2016 / 15:01

Rozpoczęła się sesja absolutoryjna. Obrady mogą trwać bardzo długo...

NOWY TARG. Trwa sesja Rady Miasta. Posiedzenie zapowiada się na wyjątkowo długie, gdyż w porządku obrad jest ponad 30 punktów. Jednym z ostatnich projektów uchwał jest zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2015 i głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium za rok ubiegły.

W ciągu pierwszych dwóch godzin wysłuchano sprawozdania burmistrza z pracy w okresie międzysesyjnym, nagrodzono solistów ze Studia Piosenki Septyma. Radni zgłosili kilka interpelacji dotyczących m.in. nielegalnego zrzutu ścieków na Niwie do kanalizacji sanitarnej, uciążliwego remontu ul. Konfederacji Tatrzańskiej i Targowej.
Pod adresem władz miasta padł zarzut, że nie potrafi sobie poradzić z projektem pn. "przenoszenie targowicy" (szczegóły wkrótce).

Sporo czasu zajęło wystąpienie radcy prawnego, który w imieniu nowotarskiego przedsiębiorcy (i jak mówił "w imieniu części mieszkańców") starał się wykazać władzom Nowego Targu, iż stosując zróżnicowane stawki opłat targowych naruszają przepisy ustawy. O tym też napiszemy w osobnym materiale.

Radni z Komisji Rewizyjnej ustalili plan pracy na drugie półrocze. Zajmą się sprawdzaniem działalności inwestycyjnej MZWiK w latach 2013-15 oraz kontrolą załatwiania skarg i wniosków kierowanych do burmistrza w latach 2014 i 2015.

s/

27.06.2016 / 15:00

Zbadaj znamiona przed wakacjami! Zabezpiecz się przed czerniakiem! (artykuł sponsorowany)

Lipiec to dobry czas, aby pomyśleć o przebadaniu przebarwień, włókniaków, pieprzyków na Twojej skórze. Najlepszą i najdokładniejszą metodą analizy zmian skórnych jest badanie videodermatoskopowe, które jest wykonywane w ALLMEDICA przez najwyższej klasy specjalistów dermatologów.

Pieprzyki, plamki, czerwone punkciki, włókniaki, znamiona mamy wszyscy. Większość z nich to niewinne zmiany, jednak niektóre mogą rozwinąć się w groźną chorobę - czerniaka. Każdego roku w Polsce na czerniaka zapada 2,5 tys. osób. Niestety, blisko połowa chorych umiera, ponieważ zbyt późno zgłosili się po specjalistyczną pomoc. Systematyczne kontrole oraz obserwacja istniejących zmian skórnych oraz wczesne rozpoznanie nowo powstałych drastycznie zmniejsza ryzyko rozwinięcia się zmian nowotworowych.VIDEODERMATOSKOPIA

Jest to nowoczesna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która służy do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi dermatolog ma możliwość oglądania znamion w powiększeniu na monitorze komputera, a specjalistyczne oprogramowanie przeprowadza analizę znamienia pod względem złośliwości, dodatkowo wyświetla ich charakterystykę tj. rozmiar, kolor oraz symetrię. Dzięki archiwizacji wykonanych zdjęć mamy możliwość obserwacji zachodzących zmian oraz ich kontrolę w czasie. Jest to niezwykle istotnie, ponieważ dzięki temu w łatwy sposób możemy zlokalizować zmiany wymagające wycięcia.Badaniu za pomocą videodermoskopu powinny poddawać się regularnie osoby:
- obciążone dziedzicznie - w rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
- mające w przeszłości oparzenia słoneczne
- o jasnej karnacji skóry, o niebieskich oczach, o włosach blond lub rudych
- posiadające liczne znamiona barwnikowe o różnym zabarwieniu, kształtach i rozmiarach
- często narażone na naświetlanie słoneczne
- nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi
- często korzystające z solarium
Badanie dermatoskopowe powinno się wykonać w przypadku każdej niepokojącej zmiany barwnikowej. Zawsze kiedy:
- zmiana ma niejednolity kolor
- jest niesymetryczna
- szybko rośnie
- ma nieregularne brzegi
- łuszczy się
- swędzi
- krwawi
- szybko się zmienia


Dzięki badaniu videodermatoskopowemu możemy:
- szybko i precyzyjnie zdiagnozować podejrzane zmiany skórne
- dokładnie monitorować zmiany zachodzące w znamionach skórnych
- obserwować znamiona z możliwością ich dokumentacji
- porównywać znamiona podczas następnej kontroli
- dokładnie zlokalizować zmiany wymagające wycięcia co nie jest oczywiste w przypadku mnogich zmian

ALLMEDICA - WSZYSCY SPECJALIŚCI W JEDNYM MIEJSCU

ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 45 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 110 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.com.pl oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.

NOWY TARG
KOLEJOWA 31 / KOWANIEC 2A
18 265 74 88
www.allmedica.com.pl

 
27.06.2016 / 14:46

Wysokie koszty utrzymania zieleni miejskiej. Zakopane wydaje już 1,3 mln zł

Nie wszyscy zakopiańscy radni są zadowoleni, że magistrat zamierza przekazać kolejne 90 tysięcy na upiększenie miasta. Chodzi o zakup kolejnych kwiatów, krzewów, strzyżenie trawników, czyli jednym słowem utrzymanie miejskiej zieleni.

Sprawa przekazania w miejskim budżecie kolejnych pieniędzy dla wydziału środowiska stanęła podczas ostatniego posiedzenia komisji ekonomiki Rady Miasta w Zakopanem. Łącznie po dołożeniu kolejnych 90 tysięcy Zakopane miałoby przeznaczyć na utrzymanie terenów zielonych 1 milion 375 tys. zł.

Pomysł nie podobał się m.in. radnemu Zbigniewowi Figlarzowi. – Co rusz przesuwamy w budżecie środki na ten cel. To ile nas kosztuje wreszcie utrzymanie tych donic, koszenie i sadzenie kolejnych kwiatków, bo na pewno tych pieniędzy jest coraz więcej - mówił.

Skarbnik miasta Helena Mamcarz wyjaśniała radnym, że pieniędzy trzeba więcej, bo zwiększa się ilość chociażby kwiatów, a trzeba je jeszcze pielęgnować i podlewać. Radni zgodzili się na przyznanie dodatkowych pieniędzy, ale nie podoba im się fakt, że koszty utrzymania ciągle rosną.

Józef Słowik

 
27.06.2016 / 12:00

Sukcesy Podhalan na festiwalu w Kazimierzu

Kilka I nagród zdobyli muzykanci z Podhala na na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Największe sukcesy to: I nagrody ex aequo wśród instrumentalistów w konkursie "Duży-mały" dla Piotra Majerczyka z Chabówki i jego córki Marysi oraz dla Szymona Bafii z grupą instrumentalną z Zakopanego; I nagroda w kat. kapel dla kapeli Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej oraz I nagroda w kategorii solistów-instrumentalistów dla Szymona Bafii za grę na dudach.

Ale to nie jedyne sukcesy Podhalan. Pozostałe to II nagroda w kat. kapel dla muzyki Andrzeja Kalaty z Suchego i III nagroda dla grupy śpiewaczej „Młode Podhale” z Chabówki. We wspomnianej kat. "Duży - mały" II nagrodę zdobył też Leszek Szewczyk z Janem Smreczkiem z Ochotnicy Górnej.

r/

 
27.06.2016 / 10:51

Nowy Targ chce powrotu archiwów

Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował, że rozpoczął rozmowy z Archiwum Państwowym na temat powrotu do Nowego Targu cennych archiwów dotyczących historii miasta.

Oddział Archiwum Państwowego w Nowym Targu powstał w 1952 r. i działał do 2010 roku. Wtedy z uwagi na kłopoty lokalowe, nowotarski oddział został zlikwidowany, a wszystkie dokumenty zostały przewiezione do oddziału AP w Spytkowicach k/Zatora.

Burmistrz poinformował, że wystąpił do dyrektora Archiwum Państwowego z pytaniem, czy jest zainteresowany podjęciem rozmów o powrocie zasobów archiwalnych do Nowego Targu. Szczególnie chodzi o archiwa dotyczące historii stolicy Podhala. - Chcemy by były na miejscu, by mogli korzystać z nich miejscowi badacze historii. Dzisiaj mają oni wielką trudność w korzystaniu z nich, bo do Spytkowic jest kawał drogi, a dojazd jest uciążliwy - mówi Grzegorz Watycha.

Gdyby Archiwum Państwowe wyraziło zainteresowanie, miasto jest gotowe rozważy możliwość, by razem z budową nowej siedziby dla biblioteki miejskiej, wybudować przy niej nowoczesną część archiwalną.

r/

 
27.06.2016 / 08:55

81 milionerów na Podhalu

Urzędy Skarbowe w Nowym Targu i w Zakopanem przeanalizowały już zeznania podatkowe za ubiegły rok. Wynika z nich, że aż 50 mieszkańców powiatu nowotarskiego zarobiło w 2015 r. milion złotych i więcej. Pod Tatrami jest natomiast 30 milionerów - informuje "Dziennik Polski".

Prawie wszyscy podhalańscy milionerzy to lokalni przedsiębiorcy. Rekordzista - mieszkaniec powiatu nowotarskiego - zarobił na swojej działalności gospodarczej "na czysto" 14 milionów 885 tysięcy 362 złote i 78 groszy. Wśród miejscowych bogaczy jest rodzynek - mieszkaniec powiatu tatrzańskiego - który nie prowadząc biznesu, ale grając na giełdzie zarobił 5 milionów 264 tysiące i 517 złotych.

Źródło: "Dziennik Polski", oprac. r/

27.06.2016 / 08:00

Szybkie tempo na placu budowy - szalunek w jeden dzień! (artykuł sponsorowany)

W Finlandii tradycyjny szalunek wyszedł z mody, a prym wiodą nowoczesne formy fundamentowe przy pomocy których można w jeden dzień wykonać podstawę fundamentu - film instruktażowy poniżej.

[YOUTUBE]ISQ_zaIMbEE[/YOUTUBE]

Pierwsza partia tego innowacyjnego produktu przyjechała już na Podhale do firmy Modom, która jest oficjalnym dystrybutorem tego produktu w naszym rejonie.

Firma Modom zaprasza serdecznie na spotkanie z producentem finlandzkich form fundamentowych marki Tassu celem bliższego zaprezentowania tego innowacyjnego produktu.

Spotkania odbędą się w sklepach firmy Modom od 8.00 do 16.00 w następujących dniach:

28 czerwca:
Nowy Targ, ul. Szaflarska 141 (nowy oddział firmy Modom naprzeciwko McDonalds na terenie dawnego RPGK)

29 czerwca:
Zakopane, ul. Szymony 150B (zaraz obok GS-u)

30 czerwca:
Bukowina Tatrzańska, ul. Długa 150 (obok ronda na Jurgów)

1 lipca:
Jabłonka, ul. Przemysłowa 2 (obok firmy Kabanos)

Szczegóły na temat produktu pod telefonem: 18 2657403

Modom - Razem Budujemy!

27.06.2016 / 00:37

Ruszył Hej Fest (zdjęcia)

W Zakopanem rozpoczął się Hej Fest. Na scenie na Dolnej Równi Krupowej zagrały na początek dwa zespoły - MA i Heatbrekrs. Wystartują one w konkursie supportów. Gwiazdą dnia był zespół Hej.

Hej Fest – to cykl 18 koncertów, które będą grane w wakacyjne weekendy od 26 czerwca do 11 września w Zakopanem.

Jak mówią organizatorzy, czyli Polskie Koleje Linowe, miasto Zakopane oraz Agencja Eventowa Especto -to muzyka na najwyższym poziomie – dosłownie i w przenośni. Największe polskie gwiazdy zagrają na scenie położonej 1123 m n.p.m., na szczycie Gubałówki, skąd rozpościera się oszałamiający widok na Tatry.

- Na Hej Fest wystąpią uznani artyści, którzy wspięli się na sam szczyt kariery – mówi Jan Malski z Agencji Especo. - Ideą, która nam przyświeca jest również promocja zespołów dopiero zamierzających go zdobyć. Dlatego na szczycie Gubałówki z gwiazdami spotkają się zespoły jeszcze nieznane szerszej publiczności, ale grające muzykę na wysokim poziomie, gotowe zaistnieć na scenie. Damy im szansę zdobyć pieniądze na nagranie płyty lub teledysku, albo by odbyć trasę koncertową z jednym z festiwalowych zespołów.

Józef Słowik, zdj. Piotr Korczak

27.06.2016 / 00:11

Świętojańskie Zwyki - stawianie koliby i smażenie jajecznicy (zdjęcia)

W Orawce odbyły się tradycyjne Świętojańskie Zwyki. W programie niedzielnej imprezy znalazł się spektakl słowno-muzyczny pt. „Z Orawy w świat”, konkursy - na ser pasterski, smażenia jajecznicy oraz budowa koliby.

Na scenie wystąpiły - Zespół Regionalny „Skalniok” z Zubrzycy Górnejm „Rombań” z Chyżnego, Zespół Regionalny „Koliba” z Orawki, Zespół Regionalny „Rabczycanka” i Dziecięcy Zespół Regionalny „ Kasiunka” oraz ludowa kapela „Rovnan” i „Jagiełkowcy” z Rabczyc na Słowacji.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Tegoroczne Świętojańskie Zwyki zorganizowało Orawskie Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawska Biblioteka Publiczna, Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna, Sołectwo Orawka, OSP Orawka, Zespół Szkół w Orawce, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Babiogórski Park Narodowy w Zawoi.

zdj. Łukasz Sowiński

26.06.2016 / 23:23

"Nowy Targ - Moje Miasto" - Jubileuszowy spektakl Śwarnych (zdjęcia)

NOWY TARG. Najważniejsze, najbardziej znaczące, charakterystyczne i przełomowe momenty w 670-letniej historii Miasta zawarte zostały w przygotowanym przez zespół Śwarni widowisku "Nowy Targ - Moje Miasto".

W scenariuszu obejmującym blisko siedem wieków historii znalazły się odniesienia zarówno do wydarzeń mających znaczenie tylko dla regionu - jak i dla całego kraju.

Stąd - zaznaczenie i budowy kościółka św. Anny, i postawienia pomnika Orkana, i budowa pierwszych osiedli mieszkaniowych oraz innych budowli, i wizyty papieża Jana Pawła II, i wydarzeń roku 1987.

Nie zabrakło akcentów charakterystycznych dla regionu na przestrzeni wieków - czyli przede wszystkim jarmarków, czy pasterstwa. Każdej odsłonie towarzyszyła scenka odebrana przez aktorów-amatorów.

Spektakl Śwarnych był zakończeniem miejskich obchodów 670-lecia lokacji Miasta.

wp/ zdj. Szymon Pyzowski

26.06.2016 / 22:22

W Zakopanem spłonął samochód

Po południu przy Alejach 3 Maja w Zakopanem doszło do zderzenia dwóch aut. Jeden z samochodów się zapalił.

Na miejscu pojawiły się dwa zastępy strażaków i policja. Skutki wypadku usuwała Straż Pożarna.

js/ zdj. Józef Słowik

26.06.2016 / 18:00

Zakopiański szpital nie narzeka na swoje finanse

Znana jest już końcowa wartość kontraktu Szpitala Powiatowego w Zakopanem. Po pół roku wiadomo, że szpital w 2106 roku zarobi łącznie ponad 56 milionów złotych. Pieniędzy będzie więcej, niż przed rokiem, bo szpital otrzymał z Narodowego Funduszu Zdrowie środki za tzw. nadwykonania.

- W zakresie leczenia szpitalnego finansowanie wynosiło łącznie 39,5 mln zł – informuje Regina Tokarz dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - W tym zakresie umowa przewidywała finansowanie świadczeń przez cały 2015 rok za wyjątkiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dla którego limity finansowania zostały określone tylko na I półrocze 2015 roku. W ciągu roku podpisano aneks zapewniający. finansowanie Oddziału Ratunkowego również w II półroczu 2015 roku oraz uzyskano dodatkowe środki w zakresie sfinansowania świadczeń tzw. nie limitowych, do których zaliczane są zabiegi kardiologii inwazyjnej, porody oaz opieka nad noworodkiem.

W tych zakresach pomimo określonych limitów przez NFZ finansuje wszystkie nadwykonania w 100%.

Zakopiański szpital otrzymał również dodatkowe pieniądze na podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. To następstwo prowadzonej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i podpisanego porozumienia z ministrem zdrowia.

Przewidywany poziom finansowania w 2016 roku wynosi łącznie ponad 56 mln. Przeciętne wynagrodzenie w Powiatowym Szpitalu w Zakopanem, też nie wygląda tak źle.

Oto wynagrodzenie brutto dla poszczególnych grup zawodowych:
lekarze – 6.799,69 zł
lekarze rezydenci – 3.771,04 zł
lekarze statyści – 2.724,78 zł
farmaceuci – 6.397,92 zł
inni z wyższym 3.990,55 zł
pielęgniarki i położne – 4.006,28 zł
technicy medyczni – 3.391,14 zł
pozostały średni medyczny – 3.115,75 zł
personel niższy – 2.605,73 zł
administracja – 4.123,37 zł
obsługa – 2.330,39 zł

Józef Słowik

26.06.2016 / 15:32

Dwoje nastolatków topiło się na Jeziorze Czorsztyńskim

Piękna pogoda skłoniła wiele osób do wypoczynku nad Jeziorem Czorsztyńskim. Ale warunki do pływania nie są najlepsze. Przekonali się o tym młodzi ludzie, których rower wodny przewrócił się na wodzie. Policja zapowiada szczegółowe sprawdzenie sprzętu będącego na wyposażeniu wypożyczali w Mizernej.

Do wypadku doszło w godzinach popołudniowych w rejonie Mizernej. Jak relacjonują ratownicy Wodnego Pogotowia Ratunkowego, chłopcy wypadli z rowerka wodnego, który poszedł na dno. Niewykluczone, że był uszkodzony. Na szczęście mieli na sobie kamizelki, a w pobliżu byli ratownicy.

Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów od brzegu. Jak mówi Marek Jasiński z WPR, chłopców udało się wyciągnąć całych i zdrowych. Nie mieli już sił, żeby samodzielnie dostać się na brzeg. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja także skłania się do wersji o niesprawnym sprzęcie. - Były już wcześniej sygnały i skargi na jakość i stan techniczny sprzętu w tej wypożyczalni - mówi jeden z policjantów obecnych na miejscu zdarzenia.

- Wiatr wieje z prędkością ok. 50 km/h. To dobre warunki dla żeglarzy, ale nie-najlepsze dla małych łódek, pontonów czy rowerków wodnych - dodaje oficer dyżurny sezonowego posterunku Policji nad zbiornikiem wodnym.

s, r/

26.06.2016 / 15:19

Niedzielny wypadek w Ponicach

Około południa, z nieznanych przyczyn, samochód osobowy zjechał z drogi głównej koło szkoły w Ponicach i rozbił się na przydrożnym drzewie.W samochodzie, jak wynika z dotychczasowych informacji, były dwie osoby - mężczyzna i dziecko. Oboje zostali zabrani do szpitala.r/ zdjęcia Piotr Kuczaj

26.06.2016 / 14:51

Po wielu latach w Zakopanem powstaje hala sportowa

Trwają ostatnie prace wykończeniowe przy hali sportowej koło Gimnazjum nr 1 im. Małkowskich w Zakopanem. Obiekt ma zostać uruchomiony z początkiem roku szkolnego.

W hali powstaną boiska do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Będą też trybuny, na których będzie mogło zasiąść 200 osób. Możliwość podziału na dwa boiska, ilość szatni, magazynów i zapleczy, siłownia oraz powiązanie komunikacyjne z budynkiem szkoły i ulicą Chramcówki zapewnia funkcjonowanie obiektu, jako szkolna oraz komercyjna sala gimnastyczna.

Na terenie działki przewidziano zewnętrzne boisko do piłki ręcznej i koszykówki.

Tekst i zdj. Józef Słowik

26.06.2016 / 13:42

Sebastian Bibro biegnie dookoła Tatr (zdjęcia)

NOWY TARG. Biegacz, długodystansowiec - Sebastian Bibro kolejny raz podjął wysiłek dla małej Ani i jej rodziny, która potrzebuje pieniędzy na rehabilitację dziecka.

Dziewczynka jest podopieczną Fundacji im. Adama Worwy. Ma dwa lata i od ponad roku poddawana jest chemioterapii.

Rok temu nowotarżanin przebiegł trasę z Zakopanego do Gdańska. Odcinek o długości 643 km pokonał w 12 dni. Teraz w dwa dni zamierza obiec pasmo Tatr.

Swój 250-kilometrowy bieg rozpoczął na nowotarskim Rynku, żegnany przez rodzinę i przyjaciół oraz zebranych na placu nowotarżan i gości.

- Zachęcam, żebyście państwo wspierali Anię. To, co robię, mam nadzieję, że zmotywuje innych ludzi, aby kiedyś w przyszłości pomogli komuś - mówił przed startem biegacz, namawiając do aktywnego wspierania innych.

Sebastiana Bibro asekurują dwie osoby - jedna na rowerze, jedna na motocyklu.

Bieg dookoła Tatr ma zakończyć się w poniedziałek, o godz. 18.00 w Waksmundzie.

s/ zdj. Szymon Pyzowski

26.06.2016 / 13:10

W Krakowie trwa Małopolski Piknik Lotniczy (zdjęcia)

Dochodząca do 40 stopni temperatura nie powstrzymała entuzjastów lotnictwa i tłumnie odwiedzili oni wczoraj Piknik Lotniczy odbywający się na terenie historycznego lotniska Rakowice – Czyżyny w Krakowie

Na niebie obserwować można było śmiałe pokazy w wykonaniu pilotów samolotów i śmigłowców - zarówno tych znanych z dzisiejszych czasów jak i maszyn zabytkowych

W galerii szybki przegląd zdjęć naszego fotografa Michała Adamowskiego. Jego obszerna relacja opublikowana będzie po zakończeniu imprezy, tymczasem już dziś drugi dzień pikniku.

Szczegóły dzisiejszych pokazów na Malopolskaonline.

wo/

27.06.2016 / 21:10

List. Refleksje nad dziurą w drodze

"Chciałem się z wami podzielić refleksją na temat pozimowego (mamy już polowe czerwca) łatania dziur w gminie Szaflary - pisze w liście nadesłanym na kontakt@podhale24.pl nasz czytelnik, mieszkaniec Maruszyny Dolnej.

"Nie jestem ani fanatykiem ani obrońcą byłego wójta pana Ślimaka, ale za jego kadencji było to robione naprawdę dobrze i dbał o stan gminnych dróg. Teraz dziury to normalność, a ich ilość wręcz poraża. Widząc więc jedną z firm zajmujących się łataniem dziur ucieszyłem się jak dziecko, że w końcu nie będę musiał jeździć slalomem między dziurami. Lecz gdy zobaczyłem na czym polegała ich praca... zaniemówiłem wręcz z wrażenia... Podjechali, wzięli na łopaty asfalt i ...uzupełnili nim brudna nieoczyszczona wyrwę w drodze. Na dowód wysyłam wam zdjęcie efektu tej pracy... Dodając że tuż obok jest kolejna dziura na którą już nawet nie spojrzeli. A wszystko to było robione tuż obok domu sołtysa - jakby nie spojrzeć człowieka, który powinien dbać o to by zrobić to porządnie.

Pozdrawiam, mieszkaniec wsi Maruszyna Dolna".

oprac. r/

27.06.2016 / 20:24

Kolekcja sów Ludwika Freya (zdjęcia)

SZCZAWNICA. Wyjątkowo świąteczny charakter miał wernisaż najnowszej wystawy w „Krzywej Jabłonce”. W pienińskiej galerii otwarta została wystawa zatytułowana „Sowy – symbol mądrości?”, będąca ekspozycją fragmentu kolekcji sów, zgromadzonej przez profesora Ludwika Freya.

Właściciel zbioru, emerytowany profesor Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, jest osobą doskonale znaną w Szczawnicy; ze spotkań promujących jego książki popularyzujących florę , jak „Poezja traw” czy trzy kolejne części „Tryptyku pienińskiego” („Opowieści o roślinach Pienin, „Atlas roślin pienińskich”, „Kwiaty ogrodu pienińskiego”), z wystaw fotograficznych oraz fotograficzno – hafciarskich prezentowanych wspólnie z żoną Wiesławą, ale najbardziej z gawęd przyrodniczych umieszczanych co miesiąc w gazecie „Z Doliny Grajcarka” w cyklu „Z notatnika botanika”. W tym roku mija dziesięć lat tej zgodnej, bezinteresownej, a przede wszystkim podnoszącej stan wiedzy naukowej czytelników, współpracy.

Właśnie od uczczenia tego jubileuszu rozpoczęto świętowanie w „Krzywej Jabłonce”. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica, wydawca „Z Doliny Grajcarka”, złożył Panu Profesorowi serdeczne podziękowania za lata pracy w miesięczniku oraz pogratulował wspaniałej wystawy, po raz pierwszy prezentowanej poza jej krakowską, domową siedzibą. Wręczył także prezent, kolejną figurkę sowy do kolekcji, ze względu na brak miejsca do ekspozycji - niewielkich rozmiarów. Do życzeń i gratulacji dołączyła się redaktor naczelna gazety Alina Lelito, a następnie wspólnie z Panem Profesorem zdmuchnęli świeczki z jubileuszowego tortu, ufundowanego przez MOK. Zebrani spontanicznie zaśpiewali „Sto lat”, jako najlepszą zapowiedź dalszej współpracy profesora Freya z naszą gazetą. Była także chwila na wskrzeszenie wspomnień, jak to się zaczęło, a zaczęło się od… Józefa Szalaya, dokładniej od jubileuszowego tekstu z okazji 130. rocznicy śmierci, napisanego do „Grajcarka” przez Pana Profesora. Biorąc pod uwagę, że właśnie obchodzimy w Szczawnicy Rok Szalayowski, z okazji 140. rocznicy śmierci założyciela i patrona naszego uzdrowiska, wspaniale się ta uroczystość wkomponowała w tzw. moment dziejowy.

Podczas spotkania swój wiersz pt. "Sowy" odczytał Andrzej Dziedzina Wiwer - szczawnicki poeta i gawędziarz, a przy tym przewodnik beskidzki i znawca pienińskiej kultury. 

Po niespodziance, przyszedł czas na zapowiedziane atrakcje – wykład Pana prof. Ludwika Freya na temat swojej sowiej pasji. Prelegent rozpoczął od przybliżenia samej problematyki: opowiedział o anatomii, występo-waniu, gatunkach i zwyczajach życiowych sów. Wspomniał o ich historycznym odbiorze w różnych krajach i kulturach; o ich obecności w Biblii, literaturze pięknej i mitach; o ich symbolice. Sowy były np. czczone w starożytnych Atenach, jako zwierzęta przypisane bogini mądrości Atenie, ale niemal wyklęte i utożsamiane z czarami i szatanem w czasach średniowiecza. Sowy szanowano za ich specyficzny, „inteligentny” wygląd - układ oczu i dzioba podobny do ludzkiej twarzy, ale też i bano się ich głosu, odbieranego jako zapowiedź nieszczęścia i śmierci. Sowy stały się wreszcie wdzięcznym tematem dla sztuki, a ich podobizny ozdabiały architekturę w wielu miastach świata. Ich figurki, rysunki, obrazy pojawiają się w każdej kulturze i w każdych czasach. W tych nam współczesnych można spotkać je jako gadżety, ozdoby, motywy i wzory.

Właśnie od zainteresowania się nimi i przypadkowego nabycia w 2004 roku maleńkiej sowiej figurki rozpo-częło się zbieractwo sów Pana Profesora. W kolejnym roku osamotniona figurka zyskała towarzyszkę, potem ktoś życzliwy podarował następną i tak to się zaczęło. Obecnie kolekcja Profesora Freya liczy blisko 600 samych figurek i drugie tyle różnych innych sowich eksponatów. W „Krzywej Jabłonce” znalazło się ich kilkadziesiąt, zebranych w kilka charakterystycznych grup. Jest wśród nich „rada starszych” – pierwsze egzemplarze w kolekcji, są sowy szklane, miniaturki, futerkowe, woskowe, drewniane, z muszelek, ceramiczne, uczone w biretach i na choinkę. Są sowie piękności i koszmarki. Są sowy użytkowe – zegary, skarbonki, biżuteria i przed-mioty codziennego użytku z motywem sowy: ręcznik, ściereczka, torba na zakupy, kubki, podkoszulek, poduszka. Są i prawdziwe dzieła sztuki: sowy wyszywane haftem krzyżykowym przez żonę pan profesora, panią Wiesławę Frey oraz prace artystów pienińskich: „Sowa jarzębata” – rysunek piórkiem Krystyny Kolkowicz, „Sowa płomykówka” – akwarela śp. Franciszka Kolkowicza, „Sowa czorsztyńska – rysunek Stanisława Góreckiego, pastelowa „Sowa tańcząca” Elżbiety Adamczyk czy „Puchacz z profilu” – płaskorzeźba śp. Henryka Zachwiei. A także wiele, wiele innych.

Po pasjonującym wykładzie profesora Ludwika Freya gospodyni galerii Joanna Dziubińska zaprosiła wszystkich zebranych do indywidualnego odkrywania ptasich okazów oraz do degustacji, jak zawsze przepysznych, domowych specjałów. Wystawa będzie prezentowana w galerii „Krzywa Jabłonka” przez miesiąc. Naprawdę, warto ją obejrzeć!

Alina Lelito, fot. Joanna Dziubińska

27.06.2016 / 20:00

XXIV Powiatowa Parada Orkiestr Dętych w Ochotnicy Dolnej (zdjęcia)

W Ochotnicy Dolnej miała miejsce XXIV Powiatowa Parada Orkiestr Dętych. Wydarzenie to odbyło się w ramach w ramach obchodów 600-lecia lokacji Ochotnicy objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Paradę rozpoczęła tradycyjnie Msza Św. w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego, po której orkiestry udały się w uroczystym przemarszu na plac przy Wiejski Ośrodku Kultury. Pomimo oberwania chmury wszyscy dotarli na miejsce gdzie otwarcia przeglądu orkiestr dokonali gospodarze imprezy oraz zaproszeni goście.

Przegląd rozpoczęli gospodarze - Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna. Na deskach ochotnickiej sceny wystąpiły orkiestry z Łapsz Wyżnych, Gronkowa, Krościenka n.D., Lipnicy Małej, Lipnicy Wielkiej. Nowy Targ reprezentowały dwie orkiestry: Miejska Orkiestra Dęta oraz orkiestra parafialna Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oprócz orkiestr przed publicznością zaprezentowali się: drużyna „Starscheer Ochotnica Dolna” - Mistrzowie Polski Cheerleaders oraz Zespół Regionalny Spod Gorca działające przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej. Dodatkowych emocji zapewniła grupa akrobatyczna „Screamo Trickz”.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, dla których zorganizowano wiele konkursów i zabaw. O godzinie 20.00 wystąpiła legendarna gwiazda muzyki rozrywkowej 2 plus 1 obchodząca jubileusz 45-lecia pracy scenicznej, znana z takich przebojów jak: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Czerwone słoneczko”, „Hej, dogonię lato”, „Wstawaj, szkoda dnia”, „Windą do nieba” , „Iść w stronę słońca”, „Requiem dla samej siebie” czy „Wielki mały człowiek”. Zespół nazywany w swoich czasach "polską ABBĄ" rozgrzał ochotnicką publiczność do czerwoności a bisom nie było końca. Po koncercie rozpoczęła się zabawa taneczna przy zespole muzycznym „KNT”.

Organizatorami wydarzenia byli: Starosta Powiatu Nowotarskiego, Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna.
Impreza zrealizowana został dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

Źródło: organizatorzy

27.06.2016 / 14:37

Rekrutacja do projektu "Młodzież gotowa do pracy"

Stowarzyszenie Humaneo z Nowego Sącza realizuje, finansowany z Unii Europejskiej, projekt pn. "Młodzież gotowa do pracy", który obejmuje profesjonalne szkolenia zawodowe zakończone uzyskaniem certyfikatu do wykonywania zawodu. Są jeszcze wolne miejsca dla młodych ludzi z terenów wiejskich z Podhala.

Projekt obejmuje:
- doradztwo zawodowe,
- profesjonalne szkolenia zawodowe zakończone uzyskaniem certyfikatu do wykonywania zawodu (sekretarka, opiekun dziecięcy, opiekun osób starszych, operator CNC)
- płatny staż zawodowy,
- gwarancję zatrudnienia po zakończeniu stażu.

Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-29 lat, mieszkających na wsi w powiecie nowotarskim lub tatrzańskim.
Są jeszcze wolne miejsca dla osób młodych z terenów wiejskich z Podhala.
Szczegółowych informacji udziela Tomasz Nowak: tel. 662-005-102, email: tomasz.nowak@humaneo.pl lub 18 547-70-70, mgdp@humaneo.pl.

oprac. r/ źródło: organizatorzy

27.06.2016 / 11:21

Piknik zdrowia (zdjęcia)

Klinika medyczna Medical Clinic Podhale w Waksmundzie zorganizowała dla swoich pacjentów "Piknik Zdrowia".

Na pacjentów, którzy odwiedzili klinikę w tym dniu czekało wiele atrakcji, w tym bezpłatne konsultacje u lekarzy wszystkich dostępnych specjalizacji i bezpłatne badania oraz zabiegi. W środku kliniki personel medyczny udzielał informacji na temat schorzeń, które najczęściej dotykają oraz informacji na temat najnowocześniejszych metod leczenia realizowanych w klinice. Każdy gość mógł zwiedzić klinikę, obejrzeć sprzęt medyczny oraz blok operacyjny.

Natomiast na parkingu kliniki trwał program artystyczny przygotowany dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi pacjenci bawili się pod opieką animatorów, dzieci mogły skorzystać z nauki jazdy konnej, obejrzeć pokazy grup artystycznych wziąć udział w konkursach i grach sfotografować się ze znanymi sportowcami (hokeistami MMKS Podhale i skoczkami narciarskimi). Na scenie odbywały się występy. Wieczorem dla gości zaśpiewała nowotarżanka Jagoda Kret z zespołem.

źródło: organizatorzy, oprac. r/ zdj. Robert Miśkowiec, organizatorzy

27.06.2016 / 00:56

Motocykliści spotkali się na Górce (zdjęcia)

ZAKOPANE. Przez cały sezon letni, w każdą niedzielę motocykliści spotykają się w kościele na Górce u Jezuitów, gdzie o godzinie 8.oo odprawiana jest dla nich masz św. Wczoraj było inaczej.

Z okazji odpustu odprawiona została msza św. wieczorna, podczas której wygłoszono akt zawierzenia motocyklistów Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Po nabożeństwie, które prowadził ojciec Jacek - wszyscy zostali zaproszeni na odpustowe pieczenie kiełbasek do kościelnego ogrodu.

W spotkaniu na Górce wzięło udział ok. 70 motocyklistów.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

26.06.2016 / 23:05

Podhalańscy paintballiści walczą o mistrzostwo

W Ośrodku Sportowo Rekreacyjnym Strzelnica w Lublińcu obyły się kolejne rozgrywki Polskiej Ligi Paintball'owej Trójek. Był to trzeci z czterech zaplanowanych turniejów. Drużyna Klubu Sportowego TS Harnasie Podhale Team z Czarnego Dunajca jako jedyna drużyna z Podhala reprezentowała nasz region w tych rozgrywkach.

Poziom rozgrywek bardzo wysoki, podobnie jak wysoka była temperatura powietrza. Drużyna TS Harnasie Podhale Team z Czarnego Dunajca brała udział w turnieju PLP3 w formacie (3 men). W meczach grupowych udało nam się wyjść z dwoma wygranymi i jedną porażką.

W półfinale trafiliśmy na drużynę FTB Ruda Śląsk. Był to mecz zaciekły , ale udało się nam szalę zwycięstwa przechylić na naszą stronę. Po rozegraniu półfinału awansowaliśmy do finału i skrzyżowaliśmy tam lufy z drużyną Fenix Toruń. Finał był zacięty - drużyny zdobywały punkty na zmianę, ale po kilku błędach Harnasii Fenix wyszedł na prowadzenie 3:2. Do końca meczu pozostało mało czasu, ratowało nas tylko zwycięstwo i dogrywka albo przegrana.W przerwie wyciągnęliśmy wnioski i w ostatnich sekundach doprowadziliśmy do remisu, co otworzyło wynik spotkania na nowo - w dogrywce. Tutaj po wylanych strumieniach potu w słońcu i zaciętej grze ulegliśmy drużynie Fenix Toruń 4;3 i tym samym zdobyliśmy 2 miejsce w rozgrywkach PLP3.

Dziękujemy wszystkim drużynom za super turniej i rywalizacje w duchu fair play, sędziom za "kawał dobrej roboty", organizatorom za przygotowanie turnieju, miejscówce OSR Strzelnica za gościnę i nocleg. Dziękujemy naszemu Klubowi TS Harnasie Podhale Team i firmie Hot Shot Paintball Podhale Czarny Dunajec, dzięki którym mogliśmy pojawić się na turnieju. Dziękujemy naszemu sponsorowi Virst Arena Jakub Bielski i sklepowi Urbanhunter za znakomite kule podczas turnieju i wszystkim, którzy nam pomagali, wspierali i trzymali za nas kciuki. Do zobaczenia już na kolejnym turnieju.

Maciej Lenart

26.06.2016 / 22:33

Fundacja Zmieńmy Świat odpowiada na list Czytelniczki Podhale24

"Szanowna Redakcjo, Szanowni Czytelnicy, Fundacja, która zbierała 25 czerwca br. na rynku nowotarskim datki na rzecz potrzebujących zwierząt, pragnie wyjaśnić kilka kwestii dotyczących wolontariuszki, która z kotem na rękach zbierała pieniądze do puszki" - pisze w liście do Redakcji Małgorzata Wesołowska z Fundacji Zmieńmy Świat oddział Nowy Targ.

To reakcja na list, jaki otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki zdenerwowanej widokiem ma małego kota na rękach wolontariuszki podczas głośnej imprezy jaka odbywała się na nowotarskim Rynku.

Oto przesłana nam odpowiedź na zarzuty:

"W sprawie listu oburzonej Czytelniczki podhale24.pl

Szanowna Redakcjo, Szanowni Czytelnicy, Fundacja, która zbierała 25 czerwca br. na rynku nowotarskim datki na rzecz potrzebujących zwierząt, pragnie wyjaśnić kilka kwestii dotyczących wolontariuszki, która z kotem na rękach zbierała pieniądze do puszki. Po pierwsze wolontariuszka nie zbierała pieniędzy podczas koncertu, jak to pisze Czytelniczka. Kot znajdował się na rynku nowotarskim niecałą godzinę - w czasie, gdy rozpoczynał się bieg Sebastiana Bibro i gdy trwały próby przed koncertem Piotra Lubertowicza. Wolontariuszka zbierała pieniądze jedynie w strefie przeznaczonej dla dzieci, nie robiła tego na płycie rynku w pobliżu głośników, właśnie dlatego, aby nie stresować kota. Kot nie był zestresowany, tak jak pisze zbulwersowana Czytelniczka. Czyż zestresowany kot byłby w stanie usnąć na rękach, a tak się właśnie stało. Kociak zabrany przez wolontariuszkę przebywa w domu tymczasowym, gdyż ktoś go wyrzucił na ulicę. Kotkę znalazła właśnie ta wolontariuszka i zapewniła mu dom tymczasowy. Dla kota szukamy domu stałego.

Kotka ma ok. 6 tygodni, jest zatem w takim wieku, że tego typu „doświadczenia” dla dobrej socjalizacji kota są wręcz wskazane, pod warunkiem oczywiście, że są one przeprowadzone prawidłowo. Okres socjalizacji u kotów trwa bardzo krótko, dlatego bardzo ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia (między 2, a 7 tygodniem) kot doświadczył wielu bodźców, które pozytywnie nastawią go do świata stworzonego przez człowieka.

Intrygujące jest to, że Czytelniczka oburzona jest zachowaniem naszej wolontariuszki i chce zgłosić nadużycie do innej organizacji, a nie zauważyła m.in. plączącego się w tym hałasie po rynku nowotarskim młodego, około półrocznego kocurka, z zaropiałymi oczami. Ten kot ewidentnie przeżywał stres i potrzebował pomocy. Ludzie jednakże przechodzili obojętnie. Wolontariuszki próbowały go złapać, ale ze względu na tłum ludzi okazało się to niemożliwe.

Warto też zwrócić uwagę, że na rynku, stosunkowo blisko sceny i głośników, podczas koncertu (gdy nasz kotek był już w domu) przebywało kilka psów na smyczach, część spokojnych, a część mocno zestresowanych hałasem.
Należy nauczyć się właściwie oceniać sytuację i rozpoznawać mowę ciała zwierząt, a nie oceniać przez pryzmat własnych emocji. Kotka, która wczoraj była z naszą wolontariuszką na rynku, czuje się bardzo dobrze. Śpiącą kotkę zaniosła do domu córka wolontariuszki, w momencie gdy zaczął się koncert. Nasze wolontariuszki spotkały się wczoraj zarówno z ogromną życzliwością i zrozumieniem (za co bardzo dziękujemy), jak i z wrogością.

Chcemy wierzyć, że Anonimowa Czytelniczka jest naprawdę miłośniczką zwierząt i chciała dobrze, szkoda tylko, że nie przedstawiła wszystkiego tak, jak naprawdę to wyglądało. /.../

Z wyrazami szacunku Fundacja Zmieńmy Świat oddział Nowy Targ PS W załączniku przysyłamy zdjęcie "zestresowanego" kota.

Małgorzata Wesołowska, Fundacja Zmieńmy Świat oddział Nowy Targ"

opr.s/

26.06.2016 / 20:40

Konkurs na spot promujący Zakopane

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza do udziału w konkursie na spot reklamowy miasta Zakopane pod hasłem „Odkrywanie Zakopanego nigdy nie ma końca”.

Celem konkursu jest wybranie najlepszego autorskiego spotu, który w sposób ciekawy, interesujący, oryginalny, niepowtarzalny i nowoczesny zaprezentuje znane i mniej znane atrakcje Zakopanego oraz wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez Miasto.

- Chcemy zachęcić wszystkich, którzy przyjeżdżają do Zakopanego, żeby pokazali, jak widzą nasze miasto swoimi oczami, jakie uroki i możliwości w nim odkryli, jakie pasje tu realizują. Każde takie spojrzenie z pewnością wniesie coś nowego - zapewniają organizatorzy.

Konkurs skierowany jest do wszystkich – amatorów i profesjonalistów, młodzieży od 16 roku życia i dorosłych, turystów, a także mieszkańców.

Konkurs trwa przez całe wakacje do 31 sierpnia, a główna nagroda to 5000 zł.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na stronie UM Zakopane.

s/

26.06.2016 / 16:20

Tatrzański Festiwal Biegowy

13 i 14 sierpnia zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników biegów górskich. 13 sierpnia zawodnicy wezmą udział w Tatra Fest Biegu na dystansie ok. 56 kilometrów, którego trasa wiodła będzie z Zakopanego na grań Tatr na odcinku Grześ – Rakoń – Wołowiec, Starorobociański Wierch – Ornak z powrotem do Zakopanego

Dla wszystkich, którzy chcą wystartować, ale wolą krótsze dystanse, tego samego dnia odbędzie się Tatra Vertical. Dzień później – 14 sierpnia coś na „deser”:Bieg Świstaka - krótszy, ale za to z niespodziankami, takimi jak kąpiel w beczce z wodą z górskiego potoku!

TATRA FEST BIEG
Termin: 13.08
Miejsce: Zakopane, Tatry
Trasa: Zakopane → Droga pod Reglami → Siwa Polana → Polana Chochołowska → Grześ → Rakoń → Wołowiec → Łopata → Jarząbczy Wierch → Kończysty Wierch → Starorobociański Wierch → Ornak → Iwaniacka Przełęcz → Schronisko Ornak → Kiry →Droga pod Reglami → Zakopane

Długość trasy: ok. 56 km
Deniwelacja: 3100 metrów.
Zgłoszenia: http://www.tatrafestbieg.pl/zgloszenia

Biegowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji. W Zakopanem powstanie miasteczko festiwalowe, a w nim na wszystkich amatorów biegania i gór czekać będą: strefa fizjoterapii, warsztaty z odnowy biologicznej, warsztaty przyrodnicze, warsztaty z bezpieczeństwa w górach., slackline, joga dla biegaczy. Organizatorzy przewidzieli również zawody biegowe dla najmłodszych.

Ukończenie biegu daje zawodnikowi 2 punkty kwalifikacyjne do przyszłorocznego Biegu Ultra Granią Tatr.

TATRA VERTICAL
Punkt startu znajduje się na Polanie Huciska. Trasa prowadzi górskimi szlakami. Pierwszy odcinek biegnie dnem Doliny Chochołowskiej. W rejonie schroniska PTTK w Dolinie Chochołowskiej zawodnicy wbiegają na szlak żółty prowadzący na Grzesia. Następnie szlakiem niebieskim pokonują Rakoń, aby zakończyć bieg na szczycie Wołowca.
Dystans: ok. 10 km, przewyższenie: ok. 1200 m

BIEG ŚWISTAKA
Miejsce zawodów
Polana Biały Potok, skałki w Dolinie Lejowej.

Bieg Świstaka to sprawdzian umiejętności biegowych, wspinaczkowych, oraz wytrzymałościowych. Zawodnicy będą mogli spróbować swoich sił w następujących konkurencjach:
- bieg przez 30 min. (liczy się ilość pętli pokonanych w określonym czasie),
- wspinanie z obciążeniem (5, 10, lub 15 kg) - drogi o trudności od IV do VI,
- przejście po linie slackline,
- kąpiel w beczce z zimną wodą,
- gwizdanie na palcach,

Dodatkowe atrakcje: warsztaty z chodzenia po linie slackline, zjazd na tyrolce dla dzieci

Wieczorem planowane jest ognisko na zakończenie dwudniowych zmagań w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego.

Szczegóły i zapisy na wszystkie biegi w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego: www.tatrafestbieg.pl

Tekst i zdjęcie: organizatorzy

26.06.2016 / 15:59

List: "To się nazywa miłość do zwierząt"

"Jestem oburzona, zbulwersowana i zszokowana. To się nazywa miłość do zwierząt" - pisze nasza Czytelniczka.

Zdjęcie zostało zrobione wczoraj na Rynku nowotarskim, podczas koncertu będącego częścią obchodów Jubileuszu Miasta.

"Na koncercie było zapewne kilka tysięcy osób, a głośniki ryczały odpowiednio do wielkości rynku. No, ale trzeba się kotkiem pochwalić. Czy panią z tego jakiegoś pożal się Boże towarzystwa opieki można zgłosić do innego towarzystwa opieki? /.../"- pisze oburzona Czytelniczka, zwracając uwagę na przerażenie małego zwierzęcia.

opr.s/

26.06.2016 / 14:59

Życzenia dla księdza Jana Kubisia (zdjęcia)

PODCZERWONE. Po niedzielnej sumie na księdza proboszcza Jana Kubisia czekała miła niespodzianka. W imieniu całej społeczności Podczerwonego, dzieci z zespołu regionalnego „Śleboda” działającego przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka złożyły duchownemu wierszem i śpiewem okolicznościowe imieninowe życzenia.

W odpowiedzi na tę niespodziankę ks. Jan zaprosił wszystkie dzieci obecne na mszy świętej na słodki poczęstunek.

Patronem księdza Jana, który posługę kapłańską w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem sprawuje już od 10 lat, jest św. Jan Chrzciciel, którego w kościele katolickim wspominamy 24 czerwca.

Naszemu duszpasterzowi Janowi Kubisiowi życzymy błogosławieństwa Bożego, Matki Boskiej i patrona świętego Jana Chrzciciela, pomyślności i stu lat w zdrowiu.

Tekst i zdj. www.podczerwone.pl

26.06.2016 / 14:36

Rozstrzygnęto konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na dziecięcy plakat festiwalowy 2016. Na konkurs nadesłano 228 prace z 16 placówek oświatowo-wychowawczych.

Komisja w składzie: Agnieszka Nowak-Gąsienica – Zastępca Burmistrza Zakopanego, Joanna Staszak – Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Krzysztof Jędrzejowski – Dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka”, Bożena Solańska – Radna Miasta Zakopane, Barbara Mróz – pracownik Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka” - wybrała pięć równorzędnych I nagród, które będą reprodukowane w formie pocztówek.

Nagrody te otrzymują:
Nadia Wielkiewicz lat 7, nauczyciel Lucyna Jaróg, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Zuzanna Mateja lat 7, instruktor Anna Szewczyk, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Karolina Świeczak lat 7, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Agata Pierz lat 7, instruktor Ewa Bartosz – Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Zofia Bafia lat 7, instruktor Ewa Bartosz – Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem

II i III Nagrody Komisja nie przyznała.

Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Komperda lat 7, nauczyciel Monika Komperda, Szkoła Podstawowa w Zębie
Zofia Wojtyczko lat 6, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Piotr Bystrowski lat 5, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Małgorzata Kożuch lat 6, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Emilia Kwoczko lat 7, nauczyciel Monika Komperda, Szkoła Podstawowa w Zębie

Od 1 do 31 sierpnia 2016 r., następujące prace wybrane przez jury, będzie można oglądać w gablotach w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem:
Kacper Czajka lat 7, nauczyciel Małgorzata Jasuwienas, Przedszkole nr 7 w Zakopanem
Maria Jaśkowiec lat 9, nauczyciel Anna Stawarz, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem
Jan Gwiżdź lat 8, instruktor Maria Kilanowicz-Rusnak, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Robert Jaróg lat 10, nauczyciel Halina Zamojska, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Mikołaj Serwatowicz lat 9, instruktor Wojciech Sikorski, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Jakub Krzypkowski lat 8, instruktor Maria Kilanowicz-Rusnak, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Paulina Kaleta lat 14, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Natalia Zielińska lat 11, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Filip Galica-Grubarz lat 7, nauczyciel Konsuela Madejska-Turska, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Zakopanem
Emilia Bukowska lat 8, instruktor Wojciech Sikorski, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Oliver Dąbrowski lat 8, instruktor Maria Kilanowicz-Rusnak, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu.
Zuzanna Styrczula lat 7, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Adam Sokołowski lat 6, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Robert Martewicz lat 7, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Michał Kempys lat 8, nauczyciel Lucyna Jaróg, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Szymon Bryjak lat 8, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Maja Wójciak lat 5, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Bartłomiej Kaciczak lat 9, instruktor Urszula Gabryś-Suchorab TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Bartłomiej Marmul lat 11, opiekun Danuta Piekarczyk, Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu
Mieszko Serwatowicz lat 6, instruktor Wojciech Sikorski, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Karolina Kapel lat 6, instruktor Wojciech Sikorski, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem
Grzegorz Michniak lat 11, nauczyciel Karol Komperda, Szkoła Podstawowa w Zębie
Aleksandra Okas lat 9, nauczyciel Anna Stawarz, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem
Zuzanna Pietrzyk lat 8, nauczyciel Anna Stawarz, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem
Szymon Kwoczko lat 11, nauczyciel Karol Komperda, Szkoła Podstawowa w Zębie
Kinga Szymusiak lat 10, instruktor Ewa Bartosz-Mazuś, TCKiS ,,Jutrzenka” w Zakopanem

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyła Dyrektor Artystyczna 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Rozstrzygnięcie konkursu uświetnił występ regionalnego zespołu dziecięcego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 z Zakopanego "Skibowiańskie Zwyrtliki".

opr.s/ zdj. UM Zakopane

26.06.2016 / 10:20

Prezentujemy nową kampanie społeczną fundacji Drużyna Mistrzów Sport Muzyka Pasja

Bezpieczne Wakacje, Trzeźwa Rekreacja -- niechaj te hasła i duch pasji Drużyny Mistrzów przyświeca Waszym wakacyjnym wyjazdom .

Marzenia zamieniajmy we wspomnienia i wracajmy do domów w jednym kawałku. Życzymy Wszystkim udanych wakacji, wspaniałych przygód, odpowiedzialności i wyobraźni...Kampanie wspierają:
Leszek Kuzaj - kierowca rajdowy
Konrad Czerniak - medalista Mistrzostw Świata i Polski w pływaniu
Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Krakowie

25.06.2016 / 14:21

Rozpoczął się Joy Ride Zako Fest (zdjęcia)

Dolną Rówień Krupową w Zakopanem opanowali najmłodsi miłośnicy rowerów. Tradycyjnym wyścigiem Kids Race rozpoczął się Joy Ride Zako Fest. Wcześniej swoje zawody rozegrali podopieczni Fundacji HANDICAP Zakopane.

Największa w Zakopanem impreza rowerowa potrwa do 26 czerwca. Jeszcze dzisiaj o godz. 18 przez miasto przejedzie Rowerowa Masa Krytyczna, czyli spotkanie wszystkich miłośników jazdy na rowerze. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad dwieście osób.

Oprócz tego w programie imprezy przewidziano zawody w 6 różnych dyscyplinach: Joyride.pl Downhill na Harendzie, Kellys Enduro, BT Project Pumptrack, Kärcher Dual Slalom oraz Cyklokarpaty Maraton na Dolnej Równi Krupowej.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

25.06.2016 / 10:22

Wystawa Kingi Łapot - Dzierwy w Jasnym Pałacu (zdjęcia)

W Galerii Jednego Autora w zakopiańskim Jasnym Pałacu ze swoim wieczorem autorskim gościła Kinga Łapot - Dzierwa. Artystka zaprezentowała wystawę „Akwarele - impresje”.

Urodzona we Włoszczowie artystka swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w liceum plastycznym w Kielcach, w klasie tkaniny artystycznej. Edukację kontynuowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki uzyskała w pracowni litografii prof. Jacka Zaborskiego i pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Bębenka. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w katedrze Edukacji Artystycznej.

O swojej wystawie pisze:

"Życie jest w kolorze jaki ma twoja wyobraźnia – te słowa Marka Aureliusza stały się mottem przygotowanej prezentacji. Składają się na nią prace wykonane w technice akwareli.

Barwa i wyobraźnia. Dwa pojęcia tak ważne dla każdego artysty – malarza. Ulotna chwila, wspomnienie, to pretekst do podejmowania próby syntetyzowania zjawisk wrażeniowych z własnym przeżyciem, które oparte jest na kodowaniu pewnych sytuacji i zapamiętywaniu tych elementów, które są mi potrzebne w danym momencie. Każde spojrzenie to inny kształt i kolor, które układają się w dźwięki na kształt partytury utworu muzycznego. Jedynym jednak środkiem wypowiedzi, instrumentem, przy pomocy którego chcę przekazać te doznania, może być obraz.

Za pomocą palety barwnej, ja – artystka, malarka, kobieta, tak jak poeta za pomocą stylistycznych środków językowych, wyrażam swoje własne (bardzo osobiste) „ja”. Zapraszam Państwa do tego świata".

oprac. pk/ zdjęcia Piotr Korczak

25.06.2016 / 09:20

Rodzinne Rajdy Rowerowe dojechały do Niedzicy

Po Trzebini, Skrzyszowie i Nowym Targu kolejna odsłona Rodzinnych Rajdów Rowerowych odbędzie się w najbliższą niedzielę w Niedzicy. Tym razem na rowerzystów czekają trasy po Spiszu z pięknym krajobrazem Pienin w tle. Ale nie tylko… rajd otworzy bowiem sezon „Wakacji z duchami”, które zapowiedziały swoją obecność na zaporze na Jeziorze Czorsztyńskim.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w tym wydarzeniu powinien zjawić się na Polanie Sosny. Start do wyścigu o godz. 14:00.

Fani aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach, którzy w niedzielę, 26 czerwca wybiorą się w Pieniny będą mogli sprawdzić się na jednej z trzech tras. Ta najbardziej wymagająca – o długości 43 km – rozpocznie się w Niedzicy na Polanie Sosny i przebiegać będzie m.in. przez Frydman, Krempachy, Trybsz, Łapsze Wyżne i Niżne i z powrotem do Niedzicy. Mniej zaprawieni w kolarskich bojach będą mogli zawrócić w Łapszach Wyżnych. Jest też trasa dla początkujących o długości 13 km. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zgłoszenie i pobranie numeru startowego. Zapisy prowadzone będą od godz. 11:00 w Niedzicy na Polanie Sosny. Dokładny program najbliższego rajdu dostępny jest na stronie wydarzenia. Udział w nim jest bezpłatny.

Na uczestników, poza rowerowymi emocjami, czekają dodatkowe atrakcje. Rajd połączony będzie z otwarciem sezonu „Wakacji z duchami”. Niewykluczone więc, że ktoś zobaczy Białą Damę z pienińskiego zamku. Przygotowano też loty balonem, sztuczne ognie i wiele innych.

Główną ideą rajdów jest promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu przez całe rodziny. Organizacja rajdów we wszystkich subregionach Małopolski ma umożliwić udział w imprezach wszystkim chętnym, bez konieczności odległego dojazdu do miejsca wydarzenia. Każdy rajd ma swoją bazę w malowniczym i ciekawym miejscu (np. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, polana w Puszczy Niepołomickiej, Rynek w Alwerni, Zespół Pałacowy w Młoszowej).

Z roku na rok rośnie zainteresowanie imprezą. W 2015 r. we wszystkich rajdach wzięło udział ok. 4 tys. zawodników. W tym roku już podczas samego pierwszego rajdu organizatorzy doliczyli się 2 tys. uczestników. Zwiększa się też liczba samych rajdów: w 2014 roku odbyło się ich 5, w 2015 roku – 7 rajdów, a na ten rok zaplanowano 9 rajdów.

Rodzinne Rajdy Rowerowe zostały docenione w plebiscycie „Odkrywamy Małopolskę” zajmując drugie miejsce w kategorii "wydarzenia". Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Związek Kolarski, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Terminy pozostałych rajdów rowerowych:
02.07.2016 Chochołów
09.07.2016 Przeciszów
07.08.2016 Alwernia
28.08.2016 Puszcza Niepołomicka
04.09.2016 Nowy Sącz

opr.s/

24.06.2016 / 19:30

Zakończeniu roku szkolnego 2015/2016 w nowotarskiej "dwójce" (zdjęcia)

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu odbyły się akademie na zakończenie roku szkolnego.

Wczoraj dla klas 4-5 i 0-2. Rozdano na nich nagrody i wyróżnienia, a później podziwiano część artystyczną w której wystąpili uczniowie.

Dzisiaj natomiast odbyły się uroczystości dla uczniów klas 6 i 3. Najwybitniejsi z nich odebrali świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Oprócz tego rozdane zostały listy gratulacyjne rodzicom. Następnie rozdano nagrody i wyróżnienia za pracę w poczcie sztandarowym, samorządzie uczniowskim, ZHP, za konkursy tematyczne i wybitne osiągnięcia sportowe. Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru nowemu pocztowi.

Dodajmy, iż w tym roku szkoła obchodzić będzie jubileusz 50-lecia istnienia.

sp/ zdjęcia Szymon Pyzowski

24.06.2016 / 11:40

XII Małopolski Piknik Lotniczy już w najbliższy weekend

Trzymające w napięciu podniebne akrobacje, najlepsi piloci oraz historyczne maszyny lotnicze – to tylko kilka atrakcji, które uświetnią program tegorocznej edycji Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Impreza odbędzie się już 25-26 czerwca na terenie historycznego lotniska Rakowice – Czyżyny.

24.06.2016 / 09:55

List do handlujących: nie sprzedajcie nieletnim alkoholu! Będą kontrole

NOWY TARG. Sprzedaż alkoholu nieletniemu jest przestępstwem, za które odpowiada zarówno sprzedawca, jak i właściciel sklepu, w którym do tego przestępstwa doszło. Tak w skrócie można skonkludować kolejne szkolenie dla sprzedawców alkoholu zorganizowane w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Policja potwierdziła na nim, że w okresie wakacyjnym nowotarska komenda planuje kontrole punktów sprzedaży alkoholu zarówno przez umundurowanych, jak i nieumundurowanych funkcjonariuszy. W przeszłości takie kontrole skutkowały wieloma skutecznymi wnioskami o cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu.

Jako że wakacje to okres wzmożonych prób nabywania przez nieletnią młodzież alkoholu, po raz kolejny do sprzedawców został wystosowany list Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych następującej treści:

Panie i Panowie Przedsiębiorcy

Właściciele sklepów, pubów i kawiarni

Szanowni Państwo!

W związku z okresem wakacyjnym, po raz kolejny chciałbym zwrócić uwagę na sprawę rzetelnego wywiązywania się z uprawnień, a także obowiązków, jakie wynikają z udzielonego Państwu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

W swojej codziennej pracy spotykacie Państwo wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie lub kawiarni napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla Was trudna sytuacja, i że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, czasem czujecie się trochę niepewnie. Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim jest ważne?

Wystarczy wyobrazić sobie, że młody człowiek po spożyciu alkoholu może wpaść pod samochód, pobić kolegę, pokłócić się z rodzicami, zachorować... Nie wierzymy, że chcieliby Państwo brać odpowiedzialność za podobne zdarzenia. Sprzedając alkohol nieletniemu krzywdzi się nie tylko jego samego, ale i jego rodzinę i przyjaciół. Problem polega na tym, że wielu młodych ludzi chce kupić alkohol, nie zdając sobie do końca sprawy z konsekwencji jego spożywania. Nie można ulegać ich prośbom. To tak, jakby ktoś prosił Państwa o zepchnięcie w przepaść, nie wiedząc, że grozi to śmiercią lub kalectwem.

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach: „od jednego piwa nic mu nie będzie”, „to nie moje dziecko, moje przecież nie pije alkoholu i jest bezpieczne”, „nic się nie stanie ma przecież rozsądnych kolegów”. Takie poglądy, niestety dość powszechne, stoją w rażącej sprzeczności z faktami, których niejednokrotnie jesteśmy świadkami, o których często słyszymy w mediach i w najbliższym otoczeniu.


W tej sytuacji zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą – nie tylko, jako do sprzedawców alkoholu, ale również, a może przede wszystkim, jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych:

Nie sprzedawajcie i nie podawajcie piwa, wina ani żadnych napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Aby się o tym przekonać i mieć pewność, iż nie popełniacie przestępstwa – macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. To prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:

„W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy”.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również – jako dodatkową karę – orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu naprawdę można wiele stracić.
Jestem przekonany, że oprócz roli handlowca zdecydowana większość spośród Państwa reprezentuje właściwą postawę obywatelską i zwraca uwagę na to komu sprzedaje alkohol. Nie możemy pozwolić, żeby z powodu sprzedaży alkoholu nieletnim cierpieli młodzi ludzie i ich rodzice.

Janusz Stopka, Przewodniczący Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta w Nowym Targu

27.06.2016 / 20:00

Piłka nożna: Baraże o klasę A

W obecności przedstawicieli zainteresowanych klubów, w siedzibie Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej, dokonano losowania spotkań barażowych o prawo gry w klasie A w sezonie 2016/17.

27.06.2016 / 20:00

Pozostałe: Mistrz świata w frydmańskim triathlonie(+zdjęcia, video)

Już po raz ósmy w Frydmanie rozegrano zawody triathlonowe. Impreza dla prawdziwych twardzieli, którzy muszą pokonać swoje słabości w wodzie i na lądzie. Na starcie zobaczyliśmy też mistrza świata w kickboxingu Łukasza Jarosza.

 Trzeba być wszechstronnym, bo dyscyplina ta jest kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie 1,5 km, by szybko wsiąść na rower i pokonać dystans 40 km, by zejść z niego i kończyć zawody biegiem na 10 km. To jest dystans olimpijski. Czas końcowy obejmuje również zmianę stroju i sprzętu sportowego.

- Na starcie stanęło 130 zawodników i zawodniczek - informuje organizator Lucjan Habieda. - Podczas zawodów panował upał. Temperatura powietrza wynosiła 30 stopni, a wody 21-22 stopnie. Jedynie przez pięć minut burzowe opady zrosiły startujących. Zaskoczyła nas zapora w Czorsztynie. Miejscami było płytko i słabiej pływający mogli sobie nawet stanąć, by odsapnąć. Dla dobrze pływających płytkość nie była żadną przeszkodą. Na rowerach dystans 20 km pokonywano na trasie Frydman - Łopuszna, a trasa „olimpijskiego” (40 km) wiodła wokół Spisza. Ciekawostką jest, iż na starcie sztafet, w biegu, wystąpił mistrz świata kickboxingu Łukasz Jarosz. I jeśli się nie mylę, to jego sztafeta wygrała zawody. Po raz trzeci z rzędu dystans olimpijski wygrał Jakub Woźniak z Krakowa. Wśród kobiet najlepsza była Maria Hajnos Małecka z Szaflar.

Tekst Stefan Leśniowski
Zdjęcia i video WR

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11902[/SPORTOWEPODHALE]

27.06.2016 / 18:00

Trial: Niesmak i protesty

- Od wody nikt się nie rozpuścił. Nie pierwszy i nie ostatni raz rywalizujemy w deszczu i nie powinno się anulować wyników. Tym bardziej, iż 95% zawodników ukończyła zawody przed nawałnicą - mówili Rafał Luberda.

 Oberwanie chmury z wyładowaniami atmosferycznymi trwały pół godziny podczas niedzielnej rundy mistrzostw Polski oraz mistrzostw Europy młodzików i kobiet w trialu, które rozgrywane były w Krzeszowicach. Ściana wody sprawiła, iż sędziowie anulowali drugą pętlę niedzielnego wyścigu.

- Spotkało się to z protestami zawodników, bo 95% jeźdźców zdążyła dojechać do mety przed nawałnicą - mówi Rafał Luberda. - Wszyscy z grupy A. Jako ostatni stratowali Europejczycy i sędzia główny tych zawodów postanowił anulować wyniki drugiego okrążenia. Nasi sędziowie poszli tym tropem, co spotkało się z niezadowoleniem zawodników i protestami. Pozostał niesmak i niezadowolenie.

Zarówno w sobotę (piata runda) jak i w niedzielę (szósta runda) zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle, na których usytuowanych było 12 odcinków jazdy obserwowanej. Na trasie zobaczyliśmy ponad 140 zawodników, w tym 50 z zagranicznymi licencjami.

- Sekcje były trudne, wymagające, tym bardziej, iż jechano non stop - mówi Rafał Luberda. - Dobrze zaprezentowali się zawodnicy naszego klubu AMK Gorce Nowy Targ. Grupę A wygrał nowotarżanin Gabriel Marcinów, który aktualnie reprezentuje barwy innego klubu, ale na kolejnych miejscach byli nasi zawodnicy - Michał Łukaszczyk i młody Jan Gąsienica Daniel. Ja wygrałem grupę B przed Sebastianem Cyrwusem i Hajdukiem. W grupie C najlepszy był Ryncarz, a na drugiej pozycji uplasował się, wracający do wielkiej formy, Tomasz Siaśkiewicz. Pojechał bardzo ładnie.

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11900[/SPORTOWEPODHALE]

27.06.2016 / 17:00

Kolarstwo: Mazowsze odwiedziło gminę Nowy Targ (+zdjęcia, video)

Mazowieccy miłośnicy MTB pojawili się w ostatni weekend w Waksmundzie i Łopusznej w gminie Nowy Targ. Dla jednych była to pierwsza w życiu przygoda z prawdziwymi górami. Dla innych kolejny wymagający maraton. Połączyło ich jedno - pasja do kolarstwa!

 Dwudniowe święto rowerowe rozpoczął sobotni Turbacz Time Trial. Indywidualna jazda na czas pod górę z finałem na najwyższym szczycie Gorców - Turbaczu (1315 m n.p.m) zbiegła się z wielkim wydarzeniem dla polskiego sportu, meczem Polska - Szwajcara. Organizator podjął tego dnia szybką decyzję o wcześniejszym starcie dla tych uczestników, którzy chcieli zdążyć na to wielkie wydarzenie sportowe. I tak zawody oficjalnie rozpoczęły się godzinę wcześniej, a miłośnicy piłki nożnej mieli zorganizowaną strefę kibica, gdzie wspólnie mogli oglądać, jak się później okazało, bardzo długie i emocjonujące spotkanie.

Niedziela przywitała zawodników upałem na miarę śródziemnomorskich krajów. Choć jak się później okazało, uczestnicy VII etapu Mazovia MTB Marathon doświadczyli wszystkich możliwych stanów pogodowych. Początek maratonu odbywał się w pełnym słońcu i wyjątkowo wysokiej temperaturze. Jak to bywa w górach przy takich anomaliach można spodziewać się nagłych zmian aury. I tak też się stało. W trakcie zawodów kolarze jadący dłuższe dystanse najpierw poczuli mocny wiatr na twarzach, co było całkiem przyjemnym doznaniem po dusznym poranku, natomiast chwilę później z nieba polały się strumienie orzeźwiającej wody. Było to nie lada wyzwanie przy stromych zjazdach, po których razem z zawodnikami spływały na dół strumienie deszczu. Na szczęście urwanie chmury trwało niespełna pół godziny i po tym czasie wróciło piękne słońce. Deszcz więc dał orzeźwienie i zlikwidował kurz, z którym borykali się zawodnicy na samym początku maratonu. Podsumowując przebieg wyścigu - było bardzo ciekawie!

Dwudniowe zawody dostarczyły uczestnikom wielu niepowtarzalnych doznań. Dodatkowe wydarzenia takie jak Puchar Polski w maratonie MTB 2016, „Powitanie Lata z Nordic Walking” czy zawody dla maluchów z rybką MiniMini dopełniły całą weekendową ofertę przygotowana przez Zamana Group. Przed zespołem Cezarego Zamany czeka niebawem kolejne wyzwanie. Niedaleko Gorców w Beskidzie w pod Babią Górą już 30 czerwca ruszy bowiem pierwsza w historii organizatora górska etapówka. Będzie to więc wyzwanie nie tylko dla zawodników, ale i Cezarego, który w tym roku przeciera po raz kolejny górskie szlaki. Trzymamy kciuki za powodzenie Gwiazdy Południa, nowego projektu ze stajni Zamana Group.

W sobotniej indywidualnej jeździe na czas zwyciężył Piotr Kuzior z wynikiem 00h:48m:48s. Drugie miejsce zajął Jakub Chryczyk (00h:49m:12s). Trzeci na szczycie Turbacza pojawił się Piotr Śliwiński (00h:49m:30s).

W niedzielnym maratonie MTB na dystansie Giga zwyciężył Damian Perkowski, który 67 km przejechał z czasem 03h:25m:06s. Za nim finiszował Tomasz Koszarek (03h:37m:30s). Trzeci na metę przyjechał Tomasz Szociński, który wykręcił czas 03h:51m:54s. Wśród kobiet najszybsza była Karolina Cierluk, która dojechała z bardzo dobrym wynikiem 04h:00m:38s.

Na dystansie Mega triumfował Krystian Piróg (02h:10m:55s). Drugie miejsce przypadło Bartkowi Borowiczowi (02h:13m:49s). Trzeci finiszował Jakub Żuławiński (02h:20m:48s). Wśród pań najlepsza okazała się Małgorzata Mazurek (02h:54m:50s), za nią na metę wjechała Ula Luboińska (02h:55m:36s) oraz Barbara Borowiecka (02h:58m:47s).

Na dystansie Fit dojechali w kolejności: Paweł Pięta (00h:47m:54s), Piotr Śliwiński (00h:49m:15s), Mikołaj Mucha (00h:50m:45s). Wśród kobiet najlepsza była Agnieszka Bal z czasem 00h:56m:06s. Druga dojechała Magdalena Kuszmider (01h:01m:23s). I jako trzecia zameldowała się Maja Latawiec (01h:01m:26s).

ZEW TURBACZA czyli wspólną klasyfikację dwudniowych zmagań wygrał: na dystansie Giga - Tomasz Koszarek, na dystansie Mega - Jakub Żuławiński, na dystansie Fit - Piotr Śliwiński. Wśród Pań we wspólnej klasyfikacji najlepsza była: na dystansie Mega - Ula Luboińska, na dystansie Fit - Ewa Niklewicz.

Współorganizatorem dwudniowych zawodów w Waksmundzie i Łopusznej była Gmina Nowy Targ.

Tekst i zdjęcia Organizatorzy oraz materiały własne Podhale24

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11898[/SPORTOWEPODHALE]

27.06.2016 / 17:00

Piłka nożna: Wiatr Ludźmierz mistrzem 1 ligi Orlików

Drużyna Wiatru powtarza swój sukces z rozgrywek jesiennych 2015 i zdobywa mistrzostwo w sezonie wiosennym. Na 20 rozegranych meczów Wiatr wygrywa 16 spotkań i remisuje zaledwie 4. To nie pierwsza wygrana tego rocznika w 1 lidze PPPN. W roku 2014 w grupie Żaków czyli młodszej grupie wiekowej Wiatr również zdobył mistrzostwo.

Skład Wiatru Ludźmierz 2005: Kacper Siuta, Krzysztof Jarząbek, Bartosz Fudala, Wojciech Jabłoński, Maksymilian Myrda, Gabriel Szatanik, Miłosz Fudala, Antoni Kulawiak, Dominik Paniak, Jakub Furczoń, Paweł Hrapkowicz, Klemens Kwak.

Tekst i zdjęcie Magdalena Futyma-Fudala

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11899[/SPORTOWEPODHALE]

27.06.2016 / 16:00

Pozostałe: Poznaj bohaterów rowerowego festiwalu Joy Ride Zako Days

2 letni uczestnik zawodów dla dzieci, handbiker przejeżdżający 13ście kilometrów i 5cio letni uczestnik masy krytycznej - miniony weekend wypełniony był nie tylko emocjami piłkarskimi, ale i rowerowymi!

27.06.2016 / 12:00

Sporty walki: Zakopiańczycy na turnieju w Bochni

W dniach 18-19.06.2016 w Kopalni Soli Bochnia odbył się XIX Międzynarodowy Turniej Judo. W dwudniowych zmaganiach startował ponad 300 zawodników i zawodniczek z Czech, Litwy, Słowacji Ukrainy i Polski.

 - Podobnie jak nasz turniej zakopiański i ten w kopalni soli ma swoją renomę. Ze względu na dotychczasowe liczne starty, do Bochni udała się skromna sześcioosobowa ekipa z Zakopanego -zdobywając trzy drugie, jedno czwarte i siódme miejsce - mówi trener Judo Yyamabushi Tadeusz Kuczyński.

W rocznikach 2008-09
II m-ce w kat. wagowej do 24 kg zajął Daniel SKUPIEŃ a VII m-ce jego kolega Mateusz STĘPIŃSKI /była to najliczniej obsadzona kategoria wagowa zawodów/.

W rocznikach 2006-07
II m-ce w kat. wagowej do 30 kg zajęła Karolina STACHOŃ a IV Justyna STACHOŃ.
II m-ce w kat. wagowej do 48 kg zajął Paweł WŁOSIŃSKI.

 

Źródło i zdjęcie T. Kuczyński

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11895[/SPORTOWEPODHALE]

27.06.2016 / 00:00

Sporty szkolne: Dziewczęta z Sieniawy wśród najlepszych w Polsce!

Daniel Siwor znany jest z aren piłkarskich, ale futbolowy fach trenerski porzucił i pracuje z najmłodszymi w szkole. Niekoniecznie w piłce nożnej. Od kilku lat jego podopieczne robią furorę w biegach przełajowych i czwórboju lekkoatletycznym. Odnosi sukcesy z uczniami podstawówek w Sieniawie i Bielance.

26.06.2016 / 19:00

Piłka nożna: Luboń i Gronik zostają w Klasie B

Dziś rozegrano rewanżowe spotkania gdzie stawką dla jednych był awans a dla drugich pozostanie w podhalańskiej klasie B. W klasie B pozostają drużyny Gronika Gronków i Lubonia Skomielna Biała.

26.06.2016 / 16:00

Piłka nożna: Jarmuta nie spada

Długo czekaliśmy na tę decyzję. OZPN w Nowym Sączu, który prowadzi rozgrywki "okręgówki", wreszcie wydał decyzję, która na pewno ucieszyła sympatyków szczawnickiego klubu.

26.06.2016 / 16:00

Motocross/enduro: Łukaszczyk i Luberda drugimi wicemistrzami kraju

- Bardzo się cieszę, że w pierwszym roku startów zostałem drugim wicemistrzem Polski. Wczoraj i dzisiaj potwierdziłem swoim występem, że jestem trzecią siła w kraju - powiedział Jakub Łukaszczyk.

26.06.2016 / 10:00

Piłka nożna: MINI EURO 2016: Hiszpania lepsza po karnych

W miniony czwartek rozegrana została faza pucharowa turnieju piłkarskiego dla dzieci szkół podstawowych - MINI EURO 2016 - organizowanego przez Animatorów boiska Orlik przy Pl. Słowackiego 14 w Nowym Targu - Bartłomieja Kolasę i Józefa Stryczka.

 Wszystkie mecze począwszy od ćwierćfinałów a kończąc na finale dostarczyły wielu emocji i stały na bardzo wysokim poziomie. Nie obyło się bez kilku niespodzianek jak chociażby w przypadku Polski. Ostatecznie triumfowała Hiszpania, która w finale dopiero po rzutach karnych okazał się lepsza od świetnie spisującej się tego dnia Francji.

Wyróżnienia indywidualne padły łupem:
Najlepszy bramkarz - BARTEK WRONA (Anglia)
Król strzelców - KRZYSZTOF MACIAŚ (Polska)
Najlepszy zawodnik MINI EURO 2016 - WOJCIECH BABIARZ (Francja)

Nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów, pucharów, statuetek i medali ufundował Burmistrz Miasta Nowy Targ Pan Grzegorz Watycha.


ĆWIERĆFINAŁY
BELGIA -0:1- POLSKA
FRANCJA -1:0- NIEMCY

PÓŁFINAŁY
HISZPANIA -3:2- POLSKA
Bramki: Paniszczyk 2, Nowakowski - Maciaś 2

ANGLIA -0:1- FRANCJA
Bramka: Babiarz

MECZ O III MIEJSCE
POLSKA -2:5- ANGLIA
Bramki: Maciaś 2 - Majerczyk 3, Rzymowski 2.

FINAŁ
HISZPANIA -3:2- FRANCJA (po karnych -2:0-)
Bramki: Paniszczyk 2 - Opioła 2

I MIEJSCE - HISZPANIA (NKP Podhale): Żółtek Dominik, Paniszczyk Konrad, Nowakowski Aleksander, Skotnicki Kacper, Klimowski Bartłomiej, Ujwary Armand, Luberda Wojciech.

II MIEJSCE - FRANCJA (Watra Białka Tatrzańska): Korczyk Mateusz, Korczyk Łukasz, Skawiniak Dawid, Opioła Grzegorz, Chabior Bartosz, Babiarz Wojciech.

III MIEJSCE - ANGLIA (NKP Podhale): Pytelewski Pascal, Majerczak Kamil, Lewandowski Tomasz, Wrona Bartłomiej, Rzymowski Kacper, Osmala Michał, Rafacz Adrian, Szwajnos Bartłomiej.

IV MIEJSCE - POLSKA (SP 2): Ostapczuk Piotr, Śmiałkowski Maciej, Wójcik Damian, Zborowski Oskar, Maciaś Krzysztof, Pohadaiev Wiktor, Pełczak Karol.

V MIEJSCE - NIEMCY: Walasik Wojciech, Kopycki Maciej, Antos Maciej, Paluszek Dawid, Worwa Tomasz, Mruk Maksymilian, Ziarko Kacper.

Tekst i zdjęcia organizatorzy

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11889[/SPORTOWEPODHALE]

25.06.2016 / 19:00

Kolarstwo: Dublet Niewiadomej!

Mistrzyni Europy orliczek była najszybsza na piekielnie ciężkiej trasie w Świdnicy i po raz drugi sięgnęła po mistrzostwo kraju. Trzy dni wcześniej wygrała indywidualna jazdę na czas.

25.06.2016 / 19:00

Piłka nożna: Coś wspaniałego stało na stadionie w Saint-Etienne

Niebywałe emocje, dramaturgia. Do 82 minuty prowadziliśmy 1:0, straciliśmy gola po fantastycznym stzrale Shaquiriego. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, były momenty, że broniliśmy się w niej rozpaczliwie. Fabiański ratował nas z opresji. Dopiero w karnych przechyliliśmy szalę na swoją stronę. Warto się tym sukcesem delektować. I może nawet nie strońmy od patosu, jest w tej chwili jak najbardziej na miejscu.

25.06.2016 / 09:00

Sporty walki: Turniej i egzamin

W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 na Niwie w Nowym Targu odbył się XIV Młodzieżowy Turniej Karate Kyokushin. Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna w Nowym Targu pod przewodnictwem sensei Ewy Pawlikowskiej 4 dan.

 Przedstawicielami Miasta byli radni w osobach Paweł Liszka oraz Andrzej Swałtek, którzy wręczali zwycięzcom nagrody. Otwarcia turnieju dokonał radny Ray Miasta Nowy Targ Paweł Liszka. Sędzią głównym turnieju był shihan Roman Kęska 5 dan z Krakowa. W turnieju wzięło udział 183 zawodników i zawodniczek z 11 klubów: Limanowa - Zbigniew Goliński, Limanowa - ARS Arkadiusz Sukiennnik, Kielce sekcja Ćmińsk oraz sekcja Końskie, Zakopane, Kościelisko, Wieliczka, Nowy Sącz, Nowy Targ, Krosno oraz zawodnicy niezrzeszeni. Sędziowali: Andrzej Krawontka 5 dan- Nowy Sącz, Robert Kopciowski 4 dan Wieliczka, Zbigniew Goliński - 3 dan Limanowa, Jakubowicz Krzysztof 2 dan Krosno, Maciej Sroka 2 dan i Adam Sroka 2 kyu z Nowego Targu, Kaniowski Adam 2 dan i Beata Kij 2 dan Kielce, Arkadiusz Sukiennik 3 dan Limanowa, Edward Krawczyk 2 dan Nowy Sącz, popiołek Grzegorz 2 dan Kościelisko, Krzyściak Jacek 1 dan Zakopane.

Zawodnicy SSK Yokozuna: Walkosz Emilia, Jaremczuk Dominik,Palarz Michał,Maciaś Bartłomiej, Kamiński Jan , Stański Michał, Stachoń Stanisław, Kamiński Franciszek, Podkanowicz Marcin, Rudnik Weronika, Gal Konrad, Furca Magdalena, Ligas Bartłomiej, Kulpa Aleksandra, Mroczka Zuzanna, Gniadek Adam, Aksamit Szymon, Leska Amelia, Łabuz Jakub, Mokracki Kamil, Nykaza Patrycja, Rapacz Maksymilian, Kulpa Kacper, Sobolak Natalia, Gucwa Karolina, Iglar Hubert, Futro Jarosław, Walkosz Jan

Stowarzyszenie składa ogromne podziękowania osobom i firmom które wsparły organizacje turnieju tj: Cukiernia Lodziarnia Małgorzata Jarkiewicz, która jak co roku przekazuje „delicje dla podniebienia” czyli najwspanialsze Lody Tradycyjne w Nowym Targu, Restauracja Góralsko Strawa Zbigniew Steskal - wzmocniła sędziów do działania, Delikatesy Ryszard Steskal oraz Piekarnia Piotr Żarnecki dała, w postaci wspaniałych drożdżówek energię zawodnikom, sklep Kajtek - Andrzej Swałtek, Zbigniew Młynarczyk, MicroTech Ranata Urbańska - która zapewniła świetną i jakże ważną obsługę informatyczną.
Ogromne podziękowania od sensei Ewy Pawlikowskiej za wkład, udział i pomoc rodziców zawodników

I. Miejsce Drużnowo ARS Arkadiusz Sukiennik - Limanowa
II. Miejsce Drużnowo Yokozuna Nowy Targ
III. Miejsce Drużnowo Nowy Sącz
Turniej częściowo pokryty został z dotacji Gminy Miasto Nowy Targ.

23 czerwca 2016 na sali sportów walki przy MHL SSK Yokozuna przeprowadziło już egzamin na stopnie kyu. W egzaminie brało udział 48 karateka. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą sprawnością fizyczną, koordynacja ruchową, techniką i oczywiście - zdający na wyższe stopnie - walką z przeciwnikiem. Na wyższe stopnie Kyu zdali: Maciej Sikora - 2 kyu, Maksymilian Rapacz 3.2 kyu , Julia Mokracka 4.1 kyu, Ryszard Szlosarek 3 kyu. Gratulacje dla wszystkich.

Tekst Ewa Pawlikowska
Zdjęcia K. Rapacz

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11886[/SPORTOWEPODHALE]

24.06.2016 / 21:00

Tenis stołowy: Historyczny sezon (+ zdjęcia)

To już tradycja, że o tej porze roku w Gorcach jest uroczyste podsumowanie sezonu. Są nagrody, suto zastawiony stół lub grill. Gościnność nie zna granic, bo zawsze na taką uroczystość zapraszane są media.

23.06.2016 / 19:00

Piłka nożna: Twardo stąpamy po ziemi

Fazę grupową przebrnęliśmy bez zadraśnięcia, a los nam sprzyja, bo w pucharowej drabince nie mamy gigantów światowego futbolu. Pięciu europejskich mistrzów świata między sobą stoczy walkę o finał. Otwarła nam się autostrada do nieba?

22.06.2016 / 21:00

Kolarstwo: Niewiadoma mistrzynią Polski!

Katarzyna Niewiadoma okazała się najlepsza w jeździe na czas podczas mistrzostw Polski, które rozgrywane są w okolicach Świdnicy.

22.06.2016 / 18:00

Piłka nożna: Zabrakło terminów

Wieloletnią tradycją było, że finał Pucharu Podhala rozgrywany był na zakończenie sezonu, z końcem czerwca lub w pierwszą sobotę lipca. Ta tradycja nie zostanie zachowana.

22.06.2016 / 18:00

Unihokej: Zdobyły Brno!

Podopieczne trenera Arkadiusza Pysza wzięły udział dziesiątej edycji międzynarodowego turnieju Hummel Open Game w Brnie. Po raz drugi z rzędu okazały się najlepsze.


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437