Co nowego na Podhalu ?

28.05.2016 / 10:32

W Tatrach zawieszono ogłaszanie stopnia lawinowego

"W związku z niewystępowaniem w Tatrach Polskich warunków lawinowych, w dniu dzisiejszym TOPR zawiesza ogłaszanie stopnia zagrożenia lawinowego" - informuje ratownik Andrzej Maciata.

Decyzja ta nie oznacza, że w górach nie jest niebezpiecznie. W Tatrach, szczególnie na stokach północnych zalegają znacznych rozmiarów płaty śnieżne, w wielu miejscach pokrywa śnieżna ma charakter ciągły.

- W dalszym ciągu jest konieczność używania sprzętu zimowego, takiego jak raki i czekan. W górnych partiach Tatr warunki bardzo trudne, poruszanie po zalegającym śniegu grozi poślizgnięciem - dodaje ratownik TOPR.

s/

28.05.2016 / 09:06

Rusza budowa ronda na "zakopiance"

W poniedziałek rozpoczyna się budowa dużego ronda na granicy Nowego Targu i Szaflar. Inwestycja związana jest budową galerii handlowej. Rondo powstać ma w dwa miesiące. Generalnym wykonawcą jest Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe.

- Samo rondo zamierzamy wybudować w bardzo krótkim terminie, żeby skończyć przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ale to nie jest cała inwestycja. Jest jeszcze 300 metrów drogi prowadzącej do galerii handlowej. Te prace potrwają do września - wyjaśnia Mariusz Dendys.

Kierownik robót zapowiada, że zmiany w organizacji ruchu nastąpią natychmiast, po przekazaniu placu budowy, czyli w poniedziałek 30 maja. - Chcemy zachować dwukierunkowy ruch na "zakopiance". Żadne tam rozwiązania "wahadłowe". Chodzi o to, by utrudnienia dla kierowców były jak najmniejsze. Mogą wystąpić chwilowe blokady w ruchu, ale to tylko na czas wykonywania przekopów - zapowiada.

Najpierw budowana będzie jedna połowa ronda. W tym czasie samochody będą poruszać się środkowym i zewnętrznym pasem "zakopianki". Gdy prace przeniosą się na "drugą połowę" - ruch w jedną stronę poprowadzony zostanie nową nawierzchnią, a na środkowym pasie - w drugą stronę.

- Praca będzie odbywać się w dwóch zmianach, czyli do zmroku. Ale jak będzie taka potrzeba, to i w trzech zamianach - zapowiada kierownik robót.

Planowany termin zakończenia robót to koniec sierpnia br.

Duże rondo, z którego poprowadzić będzie zjazd do mającej powstać w pobliżu ogromnej galerii handlowej Color Park powstaje na zlecenie Urzędu Miasta w Nowym Targu. Magistrat na mocy porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie stał się zarządcą tego odcinka drogi. Inwestycję w całości sfinansuje spółka, która potem wybuduje galerię handlową.

Planowany obiekt wielkopowierzchniowych ma być największą galerią handlową na Podhalu. Obiekt ma mieć 25000 m.kw. powierzchni, znajdzie się w nim 60 sklepów, a dla klientów przygotowanych zostanie 600 miejsc parkingowych.

Pomysł budowy obiektu poddany został w ub. roku konsultacjom społecznym. Za budową ronda do galerii Color Park opowiedziało się 68% nowotarżan.

s,r/

27.05.2016 / 17:41

Setne urodziny mieszkanki Falsztyna

Pani Julia Rusnaczyk obchodzi piękny jubileusz - setne urodziny. Uroczystość odbyła się w Jej domu w Falsztynie.

Jubilatce życzenia składał nie tylko rodzina, ale i przedstawiciele władz samorządowych gminy Łapsze Niżne - wójt gminy Jakub Jamróz, sekretarz Gminy Joanna Słowik oraz Kierownik USC Ludmiła Wojtas i przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu.

Wójt Jamróz zwracając się do Jubilatki wyraził radość, że widzimy ją w dobrym zdrowiu. Jak mówił - setne urodziny to piękna i skłaniająca do zadumy rocznica. Oznacza wszak cały wiek wypełniony codziennymi radościami i troskami, ale także pracą i poświęceniem dla dobra bliskich i całej społeczności.

Życzył Pani Julii długich lat życia w dobrym zdrowiu oraz aby każdy kolejny dzień był radosny, pełen życzliwości i miłości osób najbliższych.

Jubilatka oprócz gratulacji i życzeń otrzymała również z rąk wójta wiązankę kwiatów, upominek oraz list gratulacyjny. Swój list gratulacyjny przesłała również Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz Wojewoda Małopolski Józef Pilch.

Przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu złożyli Jubilatce serdeczne życzenia z okazji pięknego Jubileuszu, wręczyli kwiaty oraz list gratulacyjny od Prezesa z wiadomością o przyznaniu świadczenia honorowego.

opr.s/ zdj. UG Łapsze Niżne

27.05.2016 / 15:20

Testy na alergię i pasożyty (artykuł sponsorowany)

Całkowicie bezbolesne testy alergiczne bez nakłuwania, do 1000 alergenów, wykonuje w Nowym Targu gabinet Energy-Life. Wykrywanie pasożytów, grzybic i boreliozy. Dzięki biorezonansowi możemy skutecznie rozpoznać i leczyć alergie, i wykrywać pasożyty w naszym organizmie. Takie możliwości oferuje aparat Bicom Optima, Mora do biorezonansu. To jedyna metoda testowania alergii i odczulania u dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Alergia – inaczej uczulenie, to nadwrażliwość na różne pospolite substancje występujące w otoczeniu, żywności i przedmiotach codziennego użytku. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, zdarza się jednak, że ludzki organizm zaczyna je traktować jako zagrożenie i wytwarza przeciwciała. Substancje takie nazywane są alergenami i mogą znajdować się dosłownie wszędzie: w powietrzu, w potrawach i napojach, w kosmetykach, środkach piorących, lekach, ubraniach, pościeli, nawet biżuterii, itd. Twym wrogiem może stać się także ukochany pies, kot, czy chomik!

Test podstawowy obejmuje 250 alergenów:
- pokarmowy: zboża, mięso, orzechy, białka, ryby, używki, owoce, warzywa,
- wziewny: roztocza kurzu, sierści, trawy, krzewy, zioła, drzewa, zboża, kwiaty, pleśnie, grzyby.

Testy identyfikacyjne i obciążenia organizmu – 200 alergenów:
- grzybice, candidosa, grzyby skórne, pierwotniaki, pasożyty, wirusy, bakterie, owady,
- metale ciężkie, pestycydy, środki chemiczne, substancje rakotwórcze, toksyny domowe i przemysłowe,
- chemia spożywcza: konserwanty, barwniki, emulgatory, antyoxydanty, słodziki, przyprawy.

W gabinecie Energy-Life wykonywane są testy alergiczne do 1000 alergenów!

Kliknij TU i poznaj szczegóły.


Pasożyty żyją w każdej części naszego ciała. Wykrywa je Bicom Optima. Niechciani goście mogą „mieszkać” w naszych płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, a także w mózgu.

Sposoby zakażenia są prozaiczne. Najczęściej zarażenie pasożytami związane jest z piciem zanieczyszczonej wody i jedzeniem żywności. Pasożyty przedostają się też do naszego wnętrza przez ukąszenie komara, a nawet poprzez powietrze, w którym kurz stanowi transport dla jajeczek pasożytów. Np. kocie i psie pchły przenoszą jajeczka glist; zwierzęta, rozgryzając je, połykają jajeczka i poprzez swój wilgotny oddech rozsiewają je na odległość do 5 metrów. Często zarażenie ma miejsce podczas pobytu nad wodą i letniej kąpieli w zbiornikach słodkowodnych.

Coraz częstsze są również zarażenia noworodków jeszcze w łonie matki.
Jajeczka owsików zachowują żywotność do 6 miesięcy i przez bieliznę osobistą, pościel, maskotki i ręce dostają się do ust dzieci. Jajeczka glist trafiają do nas przez źle umyte truskawki, pietruszkę, koperek, jabłka, winogrona, gruszki, śliwki, itp. Z kolei, szaszłyki lub domowa słonina to 95% gwarancji zarażenia włośnicą. Solona i suszona ryba oraz kawior są przyczyną zarażenia tasiemcem, który osiąga długość 14 metrów, i który może żyć w nas do 25 lat.

Zarazić można się przez brudne ręce i to nie tylko swoje, ale i sprzedawców, kucharzy, kelnerów, itp.
Jajeczka pasożytów podróżują na pieniądzach i poręczach środków transportu publicznego. Wysokie stężenie pasożytów obserwuje się w takich produktach żywnościowych jak bekon, wędzona kiełbasa, szynka, parówki, wieprzowina w każdej formie, wołowina, baranina i drób. Również jaja kurze są często nimi zarażone.

Kliknij TU i poznaj szczegóły.


Diagnostyka i wykrywanie za pomocą APARATU BICOM to 95% skuteczności. Każdy pasożyt emituje fale elektromagnetyczne określonej częstotliwości, które wykrywa aparat BICOM Optima. Jest to obecnie najpewniejsza metoda diagnostyki.Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich, skontaktuj się z Gabinetem Energy-Life.
Więcej informacji na stronie www.bicom-nowytarg.pl
Nowy Targ, ul. Kowaniec 16a
telefon: 600 494 573 lub 18 264 67 31


Dowiedz się więcej i wejdź na stronę www.bicom-nowytarg.pl

27.05.2016 / 14:18

W Tatrach znaleziono ciało turysty

Nocne poszukiwania w górach zaginionego turysty ze Śląska miały swój smutny finał. Nad ranem znaleziono jego ciało w okolicy Dolinki Koziej.

Przyczyną wypadku był prawdopodobnie upadek z dużej wysokości.

Mężczyzna wybrał się w Tatry w towarzystwie członka rodziny. Turyści z jakiegoś powodu rozdzielili się. Jeden dotarł do schroniska, drugi zaginął.

Rozpoczęte wieczorem poszukiwania zakończono przed świtem. Ciało przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego.

s/

27.05.2016 / 14:01

"Zakopianka" zablokowana. Dwa wypadki z udziałem motocyklistów. Policja wyznaczyła objazdy (aktualizacja)

Po wypadku z udziałem motocykla i samochodu ciężarowego "zakopianka" została zablokowana w obu kierunkach. Rannego motocyklistę zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do zdarzenia doszło w rejonie Naprawy. - Zator tworzy się na obu pasach jezdni. Utrudnienia potrwają co najmniej przez dwie godziny - informuje Policja z Suchej Beskidzkiej.

Wyznaczono objazd: DW 968 przez Kasinkę Małą do Mszany Dolnej i następnie DK 28 do Skomielnej Białej lub Rabki Zdrój.

Z kolei w Tylmanowej motocyklista zderzył się z samochodem dostawczym. Wypadek miał miejsce obok zjazdu w kierunku Ochotnicy. Ranne zostały dwie osoby.

s/

 
27.05.2016 / 13:05

Odnalazła się poszukiwana nowotarżanka

"W dniu wczorajszym po nawiązaniu z nią kontaktu powróciła do swojego miejsca zamieszkania zaginiona Bernadetta Moździerz. 24 latka jest cała i zdrowa" - informuje nowotarska Policja.

- Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do ustalenia miejsca pobytu zaginionej - dodaje podkom. Roman Wolski z KPP w Nowym Targu.

s/

27.05.2016 / 11:51

Prezydent objął patronat nad jubileuszem Ochotnicy, świętującej 600-lecie lokacji

Obchody 600-lecia lokacji wsi Ochotnica rozpoczęły się w styczniu, a główne uroczystości zaplanowano na lipiec. Honorowy Patronat nad świętem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W planie obchodów 600-lecia znalazł się m. in. styczniowy Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan, wieczorek poetycki pt."Samo życie" - twórczość Stanisławy Gołdyn, Gminny Konkursu Historyczny w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej dla szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Ochotnica Dolna. W czerwcu zorganizowana zostanie Powiatowa Parada Orkiestr Dętych, a w lipcu - główna Jubileuszowa Uroczystość.

16 lipca odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Gminy połączona z prelekcjami o Ochotnicy, a dzień później Jubileuszowa Uroczystość.

Nad programem obchodów czuwa Komitet Organizacyjny w składzie: Maria Łojas-Jurkowska - Sekretarz Gminy, Przemysław Stanko - pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Mazurek Stanisław - Prezes Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej, Kazimierz Konopka - Kierownik Orkiestry Dętej w Ochotnicy Dolnej, Monika Jagieła - Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, Zdzisław Błachut - Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej, Jan Ligas - Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej, Tadeusz Hebda - W-ce Prezes Związku Podhalan w Tylmanowej oraz Maria Franczyk - Radna Rady Gminy Ochotnica Dolna.

Szczegółowy program - wkrótce.

s/ zdj. UG Ochotnica Dolna

27.05.2016 / 10:20

Nowotarska strefa płatnego parkowania

NOWY TARG. Od czerwca czeka nas zmiana w organizacji ruchu w centrum Miasta. Płatne miejsca parkingowe wyznaczone będą m. in. przy ul. Długiej od Orkana do Krzywej i ul. Sokoła od ul. Szkolnej do Długiej. Zapłacić trzeba będzie także za postój wzdłuż zachodniej pierzei Rynku.

Nadal płatne pozostaną miejsca obok Urzędu Miasta.

Przemalowane zostanie też oznakowanie poziome na płycie Rynku. Jedno z przejść dla pieszych będzie zlikwidowane, a miejsca postojowe będą wyznaczone - nie jak teraz prostopadle do drogi, lecz - ukośnie.

- Ta zmiana obędzie się kosztem kilku miejsc parkingowych, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo pieszych i kierowców - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje, że zmiany w organizacji ruchu i wprowadzenie miejsc płatnego parkowana to "działanie pilotażowe". - Zobaczymy jak będzie się sprawdzać - tłumaczy.

Zamieszanie ze SPP trwa od ponad dwóch lat. Wyznaczenie strefy w 2014 roku spotkało się oporem części mieszkańców oraz radnych. Po podjęciu uchwały o wyznaczeniu strefy, zapadła decyzja o wycofaniu się z tego zamierzenia.

Po kilku miesiącach wyznaczono płatne miejsca postojowe m. in. wokół budynku Urzędu Miasta i wzdłuż drogi do Miejskiej Hali Lodowej.

Wygląda na to, że teraz władze Miasta dostrzegły potrzebę powiększenia obszaru, gdzie za postój przy ulicy - trzeba będzie zapłacić.

s/

26.05.2016 / 20:50

Podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego krótsza o kwadrans

W tym roku zakończy się przebudowa łącznika kolejowego na trasie Kraków-Zakopane w Suchej Beskidzkiej. Dzięki tej inwestycji czas przejazdu pociągów na linii skróci się o 15 minut. Po wybudowaniu w przyszłym roku łącznicy w Krakowie - podróżni zaoszczędzą na trasie kolejny kwadrans.

Jak informuje PKP PLK, nowy, 700-metrowy odcinek torów wraz z mostem na rzece Stryszawce połączy dwie górskie linie kolejowe krzyżujące się w Suchej Beskidzkiej: Skawina - Żywiec i Sucha Beskidzka - Chabówka.

Na nowym odcinku, poza montażem torów i rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem, PKP Polskie Linie Kolejowe SA budują także przystanek na wysokości placu targowego. Peron o długości 200 m będzie wyposażony w oświetlenie, oznakowanie i windy, które ułatwią dostęp osobom niepełnosprawnym. Wartość prac to 42 mln zł. Trwająca od roku inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Wtedy czas przejazdu pociągów między Krakowem i Zakopanem skróci się o 15 minut.

Z kolei budowana od roku łącznica między stacjami Kraków Zabłocie a Kraków Krzemionki zapewni ona bezpośrednie połączenie ze stacją Kraków Główny pociągom jadącym w kierunku Skawiny oraz Zakopanego. Wartość tej inwestycji to ok. 258 mln zł brutto. Zakończenie prac planowane jest pod koniec 2017 r.

Obecnie przejazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego zajmuje 3 godziny i 20 minut.

PAP, s/

26.05.2016 / 20:03

Pożar samochodu (zdjęcia)

Strażacy szybko poradzili sobie z zagrożeniem. Powodem małego pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej samochodu.

Do zdarzenia doszło na drodze między Łopuszną a Ostrowskiem.

s/ zdj. Krzysztof Garbacz

 
26.05.2016 / 19:35

Pracowity dzień dla ratowników TOPR

Na długi majowy weekend przyjechało na Podhale wiele osób. Część - zachęcona piękną pogodą wybrała się w Tatry. Niestety lekceważona jest zimowa aura panująca w górach.

Dziś ratownicy TOPR interweniowali kilkakrotnie pomagając turystom, którzy przeliczyli swoje siły. Kilka osób utknęło pod Chłopkiem. Śnieg i zalodzenie okazało się zbyt dużym problemem. Ratownicy asekurowali ich podczas zejścia na dół.

O wiele groźniej wygląda wypadek do jakiego doszło w rejonie Jarząbczego Wierchu. Turystki poślizgnęły się na krzywiźnie terenu i zsunęły kilkanaście metrów na słowacką stronę gór.

W Tatrach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Na wielu szlakach zalega warstwa śniegu i lodu. Do wyjścia w góry warto się przygotować zabierając ze sobą sprzęt - przynajmniej raki i czekan.

s/

26.05.2016 / 16:21

Marszałek w Mieście. Nowy Targ pochwalony za ścieżki rowerowe (zdjęcia)

W Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy, który podczas dyżuru w biurze radnych wojewódzkich spotkał się z mieszkańcami.

Podczas konferencji marszałek przedstawił plan rozwoju subregionu podhalańskiego, a w szczególności okolic Nowego Targu na najbliższe lata.

W najbliższym czasie województwo stawia przede wszystkim na rozwój infrastruktury drogowej. Planowana jest budowa siedmiokilometrowej obwodnicy Nowego Targu (Waksmund - Ostrowsko - Łopuszna). Uzyskana jest decyzja środowiskowa i ogłoszony został przetarg. Koszt inwestycji to 24 mln. Prace mają ruszyć z początkiem 2017 roku i potrwają dwa lata.

Po drugiej stronie Podhala planowana jest obwodnica Chochołowa o długości 5,5 km. Zabezpieczone są środki w wysokości 65 mln. złotych. Obecnie trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowej i przygotowywany jest przetarg.

Remontowany będzie również 26 kilometrowy odcinek drogi Chabówka - Zakopane (przez Rabę Wyżną). Zabezpieczone są środki w wysokości 60 mln. zł - trwa przygotowywanie przetargu, oraz droga z Nowego Targu do Starego Sącza, której remont kosztować będzie 25 mln. zł.

Wszystkie te inwestycje finansowane będą ze środków Unii Europejskiej, przy udziale samorządów.

Marszałek pogratulował również burmistrzowi Nowego Targu zwracając uwagę na fakt, że miasto jest małopolskim liderem w budowaniu ścieżek rowerowych, które są częścią „autostrad rowerowych” budowanych w cały województwie. W planach są kolejne ścieżki, które przecinać będą całe Podhale. Wzdłuż Dunajca biec ma 67 kilometrowa trasa Zakopane-Nowy Targ-Czorsztyn-Sromowce Niżne. Do końca czerwca trwa przetarg, zabezpieczone zostały środki w wysokości 18,5 mln. złotych. W 2017 roku trasa ta ma zostać wydłużona aż do Starego Sącza.

pk/ zdj. Piotr Korczak

26.05.2016 / 15:23

Pożar w Szczawnicy (zdjęcia)

SZCZAWNICA. Pożar wybuchł koło południa, w budynku mieszkalnym przy ul. Maćka zza Ławy.

Ogień gasiło kilka jednostek z okolicznych OSP. Na miejsce dotarli też zawodowi strażacy z nowotarskiej Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy pilnowali, by ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie budynki. W miejscu akcji jest dość gęsta zabudowa.

Joanna Dziubińska

26.05.2016 / 13:37

Boże Ciało w Zakopanem i Nowym Targu (podwójna galeria)

Kilkanaście tysięcy osób przeszło w procesji Bożego Ciała w Zakopanem. Wierni przemaszerowali przez całe Krupówki, aż do kościoła św. Krzyża, gdzie odprawiona została kolejna msza św.

W trakcie procesji wspominano przede wszystkim encyklikę papieża Franciszka, który wspominał o Miłosierdziu Bożym. Przypomniał on wiernym, „że powinni być miłosierni, nawet mając w pamięci wady bliźniego”.

W procesji przez Krupówki oraz przez ul. Zamojskiego przeszły, poczty sztandarowe oraz m.in. dzieci komunijne, przedstawicielki Kół Różańcowych, Związku Podhalan.

js/ w galerii zdjęcia z Zakopanego (Józef Słowik). Procesja w nowotarskiej parafii pw. św. Jana Pawła II (zdj. Szymon Pyzowski) do obejrzenia tutaj.

26.05.2016 / 11:32

Polsko-słowacka akcja ratunkowa w Pieninach

Ratownicy GP GOPR wraz z HZS udzielali pomocy na Ścieżce Pienińskiej 23-letniemu turyście z urazem głowy.

"Poszkodowany został ewakuowany do Szczawnicy" - informują ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR.

s/

26.05.2016 / 11:11

Krakowiacy i górale podpisali umowę o współpracy (zdjęcia)

W krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzbą podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy dwóch regionów Małopolski. Podpisom składanym pod deklaracją o partnerstwie przyglądał się bacznie Lajkonik.

W ramach spotkania na scenie wystąpiły: dziecięcy zespół regionalny „Małe Pieniny”, Orkiestra Dęta OSP, zespoły „Krościńcany” oraz „Pieniny”.

Najważniejszym punktem programu było zawarcie porozumienia o współpracy przez Mieczysława Rutkę - prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic, Marcina Królczyka i Macieja Drelę- prezesów Stowarzyszenia Armatorów i Inwestorów Dorzecza Wisły w Krakowie oraz wójta Gminy Krościenko Jana Dydę.

Został również wręczone medale „100 lecia Bulwarów Wisły w Krakowie” oraz nadano tytuł „Przyjaciela Polskich Rzek” m.in. Annie Paluch, Janowi Komorkowi, Ryszardowi Wojtarowiczowi , Janowi Dydzie, Marcie Wasowicz, Tomaszowi Gabrysiowi i Mieczysławowi Rutce.

wb pieniny24,

 
26.05.2016 / 10:50

Potok Młyniska doczeka się uporządkowania

ZAKOPANE. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił wreszcie przetarg na wykonanie robót budowlanych polegających na zabudowie potoku Młyniska. Wyremontowany ma być kilometrowy odcinek koryta tego cieku wodnego, biegnącego przez centrum Zakopanego. Koszt prac wyceniono na 7,5 mln zł.

Jak informuje RZGW, przedmiotem zamówienia jest zabezpieczenie koryta potoku Młyniska przed postępującą erozją denną i brzegową oraz zapewnienie ochrony dla przyległych do potoków terenów. Wybudowany zostanie żłób betonowy z okładziną kamienną, mury oporowe oraz stopnie betonowe i gurty denne spowalniające bystry nurt.

Mieszkańcy sąsiadujących ze strumieniem domostw już od kilku lat domagali się odbudowy okalających go murów i wyłożenia dna dużymi głazami. Dopiero w 2016 r. znalazły się na to pieniądze w kasie RZGW.

Umocnienia brzegów potoku i regulacji jego dna od kilku lat domagał się radny Jerzy Jędrysiak. Na sesjach wielokrotnie przypominał, że zbudowane w trakcie okupacji mury dosłownie sypią się w oczach. - Od jakiegoś czasu dostawaliśmy zapewnienia, że potok zostanie wyremontowany, ale nic w tym kierunku nie było robione. Zapewniano nas, że prace na pewno ruszą jeszcze w 2015 roku, ale nic z tego nie wyszło. Teraz wreszcie ogłoszono przetarg, co niezmiernie cieszy mieszkańców. – mówi Jędrysiak.

Wartość szacunkowa zamówienia to 7,5 mln złotych. Na razie do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Termin realizacji zamówienia mija w połowie listopada br.

js/

26.05.2016 / 10:14

Na podhalańskich drogach - ruch niewielki

Osoby, które zdecydowały się spędzić długi majowy weekend na Podhalu już w większości dotarły na miejsce. Po wczorajszym natężeniu ruchu na drogach - dziś jest spokojnie. Ale trasę z Krakowa do Zakopanego pojazdy pokonują w ok. 2 h 15 minut.

Lekko korkuje się odcinek Lubień - Rabka-Zdrój i Rabka-Zdrój - Nowy Targ. Czas przejazdu to odpowiednio 50 i 30 minut.

Z Zakopanego do Krakowa czas przejazdu to ok. 80 minut.

s/

25.05.2016 / 22:35

Radny w obronie galerii handlowej

ZAKOPANE. Radny Jerzy Jędrysiak kwestionuje decyzję władz miasta o postawieniu przed wejściem do nowobudowanej Galerii Handlowej ”Krupówki” płotu. Według niego, to działanie nieprzemyślane, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również od strony wydanych wcześniej pozwoleń na powstanie tego obiektu.

Podczas sesji radny Jerzy Jędrysiak, wystąpił z zapytaniem o płot przed wejściem do galerii, który postawiony został przez miasto kilkanaście dni temu. Jędrysiak, powoływał się tutaj na rozmowę z Andrzejem Stochem, którego córka jest głównym inwestorem. W rozmowie z Podhale24 szerzej uzasadnił swoje wystąpienie.

- Rozmawiałem z właścicielem, który pytał mnie, czy ja wiem coś o decyzji radnych na temat postawienia płotu i zagrodzenia tego wejścia – mówi radny. - Byłem zdziwiony sam taką sytuacją i zapewniłem pana Stocha, że radni nie wydawali takiej decyzji - dodaje.

- Już na miejscu widząc ogrom tego budynku i ten płot byłem mocno zdumiony, jak w razie pożaru ci ludzie z galerii będą uciekać, jeżeli jedno z wejść zostanie w ten sposób wyłączone z użytkowania – kontynuuje Jędrysiak. - To dla mnie jakiś absurd, że jest most, który został zagrodzony. To jest dla mnie irracjonalne. Najpierw miasto daje zgodę na powstanie ogromnej budowli, pomijam już estetykę, a później zagradza wejście do niej. Jestem przeciwny takiemu niekonsekwentnemu działaniu i jeżeli nie dopuści się tego mostu do użytkowania, to na pewno będę protestował. Wojciech Tatar przewodniczący komisji komunalnej Rady Miasta Zakopane poinformował w trakcie swojego wystąpienia całą Radę Miasta, że członkowie jego komisji przychylili się do wniosku inwestora, aby na potrzeby udrożnienia ponownie wejścia do budynku, wydzierżawić mu trzy metry kwadratowe należące do pasa drogi. Jednocześnie Andrzej Stoch chce wystąpić do burmistrza Leszka Doruli o wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej na korzystanie z wejścia.

js/

 
28.05.2016 / 10:46

Z samolotów zrzucają szczepionki

Do 3 czerwca na naszym terenie potrwa ochronne szczepienie wolno żyjących lisów przeciw wściekliźnie. Przynęty zawierające szczepionkę doustną zrzucane są z samolotów lub rozrzucane ręcznie.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.

W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Przypominamy, że w okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zakończeniu akcji zaleca się:
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
- kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu
poddania zwierzęcia obserwacji,
- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Trzeba też pamiętać, że przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.

opr.s/

27.05.2016 / 20:44

Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły na Podhale

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole - Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Zwyczajem jest, że w okresie przygotowań do ŚDM symbole pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych.

Od kilku dni symbole są na terenie Archidiecezji Krakowskiej. W sobotę 28 maja dotrą do Zakopanego.

Program
28 V Zakopane
12.00 Powitanie Symboli na Krupówkach
Wprowadzenie Symboli do kościoła Najświętszej Rodziny w Zakopanem - czuwanie modlitewne
19.00 Msza święta
20.00 koncert przed kościołem i modlitewne czuwanie

29 V Zakopane
7.00 Parafia Krzeptówki
9.30 Parafia Chramcówki
12.00 Parafia św. Krzyża
14.00 Dom Pomocy Społecznej ss. Albertynki
15.00 - 18.00 nabożeństwo modlitewne
19.00 Parafia Olcza - Msza święta transmitowana Radio Alex - czuwanie modlitewne

30 V Poniedziałek Zakopane
8.00 Szkoła Mistrzostwa Sportowego
9.00 Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych
11.00 Msza święta na zakończenie peregrynacji symboli
od 14.00 Nowy Targ

31 V Nowy Targ
ok. 17.00 - przekazanie znaków do Parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach.
18.00 - Uroczysta Msza Święta
19.30 - 21.00 - Adoracja przy znakach ŚDM

1 VI Biały Dunajec (szczegóły na plakacie w galerii poniżej)
7.30 - przekazanie znaków do Parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie
Od 18.00 Czarny Dunajec

2 VI Czarny Dunajec
o 18.00 - przekazanie symboli do Parafii Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.

3 VI Jabłonka
9.00 - Parafii św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej (pożegnanie o g. 17.00)

4 VI Niedzica

5 VI Białka Tatrzańska

6 VI Rabka
9.00. ZOL w Rabie Wyżnej
10.15. kościół w Rabie Wyżnej
11.30 kościół w Spytkowicach
13. 00. kościół w Skawie
14.30 kościół w Rabce par. św. Marii Magdaleny
16.00 kościół w Rabce par. św. Teresy
17.30. kaplica w domu SS Franciszkanek w Rabce ul. Słoneczna 11.
Przywiezienie symboli do Parafii Św. Michała Archanioła z Rabki – umieszczenie symboli na czas Bierzmowania w Kościele Św. Michała Archanioła w Mszanie.

opr.s/

27.05.2016 / 14:52

Skarby na straganach (zdjęcia)

W Zakopanem na Placu Niepodległości trwają Targi Staroci.

Do końca długiego weekendu miłośnicy antyków mogą zaopatrzyć się m.in w meble, biżuterię, obrazy, książki, czy stare płyty winylowe.

pk/ zdj. Piotr Korczak

27.05.2016 / 12:17

Kajakarze zmagają się z nurtem Dunajca (zdjęcia)

W zorganizowanym już po raz 75. Międzynarodowym Spływie Kajakowym im. Tadeusza Pilarskiego bierze udział ok. 250 zawodników. Kajakarze rozpoczęli swoją przygodę z górską rzeką w Nowym Targu. Do pokonania mają 70 km wodnej trasy.

Uczestnikom spływu - Polakom, Słowakom, Czechom, Niemcom i Węgrom powodzenia życzył gospodarz miejsca startu burmistrz Grzegorz Watycha.

W pierwszym dniu kajakarze mieli do pokonania 23-kilometrowy odcinek z Nowego Targu do Mizernej. Dziś płyną ze Sromowiec do Krościenka, a w sobotę - z Krościenka do Jazowska.

MOL/ zdj. Michał Adamowski

27.05.2016 / 11:10

Jądro ciemności, czyli czytanie Conrada na skwerze Conrada

ZAKOPANE. Na Skwerze Josepha Conrada zorganizowany został happening z udziałem uczniów, nauczycieli i władz miasta. Czytano "Jądro ciemności" autorstwa Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego herbu Nałęcz. Znanego szerzej jako Joseph Conrad.

Happening zorganizował burmistrz Leszek Dorula oraz dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO w Zakopanem Barbara Wilczyńska. Zarząd Główny STO reprezentował Sekretarz - Andrzej Faracik.

Dzieło Josepha Conrada czytali m.in. wiceburmistrz miasta Agnieszka Nowak – Gąsienica, Beata Karp – Prezes SKT nr 67 STO, Mateusz Nędza – Kubiniec wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół zakopiańskich, a także inni mieszkańcy miasta.

Obecni byli także nauczyciele i uczniowie szkół STO z Ostrołęki, Ciechanowa, Białegostoku, Augustowa i Warszawy, którzy przyjechali do Zakopanego w związku z realizacją projektu STOmenius.

opr. s/ zdj. STO w Zakopanem

26.05.2016 / 23:20

Festiwal kolarskich atrakcji w Bukowinie

Królewski etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour oraz dwa decydujące etapy pierwszego w historii Tour de Pologne Women odbędą się w tym roku w Bukowinie Tatrzańskiej i BUKOVINA Resort

Umowę o współpracy podpisali Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne oraz Piotr Kuchta – prezes Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego i Edward Kuchta – prezes Fundacji BUKOVINA oraz Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego

Królewski etap Tour de Pologne od lat rozgrywa się na słynnych rundach wokół Bukowiny z podjazdami na Ząb, czy Ścianę BUKOVINA. To miejsca kultowe nie tylko wśród kolarzy, ale i kibiców. Przy okazji tego etapu gromadzi się ogromny tłum fanów, tworząc wspaniałą atmosferę, w niczym nie ustępującą emocjom z Tour de France. W tym roku zostanie rozegranych pięć królewskich rund wokół Bukowiny, a to oznacza aż piętnaście górskich premii. Bo tym razem kolarze będą się wspinać nie tylko na Ząb i Ścianę BUKOVINA, ale również na Wierch Rusiński. Do tego dodajmy jeszcze finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej. Już dziś można więc poczuć przedsmak emocji, które czekają na kibiców 17 lipca na przedostatnim etapie 73. Tour de Pologne.

„To już siódmy kolejny rok, kiedy jesteśmy w Bukowinie. Bardzo się z tego cieszę, bo wspólnie tworzymy wspaniałe sportowe widowisko, a także historię. Właśnie tu rozpoczęliśmy organizację Tour de Pologne Amatorów, wyścigu, który dziś jest prawdziwym świętem wszystkich kolarzy. W tym roku także w Bukowinie, także po raz pierwszy rozstrzygną się losy Tour de Pologne Women.” – mówi Czesław Lang. Wyścig kobiet odbędzie się w tym roku bezpośrednio po 73. Tour de Pologne UCI World Tour. W ciągu dwóch dni (19-20 lipca) zostaną rozegrane trzy etapy, z czego dwa w Bukowinie. 20 lipca przed południem odbędzie się jazda indywidualna na czas, a po południu królewski etap na rundach. BUKOVINA będzie więc miejscem, w którym poznamy pierwszą zwyciężczynię Tour de Pologne Women

To nie wszystkie atrakcje, które w tym sezonie oferują BUKOVINA Resort i Bukowina Tatrzańska. W sumie aż czterokrotnie będą gospodarzami wielkich kolarskich wydarzeń. Oprócz męskiego i kobiecego Tour de Pologne, odbędzie się tu Tour de Pologne Amatorów (17 lipca) oraz BUKOVINA Lang Team Maraton MTB (11 czerwca). To najtrudniejsza edycja rozgrywana w tym roku w ramach Maratonów Rowerowych Lang Team. Jej wyniki będą zaliczane do Pucharu Polski, a sam maraton będzie kwalifikacją do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w maratonie MTB.

„Jestem przekonany, że kolarze pokochali Bukowinę. Opinie, z którymi się spotykamy, a także frekwencja motywują do tego, żeby organizować coraz więcej imprez” – tłumaczy Edward Kuchta, prezes Fundacji BUKOVINA i Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego – „Kolarze chcą coraz częściej przyjeżdżać do Bukowiny, a my chcemy im stworzyć jak najlepsze warunki do uprawiania kolarstwa. Zwłaszcza, że ukształtowanie terenu, widoki i przyroda zachęcają do uprawiania tego sportu. Marka BUKOVINA od lat związana jest z krzewieniem kolarstwa szosowego i MTB. Dowodem na to są zarówno masowe, jak i profesjonalne imprezy kolarskie.”

Rower i kolarstwo to znakomita forma promocji Bukowiny i całego regionu. Już teraz funkcjonuje tam wiele udogodnień dla rowerzystów, a plany sięgają daleko. „Wspólnie z gminą i fundacją chcemy tworzyć nowe szlaki i ścieżki rowerowe, profesjonalnie je oznakować, przygotować mapki rowerowe z wszelkimi informacjami, serwis telefoniczny i wypożyczalnie rowerów. Inspiracje czerpiemy z regionów, które w podobny sposób promują się poprzez rower, na przykład Trentino, a także część Kolorado w USA. Rower to doskonałe uzupełnienie oferty turystycznej.” – dodaje prezes Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego Piotr Kuchta. Ze tych planów cieszy się Czesław Lang. „Widać jak zmienia się infrastruktura, poprawia się jakość dróg. Mamy trasę królewskiego etapu Tour de Pologne z podjazdami na Ząb, Ścianę BUKOVINA. W ślad za tą powstaną również następne. Cieszę się, że samorządy i gospodarze postrzegają kolarstwo nie tylko jako sport wyczynowy, ale też możliwość promowania regionu, zwiększania ruchu turystycznego.” – mówi dyrektor generalny Lang Team.
źródło: materiał prasowy

26.05.2016 / 19:41

IV Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych

3 i 4 czerwca br. na płycie Placu Niepodległości w Zakopanem zorganizowany zostanie IV Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Przegląd jest formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP.

"Celem przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, integracja młodzieży, prezentacja poziomu wyszkolenia młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich" - czytamy w zaproszeniu.

Na dwudniowe wydarzenie zaprasza Małopolski Kurator Oświaty, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta Zakopane.

Program Przeglądu:
3 czerwca 2016 (piątek)
10.00 - 10.30
- zbiórka i przemarsz uczestników pod Pomnik Grunwaldzki na Placu Niepodległości
- złożenie meldunku o gotowości do uroczystości
- podniesienie flagi państwowej RP na maszt, hymn państwowy
- złożenie kwiatów pod pomnikiem
- przywitanie gości i uczestników
- otwarcie przeglądu (płyta Placu Niepodległości)

10.30 - 15.30
- prezentacja programu obowiązkowego
- występ orkiestry wojskowej

19.00 - 19.45
- koncert orkiestry wojskowej (płyta Placu Niepodległości)

4 czerwca 2016 (sobota)
9.00 - 10.00
- Msza Św. - Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem

10.00 - 14.30
- przemarsz drużyn przez ul. Krupówki na Plac Niepodległości
- rozpoczęcie drugiego dnia Przeglądu
- prezentacja programu dowolnego i pieśni marszowej
- występ orkiestry wojskowej

14.30
- podsumowanie Przeglądu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, dyplomów
- defilada

Na zdjęciu orkiestra reprezentacyjna SG.

s/

26.05.2016 / 14:26

"Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi"...

PORONIN. "W tym roku parafianie i liczni goście przeszli w procesji Eucharystycznej ulicami: Piłsudskiego i Kasprowicza. Modlili się o zachowanie od nieszczęść i o błogosławieństwo Boże w domach i dobytku" - informuje ks. Arkadiusz Zych z parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie.

zdj. ks. Arkadiusz Zych

26.05.2016 / 13:40

Szczawnica ściągnie jeszcze więcej rowerzystów w Pieniny

Szczawnica otrzymała kolejne dofinansowanie. Tym razem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego Miastu i Gminie przyznano dofinansowanie w wysokości ponad miliona zł na budowę Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi w Jaworkach.

Inwestycja realizowana będzie w oparciu o wspólny projekt Szczawnicy i Fundacji Sądeckiej. Zakładał on wykonanie szeregu ścieżek biegowo-rowerowych oraz kilku budynków wraz z infrastrukturą towarzyszącą od Tarnowa, po Szczawnicę. Całość ma stanowić przemyślany kompleks oferujący nową jakość w przemyśle spędzania czasu wolnego w regionie.

Twórcy projektu wyszli z założenia, iż istotną barierą w dalszym rozwoju profesjonalnych form uprawiania takich sportów jak bieganie czy jazda na rowerze jest bardzo niewielka liczba obiektów w sposób profesjonalny przygotowanych do uprawiania tych form rekreacji – tj. bezpiecznych, opisanych i oznakowanych (długość pętli, przewyższenie, szacowany czas przebycia, a zimą przygotowanych do narciarstwa biegowego poprzez zaznaczenie śladów), a także wyposażonych w infrastrukturę towarzyszącą począwszy od parkingu, po urządzenia do ćwiczeń, a na sanitariatach kończąc. Stąd ostatecznie dla 15 lokalizacji w Małopolski powstały najpierw spójne i wspólne wytyczne projektowe dotyczące budowy i oznakowania tras biegowo-rowerowych oraz obiektów szatniowo-sanitarnych.

Szczawnica jako partner w projekcie opracowała dokumentacje dwóch tras biegowo-rowerowych wraz z tzw. budynkiem biegacza. Infrastruktura rekreacyjno-turystyczna zlokalizowana będzie w miejscowości Jaworki, w rejonie parkingu przy wejściu do wąwozu Homole, gdzie powstanie obiekt Centrum Biegacza i skąd początek będą brały dwie trasy biegowo-rowerowe po ok. 10 km., każda prowadzone w formie pętli (tzn. ich początek i koniec będzie przy obiekcie Centrum Biegacza).

W ramach projektu zaplanowano również budowę 2 tras o długości 10 i 8,2 km, w przebiegu po terenach leśnych, szlakach i ścieżkach, trasowanych za pomocą specjalnych belek.

- Chcemy zakończyć realizację robót do końca 2019 roku – informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda – Tak odległy termin wynika z tego, że przygotowaliśmy również inne wnioski o dofinansowanie, które pozwolą zrealizować ścieżki rowerowe na terenie całej gminy. Rok 2019 stanowi w harmonogramie naszej pracy taki punkt, w którym wszystkie elementy układanki – istniejące odcinki ścieżek, nowo budowane o charakterze ciągów głównych pomiędzy Szczawnicą, Szlachtową i Jaworkami, a także te drugorzędne – jak właśnie realizowane w ramach tego projektu, zamkną się w spójną, przemyślaną całość. Gorąco zachęcam również włodarzy gmin ościennych do rozbudowywania infrastruktury drogowej dla rowerzystów i biegaczy, ponieważ wspólna oferta turystyczna jest dodatkową atrakcją dla gości Szczawnicy, ale również pozwala korzystać z zasobów naszego miasta turystom przebywającym w okolicy - dodaje.

UMiG Szczawnica, opr.s/

26.05.2016 / 09:54

Pokaz mody retro

Obchodom jubileuszu 670-lecia lokacji Nowego Targu towarzyszyć będzie kilka ciekawych projektów. Jednym z nich będzie pokaz mody z lat 20-30-tych XX wieku.

Przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Bluszcz - pokaz, zorganizowany zostanie w środę 22 czerwca w sali koncertowej im. prof. Józefa Titza Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina.

Będzie to uzupełnienie promocji książki Elżbiety Jachymiak Miodunki pt. "Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ w latach 1918-1939".

Prezentacji publikacji z udziałem autorki i redaktora naukowego i pokazowi mody towarzyszyć będzie także koncert zespołu New Market Jazz Band oraz Big Bendu Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

s/

25.05.2016 / 18:10

Termy w Chochołowie - wkrótce otwarcie (zdjęcia)

1 czerwca ruszają Termy Chochołowskie - najnowszy na Podhalu aquapark z wodą termalną.

Z okazji Dnia Dziecka wstęp dla dzieci do lat 13 za złotówkę.

Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji m.in. gry, zabawy i konkurs plastyczny.

pk/ zdj. Piotr Korczak

25.05.2016 / 17:22

Sobotni festyn - "Poronin ON THE WAY”

W ramach europejskiego programu Erasmus+ Poronin gości międzynarodową wymianę młodzieży „Poronin ON THE WAY”. Podczas 10 dni grupa 24-ech młodych ludzi z 4 krajów europejskich: Chorwacji, Polski, Rumunii oraz Włoch omawia kwestie bezpieczeństwa drogowego w swoich krajach .

We współpracy z Zespołem Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie uczestnicy projektu przez 3 dni prowadzą w szkole warsztaty z dziećmi na temat zagrożeń na drodze, co spotyka się z entuzjazmem obu stron.

- Zwieńczeniem naszej międzynarodowej współpracy będzie organizacja lokalnego wydarzenia w sobotę 28 maja, które odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. W ramach tej inicjatywy, dzięki zaproszonym do współpracy jednostkom TOPR oraz Powiatowej Policji w Zakopanem, zapraszamy do odwiedzenie stanowiska otwartych pokazów udzielania pierwszej pomocy oraz symulacji prawidłowych zachowań na drodze  wraz z omówieniem scenariuszy niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym. Obok tego zapraszamy najmłodszych mieszkańców Poronina do stworzenia własnych elementów odblaskowych oraz do udziału w konkursach, zorganizowanych przez naszych zagranicznych gości.
Na wszystkich chętnych będzie czekała fotobudka z możliwością zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia - zachęcają organizatorzy.

opr.s/

25.05.2016 / 16:30

Unikatowe video z Joy Ride BIKE Festival w Kluszkowcach i zapowiedź kolejnych atrakcji

Setki rowerzystów w tonie błota walczyło tydzień temu w Kluszkowcach podczas Joy Ride BIKE Festivalu. Zobacz relację video.

Trudno wyobrazić sobie gorszą pogodę na rower niż ta, która zastała zawodników podczas festiwalu rowerowego w Kluszkowcach. Deszcz padał nieustannie przez 18 godzin, a temperatura nie przekraczała 12 stopni. Jak powiada stare przysłowie „nie ma kiepskich warunków, może być tylko słaba motywacja”. Z tym właśnie hasłem na starcie w 8 konkurencjach pojawiło się ponad 1700 zawodników z całej Polski, a nawet Europy! Oto co się wydarzyło w dwa deszczowe dni oraz słoneczną niedzielę -

[YOUTUBE]9gaOMoPQKKo[/YOUTUBE]

Ledwo zawodnicy wysuszyli swoje zmoczone ubrania, a już przygotowują się do festiwalu w Zakopanem. W samym sercu miasta, na Dolnej Równi Krupowej od 24 do 26 czerwca zostanie rozłożone rowerowe miasteczko, a na jego terenie odbędą się:
- Szkolenia i wycieczki z MTB Academy, dla osób, które chciałyby postawić pierwsze kroki w jeździe nieco bardziej ekstremalnej
- Szkolenia z pierwszej pomocy z Extreme Trauma Team
- Starty dla zawodowców w konkurencjach Kellys Enduro, Cyklokarpaty Maraton i Kärcher Pumptrack
- Darmowe zawody dla dzieci do lat 13
- Mitko Targi rowerowe
- Pokazy skoków rowerowych
- Rowerowe przedszkole, czyli plac zabaw na dwóch kółkach specjalnie dla najmłodszych
- Druga edycja masy krytycznej – masowego przejazdu rowerzystów wszelkiej maści po najważniejszych ulicach Zakopanego.
Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie wydarzenia (www.facebook.com/events/545245178980181/). Projekt dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Patronem medialnym wydarzenia jest Podhale24.

opr.s/

25.05.2016 / 14:49

Bukowianie w Kórniku i Gdańsku (zdjęcia)

W miniony weekend bukowianie śpiewem, tańcem i muzyką cieszyli publiczność w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Zespół Góralski „Mali Wiyrchowinie" gościł w Kórniku na XXIII Spotkaniach z Białą Damą. Młodzi górale bardzo ciepło przyjęci, z wielką przyjemnością, żywiołowo wystąpili dla licznie zgromadzonej publiczności na czele z gospodarzami miasta Panem Burmistrzem Jerzym Lechnerowskim oraz nowo wybraną Białą Damą. Góralskiego śpiewu i muzyki nie zabrakło również przed kamerami TVP Poznań, na kórnickiej promenadzie, w kościele parafialnym podczas niedzielnej Mszy św., w Kórnickim Zamku i na statku „Anna – Maria”, którym zespół wypłynął w rejs.

źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, zdj. A. Wierzbanowska

25.05.2016 / 13:43

Białka Tatrzańska stanie się nowa biegową stolicą gór?

Dobrze znana miłośnikom sportów zimowych miejscowość, w tym roku może miło zaskoczy także biegaczy ! A to wszystko za sprawą zaplanowanej na ostatni weekend sierpnia (26-28.08.2016) pierwszej edycji Goniacki czyli biegowego festiwalu z aż 11 propozycjami dla miłośników biegania

Podczas 3 intensywnych pod względem wrażeń dni, uczestnicy mogą wybierać spośród wspomnianych już 11 biegów od krótkich 1 km fun-runów po 52 km dystans ultra nazwany żartobliwie przez organizatorów "Rombanicą na pół setki".

Cały festiwal Goniacki utrzymany jest w klimacie góralskim - począwszy od nazw, biegów, strojów, poprzez gadżety i koszulki biegowe, po samą miejscowość, w której owa Goniacka jest rozgrywana - o pięknych malowniczych terenach górskich z Tatrami w tle już nie wspominając.

Pośród 11 pozycji biegowych jest otwierający imprezę dystans 10 km i 1 m czyli bieg o nazwie ''Dycha cy nie dycha?'' - bieg ten zaliczany jest do Pucharu Goniacki OSCYP CUP czyli Pucharu całego Festiwalu posiadającego osobną klasyfikację obejmującą sumę czasów z 5 biegów wchodzących w jego skład. Kolejne biegi to ''Goniacka za dudkiem'' drużynowy bieg na dystansie 5 km, ''Bieg Krasnych dziewek'' na zawrotnym dystansie 1000 m - wymogiem wzięcia udziału w tym biegu jest "kiecka" (mile widziana góralska). Goniacka oferuje także bardzo popularne ostatnio biegi z przeszkodami czyli ''Góralską Wycieruche''na 8 km ze snopem siana w roli głównej, ''Farbowane Gymby'' czyli 2 km biegu wraz z kolorową bitwą na mecie oraz bieg dla bardziej zaprawionych biegaczy piękną trasą z zapierającymi dech widokami. Trzy dłuższe dystanse to ''Goniacka het na grape'' (półmaraton 21km), ''Goniacka Maraton - Bieg ziajoka o puchar Wójta Gminy'' (maraton 42 km) i ''Rombanica na pół setki'' (dystans ultra 52 km).

Goniacka to rodzinny festiwal biegowy dla wszystkich pokoleń więc nie zabraknie konkursów i zabaw dla najmłodszych - równocześnie z biegami dla dorosłych w Strefie Smarkocy dzieci pod okiem animatorów spędzą miło czas na biegowych zabawach.
W trakcie trwania festiwalu wieczory umilała będzie góralska muzyka na żywo, koncerty gwiazd i Baciarsko Diskoteka. Zaplanowano wiele imprez towarzyszących, m.in. zajęcia z jogi, pilates, zumba, nordic walking, jumping frog, pokaz filmów górskich, spotkania ze sportowcami.

Organizatorami akcji są firmy rhSPORT, Sportmaster oraz Hit The Trail. Wszystkich łączy pasja do sportu oraz chęć popularyzacji aktywności fizycznej. Organizatorzy będą dążyć do tego, aby impreza odbywała się cyklicznie i na stałe wpisała się w kalendarz biegów, starając się o przyznanie punktacji dla biegów eliminacyjnych, tzw. ITRA.


ZAPISY oraz szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest na stronie: www.goniacka.pl oraz na Facebooku


mat. prasowe

25.05.2016 / 12:20

Międzynarodowa konferencja w Drużbakach Wyżnych poświęcona rodzinie Zamoyskich

W najbliższą sobotę, tj. 28 maja 2018 roku w Drużbakach Wyżnych (Vyšné Ružbachy) niedaleko Starej Lubowli na Słowacji odbędzie się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Zamoyscy w Polsce i na Słowacji”.

W konferencji udział wezmą, m. in. wykładowcy i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego i Rady Miasta Zakopanego, członkowie Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Klubu im. Władysława hr. Zamoyskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Stosunków Międzynarodowych (Vysoká Škola Ekonomicka i Medzinárodných Vsťahov) w Bratysławie, historycy zamku w Starej Lubowli, prezes Instytutu Zamoyskiego na Słowacji, mieszkańcy Zakopanego, Starej Lubowli oraz mieszkańcy wioski Drużbaki Wyżne i kuracjusze goszczący w termach.

Konferencję honorowym patronatem objął JE ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Słowacji Leszek Soczewica, a gościem specjalnym na tym wydarzeniu będzie Marcin Zamoyski z Zamościa, syn XVI Ordynata (ostatniego) Ordynacji Zamojskiej.

Konferencja jest kolejnym wydarzeniem przypominającym działalność rodu Zamoyskich po obu stronach Tatr. Warto wspomnieć, że nie tak dawno obie rady – Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego – ogłosiły 2013r. „Rokiem Zamoyskich”, rok później otwarto „Szlak Zamoyskiego w Zakopanem”, a także ukazały się dzięki Fundacji Kórnickiej okolicznościowe publikacje o tym rodzie. Natomiast ostatnio, w kwietniu 2016r. otwarto nową wystawę na zamku w Starej Lubowli, poświęconą temu wspaniałemu, polskiemu rodowi. Konferencja będzie miała miejsce w samym kurorcie (w hotelu „Strand”), który został kupiony i rozbudowany przed II wojną światową przez Andrzeja Zamoyskiego, właściciela zamku i dóbr Stara Lubowla.

Organizatorem tego popularno-naukowego wydarzenia jest Instytut Zamoyskiego na Słowacji, a partnerami: Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Termy Vyšné Ružbachy.

Wśród prelegentów będzie dr hab. Jerzy M. Roszkowski, mgr Piotr Bąk, Starosta Tatrzański, prezes Stowarzyszenia im. Wł. hr. Zamoyskiego, mgr Adam Kitkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w Zakopanem.

W tym miejscu warto powiedzieć kilka zdań o rodzie Zamoyskich.

W historii polskich rodów magnackich Zamoyscy są rodem wyjątkowym pod wieloma względami. Był i jest to ród ludzi walecznych, wykształconych, ofiarnych, dobrych organizatorów, mecenasów i darczyńców. Z tej rodziny wywodzą się budowniczowie silnej i niepodległej I Rzeczypospolitej, np. kanclerz i hetman wielki koronny - Jan Zamoyski założyciel w XVI w. Zamościa, którego potomek jest obecnie prezydentem tego miasta, reformatorzy i darczyńcy schyłku XVIII w., np. kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski, który darował 200 tysięcy złotych polskich na potrzeby skarbu, żołnierze i dyplomaci pierwszej połowy XIX w., np. generał Zamoyski, który brał udział w Powstaniu Listopadowym , później objął kierownictwo polityki zagranicznej stronnictwa Hotel Lambert w Paryżu., a także zabiegał o przychylność papieży dla niepodległości Polski, społecznicy i pozytywiści drugiej połowy XIX w., np. brat ordynata, Andrzej hr. Zamoyski, który był prezesem Towarzystwa Rolniczego, pozytywistycznej pracy organicznej i organizował zjazdy ziemian w swoim majątku Klemensów, dyplomaci i politycy XX wieku, np. wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu Maurycy Klemens Zamoyski, który był ambasadorem RP w Paryżu, sprawował urząd ministra spraw zagranicznych i był kandydatem na urząd Prezydenta RP w 1922 roku, artyści i sportowcy, np. rzeźbiarz - August Zamoyski, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku mieszkał w Zakopanem i ze S. I. Witkiewiczem współtworzył grupę „Ekspresjonistów Polskich"(z tego okresu pochodzą jego sukcesy sportowe, np. przejazd rowerem z Paryża do Zakopanego), Jan Zamoyski, po 1989 roku został senatorem RP.
Zatem rodzina Zamoyskich jest to ród budzący szacunek i uznanie, gdyż działalność pro publico bono rodzina ta stawiała wyżej niż własne dobro i prywatne ambicje. Dzisiaj prochy Zamoyskich spoczywają w Polsce, Anglii, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Potomkowie kanclerzy, ordynatów i hrabiów mieszkają w ojczyźnie i na emigracji. Zarówno dawni, jak i współcześni Zamoyscy szczycą się historią swojej rodziny. Jedno miano wyróżnia ich spośród wielu polskich czy europejskich rodów – jest to ród wielkich patriotów i ofiarnych społeczników.
Uzdrowisko (kurort) Drużbaki Wyżne leży na Spiszu, na Słowacji Wschodniej. Rozłożone jest na granicy dwóch słowackich parków narodowych – Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) oraz Pienińskiego Parku Narodowego (PIENAP) i słynie przede wszystkim z wód mineralnych. Kompleks termalny położony na wysokości 623 m n.p.m. i administracyjnie należy do gminy Drużbaki Wyżne. Już w średniowieczu znane było lecznicze działanie węglanowych wód mineralnych pochodzących z tutejszych źródeł, dlatego powstało tu uzdrowisko. Najstarsza pisemna wzmianka o jego istnieniu autorstwa kapitana załogi Zamku Szarysz, Juraja Wernhera pochodzi z 1549 r. Uzdrowisko w Drużbakach było przez dziesiątki lat ulubionym miejscem wypoczynku polskiej i węgierskiej szlachty. W 1882 r. obiekty odkupił i zmodernizował Andrzej hrabia Zamoyski, właściciel dóbr lubowelskich, kuzyn Władysława hr. Zamoyskiego (z Kórnika), właściciela dóbr zakopiańskich. Natomiast syn Andrzeja – Jan Kanty Zamoyski rozbudował kurort i wydatnie przyczynił się do rozwoju regionu.
Leczenie i profilaktyka chorób opiera się tu na naturalnych leczniczych, słabo zmineralizowanych, wodorowęglanowych, wapienno-magnezowych wodach hipotonicznych o temperaturze do 26 °C. Najbardziej wydajne jest źródło „Izabela”, z którego napełniane jest letnie kąpielisko. Tutejsze źródła należą do najbardziej wydatnych w Europie, stanowią podstawę leczenia chorób układu nerwowego oraz stanów depresyjnych, stosowane są pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy tętnic mózgu. Uzdrowisko znane ze swojego basenu termalnego oraz pomnika przyrody – trawertynowego jeziorka Krater – oferuje przede wszystkim zabiegi wykorzystujące źródła wody wodorowęglanowo-siarkowej, wapienno-magnezowej, wodorowęglowej. Panuje tu wyjątkowo sprzyjający klimat. W czasie leczenia wykorzystywana jest balneoterapia, fizykoterapia, elektroterapia, rehabilitacja, psychoterapia i hipoterapia. Piękne otoczenie zachęca do spacerów i wypoczynku w naturalnym pejzażu. W parkach, poza atrakcjami przyrodniczymi, znajduje się wiele dzieł rąk ludzkich, np. drewnianych rzeźb czy artystycznych kompozycji. Na terenie kompleksu funkcjonuje popularne kąpielisko termalne.
Niezwykłą atrakcją w uzdrowisku jest trawertynowy Krater, który jest wyjątkowym zabytkiem przyrodniczo-kulturowym. Znajduje się na terenie uzdrowiska Drużbaki Wyżne. Ma tu swoje źródło woda mineralna zawierająca węglan wapnia, który wytrąca się na krawędzi krateru i dzięki temu tworzy wokół wywierzyska podwyższony pierścień - Krater ma 20 metrów średnicy i 3 metry głębokości.
(wykorzystałem wiadomości ze strony: polsko – słowacka informacja turystyczna)

opracował: Adam Kitkowski

25.05.2016 / 08:38

VI Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

W dniach 3-5 czerwca Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem organizuje VI Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. W ramach tego dużego sportowego wydarzenia odbędą się trzy górskie biegi: IX Bieg Sokoła, IX Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły oraz VII Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego. Towarzyszyć im będą także dodatkowe atrakcje.

Zapisy na dwa pierwsze biegi już się zakończyły. Natomiast organizatorzy wciąż jeszcze czekają na zgłoszenia zawodników na Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego o dystansie 10 km z metą usytuowaną w jednym z najpiękniejszych miejsc polskich Tatr - nad Morskim Okiem.

- Zainteresowanie udziałem w tych trudnych i prestiżowych biegach jest z roku na rok coraz większe. Na Bieg Sokoła zapisało się blisko 300 chętnych, a na Bieg Marduły blisko 500. Ponad 70 zawodników zadeklarowało udział we wszystkich trzech biegach i klasyfikacji Grand Prix. Wśród wszystkich zgłoszonych zostały rozlosowane pakiety startowe. Co roku taka formuła jest konieczna ze względu na ograniczenie liczby uczestników przez Tatrzański Park Narodowy, po którego terenie przebiegają trasy. W Biegu Marduły wziąć udział może 350 zawodników, a w Biegu Sokoła jedynie 150 – wyjaśnia Naczelnik TG „Sokół” Michał Zacharko.

Wszystkie trzy biegi ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Uczestnicy doceniają nie tylko stawiane przed nimi wyzwania i wrażenia jakie zapewnia trudny górski teren, ale także niezapomnianą atmosferę zawodów, wspaniały doping kibiców, a także możliwość spotkania innych pasjonatów biegów górskich, a wśród nich także czołowych zawodników kadry narodowej, takich jak Marcin Świerc – wielokrotny zwycięzca Biegu Marduły.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Starosta Tatrzański Piotr Bąk. Wiele osób i instytucji od lat wspiera organizację Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem, a wśród nich sponsor sprzętowy Biegu Marduły - firma Dynafit. W tym roku nowym partnerem Biegu Sokoła i Biegu Zamoyskiego została natomiast firma Regatta. Zawody dofinansował także Burmistrz Miasta Zakopane oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Z całą pewnością najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego jest Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły. To jeden z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce i jednocześnie Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Skyrunning jest najbardziej ekstremalną formą biegów wysokogórskich. Jedną z jego dyscyplin jest SkyRace® – bieg na dystansie ok. 20 – 30 km, rozgrywany na wysokościach powyżej 2000 m, o sumie przewyższeń sięgającej także powyżej 2000m. Bieg Marduły w pełni odpowiada tym wymaganiom.

Dodatkowo w tym roku na mecie biegu zlokalizowanej w Parku Miejskim w ramach Kids Parku dla dzieci i całych rodzin zaplanowano wiele atrakcji promujących zdrowy tryb życia. Będą wśród nich m.in. mini biegi na czas z przeszkodami, gimnastyczne zmagania, rodzinny trening naturalny, slackline, a także ciekawe wykłady. Całe wydarzenie wpisuje się w organizowane początkiem czerwca Dni Zakopanego oraz miejski Dzień Dziecka. Warto więc w tym czasie przyjechać do Zakopanego, nie tylko by biegać i kibicować, ale także by miło i ciekawie spędzić czerwcowy weekend.

Z myślą o najmłodszych w ramach Weekendu Biegowego 2 czerwca na Górnej Równi Krupowej wspólnie z zakopiańskim MOSiR-em organizowane jest specjalne wydarzenie – Bieg Sokolika zaliczany do XXI Szkolnej Letniej Ligi Biegów Przełajowych.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie, poprzez cykliczną organizacje zawodów i ich ciągłe uatrakcyjnianie, upowszechniać bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego oraz druha Franciszka Marduły.

VI Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

3 czerwca 2016r. - IX Bieg Sokoła: Kuźnice – Ścieżka nad Reglami – Dolina Białego – Droga pod Reglami – Dolina Strążyska – Ścieżka nad Reglami – Czerwona Przełęcz – Ścieżka nad Reglami – Kalatówki – Kuźnice (dystans: 15,6 km, deniwelacja: +1013m/-1013m)

4 czerwca 2016r. - IX Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły: ul. Krupówki – ul. Zamoyskiego – Rondo Jana Pawła II – Aleja Przewodników Tatrzańskich – Nosal (od strony tamy) – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Schronisko Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy – Przełęcz Karb – Czerwone Stawki – Świnicka Przełęcz – Przełęcz Liliowe – Beskid – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch – Myślenickie Turnie – Kuźnice – Kalatówki – Ścieżka nad Reglami – Dolina Białego – Dr. Do Białego- ul. Grunwaldzka – ul. Staszica – Park Miejski (dystans: 32,0 km, deniwelacja: +2218m/-2218m)

5 czerwca 2016r. - VII Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego: trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka (dystans: 10,0 km, deniwelacja: +430)

Zapisy na stronie: www.bgtimesport.pl/zawody

opr.s/

25.05.2016 / 08:10

Najładniejsza zagroda, najładniesza posesja...

Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ zapraszają mieszkańców Gminy Nowy Targ do udziału w kolejnej, IV już edycji konkursu na najładniejsze obejście w Gminie Nowy Trag.

"Uczestnicząc w konkursie możecie Państwo pokazać otoczenie, w którym żyjecie i odpoczywacie oraz przedstawić owoce swojej ogrodniczej pasji, dzięki czemu otaczający nas świat staje się piękniejszy i bardziej kolorowy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci bonów".

Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach: Najładniejsza zagroda oraz Najładniejsza posesja.

Zgłoszenia do konkursu można składać do 17 czerwca br. na formularzu dostępnym na stronie internetowej UG oraz w siedzibie Urzędu Gminy Nowy Targ pokój 102 wraz ze zdjęciami swojego obejścia.

Szczegóły tutaj

s/

24.05.2016 / 23:02

III Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie”

30 maja w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Czarnym Dunajcu odbędzie się etap rejonowy III Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie”, w którym udział wezmą zwycięzcy etapów szkolnych przeprowadzonych w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

III Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie” organizowany jest przez Instytut Humanistyczny Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu . Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czarnym Dunajcu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Violetty Błasiak i Prezesa Związku Podhalan w Polsce Andrzeja Skupnia.

Celem konkursu jest kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej, ukształtowanie nawyków czytelniczych (kształtowanie świadomego odbiorcy literatury regionalnej), kultywacja gwary podhalańskiej, wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej, gimnazjum i ponadgimnazjalnej w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

Omawianą lekturą we wszystkich kategoriach wiekowych jest „Góralska Czytanka” autorstwa dr hab. Anny Mlekodaj, starszego wykładowcy Instytucie Humanistycznym PPWSZ w Nowym Targu.

Gala finałowa, na której ogłoszone zostaną wyniki odbędzie się 7 czerwca w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnym w Czarnym Dunajcu - www.iloczarnydunajec.cba.pl.

mat. prasowy

24.05.2016 / 22:18

"Poznaj mój świat – twój przyjaciel pies" (zdjęcia)

Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach we współpracy z Pozytywnym Ośrodkiem Szkolenia Psów SalwDog zorganizowało i przeprowadziło pokazy dla dzieci pt. „Poznaj mój świat – twój przyjaciel pies”. Odbyły się trzy pokazy w ZSPiG w Zaskalu. Będą one kontynuowane we wszystkich szkołach w Gminie Szaflary.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak rozumieć sygnały przekazywane przez psy, zarówno swoje jak i obce oraz jak w przypadku zagrożenia uniknąć ataku psa.

Dodatkową atrakcją był pokaz wyszkolenia psów. W pokazach brał udział Ramzes - pies rasy amstaf należący do trenera Jerzego Salawy oraz Daisy, suka rasy rottweiler z hodowli Valarti. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach wykazując się własnymi doświadczeniami.

Trener Jerzy Salawa zaprasza do kontaktu osoby, które mają problemy wychowawcze ze swoimi psami pod numerem telefonu: 787-109-735. Więcej informacji na stronie internetowej www.salwdog.pl

GCKPiT w Szaflarach, s/

27.05.2016 / 18:00

Tenis ziemny: Kubicz w półfinale ITF

Na kortach KT Legia w Warszawie trwa turniej ITF kobiet BGŻ BNP Paribas Women?s Futures Legia Open 2016 z pulą nagród 10 tysięcy dolarów z udziałem Katarzyny Kubicz pochodzącej z Gronia. Góralka spisała się bardzo dobrze, dotarła do półfinału, jako jedyna z Polek. Zdobyła pierwsze punkty do rankingu WTA.

27.05.2016 / 13:00

Piłka nożna: IV liga: Ostry mecz Szaflar i remis Watry

Wczoraj w 27 kolejce spotkań IV ligi grupy wschodnie swoje spotkania rozegrała drużyna LKS Szaflary i Watra Białka tatrzańska. Szaflary w ostrym spotkaniu doznały porażki z KS Tymbark. Watra natomiast w wyjazdowym spotkaniu wywalczyła jeden punkt.

26.05.2016 / 21:00

Piłka nożna: Klasa A: Bitwy na górze i dole

AKTUALIZACJA 2 (zdjęcia): Bardzo ciekawie zrobiło się na górze i dole. Ciasno niemiłosiernie. O awans bije się Orawa z Wierchami i Jordanem, który włączył się do gry. Również walka o byt i baraże rozgrzewa fanów do czerwoności.

26.05.2016 / 20:00

Piłka nożna: Klasa B: Odrobili zaległości

Dziś odbyło się jedno z zaległych spotkań 17 kolejki podhalańskiej klasy B grupy 1, która odbyła się 8 maja.

26.05.2016 / 11:00

Piłka nożna: IV liga: Ważna wygrana Lubania i wysoka porażka Zakopanego

W środę dwie podhalańskie drużyny rozegrały swoje wyjazdowe spotkania. Lubań Maniowy wygrał ważne spotkanie i zbliża się do lidera IV ligi. KS Zakopane doznało wysokiej porażki z Barciczanką.

26.05.2016 / 10:00

Piłka nożna: V liga: Wygrał tylko Orkan

Wczoraj swoje spotkania w 27 kolejce V ligi rozegrały podhalańskie drużyny. Z trzech naszych drużyn wygrał tylko Orkan Raba Wyżna.

25.05.2016 / 22:00

Piłka nożna: III liga: Podhale awansowało do nowej trzeciej ligi!

AKTUALIZACJA (tabela): - Kamień spadł nam z serca. W Muszynie, z różnych przyczyn, nie udało się postawić kropki nad "i" . Dzisiaj wyszliśmy zdeterminowani i dopięliśmy swego - powiedział Rafał Gadzina, strzelec drugiej bramki dla NKP.

25.05.2016 / 19:00

Kolarstwo: Bukovina - festiwal kolarskich atrakcji

Królewski Etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour oraz dwa decydujące etapy pierwszego w historii Tour de Pologne Women odbędą się w tym roku w Bukowinie Tatrzańskiej i BUKOVINA Resort. Umowę o współpracy podpisali dziś Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne oraz Piotr Kuchta - prezes Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego i Edward Kuchta - prezes Fundacji BUKOVINA oraz Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego.

 Królewski etap Tour de Pologne od lat rozgrywa się na słynnych rundach wokół Bukowiny. Równie znane są podjazdy, na które wspinają się gwiazdy światowego peletonu. Najbardziej znanym jest oczywiście Ściana BUKOVINA, która dla wielu kibiców stała się miejscem kultowym. To właśnie tam gromadzi się największy tłum fanów, tworzących wspaniałą atmosferę, w niczym nie ustępującą emocjom z Tour de France.

W tym roku królewska runda została wzbogacona o kolejny podjazd. Na końcu etapu kolarze powalczą na znanym, finałowym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej. To wszystko 17 lipca, w przedostatnim dniu 73. Tour de Pologne. Trzy dni później BUKOVINA znów będzie przeżywać oblężenie. Losy Tour de Pologne Women rozstrzygną się właśnie tu. Drugiego dnia rywalizacji, przed południem odbędzie się jazda indywidualna na czas, a po południu królewski etap na rundach.

 

A to przecież nie wszystkie atrakcje, które w tym sezonie oferują BUKOVINA Resort i Bukowina Tatrzańska. W sumie aż czterokrotnie będą gospodarzami wielkich kolarskich wydarzeń. Oprócz męskiego i - po raz pierwszy w historii - kobiecego Tour de Pologne, odbędzie się tu Tour de Pologne Amatorów (17 lipca) oraz BUKOVINA Lang Team Maraton MTB (11 czerwca). Leszek Piasecki scharakteryzował trasę BUKOVINA MTB jako najbardziej ekstremalną, ciekawą, inaczej poprowadzoną niż w poprzednich edycjach, o przewyższeniach nieosiągalnych w innych lokalizacjach.

„Jestem przekonany, że kolarze pokochali Bukowinę. Opinie, z którymi się spotykamy, a także frekwencja motywują do tego, żeby organizować coraz więcej imprez” - tłumaczy Edward Kuchta, prezes Fundacji BUKOVINA i Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego - „Kolarze chcą coraz częściej przyjeżdżać do Bukowiny, a my chcemy im stworzyć jak najlepsze warunki do uprawiania kolarstwa. Zwłaszcza, że ukształtowanie terenu, widoki i przyroda zachęcają do uprawiania tego sportu. Marka BUKOVINA od lat związana jest z krzewieniem kolarstwa szosowego i MTB. Dowodem na to są zarówno masowe, jak i profesjonalne imprezy kolarskie.”

 

Rower i kolarstwo to znakomita forma promocji Bukowiny i całego regionu. Już teraz funkcjonuje tam wiele udogodnień dla rowerzystów, a plany sięgają daleko. „Wspólnie z gminą i fundacją chcemy tworzyć nowe szlaki i ścieżki rowerowe, profesjonalnie je oznakować, przygotować mapki rowerowe z wszelkimi informacjami, serwis telefoniczny i wypożyczalnie rowerów. Inspiracje czerpiemy z regionów, które w podobny sposób promują się poprzez rower, na przykład Trentino, a także część Kolorado w USA. Rower to doskonałe uzupełnienie oferty turystycznej.” - dodaje prezes Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego Piotr Kuchta. Ze współpracy i planów cieszy się Czesław Lang. „Widać jak zmienia się infrastruktura, poprawia się jakość dróg. Mamy trasę królewskiego etapu Tour de Pologne z podjazdami na Ząb, Ścianę BUKOVINA. W ślad za tą powstaną również następne. Cieszę się, że samorządy i gospodarze postrzegają kolarstwo nie tylko jako sport wyczynowy, ale też możliwość promowania regionu, zwiększania ruchu turystycznego. Zobaczmy na Majorkę, która żyje w dużej części dzięki rowerom.” - mówi dyrektor generalny Lang Team.

Informacja prasowa organizatora

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11734[/SPORTOWEPODHALE]

25.05.2016 / 17:00

Hokej: Haverinen nadal w Podhalu. Raszka na Wyspach

Wielu było chętnych na defensora Podhala Joni Haverinena. Ten jednak zdecydował się nadal grać w barwach Podhala.

25.05.2016 / 16:00

Narty: Trenerka mistrzyń olimpijskich wraca do Polski

Nadia Biełowa została opiekunką biathlonowej kadry młodzieżowej Polski. Ukraińska trenerka pracowała już w latach 2002-2010 z pierwszą reprezentacją kobiet naszego kraju. W ostatnich latach z dużymi sukcesami prowadziła kadrę Ukrainy - najpierw żeńską, a w ostatnich dwóch sezonach męską.

25.05.2016 / 14:00

Hokej: Pęknie tysiąc?

Kapitan "szarotek" Jarosław Różański oraz jego koledzy z drużyny- Damian Tomasik, Mateusz Michalski i Daniel Kapcia związali się kontraktami z Podhalem na nadchodzący sezon.

25.05.2016 / 00:00

Sporty szkolne: Triumfujący Waksmund

Łopuszna była gospodarzem mistrzostw gminy Nowy Targ w piłce siatkowej dla uczniów podstawówek. Złote medale zdobyli uczniowie z Waksmundu.

24.05.2016 / 21:00

Narty: Pałka Guzik z urazem, potrzebna będzie operacja

Kontuzja barku, wyjazd ze zgrupowania, operacja, dwa miesiące przerwy - tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja Krystyny Pałka Guzik. Biathlonistka zachowuje jednak spokój ducha. - Nie martwię się, że zimą będzie mi ciężej, wręcz przeciwnie - opowiada.

24.05.2016 / 14:29

Nowotarski Klub Kolarski Thule - JMP na Podhale Tour (zdjęcia)

W ubiegłą niedzielę (22.05) odbył się pierwszy etap kolarskiego pucharu Podhala – Podhale Tour. Organizatorzy przygotowali dwie trasy, które wiodły z Wróblówki, przez Czarny Dunajec i Bustryk na Ząb, i dalej przez Ratułów i Ciche Dolne z metą usytuowaną na Wierchu Domańskim.

Trasa dłuższa liczyła 53 kilometry i miała 1000 metrów przewyższenia, krótsza 33 kilometry z 600 metrami przewyższenia.

Nowotarski Klub Kolarski Thule – JMP wystawił swoich zawodników na obu dystansach. Spisali się znakomicie zajmując bardzo wysokie miejsca, które prezentują się następująco:

53km – Open
3 – Łukasz Kunc
4 – Krystian Piróg

33km – Kategorie wiekowe
MI
4 – Jakub Żuławiński
6 – Kacper Janowski

MII
1 – Paweł Gąsior
5 – Marcin Domin
6 – Grzegorz Buła

MIII
1 – Krzysztof Kępa
3 – Janusz Bala
4 – Marcin Kwiatek

MIV
7 – Stanisław Sichelski

źródło: klub

24.05.2016 / 13:00

Piłka nożna: Kalkulatory poszły w ruch

To już piłkarski finisz. Ostatnie kolejki będą bardzo ważne, sprawią, że jedni będą się cieszyć z zrealizowanego celu, inni będą się smucić i analizować co było przyczyną niepowodzeń.

24.05.2016 / 11:00

Motocross/enduro: Oskar Kaczmarczyk wystartuje w XXII Erzberg Rodeo!

Już w czwartek 26 maja rozpocznie się jedna z najbardziej wyczekiwanych i najtrudniejszych imprez Hard Enduro na świecie - XXII edycja Erzberg Rodeo! W tym roku po raz drugi na liście startowej, obok takich nazwisk jak Błażusiak, Jarvis, Walker pojawi się również nazwisko przedstawiciela młodego pokolenia zawodników Hard Enduro - Oskara Kaczmarczyka!

 Nowotarżanin podczas zeszłorocznej edycji pokazał się z najlepszej strony i po 16 checkpkointach został sklasyfikowany na wysokim, 29 miejscu! Jak będzie w tym roku? Kaczmarczyk do treningów po kontuzji powrócił niespełna tydzień temu, jednak jak sam zapowiada, jest gotowy by znów zmierzyć się z Żelazną Górą w Eisenerz!

Tegoroczny sezon off-roadowy nie rozpoczął się dla Kaczmarczyka zbyt pomyślnie. Pod koniec marca podczas zawodów cross-country uległ on wypadkowi i złamał kostkę, przez co z zaplanowanych na ten sezon startów, musiał on wykreślić m.in. rozgrywane w Rumunii zawody Hard Enduro - King of the Hill, a także cztery rundy Mistrzostw Polski SuperEnduro. Na szczęście doskonała opieka medyczna pozwoliła Kaczmarczykowi w miarę szybko stanąć na nogi, a tym samym wznowić treningi kondycyjne oraz te na motocyklu przed najtrudniejszą imprezą sezonu - Erzberg Rodeo.

- Nie da się ukryć, że kontuzja z początku sezonu mocno pokrzyżowała moje plany, no ale najważniejsze, że zdołałem stanąć na nogi przed Erzbergiem. Z nogą jest już coraz lepiej. Fakt, wciąż mnie trochę boli jak się mocniej na niej podpieram, ale trzeba pokonać ból i wystartować w wymarzonych zawodach. Jestem na to gotowy! Długo zastanawialiśmy się jak to będzie i czy dam radę tego dokonać. Decyzja zależała w znacznej mierze od lekarzy, ale stanęli oni na wysokości zadania i obiecali, że będę gotowy. No i tak się stało. Decyzję podjęliśmy dosłownie kilka dni temu. Cieszę się, że po roku znów będzie mi dane stawić czoła Żelaznej Górze. - powiedział Kaczmarczyk.

 

Tekst Łukasz Kręcichwost (informacja prasowa)

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11726[/SPORTOWEPODHALE]

23.05.2016 / 23:00

Hokej: MSiT przychylne budowie hali lodowej

W programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu znalazł się projekt budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych z zapleczem hotelowo -rekreacyjnych w Nowym Targu.

23.05.2016 / 23:00

Tenis stołowy: Wór medali pingpongistów

Pingpongiści Gorców Nowy Targ i Tornado Waksmund wywalczyli 12 medali w mistrzostwach Małopolski skrzatów, które rozegrano w Piotrowicach. Z tego dziesięć krążków jest dziełem nowotarżan.

23.05.2016 / 21:00

Hokej: Marek Ziętara: Trzon drużyny zachowany

Podopieczni Marka Ziętary rozpoczęli główne przygotowania do kolejnego sezonu. Po pierwszym tygodniu wprowadzającym do ośmiotygodniowego cyklu.

23.05.2016 / 19:00

Sporty szkolne: Młodzi piłkarze z Poronina mistrzami powiatu(+foto)

Na stadionie miejskim przy ul. Orkana w Zakopanem rozegrano finał powiatowy rozgrywek szkół podstawowych w piłce nożnej drużyn 7 osobowych.

 Zwyciężyli w nim reprezentanci Szkoły Podstawowej z Poronina, którzy w pokonanym polu pozostawili drużyny z Gronia, Białego Dunajca i SP 1 Zakopane. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Tomasz Gut, Maciej Ostrowski, Klemens Buńda, Jakub Gocał, Robert Stachoń, Stanisław Kluś, Jakub Cudzich, Jakub Dębicki. Nauczyciel: Michał Tragarz. Niestety to był ostatni etap tych rozgrywek. W poprzednich latach zwycięzcy powiatów spotykali się na turniejach rejonowych, później wojewódzkich a nawet ogólnopolskich. Podobno na organizację tych rozgrywek brakuje pieniędzy.

SP Biały Dunajec - SP Groń 0:12,
SP Poronin - SP 1 Zakopane 3:2,
SP Groń - SP 1 Zakopane 4:2,
SP Biały Dunajec - SP Poronin 0:4,
SP Groń - SP Poronin 2:3,
SP 1 Zakopane - Biały Dunajec 9:2.

Tekst i Zdjęcia Ryb

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=11722[/SPORTOWEPODHALE]


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437