Co nowego na Podhalu ?

29.05.2015 / 08:00

Parking w Pieninach rośnie w oczach (zdjęcia)

SZCZAWNICA. Ponownie zaglądamy na budowę parkingu, położonego niedaleko spływu Dunajcem. Inwestorem jest Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, a wykonawcą firma „Wikar”. Widać postępy na budowie, od strony mostu wylewane są już stropy, a słupy - na których będzie opierać się górna płyta - są gotowe.

- Pierwszy etap jest już prawie zakończony, a budowa realizowana jest zgodnie z planem. Termin zakończenia zostanie dotrzymany - mówi kierownik budowy inż. Wojciech Studziński. Zapytałem również o to, czy nie ma skarg od najbliżej mieszkających lub prowadzących działalność jeśli chodzi porządek wokół budowy, odpowiada: - Żadne skargi do nas nie dotarły. Wykonawca na bieżąco utrzymuje porządek na samej budowie jak i na drodze na nią prowadzącej.

Potwierdza się to w relacjach mieszkańców najbliższej okolicy, z którymi na ten temat rozmawiałem.

Tekst i zdj. Jarosław Krajewski

 
28.05.2015 / 18:16

Zaginiony Michał był widziany w Krościenku

Poszukiwany od półtora miesiąca 15-letni Michał Fąfrowicz z Nowego Targu był ostatnio widziany w Krościenku - podaje policja.

- W dniu 20 maja w godzinach 16:30 a 17:15 w Krościenku w rejonie stacji paliw Orlen młody mężczyzna zatrzymywał jadące w kierunku Nowego Targu samochody. Z zebranych informacji ustalono, że był to poszukiwany przez Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu zaginiony Michał Fąfrowicz. W związku z powyższym zwracamy się do osoby lub osób, które w tym dniu podwoziły lub widziały zaginionego o kontakt z prowadzącymi poszukiwania pod numerem telefonu 18 26 10 445 lub 446 bądź z dyżurnym jednostki pod numerem 18 26 10 400 lub 997 - apeluje podkom. Roman Wolski, rzecznik nowotarskiej policji.

15-letni nowotarżanin wyszedł 13 kwietnia z Placówki Socjalizacyjnej w Trzycierzu i do chwili obecnej nie powrócił oraz nie nawiązał kontaktu z rodziną.

oprac. r/

28.05.2015 / 13:40

Okulistyka na najwyższym poziomie w ALLMEDICA (artykuł sponsorowany)

Usługi Okulistyczne na najwyższym poziomie już dostępne w ALLMEDICA!

ALLMEDICA oferuje Pacjentom z problemami okulistycznymi zupełnie nową i unikatową na terenie Podhala jakość usług. Okulistyka w ALLMEDICA to połączenie nowoczesnej specjalistycznej aparatury medycznej z profesjonalną kadrą medyczną, dzięki czemu Pacjenci otrzymują usługi najwyższej jakości.
Najbogatsze wyposażenie Poradni Okulistycznej

Poradnia Okulistyczna w ALLMEDICA jest w pełni wyposażona w nowoczesny i zaawansowany technologicznie specjalistyczny sprzęt medyczny umożliwiający kompleksową i możliwie najdokładniejszą diagnostykę okulistyczną. Na wyposażenie Poradni Okulistycznej w ALLMEDICA składa się m. in.:

- Tomograf oka OCT
- USG oka (w obu prezentacjach A i B)
- Perymetr
- Cyfrowa lampa szczelinowa (najnowszego typu Haag Streit)
- Tonometr bezkontaktowy i aplanacyjny
- Autorefraktometr
- Foropter
- Oftalmoskop
Kompleksowość diagnostyki i zabiegów okulistycznych

Dzięki bogatemu i nowoczesnemu wyposażeniu możliwa jest pełna diagnostyka okulistyczna w jednym miejscu. Zakres usług obejmuje od badania dna oka, komputerowego badania wzroku, dobierania szkieł, USG oka, po diagnostykę zaćmy, jaskry, czy też badania tomograficzne OCT.

Oprócz diagnostyki, w ALLMEDICA są również wykonywane zabiegi okulistyczne takie jak m. in.:
- Iniekcje doszklistkowe
- Usunięcie/ostrzykiwanie gradówki
- Wycinanie brodawek/kaszaków z oceną histopatologiczną
- Usuwanie kępek żółtych


Profesjonalna kadra medyczna z zapleczem Klinicznym

W ramach Poradni Okulistycznej ALLMEDICA współpracuje z wybitnymi specjalistami z jednego z najlepszych w Polsce ośrodków okulistycznych - Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest to gwarancja, iż nasi Pacjenci uzyskają fachową i kompleksową pomoc medyczną nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach, a w razie potrzeby zachowają ciągłość leczenia.

W ramach Poradni Okulistycznej przyjmują:
- lek. med. Joanna Wasiak
- lek. med. Małgorzata Jurys
- lek. med. Emilia BorczDzięki otwarciu Poradni Okulistycznej ALLMEDICA oferuje kompleksowe usługi medyczne w zakresie praktycznie wszystkich specjalizacji świadczone przez przeszło 80 lekarzy specjalistów.


ALLMEDICA to największe na terenie Podhala specjalistyczne centrum medyczne oferujące usługi w ramach przeszło 35 gabinetów specjalistycznych, skupiających ponad 80 doświadczonych i uznanych lekarzy specjalistów m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej informacji na temat ALLMEDICA na: www.allmedica.com.pl
oraz pod numerem telefonu 18 265 74 88.

28.05.2015 / 12:49

Kolejni nielegalnie pracujący Ukraińcy będą musieli opuścić Polskę

Kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców przeprowadzone przez funkcjonariuszy Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziły do ujawnienia kilku nielegalnie pracujących w Polsce Ukraińców.

- W wyniku przeprowadzonej 26 maja br. kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, która miała miejsce w Jabłonce (powiat nowotarski), funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Zakopanego ujawnili trzech nielegalnie pracujących Ukraińców. Cudzoziemcy, pracujący w firmie zajmująca się handlem artykułami drewnianymi, nie posiadali dokumentów pozwalających im na legalne wykonywanie pracy ani też nie zawarli z firmą żadnej umowy - informuje kpt. SG Katarzyna Walczak.

- Wobec cudzoziemców zostały wszczęte postępowania administracyjne, które w trzech przypadkach zakończyły się już wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu. Za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy cudzoziemcy i powierzający im pracę Polak i Ukrainka (właściciele firm) poniosą odpowiedzialność karną - dodaje rzecznik prasowa Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

opr. s/

 
28.05.2015 / 11:16

Sanepid zaleca, by przegotowywać wodę

Władze gminy Poronin oraz Zakład Gospodarki Komunalnej - po konsultacjach z Sanepidem wydały zalecenie, by mieszkańcy Poronina - przed spożyciem - przegotowywali wodę.

To efekt ostatnich obfitych opadów deszczu, gdy wody rzek i potoków wezbrały i znacznie zwiększyła się mętność wody.

Powiatowy Inspektor Sanitarny uspokaja, że nie ma powodu do niepokoju, bo woda nie jest zanieczyszczona, a jedynie mętna. - Z naszych badań wynika, że nie ma w tej wodzie niczego niepokojącego. W poniedziałek pobrane będą kolejne próbki wody do badania - informuje Jolanta Bakalarz.

- Zalecenie dotyczy mieszkańców Poronina, bowiem korzystają oni z ujęcia wody zlokalizowanego na Dunajcu. Jeśli chodzi o Nowy Targ, to tu dostawy wody w większości oparte są na systemie studni głębinowych - dodaje szefowa Sanepidu.

s/

28.05.2015 / 08:20

Remont drogi „Do Jagódków – Paleników” w Podszklu

Nuż niebawem mieszkańcy Podszkla doczekają się remontu drogi gminnej „Do Jagódków - Paleników” zniszczonej w wyniku klęski żywiołowej w 2013 r. Drogę o długości niespełna pół kilometra odbuduje Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe S.A. z Nowego Targu, które złożyło najlepszą ofertę w ogłoszony przetargu.

Prace, które obejmą remont drogi i położenie nawierzchni bitumicznej zrealizowane będą do końca lica br. w ramach promesy przyznanej ze środków budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Koszt inwestycji przekracza 133 tys zł.

źródło: UG Czarny Dunajec, opr.s/

27.05.2015 / 23:35

Znów pożar na Orawie (zdjęcia)

Strażacy wezwani zostali do płonącego budynku w Zubrzycy Górnej. Płonął pustostan. - Sytuacja została opanowana, akcja jest zakończona. Ogień ugaszono, a na miejscu pracę rozpoczęła Policja - potwierdza oficer dyżurny PSP w Nowym Targu.

Pożar wybuchł w wolnostojącym budynku.

Trudno oprzeć się skojarzeniu, że sytuacja jest podobna do szeregu tego typu zdarzeń jakie miały miejsce kilka tygodni temu na Orawie. Policja, podobnie jak Straż Pożarna nie wykluczała, że ogień w pustostanach podkładał ktoś umyślnie.

s/ zdjęcia: Michał Adamowski

27.05.2015 / 17:04

Strażacy i policjanci ratowali mieszkańców bloku, w którym wybuchł gaz

Podczas wczorajszej akcji ratunkowej po wybuchu gazu w bloku nr 12 przy ulicy Wojska Polskiego w Nowym Targu, odwagą i przytomnością umysłu wykazali się strażacy i policjanci.

Jedną z pierwszych osób na miejscu pożaru był zawodowy strażak mieszkający w pobliżu. Mężczyzna przechodził obok bloku, gdy doszło do wybuchu i natychmiast pospieszył z pomocą lokatorom. - Strażak zaczął wyprowadzać z budynku mieszkańców pierwszych pięter. Na wyższe piętra nie mógł wyjść z powodu pożaru, który je ogarnął. Natomiast strażakom będącym na służbie, którzy przyjechali na miejsce, przekazał informację, jak wygląda sytuacja i poinformował ich, iż na górze znajdują się osoby do ewakuacji - relacjonuje kpt. Piotr Krygowski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Godną naśladowania postawą wykazali się też nowotarscy policjanci. - Jeden z patroli policji, który przybył na miejsce jako pierwszy, rozpoczął ewakuację osób mieszkających w klatce, w której doszło do wybuchu - relacjonuje podkom. Roman Wolski, rzecznik nowotarskiej policji. - Po ewakuacji mieszkańców z dolnych mieszkań, policjanci zmuszeni byli do odstąpienia od dalszej ewakuacji mieszkańców z wyższych pięter, z uwagi na gryzący dym i spadający tynk. Natychmiast rozdzielili się i pobiegli do sąsiednich klatek, aby w dalszym ciągu prowadzić ewakuację. W trakcie ewakuacji uzyskali oni informację, że na czwartym piętrze na balkonie od strony południowej znajdują się osoby potrzebujące pomocy. Po wybiegnięciu na czwarte piętro piątej klatki policjant nawiązał kontakt z uwięzionymi osobami, kobietą i jej wnuczką. Cały czas dym z palących się mieszkań skierowany był w ich stronę. Wtedy funkcjonariusz podjął decyzję, aby wyjść poza barierki balkonu i trzymając się jedną ręką przejął od kobiety dziewczynkę i podał ją domownikom. Z braku innego sprzętu, podał kobiecie mokry ręcznik, aby przez niego oddychała oraz poinformował ją, że straż pożarna już rozpoczyna ewakuację. Następnie zniósł dziewczynkę na dół i przekazał ją służbom ratowniczym celem udzielenia jej pomocy medycznej, jak również poinformował będących strażaków o konieczności ewakuacji kobiety z tego mieszkania - dodaje.

Przypomnijmy, iż we wczorajszym wybuchu gazu mniej lub bardziej rannych zostało 12 osób.

oprac. r/

 
27.05.2015 / 15:48

Ranni we wczorajszym wybuchu gazu nadal przebywają w szpitalu

NOWY TARG. Najcięższy jest stan trzech osób - 77-letniej kobiety i 52-letniego mężczyzny, lokatorów mieszkania w którym doszło do wybuchu oraz 19-letniego pracownica firmy gazowniczej, który montował im gaz. Wszyscy przebywają w szpitalu.

Lekkich obrażeń ciała doznała 74-letnia kobieta wraz z 5-letnią wnuczką oraz 60-letnia mieszkanka bloku, których przewieziono do szpitali w Nowym Targu oraz Zakopanem. Na miejscu zdarzenia pomocy medycznej udzielono 6 osobom, ale ich obrażenia były na tyle lekkie, że nie zostali zabrani do szpitala.

Wszyscy oni to ofiary wczorajszego wybuchu gazu w mieszkanku w bloku nr 12 przy ulicy Wojska Polskiego w Nowym Targu/

r/

 
27.05.2015 / 15:43

Zakończono poszukiwania 30-latki

Kilka godzin trwały poszukiwania 30-letniej mieszkanki Rabki-Zdroju, która wczoraj po południu wyszła z psem na spacer i nie wróciła do domu. Około godz. 23 policjantom, którzy spotkali ją na ulicy tłumaczyła, że spotkała koleżankę i poszła do niej w odwiedziny. Nie wiedziała, że jest poszukiwana.

Kobietę całe popołudnie i wieczór szukali bliscy oraz policjanci, którzy ze zdjęciem 30-latki ruszyli na ulice miasta.

r/

27.05.2015 / 15:37

Osuwisko posprzątane (zdjęcia)

ZAKOPANE. Od wczesnych godzin rannych trwały prace przy usuwaniu osuwiska, które pojawiło się na Ciągłówce. Osuwisko miało kilkanaście metrów długości. Ziemia osunęła się na drogę i mieszkańcy nie mieli możliwości dojazdu do swoich domostw.

Jacek Kalata, radny z Furmanowej, który wielokrotnie domagał się remontu tej drogi jest wdzięczny obecnemu burmistrzowi, że tak szybko zareagował.

Kalata nie zostawia natomiast suchej nitki na poprzednim włodarzu Januszu Majchrze. Według niego, to zaniedbania poprzedniej ekipy doprowadziły do takiej sytuacji. Ulewne deszcze zrobiły też swoje.

- Został zrobiony wcześniej przepust, ale w innych częściach nie udrożniono fosy- mówi Podhale24.pl Jacek Kalata.- Sama droga została też naprawiona jedynie, w niektórych miejscach. Wysypano żwir i tyle. Może to był raptem 200 metrów. Teraz po ulewach mieliśmy efekt wcześniejszych zaniedbań. Na odcinku kilkunastu metrów obsunęła się ziemia.

Obecnie droga na Ciągłówce jest już przejezdna.

js/ zdjęcia Józef Słowik, Jacek Kalata

27.05.2015 / 12:35

Blok, w którym wybuchł gaz, nie grozi zawaleniem

NOWY TARG. Konstrukcja nośna w bloku nr 12 przy ul. Wojska Polskiego nie została naruszona w wyniku wybuchu gazu. Budynek nie grozi zawaleniem - poinformował dziś Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, po przeprowadzonych oględzinach. Z całkowitego użytku wyłączonych zostało natomiast sześć mieszkań.

Jak informuje inż. Gabriela Przystał, szef PINB w Nowym Targu, sześć mieszkań na III i IV piętrze, które zostały uszkodzone w wyniku wybuchu, pożaru i akcji gaśniczej, nie nadaje się do zamieszkania i lokatorzy nie mogą do nich wrócić. Do swoich mieszkań mogą natomiast wrócić mieszkańcy z parteru, I i II piętra, pod warunkiem przeprowadzenia przez spółdzielnię prac porządkowych i zabezpieczających oraz po doprowadzeniu do nich prądu.

- Sporządzana jest ekspertyza stanu technicznego budynku mająca wskazać niezbędne do wykonania roboty budowlane w budynku - dodaje inspektor Przystał.

r/

 
27.05.2015 / 12:02

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Nowym Targu

O rozpoczęciu prac nad budżetem obywatelskim poinformował burmistrz Grzegorz Watycha.

- Mam nadzieję, że na czerwcową sesję Rady Miasta uda się przygotować regulamin i zasady głosowania mieszkańców na projekty w nowym budżecie obywatelskim - zadeklarował na sesji burmistrz Watycha dodając, że prawdopodobnie zostanie utrzymana kwota miliona złotych, jaką do podziału dostaną mieszkańcy.

Radny Paweł Liszka dopytywał, kiedy zostaną wykonane inwestycje i projekty z poprzedniego budżetu. - Jeśli chodzi o place zabaw, to trwa sporządzenie ofert i z tych zostanie wybrana najkorzystniejsza. Potrzebne są jednak przesunięcia w budżecie. Trzeba będzie dołożyć nieco do tych inwestycji, bo koszty będą większe niż planowano - dodał.

r/

 
27.05.2015 / 11:15

Zbiórka pieniędzy dla osób poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu

Urząd Miasta w Nowym Targu poinformował dziś, że w niedzielę 31 maja przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa po mszach św. prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych we wczorajszym wybuchu gazu w bloku nr 12 przy ul. Wojska Polskiego.

oprac. r/

27.05.2015 / 10:34

Wysoki stan Dunajca. 3,5 metra wody (zdjęcia)

NOWY TARG. Po wczorajszych i nocnych, nieprzerwanych opadach deszczu, w widoczny sposób podniósł się stan wody w obu Dunajcach - Białym i Czarnym. W ciągu dnia ma jednak zacząć się obniżać.

Rano opady ustały. Z aktualnych prognoz wynika, że w ciągu dnia będą zanikać, a od jutra wróci słońce.

r/ zdjęcia Michał Bachulski

 
27.05.2015 / 10:16

Nowy Targ: przybędzie dzieci - zmiany w szkołach

Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował, że z aktualnych prognoz wynika, iż we wrześniu do nowotarskich szkół podstawowych pójdzie więcej dzieci niż rok temu - o około 300. Ma to związek z objęciem obowiązkiem szkolnym dzieci urodzonych w latach 2008 i 2009. Wymusi to zmiany w szkołach.

Główna zmiana to wzrost liczby oddziałów (o około 6). Nie zmieni się natomiast liczba oddziałów w przedszkolach i gimnazjach.

Burmistrz poinformował też, że na wniosek środowisk sportowych, od września uruchomione zostaną nowe klasy sportowe w SP nr 11 (klasa łączona o profilu hokej na lodzie i piłka nożna) i Gimnazjum nr 2 (klasa łączona hokej na lodzie i unihokej oraz klasa o profilu piłka nożna). Zajęcia sportowe nadal będą prowadzone w w klasie o specjalności biegi narciarskie i piłka można w SP nr 2.

r/

27.05.2015 / 08:00

"Telewizja śniadaniowa" z wizytą w Kościelisku (zdjęcia)

Twórcy programu „Pytanie na Śniadanie”, nadawanego co rano w Telewizji Polskiej odwiedzili Kościelisko.

Mariola Bojaraska-Ferenc, ekspert z dziedziny fitness, zdrowego stylu życia i rozwoju, spotkała się z mieszkankami Kościeliska i Zakopanego w ramach cyklu „Klub 50 plus - zawsze w formie!”

Panie gotowały, ćwiczyły i udowadniały, że nawet po skończeniu 50 lat można jeszcze cieszyć się życiem.

pk, zdj. Piotr Korczak

 
26.05.2015 / 23:07

Wybuch gazu w Nowym Targu - nagrania video

W serwisie YouTube.pl pojawiło się kilka filmów pokazujących akcję ratunkowo-gaśniczą po wybuchu gazu w bloku nr 12 przy ulicy Wojska Polskiego. Poniżej kilka z nich.


oprac. r/

26.05.2015 / 17:50

Milion złotych strat po wybuchu gazu. Mieszkańcy nie wrócą na noc do mieszkań

NOWY TARG. Ze względów bezpieczeństwa, nadzór budowlany zdecydowało o tymczasowym wyłączeniu z użytkowania wszystkich mieszkań znajdujących się w klatce w bloku przy ul. Wojska Polskiego, w której doszło do wybuchu.

Ponad trzydziestu mieszkańców nie wróci na noc do swoich mieszkań. Jak informuje burmistrz Grzegorz Watycha, większość lokatorów poinformowała, że w tej sytuacji skorzysta z pomocy bliskich. Z noclegu oferowanego przez miasto skorzysta najprawdopodobniej tylko jedna osoba.

Wstępne straty spowodowane wybuchem gazu oszacowano na milion złotych. Mniej lub bardziej zniszczonych jest sześć mieszkań. Doszczętnie zniszczone jest mieszkanie, w którym doszło do wybuchu. Wysoka temperatura, powstała po wybuchu ognia, sprawiła, że wypaliły się mieszkania znajdujące się powyżej. Stosunkowo najmniejsze straty są w mieszkaniach przyległych.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wybuch naruszył strop i jedną ze ścian. Jutro Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu oceni, czy blok nadaje się do dalszego użytku.

Na miejsce wybuchu przyjechali strażacy z grupy ratownictwa-technicznego, którzy zabezpieczą pomieszczenia przed zawaleniem.

Przypomnijmy, iż około godz. 14 w mieszkaniu na trzecim piętrze w czwartej klatce bloku nr 12 przy ulicy Wojska Polskiego wybuchła butla z gazem. Poszkodowanych zostało 12 osób, w tym dwie ciężko.

r/

26.05.2015 / 16:42

Burmistrz: jesteśmy przygotowani na pomoc poszkodowanym

NOWY TARG. Przy ulicy Wojska Polskiego, pod blokiem w którym wybuchł gaz niszcząc kilka mieszkań, obecny jest burmistrz wraz z przedstawicielami miejskiego sztabu kryzysowego. Grzegorz Watycha zapewnia, że jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni noclegi i konieczną pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wybuchu.

- Na razie czekamy na decyzję nadzoru budowlanego, który po oględzinach ma stwierdzić, czy mieszkańcy mogą wrócić do swoich mieszkań. Na razie nie wiadomo, ile osób może potrzebować noclegu czy pomocy. Część z nich na pewno trafi do swoich rodzin. Jesteśmy w gotowości - mówi burmistrz Watycha.

r/ Wybuch gazu oczami Czytelników - zdjęcia nadesłane na kontakt@podhale24.pl - poniżej.

29.05.2015 / 12:40

Obchody 90 - lecia rezerwatu Bór na Czerwonem

W tym roku mija 90 lat od momentu utworzenia rezerwatu „Bór na Czerwonem”. W związku z tym Nadleśnictwo Nowy Targ wyszło z inicjatywą zorganizowania dużej imprezy plenerowej o charakterze edukacyjnym.

W ramach obchodów, w piątek 12 czerwca odbędzie się sesja naukowa w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu a dzień później - edukacyjna impreza plenerowa na terenie Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego „Rancho – Lot” oraz na terenie samego rezerwatu „Bór na Czerwonem”.

Całodzienne wydarzenie plenerowe (13 czerwca od 12.00 do 18.00) pod nazwą „90 na Czerwonem” będzie miało charakter rodzinnego pikniku, w trakcie którego będzie okazja do poznania historii rezerwatu, walorów przyrodniczych regionu, potrzeb aktywnej ochrony przyrody, czy zasad zachowania się w terenie.

W trakcie wydarzenia zorganizowana zostanie również akcja „Biegam bo lubię lasy”. Przygotowano Treningowe ABC z olimpijką Zuzanną Radecką – Pakaszewską oraz marsz nordic walking „Z kijami przez torfy”, którego trasa prowadzi ścieżkami rezerwatu. Na terenie rezerwatu odbędą się także drużynowe gry terenowe „Tropem Rosiczki”, w których przygotowaniu pomagała młodzież z I LO im. Goszczyńskiego. Chętni do wzięcia udziału w Treningowym ABC, Marszu nordic walking i grach terenowych proszeni są o wcześniejszą rejestrację on – line przez stronę internetową Nadleśnictwa lub PPWSZ.

Na terenie „Rancho-Lot” powstanie Edukacyjne Miasteczko Namiotowe, w którego organizację zaangażowanych jest wiele instytucji m.in. PPWSZ, Urząd Miasta, RDOŚ, Parki Narodowe, Nadleśnictwo Nowy Targ, GOPR.

Planowane są konkursy, gry i zabawy plenerowe, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowane przez studentów ratownictwa medycznego PPWSZ, a także konkurs plastyczny „Chronię swoje środowisko”. Wydarzeniu towarzyszy wystawa przyrodnicza, projekcje filmów oraz pokazy i występy zespołów muzycznych.

Informacje, regulaminy i link do zapisów dostępne pod adresem: www.nowytarg.krakow.lasy.gov.pl oraz www.ppwsz.edu.pl

Wydarzenie zorganizowały Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie.

Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Miasta Nowy Targ.

Więcej szczegółów w dziale "co, gdzie, kiedy".

mat. prasowy, opr.s/

29.05.2015 / 10:46

Wielki Festyn "Rogoźnicański" pod patronatem Podhale24.pl

W niedzielę w Rogoźniku szykuje się dobra zabawa. Organizatorzy Wielkiego Festynu "Rogoźnicańskiego", pierwszej w tym roku dużej imprezy plenerowej, przygotowali wiele atrakcji.

Występy na scenie, konkursy, grill, trampolina i dmuchany zamek, występ kabaretu, pokaz mody, a wieczorem, zabawa - to główne punty niedzielnego programu. Początek festynu - godz. 12.30, stadion piłkarski w Rogoźniku.

Więcej na plakacie.

r/

28.05.2015 / 23:46

Ferment Fest po raz siódmy!

NOWY TARG. W piątek i sobotę (29 i 30 maja br. ) w Piwnicy u Winiarskich odbędzie się siódma edycja największego festiwalu muzyki undergroundowej na Podhalu, czyli Ferment Fest.

Podczas dwóch dni na scenie zaprezentuje się 15 zespołów reprezentujących różne nurty we współczesnej scenie HC/punk.

Największą sensacją tegorocznej edycji jest z pewnością powrót warszawskiej El Bandy uznawanej często za najlepszy polski punkowy zespół XXI w. Recenzent Onetu przy okazji publikacji drugiej płyty zespołu pisał: „Przelecieli z impetem przez polską scenę hc/punk. Porównywani do legendarnego Post Regimentu, nagrali debiut, który zachwycił niemal wszystkich. Teraz wrócili z drugą płytą. Już sam fakt, że punkowy zespół nagrywa płytę z braćmi Kapsa z Something Like Elvis, do tego taką, która ma 24 utwory i trwa prawie 60 minut może zaciekawić. Mowa o zespole El Banda - bez żadnych znaków zapytania najciekawszym obecnie reprezentancie polskiej sceny punk. Grupa stworzona kilka lat temu przez punkowych wyjadaczy związanych z Post Regimentem i Trawnikiem ma gatunkowy elementarz - witalność, zadziorność i wyciągnięty środkowy palec - opanowany na piątkę. Bez tego nie ma dobrego punk rocka”. Niestety ok. 2010 r. na skutek zawirowań osobistych zespół zawiesił działalność. Podczas Ferment Festu będzie okazja zobaczyć ich po raz pierwszy po pięcioletniej przerwie!

Sporą reprezentację przyśle na festiwal obchodzące w tym roku 30-lecie działalności wydawnictwo Antena Krzyku. W przededniu występów na katowickim Off Festiwalu, w Nowym Targu zaprezentują się postpunkowe Ukryte Zalety Systemu z Wrocławia, puławscy indie-hardcore’owcy z Hidden World oraz rockandrollowcy z Warszawy – The Stubs. W zdecydowanie mroczniejszej odsłonie ukaże się też alter ego Hidden World, czyli Kaldera, natomiast warszawskie Hard To Breathe ujawni swą emo core’ową wrażliwość.

Ponadto zobaczyć i usłyszeć będzie można cieszących się już międzynarodowym uznaniem street punkowców z Warszawy, czyli Lazy Class, emo punkową Aporię z Tczewa, SE hardcore’owe Vicious Reality z Częstochowy oraz klasycznie punkowe Produkt z Olsztyna i Dead Yuppies z Wrocławia.

Scenę z Podhala reprezentować będzie zasłużony Odszukać Listopad, żegnający swego wokalistę Eden Farewell oraz niemal debiutanci z Earthbound.

Ponadto jak zawsze podczas imprezy będzie można nabyć płyty, koszulki i inne gadżety zapowiadających się niezależnych wydawców oraz spotkać przybyłych z całej Polski festiwalowych gości. TKA Ferment po raz siódmy zaprasza!

materiał prasowy

 
28.05.2015 / 22:52

Wielki turniej małych piłkarzy z okazji Dnia Dziecka

ZAKOPANE. Z okazji Dnia Dziecka, Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych organizuje po raz dwunasty Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Chłopców. Impreza odbędzie się w sobotę 30 maja br. o godzinie 10:00 na stadionie COS (boisko ze sztuczną nawierzchnią PLATO) w Zakopanem i będzie jedną z atrakcji sportowych Dni Zakopanego.

W turnieju weźmie udział 9 drużyn reprezentujących Zakopane, Podhale i Słowację – będą to dwie drużyny z Popradu. Tym razem turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach – grupa klubów sportowych i grupa zespołów szkolnych.. W każdym zespole w meczu grać będzie 6 piłkarzy. Puchary dla zwycięzców ufundował Prezesa Stowarzyszenia TKN – Marek Trzaskoś. Do rywalizacji zapraszamy drużyny piłkarskie ze szkół podstawowych, drużyny osiedlowe, klubowe (rocznik 2002 i młodsi).

Zgłoszenia należy kierować do przewodniczącego TKN Pana Tadeusza Majocha (tel. i adres na stronie http://www.tkn.org.pl)

Najważniejszy jest udział w zawodach sportowych, które mają już niemałą tradycję. Przypomnijmy, że przez te 11 lat występowały drużyny z naszego regionu, z Polski centralnej, ze Słowacji , a nawet z Węgier. W 2012 roku rozegrane zostały mini-mistrzostwa Europy z udziałem 16 drużyn.

"Czasem pogoda płatała psikusa i musieliśmy turniej rozgrywać w halach sportowych, a czasem świeciło piękne słońce. Jeśli zsumować wszystkich uczestników, to w turnieju przez te lata wzięło udział ponad 1200 piłkarzy w wieku szkolnym. Zgodnie z naszym statutem realizujemy wychowanie przez sport, uprawiamy rekreację, pomagamy rodzinom zagrożonym, gdyż sami też grywaliśmy w klubach, bądź gramy nadal w „old boyach”. Niektórzy z nas uprawiali inne dyscypliny sportu i wiedzą jak ważny jest ruch w życiu człowieka. Jak co roku sponsorami naszej imprezy są: Firma „Domino”, Firma wędliniarska z Nowego Targu, Dyrekcja COS, Bar Mleczny przy Krupówkach oraz donatorzy indywidualni. Zawody dofinansowała komisja sportu Rady Miasta Zakopanego. Liczymy, że z zawodów sportowych zadowoleni będą piłkarze - zarówno z możliwości grania w piłkę, jak i z poczęstunku oraz nagród, kontenci będą rodzice i kibice z czasu spędzonego na pięknym, kameralnym obiekcie COS przy ulicy B. Czecha w Zakopanem. Mamy nadzieję na dobrą pogodę. Do zobaczenia w najbliższą sobotę. Liczymy na Waszą obecność i pomoc, gdyż radość dzieci nie ma ceny! Kibicujmy naszym małym pociechom!" - piszą organizatorzy, Zarząd Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych.

mat. pasowy, opr.s/

28.05.2015 / 17:08

Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom (zapowiedź filmowa)

W najbliższą niedzielę, 31 maja, zapraszamy wszystkie dzieci na kolejną, jedenastą już edycję festynu „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom”, organizowanego z okazji Dnia Dziecka. Zabawa potrwa od godziny 9.00 do 17.00 w Rodzinnym Parku Rozrywki i Edukacji Rabkoland.

Podczas tego szczególnego dnia na najmłodszych czeka moc atrakcji: Pirackie Huśtawki, Młyn Widokowy, Wielka Łódź Wiking, Karuzela Dżungli, Dom Smigu, Teatr Kukiełka i wiele, wiele innych. Karnety uprawniające do wejścia na teren Parku i bezpłatnego skorzystania z pięciu atrakcji można wydrukować ze strony www.mostowy.pl, lub odebrać przy wejściu do Parku.

Każdy karnet zawiera kupon konkursowy, który weźmie udział w konkursie. Od 10.00 co godzinę losowanie atrakcyjnych nagród! Losowanie nagród głównych o godz. 13.00.

- W imieniu własnym, Tatrzańskiej i Nowotarskiej Izby Gospodarczej oraz wszystkich darczyńców, już po raz jedenasty gorąco zapraszam dzieci do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękuję również wszystkim osobom i firmom, dzięki którym ta impreza mogła dojść do skutku. - mówi Andrzej Gut- Mostowy, Poseł na Sejm RP.

Nowością tegorocznego festynu jest akcja „Jestem Bezpieczny”. Razem z Policją, Strażą Pożarną, Wodnym Pogotowiem Ratunkowym i Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, uczyć będziemy najmłodszych bezpiecznych zachowań podczas odpoczynku: w górach i nad wodą oraz w życiu codziennym - w domu i na drodze.
- Inauguracja akcji „Jestem bezpieczny” nastąpi w Rabkolandzie. Przy zaangażowaniu wszystkich służb będzie ona kontynuowana w kolejnych miesiącach miedzy innymi w szkołach naszego regionu. Codzienne doniesienia prasowe o dramatycznych przeżyciach młodych ludzi często przynoszą refleksje, że można było zapobiec tragedii. Ważne jest więc, aby kształtować wśród dzieci i młodzieży szkolnej właściwe postawy wobec własnego bezpieczeństwa. - wyjaśnia poseł Gut-Mostowy.Podczas festynu przeprowadzane zostaną akcje pozorowane wykonane przez Służby, m.in. udzielanie pierwszej pomocy i symulacja wypadku samochodowego, w tym ugaszanie i rozcinanie wraku samochodu. Wydarzeniu towarzyszyć tez będzie wiele atrakcji: ścianka wspinaczkowa, ogródek ratowniczy, przejazd quadami, prezentacja sprzętu ratowniczego, prezentacja wozów strażackich, motocykli policyjnych oraz zjazd tyrolką.

- Wszystkie dzieci zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym dla najmłodszych pt: „Jestem bezpieczny” - w jednym z namiotów zlokalizowanych na parkingu - dodają organizatorzy, czyli poseł Andrzej Gut-Mostowy, Tatrzańska i Nowotarska Izba Gospodarcza oraz Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland.

Honorowy patronat nad imprezą objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

materiał prasowy, opr.s/

28.05.2015 / 10:46

Międzynarodowy Spływ Kajakowy

NOWY TARG. Tradycyjnie w Boże Ciało (w tym roku będzie to 4 czerwca) po raz 74. spod kładki obok Miejskiej Hali Lodowej wyruszy Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Jest to najstarsza i największa impreza kajakarska w Europie.

Uroczyste otwarcie spływu odbędzie się na stadionie przy lodowisku. Początek ceremonii zaplanowano na godzinę 12:30 choć już od 11:30 uczestnikom spływu przygrywać będzie zespół SWIM CREAM. Kajakarze wyruszą na trasę spływu o godzinie 13:30 w okolicy kładki na Dunajcu.

Więcej informacji odnośnie uczestnictwa w spływie można znaleźć na stronie organizatora www.kajakidunajec.pl

Przypomnijmy, że w 2000 roku organizacja ICF (International Canoe Federation) uznała MSKnD za najlepszą masową imprezę turystyczno­-sportową na świecie, nagradzając pucharem jej organizatorów czyli Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”.

opr. s/

 
27.05.2015 / 17:09

Wystawa "Olimpijczycy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem"

Fundacja Stanisława Marusarza wraz z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem organizują wystawę poświęconą wynikom sportowym absolwentów Szkoły pn. „Olimpijczycy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem”.

Będzie to największa tego typu impreza w kraju. Swoje nagrody pokażą: Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Katarzyna Bachleda Curuś, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Krystyna Pałka. Na Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata absolwenci zdobyli 41 medali, na Mistrzostwach Świata Juniorów 33 medale, na Mistrzostwach Polski 3362 medale.

Cały dochód z wystawy zostanie przeznaczony na potrzeby Szkoły.

Wystawa prezentowana będzie w Sali Wystawowej Stanisława Marusarza w Pawilonie na Wielkiej Krokwi w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 r.

UM Zakopane, opr.s/

27.05.2015 / 13:51

W wyżej położonych rejonach Tatr spadł śnieg

Według aktualnych prognoz, w Tatrach poprószyć może też najbliższej nocy.

r/

27.05.2015 / 13:17

Nowoczesne, interaktywne Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Tatrzański Park Narodowy podjął się realizacji projektu "Dom Przyrody, Park Ludzi - Przez Edukację Ekologiczną do Zrównoważonego Korzystania z Ekosystemów Tatr". Wiąże się on bezpośrednio z przebudową istniejącego Muzeum Przyrodniczego w nowatorskie, interaktywne Centrum Edukacji Przyrodniczej, dostosowane do potrzeb i oczekiwań współczesnych zwiedzających.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechteinstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Ideą projektu jest dotarcie z ofertą edukacyjną do jak największego grona odbiorców, a co za tym idzie krzewienie pozytywnych wzorców zachowań pośród lokalnej społeczności i przyjezdnych oraz zwiększenie świadomości o bioróżnorodności ekosystemów Tatr - informuje TPN. - W ramach realizacji całego przedsięwzięcia zaplanowano organizację czterech spotkań. Pierwsze z nich odbędzie się już 2 czerwca br. w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dotyczyć ono będzie szczegółowej prezentacji harmonogramu planowanych prac, założeń oraz celów. W ramach spotkania przybliżone zostaną także tematy związane z nieformalną, aktywną edukacją przyrodniczą oraz niekonwencjonalnymi formami nauczania.

oprac. r/ źródło: TPN

27.05.2015 / 11:35

Wyróżnienie dla bukowiańskiego Domu Ludowego

"Dom Ludowy” Spółdzielnia Kulturalno-Oświatowa im. Franciszka Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej został wyróżniony w konkursie Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

27.05.2015 / 09:40

Piękne łodzianki w Szczawnicy (zdjęcia)

Na zgrupowaniu w Szczawnicy, przez pięć dnie w hotelu Jan gościły finalistki konkursu Miss Polski Ziemi Łódzkiej 2015.

Do gali finałowej, która odbędzie się już w najbliższy weekend, kandydatki na miss przygotowywała choreograf Agnieszka Cygan. Pomiędzy codziennymi próbami był też czas na zwiedzanie okolic oraz dodatkowe atrakcje. Zadbał o to inicjator zgrupowania Dariusz Tokarski, pomysłodawca i zarazem organizator corocznych ogólnopolskich zawodów dla strażaków OSP, które odbywają się latem i zimą na terenie Szczawnicy. Dziewczyny zwiedziły uzdrowisko, próbowały szczawnickich wód mineralnych, wstąpiły do Muzeum Uzdrowiska, zachwycały się architekturą i wnętrzem Dworka Gościnnego w którym także miały okazje wysłuchać dyplomatycznych gawęd byłego ambasadora Tadeusza Lichoty.
Były wycieczki na zaporę i zamek w Niedzicy, wyjazd wyciągiem na Arenie Narciarskiej Jaworki-Homole, skąd podziwiały górską panoramę oraz zasmakowały oscypka i żentyce u bacy Wojtka z Zębu. Jednym ze sponsorów konkursu piękności jest firma produkująca sprzęt strażacki, więc podczas zgrupowania nie zabrakło strażackiego akcentu do którego przyczynili się druhowie z OSP Krościenko n.D. i OSP Ząb. Finalistki miały okazję przejechać się bojowym samochodem strażackim OSP Krościenko, zapoznać się ze sprzętem i ubrać się w mundury strażackie. Z kolei druhowie z Zębu przybyli na jedną z prób ubrani w stroje góralskie i uczyli dziewczyny tańców góralskich, a one w zamian druhów swoich układów tanecznych na galę.

W ostatnim dniu pobytu finalistki odwiedziła Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska, która brała udział w Miss World 2013 i Miss Supranational 2014. Dziewczyny dziękują serdecznie wszystkim , dzięki którym wrócą do domu ze wspaniałymi wspomnieniami z pobytu w Pieninach i zapowiedziały, że ponownie odwiedzą ten przepiękny zakątek naszego kraju.

red/ zdjęcia organizatorzy

26.05.2015 / 23:06

Akcja "Dla Lenki"

NOWY TARG. W ramach akcji charytatywnej dla Lenki Cholewy - w MOK zorganizowany został koncert. Zagrali Ahaju Fusion Bolivia ,Wiesiek Bieniasz and Lupi, Sylwia Basta "Sylvana",Jan Oraczko, Milusioki, Septyma.

Fanty do loterii przygotowali:
• Restauracja „U Starosty” p. Jolanta Brzyzek
• Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk” p. Agata Bryniarska
• Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu p. Katarzyna Kubasiak
• Szkolny Młodzieżowy Wolontariat przy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu p. Joanna Frączek, p. Wojciech Grzybek
• Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem s. Małgorzata Dyrek
• Wolontariat „ Zobaczyć świat” przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum dla Dzieci Niewidomych w Rabce-Zdroju p. Monika Mszańska
• Grupa Wolontariatu działająca przy Katolickim Gimnazjum Integracyjnym SPSK w Czerwiennem p. Bernadeta Zarycka
• Fundacja im. Adama Worwy p. Alicja Chodorowicz, p. Jolanta Łapsa

źródło: MOK w Nowym Targu

26.05.2015 / 11:53

Michał Adamowski w gronie finalistów

Zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Michała Adamowskiego znalazło się w finałowej 50-tce konkursu fotograficznego GOOD TO HATE. Fotografię, którą wyróżniono nominacją do finału, Michał wykonał podczas marcowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Nowym Targu.

GOOD TO HATE to ogólnopolski konkurs fotograficzny poruszający szeroko pojętą tematykę mowy nienawiści objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. "Pragniemy wyjaskrawić problem jakim stał się hejting w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej. Wraz ze swobodą wypowiedzi i wysoką anonimowością w sieci, niektórzy użytkownicy dobrodziejstw techniki zatracili wartości, jakimi powinni posługiwać się, zabierając głos w dyskusji. Internet, którego zadaniem ma być ułatwianie pozyskiwania i wymieniania się informacjami czy opiniami, w niektórych przypadkach stał się narzędziem służącym do wylewania frustracji, gniewu oraz nienawiści" - wyjaśniają organizatorzy.

r/

26.05.2015 / 10:54

Sukces zakopiańczyka i Atom String Quartet

Atom String Quartet, jazzowy zespół smyczkowy z zakopiańczykiem Dawidem Lubowiczem w składzie, odniósł kolejny wielki sukces na arenie międzynarodowej.

Podczas IX Międzynarodowego Konkursu Jazzowego EUROPAfest 2015, który odbył się w dniach 17-24 maja w Bukareszcie, polski zespół wywalczył Grand Prix.

W tegorocznej edycji konkursu do półfinału zakwalifikowało się piętnaście zespołów z piętnastu krajów, m.in. Austrii, Australii, Estonii, Francji, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Konkurs w Bukareszcie jest jednym z trzech najważniejszych na świecie. W ciągu dziewięciu lat jego historii swoich sił w Bukareszcie próbowało 30 zespołów z 25 państw świata.

pk/

26.05.2015 / 10:52

Gut Mostowy walczy o połączenia lotnicze z Krakowa do Chicago

Poseł z Zakopanego Andrzej Gut Mostowy chce od Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego wyjaśnień, dlaczego PLL LOT nie chcą przywrócenia połączeń lotniczych na trasie Kraków-Chicago. Zdaniem posła, argumenty na "nie", jakie podaje LOT, czyli za krótki pas startowy i względy ekonomiczne - są łatwe do zbicia.

Zdaniem posła, połączenia lotnicze Kraków Balice - Chicago obsługiwane były bezawaryjnie od 16 lat i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców całej południowej części Polski, o czym świadczy obłożenie ruchu pasażerskiego na tej trasie na poziomie ok. 80%. W dodatku, liczba pasażerów podróżujących pomiędzy Krakowem i Chicago jest większa niż ze wszystkich portów regionalnych w Polsce łącznie. Jak podkreśla, w latach 2011-2014 wzrost całkowitej liczby pasażerów podróżujących z Krakowa do Chicago wzrósł o 37%.

W piśmie do ministra, Andrzej Gut Mostowy powołuje się też na najnowszy raport renomowanej firmy inżynieryjno-consultingowej ARUP, która uznała, że pas startowy w Krakowie jest wystarczający do obsługi samolotów latających na trasach transatlantyckich.

Poseł zwrócił się o Ministra Skarbu Państwa o wyjaśnienia w tej sprawie. Proponuje też, by poświęcić tematowi połączeń lotniczych Kraków-Chicago, jedno z najbliższych posiedzeń sejmowej Komisji Infrastruktury.

oprac. r/

26.05.2015 / 10:36

Ludowcy w Ludźmierzu (zdjęcia)

Członkowie i sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z Małopolski, spotkali się w niedzielę w Ludźmierzu na Małopolskim Święcie Ludowym.

Gośćmi spotkania byli m.in. wiceprezes PSL, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Marek Sowa, członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak i Stanisław Sorys, senator Stanisław Hodorowicz, poseł i wiceprezes ZW PSL Andrzej Sztorc, wicewojewoda Wojciech Szczepanik, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Andrzej Harężlak oraz wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Spotkanie zorganizowano w 120. rocznicę ruchu ludowego. W poprzedzającej obchody mszy świętej, odprawionej w Ogrodzie Różańcowym przed bazyliką, wzięły udział liczne poczty sztandarowe oraz Kompania Reprezentacyjna Straży Pożarnej. Mszy przewodniczył ks.infułat Władysław Gasidło, który mówił m.in. że "Trzeba nam chodzić po ziemi z wielką delikatnością” i „Nie wolno ziemi zdradzić, i nie wolno ziemi traktować jak bezpański folwark. Rolnik zawsze współpracuje z Bogiem: z wiarą rzuca ziarno w ziemię i z nadzieją spogląda w niebo" - podkreślał.

W części oficjalnej były przemówienia i życzenia. W uznaniu za propagowanie przedsiębiorczości w regionie oraz wkład w rozwój polskiej gospodarki, podziękowania dla lokalnych firm przesłał Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Wręczył je Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbyło się też przyjęcie do grona PSL nowych członków, którym legitymacje wręczyli wicemarszałek Wojciech Kozak i minister Kosiniak Kamysz.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy przemaszerowali spod ołtarza polowego do ogrodu różańcowego pod pomnik Jana Pawła II, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów ku czci wielkiego Polaka.

Przemysław Zachura, oprac. r/ zdj. Zbigniew Krauzowicz

25.05.2015 / 22:55

Parkowanie pod szpitalem

NOWY TARG. - Tak parkują ludzie pod szpitalem, bez głowy - zwraca uwagę nasz czytelnik Marcin.

r/ zdjęcia otrzymaliśmy na kontakt@podhale24.pl

25.05.2015 / 22:26

Samolotem w Tatry

Linie lotnicze Air Baltic uruchamiają połączenie lotnicze Poprad (Słowacja) - Warszawa. Umożliwi ono turystom z centralnej Polski szybkie dotarcie w Tatry, tyle że słowackie.

Loty ruszą w połowie grudnia i będą odbywały się przez cały sezon zimowy.

oprac. r/

25.05.2015 / 18:26

Koncert Chórów Podhalańskich Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani (zapowiedź filmowa)

W imieniu organizatorów koncertu kustosza Ludźmierskiego Sanktuarium ks. proboszcza Kazimierza Klimczaka i Prezesa Sanktuaryjnego Chóru Magnificat Pani Genowefy Czaja zapraszamy do Ludźmierskiej Bazyliki na koncert Chórów Podhalańskich Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani im. ks. prałata Tadeusza Juchasa, który odbędzie się 31 V 2015 o godz. 16.00

W 2010 roku po raz pierwszy z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks.Tadeusza Juchasa w ostatnią niedzielę maja w Ludźmierskiej Bazylice odbył się koncert pt: Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani – Koncert Chórów Podhalańskich.

Ten pierwszy koncert dał początek corocznemu świętu muzyki chóralnej u stóp Gaździny Podhala. Co roku zapraszamy chóry z innej części naszej Małej Podhalańskiej Ojczyzny. Rok temu koncert odbył się w dzień po śmierci ks. Tadeusza Juchasa. Z racji tego, że był on inicjatorem tego wydarzenia i pragnął, aby podhalańskie chóry spotykały się, jak on to mawiał: na majówce u Matki Bożej, od ubiegłego roku koncert ten jest dedykowany właśnie ks. prałatowi Tadeuszowi Juchasowi, a od tego roku będzie nosił również Jego imię: Śpiewajmy Ludźmierskiej Pani – Koncert Chórów Podhalańskich im. ks. prałata Tadeusza Juchasa.W niedzielę 31 maja br. w Bazylice wystąpią:
1. Chór z Bukowiny Tatrzańskiej z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa pod dyrekcją Jacka Hyżnego.
2. Chór Belcanto z Dobrej pod dyrekcją Urszuli Palki – Ranosz.
3. Chór z Kluszkowiec z Parafii św. Rafała Kalinowskiego pod dyrekcją Józefa Pańszczyka.
4. Chór Parafialno-Flisacki ze Sromowiec Niżnych z Parafii NarodzeniaNajświętszej Marii Panny pod dyrekcją Eugeniusza Waradzyna.
5. Chór Ave Maria z Krakowa z Parafii Matki Bożej Dobrej Rady pod dyrekcją Rafała Zimowskiego.
6. Gospodarz spotkania Chór Magnificat z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala pod dyrekcją Adama Rajskiego.

opr.s/

25.05.2015 / 18:18

Wyłoniono zwycięzców Festiwalu Letnich Filmów Sportowych

Znamy już zwycięzców konkursu w ramach Festiwalu Letnich Filmów Sportowych. Akcja zorganizowana przez JR Events, pod patronatem Sony Action Cam cieszyła się ogromną popularnością. Zgłoszonych zostało kilkadziesiąt niezwykle ciekawych filmów, a wszystkie stały na bardzo wysokim poziomie. Jednak zwycięzców mogło być tylko trzech.

Przypominamy, że do konkursu można było zgłaszać filmiki kręcone kamerą sportową, przedstawiające najróżniejsze dyscypliny sportowych zmagań w letnich warunkach. Mogło to być cokolwiek, co wiązało się z aktywnością fizyczną – popisy jazdy na deskorolce, rowerze lub rolkach; pokazy surfingowe, kitesurfingowe, ekstremalne biegi parkourowe czy nawet puszczanie latawca. Ilość zgłoszonych filmów z różnych dyscyplin była naprawdę imponująca, a przed publicznością i jury, stanęło trudne zadanie wybrania zwycięzcy.

Nagrodę publiczności – kamerę Sony Action Cam AS200V otrzymał Karol Gajdziński za klip prezentujący imponujące umiejętności jazdy na rolkach. Jego film zdobył aż 495 głosów i tym samym wyprzedził konkurencję. Walka w tej kategorii była szczególnie zacięta. Zwycięskie video dostępne pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RSwLsVQmZa8

Nagroda od jury – kamera sportowa Sony Action Cam Mini AZ1VR przypadła Danusi Walosik za filmik przedstawiający niezwykłe popisy parkourowe. Zwycięskie video dostępne pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?t=98&v=PgCXHG0IX4s

Nagrodę od portali sportowych - 1000 zł w gotówce otrzymał Arkadiusz Terpiłowski, za film przedstawiający kompilację różnych dyscyplin. Doskonała realizacja, ciekawy pomysł i świetna narracja filmu sprawiła, że ta nagroda trafiła właśnie w jego ręce. Zwycięskie video dostępne pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=yKWY-kjAFJ8

Chociaż zwycięzców mogło być tylko trzech, to na wyróżnienie zasłużyły wszystkie zgłoszone filmy. Poziom był bardzo wyrównany i walka o głosy, szczególnie wśród internautów, toczyła się aż do końca.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło podczas finału Festiwalu Letnich Filmów Sportowych, odbywającego się w pierwszy dzień festiwalu rowerowego - Joy Ride BIKE Fesitval w Kluszkowcach. Chociaż konkurs dobiegł końca, serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania filmów. Zarówno nagrodzone, jak i pozostałe zgłoszone filmy, możecie obejrzeć na stronie konkursowej aplikacji na Facebooku http://bit.ly/1F61HB2

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów i dalszego rozwijania swoich pasji.

materiał prasowy

28.05.2015 / 21:36

Złote chłopaki z Ludźmierza

Coraz częściej o podhalańskim unihokeju w męskim wydaniu mówi się w kontekście Wiatru Ludźmierz. To z tego źródełka czerpią korzyści seniorskie zespoły Górali i Szarotki. Bo tylko tam od kilku lat solidnie pracuje się z młodzieżą.

To nie przypadek, że juniorzy w niedzielę sięgnęli po mistrzostwo Polski. To efekt ciągłości pracy. Przecież w tej grupie byli zawodnicy, którzy przez poprzednie dwa lata rządzili i dzielili na krajowym podwórku w juniorach młodszych. Ci ostatni, odmłodzeni, co jest naturalną rzeczą, w minionym sezonie zdobyli brązowy medal. Jest to jednak zalążek pod kolejną dobrą ekipę w kolejnych latach.

W tym miejscu nie można pominąć dwóch nazwisk – Rafał Pelczarski i Edward Pazdur. Uzupełniający się duet, zakochany w unihokeju, a których praca powinna być wzorem dla innych. Pierwszy jest trenerem, drugi prezesem. Rafał został wybrany najlepszym trenerem młodzieżowym roku 2014 w plebiscycie Sportowego Podhala i Podhala 24, a z kolei Edek najlepszym działaczem. Zapewne będą mocnymi kandydatami również w plebiscycie za bieżący rok.
- Przed rozpoczęciem rozgrywek plan minimum zakładał wprowadzenie juniorów starszych i młodszych do finałów – mówi twórca sukcesów, Rafał Pelczarski. - Plan zrealizowaliśmy, udało się ugrać dużo więcej. Brązowy medal mistrzostw Polski juniorów młodszych i złoty w juniorach starszych ogromnie nas cieszy. Sukces zawdzięczmy chłopakom, którzy wykonali ogromną pracę na treningach, organizacji pracy w klubie i oczywiście sponsorowi – wójtowi gminy Nowy Targ. Utrudnieniem w pracy, zwłaszcza z juniorami starszymi, jest fakt, że trenujemy na niepełnowymiarowej sali. Ale jak widać poradziliśmy sobie z tą niedogodnością. Chciałbym podziękować chłopakom, prezesowi, rodzicom zawodników i wszystkim sponsorom za zaangażowanie w pracę klubu. Podziękowanie należą się również nowotarskim klubom unihokejowym - Górale i Szarotka za harmonijną współpracę.

Oto złoci medaliści w ocenie trenera:
Bramkarze
Wojciech Komperda – Pewny punkt zespołu. Systematycznie trenuje, robi postępy, m. in. dzięki treningom w drużynie seniorów Górali. Doskonale broni w meczach o stawkę. Im większe wyzwanie, tym lepsza gra. Niestety zasada działa również w drugą stronę - w spotkaniach o mniejszym ciężarze gatunkowym ma chwile dekoncentracji. Nad tym musi popracować. Reprezentant Polski U-19, najlepszy bramkarz sezonu w Salming Lidze Juniorów Starszych. mistrz Polski seniorów 2014/15

Jakub Udziela – Bardzo dobrze wyszkolony technicznie zawodnik, solidny. Podobnie jak Komperda trenuje z seniorskim zespołem Szarotki, więc ma możliwość uczenia się od doświadczonych bramkarzy. Rywalizuje zacięcie z Komperdą o miejsce w składzie, przegrywając minimalnie warunkami fizycznymi i mniejszym doświadczeniem. Brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów 2014/15

Obrońcy
Rafał Zacher – Jeden z najlepiej wyszkolonych technicznie zawodników w Polsce ( również wśród seniorów). Trudno odebrać mu piłeczkę, ma doskonały przegląd sytuacji na boisku. Drużynowy „rozśmieszacz”. Brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów w tym sezonie.

Grzegorz Panek – Solidny obrońca, mocny fizycznie. Nie boi się gry ciałem, dysponuje bardzo mocnym strzałem. Reprezentant Polski U-19, brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów z tego sezonu.

Krzysztof Kubowicz – Człowiek od „czarnej roboty”. Walka ciałem, blokowanie strzałów - to jego domena. Dla laika niezbyt widoczny – dla zespołu bezcenny.

Jan Polaczek – Wyśmienite warunki fizyczne, pewny siebie, bardzo mocny strzał. Nie boi się iść do przodu. Musi popracować nad zwrotnością.

Filip Dominik – Jeszcze junior młodszy, ale doskonale daje sobie radę w starszej kategorii. Ogromny ciąg na bramkę, bardzo dobre wyszkolenie techniczne. Gorąca głowa. Lubi zapędzić się na połowę przeciwnika. Potrzebuje w parze partnera, który bardziej pamiętał o zadaniach obronnych. Brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów młodszych 2014/15.

Kacper Jaskierski – Świetna motoryka, waleczny chłopak. Miał dwuletni rozbrat z unihokejem, dlatego musi popracować nad techniką. Robi dobrą atmosferę w drużynie.

Napastnicy
Aleksander Hamrol – pozytywnie zakręcony w temacie unihokeja. Chyba największy biegacz w zespole. Uwielbia grę z piłeczką, dobrze strzela, dużo widzi. Te cechy czynią z niego bardzo wartościowego i niebezpiecznego gracza. Reprezentant Polski U-19. Brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów 2014/15.

Szymon Jachymiak – Środkowy, który doskonale potrafi znaleźć się pod bramką przeciwnika. Dobry strzelec, dużo bramek zdobywa strzelając z powietrza. Reprezentant Polski U-19, najlepszy środkowy Salming Ligi Juniorów Starszych, brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów w sezonie 2014/15.

Daniel Widurski – Technika i zamiłowanie do gry kombinacyjnej, to jego największe atuty. Dodając do tego dobrą motorykę mamy świetnego napastnika. Jeśli uwierzy w swoje umiejętności może jeszcze poprawić swoją grę. Złoty medalista mistrzostw Polski seniorów, brązowy mistrzostw Polski juniorów młodszych w sezonie 2014/15.

Karol Pelczarski – Kapitan zespołu, motywator, bardzo dobrze wyszkolony technicznie. Świetna motoryka. Zawodnik uniwersalny, potrafi grać zarówno w obronie jak i w ataku. Reprezentant Polski U-19, złoty medalista mistrzostw Polski seniorów, MVP finałów mistrzostw Polski juniorów starszych.

Jakub Szal – Wrócił do zespołu po rocznej przerwie spowodowanej poważną kontuzją. Na boisku pozytywnie nieobliczalny. Bardzo szybki. Potrafi cały mecz „bić głową w mur” i nagle robi dwie genialne akcje zakończone bramkami.

Jakub Słowakiewicz – Solidny, pracowity, ambitny, nieźle wyszkolony technicznie, bardzo dobry strzał. Ambicja i stres czasami „wiążą mu nogi” i nie gra na takim poziomie na jakim powinien. Biorąc pod uwagą jego zaangażowanie i pracowitość będzie robił systematyczne postępy. Brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów młodszych 2014/15
Jakub Leja – Filozof, bardzo często ma odmienną koncepcję niż trener. Drzemią w nim ogromne możliwości, ale z różnych powodów nie trenuje systematycznie.

Szymon Plewa – Najlepiej w zespole potrafi wyjść na pozycję otwierającą drogę do sytuacji „sam na sam”. Musi popracować nad motoryką.

Filip Dzioboń – Bardzo dobre warunki fizyczne, silny, dobry strzał. Zawodnik, który uwielbia strzelać. Bardzo potrzebny w zespole, w którym wielu napastników za wszelką cenę szuka podania. Brak mu trochę doświadczenia i chłodnej głowy.
Maciej Niziołek – „Maskotka” drużyny. Robi super atmosferę. Właściwie ma wszelkie atuty, żeby zostać bardzo dobrym zawodnikiem. Ma tylko jeden problem - jak trener nie patrzy na treningu, to natychmiast redukuje tempo ćwiczeń o 30 - 40 procent.

Wojtek Staszel - Zawodnik, który w końcu „odpali”. Systematycznie trenuje, dobra technika. Brakuje trochę motoryki.
Kacper Nitka – Bardzo dobre warunki fizyczne i strzał, dobra technika. Jeśli będzie przykładał się do treningów, to będziemy w klubie mieli z niego wiele pożytku. Brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów młodszych 2014/15
Adrian Skalski – Przyszedł do nas z hokeja. Bardzo szybko nadrobił braki techniczne. Podpora drużyny juniorów młodszych. W juniorach starszych brakuje jeszcze paru kilogramów, ale to zawodnik z przyszłością. Duży ciąg na bramkę, waleczny, zadziorny.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9920[/SPORTOWEPODHALE]

28.05.2015 / 21:31

Sieniawa i nowotarska „piątka”

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie oraz z chłopcy z nowotarskiej „piątki” wygrali półfinał mistrzostw województwa małopolskiego w czwórboju lekkoatletycznym. Zespoły te awansowały do finału wojewódzkiego razem z drugimi ekipami zawodów – SP 5 Nowy Targ (dziewczynki) i SP nr 2 Stryszawa (chłopcy).

Sieniawa kontynuuje passę sukcesów. Po sukcesach w koszykówce ( V miejsce w województwie), sztafetowych biegach przełajowych ( XIV miejsce w Polsce i IV w województwie), piłce ręcznej ( II miejsce w powiecie ) zostały mistrzyniami powiatu nowotarskiego, a teraz wygrały zawody rejonowe.

Iza Skupień, Kornelia Wójciak, Alina Węglarczyk, Maria Chowaniec, Weronika Bachula i Lidia Cisek – to ekipa Daniela Siwora, która zgromadziła największą ilość punktów w czterech konkurencjach ( biegi na dystansie 60 i 600 metrów, rzut piłeczką palantową i skok w dal) – 1301 pkt. Z każdym startem się poprawiają, bo w mistrzostwach powiatu osiągnęły rezultat 1277 „oczek”. Najlepszy wynik indywidualnie osiągnęła Iza Skupień – 304 pkt.

Ekipa nowotarskiej „piątki” straciła do triumfatorek aż 169 punktów. Barwy tej drużyny reprezentowały Agnieszka Filipiec, Anna Osmala, Aneta leśnicka, Zuza Bryniarska, Martyna Petryla, Matylda Grojec. Na kolejnych miejscach uplasowały się ekipy – SP Poronin, SP Tenczyn i SP Budzów.

Rywalizacja chłopców zakończyła się triumfem nowotarskiej „piątki”. Patryk Głowacki, Kacper Bryniarski, Jakub Trzciński, Pascal Zgierski, Kacper Szewczyk, Michał Janusz „uzbierali” 1032 pkt. Druga drużyny - SP 2 Stryszów – straciła do zwycięzców zaledwie 7 punktów. Na trzecim miejscu uplasowała się nowotarska „jedenastka” – 1014 pkt. Indywidualnie najwięcej punktów zdobył Patryk Głowacki.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9919[/SPORTOWEPODHALE]

 
28.05.2015 / 21:30

MMKS podsumował sezon

- Angażujemy się w sport, by nasi zawodnicy wyrośli na mocne, dojrzałe jednostki – powiedziała prezes MMKS Podhale, Agata Michalska podczas corocznego podsumowania sezonu 2014/15.

Jaki on był? Dla nagrodzonych, a było ich sporo (ceremonia trwała blisko dwie godziny), na pewno udany i szczęśliwy. Wizytówką klubu są hokeiści. Drużyna seniorów wywalczyła brązowy medal mistrzostw kraju, co było ogromnym osiągnięciem najmłodszego teamu w ekstraklasie, do tego z największą liczbą wychowanków. Nic więc dziwnego, że twórcy tego sukcesu zostali trenerami sezonu.

– To uzupełniający się duet. Jak ogień i woda. Tym ogniem jest impulsywny, ambitny i profesjonalista w każdym cali, Marek Ziętara. Jego przeciwieństwem jest Marek Rączka – powiedziała prezes.

Wyróżnienia i nagrody otrzymali wybijający się zawodnicy z poszczególnych grup wiekowych. Najliczniej narodzeni byli najmłodsi. Najmłodszy hokeista Gabryś Wsół otrzymał wyjątkową nagrodę, pluszową krówkę Milkę. - O nim jeszcze usłyszycie – zapowiedziała Agata Michalska.

Wśród seniorów najwięcej punktów – 52 ( 28 goli + 24 podania) – uzbierał Damian Kapica. – Serce krwawi, że nie będzie już dla nas strzelał gole, ale chce zadbać o rodzinę – skomentowała prezes.

Po raz pierwszy wybrano najlepszego obcokrajowca i został nim Fin Joni Haverinen. Wyróżnienie od trenera otrzymał Maciej Sulka. Podziękowano wieloletniemu kierownikowi pierwszej drużyny (13 lat pracy z przerwa) Stanisławowi Pali.
W pozostałych grupach wyróżnieni zostali najlepsi w punktacji kanadyjskiej oraz wytypowani przez trenerów.
MMKS Podhale to także unihokej w żeńskim wydaniu. Ten sukcesami przebił hokeistów. Dwa złote medale mistrzostw Polski ( seniorki i młodziczki), srebro juniorek młodszych i brąz juniorek starszych. Za sukcesami tymi stoi Arkadiusz Pysz.

Na zakończeniu, oprócz włodarzy powiatu i miasta, pojawił się prezes PZHL Dawid Chwałka i wiceprezes – Jacek Chadziński. Sponsorom pierwszej drużyny wręczyli brązowe medale. Były też szczególne nagrody, m.in. dla twórców zespołu akademickiego.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9922[/SPORTOWEPODHALE]

27.05.2015 / 20:51

„Kwietna Mila” bez samorządowców

- W zawodach powiatowych nowotarskie lotnisko gościło ponad 1000 uczestników biegów przełajowych, na wojewódzkich zawodach było drugie tyle. Te zawody są ekskluzywne, ale liczą się zwycięzcy – powiedział Stanisław Mrowca na zakończenie „Kwietnej Mili” w Nowy Targu.

Rzeczywiście obsada nie powalała (być może uczestników odstraszyła pogoda, chociaż deszcz nie padał) w sieciowych mistrzostwach młodzieży gimnazjalnej. Nowy Targ był jednym z 19 Miast Papieskich w Polce, który zorganizował eliminacje. Dla upamiętnienia przełomu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Finał odbędzie się 10 czerwca na krakowskich Błoniach. Pobiegną w nim najlepsze trójki z nowotarskich zawodów.

Organizatorem zawodów było Ognisko TKKF Gorce Nowy Targ, a współorganizatorem Związek Miast Polski, Stowarzyszenie 10 Czerwca i Urząd Miasta Nowy Targ przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki i patronacie Komitetu Obchodów 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Dlatego na zakończenie rywalizacji gimnazjalistów miały się odbyć biegi sztafetowe dla samorządowców. Niestety żadna ekipa się nie zgłosiła. Wstyd. A podobno cała Polska biega. Podobno.

Jako pierwsze na trasę liczącą 1765 metrów wyruszyły dziewczęta urodzone w 2001 roku. W tej grupie była najbardziej zacięta rywalizacja. Losy miejsc premiowanych awansem do finału rozstrzygnęły się na ostatnich metrach. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Wiktoria Gajewska. Na drugim miejscu finiszowała Gabriela Pysz, a na najniższym stopniu podium stanęła Gabriela Macioł. Tuż za podium na kolejnych miejscach znalazły się – Kamila Karpiel i Julia Sikoń. Wszystkie reprezentowały Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu.

W tej samej kategorii wśród chłopcy jako pierwszy linię mety przeciął Daniel Siedlarczyk z Maniów. Kolejni zawodnicy przybiegali z kilkusekundowymi stratami. Na drugiej pozycji finiszował Przemysław Dziadkowiec (Maniowy), a po nim Andrzej Pabian (G nr 1 Nowy Targ) oraz Paweł Świątkowski (Maniowy) i Dawid Budz (Maniowy).

Jako ostatni na trasę wyruszyli chłopcy urodzeni w 2000 roku. Oni podobnie jak ich młodsi koledzy rywalizowali na dystansie 3530 metrów. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się Kamil Gorlicki (Maniowy), który ze sporą przewagę wygrał z Tomaszem Batkiewiczem (G nr 1 Nowy Targ). Na kolejnych miejscach finiszowali – Marek Sikora (Maniowy), Michał Gołębiowski i Jakub Młynarczyk (obaj G nr 1 Nowy Targ).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9916[/SPORTOWEPODHALE]

 
27.05.2015 / 20:49

Żur najlepsza z Polek

Monika Żur, wychowanka Lubonia Skomielna Biała, w kategorii U-23, w Pucharze Świata MTB w Novym Mescie na Moravie, zajęła 18 miejsce. Najlepiej pojechała z biało –czerwonych.

Mogła zakończyć wyścig w ścisłej czołówce, ale przeszkodził jej w tym pech. Rozpoczęła od piątego miejsca. Później jednak brała udział w kraksie, obiła sobie kolano i spadła o kilka pozycji. Na tym pech się nie skończył. Na przedostatniej rundzie złapała jeszcze „gumę” i ostatecznie ukończyła zmagania na 18 miejscu. Triumfowała Szwedka Jenny Rissveds, przed Francuzką Margot Moschetti i Amerykanką Kate Courtney.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9917[SPORTOWEPODHALE]

26.05.2015 / 23:18

Mateusz Tylek został Mocarnym Zbójem (zdjęcia)

Do przeszłości należy już VI edycja Mistrzostw Amatorów w Cross-Triatrhlonie „Mocarny Zbój- Niedzica 2015”. W sobotę 23 maja mimo niezbyt sprzyjającej pogody (zimno, kapuśniaczek i przenikliwy wiatr) - 63 zawodników dzielnie pokonało jezioro elektrowni wodnej Niedzica od Przystani Statków w Czorsztynie po plażę Zamajerz w Niedzicy Zamku (dystans 1,3 km.).

Zagrzewani do dalszej walki przez rodziny, kibiców oraz siedemnastowieczne damy i panów z nowotarskiej Grupy Rekonstrukcyjnej „Klinga” zawodnicy ruszyli na swoich rowerach MTB w urokliwe aczkolwiek nie wolne od trudnych zjazdów i podjazdów Pieniny spiskie pokonując dystans 36 km. Zawody zakończyły się 10 kilometrowym biegiem w lepkim i grząskim błocie (kapuśniaczek!). Dla chcących spróbować swoich sił po raz pierwszy w triathlonie zorganizowano krótszy dystans „ Cypisek”( 0,2 km-12km-3km) w którym wzięły udział dwie panie ( brawo!).

Tym większe brawa dla dwóch zawodniczek biorących udział w „Mocarnym Zbóju” - Asi Garlewicz i Basi Błoniarczyk.
Mocarnym Zbójem okazał się Mateusz Tylek z Głogoczowa, I Wice-Zbójem Krzysztof Kostrzewski z Siemianowic Śląskich, II Wice-Zbójem Jakub Chryczyk z Krakowa.

W sztafetach zwyciężył Hardrestetteam Kraków, drugie miejsce zdobył Z.E.W. Niedzica S.A. Zwycięzcy otrzymali piękne, pamiątkowe puchary wykonane przez Dubiel-Glass oraz nagrody ufundowane przez ZEW Niedzica SA i Bikershop , na wiwat strzelał „ Pikuś” mała, ale dzielna i głośna armatka).

Dziękujemy za udział:
– zawodnikom, bo są duszą zawodów,
– sponsorom, bo bez nich byłoby ciężko i źle,
– Nadleśnictwu Krościenko za gościnne przyjęcie,
– pani Lucynie Wolskiej za dostarczenie nas bezpiecznie na linię startu w Czorsztynie mocarnym statkiem „ Harnasiem”,
– Policjantom, Ratownikom WOPR, Strażakom,Służbie Maltańskiej za zapewnienie bezpieczeństwa,
– wolontariuszom za zaangażowanie , bo wykonali łogólnie menconcom robotę.

Przepraszamy za niedociągnięcia , na „Mocarnego Zbója” zapraszamy za rok a 28.06.2015r na kolejne zawody Frydman- Triathlon. Pełne wyniki zawodów na stronie Sport-Timing.pl

źródło: Fundacja Frydman Triathlon, zdj. Michał Adamowski

26.05.2015 / 10:55

Medale NKSW

NKSW zakończył bardzo udany sezon. Ostatnią imprezą były mistrzostwa Polski w K-1 rozegrane w Legnicy. W imprezie uczestniczyło ponad 250 zawodników. Nowotarscy fighterzy zdobyli trzy medale.

- Największą pracę wykonał Krzysztof Hornik – informuje Wojciech Hoły. - W ciągu dnia trzy razy stawał między linami w ringu, pokonując między innymi aktualnego złotego medalistę Pucharu Polski K-1 w wadze - 75kg. Do trzeciej walki wyszedł zmęczony, poobijany i z kontuzją prawej nogi. Walczył jednak dzielnie, zostawiając zdrowie i serce w ringu. Wywalczył brązowy medal. Dwa kolejne krążki w tym samym kolorze zdobyły panie - Beata Zięba i Natalia Małachowicz, które z walki na walkę robią ogromne postępy. Warto wspomnieć również o Filipie Bieniasie, który według mnie został skrzywdzony przez sędziów. Wygrał  pierwszą walkę i uważam, że drugą również. Niestety werdykt był inny. Cóż, zaciskamy zęby i robimy swoje. Nie zawiódł również zdobywca Pucharu Polski K-1 Adam Abood Al Hassani, który stoczył świetny pojedynek z pięciokrotnym mistrzem Polski K-1 w wadze -91kg Mateuszem Plutą. Przegrał dosłownie jednym, małym punktem. Słowa uznania należą się juniorom, którzy dali bardzo emocjonujące i wyrównane walki.

NKSW uczestniczył w minionym już sezonie w czterech wielkich ogólnopolskich imprezach - Pucharze Polski i mistrzostwach kraju w K-1 oraz Pucharze Polski i mistrzostwach Polski w low-kick. Zdobył w sumie około 30 medali. Podczas Pucharu Polski K-1 w Nowym Targu został wybrany najlepszym klubem w klasyfikacji medalowej. Zawodnicy zdobyli złoto na Pucharze Polski low-kick w wadze -71kg oraz na Pucharze Polski K-1 w wadze -91kg.

- Jesteśmy coraz mocniejszym i znaczącym klubem kick-boxerskim w Polsce. Przy okazji chcieliśmy podziękować naszym sponsorom, bez których nie byłyby możliwe wyjazdy na imprezy sportowe. Są to - P. Steskal, Z. Steskal, Termy Gorący Potok, Janas, Fabryka reklamy, Worwa szyby, klub adhd – zakończył Wojciech Hoły.

opr.sles
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9911[/SPORTOWEPODHALE]

26.05.2015 / 10:54

Justyna nie zawodzi

Na torze kajakowym w Krakowie rozegrano ligę młodzików, Puchar Polski w kategorii open oraz trzecią i czwartą rundę kwalifikacyjną juniorów do kadry narodowej.

W tej ostatniej najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w K-1. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Wiktor Sandera, a dwa kolejne miejsca w najbliższych zawodach międzynarodowych wywalczyli pienińscy kajakarze – Jakub Brzeziński i Krzysztof Majerczak.

- Wyrównana trójka, która się przyjaźni. Trenerzy uważają, że to duże nadzieje polskiego kajakarstwa górskiego – skomentował Józef Dyda, komentator zawodów kajakowych.

W Pucharze Polski nie wystartowali wszyscy najlepsi. Niektórzy odpuścili zawody, a kadrowicze przygotowują się do mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną za tydzień. W K-1 Kuba Brzeziński był trzeci, a tuż za nim uplasował się Krzysztof Majerczak, na ósmej pozycji znalazł się Damian Potaśnik, a dwie pozycje niżej 15- letni Bartosz Kubik. To ogromny sukces tego młodziaka w rywalizacji seniorskiej.

W kanadyjce jedynce na dziewiątej pozycji ukończył zawody Wiktor Czaja (Pieniny Szczawnica), który nie może się zdecydować przy jakim sporcie zostać – narciarstwie biegowym czy kajakach. Jest uczniem zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, sukcesy odnosi w biegach na nartach. Dwóch różnych dyscyplin nie można łączyć, musi zdecydować się, która będzie priorytetem.

W kanadyjce jedynce kobiet kolejny raz potwierdziła wysoką formę Justyna Janczy ze Spływu Sromowce Wyżne. Wygrała zawody, tydzień temu zapewniła sobie miejsce w reprezentacji kraju na najbliższe zawody – mistrzostwa Europy i Puchary Świata. Drugie miejsce zajęła kanadyjkarska Pienin Szczawnica Ewa Hurkała. Drużynowo piętę miejsce przypadło Pieninom Szczawnica, szóste Spływowi Sromowce Wyżne, a siódme Sokolice Krościenko.

- Najbardziej zacięta walka toczyła się w K-1. Wygrał ją Michał Pasiut, który przegrał rywalizację o miejsce w kadrze seniorów – mówi Józef Dyda.

W lidze młodzików świetnie popłynęła w K-1 córka Joanny Mędoń Polaczyk, Małgorzata. Pokonała wszystkie konkurentki. W K-1 chłopców na trzecim miejscu znalazł się Michał Kalata (Pieniny Szczawnica).
- Dla młodzików był to trudny tor, mimo iż obniżono poziom wody. Trenerzy zabrali wszystkich najlepszych – wyjaśnia Józef Dyda.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9908[/SPORTOWEPODHALE]

 
26.05.2015 / 10:53

Debel najwyżej sklasyfikowany

Krosno było miejsce indywidualnych i drużynowych mistrzostw Polski kadetów w tenisie stołowym. Z nowotarskich przedstawicieli celuloidowej piłeczki najlepiej zaprezentował się debel dziewcząt.

Agnieszka Pietrzak i Aleksandra Garb uplasowały się na miejscach 5-8. Po zwycięstwach nad Weroniką Bożek (GLKS Nadarzyn) i Sandre Butrym (LZS Włosień) 3:1, Katarzyna Gierach (Dwójka Rawa Mazowiecka) i Julią Wójcik (LZS Victoria Chróścice) 3:2, przegrały walkę o półfinał z siostrami Katarzyną i Anną Węgrzyn z Śnieżki Stronie Śląskie (1:3).

Klaudia Gach (Gorce) występowała w parze z Ewą Filiczak (Mysłowice) i sklasyfikowane zostały na miejscach zajęły miejsce 17-32.

W indywidualnych zawodach Agnieszka Pietrzak wystąpiła w turnieju głównym i uplasowała się na miejscach 17-24. Wygrała z Małgorzatą Kałą (Strzelce Opolskie) i Elizą Brzęczek (Biała Rawska) oraz nie sprostała Katarzynie Węgrzyn. Z kolei w turnieju pocieszenia przegrała z Mają Miklaszewską (Gdańsk).

Aleksandra Garb sklasyfikowana została na miejscach 25-32, a Klaudia Gach 49-64.

W grach mieszanych Pietrzak z Jakubem Misztą (Warszawa) ukończyli zawody na miejscach 9-16. Garb z Sebastianem Musiałem (Gdańsk) znaleźli się w przedziale miejsc 17-32, a Gach z Filipem papieżem Limanowa) na miejscach 33-64.
Drużynowo kadetki Gorców wygrały jedno spotkanie z Nałęczem Ostroróg oraz uległy Barcinom i sklasyfikowane zostały na miejscach 9-12.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9907[/SPORTOWEPODHALE]

 
26.05.2015 / 10:52

Cztery krążki

W Waksmundzie rozegrano mistrzostwa Małopolski żaków w tenisie stołowym. W grach pojedynczych mistrzowskie tytuły wywalczyli - Julia Bratownik (Sobolik Sobolów) i Dawid Kosmal (Płomień Limanowa). Reprezentanci naszego regionu wywalczyli cztery medale – złoty, srebrny i dwa brązowe.

Najcenniejszy, bo w grze pojedynczej dziewcząt, zdobyła Kamila Małysiak (Tornado Waksmund). Stanęła na najniższym stopniu podium. Na piątej i szóstej pozycji uplasowały się jej koleżanki klubowe - Anna Cyrwus i Weronika Handzel. Reprezentantki Gorców - Natasza Korczak i Natalia Mensfeld z Natalią Waksmundzką (Tornado) sklasyfikowane zostały na miejscach 9-12.

W rywalizacji chłopców najwyżej sklasyfikowany – na piątym miejscu – został reprezentant Gorców Maciej Kowalkowski. Na miejscach 13-16 uplasował się Kacper Kwiatkowski z Lepietnicy Klikuszowa.

W grze podwójnej złoty medal zawisł na szyi Macieja Kowalkowskiego, który „podzielił go” z Miłoszem Sawczakiem (Tuchów). Na miejscach 5-8 znalazł się duet Wiktor Klag i Michał Kowalczyk (Gorce).

W żaczkach srebro dla pary Tornado - Kamila Małysiak i Anna Cyrwus, a brąz dla Natalii Waksmundzkiej, która wywalczyła medal z Niną Bielak (Tuchów).

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9906[/SPORTOWEPODHALE]

25.05.2015 / 18:54

Steel Dart: Drugi z rzędu finał Norberta Kadłuba

NOWY TARG. W „Piwnicy u Winiarskich” rozegrany został kolejny turniej z cyklu o Puchar Podhala w darta na tarczach sizalowych (na ostre lotki), rozgrywany jak zwykle w systemie 501 double out.

W III odsłonie cyklu, oprócz zawodników z Podhala do rywalizacji stanęli darterzy z Nowego Sącza, Krakowa, Bochni, a tym razem, co dla organizatorów było miłym zaskoczeniem, zadebiutowała na nowotarskich turniejach pierwsza darterka z naszego regionu - Katarzyna Grzybek oraz pierwszy darter z Zakopanego, które do pory nie miało swojego reprezentanta w Pucharze Podhala oraz przebywający akurat na Podhalu zawodnik z Tychów - Ireneusz Jargoń.

W turniejach z cyklu o Puchar Podhala zaczynają się robić ciekawe przetasowania, a same rozgrywki za każdym razem stają na co raz to wyższym poziomie, o czym świadczy między innymi większa ilość maxów, wysokich zamknięć i kolejnych szybkich lotek. Nie obyło się oczywiście bez kilku niespodzianek.

Turniej rozpoczął się tradycyjnie od rozlosowania 4 grup kwalifikacyjnych. W tej edycji wstawiło się 17 darterów z których czterech najwyżej aktualnie uplasowanych w rankingu regionalnym Polskiej Organizacji Darta, zostało rozstawionych.

GRUPA 1.
W grupie I kolejny raz rozstawiony z numerem „1” Dariusz Wójcik z Nowego Sącza, musi uznać wyższość nowotarżan. W poprzednim turnieju został wyeliminowany przez Dawida Firka i Norberta Kadłuba, tym razem lepsi okazali się Grzegorz Rams i Tomasz Fryźlewicz. Zarówno jeden jak i drugi zwyciężyli w bezpośrednich pojedynkach z reprezentantem sądeckich Lachów i mimo że, zaliczyli po jednej porażce w pozostałych meczach, to i tak obaj wyszli z grupy. Rams wyszedł z pierwszego, wyprzedzając Fryźlewicza tylko lepszym bilansem legów, Wójcik zajął trzecią lokatę.

Miejsce 4 w tej grupie mimo równej ilości punktów, ale z gorszym bilansem legów zajął Kazimierz Bieda, a na ostatnim ulokowała się, debiutantka Katarzyna Grzybek, jak już wspominaliśmy pierwsza kobieta z Nowego Targu grająca w steel darta.

Zawodnik - pkt - legi
1. Grzegorz Rams 3 - 10:5
2. Tomasz Fryźlewicz 3 - 10:8
3. Dariusz Wójcik 2 - 9:7
4. Kazimierz Bieda 2 - 9:8
5. Katarzyna Grzybek 0 - 2:12

GRUPA 2.
„Grupa śmierci” tego dnia. Podobnie jak w II turnieju losowanie grup nie było łaskawe i już w pierwszej fazie przydzieliło do jednej grupy obu finalistów ostatnich rozgrywek (Gaczorek, Kadłub), półfinalistę (Zahora) oraz reprezentanta śląskiego darta, jak się później okazało również grającego na bardzo wysokim poziomie Ireneusza Jargonia. Grupa zaczęła się od meczu lidera Pucharu Podhala z debiutantem w tych rozgrywkach. Mirosław Gaczorek, nie znając zawodnika z Tychów znacząco napocił się w tym pojedynku, aby zagarnąć zwycięstwo. Hanys postawił Mirkowi poprzeczkę bardzo wysoko. Gaczorek, będący do tej pory jedynym zawodnikiem bez porażki w całym cyklu, wygrał co prawda 3:2, ale w ostatnim legu Jargoń minimalnie pomylił się na „bullu”, a mógł zacząć od sensacyjnego zwycięstwa.

Równie ciekawie było w drugim pojedynku, w którym to „Janosik” (Rafał Zahora) próbował wziąć rewanż za ostatni mecz półfinałowy z Norbertem. To
starcie również rozstrzygnęło się po 5 legach, a górą znowu okazał się Kadłub. Największą niespodziankę w grupie sprawił właśnie Norbert, wygrywając z Gaczorkiem! Udowodnił, że jest cały czas w zwyżkowej formie i niedługo będzie w stanie wygrywać z każdym. W pozostałych meczach Zahora ograł Jargonia, który musiał także uznać wyższość Norberta w tym dniu, pozostając w ostatecznym rozrachunku bez punktu. Norbert tym samym po zdobyciu kompletu punktów w grupie zajął I miejsce, a w starciu decydującym o drugiej pozycji, „Olo” pewnie pokonał Zahorę 3:0.

1. Norbert Kadłub 3 - 9:4
2. Mirosław Gaczorek 2 - 8:5
3. Rafał Zahora 1 - 5:8
4. Ireneusz Jargoń 0 - 4:9

GRUPA 3.
W grupie 3 również doszło do niespodzianek. Jej autorem został Łukasz Milc, który w pierwszym turnieju wygrał tylko jeden mecz, w drugim nie brał udziału, a w trzecim wyszedł z pierwszej pozycji w trudnej grupie, wygrywając wszystkie trzy pojedynki w stosunku legów 3:2 (z A.Firkiem, rozstawionym Ciułą oraz Śmietaną). Do drugiej, niestety niechlubnej niespodzianki przyczynił się każdorazowo rozstawiony zawodnik z Nowego Sącza, który nie dał rady już po raz trzeci, ugrać miejsca premiowanego awansem. Zawsze trzeci, tym razem Mieszko nie wygrał żadnego pojedynku i zakończył turniej na 4 pozycji z zerowym dorobkiem punktów. Z grupy 3, tak jak z pierwszej grupy ostatecznie wyszło dwóch reprezentantów Podhala. Na drugiej pozycji uplasował się Bogdan Śmietana, który oprócz porażki z Milcem, w meczu z Andrzejem Firkiem oraz z Mieszkiem Ciuła wygrał po 3:1.

1. Łukasz Milc 3 - 9:5
2. Bogdan Śmietana 2 - 10:6
3. Andrzej Firek 1 - 9:8
4. Mieszko Ciuła 0 - 7:7

GRUPA 4.
Do ostatniej grupy trafił tym razem z rozstawienia wicelider Pucharu Podhala, Adam Bazuń, grający ostatnio „w kratkę” Kamil Cieśliński, zawodniczka z Nowego Sącza, Karolina Lorek, która sprawiła niemałą sensację na wcześniejszym turnieju ogrywając trzech wyżej od siebie klasyfikowanych zawodników oraz pierwszy zawodnik z Zakopanego startujący w Pucharze Podhala, Adrian Chowański. W tej grupie faworytem był półfinalista pierwszego turnieju Adam Bazuń, ale już w pierwszym jego pojedynku doszło do niemałej niespodzianki. Po raz kolejny sprawcą okazała się Karolina Lorek, która bez skrupułów wykorzystuje błędy przeciwników i wygrała pojedynek w ulubionym przez siebie stosunku legów 3:2. W drugim meczu bardzo udany debiut zaliczył Chowański, dość gładko ogrywając będącego chyba bez formy Cieślińskiego.

W trzecim meczu zakopiańczyk trafił na Bazunia. O dziwo po pierwszych dwóch legach prowadził już 2:0 i gdy wydawało się, że kolejne zwycięstwo bez straty lega to już tylko formalność, Adam zmobilizował się i doprowadził do remisu. W walce o środek w ostatnim legu wygrał, ale niestety nie udało mu się tego wykorzystać i ostatecznie oddał punkt Adrianowi, przekreślając tym samym szansę na kolejne wyjście z grupy. W pozostałych pojedynkach Karolina pokonała Cieślińskiego, co zagwarantowało jej kolejny raz wyjście z grupy i awans w klasyfikacji końcowej. W dwóch ostatnich Bazuń zagrał nieco lepiej niż we wcześniejszych i ograł 3:1 Cieślińskiego, a Chowański gładko ograł Lorek 3:0, dzięki czemu awansował z pierwszej pozycji co w debiucie można uznać za spory sukces.

1. Adrian Chowański 3 - 9:3
2. Karolina Lorek 2 - 8:5
3. Adam Bazuń 1 - 6:7
4. Kamil Cieśliński 0 - 1:9

W trzech ćwierćfinałowych pojedynkach rozgrywanych do 4 wygranych legów, aż w trzech meczach padł wynik 4:0. W takim stosunku swoje mecze wygrywali Norbert Kadłub z Karoliną Lorek, Tomasz Fryźlewicz z Łukaszem Milcem oraz Mirosław Gaczorek z Adrianem Chowańskim. W ostatnim meczu tej fazy Grzegorz Rams prowadził już 3:0 z Bogdanem Śmietaną, który mimo wszystko urwał jeszcze 2 legi i mecz zakończył się 4:2.

Tego dnia forma Mirosława Gaczorka była jak zwykle wysoka i w meczu półfinałowym ponownie ograł swojego rywala bez większych problemów 4:0, rzucając przy tym 2x180. Tym razem los ten spotkał Grzegorza Ramsa. W drugim półfinale wydawało się, patrząc na wyniki ćwierćfinałów, że obaj zawodnicy po gładkich zwycięstwach 4:0, stoczą wyrównany bój o finał. Niestety Fryźlewicz miał niewiele do powiedzenia w tym meczu. Norbert co rusz schodził do zamknięć z podejściami nawet na 14 lotkę. Mimo, że przycinało go nieco na doublach, to i tak bez problemu wygrał nie tracąc lega podobnie jak drugi półfinalista. Tym sposobem po raz drugi z rzędu finał w tej samej obsadzie Norbert Kadłub kontra Mirosław Gaczorek. Pewne było już przed meczem, że walka będzie emocjonująca. Po zwycięstwie Norberta z Mirkiem w grupie, po raz pierwszy Mirek nie był zdecydowanym faworytem.

Ciekawie było praktycznie od pierwszego lega. Schodzą w miarę równo, w trzeciej kolejce Norbert trafia 3 lotką w 60, ale wytrąca sobie przy tym dwie pozostałe lotki tkwiące w tym samym polu, tracąc 120 pkt w tarczy. Prawdopodobnie ta sytuacja nieco zdeprymowała Norberta i przegrywa pierwszego lega. W drugim rozpoczyna Norbert i jako pierwszy ma okazję zamykać lega. Ze 100 pkt trafia w 60, zamiast „topa” (2x20) trafia podwójną 5 i chybi na 15, Olo wykorzystuje błąd Norberta i podwyższa wynik na 2:0. W trzecim legu otwierał Gaczorek i tym razem to on pierwszy miał możliwość zamykania. Trafiał jednak tak, że pozostało mu 20, a Norbert mając 135 trafia 25,60 i myli się na środku. Dla Mirka 2x10 miało być tylko formalnością jednak 3-krotnie trafia w oponę, a ty razem Norbert wykorzystuje błąd przeciwnika, zmniejszając tym samym stratę do 1 lega. W czwartym legu ponownie Norbert górą i wyciąga wynik na 2:2. Od tego momentu wymiana ciosów. Kolejnego lega otwiera i zamyka jako pierwszy, ponownie wychodząc na prowadzenie Mirosław Gaczorek. W szóstym otwiera i zamyka Norbert i ponownie mamy remis.

Niestety przy stanie 3:3 kolejne dwa legi wygrywa Gaczorek i po raz trzeci wygrywa turniej w Nowy Targu. Po tym turnieju nastąpiły zmiany w czołówce. Po słabszym dniu na czwartą pozycję spada wicelider Adam Bazuń, a jego miejsce zajmuje rewelacyjnie grający tego dnia Norbert Kadłub. Z pierwszej piątki wypada również Zahora. Na miejsce 3 awansuje Rams, a ostatnie premiowane nagrodami miejsce aktualnie przypada Fryźlewiczowi. Największy awans tego dnia odnotował Łukasz Milc z 19 pozycji na 11 miejsce. Bardzo dobry występ zaliczył Chowański co być może wpłynie na lepszą frekwencje zawodników z Zakopanego w przyszłych turniejach.

Rzutem oka na generalny ranking cyklu widać jak wyrównane są rozgrywki, a biorąc pod uwagę, że na najbliższym, czwartym już turnieju z cyklu zabraknie lidera, każdy pod jego nieobecność ma większe szansę znacząco podbudować swój dorobek punktowy. Już teraz wszystkich na ten turniej zapraszamy.

Nowy Targ „Piwnica u Winiarskich” 7 czerwca, godz.16.00 (zapisy do 15.45).

Pełny ranking oraz więcej informacji o darterskich wydarzeniach na Podhalu, można znaleźć na profilu podhalańskich darterów na www.facebook.com/dartpodhale.

źródło: dartpodhale@gmail.com

 
24.05.2015 / 20:51

Podhale obroniło mistrzostwo kraju

Kolejna niedziela, która przyniosła przedstawicielom naszego regionu dwa tytuły mistrza Polski w unihokeju. Najpierw po mistrzostwo sięgnęli juniorzy Wiatru Ludźmierz, a potem dotarła do nas miła informacja, że młodziczki MMKS Podhale Nowy Targ również wywalczyły złote medale.

To kolejny sukces Arkadiusza Pysza, którego doskonała praca przynosi efekty. W ubiegłym sezonie również sięgnął po złoto w tej kategorii wiekowej, a w tym powtórzył sukces z całkiem inną ekipą. A trzeba jeszcze nadmienić, że juniorki młodsze w tym sezonie zostały wicemistrzyniami kraju, a starsze – przywiozły brązowy medal. Również na sukcesie seniorek (mistrzostwo kraju) wywarł duże piętno. W końcu większość seniorek wyszła spod jego ręki.
W półfinale rywalem nowotarżanek były Dzikie Gęsi z Zielonki. Góralki potwierdziły, że są mocne i po pierwszej bezbramkowej tercji, w drugiej zdobyły dwa gole.

- Mieliśmy sporo sytuacji do zdobycia goli, ale nie potrafiliśmy ich wykorzystać. Cieszyć się należy z tego co wpadło, bo mamy finał – powiedział trener MMKS Podhale, Arkadiusz Pysz.

W finale spotkały się z Jedynką Orzysz, którą pokonały w eliminacjach. Powtórzyły ten wyczyn, ale jeszcze efektowniej. Po dwóch tercjach prowadziły 4:0 i jedyną zagadką pozostawały rozmiary zwycięstwa.
Radość z sukcesu była ogromna. Dodatkowo do zespołu All Stars trafiły dwie nowotarżanki – Dominika Wójcikiewicz (środkowa) i Anna Osmala (lewe skrzydło).

MMKS Podhale Nowy Trag – Dzikie Gęsi Zielonka 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
MMKS Podhale Nowy Targ – Jedynka Orzysz 7:0 ( 4:0, 2:0, 1:0)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9900[/SPORTOWEPODHALE]

24.05.2015 / 20:50

Mistrz, mistrz Wiatr!

Po ostatniej syrenie finałowego turnieju o mistrzostwo Polski w unihokeju juniorów zapanowała ogromna radość w obozie Wiatru Ludźmierz. Był taniec radości, w kółeczku odśpiewano „mistrz, mistrz Wiatr”, a potem były złote medale i puchar dla najlepszej drużyny w kraju.

Ludźmierzanie zgarnęli też kilka indywidualnych nagród. Najcenniejsze trofeum MVP turnieju dostało się w ręce Karola Pelczarskiego. Najlepszym bramkarzem wybrano Wojciecha Komperdę, a środkowym Szymona Jachymiaka. Ponadto w drużynie Alls Stars znaleźli się: obrońcy - Michał Sieńko (Zielonka) i Łukasz Łukaszewsku (Babimost); napastnicy – Wojciech Malajka (Babimost) i Dawid Kuhnke (Siedlec). Najlepsi zawodnicy w poszczególnych teamach – Mariusz Borowczak (Siedlec), Rafał Zacher (Ludźmierz), Rafał Deska (Zielonka), Dawid Łyżkawa (Babimost).

Rafał Pelczarski ma dobrą rękę. Czego się dotknie zamienia na złoto. To trzecie złoto wywalczone przez drużyny przez niego prowadzone, w kolejnych trzech latach. Dwa pierwsze z juniorami młodszymi, dzisiaj z juniorami starszymi. A przecież kilka tygodni wstecz, z juniorami młodszymi, z nowo budowaną drużyną, zdobył brązowy medal.
Kluczem do sukcesu było ogranie w piątek obrońcy mistrzowskiego berła – MUKS Zielonka i wczoraj Fenomena Babimost. Sobotnie spotkanie dostarczyło widzom mnóstwo emocji. Było prawdziwą huśtawką nastrojów. Ten horror zakończył się happy endem dla Wiatru. Hamrol okazał się bohaterem ostatniej akcji. Zdobył gola 4 sekundy przed końcem dogrywki.

Potyczka z Absolwentem była tylko postawieniem kropki nad „i”. I tego dokonali górale z Ludźmierza.

Wiatr Ludźmierz – Absolwent Siedlec 7:1 (1:0, 2:0, 4:1)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9899[/SPORTOWEPODHALE]

24.05.2015 / 20:48

Klasa A: Festiwal goli

Piłkarze rozstrzelali się w 22 kolejce klasy A. Padło 40 goli. Najwięcej – dziewięć – w Rabie Wyżnej, gdzie lider rozgromił Jordanów. Równym krokiem zbliża się do bram piątej ligi. Zwiększył przewagę do sześciu punktów nad Tylmanową, która doznała porażki w Nowym Targu.

- Przegraliśmy i musimy zapomnieć o awansie. Nie jesteśmy w stanie dogonić Orkana. Ciężko nam się grało, bo szybko otrzymaliśmy czerwoną kartkę. W dziesiątkę trudno grać z Podhalem – powiedział grający trener Lubania, Sebastian Krupa.

Lubań od 35 minuty grał w dziesiątkę. J. Kozielec najpierw faulował przed polem karnym Grzybka, a kolejny faul, na środku boiska, w niegroźnej sytuacji, był z gatunku nieodpowiedzialnych. To ułatwiło zadania gospodarzom, którzy z kilku dogodnych okazji wykorzystali tylko jedną.

- Chłopaki zrealizowali założenia taktyczne – twierdzi szkoleniowiec NKP II Podhale, Krzysztof Leśniakiewicz. – Znamy zespół z Tylmanowej, wiedzieliśmy jak gra, a w dodatku mecz dobrze nam się ułożył. Czerwona kartka zrobiła przewagę, chociaż trzeba przyznać, że nie było tego widać. Mieliśmy naprawdę kilka wspaniałych okazji. Chłopcy dali z siebie wszystko.

Orkan rozpoczął od starty gola, ale z każdą minutą dominował na boisku. Zdobywał gole jakby od niechcenia, ale niektóre były urodziwe. W końcówce, w odstępie 3 minut, padły trzy gole.

W Łapszach miejscowi prowadzili już 3:0, ale świetną zmianę dał Matkowski, który po przerwie zdobył dwa gole i doprowadził do wyrównania. Ostatnie jednak słowo należało do miejscowych i oni wzbogacili się o jakże cenne trzy „oczka”. Okrasą spotkania był gol Stanka zdobyty szczupakiem.

Wierchy wyraźnie spuściły z tonu. Wydawało się, że włączą się do walki o awans, tymczasem ostatnie występy pokazały spadek formy. Granit już w pierwszej połowie rozstrzelał rabczan, a w drugiej miał ułatwione zadanie, gdyż gospodarze blisko pół godziny grali w ósemkę. Najpierw stracili bramkarza (kontuzja) i między słupki musiał wejść zawodnik z pola, a potem z boiska za czerwone kartki ( konsekwencja dwóch żółtych) wylecieli – Zachara i Traczyk.
Niespodzianka w Klikuszowej. Szczególnie rozmiary porażki z Zaskalem, które zresztą ostatnio prezentuje niezłą formę, są zaskakujące. Lepietnica obudziła się dopiero przy stanie 0:5, ale to wystarczyło tylko na zmniejszenie rozmiarów porażki.

W Lipnicy gospodarze szybko objęli prowadzenie i to ustawiło mecz. Ludźmierzanie nastawili się na kontry, a po starcie gola zmuszeni zostali do ataku. Nie radzili sobie w nim. Nie mieli pomysłu na sforsowanie defensywy gospodarzy. – Połowa boiska była Ponisztiaka, który gra jak Neuer, daleko od swojej bramki. Stąd piękne jego podanie, po którym padała bramka – powiedział Franciszek Skoczyk.

Gorc nie poddaje się, mimo iż jego sytuacja nie wygląda najlepiej. Uratować się przed spadkiem będzie bardzo trudno, ale może zahaczy się w barażu? Przez 40 minut trwała zażarta walka. Początkowo inicjatywę posiadał Zawrat, później do głosu doszli miejscowi, którzy odnieśli pewne zwycięstwo.

Gorc Ochotnica – Zawrat Bukowina Tatrzańska 3:1(1:0)
Babia Góra Lipnica Wielka – Wiatr Ludźmierz 3:0 (2:0)
NKP Podhale II Nowy Targ – Lubań Tylmanowa 1:0 (0:0)
Orkan Raba Wyżna – Jordan Jordanów 7:2 (2:1)
KS Łapsze Niżne - Bystry Nowe Bystre 4:3 (3:1)
Wierchy Rabka – Granit Czarna Góra 2:5 (0:3)
Lepietnica Klikuszowa – Skalni Zaskale 3:6 (0:3)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9898[/SPORTOWEPODHALE]

 
23.05.2015 / 21:09

Podhale w półfinale

W Morągu rozgrywany jest turniej finałowy młodziczki w unihokeju z udziałem MMKS Podhale Nowy Targ. Nowotarżanki bronią tytułu, który wywalczyły w zeszłym roku.

W pierwszym dniu odbyły się eliminacje grupowe. Nowotarżanki rozpoczęły od zwycięstwa nad Orzyszem. Po dwóch tercjach (każda po 10 minut) był bezbramkowy remis. Losy rozstrzygnęły się w ostatniej odsłonie. Podopieczne Arkadiusza Pysza zdobyły dwie bramki.

- Ciężko nam szło. Mieliśmy dużo sytuacji strzeleckich, ale nie potrafiliśmy ich wykorzystać. Inna rzecz, że przeciwnik dobrze bronił pod bramką – skomentował Arkadiusz Pysz.

Zdecydowanie łatwiej poszło jego podopiecznym w drugim spotkaniu z trzebiniankami. Tym zwycięstwem zapewniły sobie awans do półfinału i to z pierwszego miejsca, ponieważ Orzysz ograł Trzebiatów.

- Zdecydowanie łatwiej nam poszło w drugiej potyczce. W pierwszej tercji zdobyliśmy tylko jednego gola, ale w drugiej posypały się bramki – powiedział Arkadiusz Pysz.

Trzecia potyczka jego podopiecznych toczyła się do jednej bramki. Góralki urządziły sobie bramkowe łowy, a w tym elemencie prym wiodła Dominika Wójcikiewicz, która sześć razy umieszczała piłeczkę w bramce przeciwniczek.

MMKS Podhale Nowy Trag – Jedynka Orzysz 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
MMKS Podhale Nowy Targ – PUKS Trzebinia 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
MMKS Podhale Nowy Targ – Jedynka Trzebiatów 10:1 (1:1, 1:1, 1:1; 1:0)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9893[/SPORTOWEPODHALE]

 
23.05.2015 / 21:08

Horror z happy endem

Jeśli ktoś uwielbia horrory, to powinien się wybrać na sobotni mecz o mistrzostwo Polski juniorów w unihokeju. Nawet największy twórca horrorów Alfred Hitchcock nie wymyśliłby takiego scenariusza.

Było w tym meczu wszystko, co słabych na serce mogło powalić z nóg. Cały mecz w napięciu, w końcu stawka bardzo wysoka. Zwycięzca przybliżał się do tytułu mistrza Polski. Wiatr na 3 minuty przed końcem regulaminowego czasu traci bramkę i przegrywa 2:3. Po takim ciosie trudno się podnieć. Ale przecież mieliśmy do czynienia z hardymi góralami, których ta sytuacja jeszcze bardziej zeźliła. Rzucili się na rywala jakby chcieli go zmasakrować. I dopięli swego. Wyrównali, doprowadzili do dogrywki, a w niej… Momentami pod obydwoma bramkami dochodziło do dantejskich scen. Słupki, poprzeczki, kapitalne interwencje bramkarzy. To musiało się podobać. To się podobało. No i niesamowita końcówka, z prawdziwym dreszczykiem. 4 sekundy pozostawało do zakończenia dodatkowego czasu gry, gdy Hamrol zdobył zwycięskiego gola. Piłeczka odbiła się od bramkarza i zatrzepotała w siatce.

Wiatr Ludźmierz – Fenomen Babimost 4:3 (1:1, 1:1, 1:1; 1:0) po dogrywce

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9895[/SPORTOWEPODHALE]

23.05.2015 / 21:06

Planowa wygrana

NKP gościło drugi zespół od końca tabeli i obowiązkiem było zainkasowanie trzech punktów. Tak też się stało.

- Dopisaliśmy kolejne trzy punkty. Patrząc z perspektywy tygodnia, to żałujemy, że nie udało się wygrać w środę w Zakopanem. Dzisiaj cieszył mnie polot w grze, radość chłopaków z gry. Stworzyliśmy kilka fajnych sytuacji. Znowu skuteczność zawiodła. Czasami zdarzają się błędy, ale po to jest Antolak w bramce, który jest w świetnej dyspozycji. Bardzo mnie to cieszy. Broni jak przystało na bramkarza drużyny liderującej. Za tydzień czekają nas derby w Białce. Czekamy co zrobią nasi najgroźniejsi rywale – skomentował trener NKP, Marek Żołądź.

NKP Podhale Nowy Targ – Rylovia Rylowa 2:0 (1:0)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9894[/SPORTOWEPODHALE]

 
23.05.2015 / 10:56

Piłkarze bliżej mety

Sezon piłkarski w trzeciej lidze zbliża się do finiszowych metrów. Do zakończenia zmagań pozostały cztery kolejki. Punkty są więc na wagę złota.

Nasz jedynak w tej klasie rozgrywkowej w ostatnim czasie świetnie sobie radzi. Poroniec zajmuje trzecie miejsce, tracąc do lidera Wisły Sandomierz siedem punktów. W niedzielę podejmuje „czerwoną latarnie” tabeli i nie powinien mieć kłopotów z zainkasowaniem kolejnych trzech punktów.

Sześć kolejek do zakończenia mają czwartoligowcy. NKP Podhale broni pięciopunktowej przewagi, która daje prowadzenie w lidze. Nowotarżanie są coraz bliżej zrealizowania celu, czyli awansu do wyższej ligi. Ostatnio nie zachwycają dyspozycją, ale zbierają punkty, a to w tej zabawie jest najważniejsze. Za walory artystyczne nikt w piłce nie przyznaje punktów. Podhale podejmuje przedostatni zespół w tabeli i również nie powinien mieć kłopotów z zainkasowaniem kompletu punktów. Trudniejsze zadanie czeka zakopiańczyków, którzy walczą o ligowy byt. Oni podejmują piłkarzy z Bochni. Maniowy i Watra grają na wyjazdach.

III liga – niedziela
Poroniec Poronin – Wierna Małogoszcz (15)

IV liga
KS Zakopane – BKS Bochnia (sobota; 18)
NKP Podhale Nowy Targ – Rylovia Rylowa (sobota, 17)
Skalnik Kamionka Wielka – Lubań Maniowy (niedziela, 18)
Polan Żabno – Watra Białka Tatrzańska (niedziela, 17)

V liga
Orkan Szczyrzyc – LKS Szaflary Szaflary (sobota, 11)
Sokół Słopnica – Huragan Waksmund (niedziela, 17)
Orzeł Wojnarowa – Jarmuta Szczawnica (niedziela, 17)

Klasa A – niedziela
Orkan Raba Wyżna – Jordan Jordanów (11)
Lepietnica Klikuszowa – Skalni Zaskale (15)
KS Łapsze Niżna – Bystry Nowe Bystre (11)
Gorc Ochotnica – Zawrat Bukowina Tatrzańska (18)
Babia Góra Lipnica Wielka – Wiatr Ludźmierz (18)
Wierchy Rabka – Granit Czarna Góra (12)
NKP Podhale II Nowy Targ – Lubań Tylmanowa (11)

Klasa B – Grupa I – niedziela
Skałka Rogoźnik – Korona Piekielnik (15)
Grom Morawczyna – KS Chabówka (12)
Unia Naprawa – Czarni Czarny Dunajec (18)
Orawa Jabłonka – Wierchy Lasek (12)
Szarotka Rokiciny Podhalańskie – Delta Pieniążkowice (15)

Klasa B – Grupa II – niedziela
Dunajec Ostrowsko – Murań Jurgów (12)
Gronik Gronków – Zapora Kluszkowce (18)
Podgórki Krauszów – Trzy Korony Sromowce Niżne (12)
Hetman Leśnica – Sokolica Krościenko (15)
Przełęcz Łopuszna – Łęgi Nowa Biała (15)
Spisz Krempachy – Biali Biały Dunajec (18)

Klasa C – niedziela
Grel Trute – Błyskawica Kacwin (15)
Luboń Skomielna Biała – Lepietnica II Klikuszowa (18)
Wicher Dursztyn – Spływ Sromowce Wyżne (18)
Skałki Trybsz – Skawianin Skawa (15)
Puchar Podhala – półfinał – środa
Huragan Waksmund – Poroniec Poronin (18)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9889[/SPORTOWEPODHALE]

23.05.2015 / 10:55

Mistrz pokonany

Od zwycięstwa nad obrońcami mistrzowskiego tytułu rozpoczęli unihokeiści Wiatru Ludźmierz finałowy turniej o mistrzostwo Polski juniorów. Turniej rozgrywany jest w Nowym Targu.

Gospodarze rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia. Po składnych akcjach objęli prowadzenie 3:0. Świetnie grali w obronie, nie dopuszczając przeciwnika do dogodnych sytuacji. Ale do czasu. Polaczek wyłożył „patelnie” i … rzucił ze złości kijem. Oczywiście kara za niesportowe zachowanie.

Zielonka „próbowała” atakować, ale robiła to w jednostajnym tempie, bez przyspieszenia, a strzały były blokowane przez górali. Próby zaskoczenia uderzeniami z dystansu nie przynosiły powodzenia, bo Komperda był czujny w bramce. Ataki Wiatru były bardziej przejrzyste, składniejsze. Prowadził już 7:1. Z gradu bramek najbardziej okazała była autorstwa Jachymiaka. Trafił piłeczkę z powietrza. – Bramka sezonu – skomentowali koledzy.

Wiatr Ludźmierz – MUKS Zielonka 7:3 (3:1, 2:0, 2:2)

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9892[/SPORTOWEPODHALE]

 
23.05.2015 / 10:54

Dwie góralki w europejskich igrzyskach

Europa w końcu doczekała się swoich igrzysk. Od kilkudziesięciu lat odbywają się igrzyska azjatyckie, afrykańskie, czy panamerykańskie. Stary Kontynent był w tej materii z tyłu.

W 2012 roku Europejski Komitet Olimpijski postanowił, że pierwsze igrzyska odbędą się w 2015 roku w Azerbejdżanie. Żaden inny kraj nie był chętny do organizacji tej imprezy. Lokalizacja igrzysk wzbudzała wiele kontrowersji, bowiem w kraju tym rządzi brutalny dyktator Ilham Alijew.

Polski Komitet Olimpijski ogłosił skład reprezentacji Polski na I Igrzyska Europejskie, które w dniach 12-28 czerwca odbędą się w Baku. Wystąpi w nich 214 sportowców, a towarzyszyć im 120 ekipa osób współpracujących. W tej liczbie znalazły się dwie zawodniczki z naszego regionu- Paula Gorycka i Monika Żur. Reprezentować będą nasz kraj w kolarstwie górskim.

Jedną z największych gwiazd polskiej ekipy będzie bez wątpienia Maja Włoszczowska. Gwiazdami polskiej reprezentacji będą niewątpliwie zawodnicy, którzy mieli już okazję stać na olimpijskim podium - zapaśnicy Damian Janikowski i Agnieszka Wieszczek Kordus, szpadzista - Radosław Zawrotniak, kajakarski - Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. W mocnym składzie do Baku wybiera się reprezentacja w judo, ale będą walczyć także o medale mistrzostw Europy. Impreza ta została przeniesiona z Glasgow do Baku.

Sportowcy rywalizować będą w 20 sportach w 30 dyscyplinach, w tym w 24 olimpijskich. W 12 sportach zawodnicy będą walczyć o kwalifikacje olimpijskie.

Udział reprezentacji w kwocie 1 045 000 złotych dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. W Polsce relacje z Baku będzie można obejrzeć w telewizji Polsat, która wykupiła prawa do pokazywania tej imprezy.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=9891[/SPORTOWEPODHALE]


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437